Philips leverde illegaal wapens \NaII Street zorgde voor spektakel Merkenfraude: 60 miljard dollar Zweedse regering kondigt sluiting kernreactors aan Vuiirgeleidingssysteem aan Irak Philips mist Belgische telefoonorder Armoede is Minister wil melkproduktie extra korten EG-lidstaten gaan diefstal bestrijden West-Duitsland eist bescherming boeren Notaris en deurwaarder heffen btw een Bolbliksem- project gaat door blijvertje ZATERDAG 28 MAART 1987 WB PAGINA 7 HILVERSUM (ANP) - Philips heeft zich in tenminste twee gevallen schuldig gemaakt aan illegale wapentransactie onder de Zweedse wet. Dat zegt een voormalig ingenieur van de Zweedse wapenfabriek Bofors in het VPRO-televisieprogramma Gouden Bergen dat zondag (Ned. 2, 20.10 uur) wordt uitgezonden. BRUSSEL (GPD) - Philips grijpt vrijwel zeker naast een miljar denorder voor de modernisering van het Belgische telefoonnet. Vandaag beslist het kabinet-Mar- tens over de toekenning van die or der, die vrijwel zeker gaat naar een combinatie van het Belgische Bell- Telecommunicatie in Antwerpen en het Belgisch-Duitse ATEA-Sie- mens in Herentals. Met de order is een bedrag van 1,3 miljard gulden gemoeid. Een ambtelijke adviesgroep van de Bel gische regering heeft vrijdag voor gesteld om de order aan Bell en ATEA-Siemens te geven. Beide be drijven zijn ook de leveranciers van de bestaande telefoon-appara- tuur in België. Bovendien zou de nieuwe appa ratuur in België gemaakt kunnen worden. Philips, dat met het Ame rikaanse AT&T een consortium vormt, heeft wel fabrieken in Bel gië staan, maar daar wordt geen te- lecommunicatie-apparatuur ver vaardigd. Het effect op de werkge legenheid is voor België bij het gunnen van de order aan Bell en ATEA-Siemens dus groter. De adviesgroep heeft overigens in haar rapport gesteld dat het mo gelijk is om in een later stadium en op beperkter schaal Philips en AT&T alsnog in het projekt te be trekken. Over de omvang van dat aandeel staat echter niets vast. sociaal" De Zweed Ingvar Bratt meldt de leverantie van een vuurgeleidings- systeem door Philips Zweden bij Bofors kanonnen op een fregat voor Irak in 1980, toen de oorlog met Iran al aan de gang was. Voorts maakt Bratt melding van de leverantie van een radarsysteem in 1982 van het Nederlandse dochter bedrijf van Philips, Holland Sig naal, bij raketten bestemd voor Dubai en Bahrein. Deze laatste transactie kreeg de goedkeuring van de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse handel F. Bolke- stein. Onder de Zweedse wet was dit echter verboden en werkten Hol land Signaal en Bolkestein daarom mee aan het omzeilen van de Zweedse wetgeving. Bolkestein zelf reageerde overigens afwerend op de beschuldiging van Gouden Bergen. „Met de Zweedse wet heb ben we in Nederland niet zoveel te maken. Bovendien weet ik niet meer precies wat er een paar jaar geleden allemaal is gebeurd. Als ik mij alles precies zou blijven herin- DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van landbouw en visserij wil de produktie van melkveehouders het volgende week beginnende produktiejaar 1987/1988 met 6.9 procent korten. Na toepassing van de zes procent korting die de mi nisters van landbouw en visserij van de Europese Gemeenschap eerder hébben afgesproken ter be perking van de melkproduktie, komt het totale Nederlandse melk quotum voor het nieuwe jaar op 11.260.260 ton. Daarbovenop wil Braks nationaal nu nog 0,9 procent korten. Defensieorder Defensie koopt de komende vijf jaar 30 installaties voor radarvuur leiding bij Holland Signaal Appa raten. Met de aanschaf van deze „Flycatchers" is 240 miljoen gul den gemoeid. De apparatuur is be stemd voor het Eerste Legerkorps in West-Duitsland. Staatssecretaris Van Houwelin- gen schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de keus op HSA is gevallen, omdat dezelfde installatie al in gebruik is bij de luchtmacht. Zij is ook geschikter voor elektronische oorlogvoering dan de concurrent, de Zwitserse Skyguard. De apparatuur dient ter verbetering of vervanging van het huidige kanonsysteem 40L70. Lagere winst De nettowinst van vliegtuigbou wer Fokker is vorig jaar gedaald van f 33,1 miljoen tot f 19,1 miljoen. De winstdaling ligt in de lijn van de bij het halfjaarbericht uitge sproken verwachtingen en is voor al veroorzaakt door de hoge kosten van de programma's voor dë F-50 en de F-100 alsmede door extra kosten die ontstonden door de ver traging bij die programma's, zo heeft de raad van bestuur gister avond meegedeeld. Recordproduktie Papierfabriek De Hoop in Eer beek, waar 280 mensen werken, heeft het afgelopen boekjaar een record-jaarproduktie gehaald van 200.000 ton papier. De verwachte jaaromzet bedraagt ongeveer 140 miljoen gulden en het bedrijf ver diende daarmee ruim 16 miljoen gulden, zes miljoen meer dan in het voorgaande jaar, zo heeft de di rectie van de papierdivisie van De Hoop gisteren laten weten. De producent van papier voor de golf- en massiefkartonindustrie schrijft de gunstige resultaten toe aan de expansie in de Chinese Volksrepubliek, waaraan De Hoop vorig jaar als eerste Europese pa pierfabriek leverde. Zuiver water De Helderse firma J J Enter prises heeft een aardig antwoord gevonden op de malaise in de off shore-industrie. In opdracht van Den Helder reinigt het bedrijf de bushokjes in de gemeente op proef met schoon water onder extreem hoge druk. Met deze milieu-veilige aanpak van graffiti, leuzen en teke ningen op muren en schuttingen, denkt J J Enterprises een nieu we markt te hebben aangeboord. Het tot dusver gebruikelijke me dicijn voor kladteksten op muren en abri's is vaak erger dan de kwaal. De reinigingsmiddelen be vatten nu nog praktisch allemaal chemicaliën. Het hogedruk-stra- len, dat J J Enterprises doet, ge beurt alleen met zuiver water. Een woordvoerde van Philips in Eindhoven erkent dat er een con tract is dat voorziet in de levering van mobiele kustbeveilgigingssys- temen aan Dubai en Bahrein. Die order wordt uitgevoerd door Hol landse Signaalapparaten BV (HSA), een Nederlandse dochter- Doe-het-zelvers klussen voor vijf miljard aan woningen DEN HAAG (GPD) - Doe-het- zelvers- klussen jaarlijks voor bijna 5 miljard gulden aan on derhoud en verbetering van hun woning. In het totaal wordt naar schatting 15 miljard uitge geven aan woningonderhoud en verbetering. Het zelf-klus- sen gaat gedeeltelijk ten koste van de werkgelegenheid bij er kende onderhoudsbedrijven, maar uit een onderzoek van de Technische Universiteit Delft blijkt dat een-derde van de klussen niet gedaan zou zijn als daarvoor een vakman had moe ten worden ingehuurd. Boven dien wordt de werkgelegen heid in de detailhandelbranche door het doe-het-zelven gesti muleerd. Eigenaar-bewoners besteden gemiddeld bijna 3000 gulden aan onderhoud en verbetering, huurders ongeveer 1000. Ver huurders steken gemiddeld zo'n 2000 gulden per jaar in hun woningen. Vooral bij klussen die voor de doe-het-zelver te moeilijk zijn, worden zwartwerkers in geschakeld. Volgens de onder zoekers zouden de officiële on derhoudsbedrijven beter op de doe-het-zelf markt in moeten spelen, door werkzaamheden gezamenlijk met de doe-het- zelver aan te pakken en zo de prijs van de officiële vakman te drukken. onderneming van Philips. „Voor deze order zijn alle in Nederland vereiste exportvergunningen ver leend. Uiteraard heeft Philips res pect voor de Zweedse wetgeving, maar in dit geval hebben wij als Nederlands bedrijf te maken met de Nederlandse wetgeving", aldus de woordvoerder. Volgens de zegsman van Philps heeft het andere geval betrekking op de levering van onderdelen voor een fregat dat in 1976 vanuit Zweden is verkocht aan Joegosla vië. „Daarvoor waren destijds alle vereiste Zweedse vergunningen verleend. Philips houdt zich in het algemeen gesproken altijd aan de plaatselijk geldende wetten en voorschriften". Het schip is voor zover Philips weet enkele jaren la ter door Joegoslavië doorverkocht aan Irak. „Daar staan wij uiteraard helemaal buiten". Onder toeziend c zen groot aantal genodigden is gistermiddag - terwijl het eerste schip al op stapel stond-de scheepswerf Frisian Shipyard cv in Harlingen officieel geopend. ifoto anpi UTRECHT (ANP) - De instanties die zich bezighouden met de op sporing en vervolging van merken fraude hebben hun hoop gevestigd op een Europese verordening die op 1 januari in werking treedt. Die verordening verbiedt het op de markt brengen van vervalste merk- produkten. Zij is door alle twaalf EG-lidstaten aangenomen. De merkenfraude maakt drie procent van de totale wereldhandel uit. Daarmee is een bedrag gemoeid van zestig miljard dollar per jaar. De verordening biedt de bena deelde fabrikanten bovendien de mogelijkheid om vervalste goede ren van buiten de EG aan de grens in beslag te laten nemen. In Neder land is nog niet duidelijk welke in stantie zich met de uitvoering van de verordening bezig gaat houden, zei H. de Pagter van de directie wetgeving douane van het ministe rie van financiën gisteren op een congres over merkenfraude in Utrecht. De Nederlandse regering zal over een paar weken met voorstel len voor een wetswijziging komen, die een strengere aanpak van de merkenfraude mogelijk moet ma ken. De handel in vervalste merkpro- dukten neemt wereldwijd hand over hand toe, zo bleek op het con gres. Volgens J. Heslop van het op sporingsbureau van de internatio nale kamer van koophandel in Londen, dat zich speciaal met de bestrijding van merkenfraude be zighoudt, is er geen land ter wereld meer waar geen vervalste produk- ten worden gemaakt. En daarbij gaat het niet alleen om luxe artike len zoals parfums, horloges van be kende juweliershuizen en (sport- )kleding. Ook auto-onderdelen zo als schokbrekers, banden en rem men, en geneesmiddelen zijn ten prooi gevallen aan vervalsing. De internationale bestrijding van merkenfraude, waar veelal de geor ganiseerde misdaad achterzit, ver loopt volgens Heslop uiterst moei zaam door het ontbreken van de juiste instrumenten. Regeringen geven liever prioriteit aan de be strijding van drugshandel en terro risme, terwijl de organisaties die zich hiermee bezighouden vaak de zelfde zijn als bij de merkenfraude. Bovendien doen de farmaceuti sche- en automobielindustrie maar zelden aangifte van vervalsing, om dat zij vrezen dat daardoor aan de betrouwbaarheid van hun „echte" produkten zal worden getwijfeld Ook zijn Derde-Wereldlanden maar weinig bereid om aan de pro duktie van valse artikelen een eind te maken, omdat daarmee een be langrijke industrie en daarmee in komsten wegvallen. Een gunstige uitzondering op het gebied van wetgeving vormen de Verenigde Staten en Hongkong. STOCKHOLM (RTR/DPA) - Het bestuur van de regerende sociaal democratische partij in Zweden heeft besloten dat vóór 1996 twee kernreactors worden gesloten, zo heeft partijvoorzitter en regerings leider Ingvar Carlsson gisteren be kendgemaakt. uitvloeisel Het besluit ramp in Tsjernobyl van vorig jaar april. Daardoor is de steun voor kernenergie nog verder afgebrok keld. De eerste kernreactor zal tussen 1993 en 1995 worden gesloten en de tweede tussen 1994 en 1996. Pre- Carlsson gaf niet aan welke i 1980 gehou- reactors het eerst a len zijn. De regeringsvoorstellen zullen dit voorjaar worden behan- den referendum, waarbij derheid van de bevolking zich voor uitsprak alle kerncentrales deld in het parlement, vóór het jaar 2010 te sluiten. Er staan in Zweden vier kerncen trales met in totaal twaalf reactors, die ongeveer de helft van de elek- triciteitsproduktie leveren. Pre mier Carlsson kondigde gisteren aan dat er volgend jaar een gede tailleerd plan wordt gepresenteerd voor de definitieve sluiting van alle Zweden behoor- reactors. Hoe dat plan eruit zal zien de tot de landen die het ernstigst hangt volgens de premier vooral af De regering was er de afgelopen maanden door de milieubeweging van beschuldigd de omzetting van het resultaat van de volksraadple ging in concrete besluiten voortdu rend te vertragen. werden getroffen door de kern- i de mogelijkheden om geloof- BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - Notarissen en gerechtsdeurwaar ders moeten voortaan btw in reke ning brengen op alle door hen ver leende diensten. Het feit dat dienstverlening in sommige geval len wettelijk is voorgeschreven doet daar niets aan af. Dat heeft het Europese Hof van justitie bepaald. De Commissie had Nederland voor de Europese rechter gesleept omdat ons land weigert btw te in nen voor de diensten van notaris sen en gerechtsdeurwaarders. BRUSSEL (ANP) - West-Duitsland zal zich ernstig beraden op zijn po sitie binnen het Europees Monetair Stelsel (EMS) als de Westduitse boeren niet meer kunnen worden beschermd tegen de nadelige ge volgen van koerswijzigingen bin nen het EMS. De Westduitsers ei sen dat een in 1979 gemaakte af spraak dat koersaanpassingen nooit tot nominale prijsdalingen voor hun boeren mogen leiden ten volle wordt gerespecteerd, aldus diplomaten in de Belgische hoofd stad. Zij menen dat de Westduitse waarschuwing moet worden ge zien als een ernstig schot voor de boeg van de EG-ministers van landbouw, die maandag en dins dag in Brussel bijeenkomen om voor de eerste keer te praten over de nieuwe landbouwprijsvoorstel- len van de Europese Commissie. „De Westduitsers hebben hier van begin af aan een uitzonderlijk hard punt van gemaakt en duidelijk ge zegd dat er absoluut niet over te praten valt", aldus een diplomaat. Ook bij de Europese Commissie neemt men de houding van de Bondsrepubliek bijzonder serieus. De commissie vertrekt volgende week in haar geheel naar Bonn voor gesprekken met onder andere bondskanselier Kohl. De agri-mo- netaire kwestie zal daarbij zeker aan de orde komen. Met zijn sterke mark fungeert de Bondsrepubliek min of meer als trekpaard voor de De Amsterdamse effectenbeurs begon de nieuwe week in opge wekte stemming. Er kon worden teruggezien op een uiterst vast Wall Street. Dat was het antwoord van deze grote metropool van de effectenhandel op wat genoemd werd het drievoudige heksenuur van afgelopen vrijdag. Daaronder door C. Wagenaar wordt verstaan het gelijktijdig ver vallen van drie soorten optiecon tracten, dat altijd op de $erde vrij dag van elke laatste kwartaal- maand plaats heeft. Deze gebeurte nis was dit maal al enige tijd voor zien en had, na de vaste beursstem- mingen van januari/februari geleid tot enige vrees voor een scherpe koersreactie. Tot zeker rond hon derd punten, zo werd in menige beurskring van New York ge vreesd. Maar in het laatste uur van de handel vorige week bleek Wall Street daarentegen zelfs een sprong van 34 punten omhoog op te leveren, met een nieuwe histori sche top die voor het eerst in de geschiedenis boven de 2300 terecht kwam. Deze week maandag werd de gunstige uitslag van de vorige week nog eens met 30 punten uit gebreid en zelfs dinsdag liep de Newyorkse effectenbeurs nog om hoog, daarbij zonder tussenpauzen zes maal achter elkaar te hebben gezorgd voor een nieuwe histori sche top. In de afgelopen vier weken wist de dollar zich opvallend stabiel te ontwikkelen, maar deze week dreigde de Amerikaanse munt weer in een glijvlucht terecht te ko men. Vooral ten opzichte van de Japanse yen, die steeds duurder werd. De prijs van de dollar kwam zelfs even beneden de 150 yen, het laagste naoorlogse niveau en ver oorzaakte regelrechte paniek in Tokyo. De valutahandel vroeg zich af wat het zogenaamde Louvre-ak- koord dan wèl inhoudt en wi'de een en ander testen. Het lukte daarbij snel de Japanners uit hun tent te lokken en hun nationale bank bleek bereid op één dag zelfs voor rond de twee miljard dollar uit de markt te nemen. Later in de week snelden ook de Bondsrepu bliek en bij geruchte zelfs Enge land te hulp en joegen de dollar ge zamenlijk weer iets omhoog. Amsterdam opende de nieuwe week gunstig, waarbij vooral aan delen Koninklijke Petroleum en Unilever furore maakten. Beide vinden thans in Wall Street vele kopers en konden daarbij zo oplo pen dat de index van de internatio nals in Amsterdam in twee dagen negen punten steeg. Dit had grote invloed op het algemeen beursge- middelde en trok deze index sterk mee omhoog, waardoor Amster dam in de eerste twee beursdagen van de week ongeveer vijf punten kon verbeteren. Maar de hausse bleek ook nu zeer eenzijdig, want vooral de loka le markt bleef zich aarzelend op stellen. De flinke aardgasprijsver hoging voor het bedrijfsleven is een niet te veronachtzamen lasten- vergroting en minister Ruding deed alweer een beroep op de kapi taalmarkt voor een nieuwe lening tegen andermaal 6,25 procent: de zesde in successie dit jaar, maar nu weer op het beproefde recept van de korte looptijd van acht jaar. De eerste beursreactie in de staats- fondsenhoek was dan ook redelijk positief, maar hij kon niet een ver dere reactie van de aandelenmarkt verhinderen, want na twee dagen koersverbeteringen stelden zich weer enkele dagen met koersdalin gen op. Na vier dagen handel moest de index van de industrie hierdoor zelfs twee punten inleveren en de lokale markt één punt. Alleen de internationals, waarbij zich nu ook het Philips-aandeel door zijn ko mende introductie in Wall Street BEI JRS W E E K overige munten die zijn opgeno men in het EMS. De sterke positie van de mark is in principe onvoordelig voor de Duitse boeren. Bij elke revaluatie van de munt komen zij in een on gunstiger concurrentiepositie te verkeren ten opzichte van hun Eu ropese collega's. AMSTERDAM (ANP) - Convec- tron N.V. heeft met haar aandele nemissie voldoende geld aange trokken voor het uitvoeren van de belangrijkste onderdelen van het plan om een kleinschalige kernfu siereactor te bouwen met behulp van bolbliksems, zo heeft de on derneming gisteren in een pers verklaring laten weten. In april van het afgelopen jaar, toen het bedrijf voor het laatst van zich liet horen, werd meegedeeld dat de al een keer verlengde emissie slechts drie miljoen van de beoogde vijf mil joen gulden had opgeleverd. Drs. K.W. Wevers van Convectron liet desgevraagd weten dat er sinds dien weinig is bijgekomen, ook al staat de emissie nog steeds open. voegde, wisten een saldowinst over te houden. Voor Van Omme ren, Meneba en Grasso was er een koersverbetering tot tien procent weggelegd. Maar Krasnapolski moest tien procent van de beurs waarde inleveren. De Europese Optiebeurs, die de ze week haar nieuwe beursgebouw aan het Rokin betrok, zag in totaal voor 194.000 aan contracten afge sloten. De calls Koninklijke Olie overheersten bijzonder sterk, ge volgd door Philips en Unilever, die bij toerbeurt de tweede plaats in namen. Echte armoede onttrekt zich aan het zicht van onderzoekers. Wie probeert het leven van mensen op het financieel minimum in tabellen te vatten, is gedoemd te falen. Dat althans is het idee waaruit het boek 'Armoede ts niet terug: ze is nooit weggeweest' is geschreven. Vorige week verscheen die studie naar de inkomenssituatie van de armste ge zinnen in Nederland In de eerste zin van het voor woord legt een moeder van een ge zin, dat in het boek aan het woord komt, uit waar de meeste armoede- onderzoekers stuk lopen: "Hoe wij leven, dat is ons geheim; dat gaat niemand wat aan". Het gaat in de studie dan ook niet zo zeer om het huishoudboekje op bijstandsni veau, maar om de levensstijl, de cultuur, en de belevingswereld van mensen. Het gaat om de eindeloze keten van te weinig geld, een te la ge opleiding, arbeidsongeschikt heid, werkloosheid 'van vader op zoon', analfabetisme, erbarmelijke huisvesting en slechte gezondheid. Het boek is met subsidie van de rijksoverheid uitgegeven bij de be weging 'ATD-Vierde Wereld'. Die, in 1957 in Parijs opgerichte, bewe ging gaat er van uit dat ook in de rijke geïndustrialiseerde landen armoede voorkomt en probeert praktische solidariteit te tonen met de 'armen wereldwijd'. Het ergst is, aldus de studie, de situatie van de buitengesloten ar men. Dat is de bevolkingsgroep bij wie generaties lang armoede voor komt en die eigenlijk part noch deel hebben aan het maatschappelijke leven. Ze staan te boek als zwak- maatschappelijk, a-sociaal en on aangepast, aldus de ATD-onder- zoekers. "Zij worden voortdurend geconfronteerd met honger, geweld, een gevoel van nutteloosheid, onge schooldheid en werkloosheid". Behalve de buitengesloten armen onderscheidt de ATD-beweging in haar rijke woordenschat ook nog 'gemarginaliseerde armen' en 'geïntegreerde armen'. De laatsten, vaak lager betaalde werklozen, maken nog volop deel uil van de samenleving, waarin ze tot voor kort werkzaam waren, doordat ze blijven beschikken over hun vakbe kwaamheid, contacten en toe komstplannen kunnen blijven ma ken. Bij de gemarginaliseerde ar men gaat het om de groep die ook vaak als de nieuwe armen wordt aangeduid: bijstandsmoeders of le den van etnische minderheden. Het ATD-boek voegt aan die stu dies een soort levensloop toe van een aantal buitengesloten armen. Interviews en het gedurende lange re tijd volgen van gezinnen geeft de lezer inzicht in de cyclus van meer schulden, minder durven aanklop pen bij vrienden en familie en maatschappelijke uitsluiting. Dat armoede niet alleen een kwestie is van een te lage uitkering, tonen de onderzoekers daarbij zelf het beste aan.' Het gezin Bongers (de naam is gefingeerd) dat door hen wordt beschreven, komt telkens in de grootste financiële proble men. Een belangrijke oorzaak daarvan is dat er maandelijks 400 gulden aan gas en licht wordt uit gegeven. Dat is 200 gulden meer dan het nutsbedrijf vraagt, maar de angst om opnieuw afgesloten te worden is na eerdere gasloze tijd perken groot. In een ander geval weigert de heer Kamp na een ruzie met de so ciale dienst bijna huursubsidie aan te vragen, terwijl anderen zo slecht kunne.', lezen en schrijven dat ze de ingewikkelde formulieren oningevuld terzijde schuiven. Het boek fulmineert aan het slot nogal tegen de gekleurde bril en de stereotypen, waarmee vaak over le ven op het sociaal minimum wordt gepraat. Opmerkingen als 'ze ver dienen bij', 'ze kunnen niet plan nen', en 'ze willen gewoon zo leven' vormen inderdaad weinig meer dan het gelijk van de vismarkt. Daar staat tegenover dat de aanbe velingen van de ATD-onderzoe- kers, voor zover ze het ideologische niveau van de vereiste solidariteit overstijgen, ook niet verder komen dan oprichting van een soort op vangcentra, 'een toereikend gezins inkomen en menswaardig werk voor iedereen'. Opvallend tenslotte is dat de derzoekers schatten dat in West-Eu ropa vier tot vijf procent van de bi volking tot die 'buitengesloten a men' moet worden gerekend. Omge rekend zou het dan gaan om tussen de acht en tien miljoen mensen in West-Europa, en zo'n 6G0.000 tot 750.000 mensen in Nederland. Als dat getal zou kloppen, zou het schokkend hoog zijn. Het enige ver velende is dat elk argument voor die stelling in het boek ontbreekt. PETER DE VRIES ADVERTENTIE BOERDERIJTJES IN FRANKRIJK DORDOGNE LOWE LIMOUSIN COflSKA Rustig gelegen boenJer1|t|es en landhuizen m de mooiste streken van Frankri|k Aktieve vakanties Fietssiaaptreki en slaapbus /V\france individuelle

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7