Fiat Kamer voor afslanking overheid Geen wettelijke regeling pensioenbreuk IMF: economische groei valt tegen Zuid-Korea wordt economische grootmacht Verzet fracties tegen ontslagen Pogingen Japan om chipoorlog te sussen Personeel slaapt: kerncentrale dicht Gefuseerde werven voorzien winst in 1987 Diafragma 8, 16,22, of toch maar'n ansichtkaart? WOENSDAG 1 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De regeringsfracties CDA en WD stemmen in met het ver- ^öetlfwe^ffenlnvoortlS dwijnen van 4000 banen bij de rijksoverheid in 1987 en 26.725 van 1988 tot 1990, waarvan delsbespreking op hoog niveau, 16.355 door vermindering en 10.370 door afstoting van overheidstaken. De afslanking is eveneens in Washington, gericht op vermindering van het aantal rijksambtenaren met ongeveer 3 procent per jaar en moet kwaliteitsverbetering en een bezuiniging van een miljard gulden per jaar met zich meebrengen. TOKIO (AP/Rtr) - Japan doet ver woede pogingen de dreigende chipoorlog met de Verenigde Sta ten te sussen. De handelsbetrek kingen tussen beide landen staan sterk onder druk, sinds president Reagan vorige week aankondigde, dat de VS strafheffingen zullen gaan invoeren voor Japanse im- portprodukten. Dit als vergelding voor het dumpen van Japanse half geleiders op de markt. Afspraak Washington is van plan een pak- Amerikaanse ket Japanse importprodukten ter waarde van 300 miljoen dollar te onderwerpen aan strafheffingen, omdat Japan zich volgens de VS ervan te vergroten. Deskundigen hebben gezegd dat dit net voldoen de kan zyn om de VS van haar aan gekondigde maatregelen te weer houden. De speciale handelsafgevaardig de van de VS, Clayton Yeutter, heeft laten doorschemeren dat de extra invoerrechten kunnen wor den ingetrokken als Japan een dui- dustrie' hebben^gezegd'dat' Tokio alles heeft gedaan om zich aan het voor Minister Hajime Tamura handel en industrie deelde gisteren niet heeft gehouden aan een vorig mee dat nog deze week een hoge jaar gemaakte afspraak dat Japan r Washing- op de internationale markt geen de gerezen chips zal dumpen tegen lage prij zen. Toen werd ook overeengeko men dat de Japanse markt beter toegankelijk zou worden gemaakt de Amerikaanse computer- akkoord te houden en ze hebben gedreigd met sancties als de VS hun importmaatregelen doorzet ten. Verminderen Dé fabrikanten in Japan hebben gisteren plannen ontvouwd om de produktie van Amerikaanse halfgeleiders. Inmiddels heeft ook Groot-Brit- tannïe gedreigd met maatregelen om de invoer van Japanse produk- ten te beperken. De regering is be gonnen met het opstellen van een serie mogelijke sancties, die waar- halfgeleiders schijnlijk morgen in het kabinets beraad worden besproken. Om welke maatregelen het gaat is nog chips te verminderen en de import niet bekend. Het CD A-kamerlid Paulis noemde effecten van een gigantische opera- gisteren tijdens het Kamer-debat tie, die zijn gelijke niet kent'. Hij het plan de afslanking vol- rekende Met de ambtenarenbonden is de minister twee weken geleden over- dat de vermindering eengekomen dat ambtenaren die i de operatie niet van het aantal ambtenaren bij de hun baan verliezen door de afslan- alleen technisch, maar ook sociaal overheid aanvaardbaar te vinden. De verliés v; WD'er Linschoten benadrukte betekent, het accent vooral moet liggen op Alders vroeg minister De Koning het verminderen van de centrale (binnenlandse zaken) of het kabi- bureaucratie. Het mag niet zo zijn, net met Den Haag overleg wil ple- aldus Linschoten, dat de armpjes gen over de gevolgen van de af- en beentjes van Vadertje Staat slanking en over de wijze waarop worden geamputeerd, terwijl het daaraan het hoofd kan worden ge- waterhoofd in Den Haag onaange? boden. Het PvdA-lid pleitte kingsoperatie, tot het einde i ze kabinetsperiode kunnen reke nen op voortzetting van de huidige wachtgeldregeling. Deze ambtena ren vallen dan niet onder de nieu we werkloosheidsregeling over- de af- eenkomstig die voor werknemers het bedrijfsleven. tast blijft. Kritiek van de Tweede Kamer fracties is er toch ook op de plan- minder ruimte nen. Vrijwel alle partijen vinden tie. dat er onvoldoende aanwijzingen zijn dat de bureaucratie wordt aandacht voor de verbetering de overheidsorganisatie, met de bureaucra- Kritiek op de voorstellen kwam Ontslagen bij Dupont maakt zich daarbij tevens zorgen justitie niet om de gevolgen van de afslan- uitgezonderd, kingsoperatie voor, de Haagse de afslanking is hij te betreuren. Voor de handhaving van de open- DEN BOSCH (ANP) - De directie van contactsystemenfabriek Du- pont in Den Bosch heeft gisteren 140 mensen ontslag aangezegd. De Bij het gehouden Kamerdebat >ver die afslanking wees het PvdA- camerlid Alders op 'de vergaande Geen akkoord EG-landbouw bare orde en de veiligheid is dat Industriebond FNV zal de direc- slechte zaak'. Kohnstamm kritische vraagtekens bij de doel-' stelling ervan. Twijfels hadden de Kamerleden teur van het Gewestelijk Arbeids bureau vragen de ontslagen niet in behandeling te nemen voordat er een akkoord is over het bijbeho rende sociaal plan. De gesprekken tussen vakbon- heeft voor de sociale gevolgen de afslankingsoperatie. De gehele Kamer vindt dat er alles aan moet aan de hoogte BRUSSEL (AP) - Na twee dagen worden gedaan om ontslagen te werknemers i overleg hebben de Europese voorkomen. Tot nu toe hebben premies voor ontslagen werkne- De vakbonden houden vast n de premie die jaar werd aange boden bij vrijwillig vertrek. Mor- landbouwministers gisteren geen nister De Koning en zijn voorgan- gen worden de gesprekken voort akkoord bereikt over het prijsbe- ger Van Dijk dit niet gegarandeerd, gezet. De ontslagen bij Dupont zijn leid voor de rest van dit jaar. De Alleen de ministeries van justitie volgens de directie nodig omdat de ministers besloten alleen dat de en vrom hebben toegezegd dat er 1- voedselhulp aan koudeslachtoffers geen onslagen niet zullen vallen, in Europa- aan het eind van deze u maand zal worden gestaakt. De landbouwministers konden het niet eens worden over het pak ket aan hervormingsmaatregelen dat is voorgesteld door de Europe se Commissie. Daarom werd beslo ten het voor 1986 geldende prijzen stelsel tot 31 mei te handhaven. De ministers zullen op 27 en 28 april weer vergaderen. Kamer stemt in met afkoop pensioentjes De Belgische voorzitter van de Kamer heeft gisteren besloten dat DEN HAAG (ANP) - De Tweede deren. Daardoor houden de 'gebro- genoeg de tijd hebben gehad om ministerraad, Paul de Keersmae- ker, zei maar wachtte dat koord zou worden bereikt. De laatste hoop op een snelle op- lossing vervloog maandag toen de de regeringsfracties CDA Duitse minister Ignaz Kiechle een en de RPF, afgewezen, 'onaanvaardbaar' uitsprak over de WD ken' pensioenen geen gelijke tred zelf met een oplossing te komen, nog geen wettelijke verplichting met de inflatie en is geen sprake van gelijke behandeling v£ die het slachtoffer zijn van pen- maandag al dat hij niet ver- komt om de nadelen op te heffen, voor mei een ak- die mensen ondervinden van pen sioenbreuk. Een voorstel hiertoe PvdA, D66 en GPV werd door WD Inflatie Een meerderheid voorstellen, omdat zij de Duitse gingv boeren zouden benadelen. Onderdelen van het pakket, RPF willen, in navol- minister De Graaf (sociale l werkgelegenheid), werk- werknemers tot eind Slagen de sociale partners de wet vast te leggen dat over drie jaar actieven, slapers (mensen met pensioenbreuk) en gepensioneerden gelijk dienen te als de extra heffing op plantaardi- 1988 de tijd geven zelf met oplos- ge oliën en vetten, zijn ook andere lidstaten, bleem singen te komen het pro- zoals Nederland en Portugal. pensioenbreuk. Pen- PvdA, sioenbreuk treedt vaak op als werknemers van werkgever i jaar niet in de kwestie af- worden behandeld wat betreft hun doende te regelen, dan valt er altijd pensioen(aanspraken) tegen infla- PPR, PSP, SGP en lijke'stok achter de deur'niet posi- De Kamer (met uitzondering van de PvdA) schaarde zich wel achter het CDA/WD-voorstel om de mo gelijkheid te bieden kleine pen sioenen tot een bedrag van 360 gul den zonder veel rompslomp te la ten afkopen. Het gaat daarbij om pensioentjes die mensen hebben opgebouwd toen zij in het begin van him loopbaan beperkte tijd bij een werkgever in diénst zijn ge weest. De PvdA heeft overigens voldoende vertrouwen in de toe zegging van De Graaf dat hij deze zaak met werkgevers en werkne mers zal opnemen. r HANNOVER - Leden van de Chinese 'Peking Opera'berei- den zich voor op hun optreden tijdens de Hannover Messe. China staat dit jaar in de bij zondere belangstelling tijdens deze grote beurs voor industrië le produkten. Dit operagezel schap begon hier een toemee drie maanden door Euro- (foto AP) Nu ook acties in graansector haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Vanoch tend zijn er opnieuw acties uitge broken in de Rotterdamse haven, deze keer in de graansector. De dagploegen van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) en Grainwa- ve, in totaal ongeveer 140 werkne mers, gingen in staking. Dat gebeurde in het kader van verrassingsacties die de Vervoers- bond FNV in de graansector heeft aangekondigd om de werkgevers te dwingen alsnog de cao-voorstel len van de bond te accepteren. Het conflict in de graansector spitst zich toe op de loonsverho ging van anderhalf procent die de FNV direct uitgekeerd wil zien en de wensen van de bond om per be drijf technologie-overeenkomsten af te sluiten en een begin te maken met de invoering van een 36-urige werkweek. Gisteren wezen de werkgevers de eisen van de bond opnieuw van de hand nadat de Vervoersbond FNV eerder een ultimatum had ge steld, dat vanochtend afliep. Volgens de woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV zijn er op de betrokken lokaties van de GEM circa twintig werkne mers die werkwillig zijn. Volgens hem gaat het om leden van de Ver voersbond CNV. Deze bond doet niet mee aan de acties. Maar vol gens Duym is onwaarschijnlijk dat deze werkwilligen de produktie op gang kunnen houden. In de graansector van de Rotter damse haven werken circa 950 per sonen bij drie bedrijven, van wie het merendeel (850) by de GEM. WASHINGTON (VWD) - De econo mische groei ip de industrielanden zal in 1987 tegenvallen, zo voor spelt het Internationaal Monetair Fonds en uitkomen op 2,5 procent WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse nucleaire controledienst NRC heeft gisteren opdracht gege ven de kerncentrale van Peach Bottom in Pennsylvania onmiddel lijk te sluiten, omdat was geconsta teerd dat geregeld werd geslapen door het personeel in de controle kamer. ken en wij zijn van plan te onderzoeken," zei hij ROTTERDAM (ANP) - De direc ties van de reparatiewerven Nie- huis en Van den Berg in Rotter dam en Vlaardingen Oost Bedrij ven (VOB) in Vlaardingen ver wachten dat als de fusie van de twee bedrijven doorgaat de nieuwe wervencombinatie volgend jaar al i winst zal maken van 1,1 mil- De dienst had geconstateerd dat joen gulden. Het jaar daarop wordt hét de afgelopen vijf maanden zeer geregeld was voorgekomen dat personeel in de controlekamer, vooral tijdens nachtdiensten, sliep de winst op 2,6 miljoen geraamd. De twee bedrijven, die de afgelo pen jaren forse verliezen hebben gaan werken. Het dit plan uiteindelijk geen haalbare bedrijf neemt twee reparatiedok- kaart. Hij wil binnen een maand z of zich op andere wijze verpoosde dat zij overeenstemming hebben zonder de apparatuur te bewaken. De NRC concludeerde dat de be kerheid r de dokken De centrale begon gisterochtend drijfsleiding van dat gedrag op de j|~" de reactor, hoogte moet zijn geweest. Volgens de NRC, regeringsvoorschriften zijn 'sla- dat de pende of anderszins onoplettende' g, voor medewerkers in kerncentrales ver- daartoe toestemming wordt gege- boden - ook als zij nachtdienst heb- "Dit zijn bijzonder ernstige za- ben. met het stilleggen Een woordvoerder var een overheidsinstantie, centrale niet meer open mag, geleden, maakten gisteren bekend ken en drie kranen rige maand failliet verklaarde activa. Hoeveel bereikt over de voorgenomen fu- scheepswerf Boele in Bolnes. Ook en kranen betaald moet worden Het plan, waarvoor in totaal 25 zullen 111 werknemers van Boele wil hij niet zeggen. bij de nieuwe werf werk kunnen vinden. Dit houdt in dat de hele werf van Boele zal worden ontmanteld. Eer miljoen gulden nodig eens gisteren aangeboden aan mi nister De Korte van economische zaken. Hij moet op korte termijn laten weten of hij 15 miljoen gul- dere plan: den in de vorm van een lening wil bouwafdeling verstrekken. De samenvoeging van de twee erven betekent een vermindering m de reparatiecapaciteit in het i de om- en ver- Waterweggebied van veertig pro- de werf in Bol- cent. Door de aankoop van het gro te behouden zijn hiermee van te reparatiedok Boele, dat plaats biedt aan schepen tot 45.000 ton, zijn de mogelijkheden van de twee werven verruimd. De nieuwe werfcombinatie verwacht jaarlijks in totaal 825.000 produktie-urën te besteden aan onderhoud, noodre- paraties, reisreparaties en speciale projecten zoals verlenging van schepen en onderhoud aan boor- platforms. Over de sociale gevolgen van de voorgenomen fusie moet nog over leg plaatshebben met de vakbon den. Volgens districtsbestuurder T. Berger van de Industriebond FNV heeft zijn bond wel degelijk begrip voor de noodzaak van een flexibeler arbeidsinzet, maar mag dit er niet toe leiden dat allerlei toe slagen voor bij voorbeeld het werken op zaterdag komen te ver vallen. "Wij kunnen niet toestaan dat de cao op zijn kop wordt ge zet". De wereld is in korte tijd overspoeld met au- KnninkiHUo RH to's» computers, videorecorders en sportschoe- BB 20 000 werk nen uit Zuid-Korea. Het land is nog geen regel- de vakbonden hebben rechte concurrent van Japan, maar wel hard bereikt op we2 uat te worden. Sommige economen ao voorspellen dat Zuid-Korea rond de eeuwwis- d seling een economische machtsfactor van be lang zal zijn. KBB De directie enkorf Beheer (KBB, 20.000 werk nemers) en de vakbond< een principe-akkoord over een nieuwe tweejarige die voorziet in invoering va 36-urige werkweek op 1 februari 1988. De verdere arbeidstijdver- koring - KBB kent reeds een 37- urige werkweek - zal naar ver- Hoor wachting zo'n tweehonderd nieu- t A we arbeidsplaatsen oplveren, CharlöS Hcinley/AP waarvan er vijftig voor jeugdigen zijn bestemd. Swarttouw Sluwe handelaren, lage lonen, lange werkda- 5firêen en veel sparen. Dat zijn de ingrediënten *-j die Zuid-Korea nodig had om op te rukken, verslagbedrijf Frans Swarttouw (kolen en ertsen) heeft vergevor- zoais japan dat na de Tweede Wereldoorlog derde plannen voor de aanleg van - - - een nieuwe overslagterminal in 'De kop van Beer' aan de Nieuwe Waterweg, een terrein in Euro poort. De eerste fase zal naar schatting tien tot twintig hectare beslaan, waarmee een investering van ongeveer honderd miljoen gulden is gemoeid. Akzo Akzo heeft zich enige weken ge leden van de laatste belangen in Zuid-Afrika ontdaan.. Het koopkantoor Pharma), wa mensen werken, is verkocht aan het plaastelijke management. deed. De cijfers spreken boekdelen: vorig jaar noteerde Zuid-Korea de hoogste economische groei ter wereld. Het bruto nationaal produkt steeg met 12,2 procent. Zuid-Korea heeft de op drie na hoogste bui tenlandse schuld van alle ontwikkelingslan den, 44 miljard dollar. Maar, in,tegenstelling tot de meeste andere landen, is het land in staat terug te betalen. Er wordt zelfs vervroegd afgelost. Vorig jaar noteerde Zuid-Korea voor het eerst Zuid-Korea vorig jaar een overschot op de handelsbalans. Alleen naar Amerika werd al voor 7,4 miljard dollar meer geëxpor- Örganon"(Akzo teerd, dan uit dat land werd geïmporteerd, ongeveer dertig halve op handelaren en arbeiders, rust het Zuidkoreaanse systeem op de schouders van generaals. De militairen slaan elke poging tot oprichting van een arbeidersbeweging neer en alleen het ondernemerschap in Zuid-Korea is vrij. In 1961 nam het leger de macht in het land over, geleid door generaal Park Chung-hee. Hij legde met een centralistische ontwikke lingsprogramma de basis voor het onderne mersparadijs. Bij gebrek aan natuurlijke grondstoffen en kapitaal, verdeelde de rege ring de geringe welvaart onder een beperkt aantal zware industrieën. Subsidies, goedkope leningen en belastingvoordelen stroomden naar die bedrijven, meestal familieconcerns die zich ontwikkelden tot conglomeraten, chaebol in het Koreaans, die belangen hebben in alle sectoren van de economie. Een van die chaebols is Hyundai, van de fa milie Chung. Met een omzet van 14 miljard dollar per jaar, heeft Hyundai 24 dochteron dernemingen met in totaal 155.000 werkne mers. Vakbonden komen niet over de drem pel, en het bedrijf heeft zelfs geen eigen vak bond opgericht, zoals andere bedrijven dat nog wel eens doen. Hulp "Het hele overheidsapparaat staat in dienst van de strijd van de bedrijven tegen arbeiders en vakbonden", schreef de Amerikaanse Ko- rea-kenner James Palais van de Universiteit van Washington in een recent onderzoek. Ook de buitenlandse hulp droeg in belangrijke ma te bij. Alleen de VS gaf Zuid-Korea sinds de oorlog al 13 miljard dollar. Verder komt 30 procent van het bruto natio naal produkt op spaarrekeningen terecht. Het rechtse fiscale beleid deed de rest. Sinds gene raal Chun Doo-hwan in 1980 de macht greep zijn overheidsbedrijven geprivatiseerd, wer den bezuinigd op overheidsuitgaven en werd de inflatie tot vrijwel nul teruggedrongen. De Zuidkoreanen veroveren de wereld. In 1980 exporteerde het land voor 17,5 miljard dollar, maar dit jaar wordt een export van meer dan 40 miljard verwacht. Maar nu al moet het land achterom kijken, naar opko mende concurrenten, want hoewel de lonen laag zijn en dat voorlopig zullen blijven, zijn de lonen in landen als India en China nog lager. Dat betekent dat regering van Zuid-Korea niet met het bedrijfsleven op één kussen kan blijven slapen. Bovendien moet het land zich meer richten op geavanceerde produkten en minder op de arbeidsintensieve. Nu al heeft Zuid-Korea een overschot aan goed opgeleide mensen die geen werk kunnen vinden. Dit goede onderwijs heeft overigens ook voor de regering minder aangenamde kanten. Het zijn juist de middelbare scholen en de uni versiteiten waar de afkeer van het autoritaire gezag al verschillende keren tot uitbarsting is gekomen. President Chun moet in februari volgend jaar aftreden. Voordien zullen zijn Partij voor Democratische Gerechtigheid en de oppositie, verenigd in de Nieuwe Koreaan se Democratische Partij, proberen een com promis te bereiken voor een nieuwe, democra tische grondwet. Als zij daar niet in slagen, kan dat de vonk zijn die het sociaal-politieke kruitvat tot ont ploffing brengt. Maar veel mensen geloven (of hopen) dat het zover niet zal komen. DIESEL - Morgen wordt dieselolie twee cent per liter goedkoper. De meest voorkomende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 87,6 per liter. Deze prijsdaling is het gevolg van de ontwikkeling van de inter nationale produktnoteringen in combinatie met de dollarkoers. in plaats van de eerder verwachte 3,1 procent. Dit blijkt uit de 'World Economie Outlook', het halfjaar lijkse rapport van het fonds over de wereldeconomie. Het rapport wordt pas eind volgende week ge publiceerd tijdens de vooijaarsver- gadering van het IMF, maar onder delen zijn gisteren bekendgemaakt door de financieel-economische nieuwsdienst AP-Dow Jones. Ook de economische groei van de industrielanden in het afgelo pen jaar is lager uitgevallen dan het IMF in oktober verwachtte, na melijk 2,4 procent in plaats van 2,7 procent. Het fonds voorspelt dat de groei in 1988 weer iets zal aantrek ken tot 2,8 procent en rekent voor de jaren 1989-1991 op een gemid delde van drie procent. Daarbij is uitgegaan van een prijs voor ruwe olie van gemiddeld vijftien dollar per vat en de wisselkoersverhou dingen van vorig jaar november. Vooral ten aanzien van de Ameri kaanse economie is het IMF som berder geworden. Ook de ontwik keling in de Bondsrepubliek valt tegen. Volgens de jongste ramin gen zal de economische groei daar dit jaar 2,5 procent bedragen na 2,4 procent in 1986. In oktober was voor beide jaren nog gerekend op 3 procent. Voor Japan voorziet het fonds een stijgende lijn van 2,3 pro cent in 1986 tot 2,8 procent dit jaar, 3,5 procent in 1988 en gemiddeld vier procent in de volgende drie jaar. ADVERTENTIE Wat heeft een portliefhebber het toch makkelijk: Croft Port.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7