Brailleprinters verbreken 'computer-isolement' blinden 'E': de vitamine van de jaren '80 EXTRA op maandag Het snackwezen Levensduur zou 30% kunnen worden verlengd Max Heymans: variaties op het thema mantelpak I ELEKTRONICA Blinden lezen teksten met behulp van optacon door Hugo van der Heem Prijsdoorbraak apparatuur visueel gehandicapten MAANDAG 30 MAART 1987 PAGINA 11 Hans Schreuder: 'Luister naar je eigen lichaam'. (foto Paul Hun Wte een Max Heymans creatie kiestkiest voor vrouwelijkheid en elegantie. Zaterdag onder streepte de nestor van de Neder landse haute-couture dat weer eens bij de presentatie van zijn nieuwste collectie voor voorjaar en zomer '87. Een collectie waar in het pakje de hoofdrol speelt. In zijn bomvolle salon in Am sterdam toonde Heymans zich een meester in het bedenken van variaties op het thema mantel pak. Praktisch al zijn creaties waren twee-delig, met uitzonde ring dan van een enkele mantel (recht gesneden of klokkend) en eenvoudige jurkjes met wegge sneden schouders. Helemaal in het modebeeld voor komende zomer zijn z'n com binaties van korte getailleerde jasjes (waarvan diverse met een Pied-de-Coq-dessin) tot net op de heupen, met een ronde of revers- kraag en opvallende koperen knopen. Om de taille nog eens ex tra te benadrukken, maakt hij gebruik van ceintuurs. Een aanmerkelijk kleiner aan deel in de collectie hebben blou- sons en de rechte tailleurs tot net over de heupenveelal kraag loos en met een lage vier-knoopsslui- ting. Heel wat speelser dan deze enigszins strenge mantelpakjes zijn de zwierige jasjurken met bloemdessin, waarvan de wijde, in punten uitlopen rok net een stukje vrijlaat van een daaron der gedragen kokerrok. Heymans liet zijn jasjes dra gen op zowel plooirokken met brede platte plooien, als op zwie rige cirkelrokken, meestal in twee lagen, waarvan de onderste enkele centimeters onder de bo venste uitkomt, aangerimpelde broekrokken, kokerrokken of go- detrokken. Voor deze laatste klo- krokken gebruikte Heymans on der meer soepel, zwart leer, dat 'De vitamine van de jaren '80'. Zo noemde drs Hans Schreu der onlangs tijdens een lezing vitamine E. Deze vitamine staat weer volop in de belang stelling. De 'E' is als het ware herontdekt en is sinds kort te rug te vinden in allerlei prepa raten op het gebied van voe ding èn huidverzorging. Hans Schreuder staat aan het hoofd van de Drs. Hans Schreuder Laboratoria bv in Baarn. Daar wor den de huidverzorgingsprodukten ontwikkeld, die onder de naam Biodermal in de handel zijn. Een van die produkten is de P- CL-E Crème, waarin de E voor de vitamine E staat. Een crème die overigens al tien jaar in de handel is en die voor van alles en nog wat gebruikt kan worden. De een ge bruikt de P-CL-E als dag- en nacht crème, de ander tegen broze nagels of voor de behandeling van litte kens (van jeugd-acne bijvoorbeeld) of na lichte verbranding door de Ondersteuner 'Het wel en wee van vitamine E', luidde de titel van Scheuders le zing. Hij wees er op dat vitamine E al in 1922 in Amerika is ontdekt als een belangrijke voedingsstof voor de voortplanting. De onderzoekers toen, Evans en Bishop, ontdekten dat vrouwelijke ratten onvruchtbaar werden als vi tamine E aan hun voedsel ontbrak. Tevens trad bij de ratten een spier- verschrompeling op (atrofie) en de pels werd dof en kaal. In 1936 werd vitamine E voor het eerst geïsoleerd uit tarwekiemolie een kreeg toen zijn naam: Tocofe rol. Dit betekent ondersteuner van de vruchtbaarheid. In 1938 werden voor het eerst kinderen met spieratrofie succes vol met vitamine E behandeld. Maar door de Tweede Wereldoor log en door het feit dat er in die tijd geen tekort aan vitamine E in het voedsel geconstateerd kon wor den, verdween het in de vergetel heid. Pas in 1947 werd in Canada 'E' herontdekt. Met name hartpa tiënten werden er toen mee behan deld. Vitamine E is een olieachtige stof die gemakkelijk oplost in oliën en vetten, maar niet in water. Vita mine E beschermt volgens de on derzoekers de cel-kernen van de huid, waardoor veroudering wordt tegengegaan. En we hebben in ons lichaam maar liefst zestig biljoen cellen! Een Israëlische researchgroep beweert, dat de menselijke levens duur met ongeveer 30% verlengd kan worden bij regelmatig gebruik van vitamine E. Dit omdat de E door de bescherming van het cel- membraam, de kern dus, het ver ouderingsproces vertraagt. Maar dan moet dat vitamine wel bij de celkern komen. In 1968 hebben twee Japanse on derzoekers proefondervindelijk vastgesteld, dat vitamine E door de hoornlaag van de opperhuid en de grenslaag met de lederhuid en in de haarvaten dringt. Later beves tigden Franse proeven deze con statering. Dat betekent, dat het vitamine E ook in de cellen van de huid dringt, en daar dus zijn heilzame werk kan doen als belangrijkste beschermer van de celkern. Mede daarom is de cosmetica-in- dustrie en masse op de vitamine E gedoken. En zijn er nu allerlei crè mes. capsules en vloeistoffen in de handel met vitamine E. Of ze echt het verouderingspro ces tegengaan, we stellen daar vraagtekens bij. De tijd zal dat le- Behalve via cosmetische middel tjes kan vitamine E ook, via pillen of capsules, worden ingenomen. „Let er dan wel op, dat het om na tuurlijke vitamines gaat", waar schuwt Schreuder. Er is namelijk inmiddels ook een synthetische vi tamine E, maar Schreuder acht die niet zo geschikt voor lichamelijke consumptie. Ook op de doseringen moet goed worden gelet. Teveel vi tamine E slaat zich op in onder meer de lever. Daardoor kunnen hartkloppingen en hoofdpijn ont staan. Mensen met verhoogde bloeddruk moeten extra oppassen. „Luisteren naar je eigen lichaam. Dat is de beste manier om na te gaan of je gezond leeft", is een van de credo's van Schreuder. En als 't even kan, eerst advies aan de dokter vragen, zouden wij hieraan toe willen voegen. (GPD). Kent u ze, die tekeningetjes waarop een gul lachende man met koksmuts op tussen het o'tje van duim en wijsvinger een goudgeel frietje omhoog houdt? Ach, je komt ze nog maar zelden tegen. Vroeger trof je ze aan op bijna elk zakje patat. Het was het teken dat je met een echte, ou derwetse snackbar te maken had. Plastic bakjes met een uit sparing voor de mayonaise had je daar nog niet. Je kreeg er je frietjes in twee kegelvormige zakjes. Twee ja, want men schoof de zakjes in elkaar om te voorko men dat de klanten hun handen zouden branden. De frieten wa ren toen nog zo heet dat je erte gen moest blazen. Mooi goudgeel en knapperig ook. Je werd wre velig als iemand ervan mee wilde eten. Als er een 'kop' op het zakje zat en er wat goudstaafjes vielen, mocht de baas van de snackbar je. Kom daar nu eens om in die moderne lijkenhuisjes met die Amerikaanse namen. Jaren vijftig Ik heb voor het eerst kennis gemaakt met het fenomeen 'snackbar' aan het eind van de ja ren vijftig, toen 'the American way of life' tot Europa begon door te dringen, ook al knepen kinderen en volwassenen hun ogen nog onwennig dicht boven de glazen Coca-cola, waaruit een verfrissend motregentje opsteeg, en luidde het devies bij het drin ken van deze opwekkende drank: niet te schielijk, anders komt het er door je neus weer uit. Bij ons om de hoek kwam in die tijd de eerste snackbar. Hij werd gedreven door een man die altijd een kraakheldere, witte, jas droeg, iets dat hem de bijnaam 'de dokter' bezorgde. Zo ging on ze hele buurt 's avonds vaak nog 'even naar de dokter'. Hij maakte zijn frieten zelf. Niks was nog voorgebakken, dat kwam later. Behalve patat verkocht hij kro ketten, eigengemaakte ballen ge hakt en geheimzinnige dranken zoals Sisi, Perl en Riedel. Het ging er in zijn zaak hoogst be schaafd aan toe. En - wat min stens zo belangrijk was - de kwa liteit van zijn snacks bleef con stant. Men hield dan ook van hem. Er ging een schok door on ze buurt, toen bekend werd dat hij een pan met brandend fri tuurvet over zich heen had ge kregen. Kwade tongen beweer den dat het zo nu eenmaal ging als je slapende rijk wilde wor den. Ik heb hem nog eenmaal te ruggezien, 'de dokter'. Ik herken de hem bijna niet, met zijn door de vlammen verfrommelde ge zicht. Bediening Daarna ben ik een tijd lang niet veel meer in snackbars geweest. De bediening werd er steeds slechter. Was je ergens geen vas te klant, dan gaven ze je maar wat. Die bediening heeft mij nog eens een wanhopig vers in de pen gegeven. Het luidt aldus: 'Ik vraag een mét/en krijg een zón- der./De avond valt./Ik loop eron der.' Dat schetst mijn wanhoop destijds wel zo ongeveer. Toen de snack in de media plotseling het predikaat 'onge zond' kreeg opgeplakt, was het wat mij betreft voorgoed gedaan met souperen. De snackbar leek het domein van de heffe des volks te zijn geworden. Men at er broodjes 'tagtaar'. frikandellen met ketchup en ui, die in de volksmond 'open been' werden genoemd, en de 'bereklauw' deed er zijn intrede. Het eerlijke toefje sla, dat in de vitrine voor de garnering van bamiballen en kroketten moest zorgen, werd vervangen door een lentefris ogend blaadje van plastic. Zo kon je niet meer uit de kleur van dat gewas opmaken, hoe oud de handel die ernaast lag was. De zaakjes kregen namen als 'Kojo' en 'Janko, namen samengesteld uit de eerste lettergrepen van de voornamen van het stel dat de snackbar dreef, zoals men dat ook wel doet bij de naamgeving van woonboten. De snackbars kregen daardoor een beetje een familiair karakter en ja - ik ben meer iemand voor achternamen, zelfs al snak ik naar een snack. Nooit meer Als het werkelijk niet anders kan, wil ik mij nog wel eens ver grijpen aan een hamburger. Dan spoed ik mij naar die gelegenhe den, die ik hierboven 'moderne lijkenhuisjes' heb genoemd. Wie boven de dertig is en niet in het gezelschap van kinderen voelt zich in al dat steriele wit meer pa tiënt dan klant. En dan dat innet- te personeel. Een beetje jongen of meisje zal toch niet zo'n raar firmamutsje op zijn hoofd zetten. Wat een brave, oppassende, zie len lijken het, die daar de hete plaat met een plamuurmes schoonschrappen. En dan die en ge, kankerverwekkende, eier- doosjes waarin je je hamburger meekrijgt. Wij vluchten met de etenswaar dan ook maar het liefst meteen naar buiten. Daar, in onze auto, buiten het bereik van Big Brother, eten we ze op. En beloven elkaar daarna om nooit meer te zondigen. ANGELA PINNEBERG Jasjurk met kokerrok. (foto pr> ook terug te vinden is in de af werking van een bijbehorend jas je en een laag uitgesneden pla stron. Bij alle rokken valt de zoom het op de knie. Het meest opvallend zijn onge twijfeld zijn ballonvormige rok ken; een model dat Heymans reeds jaren in zijn collecties op neemt, maar dat deze zomer ook in de confectiemode actueel wordt. Voor recepties en galafeesten tooit Heymans zijn clientèle ko mende zomer ook in kleine pail- lettenjurkjes met een lage boot hals en een rugdecolleté of in een pakje met een gedrapeerd topje en een kuitlange overslagrok. KITTY VAN GERVEN De braillecom maakt communicatie tussen de blinde en ziende mens stukken makkelijker dank zij eenvoudige huiscomputer (foto's gpdi pen. De rest van de tekst wordt dan op de rol afgedrukt of het program ma stopt helemaal. De M45-Scan van Daisy zou deze vervelende praktijken compleet kunnen veranderen. Met deze prin- geênqueteerd) leidde tot een in structief boekwerk waarin in prak tische zin ook aanwijzingen wor den gegeven voor verbetering van de trainingscursus waarin blinden leren op de optacon te lezen. De schrijvers van het boek 'Blin den lezen drukschrift' zijn drs. Nel van der Heiden (zij is blind), drs. Sabine ter Steeg, onderwijspsy chologe en prof. C. van Parreren, oud-hoogleraar in de psychologi sche functieleer en deskundige op het gebied van leren en onderwij zen. Het boek dient als algemeen model voor het verhogen van de ef fectiviteit van deze hulpappara- tuur. Het boek is een uitgave van AC- CO/De Horstink te Amersfoort. ter-scanner wordt het formulier in gelezen en op de beeldbuis van een Personal Computer afgebeeld. De bijgeleverde programmatuur maakt het mogelijk overal op het scherm, speciaal in de daarvoor be stemde hokjes, tekst te tikken. Die wordt dan later automatisch op de goede plaats afgedrukt. Op douane- en belastingkanto ren, bij transport distributiecentra (vrachtbrieven) e.d. wordt nog heel vaak alleen voor dit doel de schrijf machine wordt gebruikt. De fabri kant weet nog niet zeker of de M45 printer/scanner gebouwd gaat wor den. Dat hangt onder meer van de publieke belangstelling op de Han nover Messe af. Maar zekerheids halve zijn er al enige patenten op de combinatie aangevraagd. Adressen fabrikanten Daisy Systems Holland BV, Postbus 125. 6600 AC Wijchen, tel 08894 18170. THL-Computers. Scharlo 45. 1815 CN Alkmaar, tel:072-118504. Dat er mensen van de Stich ting Hulpmiddelenvoorziening voor Blinden en Slechtzienden (HBS) aanwezig waren, gaf al aan dat er iets bijzonders aan de hand was. Gewoonlijk ko men die niet naar een presenta tie in de computerwereld. Dit keer wel: de volbloed Neder landse fabrikant Daisy Sys tems uit Wijchen introduceer de namelijk een serie compu terprinters die voor visueel ge handicapten van groot belang zijn. Aan de vooravond van de Hannover Messe onthulde Dai sy Systems ook nog een formu lierenprinter. Naast Daisy Systems brengt ook THL-computers uit Alkmaar een relatief goedkoop apparaat uit voor de communicatie tussen blinden en hun omgeving, gebaseerd op braille. M. Kleijn van de Stichting HBS onderstreept het belang van deze vindingen: „Onze kinderen De braille-computerpr inter van Daisy, waarbij de blinde of slechtziende gebruiker de regels eerst kan voelen, zonnodig corrigeren en dan afdruk- Een twaalf jaar geleden in de Ver enigde Staten gelanceerd apparaat, de optacon, waarmee blinden in staat gesteld worden normaal ge drukte tekst (ook machineschrift en computer-output) te lezen, be gint in Nederland al meer ingang te vinden. Het apparaat betekent een enorme verruiming van leer- en werkmogelijkheden voor blinden; ?e zijn veel minder dan voorheen aangewezen op hulp van zienden. De optacon is een elektronisch lees-apparaat, bestaande uit een camera en een visial display. De ca mera is voorzien van 144 fotocellen en registreert wat er aan contrast te zien is van donker op een lichte on dergrond. 144 pinnetjes staan in verband met de display. Blinden die met de optacon wil len werken, moeten daarvoor een training te ondergaan waarmee toch wel een goed jaar gemoeid is om tot een redelijke lees-snelheid te komen. Zij dienen een techniek op te bouwen waarbij de opzoek methode centraal staat. Tekst be hoeft niet meer in braille worden omgezet of op de band voorgele zen. De methode is een welkome aanvulling op braille-lezen. Het is niet een oplossing voor alles. Wel zeer geschikt voor het lezen van kleine stukjes tekst van allerlei aard. Het opvoeren van leessnel heid is van essentieel belang. Studie en onderzoek (onder twaalf gebruikers, die werden groeien op met de huiscomputer en zijn nu zelfs al in een tweede sta dium: geen spelletjes meer, maar serieuze toepassingen. Blinde en slechtziende mensen missen die computer-golf helemaal. Zij heb ben niets aan die priegelige letter tjes op het scherm". Hij vervolgt: „Zogenoemde 'brail- le-regels' en allerhande apparaten die de computerletters omzetten in zes of acht puntjes, die de blinde met zijn vingers kan aftasten, kost ten voorheen tussen de 10.000 tot 50.000 gulden. In de werksituatie nog wel op te brengen, maar nooit weggelegd voor de visueel gehan dicapte thuis. Daarom ben ik zo blij met de nieuwe produkten van Daisy, die de blinde of slechtzien de uit zijn 'computer-isolement' kunnen halen". Margrietwiel De printerfabrikant, die zijn naam ontleent aan de produktie van Margrietwiel-printers, gaat drie verschillende braille-printers verkopen, waarvan de opzet tame lijk uniek is. Ze zijn allemaal aan te sluiten op de geavanceerde PC of op de gewone huiscomputer. De M1001 print vanuit de computer de letters regelrecht in braille in het karakteristieke, wat stijve braille- papier. Het apparaat haalt een snel heid van 10 karakters per seconden en kan maximaal 55 tekens op een standaardregel afdrukkenveel meer dan de tot nu toe gebruikelij ke printers. De prijs is daarbij 3300 gulden exclusief btw. De printer is geschikt voor het aanmaken van veel braille-documenten. Om tegemoet te komen aan de wens van de individuele gebruiker, om thuis foutloze braillebrieven te schrijven, is het opvolgende mo del, de M1002, ontwikkeld. Het is een brailleprinter met een inge bouwde correctiemogelijkheid. Met een eenvoudig computertoet senbord tikt men de tekst in. Tij dens het intikken verschijnt de braille op een speciale rol, naast het eigenlijke printer-mechanisme Letter voor letter, woord voor woord of eventueel regel voor regel kan de tekst worden afgetast en ge corrigeerd. Pas als de tekst fout loos is, kan hij vervolgens worden afgedrukt met een druk op de knop. Het type met ingebouwde cor rectie kost 4000 gulden excl. Het derde type printer kan zowel ge woon leesbaar schrift of braille printen. Leesbaar schrift (zwart- schrift geheten in de braille-we- reld) wordt geprint op de gebruike lijke wijze met maximaal 80 karak ters op een regel. Braille met 30 te kens op een regel. Men kan simpel weg uitgaan van dezelfde tekst. Dit type kost 6000 gulden exclusief. Opzienbarend De prijzen zijn in de wereld van slechtzienden opzienbarend laag. In Nederland zijn ongeveer 100.000 visueel gehandicapten. Rond de 2500 daarvan lezen braille vlot. Niet zo'n grote groep. De printer- prijzen zijn dan ook gebaseerd op verkoop op de internationale markt. Een ontwikkeling alleen voor Nederland zou te kostbaar zijn. Vrijwel tegelijk kondigde THL- computer in Alkmaar ook een prijsdoorbraak aan. Men ontwik kelde de 'Braillecom 1'. Voor 3265 gulden excl. levert men allereerst de gebruikelijk braille-schrijfma- chine, de zogeheten Perkins Brail- ler. Deze typemachine wordt in de ze speciale versie uitgerust met een elektronische printplaat, die weer verbonden is met een home-com puter. Men gebruikt de Commodo- re-64. Daarin moet een speciaal 'vertaalprogramma' worden gela den, die de ingetikte brailletekens direct omzet in zwartschrift. De computer, een diskdrive, voor het opslaan van teksten en het vertaal programma maken deel uit van het pakket. Op die wijze kan de visueel ge handicapte veel zelfstandiger com municeren met de rest van de sa menleving. Speciaal in verband met wetenschappelijk werk zet de Braillecom-1 ook wiskundige for mules, scheikunde en natuurkun dige grootheden om. Hij kan daar om bij schoolwerk en schriftelijke lessen worden gebruikt. De leer ling is in staat de leraar leesbaar schrift te leveren, zonder tussen komst van een vertaalbureau. Printer-scanner Een andere opmerkelijke vin ding van Daisy Systems heeft meer met de dagelijkse handicap van ie dereen te maken. Wie met een computer voorgedrukte formulie ren moet invullen merkt in de praktijk dat het een 'crime' is om de lettertjes precies op zijn plaats te krijgen. Zelden lukt het om ze precies in het daarvoor bestemde vakje te krijgen en nog vaker spuwt de printer het formulier al uit voordat de printgang is afgelo-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11