mm 5 0 T 'Degraderen? Dat nooit' Judo-elite blijft thuis tijdens open titelstrijd DE Kolfbalklucht van drie minuten. Van Deursen zeker van plaats op EK Roeivierkamp valt deels in het water TOP-Pams blijft gelijk: 7-7 LZ stapt opgewekt in hoofdldasse waterpolo Ruime winst Zijl/LGB Van de Bosch naar Vivax MAANDAG 30 MAART 1987 PAGINA 19 SLAGHAREN (ANP) - Zeven weken voor het toernooi om de Europese judotitelstrijd zijn Theo Meijer, Hans Buiting en Jean-Pierre van Deursen zeker van een plaats in de Nederlandse afvaardiging. Halfzwaargewicht Meijer en zwaargewicht Buiting werden het afgelopen weekeinde in Slagharen open Nederlands kampioen. Hillegommer Van Deursen, die uitkomt in de categorie der allerlichtsten, werd tweede. Tijdens de Engelse kampioenschappen in Londen en de strijd om de open Westduitse titel in Essen hebben nog vijf judoka's de mogelijkheid om zich te plaatsen. Bij de vrouwen, die voor het eerst een Europese titelstrijd gezamen lijk met de mannen (van 7 tot 10 mei in Parijs) afwerken, zijn Vero- nique Akkermans (tot 52 kilo gram), Jenny Gal (tot 56 kilogram) en Irene de Kok (tot 72 kilogram) zeker van een plaats.Ooit gaven de uitklagen van het toernooi om de open Nederlandse judokampioen schappen (ONK) een aardige indi catie over de internationale krachtsverhoudingen. In de aan loop naar de Europese titelstrijd heeft de judo-elite dit jaar echter de ONK links laten liggen. Het massale toernooi heeft de krachtmeting met Boedapest, Potsdam, Essen en Londen verlo ren. Voor de meeste deelnemers AMSTERDAM - Het roeiseizoen 1987 wil maar moeilijk op gang ko men. Twee weken geleden moes ten de wedstrijden op de Schie bij Delft in verband met ijs in het roei- water worden afgelast. Afgelopen zaterdag maakte de storm roeien op de Amstel onmogelijk. De har de wind deed botentrailer van een paar Westduitse roeiers kantelen, waardoor niet alleen alle boten to taal vernield raakten, maar ook een van de roeiers -zodanig aan de arm gewond raakte, dat direkt geope reerd moest worden. Aanvankelijk wilden de organi satoren van de Heineken vierkamp zaterdag wel de hogere divisie la ten starten, kennelijk in de veron derstelling dat de ranke wedstrijd- boten bij de betere roeiers niet zou den vollopen. Een mislukte proef vaart van de ploeg van het organi serende Nereus bracht de organi satie ertoe het zaterdagse deel van de vierkamp te annuleren. Gisteren waren de weergoden de roeiers iets beter gezind en kon er gestart worden, hoewel door de harde en koude wind de omstan digheden verre van ideaal waren. De vierkamp werd derhalve een tweekamp en bij de vrouwendub- belvieren won de ploeg van coach Robbers met overwicht. Het bron zen viertal van de wereldkam pioenschappen in Nottingham van vorig jaar zag zich kort voor het weekend geconfronteerd met een blessure bij Marjan Pentenga van de Hunze. Valeria van Groningen verving haar probleemloos, waar mee de Olympische skifkampioe- ne haar klasse aantoonde. Met een voorsprong van ruim anderhalve seconde wonnen Compaan, Wes- sel, Van Groningen en Zeekant de 750 meter. Op de vijfduizend meter bedroeg de voorsprong van de in ternationals niet minder dan 35 se conden. Volgende week zal de nationale dubbelvier bij de Head of the River op meer tegenstand kunnen reke nen, omdat uit de overige Neder landse toproeiers een aantal op pa pier goede dubbelvieren is ge vormd. Bovendien is Valeria van Groningen dan niet beschikbaar. Voordat een zwaar en lang seizoen begint wil de Roemeense roeister een bezoek brengen aan haar va derland. Uitstekend vormde het evenement daarom niet veel meer dan de mogelijkheid zich te revancheren voor het toer nooi om de „gewone" Nederlandse kampioenschappen, twee weken geleden in Bergen op Zoom. Ed van de Berg deed dat op op merkelijke wijze. Door favoriet Ben Spijkers in een geruchtma kende finale te verslaan, is de 21- jarige Amersfoorter een nieuwe troef in de klasse tot 86 kilogram. Die toegenomen kracht van Van de Berg bracht hem voorbij de num mer twee van de Europese titel strijd. Spijkers mocht zijn twijfels uitspreken over de kwaliteit van de arbitrage, zijn kanttekeningen konden de twee voordeeltjes (yu- ko), die Van de Berg behaalde, niet Bij de mannen-achten was de ploeg van het Amsterdamse RIC oppermachtig. Met skiffeur Frans Göbel als invaller aan boord, maakte de ploeg, die ook vorig jaar de vierkamp won een uitstekende indruk. Door het wegvallen van de sterke Westduitse acht won de Am sterdamse ploeg makkelijk. Of dat volgende week bij de Head ook zo zal zijn, valt te betwijfelen. De hoofdstedelingen krijgen dan te maken met de acht van Njord, die er de voorkeur aan gaf het afgelo pen weekend trainend door te brengen. Bij de junioren bracht Die Ley- the weer wat nieuw talent naar-vo ren. In de allereerste roeiwedstrijd van hun leven werden Rogier Blansjaar, Niels Vrijland, Floris Mulder en Sander Berger tweede in de dubbelvier achter een opper machtige Tromp-Amstel-combina- tie. JAN KLERKS uitwissen. Indien Van de Berg vol gende week in Essen opnieuw een beter resultaat boekt, is Spijkers zijn positie als Nederlands num mer één kwijt. Een probleem vormde de Neder landse kampioen in de klasse tot 78 kilogram Rob Henneveld. In de halve eindstrijd verloor hij van John Ebbers en werd teleurstel lend derde. Vorige week was hij er in Potsdam nog in geslaagd om brons te winnen. Dit toernooi stond door een sterker deelne mersveld veel hoger aangeschre ven dan het kampioenschap in Slagharen. Bondscoach Chris de Korte en het bondsbestuur staan nu voor een moeilijke keuze wat betreft de afvaardiging voor de Eu- ropese titelstrijd. Zij mogen de gouden plak van winnaar John Friebel tegen twee maal brons van Ebbers afwegen. Anton Geesink heeft anno 1987 zo ongeveer meer baantjes dan ju dokampioenschappen verzameld. Met ingang van woensdag treedt Geesink op deeltijdbasis in dienst van de paardentotalisator; dit weekeinde maakte hij bekend dat hij ook kandidaat is voor het voor zitterschap van de Internationale Judo Federatie. De functie komt in november vakant als de dan 86-ja- rige Japanner Shigeyoshi Matsu- mae het voor gezien houdt. Geesink doet echter geen gooi naar de zetel voor de Nederlandse afvaardiging van het Internationa le Olympisch Comité. Na overleg met NOC-voorzitter Vonhoff had Geesink laten weten zich gekwali ficeerd te achten het vorig jaar overleden IOC-lid Cees Kerdel op te volgen. Uit NOC-kringen zijn echter Vonhoff en Ruud Frese als kandidaat genoemd, hetgeen voor Geesink („Het was zeker geen solli citatie van mijn kant") aanleiding is geweest zich terug te trekken. SASSENHEIM/LEIDEN - Een klucht van drie minuten. Beter viel het restje TOP - Pams, waarmee de tweede helft van de korfbalcompe titie werd hervat, niet te omschrij ven. De Hagenaars bemachtigden de bal na de scheidsrechtersbal en maakten de tijd vol, op twee meter van elkaar de bal rondspelend. De stand van 7-7, waarbij het duel op 1 november was gestaakt, bleef dus ongewijzigd. Bij de hervatting door scheids rechter Lepelaar reikte Monique Wiegerink net even minder hoog dan haar Haagse opponente, ter wijl er bovendien een overtreding geconstateerd werd. Pams kreeg hierdoor het zo belangrijke balbe zit en volhardde evenals bijna een half jaar geleden in het risicoloze spelbevriezen, totdat het laatste fluitsignaal een einde maakte aan deze wanvertoning. TOP-coach Hans Oele kreeg zo geen kans zijn offensieve plannen waar te maken, al bewees zijn ploeg even later tijdens de oefen- partij tegen Pernix dat drie minu ten ruim voldoende zijn voor het maken van een doelpunt. Voor ar biter Lepelaar, die de honneurs LEIDEN - De jubilaris eigende zichzelf zaterdagavond een pas send geschenk toe. Officieel was het jubileumjaar dan wel afgeslo ten, maar het bestuur van LZ'86 plaatste de gift van de waterpo- loërs tussen de grote rij reeds ontvangen cadeau's. Geen enke le was mooier en waardevoller als die in het kolkende Vijf Mei- bad werd ontvangen. Na driejaar geploeter op een lager niveau eis te LZ na een afgetekende 12-7 overwinning op concurrent ZPB de titel van de eerste klasse voor zich op en bivakkeert dientenge volge volgend seizoen weer in de top van Nederland. Als dank voor bewezen dien sten werd trainer Haps Parrel door zijn pupillen met bloemen en al in het water gemieterd. Een 'geste' die bij een feestende poloploeg hoort, maar passender was het geweest, wanneer de spelers hun coach op de schou ders hadden genomen. Hans Par rel heeft immers belangrijk bij gedragen aan het succes, dat de Leidse poloploeg zaterdag gretig inhaleerde. Los zand Van een statische, als los zand aan elkaar hangende ploeg smeedde de international van weleer (Parrel werkte zo'n 80 in terlands af) binnen drie seizoe nen een jonge beweeglijke for matie, die bereid is eikaars fou ten te compenseren. "De goede teamgeest heeft tot dit kam pioensschap geleid", verwoordt Wilco van der Zeeuw, de LZ'er in hart en nieren die na een kort stondige flirt met AZC weer in Leiden terugkeerde. Hans Parrel deelt de mening van de 'verloren zoon', "maar ik heb m'n kop in een strop moeten steken. Zo makkelijk is het niet gegaan om de heren van mijn gelijk te over tuigen. Er zijn hier een paar jon gens die moeilijk te vormen zijn. Wilco van der Zeeuw is er bij voorbeeld één van". Parrel is een heerschap dat hangt aan een goede mentaliteit en opofferingsgezindheid. Jan Teske kan er over meepraten. Hij verdedigde een aantal seizoenen het doel van LZ. Deed dat ook dit jaar, maar tijdens de play offs koos Parrel voor Rob de Wit. Nota bene een reservespe ler. Oorzaak: Teske was wegens vakanties en werk niet altijd be schikbaar. Parrel: "Ik heb voor zekerheid gekozen. Dat was niet leuk voor Jan, maar ik heb in het verleden al eerder problemen met hem gehad. Ik nam een risi co, maar de ploeg heeft het uit stekend opgevangen. Technisch is Rob minder, maar hij compen seert dat met zijn spelinzicht". Nerveus Zoals bleek in het 'alles-of- niets' duel van zaterdagavond. De Wit sleepte zijn ploeg door een moeilijke openingsfase, die werd gekenmerkt door nerveus spel aan beide kanten. Dat beide teams het eerste part met een 1-1 stand afsloten, zegt genoeg over het aantal gemiste kansen. LZ vergat zelfs drie man meer situa ties te benutten en dat deed het ergste vrezen voor de rest van het duel. Hans Parrel is na het behaalde kampioenschap i 'te water gelaten' door zijn pupillen. De trainer kan er de humor wel van inzien (foto Loek Zuyderduin) door Rob Onderwater De vrees bleek ongegrond. In een steeds harder wordende con frontatie toonde LZ aan over de meeste kwaliteit te beschikken. Bij 6-3 in het tweede part leek de strijd in Leids voordeel beslist, maar ZPB toonde vervolgens aan dat de ploeg van Parrel nog veel heeft te leren. Een periode van onachtzaamheid kwam LZ duur te staan: van 6-3 werd het 6-6. In de beslissende fase, waar in de arbiters Van Tellegen en Meyer worstelpartijen in het wa ter toelieten, sloeg de thuisclub onbarmhartig toe. Eén van de uitblinkers in die hectische slot minuten was Bobby Brebde. Leeftijd: 16 jaar... Dit terwijl hij al een wedstrijd in de benen had zitten, 's Mid dags had Brebde reeds feest ge vierd, want met de A-jeugd was hij kampioen geworden van de op één na hoogste klasse van Ne derland. Niet alleen Brebde, maar ook Marco Mulder en Mare Mommers zijn nog junior, maar mogen onder supervisie van Hans Parrel ruiken aan het grote seniorenwerk. Het drietal jeugd- poloërs is al geselecteerd voor jong-Oranje en dat onderstreept de naam, die het 'opleidingscen trum' LZ heeft hoog te houden. Centrale rol Gijs van der Leden vervult daarin een centrale rol. Hij was in het verleden al trainer van de senioren, maar Van der Leden, wiens zoon international is en bij AZC speelt, voelt zich kennelijk bij de jeugd als een vis in het wa ter. "Die man is goud waard voor de club", weet Hans Parrel. "Hij zorgt voor aanvoer. De A-jeugd is dus al kampioen, zoals ook de aspiranten. Het wemelt hier van de goede spelers. Zo'n Brebde is een groot talent. Het is alleen jammer dat hij zichzelf nog niet in de hand heeft. Bobby laat zich nog teveel uit het spel halen door LZ'86-ZPB 12-7 (1-1,4-2, 3-3, 4-1) Scores LZ: Frans van de Brink 4, Bobby Brebde 4, Wilco van der Zeeuw 3 en Michel van der Zeeuw. ZPB: John van den Burg 2, Mar co Slobbe, Gert-Jan Slobbe, Mare Peter Verveer, Robert de Mey en Erwin Fokke. Arbiters: Van Teilegen en Meyer. Toeschouwers: 250. Drie fouten: Gert-Jan Slobbe (ZPB). de scheidsrechter en zijn tegen stander. Pas met de play-offs heb ik hem bij het eerste ge haald". Daarvan kreeg Parrel geen spijt, want de belofte scoorde vier maal, waaronder één zéér fraaie treffer. De kwaliteit van de jeugd sterkt Parrel in zijn me ning dat LZ volgend seizoen geen gek figuur zal slaan in de top van Nederland. "Met deze ploeg worden we geen kam pioen. Dat ben ik me ook wel be wust, want daarvoor is het ver schil veel te groot. Maar degrade ren doen we ook niet, dat weet ik zeker. Ik hoop wel dat Jan de Graaf en Ruud Muusse nog een jaartje aan hun carrière vastplak ken. Zij brengen de routine in, die deze jonge ploeg uiteraard nog niet heeft. Voor het mooie komt dit kampioenschap te vroeg, want die jonge knapen hadden beter nog een jaartje in de eefste klasse kunnen rijpen. Maar dat neemt niet weg dat ik er ontzettend blij mee ben". Te sterk Wilco van der Zeeuw onder schrijft de optimistische mening van zijn trainer. "AZC en VZC zijn te sterk voor ons. Maar met de overige ploegen kunnen we ons meten, dat hebben vriend schappelijke wedstrijden wel uitgewezen. Eruit vliegen we niet, daar heeft het team teveel kwaliteit voor. We staan er bij voorbeeld beter voor dan drie jaar geleden. Deze ploeg speelt modern, beweeglijk waterpolo. Daar kun je mee aankomen in de hoofdklasse". Wilco van der Zeeuw kan het weten, want hij speelde een sei zoen bij AZC, de absolute top club van Nederland. De 22-jarige Leidenaar bewaart geen beste herinneringen aan zijn verblijf in Alphen aan den Rijn. "Ik heb er eigenlijk niet lekker kunnen spe len vanwege een schouderbles sure. Maar de interne problemen daar waren voor mij de aanlei ding om te vertrekken. Het is er geen vriendenclub. En daar hecht ik veel waarde aan". Tussen zijn maatjes bij LZ voelt Van der Zeeuw zich weer prettig en lonkt hij weer naar een plekje in de Oranje-selectie, die sinds kort wordt getraind door Rob Schouten. "Ik zit er nu nog niet bij, maar dat komt waar schijnlijk omdat ik niet in de hoofdklasse heb gespeeld. Dat schijnt kennelijk een voorwaar de te moeten zijn. Daar ben ik het overigens niet mee eens, maar van die problemen ben ik nu verlost. Ik wil graag spelen in Oranje en zal er ook van alles aan doen om er weer bij te komen". Peil Volgens Parrel heeft Van der Zeeuw het een tikkeltje aan zich zelf te wijten dat hij buiten de Oranje-selectie is gevallen. "Wanneer Wilco bij LZ was ge bleven, was hij een nog betere waterpoloër geweest. Dan zou hij nog beter gevormd zijn. Denk je dat het goed is als alle goede po- loërs van Nederland in één team spelen? Nee dus. Dat is de hoofd oorzaak van het achteruitgehol- de peil van het nationale polo. De spelers zijn tegenwoordig voor een habbekrats bereid om naar een andere club over te stappen. Een verkeerde instelling". Zelf is gymnastiekleraar Parrel uit een ander hout gesneden. Hij diende eerst LZ, daarna Zian voor lange tijd. "Dat ik naar Zian overstapte had te maken met mijn school. Ik volgde de sport- academie in Den Haag. Bij Zian heb ik voor- en tegenspoed mee gemaakt. Ik ben niet zo'n zwer ver, die zonodig overal de suc cessen moet meepikken. Ik neem met weinig genoegen, ben als trainer heus wel ambitieus, maar ik hoef bijvoorbeeld geen coach van het Nederlands team te worden. Dat werk ligt mij niet. Wat ik bij LZ doe, daar heb ik pas plezier van. Bouwen aan een team en dan de vruchten pluk ken. Daarom ben ik voorlopig niet weg hier". waarnam van collega Kil en daar voor het oefenduel Fiks-Swift(A) moest laten schieten, was het even eens een weinig enerverende mid dag. Om op alles voorbereid te zijn was hij de avond tevoren te rade gegaan bij leden van protest- en reglementscommissie. Het bleef echter allemaal beperkt tot het no teren van het al aangekondigde protest van TOP tegen het zevende Haagse doelpunt, dat na het fluit signaal zou zijn gescoord. Voorlopig krijgt TOP-Pams dus weer een vervolg. Voor eersteklasser De Danaïden duurde de hervatting van de veld- competitie wel negentig minuten. Na de veel kortere zaalduels een hele opgave, zo bleek vooral in de laatste twintig minuten van het treffen met Achilles. Nadat voor rust het windvoordeel goed was uitgebuit, hetgeen via doelpunten van Heiko Locher (2), Eric Krom hout, René de Louw en Eric Peter resulteerde in een 5-1 voorsprong, verliepen de aanvallen na de her vatting aanmerkelijk stroever. Op 5-3 en 6-4 dreigden de Hage-* naars zelfs langszij te komen, maar goals van Hennie van der Top en René de Louw en Sandra Slinger land gaven opnieuw lucht. Slechts met moeite bleef De Danaïden in de slotfase nog overeind. "We ga ven in de verdediging te veel ruim te en in de aanval werd de paal slecht bezet, waardoor er weinig af- speelpunten waren", analyseerde coach Kees van Vliet die eeuwig lijkende minuten, waarin Achilles nog op 8-7 kwam. LEIDEN - Voor de Zijl/LGB zit het seizoen er op. In de laatste wed strijd werd de vijfde plaats veilig gesteld. Het Delftse DZV werd met 17-11 ruim verslagen. De eerste twee perioden bestond er nog evenwicht (7-7), maar in de tweede wedstrijdhelft was de Zijl/LGB op permachtig. Onder aanvoering van de topscorer van Nederland, Mark van Belkum, die maar liefst acht maal een gat in de DZV-defensie vond, bleef er van de enige echte tegenstander in de degradatiepou le niet veel over. Via 11-7 werd de eindstand bepaald op 17-11. Hier door werd de degradatiepoule win nend afgesloten. Doelpunten de Zijl/LGB: Mark van Belkum 8, Hans Nieuwenburg 5, Alex van Belkum 2, Edwin Redegeld 2. De andere ploegen uit de regio spelen na het afgelopen weekeinde nog twee wedstrijden. Behalve voor Katwijk en de vrouwen van de Zijl/LGB staat er voor niemand meer iets op het spel. De Katwij- kers moeten in de tweede klasse het vege lijf nog zien te redden. Za terdag werd in Zoetermeer met 16- 11 verloren van WVZ. WVZ dat voor zijn laatste kans knokte had het geluk dat in de eerste periode bij een 1-3 stand in Katwijks voor deel de motor uit de Katwijkse ploeg werd gehaald. Martin Jonker kon wegens aanmerkingen op de leiding geen douchen. Katwijk ver loor na 9-9 in de vierde periode de slag. Goals: R. Heem-Rood 3, Mar tin Jonker 2, A. Guyt, A. Parlevliet, E. Hoek, Hans Schaap en Dirk v. Leeuwen. Bij de vrouwen van de Zijl/LGB kan de vlag volgende week in top. De uitwedstrijd tegen AZPC werd moeizaam met 6-7 gewonnen waar door de drie punten voorsprong DONK 2 intact bleven. Bij 6-3 na drié perioden leek de Zijl/LGB voor een verloren zaak te strijden. Een uitstekende laatste periode met de winnende treffer in het eindsignaal (6-7) brachten de twee punten toch nog in Leiden. Goals: S. Alink 3, E. Redegeld, M. Rijsber- gen, D. Beukering, P. Tegelaar. De overige ploegen kunnen vrijuit spelen. Vivax maakte daarvan ge bruik door Dolfijn met 6-5 beentje te lichten en DKD verloor van streekgenoot Sassenheim met 6-8. De vrouwen van LZ'86 kwamen helemaal niet in Leeuwarden aan door autopech. DIRK KLOOS OEGSTGEEST - De Leidenaar Ton van de Bosch (30) volgt per 1 mei Fried Elzinga op als trainer en coach van het eerste en tweede he- - renzevental van de Oegstgeestse waterpolovereniging Vivax. Elzin ga, die het team een jaar heeft ge leid, stopt wegens drukke werk zaamheden. Van de Bosch begon zijn loop baan bij de Zijl/LGB, speelde ooit in het nationale jeugdteam en stap te over naar de Haagse vereniging Zian/Vitesse. De afgelopen jaren was hij profspeler by de Zwitserse en Italiaanse clubs. Hij kwam on der meer uit voor Lugano, Bissono en Zurich. Met laatstgenoemde club eindigde hij vorig jaar als tweede in de Zwitserse competitie. Bij Vivax leeft de verwachting dat Van de Bosch de club harder en strakker zal gaan leiden. Het eerste en tweede team boekten de laatste tijd wisselende resultaten. Het bestuur hoopt dat de interna tionale ervaring van Van de Bosch het team weet te inspireren tot be tere prestaties.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19