Communisten mogen formeren in Italië Turkije ziet af van provocatie Japan wil spoedoverleg met VS over handelsconflict Mariniers van VS-ambassade beschuldigd van spionage Vrouw wordt nieuwe informateur Omstreden Israëlische generaal Sella stapt op Thatcher in Sowjet-Unie hartelijk ontvangen Zelfmoord Zuidafrikaanse minister ALLE DAGEN PRIJS BU DE CODI. Prijsstijgingen in Polen Griekse premier Papandreou ziet harde opstelling beloond MAANDAG 30 MAART 1987 ROME (GPD) - President Cossiga heeft de communistische kamervoorzitter Nilde Iotti benoemd tot informateur. Hiermee heeft president Cossiga een verrassende wending gegeven aan de Italiaanse kabinetscrisis. Iotti moet de president informeren over 'de mogelijkheid in de gegeven omstandigheden een regering te vormen die over een meer derheid in de kamer kan beschikken'. Premier Thatcher schudt de hand van een Russische vrouw tijdens de stadswandeling in Moskou gisteren. Thatcher is de eerste premier die sinds 12 jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt. (foto apj Als zij hier niet in slaagt dan zullen vervroegde verkiezingen niet te vermijden zijn. In theorie zou de nieuwe rege ring er een kunnen zijn zonder de christen-democraten, maar met de op één na grootste partij, de com munisten. Afgezien van de waar schijnlijkheid hiervan, wijst dit op de veranderde positie van de com munisten in de landspolitiek. Na ruim 40 jaar buiten de regering te zijn gehouden, krijgen zij nu een beslissende rol in de oplossing van de crisis. Partijleider Natta heeft dan ook ogenblikkelijk voorgesteld een coalitie te vormen van alle partijen die tegen vervroegde verkiezingen zijn en vóór het houden van de volksstemmingen over de rechter lijke macht en de kernenergie. Hiermee brengt hij de socialisten in een lastig parket: zij zijn zo hard voor de volksstemmingen (en dus Arrestatie De extreem-rechtse Italiaanse terrorist Francesco delle Chiaie is zaterdag in Caracas gearresteerd. Samen met Delle Chiaie werden in een appartement in Caracas drie personen, onder wie een jonge vrouw, aangehouden. Een Italiaan se officier die deskundig is op het terrein van het terrorisme is naar Caracas vertrokken om Delle Chiaie te identificeren. Hij wordt ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de aanslag op het station van Bologna in augustus 1980, waarbij 85 mensen omkwa men. Redding Zeventien Cubaanse vluchtelin gen die urenlang in een oestervaar tuig op zee ronddobberden, zijn za terdag bij Florida opgepikt door de Amerikaanse kustwacht. Een 74- jarige vrouw, die er fysiek slecht aan toe was, werd samen met haar dochter per helikopter naar het zie kenhuis vervoerd. De vluchtelin gen verklaarden dat zij zo'n 30 uur op zee hadden rondgezworven. Ze hadden zien in leven gehouden met oesters en water. Gevechten Bij gevechten tussen leden van twee Zoeloe-stammen bij Ladys- mith, in het noorden van de Zuid- afrikaanse provincie Natal, kwa men gisteren 19 mensen om het le ven. De ongeregeldheden braken rond vijf uur 's ochtends uit in het afgelegen district Msinga-Toegela. tegen vervroegde verkiezingen), dat zij er Andreotti's formatiepo ging op hebben laten stuklopen en zo goed als de doodsklok hebben geluid over de huidige coalitie. Maar daarmee zijn ze nog niet be reid de tweede viool te spelen in een links kabinet en ze hebben al laten doorschemeren niet op Nat- ta's voorstel te zullen ingaan. Een duidelijk antwoord zullen ze moe ten geven op hun partijcongres dat morgen in Rimini begint. Hun 'nee' wordt overigens vergemakke lijkt door de weigering van libera- len en sociaal-democraten, waar door Natta's droomkabinet bij voorbaat geen meerderheid kan behalen. Nilde Iotti zal dus weinig anders kunnen doen dan constateren dat de huidige coalitie ter ziele is en een alternatieve meerderheid niet bestaat. ATHENE - De voorspelling dat het tussen Griekenland en Turkije tot een 'warm weekeinde' zou komen, is alleen meteorologisch uitgeko men. De crisis rondom het Turkse exploratievaartuig Sismik-1, dat zaterdag uitvoer om naar olie te speuren in delen van de Egeische Zee die door Griekenland als eigen territoriaal gebied worden be schouwd, werd in een klap bezwo ren door de Turkse premier Ozal. Hij verklaarde in Londen dat het schip binnen de Turkse territoriale wateren zou blijven zolang ook Griekenland zich zou onthouden van exploratie buiten de eigen wa teren. door Frans van Hasselt Inderdaad bleef de Sismik het hele weekeinde verscholen in de Golf van Saroz, niet ver van de Dardanelles en werden de oor logsschepen die haar escorteerden teruggetrokken. Of de situatie zo ontspannen zal blijven, moet wor den afgewacht - de vorige crisis rondom de verrichtingen van de Sismik, in 1976, duurde een hele zomer en kende vele terugtrekkin gen en opflikkeringen. Maar op TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche luitenant-kolonel Aviem Sella heeft gisteren zijn aftreden aange kondigd als bevelhebber van de op een na grootste Israëlische lucht machtbasis Tel Nof. Sella is er door een Amerikaanse rechtbank van beschuldigd de Amerikaan Jona than Pollard als spion voor Israel te hebben gerecruteerd. Volgens de ontslagbrief van Sel la is hij uit eigen vrije wil tot het besluit gekomen om de vertroebel de Israëlisch-Amerikaanse betrek kingen weer een kans op verbete ring te geven en om het belang van de joodse gemeenschap in de Ver enigde Staten te dienen. Over de benoeming van Sella op deze prestigieuze post, een dag na der veroordeling van Pollard, was groot politiek rumoer ontstaan tus sen Washinton en Jeruzalem. De Amerikaanse minister van defen sie Caspar Weinberger liet er geen misverstanden over bestaan dat de relatie tussen Israël en de VS on herstelbare schade had opgelopen. Voorlopig zouden alle contacten met de Tel Nof-basis worden ver meden. Inmiddels is een parlementaire subcommissie begonnen met een onderzoek, dat binnen enkele da gen kan zijn afgerond. De commis sie sluit het niet uit dat de uitslag het Israëlische kabinet ten val kan brengen. korte termijn lijkt de rust verze kerd. De Turkse stap terug valt voor een deel toe te schrijven aan pres sie van de NAVO-bondgenoten en vooral van de EG, waarvan Ankara op zeer korte termijn het lidmaat schap wil aanvragen. De Turkse minister voor EG-zaken, Ali Bozer, die juist op bezoek was in Brussel, kreeg daar van de commissaris voor Mediterrane zaken, Cheysson, te horen dat het verwekken van spanningen in de Middellandse Zee niet bevorderlijk zou zijn voor de goodwill waarmee zo'n verzoek zou worden ontvangen. De staat van paraatheid waarin de Griekse strijdkrachten vrijdag waren gebracht bleef dit weekein de gehandhaafd, maar de gemoe deren zijn gekalmeerd. Ook de koopwoede die vrijdag en zaterdag de supermarkten beheerste, zal nu ook wegebben, al was het alleen maar omdat veel winkels door hun voorraden heen zijn. Stakingen De Griekse premier Andreas Pa- pandreou heeft alle reden tot vol doening over de harde en waar schuwende opstelling die hij vrij dag koos. Hij oogstte veel lof, ook van een leider van een kleine rechtse oppositiepartij als Stefano- MOSKOU (DPA/RTR/AP) - Het onofficiële deel van het vijfdaagse bezoek van de Britse premier Mar garet Thatcher aan de Sowjet-Unie is in opmerkelijk hartelijke sfeer verlopen, zo zeiden Britse zegslie den gisteren. Zowel de Russische leiding als de Russische bevolking hebben de premier en haar minis ter van buitenlandse zaken sir Geoffrey Howe met open armen ontvangen. Vandaag beginnen de officiële besprekingen met de Rus sische partijleider Michail Gor- batsjov. Thatcher is de eerste Britse pre mier die sinds 12 jaar een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie. Zater dag werd ze na haar aankomst in het Kremlin begroet door partijlei der Gorbatsjov en zijn vrouw Rai- sa. In de besprekingen van van daag staat de kwestie van de euro raketten centraal. Londen wil dat Moskou bereid is de nul-optie te koppelen aan een beperking van de korte-afstandsraketten en de conventionele bewapening. TOKIO (ANP) - Japan wil spoed overleg met de Verenigde Staten over het Amerikaanse besluit de invoerrechten op Japanse elektro- nicaprodukten fors te gaan verho gen. Als de VS aan de handelssanc ties vasthouden zal Japan 'passen de maatregelen' nemen, waaronder poulos. Meegenomen is voor de Griekse regering, dat de vakbon den vanwege de dreiging van mili tair geweld minstens een dozijn stakingen werden afgelast. De Grieken eten vandaag vers brood, terwijl een bakkersstaking was uit geschreven. Ze kunnen weer naar hun eilanden varen, omdat een sta king van het personeel van passa giersschepen is opgeheven. Ook de problematische verhou ding tussen premier Papandreou en president Sartzetakis lijkt in het kader van de 'nationale saamhorig heid' gladgestreken. De premier ontleent aan deze kwestie, en voor al aan de manier waarop hij de cri sis met Turkije heeft behandeld, zoveel goodwill dat velen zelfs gaan speculeren over de mogelijk heid van vervroegde verkiezingen. Anders is het in Ankara, waar premier Ozal terugkeerde na een afwezigheid van anderhalve maand wegens een ingrijpende hartoperatie in Houston (Texas). Er was al vóór de Sismik-crisis een gigantische ontvangst geprojec teerd, waarbij vier kamelen (4000 dollar per stuk) te zijner ere zouden worden geslacht, nu Allah hem heeft gespaard. Bij nader inzien is de viering van zijn terugkeer veel ingetogener verlopen. De Turkse premier toonde zich weliswaar ook In het partijblad Pravda werd in niet mis te verstane bewoordingen de Russische opstelling duideüjk gemaakt. "De Europese landen zijn het erover eens dat de middel- lange-afstandsraketten uit Europa moeten verdwijnen. Waarom ma ken deze landen echter geen haast met de verwijdering van de raket ten, die zij zelf zeggen zo graag kwijt te willen? In plaats daarvan stappen bij de wereldhandelsorga nisatie GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel). Dit verklaarde de Japanse minister voor buitenlandse handel en in dustrie, Hajime Tamoera, zaterdag. De VS kondigden een dag eerder aan voor een bedrag van 300 mil joen dollar aan extra invoerrechten te zullen heffen op een reeks Ja panse produkten die microchips bevatten. Dit omdat Japan zich niet heeft gehouden aan een in sep tember vorig jaar gesloten akkoord over de handel in chips. Volgens de Amerikaanse regering is Japan ondanks die overeenkomst door gegaan met het dumpen van chips en heeft het land zijn eigen markt niet opengesteld voor Amerikaan se elektronicabedrijven. De verho ging van invoerrechten wordt ui terlijk op 17 april van kracht en vormt de zwaarste handelssanctie die de VS sinds de tweede wereld oorlog tegen Japan hebben geno- Minister Tamoera verklaarde dat het Amerikaanse besluit een 'volle dige veronachtzaming' betekent van de Japanse inspanningen om de overeenkomst van vorig jaar september na te leven. Premier Na- kasone het zich iets verzoenender uit dan zijn minister. Hij liet weten de Amerikaanse maatregel te be treuren, maar zei dat zijn land de kwestie via overleg wil oplossen. Japan wil daartoe een hoogge plaatste functionaris naar Was hington sturen, aldus de premier. In regeringskringen in Tokio is vernomen dat Japan deze week zijnerzijds voldaan vanwege de vredige afloop van het conflict, maar het zal hem toch moeite kos ten de Turkse taktiek van begin tot eind uit te leggen. Griekse kranten komen met spe culaties dat er tegenstellingen moeten zijn gerezen tussen de pre mier in het buitenland en de leger leiding in Ankara, die een hardere koers voorstond. Ozal kan er welis waar op wijzen dat ook de Griekse premier nu het woord 'dialoog' heeft laten vallen - iets waar de Turkse diplomatie al jaren op aan dringt -, maar Papandreou wil al leen een dialoog over de manier waarop de zaak van het continenta le plat aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag zal wor den voorgelegd. Over de vraag, hoe de Grieks-Turkse grens de Egei sche Zee verdeeld lopen de menin gen immers nog hopeloos uiteen. Ankara wil van zo'n behandeling in Den Haag juist niet horen. In 1976 heeft Athene de zaak eenzij dig aan het Internationale Hof voorgelegd. De uitspraak was toen niet onverdeeld gunstig voor de Grieken, maar intussen heeft hun standpunt veel meer wind in de zeilen gekregen door de beslissin gen van de internationale zeerecht- conferentie. zoeken zij mogelijkheden om daar aan te ontkomen en roepen zij op tot versterking van de Europese defensie", aldus Pravda. Tijdens haar bezoek aan het St.Sergius-klooster, het geloofs- centrum van de Russisch-orthodo- xe kerk in de stad Zagorsk, pleitte Thatcher voor meer godsdienst vrijheid in de Sowjet-Unie. Onder enorme publieke belangstelling, betuigde de premier hier haar soli dariteit met de (vervolgde) christe nen in de Sowjet-Unie. Het officië le Sowjetpersbureau TASS be schuldigde haar zaterdag van in menging in binnenlandse aangele genheden, terwijl in haar eigen land de mensenrechten op grove wijze zouden worden geschonden. De kans is aanwezig dat de pre mier tijdens haar vijfdaagse be zoek nog een onderhoud zal heb ben met de Russische kernfysicus Andrej Sacharov. Dit gesprek staat los van het ontbijt dat zij woensdag heeft met de onlangs vrijgelaten Joodse activist Josef Begoen. formeel zal vragen om spoedover leg. Dat zou dan een week later kunnen plaats hebben, dus nog vóór de Amerikaanse maatregelen van kracht worden. Verwacht wordt dat Japan zal voorstellen een gezamenlijk onderzoek in te stellen naar de juistheid van de Amerikaanse beschuldigingen over dumping en dat nadere mede delingen zullen worden gedaan over plannen van de Japanse in dustrie om meer Amerikaanse chips te kopen. Zoals gewoonlijk by een oorlogs situatie, zijn de kranten aan weers kanten tot ongekend primitieve ni veaus afgedaald, althans enkele. De uitzinnige, regeringsgezinde 'Avriani' (Krant van morgen) in Athene waarschuwt de Turken dat de Grieken „Constantinopel en Smyrna" kunnen heroveren. De 'Dimokratikos Logos' kondigde zelfs aan haar bureaus naar Istan bul te zullen verplaatsen. Turkse WASHINGTON (ANP/AP) - Twee Amerikaanse mariniers, belast met de bewaking van de Amerikaanse ambassade in Moskou, zijn gear resteerd op verdenking van spio nage voor de Sowjet-Unie, zo be richtten de Amerikaanse weekbla den Time en Newsweek. Ze zouden Sowjet-agenten heb ben binnengelaten in de ambassa de, die daar de gelegenheid kregen 'gevoelige zones' te onderzoeken, met name het systeem voor het co deren en ontcijferen van bood schappen. Sindsdien sturen de Verenigde Staten 'gevoelige infor matie' niet meer rechtstreeks naar hun ambassade in Moskou, maar naar Frankfort, vanwaar het per koerier naar Moskou wordt ge bracht, aldus Time. Een woordvoerder van het State Department wilde slechts zeggen dat de gevolgen van het gedrag van de mariniers 'serieus' bestudeerd worden. Minister Caspar Weinber ger van defensie sprak van een 'zeer ernstig verlies' en zei dat de wijze van opleiding en uitzending van mariniers voor de bewaking van ambassadeurs opnieuw onder de loep zal worden genomen. Newsweek meldde dat de twee mariniers, sergeant Clayton Lone- tree en korporaal Arnold Bracy, duizenden dollars hebben ontvan gen voor hun diensten. Volgens Ti me hebben de Russen mogelijk hun voordeel kunnen doen met de verkregen inlichtingen bij de voor bereiding van de top in Reykjavik in oktober vorig jaar. De veilig heidsproblemen rond de Ameri kaanse ambassade bemoeilijken volgens Time eveneens de voorbe reiding van het bezoek van minis ter George Shultz, die op 13 april in Moskou wordt verwacht. Volgens de aanklacht stond Bra cy op de uitkijk terwijl Lonetree de Russische agenten door de ambas sade rondleidde. Ze zouden verleid zijn door Russische vrouwen die bij de ambassade werkten. Op de beschuldiging staat maximaal de doodstraf. Lonetree had een uitgebreide plattegrond van de ambassade aan Russische agenten gegeven, even als de namen, foto's, adressen en telefoonnummers van Amerikaan se agenten. Ook zou hij te vernieti gen zakken hebben doorgespeeld waarin geheimen zaten 'over de na tionale defensie en burgers van de Sowjet-Unie'. VERKIEZINGEN - Ex-minister Louis Nel trok zich gisteren terug als kandidaat in de verkiezingen voor het blanke parlement. Hij deed dit enkele uren nadat de Sun day Times in Johannesburg had gemeld dat hij aanzienlijke belan gen had bij een onroerend goed- transactie in Japan. kranten als de 'Sabah' en de Ter- cuman' vermeien zich in de 'pa niek' die in Athene zou hebben ge heerst: „De Grieken zijn nog steeds doodsbang voor ons". In derdaad is het in Turkije niet tot hamsteren gekomen, maardat hamsteren is voor de Grieken een soort folklore geworden. Ze deden het ook bij aardbevingen, na Tsjer- nobyl, en zelfs bij de nadering van de invoering van de btw. Mevrouw Nilde Iotti, de communistische voorzitter van de kamer van afgevaardigden in Italië, verlaat hier het kantoor van president Cossiga nadat hij haar tot informateur voor een nieuw kabinet had benoemd. (foto AP) KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafri kaanse minister van milieu, John Wiley (60 jaar), pleegde gisteren in zijn eigen huis te Kaapstad zelf moord. Het regeringsbureau voor informatie, het kantoor van presi dent Botha alsook de politie heb ben de dood van de enige Engelsta lige minister in de regering-Botha bevestigd. Bronnen zeggen, dat de minister dood in zijn slaapkamer is aange troffen, met een pistool naast het lichaam. Over de achtergrond van deze zelfmoord is vooralsnog niets bekend gemaakt, maar de geruch ten in Kaapstad spreken over fi nanciële problemen voor de minis ter. Andere bronnen wijzen op de vriendschap die Wiley had met een bekende diepzeeduiker, David Al len. Deze pleegde drie weken gele den eveneens zelfmoord, waar schijnlijk nadat aan het licht was gekomen dat hij homoseksueel was. Wiley was kandidaat voor de re gerende Nationale Partij bij de ver- kiezingem voor blanken op 6 mei aanstaande. ADVERTENTIE T/m zaterdag 4 april a.s. kunt u nog 'Pieken' verzamelen. Normaal krijgt u voor iedere f 10,- aan boodschappen 1 Piek, maar omdat het de laatste week is krijgt u bij elke f 10,- aan boodschappen 2 Pieken! Inleveren volle kaarten uiterlijk dinsdag 7 april a.s. U krijgt voor elke volle kaart een speciale waardebon. Ophalen verse kippen uitsluitend op dinsdag 14 en woensdag 15 april 1987. WARSCHAU (ANP) - De voorzitter van het verboden vakverbond Soli dariteit, Lech Walesa, heeft gisteren in Gdansk zijn aanhangers opgeroe pen tot verzet tegen de zaterdag door de autoriteiten aangekondigde prijsverhogingen voor een groot aantal levensmiddelen, alcohol, kolen, elektriciteit en benzine. De verhogingen gingen gisteren in. De door de regering getroffen prijsverhogingen treffen brood, meel, suiker, melk en andere zuivelprodukten, die tien tot 18 procent duurder worden. Vlees gaat per 1 april tien procent in prijs omhoog en kolen worden bijna vijftig procent duurder. De tarieven van elektriciteit en gas stijgen met respectievelijk 23 en 25 procent. Benzine kost 25 procent meer. Na een kerkdienst verklaarde Walesa onder bijval van de ongeveer 1.500 aanwezigen voor de eerste keer sinds zes jaar te moeten zeggen 'nu is het genoeg'. Vermoedelijk zullen wij opnieuw 'de strijd tegen wapen stokken en tanks' verliezen, maar 'tanks komen de bedrijven binnen en zij gaan ook weer weg', zei hij. Volgens de regering waren de maatregelen onontkoombaar, omdat de produktiekosten vaak bijna tweemaal hoger lagen dan de verkoopprijs. Zij had met de officiële vakbonden (OPZZ) onderhandeld. Daardoor is de verhoging van de prijzen van eerste levensbehoeften beperkt gebleven tot gemiddeld 9,6 procent. In eerste instantie wilde de regering deze ver hogen met 13 procent, maar de bonden verzetten zich hiertegen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5