legt Voorhoeve V VI) zwijgen op aan Inbreker 'gestraft' met betaalde vakantie Speculaties over coalitie met PvdA taboe Politiebond wil aids- beschermingspakket Minister Deetman: geen eindexamen basisschool Antoniusziekenhuis wil privatisering van poliklinieken Ouders tevreden over basisonderwijs VANDAAG, WOK IEDER DIE HEI WIL, HEERLIJK HELDER HEINEKEN, VOORAF OF TIJDENS OW DINER L eetcafé ékojtet rwrddezk WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 3 AMSTERDAM GPD/ANP) - Er moet een landelijk aids-bescher- mingspakket voor politiefunctio narissen komen. Rubber hand schoenen, kapjes voor mond-op- mondbeademing en bleekwater om bloed op straat te neutraliseren moeten daarvan deel uitmaken, vindt de Algemene Christelijke Po litiebond (ACP). "Door hun werk lopen politie-agenten zekere risi co's en daar moeten ze tegen wor den beschermd", aldus ACP-voor- zitter Koffeman, die deze maatre gelen vandaag zal voorstellen tij- dens een overleg met de ministers afwezig moeten zijn Korthals Altes (justitie) en De Ko- ning (binnenlandse zaken). Volgens de ACOP-voorzitter zijn van parketwachters die mensen moeten vervoeren die aan aids lij den en zich afvragen hoe ze daar mee om moeten gaan. In ieder korps zou een middelenpakket 'J proble- veroorzaakt door aids te voor komen", aldus Koffeman. Bdrijfsarts Slikker van de Haag politiemensen zich onvoldoende se politie en lid van het Landelijk bewust van het risico van aids-be- Overleg Geneeskundige Diensten nPMUAAr/PDn'AMD\ r* mmi ij i, j A smetting en zijn ze er ook niet goed Politie, vindt het verhaal DEN HAAG (GPD/ANP) - De WD-kamerleden zullen gedurende het kabinet Lubbers-2 tegen beschermd. Als voorbeeld ACP nogal overtrokken. Er verder hun mond houden over samenwerking met de PvdA. De fractie praatte gisteren noemde hij een politieagent over een notitie van fractieleider Voorhoeve waarin deze onder meer zo'n vrijwillig slot Z1C*J Jj*®? gelej*fn bli een f°L op de mond voorstelde. Tot grote woede van Voorhoeve lekte de notitie gistermogen al "en met rids b aa° direct uit. geen politieagent die reden voor grote onrust want de fouille- overdracht van Aids geschiedt 99,9 procent via seksuele c Na een lange vergadering stemde de 27 leden tellende fractie gister- zich niet door het CDA middag uiteindelijk unaniem in met het spreekverbod en Voorhoe ve zei na afloop dat sancties tegen kamerleden die het spreekverbod overtreden niet zijn uitgesloten. Officieel was iet fractieberaad be doeld om zich te beraden over koers en werliwijze van de fractie. Tevens zou d< uitslag van de afge lopen statenverkiezingen worden geanalyseerd. Uiteindelijk ging de discussie voonl over de losgebran de discussie o/er toekomstige coa lities en ovei het vertrouwelijke karakter van let fractieberaad. De discussie over een mogelijke coalitie met d< PvdA ontstond kort dan wel gericht op compromis", voor de statenverkiezingen, toen Voorhoeve liet weten dat de WD coalitie met de PvdA 'voorshands' view uit als: de WD moet streven naar een plaats tussen CDA en PvdA in. Volgens Voorhoeve was deze in terpretatie echter niet correct. Per geval zou moeten worden bekeken welke politieke opstelling de WD dient te kiezen. In het fractiebe raad van gisteren werd dat uitge legd als: "De liberale plaatsbepa ling zal altijd mede afhankelijk zijn van het onderwerp en zal - bepaald door de liberale visie - bescher mend of veranderingsgezind zijn, UTRECHT GPD) - Leerlingen van basisscblen zullen in de toe komst geen xamen hoeven doen. Het vorig jiar gelanceerde plan voor een soirt eindexamen in de vorm van 'eildtermen' in het basis onderwijs isilleen bedoeld om het niveau te vffhogen en de onder- DOLLEMAKSRIT (ANP) - De rechtbank ia Utrecht heeft giste ren een man veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De man maak te zich 9 december vorig jaar tij dens een dollemansrit schuldig aan poging tot doodslag en zware mishandeling. Hij had onder meer in een gestolen auto een motor agent in de berm gedreven en was ingereden opeen politiewagen. Ter verdediging voerde hij aan de stop tekens van de motoragent niet te hebben gezien en zich bedreigd te hebben gevoeld toen de politie op de autobanden schoot. niet waarschijnlijk is, wilde hij niet lijk van de inhoud van de verkie zingsprogramma's en de uitslag van de verkiezingen. besmette drugsge- tacten, aldus de arts. Volgens Slik- bruiker. "De drugsgebruiker zei te- ker hebben zich tot nu toe bij de gen de politieambtenaar: ik heb Haagse politie geen incidenten aids. Nou loop jij ook het gevaar voorgedaan die noodzaakten tot om aids te krijgen. Na medische aids-onderzoek bij politiemensen, controle bleek inderdaad dat de Bij de Haagse politie worden vol- drugsgebruiker besmet v gens hem al sinds jaar en dag bij De politiebond ontvangt steeds fouilleringen speciale handschoe Coalitie Maar deze opstelling mag er niet toe leiden dat een 'politieke hero riëntatie' (samenwerking met de PvdA) in de toekomst wordt ge blokkeerd. Op dit moment is een dergelijke coalitie echter niet waar schijnlijk, aldus Voorhoeve. Het spreekverbod is alleen opgelegd aan de fractieleden. Relatieve bui tenstaanders als de Groningse commissaris van de koningin Von- hoff en Eerste-Kamerlid Geertse- ma kunnen vrijelijk commentaar blijven geven. Zij zijn voorstander van samenwerking met de PvdA, en hebben dat de afgelopen weken niet onder stoelen of banken gesto ken. Geertseman acht samenwer king in 1990 al mogelijk. Voorhoeve verwacht dat ook zij zich in de toekomst terughouden der zullen opstellen. Voorhoeve liet weten dat de frac tie voorlopig is uitgesproken over de komende koers. Hoewel een wijskwaliteit te verbeteren. Verder moet het de aansluiting met het voortgezet basisonderwijs (de eer ste drie jaren van de middelbare school) gemakkelijker maken. Dit zei minister Deetman (onder wijs) gisteren op een conferentie over basisvorming in de basis school, die tot en met vandaag wordt gehouden in Hilversum. Het kabinet wil in de loop van 1988 met de formulering van eindtermen ko men als onderdeel van een wijzi ging van de wet op het basisonder wijs. Tien jaar later, als met de eindtermen ervaring is opgedaan, zouden deze in een wet moeten worden vastgelegd. Intussen is in de onderwijswe reld de discussie over hoe die eind termen eruit zouden moeten zien, volop losgebarsten. De vele des kundigen, die op het congres als spreker waren uitgenodigd, bleken nogal van mening te verschillen over het nut en de vorm ervan. HILVERSUM (GPD/ANP) - Ruim tweederde van de ouders die kinderen op de basisschool hebben, vindt dat het huidige basisonderwijs beter of veel beter is dan het onderwijs dat zij vroeger hebben genoten. Van ouders die kinderen hebben in de leeftijd van 12 tot 16 jaar meent slechts de helft dat de huidige basis school het er beter afbrengt dan de vroegere lagere school. Ook de leerkrachten in het voortgezet onder wijs zijn niet tevreden over de kennis en de vaardighe den die leerlingen op de basisschool worden bijge bracht. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Voor onderzoek van het Onderwijs (SVO) en het Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling (CITO). De resulta ten zijn gisteren bekendgemaakt op een congres in Hilversum. De coördinatoren van de brugklassen zijn kritisch. Iets meer dan 40 procent is tevreden over de basis school; een kwart niet. De grootste tevredenheid heerst op de mavo (55 procent); op havo en vwo is 37 procent tevreden over de basisschool en in het lbo slechts 32 procent. De ondervraagde leraren geven wel aan over de ene basisschool meer tevreden te zijn dan over de andere. Coördinatoren en ouders enerzijds en de leerkrach ten van groep 8 anderzijds blijken ook uiteenlopende opvattingen te hebben over de tijd die aan de vakken zou moeten worden besteed. Ouders en coördinatoren menen dat zowel voor taal en lezen als voor rekenen meer tijd moet worden uitgetrokken dan de leraren willen. Aan wereldoriëntatie (aardrijkskunde, ge schiedenis, geestelijke stromingen, natuur en gezond gedrag), godsdienst en expressievakken willen coör dinatoren en ouders minder tijd geven. Opvallend noemen de onderzoekers de uitkomst over godsdienst. De leerkrachten willen daar gemid deld ongeveer anderhalf uur aan besteden. Maar het openbaar onderwijs wil wekelijks bijna veertig minu ten minder aan godsdienst besteden, het rk-onderwijs twintig minuten minder. Op protestants christelijke scholen wordt echter bijna een uur per week meer godsdienst gegeven dan de gemiddelde anderhalf uur. vanwege aids, maar wel met het oog op mogelijke besmetting met hepatitis-B, een ernstige vorm van geelzucht waar veel drugsgebrui kers aan lijden. Ook de Rotterdamse politiearts Cremers zegt dat de politie al lang met dit soort situaties te maken heeft sinds zich enkele jaren gele den de eerste gevallen van hepati- tis-b voordeden. De Rotterdamse politie gaat zeer voorzichtig te werk als ze in contact komt met ri sicogroepen als drugsgebruikers. Iedere agent die besmetting vreest wordt onmiddellijk onderzocht, maar die onderzoeken hebben tot nu toe gelukkig nooit iets opgele verd. Bovendien wordt in Rotter dam het nodige aan voorlichting gedaan, zegt Cremers. Hij vindt evenals Slikker dat de ACP 'door schiet'. In Amsterdam - waar 70 procent van de aids-gevallen in ons land is geconcentreerd - is aids-onderzoek bij politiemensen tot nu toe niet nodig geweest, zei de politiewoord voerder aldaar. Hij voegde er overi gens aan toe dat hij dat niet aan de grote klok zou hebben gehangen als dergelijk onderzoek wel nodig zou zijn geweest. "We hebben er geen behoefte aan om dit soort za ken op te kloppen", zo liet hij we ten. De Amsterdamdse GG en GD verzorgt de voorlichting over aids op de politiebureaus en voorts ko men er binnenkort speciale dienst voorschriften. Bij het bureau War moesstraat - midden in de Amster damse rosse buurt - is sinds kort een proef aan de gang met speciale handschoenen die bij het fouille ren kunnen worden gebruikt. De Utrechtse politie meldt dat in december vorig jaar een politie man is gecontroleerd op aids nadat hij zich aan een injectienaald had geprikt van een drugsverslaafde. Hoewel niet vaststond dat de ver slaafde aids had liet men de politie man toch controleren, maar hem mankeerde niets. De Utrechtse po litiewoordvoerder zei dat in Utrecht al lang samen met de GG en GD gerichte voorlichting wordt gegeven over aids. Ook wordt de Utrechtse agenten al jaren op het hart gebonden om bij fouilleren handschoenen te dragen en be dacht te zyn op injectienaalden. DEN HAAG - Dr. J.F. Rang heeft gisteren afscheid genomen als nationale Ombudsman. Hij heeft om gezond heidsredenen zijn ambt neergelegd. Op de foto voert Rang samen met zijn vrouw een gesprek met minister Korthals Altes (links). (fotoANP» NIEUWEGEIN (ANP) - Het Anto- nius-ziekenhuis in Nieuwegein heeft staatssecretaris Dees (volks gezondheid) gevraagd of het zijn poliklinieken mag privatiseren. Volgens voorzitter Andriessen en directeur De Jong kan het zieken huis anders niet concurreren met privé-klinieken als die van Boere- ma en Vendex. Het Antonius Zie kenhuis telt 85 specialisten, 569 bedden en jaarlijks 130.000 polikli- niekbezoeken. De Jong en Andriessen verwij zen in hun brief aan de staatssecre taris naar diens uitspraken, dat ruimte moet worden geboden aan experimenten met commercialise ring. Ze vinden dat hun voorstel ook goed aansluit bij het advies van de commissie-Dekker. Polikli nieken verkeren volgens hen in een nadelige concurrentiepositie omdat ze in een keurslijf van regels zitten: bouwkundige uitbreidingen komen niet of slechts met grote vertraging tot stand, er zijn onvol doende specialisten beschikbaar en de budgetten zijn niet toerei kend voor een goede dienstverle ning. Ze zien steeds langere wachttij den ontstaan waardoor patiënten naar privé-klinieken uitwijken. Die kunnen dan moderne en dure diag nostische apparatuur aanschaffen waartegen de bestaande ziekenhui zen niet kunnen concurreren om dat ze dat niet mogen. Om dat te voorkomen zullen ziekenhuisdi recties en polikliniekhoudende specialisten de kans moeten krij gen om te bewijzen dat zij de con currentiestrijd aankunnen, menen Andriessen en De Jong. Ze stellen een experiment voor dat op korte termijn 'inzichten kan verschaffen in de betekenis van de zogenoem de privé-klinieken'. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) vindt het plan wel begijpelijk, maar ook voorbarig omdat het vooruitloopt op het standpunt van het kabinet over het rapport van de commissie- Dekker. De VNZ noemt het een voordeel dat het Antonius-zieken- huis in de huidige planning past, in tegenstelling tot de centra van Boerema en Vendex die volgens haar 'niets toevoegen aan de huidi ge zorg behalve kosten'. Directeur Scheerens van het KLOZ, de organisatie van particu liere verzekeraars, geeft het zieken huis groot gelijk. Scheerens ver wacht dat het merendeel van de particuliere ziektekostenverzeke raars 'positief en met grote belang stelling' naar deze nieuwe ontwik keling zal kijken. De Landelijke Specialisten Ver eniging moet nog een standpunt bepalen over het voorstel. De spe cialisten van het ziekenhuis zelf stemmen wel in met het plan. De Nationale Ziekenhuisraad ziet het voorstel als een logisch gevolg van de manier waarop staatssecretaris Dees reageert op de initiatieven van Vendex en Boerema. Als hun experimenten oogluikend worden toegestaan, dan hebben ook ande re instellingen het recht om te ex perimenteren, aldus de NZR. Een woordvoerster van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur zei dat de brief 'zorgvuldig wordt bestudeerd. TBC (ANP) - Zeventig jongeren hebben naar aanleiding van een grootscheepse tbc-controle onder discobezoekers in Tilburg medicij nen tegen de ziekte voorgeschre ven gekregen. Bijna 12.000 jonge ren werden gecontroleerd nadat bij een Tilburgse discobezoeker open tbc was geconstateerd. De (vrijwillige) test leverde 100 positieve reacties op, iets boven het landelijk gemiddelde, en 70 van hen kregen medicijnen voor geschreven. De overigen hadden al eens eerder een anti-TBC-injectie gehad en reageren daardoor altijd positief. APELDOORN - Een avontuur lijke, drie weken durende trek tocht langs de zonnige Franse Ri- vièra voor een bedrag v?n zeven gulden per dag. Gratis dineren in zoveel sterren-restaurants, 's avonds op staatskosten 'stappen' en daags na de kroegentocht weer onbezorgd genieten van prachtige vergezichten aan de Cote d'Azur en de Middellandse Zee. door Dick Horst Het lijkt een aanprijzing uit een reisgids, maar het was de wel erg alternatieve straf voor de 19- jarige Arnhemmer J. Een 'belo ning' voor zijn aandeel als hoofd verdachte in 46 inbraken in wo ningen, bedrijven, kerken en clubhuizen in Apeldoorn, alsme de het plegen van diefstal, op lichting en verduistering. Daarbij werd aan de gedupeer den voor een ton schade berok kend: ruim 45 mille aan buit en ruim een halve ton aan materiële braakschade en vernielingen. De buit bestond onder meer uit au dio-, video- en filmapparatuur en baar geld. De hoofdverdachte na afloop van zijn drie-weekse vakantie op kosten van de gemeenschap: "Ik werd in Arnhem opgehaald door drie begeleiders in een Merce des-busje. Samen met vier ande re jongeren reden wij naar Bar- jols in de omgeving van Marseil le". "We werden in een landhuis ondergebracht. De eerste twee dagen vrij-af om te wennen en ons te installeren. De derde dag begon onze trektocht, die drie dagen duurde. Hemelsbreed leg den we tien kilometer af. Vól gens onze begeleiders was dat door de bergen ongeveer 25 kilo meter. Het was gieren van ple zier. We hadden zalig weer en. een prachtig uitzicht". Absurd Toen de door het Openbaar Mi nisterie als 'overlevingstocht' aangeduide vakantie er op zat, kwam de jongeman bij de Apel- doornse recherche zijn 'reisver slag' uitbrengen. Politiewoord voerder Peter Dillen publiceerde dat absurde verhaal eind vorige week - na enige intern geduw en getrek - in grote opmaak in het (interne) Korpsblad van de Apel- doornse gemeentepolitie. Maar zo intern was dat Korpsblad nu ook weer niet, want het duurde maar even en de justitiële mis kleun lag op straat. Het gevolg daarvan is dat de te lefoon op het Apeldoornse poli tiebureau roodgloeiend stond van reacties uit alle delen van het land. Een Limburger belde op met de vraag of de politie hem een reisfolder van Bangkok wil de opsturen en hem kon vertel len welke misdrijven hij moest plegen om een gratis reis daar heen te verdienen... Peter Dillen: "Er bellen veel mensen op die hun verbijstering uitspreken. Sommigen dachten zelfs dat het een 1 april-grap was. Politiemensen worden op straat aangesproken met de vraag hoe dat nu heeft kunnen gebeuren. De rechercheurs hebben, in deze tijd waarin het financieel bij de politie allemaal moeilijk gaat, keihard gewerkt en overuren ge maakt om de jongeman achter slot en grendel te krijgen en de gestolen spullen te achterhalen. Ze moesten zich daarbij aan al lerlei procedures houden. En dan doet justitie de zaak op deze manier af. Daarom vond ik het nodig de jongeman te intervie wen en zijn belevenissen in het Korpsblad af te drukken". Mislukking "Ik heb me uitdrukkelijk aan de feitelijkheden gehouden én hoor en wederhoor toegepast. Het lag intern allemaal wat moei lijk, maar op deze manier heb ik de publiciteit rond deze zaak 'ge stuurd', voordat het hele verhaal een eigen leven zou gaan leiden en niet meer tot de ware propor ties is terug te brengen. Ik hoop dat iedereen er wat van geleerd heeft", aldus Dillen. Het hele Apeldoornse politie korps is bijzonder ontstemd over de wijze waarop de delinquent is gestraft. Niet het minst de re cherche, die met drie man een maand lang, inclusief vele vrije avonden, aan de zaak heeft ge werkt. Overigens blijkt nu ook justitie met de zaak in haar maag te zit ten. De hoofdofficier van justitie in Zutphen, mr. F. A. Vaillant, le-- vert in het Korpsblad commen taar. Hij zegt zich te kunnen voorstellen "dat de politie ver baasd was". Mr. Vaillant: "Ook justitie is totaal niet gelukkig hiermee. Het moge duidelijk zijn dat dit nooit de bedoeling van de justitiële reactie is geweest". "Ik zou het echter zeer betreu ren als de beeldvorming ten aan zien van 'overlevingstochten' hierdoor negatief zou worden beinvloed. Wij zijn het er allen duidelijk over eens dat men na me voor jeugdigen alternatieve sancties, dus ook leerprojecten, waardevol zjjn en de moeite waard om uit te proberen. Dat daar dan ook wel eens een mis lukking bij is, wil niet zeggen dat het hele fenomeen moet worden afgeschaft". Zeven gulden De straf, bedoeld als 'een zwa re overlevingstocht in de bergen' maar die ontaardde in een avon tuurlijke vakantie in zonnig Zuid-Frankrijk, werd aan de Arnhemse jongeman opgelegd 'in reclasseringsbelang', nadat het Openbaar Ministerie zijn zaak had geseponeerd. De enige voorwaarden die er aan de alter natieve straf waren verbonden, waren een eigen bijdrage van ze ven gulden per dag, benadeelden schadeloosstellen met totaal 900 gulden en schriftelijk verslag uit brengen van de reis. De drie rechercheurs: "Voor ons is dit een belachelijke verto ning. Juist in deze tijd, waarin politiek Den Haag kenbaar maakt dat de criminaliteit har den moet worden aangepakt, volgt er geen straf, maar een be loning. Dat werkt zeer frustre rend". In het Korpsblad vertelt de tot een Cote d'Azur-vakantie veroor deelde Arnhemmer, dat de echte trektocht pas de derde dag na aankomst bij Marseille begon. "In totaal hebben we die dag on geveer acht uur gelopen naar Ca- sis. Daar werden we weer met het Mercedes-busje opgehaald en naar ons landhuis gebracht, 's Avonds gingen we met z'n allen uit eten in een restaurant. Dat was prima voor elkaar. Daarna zijn we met de hele groep naar een café gegaan. Wij konden toen ook drinken op kosten van justi tie. Terug met het busje naar het landhuis. Vervolgens hadden we weer drie vrije dagen. Heerlijk bergbeklimmen, want onze be geleiders bleken enthousiaste bergbeklimmers te zijn. Wij kon den geheel vrijwillig met hen mee. Het bergbeklimmen was verschrikkelijk leuk". Geen spijt De tweede trektocht duurde maar zes uur en de derde trek tocht ging niet door "wegens een te grote belasting voor enkele deelnemers", aldus later de drie beroepskrachten die als begelei ders meegingen. "Ik Den de volgende dagen weer met twee van onze begelei ders wezen bergbeklimmen", al dus de Arnhemmer. "Ik vond het een gemakkelijke en leuke ma nier om van mijn straf af te ko men. Ik heb er niet zoveel ver trouwen in dat dit enige zin heeft. Dit is voor mij gewoon vakantie geweest. Ik heb hele maal niet het gevoel gehad van een overlevingstocht. Als straf stelt het niets voor". "ik heb een rww-uitkering van 730 gulden per maand. Later heb ik voor deze vakantie zeven gul den per dag moeten betalen. Al les inbegrepen. Daarin zitten de kosten van vier maal avondeten en een paar keer 'stappen', kroe gentocht. Daar werden de eerste rondjes steeds door de leiding betaald. Verder moet ik nog 900 gulden als schadevergoeding be talen". J. zegt: "Echt spijt van mijn da den heb ik niet. Daar ben ik heel bot in. Dat ik andere mensen heb benadeeld, daar heb ik ook geen spijt van. Dat moet een gevoel van binnenuit zijn en dat heb ik niet..." ADVERTENTIE V Doezastraat 43 -Leiden -tel. 071-133672 V^/ f"Q(f (hoek Noordeinde) - Leiden - Hooigracht 49-Leiden-tel. 071-125809 -ZTJP/li V t»i loouc

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3