Spijsolie dé oorzaak van vreemde 'epidemie'? Reportage Proces begint vandaag in Spanje Export chemisch afval moeilijk in te perken Raad van Kerken bezig met conclusie studiedag over aids PAGINA 2 MAANDAG 30 MAART 1987 MADRID - Vanaf vandaag wordt heel Spanje weer her innerd aan een van de meest tragische episodes uit de Spaanse geschiedenis sinds de burgeroorlog: het dra ma van de mysterieuze 'epidemie', die in mei 1981 uit brak en sindsdien meer dan 500 Spanjaarden de dood ipjoeg en bij ongeveer 22.000 mensen ernstig lichame lijk en geestelijk letstel achterliet. Zes jaar na het begin van het drama gaat vandaag eindelijk het doek op in het theater van het Casa de Campo, het Madrileense buitenbos, dat voor deze gele genheid voor ruim 6 miljoen gulden is omgebouwd tot rechtszaal. door Gerrit Jan Hoek In het monsterproces, dat tussen de 4 en 6 maanden zal duren, staan 38 verdachten terecht, te gen wie straffen geëist worden die oplopen tot 10.000 jaar en boetes variërend van 1,5 tot 2 miljoen gulden. De beklaagden wordt ten laste gelegd, dat zij voor de industrie bestemde kool zaadolie na een clandestien raffi- nageproces als spijsolie op de markt hebben gebracht. Maar inmiddels groeien de twijfels of de meer dan 250.000 foliovellen, waar het lijvige pro cesdossier uit bestaat, wel het sluitende bewijs leveren, dat de gemanipuleerde spijsolie de di recte en enige oorzaak is geweest van de catastrofe. Psychose Op 6 mei 1981 brak in Spanje een ware psychose uit. Een 8-ja- rig jongetje uit Torrejon de Ar- doz, Jaime Vaquero, overleed in een Madrileens ziekenhuis aan de gevolgen van wat op het eer ste oog een longontsteking leek. Het merkwaardige van het geval was, dat nog drie andere leden van het gezin Vaquero met de zelfde verschijnselen werden op genomen. Ook in andere ziekenhuizen in Madrid stroomden de patiënten binnen met identieke sympto men: ademhalingsmoeilijkheden en spierkrampen. De 'epidemie' sloeg ook over naar andere delen van Spanje, met name in noorde lijke richting, naar de provincies Segovia, Valladolid en Leon. In luttele dagen begon de lijst met sterfgevallen onrustbarend te groeien. De artsen zagen zich voor een onoplosbaar raadsel ge plaatst. De eerste diagnoses we zen weliswaar op een longontste king, maar het ziektebeeld was veel omvattender. Vandaar dat de meest wilde speculaties in medische kringen de ronde deden. Sommigen in terpreteerden de ziekte als de mijnwerkersziekte van de hoog vlakte van Bolivië, anderen hiel den het op een variant van de be ruchte legionairsziekte. Op de Amerikaanse militaire basis in Torrejon de Ardoz had het eerste sterfgeval plaats. Daar- door ontstond het gerucht dat ontsnapte giftige, agressieve wespen, die door de VS als ge heim bacteriologisch wapen zou den zijn ontwikkeld, verant woordelijk waren geweest voor de besmetting. Maar al die theorieën van het eerste uur bleken bij nader on derzoek niet langer houdbaar. Net zomin als de hypothese, dat besmette aardbeien of zieke vo gels er voor verantwoordelijk waren, dat de mensen stierven. Pas na een maand dook er een min of meer plausibele versie op. Bijna alle slachtoffers hadden één ding gemeen: ze hadden vrij wel allemaal een bepaald soort olie gebruikt, die huis aan huis of op de markt in de losse verkoop verkocht was. Het oliespoor werd door puur toeval ontdekt, toen bleek, dat de moeder van een baby van zes maanden een scheutje van die olie door de groentepuree had gedaan. Fraude Toen de politie eenmaal in de oliebranche ging speuren, kwam er een gigantische fraude boven water. Een aantal weinig scrupu leuze olieboeren had een aanlok kelijk gat in de markt gezien. Om aan de vraag naar goedkope olie te voldoen, importeerde de olie- maffia industriële koolzaadolie, waar aniline aan was toegevoegd om het voor de menselijke con sumptie ongeschikt te maken. Die olie was niet alleen aan zienlijk goedkoper dan normale olijfolie, maar er hoefde boven dien veel minder accijns over be taald te worden. Nadat de doua ne de importformulieren van de noodzakelijke stempels had voorzien, werd de industriële olie naar kleine raffinaderijen getransporteerd. Via een verhittingsproces moest de aniline uit de industrië le olie worden gedestilleerd, waarna het eindprodukt als nor male spijsolie afgezet kon wor den. Een fluitje van een peseta voor een doorgewinterde chemi cus, maar niet weggelegd voor de onervaren olieamateurs. Na de raffinage bleken er nog grote hoeveelheden aniline in de spijsolie te zijn achtergebleven. Eenmaal geconsumeerd bleek die aniline funeste gevolgen te hebben voor de gezondheid. De aniline koppelde zich aan de vetzuren en tastte de lymfe- cellen aan, die zich tegen het ei gen lichaam keerden en de ge wrichten aantastten. Dat leidde tot ernstige uitmergeling en ver oorzaakte haaruitval. Nergens last van Maar ook de spijsolieversie nam niet alle twijfels weg. Want hoe kon het verklaard worden, dat in één gezin, waarin iedereen van de vermeende olijfolie had gegeten, sommigen doodziek werden, terwijl anderen nergens last van hadden? Waarom deed zich in de pro vincies Catalonië, Valencia en Sevilla, waar toch ook de gema nipuleerde olie rijkelijk afgezet was, geen enkel sterfgeval voor? Sommige slachtoffers beweer den stellig nooit losse 'olijfolie' te hebben gekocht of gegeten, ter wijl zij toch de gevreesde symp tomen vertoonden. Sommige artsen begonnen te twijfelen, omdat de aniline alléén evenmin alle verschijnselen van het complexe ziektebeeld kon verklaren. Maar het Spaanse mi nisterie van Gezondheidszorg wilde van die twijfels niets we ten. Het ministerie bleef hard nekkig de theorie verdedigen, daarin merkwaardig genoeg ge steund door de Wereldgezond heidsorganisatie, (WHO), dat al het kwaad enkel en alleen ver oorzaakt was door de bewuste spijsolie. Bovendien deed de conserva tieve regering er alles aan om de affaire te kleineren. 'Het pro bleem is belangrijk, maar niet ernstig. Een normale griepepide mie heeft ernstiger gevolgen' probeerde de toenmalige minis ter van gezondheidszorg, Sancho Rof, de verontruste gemoederen nog enigszins te sussen. Het aantal dodelijke slachtof fers en de statistiek van het aan tal mensen, dat door het gif was aangetast, werden bewust ge drukt. Terwijl volgens cijfers van de verenigingen van slachtoffers het aantal sterfgevallen boven de 600 moest liggen, bleven de auto riteiten stug volhouden, dat er in totaal 'slechts' 386 mensen aan de epidëmie bezweken waren. Maar kwalijker nog was dat het ministerie van wetenschappelijk onderzoek, dat de oorsprong van de ziekte in een andere richting wilde zoeken daarbij systema tisch werd gehinderd. Het meest schrijnende voorbeeld van die schimmige politiek is de Dokter Muro Op het moment van het uitbre ken van de epidemie was dr Mu ro directeur van het Koninklijke Ziekenhuis van Madrid. Muro geloofde er vanaf het begin niet in, dat de ziekte veroorzaakt was door een virus. Hij meende dat de oorzaak vergiftiging was. Toen hij zijn mening echter naar buiten bracht, werd hij par does op non-aktief gesteld.onder het mom, dat hij 'geestelijk en li chamelijk uitgeput' was. Maar ondanks die disciplinaire maatregel ging Muro onverdro ten voort met het onderzoek op eigen houtje. Met grote precisie en een enorm doorzettingsver mogen probeerde Muro zijn theorie te bewijzen. Zijn speurtocht langs alle dor pen, waar de ziekte had toegesla gen, waarbij hij in amper een jaar 58.000 kilometer afraasde, bracht hem tot een onthullende conclu sie: de vergiftiging was veroor zaakt door een verdelgingsmid del van een buitenlandse chemi sche multinational. De naam van Bayer werd later in dat verband genoemd. Het middel was in Spanje uitgepro beerd met vergunning van de mi nisteries van landbouw en van gezondheidszorg op tomaten. Omdat bij de opname van de chemische stof in de tomaten de kracht van het gif met maar liefst 700 keer toenam, was een kleine dosis al dodelijk. Laboratoriumproeven wezen bovendien uit, dat het gif bij proefdieren bijna identieke symptomen te weeg bracht als die bij de slachtoffers geconsta teerd waren. Dit in tegenstelling tot de proeven met gemanipu leerde spijsolie, waar de ingespo ten dieren nauwelijks op rea geerden. Ook voor het merkwaardige verschijnsel, dat sommige ge zinsleden wel en andere niet aan getast waren, had Muro's theorie wel een verklaring. In de groot handel werden verschillende partijen tomaten met elkaar ver mengd, waardoor de huisvrouw in haar kilo tomaten zowel 'ge zonde' als 'foute' kocht. Het eten van een slaatje, waar in tomaten verwerkt waren, had dan ook veel weg van een Russi sche roulette. Maar de opzienba rende bevindingen van dr Anto nio Muro werden door de Spaan se gezondheidsautoriteiten volle dig genegeerd en tot de doofpot of de bureaula veroordeeld. Op het' ministerie werd Muro sma lend voor 'gek' versleten. Weer in genade Muro werd weer in genade aangenomen en bij het onder zoek betrokken toen de socialis tische regering aan de macht kwam. Maar zijn werk kon hij niet afronden. In april 1985 over leed Muro aan kanker. Hoewel Muro noodgedwongen ontbreekt in de rij van 116 weten schappelijke onderzoekers, die tijdens het proces als getuigen zullen worden gehoord, is het ze ker niet uitgesloten, dat zijn stel lingen posthuum nog zullen triomferen. Een andere gerenommeerde Spaanse wetenschappelijke on derzoeker, dr Luis Frontela zit in feite op dezelfde lijn als dr Muro. Frontela is hoogleraar aan de me dische faculteit van Sevilla en 'sinds kort benoemd tot directeur van het wetenschappelijke cri minele politieonderzoek, Pas zeer onlangs kreeg Fronte la, die eveneens jarenlang gene geerd werd, een budget van drie ton om met Britse apen te expe rimenteren. Dat experiment wil Frontela tijdens het proces uit voeren. waarbij hij al heeft laten doorschemeren, dat verrassin gen niet uitgesloten zijn. Als Frontela er inderdaad in slaagt om zijn theorie te bewij zen, betekent dat een radikale van het proces. Dat betekenen dat de spijsolie definitief niet langer als de oorzaak van de catastrofe kan worden aangemerkt. De 38 verdachten kunnen daardoor niet langer schuldig geacht worden aan dood door schuld, maar kunnen hooguit veroordeeld worden wegens fraude. Tegen die achtergrond kan het tweede proces, tegen tien hoge functionarissen van de Spaanse gezondheidsdienst wei eens veel interessanter zijn. Het vooronderzoek is daarvan nog niet afgesloten en zal waarschijn lijk pas eind van dit jaar begin- Want bij die gelegenheid zal de top van het ministerie van ge zondheidszorg zich moeten ver antwoorden over de vraag waar om ze gedurende zes jaar alle al ternatieven hebben doodgezwe gen en onderzoek daarnaar heb ben tegengehouden. DEN HAAG - België heeft vorige week zijn grenzen gesloten voor de invoer van chemische afvalstoffen vanuit Nederland. Maar zolang er geen verbod is op de uitvoer daar van uit Nederland, er onvoldoende verwerkingscapaciteit in eigen land is en de prijzen van verwijde ring te hoog blijven, blijft het ge vaar dat chemische afvalstoffen in toenemende mate de grens over zullen gaan. Vooral landen als de DDR, Roemenië en zelfs Afrikaan se landen, die harde valuta nodig hebben, zijn best bereid het Neder landse afval af te nemen. door Carel Wiemers Een uitvoerverbod zit er volgens minister Nijpels (milieu) voorlopig niet in. De Wet Chemische Afval stoffen biedt daartoe geen moge lijkheden. De verwijdering en ver werking van afvalstoffen valt on der de verantwoordelijkheid van de provinciebesturen. In principe is chemisch afval een vrij verhan delbaar goed. Alleen via het verle nen van een vergunning of onthef fing kan de provincie indirect eni ge invloed uitoefenen op het ver loop van de afvalstroom. Vrij vervoer Controle op de uitvoer van che misch afval naar het buitenland is erg moeilijk omdat er in de Euro pese gemeenschap een vrij vervoer van goederen is. Bovendien zijn de verwerkers van het chemisch afval in het buitenland niet verplicht de ontvangst van de stoffen bij het mi- nisteriè van milieubeheer aan te melden. Verwerkers in Nederland hebben wel deze plicht. In vergelijking met andere Euro pese landen brengt Nederland erg veel chemisch afval de grenzen over. Hoeveel is niet precies be kend. Wat bij het ministerie wordt aangemeld, bedraagt ongeveer 140.000 ton per jaar. Daarbij zijn niet gerekend de grote hoeveelhe den vliegas en andere verbran dingsresten die niet overal als che misch afval worden aangemerkt. Een derde van de geëxporteerde chemische afvalstoffen komt te recht in de Bondsrepubliek Duits land, dat daarmee onze grootste af nemer is. De DDR, die een paar jaar geleden 24.000 ton uit Neder land importeerde, laat nu volgens de officiële cijfers jaarlijks een hoe veelheid van bijna 40.000 ton che misch afval toe. Naar België ging tot nu toe ongeveer 30.000 ton per jaar, terwijl Frankrijk en Engeland respectievelijk 14.000 en 6.000 ton afnemen. Aantrekkelijk Een van de oorzaken van de toe nemende uitvoer van chemische afvalstoffen, in drie jaar van bijna 114.000 naar 140.000 ton, is het te kort aan verwerkingscapaciteit in Nederland. De producent kan som mige afvalstoffen eenvoudigweg niet kwijt. Bovendien is export erg aantrekkelijk omdat de verwer king ervan in het buitenland vaak veel goedkoper is dan in Neder land. Vooral een land als de DDR, dat graag westerse valuta heeft, biedt financiële voordelen. Het storten van chemisch afval is hier 10 tot 40 procent goedkoper dan het verbranden bij de Afvalverwer king Rijnmond. Voor de bedrijven is het brengen van hun chemisch afval naar het buitenland ook erg aantrekkelijk omdat elders een minder streng milieubeleid wordt gevoerd. De aanvraagprocedures voor het stor ten van chemische afvalstoffen zijn in Nederland nogal ingewikkeld. Voor wie snel van zijn rommel af wil, is het transport naar het bui tenland de gemakkelijkste weg. De Nederlandse milieuorganisa ties, die het er volstrekt niet mee eens zijn dat Nederland andere lan den met zijn troep opzadelt, vinden dat hier oorzaak en gevolg worden omgedraaid. Zolang de uitvoer van chemisch afval doorgaat, zal er on voldoende verwerkingscapaciteit in eigen land zijn en zullen de kos ten aan de hoge kant blijven. Door meer aanbod komen er nieuwe en betere verwerkingsmethoden en gaan de prijzen omlaag, zo redene ren de milieuorganisaties. Voorschriften Het meeste chemische afval dat naar het buitenland wordt afge voerd, wordt gestort. Daarmee schuift men het probleem door naar de toekomst, vinden de milieuorganisaties. Bovendien vol doen de stortplaatsen niet altijd aan de milieuhygiënische eisen. De enige oplossing van het pro bleem met het chemisch afval is volgens de milieuorganisaties de ontwikkeling van verwerkings technieken. Het ministerie van mi lieubeheer is het daar in principe geheel mee eens. Het chemisch af val dat nu nog technisch niet te verwerken is, zou dan tijdelijk en onder strenge milieuvoorschriften gescheiden moeten worden opge slagen. Als er een verwerkingsme thode wordt gevonden, kan het als nog verwijderd worden. Belangrij ker nog is het voorkomen van het ontstaan van chemisch afval. Dit kan door andere produktieproces- sen' te ontwikkelen of andere grondstoffen te gebruiken. Het storten van afval op een Belgische dumpplaats. Op initiatief van de Raad van Kerken en met medewerking van rooms-katholieke, hervormde en gereformeerde instanties werd zaterdag in Amersfoort een beslo ten studiedag gehouden over de virusziekte aids en haar gevol gen. Ook het landelijke Coördi natieteam Aids nam eraan deel. Mede naar aanleiding van deze raadpleging zal een werkgroep zo spoedig mogelijk aanbevelin gen doen aan de Raad van Ker ken en zijn leden. Van groot be lang wordt geacht een grondige herbezinning op de seksualiteit, het seksuele gedrag en de verant woordelijkheden die daarmee sa menhangen. De landelijke campagne, die op 14 april begint, mag niet door tegengesteld spreken vanuit de kerken worden doorkruist, zo vindt men. Daardoor zou alleen maar verwarring en angst ont staan, zoals elders in de wereld al gebeurt. Vooral moet een groeiende angst worden voorko men. Kerken moeten pastores toerusten om te helpen waar ge holpen moet worden. Er mag niet gezegd worden: "het komt in. onze kringen niet voor, mis schien wel bij de buren". De ker ken moeten open staan voor dit nieuwe fenomeen, dat de ge zondheid bedreigt, nog niet on der controle is en waarvoor geen vlucht mogelijk is in geformu leerde kerkelijke leerstellingen. Het bestuur van de Raad van Kerken zal zich zeer binnenkort bezighouden met de conclusies van de studiedag. Duidelijk Voorafgaande aan deze beslo ten raadpleging had de EO het radioprogramma 'Tijdsein' aan dit thema gewijd. Daarin waren gesprekken met de vrijgemaakt- gereformeerde hoogleraar ethiek dr. J. Douma uit Kampen en se cretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken. Douma kon zich niet voorstel len dat een predikant een goed woord over kan hebben voor an dere seksuele contacten dan tus- game huwelijk. "Er is een duide lijke bijbelse boodschap tégen de zonde en vóór de zondaar, zo dat het, als het over risicogroe pen gaat, volledig in strijd is met die boodschap om zich over te geven aan homoseksueel verkeer of contact met heroïne-prosti- tuees. Douma's boodschap was rechtuit: vermijd wisselende contacten. Overigens is, naar zijn mening, de kerk wel geroepen pastorale hulp te verlenen aan mensen die door aids zijn getroffen. In de ac tuele prediking moet naast aller lei andere vraagstukken ook aids aan de orde komen. "De kerk pretendeert een boodschap te hebben en antwoord te kunnen geven op de vragen van de dag". In een speciale kanselboodschap over aids ziet Douma geen heil. Secretaris Van der Zee van de Raad van Kerken wist niet of de angst voor de ziekte in de hand is te houden. "Wij willen wel alles doen om een angstpsychose te voorkomen". Hij verklaarde uit drukkelijk, homoseksualiteit te beschouwen als een 'aanvaard bare wijze van leven'. "De ker ken kunnen zeker getuigen vóór het monogame huwelijk, maar niet uit angst voor aids". "Het monogame huwelijk is een keuze die de mens zelf maakt". De predikant sprak zich uit voor een zorgvuldig omgaan met seksualiteit zonder daarbij met een wettische bindingen toe te passen. "Wij moeten niet met ons vingertje zwaaien, maar onze ar men openen". "Als in een kerke lijke boodschap over aids wordt gezegd, dat het monogame hu welijk de enige oplossing is, dan komen daardoor veel mensen pastoraal in de klem". 'Samen op weg' De hervormde synode heeft met grote meerderheid de beslui ten bekrachtigd van de gezamen lijke hervormd-gereformeerde synodevergadering van vorig jaar november in Ede. Daarbij verklaarden beide kerken, zich in staat van hereniging te bevin den. De twee kerken staan sinds dien niet meer vrijblijvend te genover elkaar, maar zijn opge nomen in een proces dat uitein delijk moet leiden tot hereni ging. In de hervormde synode klonk van 'rechtse' kant wel de waar schuwing, dat op die weg het ge vaar van afscheiding niet moet worden onderschat. "Dat gevaar moet worden bezworen voordat het een kans krijgt", zei ds. R. A. Grisnigt uit Bennekom. De pre dikant R. H. Kieskamp uit Leer dam, bestuurslid van de synode, vroeg zich af of de besluiten van de gecombineerde synode moe ten worden uitgelegd als een 'keihard feit', met het risico dat er drie kerken komen: een her enigde kerk, een hervormde rest en een gereformeerde rest. Kieskamp vroeg de synode, zó naar bepaalde gemeenten te luis teren dat aan hun bezwaren wordt tegemoet gekomen. Die bezwaren vatte hij samen in de vraag: blijven wij een kerk der Reformatie, zoals deze door God in het Nederlandse volksleven is ingeplant? De synode verwierp een motie om bepalingen die betrekking hebben op de positie van een niet-Samen op weg-gemeente in een federatieve (hervormd-gere formeerde) classis nu niet te on dertekenen. Hierover zou nog grote onduidelijkheid bestaan, die al tot onrust in diverse ge meenten heeft geleid en schade lijke gevolgen voor het Samen op weg-proces zou hebben. De vier indieners van deze motie kregen slechts zeven medestan ders. Eenzelfde aantal voorstem mers haalde een motie van de Leidse predikant dr. S. Meijers, die voorstelde de Evangelisch'- Lutherse Kerk niet uit te nodi gen tot - wat genoemd wordt - 'participerende betrokkenheid'. De toenadering tot de Lutherse Kerk - die al de status van waar nemer had - moet, volgens Meij ers, gescheiden blijven van het Samen op weg-proces. Het gaat hier om een andere reformatori sche traditie - zowel in belijdenis als in kerkelijke vormgeving - dan die waarop 'Samen op weg' berust. De synode besloot, met slechts negen stemmen tegen, de luthe ranen wél nauwer bij 'Samen op weg' te betrekken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wyckel-Sloten (Fr.) kandidaat C. H. Wesdorp Uithuizermeeden; aangenomen naar Epe M. T. P. M. Oomens 's Heer Arendskerke, naar Oosterbeek J. J. Valk Ro den; bedankt voor Axel H. Mast De Lier; beroepbaar G. J. Garde nier Zwartemeer, J. Smid Kol- lum, J. Verdijk Westerlee en C. H. Wesdorp Uithuizermeeden. Gereformeerde Kerken: be roepen te Urk R. J. Visser Uit huizen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Wad- dinxveen A. de Snoo Harder wijk, die bedankte voor Ensche de; aangenomen naar Urk kandi daat J. R. Visser Dronten. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Urk C. Bos Aldergrove (Canada). Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Hoogeveen R. Boogaard Leiden; bedankt voor Eindhoven B. van der Heiden Woerden, voor Meeu wen en voor Randburg (Zuid- Afrika) L. Blok Nunspeet. Gere formeerde Gemeenten in Neder land: bedankt voor Leerdam F. Mallan Alblasserdam. De Spaanse minister van justitie Fernando Ledesma derde i ten die betrokken zijn bij de rechtszaak over de spijsolie-affaire. links) ontvangt de rechters en advoca- (foto API

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2