asielzoekers Europese aanpak nodig Rang: overheid was fout bij zaak-Kok 795.- Nieuw asielbeleid goed ontvangen WVC krimpt 950 man in Korthals Altes overweegt reizigerscontrole op aids MAANDAG 30 MAART 1987 rmm 20% KORTING op extra zware, ca 5,2 kg per m2, Marokkaanse berbers met of zonder franje. Bijzon der dik en gesloten oppervlak door gebruik van z ver scheerwol (Wolmerk) en toepassing van i speciale half dubbeldraadse knooptechniek. Liefst 67.500 polen per m2. In roomwit, zachtgroen, zacht grijs en naturel, uit voorraad leverbaar. Binnen 8 10 weken ook in speciale maten. Voor verbijsterende prijzen: Zuiver Scheerwol ca 240 x 340 cm, normaal 2199.-Nu 1695. ca 190 x 290 cm, normaal 1499.-Nu 1195.- ca 215 x 215 cm, normaal 1249.-Nu 995.- ca 160 x 230 cm, normaal 999.-Nu 795.- Speciale maten per m2, normaal 300.- Nu 235.- BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF 5 Niet in de Bijenkorf Utrecht. Toestand in cellenblok 'ontoelaatbaar' Huishoudschool DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie), de Amsterdamse burgemeester Van Thijn en het justitie- en politiepersoneel dat betrokken is geweest bij de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse politiecel in oktober 1985, krijgen stevig op hun falie van de nationale ombudsman Rang. Zij zijn tekort geschoten in hun verantwoorde lijkheid, hebben zich onbehoorlijk gedragen, verkeerd of onzorgvuldig gehandeld en onjuist voorgelicht, zo blijkt uit een rapport dat de ombudsman vanochtend heeft uitge bracht. De ombudsman heeft de hele toe dracht onderzocht op verzoek van het klachten- en adviesburo poli- tie-optreden Amsterdam en advo caat Kersting van de familie Kok. Hij bekeek de ontruiming van het bewuste kraakpand, de voorlich ting, de gebeurtenissen in het cel lenblok waar Hans Kok stierf en de naderhand ingestelde onderzoe ken. De ombudsipan stelt nadruk kelijk dat hij geen individuele be trokkenen aanklaagt, maar vooral de eindverantwoordelijken aan spreekt. Dat zijn in de eerste plaats minister Korthals Altes en burge meester Van Thijn, als hoofd van de gemeentepolitie. Volgens Rang heeft de Amster damse politie ernstige beleids- en beoordelingsfouten gemaakt bij de ontruiming van het kraakpand. Het ging niet om huurschuld, maar om clandestiene bewoning en er werd tot ontruiming besloten zon der dat vaststond dat er een nieu we bewoner was. Om herkraken te voorkomen, zette de politie slechts vier agenten in tegen honderd met mokers en bijlen bewapende kra kers. Toen deze dienders in het nauw raakten, schoot een' van hen een kraker in de arm. Rang verwijt de politieleiding dat zij deze agent in die situatie heeft gebracht en ver wijt de agent dat hij vuurde, terwijl de situatie daarvoor niet ernstig ge noeg was. Hij wraakt vervolgens de conclusie van het openbaar mi nisterie dat er sprake was van noodweer en constateert dat het goed is dat het Amsterdamse ge rechtshof deze zaak op grond van een klacht alsnog onderzoekt. Gejokt De ombudsman vindt het 'niet behoorlijk' dat de media en de Tweede Kamer enkele malen eer der zijn ingelicht over de resulta ten van onderzoeken dan de fami lie. Toen Korthals Altes in april 1986 een gesprek had met familie, raadsman en vertrouwensman, was het vertrouwen van de familie reeds geschokt. Toch deed de mi nister er vier weken over om afwij zend te antwoorden op een verzoek om bepaalde informatie van de raadsman. De raadsman verweet de minis ter later tijdens dat gesprek te heb ben 'gejokt', maar dat is volgens de ombudsman een te zware beschul diging: de minister is 'wel onvolle dig' geweest en daardoor ten on rechte 'geen juist beeld' heeft gege ven van de laatste levensuren van Hans Kok in zijn cel. Over de situatie in het cellen complex concludeert Rang welis waar dat de dood van Hans Kok niemand in strafrechtelijke zin valt te verwijten, maar verder is hij ver nietigend in zijn oordeel: al vele ja ren lang was er terecht kritiek geuit zonder dat er oplossingen werden gevonden. Kort voor de fa tale gebeurtenis was het personeel ingekrompen tot onder de - 'kre- peersterkte' en dat noemt Rang 'ontoelaatbaar en onverantwoord'. Politiemensen noch bewaarders of de dienstdoende hulpofficier van justitie hebben voldoende aan dacht besteed aan Hans Kok, ook al was opgemerkt dat hij al 'eniger mate versuft' was. De'ombudsman constateert 'ongewenst afwijken van de voorschriften' en 'plichts verzuim' van het betrokken perso neel. De korpsleiding van de Am sterdamse politie heeft blijk gege ven van 'onmachtig management'. Burgemeester Van Thijn is ern stig tekortgeschoten, enerzijds door de scheefgegroeide situatie te laten voortbestaan, anderzijds door eind vorig jaar tegenover de gemeenteraad te summier te reage ren, toen de zaak-Kok aan de orde was. De ombudsman zegt ook nog dat de door Van Thijn toegezegde structurele maatregelen om de si tuatie in het cellenblok te verbete ren 'hoogstnoodzakelijk' moeten worden uitgevoerd. TU Eindhoven ten strijde tegen spieken EINDHOVEN (ANP) - De Technische Universiteit Eind hoven gaat drastische maatre gelen nemen tegen het spieken tijdens examens en tentamens. Het College van Decanen be sloot daartoe omdat openharti ge gesprekken met net afgestu deerde studenten hebben aan getoond dat studenten inge nieuze spiekechnieken hebben ontwikkeld. Voortaan mogen er geen jas sen en tassen meer worden meegenomen in het examenlo kaal en het gebruik van eigen kladpapier is eveneens verbo den. Dat geldt ook zoveel mo gelijk voor eigen zakcompu ters. Collegekaarten moeten beter worden gecontroleerd. Surveillanten mogen tijdens de examens niet meer bij elkaar gaan zitten, maar moeten veel vuldig door de zaal lopen en het lezen van een boek of de krant is voortaan uit den boze, even als schrijven. Wil een student naar de wc, dan wordt hij voor taan vergezeld door een sur veillant. kan verdwijnen DEN HAAG - Het Nederlandse vluchtelingenbeleid is sinds enige jaren een telkens terugkerend punt in Tweede Kamer en kabinet. Het aantal asielzoekers in ons land stijgt en de vraag om aanpak van het vluchtelingenprobleem groeit. Ook andere Europese landen wor den met het probleem geconfron teerd en elke regering zoekt zijn ei gen oplossing, zonder te kijken naar wat er over de grenzen ge beurt. Binnen het Europese parle ment groeit het besef, dat een Eu ropese aanpak nodig is. Maar of de nationale regeringen zover willen denken, is voorlopig maar de vraag. door Runa Hellinga Vluchtelingenbeleid is een wan kele keuze tussen humanitaire overwegingen en nationale belan gen. De groeiende vluchtelingen stroom in Europa hééft de balans in de laatste jaren duidelijk doen doorslaan naar de kant van de na tionale belangen. Vrijwel alle Eu ropese landen hebben hun visa-ei sen voor mensen uit de Derde We reld verscherpt en de procedures moeilijker gemaakt. Door de op- vangomstandigheden zo onaan trekkelijk mogelijk te maken, pro beert men een ontmoedigingsbe leid te voeren. Veel helpen doen die maatrege len niet. De totale stroom vluchte lingen in Europa is gestegen van 13.000 in 1972 tot 168.000 in 1985. Veel van de vluchtelingen die nu nog komen, hebben daar wel veel voor moeten betalen. De invoering van verplichte visa heeft in veel derde wereldlanden voor een bloeiende handel in valse papieren gezorgd, zodat vluchten naar Euro pa is voorbehouden aan mensen die dat kunnen betalen. Er zijn naar schatting 500.000 tot 1 miljoen vluchtelingen in ons deel van de wereld. Dat zijn niet alleen mensen uit de Derde Wereld, maar ook vluchtelingen uit Oost-Euro pa. In Zweden, het land met het ruimhartigste opvangbeleid, vor men vluchtelingen ruim 1 procent van de totale bevolking. Nederland heeft het minste aantal asielzoe kers: één op de duizend inwoners. Benepen In verhouding tot de rest van de wereld is het Europese probleem klein. Naar schatting zijn er 17 tot 20 miljoen vluchtelingen in de we reld. De meesten van hen leven in de buurt van hun eigen vaderland. Voor deze buurlanden betekent het vluchtelingenprobleem vaak een zeer zware belasting. De bevol king van Somalië bijvoorbeeld be staat voor ruim 13 procent uit vluchtelingen. In Iran maken asiel zoekers bijna 5 procent van de be volking uit. De problemen waar deze landen Schiphol dat vluchtelingen die eenmaal in een westers land asiel hebben gevraagd, voortaan niet meer in de Nederlandse procedure worden opgenomen. Het ministe rie zal deze mensen terugsturen. Asielaanvragen van mensen die uit niet-westerse landen hier aanko men, zullen wel aan beoordeling worden onderworpen. De staatssecretaris hoopt daar mee het verblijf van een deel van de vluchtelingen in ons land te be korten. Maar ze laat die aanpak niet over aan de vreemdelingenpo litie; de besluiten moeten op het departement vallen. Korte-Van Hemel loopt met haar opstelling enigszins vooruit op nog te maken internationale afspraken. Dat er Europees overleg op komst is, lekte onlangs uit via een ambte naar van buitenlandse zaken. Binnenkort buigt de Tweede Ka mer zich over het Nederlandse vluchtelingenbeleid. WD/PVDA - De Groningse com missaris der koningin en promi nente WD'er Vonhoff ziet moge lijkheden om samen met de PvdA in 1990 een kabinet te vormen nu WD-fractieleider Voorhoeve heeft aangekondigd dat WD zich niet naar rechts mag laten drukken. Volgens Vonhoff krijgen de libera len meer oog voor de lagere inko mens en is de WD niet meer 'al leen maar een bruto nationaal pro- dukt partij'. Overigens zal de PvdA nog wel een heel stuk in de rich ting van de liberalen moeten op schuiven, liet Vonhoff voor de VA- RA-radio weten. TENER1FE - Vakantiegangers op het Canarische eildnd Tenerife werden zaterdagochtend bij hun terugkeer naar Nederland verrast met een staking van het grondpersoneel op de luchthaven. Omdat de vliegtuigtrappen niet werden bediend, zette de bemanning van een Airbus de bagageluiken open bij wijze van entree. De passa giers konden via een laddertje en een kruip-door-sluip-door-route naar de cockpit en tenslotte naar hun stoel. De bagage werd gezamenlijk door extra personeel van Martinair en de reizigers zelf ingeladen. (foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ver eniging Vluchtelingenwerk Neder land (VVN) is in grote lijnen te spreken over de nieuwe asielvoor stellen van het kabinet. Wel waar schuwde voorzitter Jan-Nico Scholten zaterdag voor de VARA- radio dat versnelde afhandeling van de asielaanvragen niet ten kos te van de zorgvuldigheid mag gaan. Dat betekent volgens de WN dat de aanvraagprocedure ook niet door politiemensen mag worden behandeld. Daarvoor moe ten speciaal benoemde contact mensen worden aangewezen, al dus Scholten. Het kabinet besloot vrijdag 5,5 miljoen gulden extra uit te trekken voor met name een snellere afhan deling van asielaanvragen en de huidige bed-, bad- en broodrege ling voor de Tamils uit te breiden tot alle vluchtelingen. Ook krijgen de grote steden extra geld voor de opvang van vluchtelingen. Schol ten was daarover wel te spreken. Sommige vluchtelingen zullen er wel op achteruit gaan, maar voor grote groepen betekent de regeling een bescherming, aldus de WN- voorzitter. Volgens de kamerfracties van CDA, WD, en PvdA is het eenma lige bedrag van 6 miljoen gulden dat de grote gemeenten vóór de op vang van vluchtelingen krijgen, waarschijnlijk onvoldoende. De grote gemeenten krijgen dit geld, omdat zij de laatste maanden ge confronteerd worden met een gro te stroom asielzoekers. Volgens het PvdA-kamerlid Melkert hebben de gemeenten minstens tien miljoen gulden nodig om deze extra stroom vluchtelingen op te kunnen vangen. Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) zei gisteren bij terug keer van een reisje naar Italië op Een gezamenlijk Europees be leid zou ook een einde kunnen ma ken aan de ongelijkheid waarmee de lidstaten vluchtelingen uit ver schillende landen benaderen. Het is natuurlijk gek, dat Frankrijk vrijwel alle Turkse vluchtelingen erkent, terwijl Duitsland 90 pro cent van hen afwijst. Eenzelfde on gelijke behandeling trof de Tamils. Nederland en Duitsland wezen hen bijna allemaal af, terwijl Denemar ken vrijwel alle Tamils de vluchte lingenstatus heeft gegeven. In het Europese parlement is in middels een resolutie van Vetter aangenomen, waarin zo'n geza menlijk beleid wordt bepleit. Daar mee wil het parlement voorkomen, dat de individuele landen hun grenzen zo dicht stoppen, dat echte vervolgden straks geen kans meer maken. De resolutie gaat ervan uit dat asielrecht een mensenrecht is, en dat Europa op dat vlak aan zijn verplichtingen moet voldoen. Een belangrijk onderdeel van Vetter's voorstel vormen de finan ciën. Het zijn vooral de Noordeuro- pese landen waar de asielzoekers zich melden. Om de kosten daar van voor hen betaalbaar te maken, stelt Vetter voor de kosten tussen de lidstaten te vereffenen op een vergelijkbare manier als de EG-be- groting. De kans dat die gezamen lijke aanpak er ook werkelijk komt, lijkt voorlopig echter nog heel klein. Zodra het op geld aan komt, geeft Europa liever niet thuis. DEN HAAG GRONINGEN WOERDEN (ANP) - Het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (lhno) moet worden opgeheven. Er is geen vraag naar schoolverlaters van deze opleiding. Dat stelt het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) in een zaterdag uitgebracht rapport. Het SVO heeft het Instituut voor Onderwijsonderzoek (RION) in Groningen de arbeidsmarktpositie van de lhno'er (de vroegere huis houdschool) laten onderzoeken. De resultaten waren vernietigend: lhno'ers gooien geen hoge ogen bij werkgevers en personeelsfunctio narissen, die er zelfs een negatief beeld van hebben. Zij komen slechts voor de laagste banen in aanmerking, voor zover ze al voor een baan in aanmerking komen. Het werkloosheidspercentage is hoog en de positie op de arbeids markt is verslechterd ten opzichte van schoolverlaters van de mavo en de lts. Bedrijven en instellingen zijn hogere eisen gaan stellen aan werknemers. Onder invloed van de grote werkloosheid komen hoger opgeleiden voor lage banen in aan merking. De lager opgeleiden zijn daarvan het slachtoffer; zij worden geheel van de arbeidsmarkt ver drongen. De Algemene Besturenbond van Beroepsonderwijs (ABB) heeft boos gereageerd op het onderzoek. De conclusie dit onderwijs op te heffen noemt de ABB tendentieus: "bij PABO-studenten werd vorige week geleden een tekort aan Te kenvaardigheid geconstateerd. Toen werd ook niet besloten de PABO's op te heffen maar daar wat aan te doen. Dat kan bij het LHNO ook". Bij het ABB zijn 550 school besturen aangesloten, waaronder 150 LHNO-schoolbesturen. Sinds 1982 wordt binnen het LHNO alles in het werk gezet om de bovenbouw te verharden en zo doende de positie van meisjes op de arbeidsmarkt te verbeteren. Het onderzoek, aldus de ABB, richt zich met name op het LHNO vóór de invoering van deze veran deringen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Bij het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) zullen de komende jaren enkele tientallen gedwongen ontslagen vallen. Mi nister Brinkman (WVC) kondigde zaterdag voor de TROS-radio aan dat op zijn departement 950 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen en dat dat niet via natuurlijk ver loop kan worden gerealiseerd. WVC moet volgens het regeerak koord net als andere departemen ten bezuinigen op personeel. Maar Brinkman probeerde die bezuini gingen aanvankelijk af te wentelen op instellingen die trendvolgers in dienst hebben. Dat werd door het kabinet niet geaccepteerd. Brinkman denkt enkele honder den mensen te kunnen missen op zijn ministerie in Rijswijk, waar 2500 ambtenaren werken, en ver der te snijden bij de inspectie van Welzijn, de inspecties voor de Volksgezondheid en de Keurings diensten van Waren. Ondanks zijn eerdere uitspraak dat de kunsten zouden worden ontzien, noemde de minister ook die sector. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) wil op korte termijn in de EG gaan overleggen over gemeenschappelijke maatregelen tegen reizigers die met het aids-virus zijn besmet. Hij denkt aan controle aan de buitengrenzen. In ons land kan dat op basis van de vreemdelin genwet, zo zei de minister gisteren voor de AVRO-radio. Voor reizigers, afkomstig uit gebieden waar tbc sterk heerst, is controle nu al gebruikelijk. Volgens Korthals Altes is het besmettingsgevaar bij aids zeker zo groot. De opmerkingen van de minister staan lijnrecht te genover de uitspraak van premier Lubbers afgelopen vrijdag, dat het kabinet niet van plan is om vluchtelingen uit Afrika op aids te controle ren. Lubbers vond een dergelijke controle onzinnig, omdat er nog geen medisch antwoord op aids is gevonden. Hij legde de nadruk op het be lang van voorlichting aan de burgers. En passant sprak de WD-bewindsman zich ook uit tegen het gratis verstrekken van heroine aan verslaafde prostituées. In de Tweede kamer tekende zich begin vorige week een meerderheid af van PvdA en WD voor experimenten met gratis heroine voor verslaafde hoeren. Korthals Altes echter vindt het moreel onverdedigbaar dat de overheid slopende middelen als heroïne zou verstrekken. Bovendien zal het verslaafden uit het buitenland aantrekken, denkt de bewindsman. den de Tamils op de bad-bed-en- broodregeling gezet. In Duitsland gaat het afschrikkingsbeleid nog veel verder. Vluchtelingen worden daar in tentenkampen of massale barakken opgevangen, ze mogen vijfjaar lang niet werken, krijgen geen geld maar een uitkering in na- tura (voedsel en kleding) en mogen zelf niet koken. Verder worden ze in hun bewegingsvrijheid beperkt. In zijn rapportage omschrijft Vetter het Westduitse beleid dan ook 'tot op zekere hoogte als men sonwaardig'. Een gevaar van strenger beleid is dat vluchtelin gen minder gemakkelijk dan vroe ger de status van asielzoeker toege wezen krijgen. Volgens het Ge- neefse Verdrag inzake vluchtelin gen uit 1951 zijn vluchtelingen mensen die door hun regering poli tiek worden vervolgd. Er zijn ech ter veel meer redenen om te vluch ten. Vervolging wegens gods dienst, ras of zoals in Iran geslacht, oorlogen, burgeroorlogen, het zijn allemaal redenen voor mensen om hun huis te verlaten en elders een beter onderkomen te zoeken. Ondanks dat erkent Duitsland bijvoorbeeld nog steeds alleen po litieke vluchtelingen. Dat betekent niet dat andere asielzoekers met een terug worden gestuurd. De meeste landen geven niet-erkende asielzoekers om humanitaire rede nen vaak wel een verblijfsvergun ning, maar die biedt niet de zeker heid van de vluchtelingenstatus en kan altijd weer ingetrokken wor den. Mensonwaardig 'Vetter wijst er ook op dat vluch telingenbeleid in Europa geen na tionale zaak kan zijn. Dat blijkt duidelijk uit de ervaringen tot nu toe. Telkens als het ene land maat regelen neemt, neemt in een ander land het aantal vluchtelingen toe, Vluchtelingenopvang in Hong Kong: wat de rijke landen op dit gebied presteren is maar uiterst benepen. (foto ap> voor staan, zijn niet op te lossen door een ruimhartig asielbeleid in Europa. We kunnen niet iedereen opvangen, en de meeste vluchte lingen zouden dat niet eens willen. Uit onderzoek blijkt dat 980 van de 1000 vluchtelingen zelf liever in de eigen regio, in een buurland van hun vaderland, worden opgevan gen dan de reis naar het welvaren de, maar wel verre westen te ma ken. Toch geven de cijfers reden om het Europese vluchtelingenbeleid kritisch te bekijken. In verhouding tot veel ontwikkelingslanden is het Europese beleid uitgesproken be nepen. De Europese landen neigen ertoe zich te beperken tot het jaar lijks uitnodigen van een zeer klei ne groep (zoals de Vietnamezen enige tijd geleden) en het sluiten van de grenzen voor individuele asielzoekers. Europa heeft ook een zekere ver plichting, en niet alleen om huma nitaire redenen. In het Europese parlement wees Heinz Oskar Vet ter, lid van de commissie juridi sche zaken en de opsteller van een rapport over het vluchtelingenbe leid in de lidstaten, erop dat een aantal Europese landen door hun voormalige koloniale politiek me de schuldig is aan de politieke en sociale problemen in een groot deel van de wereld. Zonder de Brit ten was er bijvoorbeeld geen Ta- milprobleem op Sri Lanka ge weest, want het waren de kolonis ten die de Tamils naar het eiland hebben gehaald. waardoor ook daar weer beperken de maatregelen worden genomen. Toen Nederland en Duitsland maatregelen namen tegen de Ta mils, weken die vervolgens uit naar Engeland. Daar hadden ze als Gemenebest-inwoners geen visum nodig. Inmiddels heeft Engeland voor Srilankezen een (tijdelijke) vi sumplicht ingevoerd. Het ontmoedigingsbeleid van veel landen treft ook de al aanwezi ge asielzoekers. In Nederland wer-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3