In praatgroep over incest is vooral herkenning belangrijk Een lunchuurtje met David Bowie .ütfBiySSS KSSSm"1'" mwSySj De 'meester' moet leren rekenen Tennis is plezier voor twee Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA VOOR JONGEREN aanbeveling, die stelt dat Pabo studenten met een onvoldoende voor wiskunde geen diploma mogen krijgen. Dat vind ik bij zonder vergaand. Ik moet nu aan de derdejaars zeggen dat de exa- menregels waardeloos zijn ge worden. Over vijf jaar zou het best kunnen zijn dat voortaan voor alle vakken voldoendes ge haald moeten worden". "Kijk, de inspectie toont haar goede wil, maar wat ik nu echt in het rapport mis is een kritische noot over hoe de minister met de Pabo omgaat. De problemen zijn er op onze school, maar we heb ben geen tijd om ze op te lossen. Bij het samenstellen van de les- tabel heeft Deetman gezegd dat wij meer onderwijs moesten ge ven in minder uren. De minister moet eerst iets doen aan het aan tal uren, dat de docenten les mo gen geven". Meisjes In 1986 was er al eens een on derzoek gedaan naar de Te kenvaardigheid van de Pabo-stu dent. De Utrechtse universiteit concludeerde vorig jaar precies hetzelfde wat de inspectie nu heeft bevonden. Toen al werd het verband gelegd tussen de la ge score en het volgen van wis kunde op het voortgezet onder wijs. Het probleem ligt er dus al veel langer. Erades: "Het komt in deze tijd goed uit om zo'n besluit te ne men. Het woord wiskunde ligt de laatste tijd veel in de mond, ze ker nu met die discussie over exacte vakken. En aangezien de Pabo vooral meisjes aantrekt, vangen Deetman en staatssecre taris Ginjaar hiermee twee vliegen in een klap". Ophalen Hoe moet het dan worden op gelost? "Het voortgezet onder wijs moet het rekenen maar op halen", zo zegt de minister. Era des: "Op de Pabo kennen we twee soorten rekenen, wat je ruwweg redactiesommen en cij feren kan noemen". Bosch vindt dat de taak van de Pabo honds moeilijk wordt als alles uitgelegd moet worden. "Als de mensen van de Havo of het Atheneum af komen, dan hebben ze al een behoorlijke bagage bij zich. De basisvaardigheden kennen ze al. Het is voor ons onmogelijk om zoveel kennis mee te geven, maar we zullen ze voortaan meer moeten trainen". MAARTEN VAN VALEN "Bij meisjes met incest-ervarin- gen merk je vaak dat ze ondanks alles wat ze hebben meegemaakt opkomen voor het gezin. Ze zou den het immers verschrikkelijk vinden als een gezin door hun 'schuld' uit elkaar zou vallen", zegt Marion van der Riet. Zij be geleidt een incestpraatgroep bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) aan het Noordeinde. De praatgroep is in 1983 op ini tiatief van twee medewerkers van het JAC ingesteld. Zij von den, dat er op het gebied van de hulpverlening bij incestgevallen te weinig gebeurde in Leiden. Daarom begonnen zij met een zelfhulpgroep, waarin meisjes die te maken hadden met incest- ervaringen met elkaar konden praten. Het was de bedoeling dat de eerste deelnemers de groep la ter over zouden nemen om hulp te verlenen aan andere meisjes. Dat gebeurde ook en Marion was een van de meisjes die de groep ging begeleiden. De groep bestaat uit vijf meis jes, die zich via het JAC of een andere hulpverlenende instantie hebben aangemeld. De beperkte omvang van de groep is geen be wuste keuze, want elk meisje dat geholpen wil worden kan bij de praatgroep terecht. Maar wie daar niets voor voelt kap ook in dividueel met een JAC-mede- werker praten. Het volgen van de werkgroep is geen 'must'. Volgens Marcel Bode van het JAC zeggen meisjes meestal niet uit zichzelf, dat ze te maken heb ben gehad met incest. "Maar je leert daar doorheen zien. Het kan bijvoorbeeld èen signaal zijn, dat ze hun vader niet noemen. Op een voorzichte manier vraag je dan of ze wel eens te maken heb ben gehad met incest. Soms ant woorden ze ontkennend, soms niet, maar komen ze daar later op terug. Dan kun je verder en kan het meisje zelf beslissen of ze de praatgroep wil volgen of niet". Verschillend De situatie van de meisjes in de groep is verschillend. Zij zijn weliswaar allemaal sexueel mis bruikt, maar de persoon die in cest pleegde, kan een broer zijn, een neef, een opa of een vader. De incest zelf kan variëren van aanraken tot verkrachten. Voor op staat echter dat het meisje de sexuele daad niet wenst, er (nog) niet aan toe is. Bij de meisjes in de groep is de incest meestal al gestopt. Maar de gevolgen blijven merkbaar. "Meisjes die sexueel misbruikt zijn voelen zich vaak eenzaam, doordat ze met niemand over hun probleem durven praten. Ook hebben ze vaak relatiepro blemen, omdat ze moeilijk met sexuele gevoelens omgaan", zegt Marion. In de praatgroep is vooral her kenning belangrijk. "De meisjes ervaren dat ze niet alleen staan met hun incest-ervaringen. Ze Praten over incest kan bij het JAC. hebben de mogelijkheid om over hun probleem te praten en kun nen er niet meer voor weglopen. Ze leren dat het niet hun eigen schuld is als een gezin door een incest-ervaring uiteen valt. Ze nemen dan bijvoorbeeld de be slissing om het huis uit te gaan". Vertrouwensarts De publiciteit die de laatste tijd aan het incestprobleem is ge geven, heeft een aantal gevolgen gehad. Zo is het aantal vertrou wensartsen toegenomen. Ie mand die denkt dat een meisje slachtoffer is geworden van in cest, kan bij deze arts zijn ver moeden uitspreken. De doker kan dan een onderzoek naar de zaak instellen en hulpverlenings instanties inschakelen. Een ander gevolg is de betere coördinatie van de hulpverle ning. Instellingen als politie, wel- zijnsinstellingen en artsen werken in een samenwerkings verband en pakken gezamenlijk het probleem aan. Niet alleen het meisje wordt dan geholpen, maar bijvoorbeeld ook de moe der en vader en de andere leden van het gezin. DORITH LIGTVOET Rekenvraagje. Wat ligt precies tussen 1/2 en 1/3? Alles herlei dend tot twaalfden (respectieve lijk 6/12 en 4/12) levert dat het niet zo moeilijke antwoord van 5/ 12 op. Een zesdeklas-leerling van de basisschool kan dat zo uitre kenen. Maar een aankomend le raar wil hier en daar nog wel eens struikelen over dit soort 'gemak kelijke opgaven'. Onlangs werd een test gehou den onder ongeveer 270 derde jaars-studenten van de Pedago gische Academie voor het basis onderwijs, alwaar de toekomsti ge meesters en kleuterleidsters vandaan komen. Van de 21 vra gen over breuken, percenten en maten en gewichten werden ge middeld 9.13 vragen goed ge maakt, wat neerkomt op een ge middeld cijfer van 4,3. Boven staand sommetje werd door slechts 36 mensen goed opgelost. Minister Deetman schrok zo van deze resultaten van het onder zoek, gehouden door de Inspec tie Opleidingen, dat hij besloot dat wie meester in het basison- derwijs wil worden, eerst wis kunde in het voortgezet onder wijs moet hebben gedaan. Volgens het rapport van de in spectie zijn Pabo-studenten slecht in cijferen en moderne wiskunde, lezen ze de opgaven niet goed, hebben ze een slechte manier van werken en beheersen ze het metrieke stelsel (maten en gewichten) niet goed. Daarom moet, volgens de aanbevelingen van de inspectie, wiskunde een toelatingseis voor de Pabo zijn. En wie voor het Pabo-eindexa men in het derde jaar een onvol doende heeft voor wiskunde, krijgt geen diploma. Verzand Waar komen die slechte uitsla gen nu vandaan? Directeur Bosch van de Pabo in Oegst- geest: "Als je iets niet meer bij houdt, dan raak je het kwijt. De materie is dus verzand. Aan de houding van de studenten ligt het volgens mij niet. Zij zijn echt gemotiveerd". Directeur Erades van de Leid- se Pabo is het daar wel mee eens, maar kan zich ook vinden in de conclusies van het rapport. "Twee jaar geleden was er al een signaal gekomen, dat de studie op de Pabo en het basisonder wijs niet goed op elkaar aanslo ten. Niet alleen bij het vak reke nen, maar ook bij taal, aardrijks kunde, natuurkunde, geschiede nis enzovoort. De laatste tien jaar zijn er nieuwe ontwikkelingen geweest in wiskunde, maar die zijn nog niet overgenomen door het basisonderwijs". Een Leidse Pabo-studente is niet echt geschokt door het on derzoeksresultaat. "Ik kan alleen maar voor deze school spreken, maar het rekenonderwijs hier vind ik erg vaag. Ik mis iemand, die een duidelijke lijn in de les sen aanbrengt. Ik denk ook dat daarom niet alleen rekenen zo slecht scoort op de Pabo". Het onderzoek op zich is ook niet compleet. "Slechts 12 van de 65 Nederlandse Pabo's gevraagd om met het onderzoek mee te doen. Het onderzoek is slechts een indicatie, waarbij rekenen ook nog slechts een klein deel van de lesstof is. In het eindrap port van de Inspectie werd niet verklaard waar die slechte resul taten vandaan kwamen", aldus Erades. Het lijkt op een haastklus en een voorlichtster van het ministerie bevestigt dat. "Die beleidsnotitie van Deetman kwam veel sneller dan normaal de gewoonte is. Gewoonlijk duurt het enkele weken eer Deet man een beleidsnotitie maakt". Erades heeft ook nog kritiek op de aanbevelingen van de in spectie. "Neem nu die tweede Het is wat, om als jonge dertiger nog een popidool te hebben. En wat voor een. David Bowie. Nooit gedacht die nog eens in le vende lijve te zien en te horen zingen. Wat een ge beurtenis. Dat lunchuur met Bowie heeft me waar schijnlijk een dag van mijn leven gekost. Een week geledeh werd de krant gebeld met de mededeling dat Bowie een persconferentie zou geven. Afgelopen maandag was het zover. Mudvol natuur lijk. Elke zichzelf respecterende krant, elk popblad, elk weèk- blad, elke omroep had wel ie mand gestuurd. Van de verslag gevers uit New York wisten we al dat Bowie daar tijdens een persconferentie bok gezongen had. Toch verwachtte ik niets. Amsterdam is New York niet en een 'Kuip' komt ook vol zonder dat Bowie zijn mond van tevoren opendoet. Toen om klokslag twaalf de ro de satijnen gordijnen van Paradi- so opengingen verschenen er geen tafels met daarachter be langrijke heren. Nee, Bowie zelf, met zijn band. Op volle sterkte zette hij zijn nieuwste nummer 'Bang Bang' in. Het dreunde in mijn borstbeen. Ik had willen joelen, maar een journaliste in gezelschap van wel honderd an dere journalisten, doet alsof zo'n exclusief optreden de normaal ste zaak van de wereld is. Wij ver blikken en verblozen niet, maar schrijven slechts op wat de blon de zanger te vertellen heeft. Die regels golden gelukkig niet voor de ruim dertig leerlingen van het Baerleus Gymnasium dat aan de overkant ligt van het beruchte jongerenpaleis. Zij la gen aan Bowie's voeten, floten, schreeuwden, vroegen om hand tekeningen en stonden hun han gertjes met hartjes spontaan af. Hoewel de komst van de En gelse popzanger een goed be waard geheim was gebleven, hadden de overwegend vrouwe lijke fans van dit gymnasium toch iets vernomen. Een schei kunde, gymnastiek- en een wis kundeles werden gretig verruild voor een paar uurtjes hangen op de dranghekken om op die ma nier toch een glimp van de aan komst van de 'maestro' mee te maken. Dom En Bowie zou mijn idool niet zijn als hij niet de opdracht zou hebben gegeven om deze jeugdi ge fans binnen te laten. Tegen twaalven leek het er even op of de scholieren alle stevige heren die streng controleerden op spe ciale pasjes omver hadden gelo pen en de macht hadden overge nomen. Geen dertiger ontziend posteerden ze zich vooraan het podium. Zo hoort het ook. Een leger journalisten laat een pop ster niet weten wat ervan hem wordt verlangd. Die stellen al leen maar domme vragen: "Waarom treedt u niet in België op? Wat is voor u belangrijker, film of muziek? Vindt uw zoon de muziek ook leuk? Hoe houdt u uw gebit schoon?" Het rare is nu, dat ik dat van ieder ander mens wil horen, al leen van mijn idool niet. Die wil ik alleen maar zien zingen, net zoals ik Gullit alleen maar wil zien voetballen. Ik hoef niets te weten uit zijn persoonlijk leven. Daar heb ik zo mijn eigen mooie dromen over. En ik kan je vertellen dat het optreden niet tegenviel. Hij had een mooi pak aan, danste flit send, de blonde lokken lagen schitterend op zijn voorhoofd en zijn muziek was prachtig. Tja, dan is het thuis bij man en draai tafel maar behelpen. LEIDEN - De tijd dat tennis ge speeld werd door de allerrijkste mensen, ligt al ver echter ons. Tennis is de afgelopen jaren uit gegroeid tot de tweede sport van Nederland. De tennisbond heeft intussen wel 600.000 leden. Ter vergelijking: de voetbalbond telt ongeveer een miljoen leden. Hoe komt het nu dat zoveel mensen de afgelopen jaren voor tennis hebben gekozen? Groot voordeel van de sport is dat je maar één ander nodig hebt om te spelen. Om een partijtje voetbal te doen heb je toch 22 man en een scheidsrechter nodig. Je hoeft dan ook niet te wachten tot zaterdag om een wedstrijd te spelen, het kan met vriendje of vriendinnetje op ieder vrij uur tje. Er zijn laatste tijd veel nieuwe tennisbanen bijgekomen. Niet alleen om buiten te spelen, maar ook om 's winters overdekt te tennissen. Een paar jaar geleden moest je soms een jaar wachten voor je aan de beurt was om lid te worden van een club. Door de aanleg van meer banen en de komst van nieuwe clubs, bestaan deze zogenaamde wachtlijsten vrijwel niet meer. Uitrusting Het is nu mogelijk om meteen na aanmelding bij een club, aan de slag te gaan (Het tennissei-' zoen is deze week begonnen). Het lidmaatschap van een club kost ongeveer 150 gulden per jaar. Bij de meeste verenigingen mogen de jeugdleden spelen zo vaak ze maar willen, 's Avonds zijn de banen echter bestemd voor de senior-leden. Natuurlijk heb je voor tennis een uitrusting nodig. Volgens Wijnand Sloos van de sportzaak aan het Vijf-Meiplein kosten ten- nisspullen voor tienjarigen onge veer 175 gulden. Shirtje, broekje en sokken kosten bij elkaar 75 gulden, je kan al een racket ko pen voor 40 gulden en aan schoe nen ben je minimaal 30 gulden kwijt. Een blik ballen kost onge veer 15 gulden. "Maar", zegt Wij nand Sloos, "je kan het natuur lijk zo duur maken als je zelf wilt. Er zijn mensen die een tennisuit- rusting van wel duizend gulden kopen". Training Wanneer je eenmaal lid bent van een club, is het raadzaam om training te volgen. Daarvoor moet weer extra worden betaald. Bij de meeste verenigingen is dat ongeveer 100 gulden voor 15 tot 20 lessen. Wanneer blijkt dat je talent voor tennis blijkt te heb ben, kan je uitgenodigd worden voor selectietrainingen. Onder leiding van de trainer van het district Leiden speel je dan met leeftijdgenoten. Er wordt dan van je verwacht dat je ook aan toernooien en aan de competitie deelneemt. De hele goede jeugdspelers kunnen worden opgenomen in Jong Oranje. Dat is echter voor heel weinig mensen weggelegd. Hier uit de buurt, zijn alleen de 16-jarige Jan Siemerink en de nu 20-jarige Ingelise Driehuis uit Lisse daar ooit in geslaagd. Iedereen weet dat de hele goe de tennissers veel geld verdienen met hun sport. De beste spelers verdienen miljoenen guldens. Ga niet tennissen omdat je ook zo veel geld met tennis wil verde nen. Geef je op bij een club, speel zoveel als je kan, want "tennis is plezier voor twee". Inlichtingen over clubs bij jou aan de buurt bij het districtsbu reau Leiden, telefoon: 01711- 11966. op hé land wwktfi... 1 '|l/v Wordt vervolgd fjeas tai/ikWilMap&ta itiaac/hKAh'i nitUKwi/' maai' ik kan t t>mn

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25