AB Artsen zetten protest voort tegen opheffing vakgroep Angst slechte raadgever bij nieuwbouwplan station Werkgevers moeten juist epileptici in dienst riemen LEIPSCH DAGBLAD nawas* WERK MEI PLEZIER Ondanks toezeggingen van universiteitsbestuur Door 'ziekte' ontslagen vrouw Storm richt veel schade aan ZATERDAG 28 MAART 1987 uitzendbureau Bij ASB krijg je als uitzendkracht de persoonlijke aandacht en waardering die je verdient. Voor meer informatie bel je gratis 06-099118X (ook 's avonds). LEIDEN - "Ik schaam me dood, zo veel is er over me geschreven", zegt een 35-jarige vrouw uit Lei den. Vorig jaar kwam ze in de pu bliciteit door een ongelukkig voor val. Tijdens een epileptische aan val in de Haarlemmerstraat werd haar fiets gestolen. De zaak had een lange nasleep en leidde er uit eindelijk toe dat de vrouw werd ontslagen. Ze wil nu wel vertellen hoe een en ander is gegaan, maar blijft lie ver anoniem. "Het onderwerp is nog zo beladen; mensen vergeten dat vaak". In Nederland lijden ongeveer 80.000 mensen aan epilepsie. Er .zijn verschillende soorten sympto men. De bekendste vorm is waar schijnlijk de zogenaamde 'grote aanval'. Iemand valt dan op de grond, wordt helemaal stijf en kan gaan schuimbekken. Minder be kend zijn 'psychomotore aanval len'. De patiënt die hier aan lijdt, doet soms vreemde dingen die niet direct als epileptische aanvallen herkenbaar zijn. Bijvoorbeeld het schijnbaar neurotisch verplaatsen van allerlei voorwerpen zonder dat daarvoor een reden is. Of spontane lachbuien, terwijl er helemaal niets te lachen valt. De meeste sympto men van deze 'ziekte' kunnen on derdrukt worden met medicijnen. "Ik heb dus last van die 'psycho motore aanvallen'. Vorig jaar was ik bezig met het opvoeren de dose ring van mijn medicijnen en had daardoor af en toe last van mijn ogen. Dan zag ik helemaal niks meer. Dat gebeurde toen dus ook in de Haarlemmerstraat. Ja, en dan ga je even op de grond zitten, wachten tot het over is". Fiets Tijdens die rustpauze werd haar fiets gestolen en dat stond de vol gende dag in deze krant. "Wel een beetje vervelend dat bericht in de krant. Er kwam in eens een dame bij mij aan de deur die later een actie op touw zette om mij weer een fiets te bezorgen. Toch een beetje een eng idee, dat mensen zo opeens voor je deur staan. Hoe ze aan mijn adres is ge komen weet ik niet. Ik heb daarna een ingezonden brief in het Leidsch Dagblad laten zetten om die mevrouw te bedanken voor haar inspanningen. Maar ja, daar moest m'n naam onder komen en mijn toenmalige werkgever, de Al- pha-hulp, heeft dat gelezen". Die brief is volgens de vrouw de aanleiding geweest voor een direct ontslag. "Ik was op dat moment al enkele weken ziek thuis. Dat had overi- A.M.C. van de Zandt en R. van Velzen van de Leidse huiartsenvereniging"Er is voor ons geen enkele reden o met de boycot-acties te stoppen". (foto Jan Hoiva Cath pleitte gisteren voor stop zetting van de acties. "U toont geen enkel begrip voor het ongemak van de studenten door deze nieuwe actie. Ik vraag u; neem de opzeg ging van de contracten terug en stop de boycot van het AZL". Van Velzen meende dat het met het on gemak van de studenten wel mee valt. Zeker als de door de huisartsen voorgestelde noodop lossing wordt gevolgd. Overigens hoopt de PHV dat die oplossing niet nodig zal zijn. De minister heeft volgens de artsen ruim schoots de tijd om dat te voorko men door zijn besluit te herzien. Onderzoek Tijdens de bijeenkomst werd door verschillende sprekers bena drukt dat het behoud van de vak groep huisartsengeneeskunde niet het enige doel is van de acties. Ook het wetenschappelijk onderzoek in de vakgroep en de mogelijkheid van het na- en bijscholen van huisartsen moet behouden blijven. "Het is volstrekt onmogelijk de vakgroep huisartsengeneeskunde te laten voortbestaan wanneer in Leiden geen wetenschappelijk on derzoek meer mogelijk is", aldus een van de huisartsen. Ook het beleid van minister Brinkman om de eerstelijnszorg (onder meer huisartsen en wijkver pleging) te verbeteren valt niet te rijmen met de bezuinigingsplan nen op de vakgroep huisartsenge neeskunde, meenden de sprekers. Maandag wordt in een commis sie van de Tweede Kamer gepraat over de bezuinigingsplannen voor de medische faculteit van de Leid se universiteit. De twee politici die gisteren bij de demonstratieve bij eenkomst aanwezig waren, hadden nog geen echt duidelijke mening over de kwestie. De Blij (PvdA) had zijn twijfels over het verbre ken van de contracten tussen huisartsen en universiteit: "Dat is net zo iets als staken in een fabriek die wordt opgeheven". Zijn me ning over het al dan niet opheffen van de vakgroep wilde hij liever nog niet geven. Ook J. Franssen (WD) hield zich op de vlakte. "Ik zit nog met enige vragen. Het is voor mij nog niet duidelijk of iedere universiteit over een eigen huisartsenberoeps opleiding in de tweede fase moet beschikken. Je moet ook rekening houden met een afname van het aantal studenten. Ik ga dit week eind nog eens overleggen met een paar partijgenoten en met de staatssecretaris. Overigens is het van de gekke dat wij maandag in de Kamer over de opheffing van een vakgroep praten". De gemeente Leiden kan voor hoge kosten komen te staan wanneer zij zich vastlegt op het plan dat de NS heeft gemaakt voor een nieuw station. Mogelijk goedkopere alternatieven, zoals dit plan van Erica, zijn naar de achtergrond geschoven. De commissie lijkt in al haar enthousiasme *wat te hard van stapel te zijn gelopen. Een weg terug is nauwelijks meer moge lijk. Daarbij zal het niet gemak kelijk zijn voor de projectont wikkelaars om uitgaande van een dure tunnel een zo goedkoop mogelijke oplossing te vinden voor het bebouwen en verkeers vrij maken van het Stationsplein. Hoe zeer de NS de touwtjes in handen hebben, blijkt ook uit het feit zij de gemeente vragen snel plannen te maken voor de bouw van kantoren en woon blokken bij het station, maar niet bereid zijn hun eigen, al lang be staande plan voor de bouw van drie kantoorflats in die omge ving gestalte te geven. Al met al lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat de NS de ver antwoordelijkheid voor de bouw van het station in zijn geheel bij de gemeente leggen, zonder het eigen deel voor hun rekening te nemen. Zeef Er is nog een ander punt dat tot nadenken stemt. Heel toeval lig, op dezelfde dag dat de nieuw- bouwplannen voor het Leidse station werden ontvouwd, haal de gisteren ook het bericht de krant dat het station Sloterdijk zo lek is als een zeef. En juist dit station vormde de basis voor het ontwerp van het Leidse station. Menig raadslid heeft de afgelo pen week de trein naar Sloter dijk genomen- en keek vervol gens reikhalzend uit naar datge ne wat de NS voor Leiden in pet to hadden. Hopelijk is het nieu we Leidse station alleen voor rei zigers, en niet voor regenwater, goed toegankelijk. Toeval was ook dat de NS juist gisteren melding maakten van omvangrijke tekorten en nieuwe bezuinigingen aankondigden, die na 1990 een besparing moe ten opleveren van 300 miljoen gulden per jaar. Of de slechte fi nanciële positie van het spoorbe drijf ook gevolgen heeft voor de nieuwbouw in Leiden, is nog niet duidelijk. Maar het is op z'n minst nog een reden om de plan netjes van de NS met de enige reserve te beoordelen. gens niks met die epilepsie te ma ken, hoor. Toen ik opbelde om te zeggen dat ik weer van plan was te gaan werken kreeg ik een volsla gen panische vrouw aan de lijn. Zij wist niet dat ik epilepsie heb. Ze suggereerde ook dat ik de boel had bedonderd. Maar dat is helemaal niet zo, want tijdens mijn sollicita tiegesprek wist ik niet dat ik aan epilepsie lijdt. Er werd me verteld dat in een of ander reglement staat dat mensen die tijdens hun werk in gevaar kunnen komen niet worden geaccepteerd. Ik zou van een trap afkunnen vallen, of zoiets. Zij zou den in zo'n geval aansprakelijk zijn voor eventuele schade. Het was in elk geval duidelijk dat ik niet meer hoefde te komen". De betrokkene heeft van het plotselinge ontslag geen werk ge maakt. Er was geen arbeidscon tract, het werk als oproepkracht in de gezinszorg werd per uur uitbe taald. "Het arbeidsbureau kan weinig voor je doen als je niet niet in vaste diénst bent. Achteraf gezien is het merkwaardig dat iemand die werkt in de gezinsverzorging zo rea geert". Een woordvoerder van het ar beidsbureau zegt over de zaak: "Als je goed functioneert en er geen relevante medische informa tie is achtergehouden, dan is een ontslag niet gerechtvaardigd. Is die achtergehouden informatie wel re levant voor het werk dat moet wor den gedaan, dan kun je iemand om die reden wel ontslaan. Bij epilep sie ligt de zaak altijd zeer moeilijk. In elk geval raden wij die mevrouw aan met al haar papieren naar het Bureau voor rechtshulp te gaan" Volgens A. Dokkum van de Al- pha-hulp is het heel anders gegaan dan de betrokkene beweert. "Er was geen sprake van een ontslag, want wij hadden geen arbeidsover eenkomst. Die mevrouw was bij ons werkzaam als invalkracht. Wij zijn alleen een bemiddelingsbu reau, de cliënt zelf neemt de ver zorgster aan en betaalt die uit. Het waren twee cliënten die zeiden: 'Wij hebben die mevrouw liever niet meer' Wij konden toen nu t meer voor haar bemiddelen". Via de sociale werkvoorziening is het slachtoffer nu bezig met een nieuwe baan. "Ik zeg tegen mijn nieuwe werkgever liever niet dat ik epilepsie heb. Als je dat doet, gaan ze je toch ontzien. Zo van, 'die heeft epilepsie daar moet je reke ning mee houden', en dat wil ik niet. Ik wil gewoon als volwaardig mens ergens kunnen werken". Volgens betrokkene zou het slim zijn als werkgevers juist epileptici in dienst zouden nemen: "Statis tisch is aangetoond datje betei 1 epilepticus in dienst kunt nemen. Als die mensen ziek zijn, wegens een verkoudheidje of zoiets, dan komen ze toch naar hun werk, om dat ze willen bewijzen dat ze net zo goed kunnen functioneren als elk ander mens". LEIDEN - Medische studenten worden niet gedupeerd door het verbreken van contracten voor co- assistentschappen. Bij wijze van noodoplossing zullen studenten tijdens hun co-assistentschap een soort stage gedurende enke le weken met huisartsen van de vakgroep kunnen meedraaien. Bo vendien zal er meer theorie worden gegeven dan gebruikelijk. Dat stelde R. van Velzen van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging Leiden en omstreken (PHV) giste ren tijdens een demonstratieve bij eenkomst in Oegstgeest. De huisartsen besloten daar de boycot van het AZL voort te zetten. Ook gaven de aanwezige huisartsen de contracten met de universiteit voor co-assistentschappen terug aan mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de univer siteit. De huisartsen protesteren met hun acties tegen de plannen van minister Deetman om de vak groep huisartsengeneeskunde uit bezuinigingsoogpunt op te heffen. Cath vindt dat de acties van de huisartsen op een 'buitengewoon ongelukkig tijdstip zijn aangekon digd. Volgens hem is er ook hele maal geen sprake van dat de vak groep verdwijnt. "Er is alleen ge zegd dat er moet worden bezui nigd", aldus Cath. Het college van beheer heeft trouwens woensdag in een brief aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen ge pleit voor het handhaven van de vakgroep. Een verregaande samen werking op dit gebied met de Eras- mus-universiteit ziet het college niet zitten. Het bestuur heeft ech ter geen bezwaar tegen dat bij huisartsengeneeskunde wordt sa mengewerkt wat betreft het weten schappelijk onderzoek. Verrassing Voor de huisartsen vereniging kwam deze brief als een verras sing. "De afgelopen drie maanden dacht het bestuur daar toch heel anders over zei Van Velzen. En zijn collega H. Jansen: "De woorden van de heer Cath hebben ons weer enige hoop gegeven. Maar voorlo pig is er nog niets gebeurd en zien wij geen enkele reden om met de acties te stoppen". Jansen kondigde wel aan dat het bestuur van de PHV op woensdag gaat praten met het bestuur van de medische faculteit. Dat is een nieu we ontwikkeling want vorig jaar december besloten de huisartsen geen overleg meer te voeren met het AZL en de medische faculteit. De storm vernielde gisteren een tent bij de Groenoordhallen waar dit weekeinde een hondententoonstelling zou worden gehouden. (foto p. Altenburg) LEIDEN - Bij de Leidse politie en brandweer heeft het gisteren tele foontjes geregend over door de storm aangerichte schade. Volgens de politie is het gisteravond een 'gekkenhuis' geweest Door de storm is een vrouw licht gewond geraakt. Het overgrote deel van de gemelde schade betrof afgewaaide dakpannen en omgevallen bomen. Verschillende straten in Leiden moesten worden afgezet omdat er gevaar bestond naar beneden val lende dakpannen. Van een flat aan de Parimaribo- straat is gistermiddag een deel van het dak weggewaaid. Op de Rhijn- hofweg heeft een omgewaaide boom langs de begraafplaats een gat van een bij drie meter in het wegdek geslagen. De politie heeft de weg vervolgens in één richting afgezet. Ook de Ketelboetersteeg, de Vrouwensteeg en het Noordeinde zijn in de loop van de avond afge zet. Aan het Noordeinde is een deel van de dakbedekking van de Boer- haaveschool opgewaaid en op de weg terecht gekomen. Een aantal geparkeerde auto's is daardoor be schadigd. Ook bij drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat is het dak door de storm vernield. Aan de Arendshorst is een caravan omge waaid en daardoor zwaar geha vend. Op de Langegracht verloor een 69-jarige Leidse vrouw door een windvlaag haar evenwicht. Ze is met een gat in het hoofd naar het Sint Elisabethziekenhuis overge bracht. Aan de Hoge Morsweg heeft een woonboot met wateroverlast te kampen gehad. Door de lage wa terstand, was de boot scheef ko men te hangen en stuwde de storm water naar binnen. De brandweer is twee uur bezig geweest met het leegpompen van de boot. Ook het zeil van eèn tent bij de Groenoord hallen, waar dit weekeinde een hondententoonstelling gepland was, is door de harde wind kapot geblazen. Slechts het metalen ge raamte bleef staan. LEIDEN Weinig projectont wikkelaars zullen door de ge meente zo voorkomend zijn be handeld als de Nederlandse Spoorwegen deze week. In am per drie uur tijd en na het zien van een maquette en een hand vol dia's, sprak de commissie voor ruimtelijke ordening de be reidheid uit om mee te werken aan een door de NS ontworpen station. Bovendien werden de NS en passant beloofd dat de be bouwing van het Stationsplein met kracht wordt aangepakt. De Leidse politiek legde een voort varendheid aan de dag die de di recteuren van C&A en de Hema in het verleden in hoge mate ver baasd zou hebben. Waar komt die plotselinge ui ting van daadkracht van de Leid- door Gert Visser se bestuurders vandaan? Op an dere momenten draait de ge meenteraad zijn hand er niet voor om om drie avonden onbe perkt te discussiëren over een emancipatienota. En met de ont wikkeling van het Schuttersveld kon pas worden begonnen na tal loze vergaderingen en dikke sta pels stedebouwkundige schet sen. Nu blijkt een plannetje van de NS voldoende om het jaren lang genegeerde Stationsplein met spoed op te gaan knappen. Men zou bijna denken dat de politiek in de veronderstelling verkeerde volledig afhankelijk te zijn van de NS. En op het eerste gezicht lijkt dat ook zo te zijn. De Nederlandse Spoorwegen stel den immers dat er geen nieuw station zou komen als er het Sta tionsplein niet zou worden be bouwd. De Leidse politici hadden ech ter moeten beseffen dat een nieuw station geen cadeautje is aan de gemeente, maar een ver plichting tegenover de grote stroom reizigers die in Leiden op- en uitstapt. (Leiden is wat het aantal reizigers betreft in grootte het vijfde station in Nederland). Deze onterechte onderdanig heid leidde deze week tot een vreemde volgorde van besluiten. Eerst sprak de gemeente de be reidheid uit het nieuwe station door de NS té laten bouwen, en niet door projectontwikkelaar Erica bv. Vervolgens werd een plan van eisen voor de omgeving van het station toegezegd. Daar in zou het NS-station centraal komen te staan. Logischer zou zijn geweest eerst een plan van eisen op te stellen en dan pas de finitief een keuze voor een sta tion te bepalen. Haast Deze haastige en chaotische besluitvorming lijkt te zijn inge geven door de angst een nieuw station aan Leiden voorbij te zien gaan. De bouw van dat station wordt door de NS gekoppeld aan de verbreding van het spoortra ject Leiden-Den Haag dat rond 1989 gestalte moet krijgen. Voor die tijd wordt van de gemeente verwacht dat zij een aanzet geeft tot de bebouwing van het Sta tionsplein. De NS hopen met een fraaier Stationsplein meer reizi gers te trekken. Op zichzelf kan niemand onte vreden zijn dat het Stationsplein nu eindelijk met enige voortva rendheid wordt aangepakt. Het gebied, waarin de drukste ver- keerstraverse van Leiden is gele gen, is door de gemeente jaren lang over het hoofd gezien. Voor het station, tussen de grootscha lige ontwikkelingen langs de Plesmanlaan en het Schutters veld, is een kil, kaal en winderig gebied blijven bestaan. Dat kwam doordat het gemeentebe stuur de toekomst van het plein afhankelijk stelde van een oplos sing voor het verkeersprobleem daar: de aanleg van een tunnel. Het bezwaar van de tunnel is dat die zo duur is. De kosten ervan worden geschat op 30 tot 40 mil joen gulden. Met de keuze voor het NS-sta- tion, is de aanleg van die tunnel niet naderbij gekomen. Waar schijnlijk moet de gemeente een aanzienlijk deel van de kosten zelf betalen. En dat zal geen een voudige zaak zijn. De gemeente staat immers aan de vooravond van een ingrijpende bezuini gingsoperatie. Het gevolg van een en ander kan wel eens zijn dat Leiden over ongeveer zes jaar een nieuw station rijker is, maar dat de verkeerschaos voor dit glazen huis nog net zo groot is als nu. Touwtjes Nu zijn er voor deze tunnel ook alternatieven denkbaar. Project ontwikkelaar Erica heeft er al een aangegeven. De gemeente zelf onderzoekt nog andere mo gelijkheden. Een kortere tunnel bijvoorbeeld die bij het kruis punt Schuttersveld/Rijnsburger- weg ophoudt. Of een tunnel die slechts gedeeltelijk ondergronds komt te liggen. Beiden zijn goed kopere oplossingen. Het pro bleem is echter dat de keuze voor het station zoals die deze week werd gemaakt, de gemeente na genoeg vastlegt op een geheel ondergrondse tunnel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9