Grieken en Turken op voet van oorlog Geen rockconcert voor hongerend Mozambique 'Voorzichtig optimisme' Geneefse wapenoverleg Spanningen lopen op in Egeïsche Zee Dode en 19 gewonden bij bomaanslag Frankrijk in verlegenheid door vangst terroristen ZATERDAG 28 MAART 1987 1:111,ld.'l>l'l.« PAGINA 5 ATHENE - De Griekse premier Andreas Papandreou heeft gisteren na langdurig kabi netsberaad een ernstige waarschuwing doen uitgaan naar Turkije. N'DJAMENA (Rtr./AP) - Tsjadi- sche regeringstroepen hebben de stad Faya Largeau in het noorden van Tsjaad veroverd op de Libiérs. Dat is gisteren in regeringskringen vernomen. De oasestad Faya Lar geau is ruim driejaar in handen ge weest van Libische troepen. Man schappen van het leger van presi dent Hissene Habré namen de stad aan het eind van de middag in. In diplomatieke kring wordt aan genomen dat de val van Faya Lar geau het einde betekent van de Li bische aanwezigheid in Tsjaad. De oasestad was het laatste bolwerk van Libië in het noorden van Tsjaad. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken beves tigde gisteren de Libische terug tocht. „Wij vernemen dat Libische troepen Faya Largeau hebben ver laten en zich in noordelijke rich- Tsjaad herovert Libisch bolwerk ting terugtrekken", aldus een Woordvoerder van het State De partment. Het is nog niet duidelijk of het leger van Tsjaad de stad met ge weld heeft moeten veroveren of dat de Libiërs zich zonder tegen stand hebben teruggetrokken. De val van Faya Largeau werd eerder deze week ingeluid met de ver overing van de luchtmachtbasis Quadi Doum. Daardoor raakten de Libiërs in Faya Largeau hun dek king vanuit de lucht kwijt. Na de verovering van Quadi Doum begon het Tsjadische leger de opmars naar Faya Largeau. Bij de aanval Wanneer het Turkse exploratie- vaartuig 'Sismik I', dat dit week einde de Egeïsche Zee zal binnen varen, aldaar de door Ankara aan gekondigde seismografische waar nemingen gaat verrichten op ge deelten van de zeebodem die vol gens Athene onder de Griekse ter ritoriale wateren vallen, zal Grie kenland dat verhinderen. „En zoiets kan vanzelfsprekend niet met woorden, alleen met daden". door Frans van Hasselt Volgens de Turkse generale staf zal het kleine vaartuig, dat een be manning van slechts 31 personen heeft, door enkele Turkse oorlogs bodems worden geëscorteerd. Als het schip wordt aangevallen, lijkt dat een oorlog te gaan betekenen. In 1976, toen zich een dergelijke ontwikkeling voordeed onder de rechtse Griekse premier Caraman- lis, riep Papandreou - toen één der oppositieleiders - op diezelfde 'Sis mik' tot zinken te brengen. Dit maal draagt hij als premier de volle verantwoording voor de trotsering e Turkse 'provocatie'. Olie De afgelopen weken kwam het al tot spanningen, toen de Turken een ander exploratievaartuig, de 'Piri Reis', ten westen van de Grieksè eilanden lieten opereren. Maar dit was een oceanografische onderzoeking, waarbij de bodem niet werd 'aangeraakt'. Bij seismo- Premier Luxemburg voorzitter van EYP BRUSSEL (DPA) - Premier Jac- ques Santer van Luxemburg wordt de nieuwe voorzitter van de Euro pese Volkspartij (EVP). Naar de EVP (een combinatie van 14 christelijke en christen-democrati sche partijen in de 12 lidstaten van de Europese Gemeenschap) giste ren meedeelde, is de 49-jarige San- ter de enige kandidaat voor de functie. De verkiezing is maandag. Santer volgt de Nederlander Piet Bukman op, die sinds half vorig jaar minister van ontwikkelingssa menwerking is in het tweede kabi- net-Lubbers. Buitenland kor Vrijlating De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Presbyteriaanse kerk, Jean-Francois Bill, is giste ren uit de gevangenis vrijgelaten. Bill, die over zowel de Zuidafri kaanse als Zwitserse nationaliteit beschikt, werd op 20 juni van het vorig jaar gearresteerd op grond van de noodtoestandswetgeving en heeft sindsdien zonder aan klacht vastgezeten. Zijn vrijlating werd gelijkertijd in Bern en in Pre toria bekendgemaakt. Warschau Eind mei is er in Oost-Berlijn een bijeenkomst van de partijleiders van de zeven landen die lid zijn van het Warschau Pact. De vergadering duurt een dag langer dan gebruike lijk is, waardoor de hoge gasten ge legenheid krijgen mee te doen aan de feestelijkheden in het kader van de 750ste veijaardag van Berlijn. Wapenverkoop Israël levert per jaar voor 1,2 tot 1,6 miljard gulden wapens aan Zuid-Afrika. Dat heeft het Israëli sche dagblad Yedioth Ahronoth gisteren gemeld. Deze cijfers zou den afkomstig zijn van een Ameri kaans rapport, dat volgende week aan het Congres wordt voorgelegd. In het rapport wordt een opsom ming gegeven van landen die het VN-embargo op wapenleveranties aan Pretoria in de wind slaan. Het Amerikaans congres kan militaire hulp aan landen beperken, die het embargo schenden. Vliegtuigbotsing Drie F5-E gevechtsbommenwer pers van de Thaise lucthmacht zijn op elkaar gebotst en neergestort toen ze in de stromende regen naar Bangkok vlogen om deel te nemen aan een luchtshow. De politie maakte bekend dat de drie piloten om het leven kwamen. Enkele mi nuten later stortte tijdens de show, eveneens bij hevige regenval, een trainingsvliegtuig van het type Cessna A-37 neer, nadat het tijdens een manoeuvre in aanraking was gekomen met een ander toestel. Eén bemanningslid kwam om het leven. grafisch onderzoek geval en het kan hebben: olie. De Turken hebben reeds mel ding gemaakt van de regionen waar de TPAO, de Turkse maat schappij voor olie-exploratie, gaat opereren. Die sectoren liggen voor 95 procent in zones die door Athe ne als Grieks territoriaal gebied worden beschouwd, overeenkom stig de uitspraken van de recente Internationale Zeerechtconferen tie. Die uitspraken hebben, aldus Papandreou gisteravond, na mas sale aanvaarding volle rechts kracht, ook al zijn zij niet onderte kend door landen als de Verenigde Staten, Israël, Venezuela en van zelfsprekend Turkije. De conferentie bepaalde dat ei landen hun eigen continentale plat hebben. Volgens Ankara gaat het om internationale wateren omdat de situatie in de Egeïsche Zee, waar Griekse eilanden vlak naast de Turkse kust liggen, een uitzon derlijke is. Het Turkse vasteland bestrijkt een eigen continentaal plat dat zich ten westen van veel Griekse eilanden uitstrekt, aldus het Turkse standpunt. Bases Papandreou waarschuwde giste ren ook.de NAVO - waarvan de ambassadeurs al in Brussel in een spoedzitting bijeen zijn gekomen en beide landen tot zelfbeheersing hebben opgeroepen - dat de ver houding met Athene ingrijpend zal veranderen als Turkije zijn drei ging zal waarmaken. En de Ameri kaanse bases op Griekse bodem zouden zeker worden gesloten als het tot een confrontatie met Tur kije zou komen, „of misschien zelfs daarvóór al". Een bezoek dat de Turkse onderminister voor EG-za- ken Ali Bozer begin april aan Athe ne zal brengen is van Griekse zijde al onwenselijk verklaard. Van zijn kant ging Papandreou over tot een diplomatieke stap die Turkije niet vriendelijker zal stem men: hij stuurde minister van bui tenlandse zaken Papoulias naar Sofia voor contacten met president Zjivkov die Papandreou 'mijn vriend' noemde, maar die de Tur ken zien als onderdrukker en zelfs slachter van de Turkse minderheid aldaar. Vorig jaar is tussen Athene en Sofia een 'overeenkomst' geslo ten (geen verdrag) die erop neer komt dat de landen elkaar zullen raadplegen en bijstaan als één er van door een derde wordt be dreigd. Deze situatie acht de Griek se premier nu ingetreden. De naam van lord Carrington, se cretaris-generaal van de NAVO, als bemiddelaar valt veelvuldig. Maar de Griekse pers is in oorlogsstem ming en voorbereid op wat het warmste weekeinde zou kunnen worden sinds 1974, toen Turkije Cyprus binnenviel. De Turkse mi nister van buitenlandse zaken Ha- lefoglu heeft trouwens, nog slechts enkele dagen op bezoek in de Ver enigde Staten, verklaard dat hij 'een warme zomer' verwachtte. maakte het leger gebruik van Li bisch materieel dat bij eerdere ge vechten werd buitgemaakt. Het opperbevel meldde dat het regeringsleger de 80 kilometer lan ge oase „volledig onder controle" had. De Libiërs zouden zich uit de oase hebben teruggetrokken met achterlating van vele Tsjadiërs, die zouden zijn geronseld voor het Li bische leger. Sinds de meeste opstandelingen zich tegen Libië keerden en zich aansloten bij de Tsjadische presi dent brachten de regeringstroepen gevoelige slagen toe aan de strijd krachten van kolonel Gaddafgi. Volgens officiële tellingen zijn bij de gevechten van de afgelopen week meer dan 2.000 Libiërs ge sneuveld. BRUSSEL (GPD) - De Verenigde Staten lijken erin te zijn geslaagd de ongerustheid weg te nemen die bij de Europese NAVO-bondgeno- gerezen over de Ameri- middellange afstand uit Europa. Weg dus met de Amerikaanse kruisraketten en Pershings-2 en de Russische SS-20's.In Europa was niet gelukkig met dat bijna- kaanse opstelling bij de ontwape- akkoord, omdat er niets in werd ningsbesprekingen in Genève. De gezegd over de Russische korte-af- VS en 'Europa' zitten weer op één standsraketten, de SS-12 en SS- spoor waar het gaat om de beper king van het aantal raketten voor de middellange en korte afstand in Europa. door Hans deBruijn In Brussel vergaderde gisteren de speciale adviesgroep van de NAVO die zich met de raketten- kwestie bezighoudt en daar bleek dat de bondgenoten het roerend eens zijn met de harde houding van de Amerikanen, die eerder de ze week in Genève tot een fikse botsing met de Sowjet-onderhan delaars leidde. De Europese vrees was ontstaan lingsdelegaties. De Russen nadat president Reagan vorig jaar november in Reykjavik het met partijleider Gorbatsjev leek eens te worden over een volledige verwij dering van alle raketten voor de raketten met een bereik 500 tot 1000 kilometer die in Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije staan opgesteld. Die zouden alsnog een bedreiging voor West-Europa kunnen vormen, terwijl de NAVO- landen bovendien zelf over veel minder van dergelijke raketten be schikken. De Amerikanen hebben daarna in alle toonaarden beweerd dat voor hen eventuele akkoorden over beide raket-typen 'onlosma kelijk met elkaar verbonden zijn'. Het een niet zonder het ander dus, zo zei begin deze week de Ameri kaanse minister van defensie Cas per Weinberger nog. Op diezelfde dag kwam het in Genève tot een hevige aanvaring tussen de Ameri kaanse en Russische onderhande die al enkele jaren geleden een koppe ling van beide kwesties hadden voorgesteld - krabbelden plotse ling terug. De onderhandelingen over de korte-drachtwapens moe ten worden losgemaakt van een eventueel akkoord over de SS-20's en kruisraketten, zo zeiden zij. De Amerikanen waren woedend over deze plotselinge wijziging van het Sowjet-standpunt, en verhard den hun opstelling. De Amerikaan se voorzitter van de NAVO-advies- groep, Allan Holmes, zei gisteren in Brussel 'zeer bezorgd te zijn'. Hij sprak van 'een belangrijke stap te rug' en zei 'dat er geen enkele kans is dat wij op dit punt een compro mis zullen aangaan'. Voor de Amerikanen vormen de korte-drachtwapens een 'integraal deel' van het totale akkoord over de kernwapens in Europa. Toe staan dat daarover pas na een ak koord over de middellange-af- standwapens zal worden onder handeld, geeft de Russen de kans hangende die onderhandelingen hun arsenaal uit te breiden, zei Holmes. Toch weigerde hij om over een 'impasse' te spreken. De onderhandelingen gaan voort op een zakelijke manier. Holmes ging zelfs zo ver het over 'voorzichtig optimisme' te hebben, gevraagd naar de kans van slagen van het Geneefse overleg. Maar een feit is dat VS en de Sowjet-Unie op een niet onbelangrijk punt weer lijn recht tegenover elkaar staan. BARCELONA (GPD) - Eén Guar- dia Civil van de Spaanse douane is gistermiddag bij een aanslag met een bomauto in de haven van Bar celona om het leven gekomen. Ne gentien anderen, onder wie drie douaneagenten van de Guardia Ci vil moesten met min of meer ern stige verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. door Gerrit-Jan Hoek De aanslag werd gepleegd even na het middaguur, toen veel Cata lanen uit hun werk kwamen en te voet naar huis liepen langs de ha ven. De explosieven waren verbor gen in een Mercedesbusje, dat pal naast het kantoortje van de doua niers was geparkeerd. De gevolgen van de explosie waren desastreus. Alles in een straal van 200 meter van de plaats waar het busje stond geparkeerd, werd in één klap weg gevaagd. Van twaalf geparkeerde personenauto's was alleen nog maar schroot over. Veel van de toe vallige voorbijgangers werden ge raakt door schroeven en moeren, die de daders in de explosieve la ding hadden gedaan om het dode lijk effect van de plasticbom nog wat te verhogen. Gisteravond had nog geen enke le organisatie de aanslag opgeëist. Maar niemand twijfelt eraan of de Baskische terreurorganisatie steekt achter deze nieuwe aanslag. Het procédé van de autobom is door de ETA. al bij eerdere gelegen heden gebruikt. Ethiopiërs lopen over naar westen FRANKFURT/TOKIO (AP) - De eerste secretaris van de Ethiopi sche ambassade in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag, Mesfin Mekonnen, heeft zijn functie neer gelegd en politiek asiel gevraagd in het westen. Mekonnen zijn functie bij de ambassade en zijn lidmaat schap van de Arbeiderspartij in Ethiopië op, omdat de politieke en maatschappelijke situatie in zijn land naar zijn zeggen met de dag verslechtert. „De mensenrechten worden op grove wijze geschon den. De politie en partij activisten zijn bevoegd om iedereen zonder arrestatiebevel op te pakken, in de gevangenis te zetten en zonder ver klaring te executeren,"zo zei Me konnen. Eerder op de dag werd in Tokio bekendgemaakt dat de Ethiopi sche ambassadeur in Japan zijn functie heefti neergelegd en met zijn gezin naar de Verenigde Sta ten is vertrokken, waar hem poli tiek asiel is verleend. PARIJS - De aanklacht tegen de deze week gearresteerde acht ter roristen, die nauw verbonden blij ken te zijn met Teheran, heeft de Franse regering in een moeilijke si tuatie geplaatst. De acht, die tij dens een spectaculaire overrompe lingsactie door de politie werden gegrepen, waren in het bezit van een heel arsenaal aan springstoffen en wapens. Onder hen is Moham med Mouhajer, die ervoor doorgaat een van de oprichters van de Hez bollah ('les fous de dieux') in Liba non te zijn. De pogingen van de Franse regering de diplomatieke betrekkingen met Iran te normali seren met de bedoeling de kans op vrijlating van de Franse gijzelaars in Beiroet te vergroten, lopen hier mee zo goed als op de klippen. door Rudolph Bakker Meteen na de arrestatie van de acht terroristen, onder wie zich zes Tunesiërs bevonden en twee Fran sen, verklaarde de woordvoerder van premier Chirac dat deze onder neming 'vooralsnog geen enkele consequentie zou hebben voor de relaties tussen Teheran en Parijs'. In feite was het 'normalisatiepro ces' al twee maanden geleden voor de zoveelste keer vastgelopen. De Franse pers heeft er op gewe zen dat 'het kleine Tunesië de moed heeft gehad' onmiddellijk de diplomatieke betrekkingen met Iran te verbreken, toen bleek dat zes van zijn onderdanen door Te heran tot het plegen van terrorisme waren aangezet. Heel wat Fransen zouden willen dat de regering-Chi- rac op zijn beurt de officiële ban den met Teheran verbrak, met alle gevaren die dat voor de Franse gij zelaars in Libanon met zich mee brengt. De acht arrestanten waren naar verluidt van plan om politieke kop stukken als premier Chirac en pre sident Mitterrand naar het leven te staan. De arrestatie van hun leider Mohamed Mouhajer wordt als een van de belangrijkste beschouwd die de Franse poütie in de strijd te gen het terrorisme ooit heeft ge daan. Mouhajer werd in Baalbek gebo ren als zoon van een sji'itische hoogwaardigheidsbekleder, die in de jaren '60 overleed. Baalbek is het bolwerk van de hezbollah, waarvan Mouhajer een der oprich ters zou zijn. Mouhajer schreef zich in 1980 in als student aan de Sor- bonne, waar hij oosterse godsdien sten zou gaan studeren. Een van zijn broers is sjeik en twee neven zijn religieuze rechters. Een van deze twee is lid van de sji'itische hoge raad. De 'student' Mouhajer reisde herhaaldelijk naar Libanon. Hij trouwde met een Francaise die zich tot het geloof bekeerde. Hij zelf werd door het huwelijk Frans man. Mouhajer zou ook nauwe re laties met de ambasssade van Iran in Parijs hebben onderhouden. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij de leider is van een van de belangrijk ste sji'itische terreurgroepen die hun 'strijd' onder andere naar Frans grondgebied hebben ver plaatst. De arrestatie van de acht heeft dan ook niet alleen gevolgen voor de politiek van de regering Chirac jegens het nabije oosten, ze bergt ook nieuwe kansen in zich voor nieuwe terreur- en chantage- daden tegenover de Franse bevol king. (UPI) - Hongerende Mozambika- nen knagen voor hun ontbijt, lunch en diner op bittere, onver teerbare maisstengels, maar er zijn geen roek-zangers in de weer om de nood te verlichten. Meer dan een miljoen mensen zijn van huis en haard verdreven, maar er waren nauwelijks televisieploegen in de buurt om de exodus vast te leggen. De klinieken in het hele land draai en zonder medicijnen of verband middelen, maar de schepen die de Mozambikaanse havens aandoen voeren meer mortieren dan medi cijnen aan. De honger, het gevolg van jaren van droogte maar vooral van de aanhoudende burgeroorlog, knaagt aan Mozambique. Maar tot dusver trekt deze nieuwe honger- ramp veel minder internationale belangstelling dan de catastrofe in Ethiopië twee jaar geleden. "Om de een of andere reden is Mozambi que niet zo in beeld als Ethiopië", zegt een Amerikaanse hulpfunctio naris in Washington. "Of mis schien heeft de wereld nu genoeg van de honger." "Er zijn geen beelden van dui zenden stervende kinderen op on ze televisieschermen", zegt Vin cent Oreilly, die de noodhulp van Unicef coördineert. "Maar de situa tie is zeer ontmoedigend en de kin dersterfte hier is nu de hoogste in' de wereld." In Mozambique sterft elke vier minuten een kind als ge volg van oorlog, ondervoeding of ziekten die gemakkelijk voorko men kunnen worden. Vorig jaar stierven in Angola en Mozambique 140.000 kinderen als direct of indi rect gevolg van de oorlog. "Dat komt overeen met een neergestor te Jumbo Jet vol kinderen per dag", stelt Shahida Azfar, die het Unicef-program in zuidelijk Afrika leidt. De situatie in het land is nog nooit zo slecht geweest. Begin ja nuari zei de Amerikaanse ambassa deur in Maputo dat de hongers nood "rampzalige proporties" heeft aangenomen en dat onmid dellijke en aanhoudende hulp door de Verenigde Staten dringend ge boden is. Eind februari waar schuwde de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, dat veel mensen zullen sterven als niet binnen een paar weken een grote hulpoperatie op gang komt. Na drie jaar droogte beleefde Mozambique vorig jaar voor het eerst weer een goed regenseizoen. Maar de oorlog, niet de droogte, is de hoofdoorzaak van de crisis. Zo'n 5,5 miljoen van de 14 miljoen Mozambikanen ondervinden di rect de gevolgen van de strijd tus sen de rebellen van Renamo, die opereren met steun van Zuid-Afri ka, en de linkse regering in Mapu to. Ruim tien procent van de bevol king is van huis gevlucht, naar ver houding een grotere volksverhui zing dan in Ethiopië. Nog eens een kwart miljoen Mozambikanen is naar de buurlanden gevlucht, op zoek naar voedsel en onderdak. De vlucht is meestal een zware beproeving. Vluchtelingen moeten op hun hoede zijn voor het rege ringsleger en voor de Renamo- strijders, voor landmijnen en voor het onder stroom gezette hekwerk dat Zuid-Afrika langs zijn grens heeft opgetrokken. En voorbij het hek ligt Kruger wildpark, waar de leeuwen ook hun tol eisen. Maar het ergst is de nood in het noorden. De boeren daar zijn van hun land verdreven door aanvallen van guerrillastrijders. Aanvoer van voedsel over de weg is nauwelijks mogelijk vanwege de onveiligheid. Af en toe rijden er nog treinen over de spoorlijn die van oost naar west door de provincie Niassa loopt, maar van iets wat op een dienstre geling lijkt is al jaren geen sprake meer. Elektriciteit en waterleidin gen zijn afgesneden. Handel en in dustrie liggen stil. De hele econo mische structuur is grondig ont wricht. Tienduizenden mensen zijn van wege de Renamo-aanvallen naar de betrekkelijke veiligheid van de steden gevlucht. Maar de armlasti ge overheidsdiensten zijn niet in staat om de vluchtelingen op te vangen. Dus kruipen de vluchte lingen bijeen in schamele schuil- hutjes om langzaam te verhonge ren. Een verlaten missiepost buiten de districtshoofdstad Cuamba lijkt op een opslagplaats voor de ster venden. Vrouwen die zich tegen over de bezoeker schamen voor hun in zakken gehulde lichamen, staren naargeestig naar de grond. Magere baby's zoeken tevergeefs naar moeders borst. De mannen, ook in vodden gekleed, zijn gede primeerd omdat ze hun gezinnen niet kunnen voeden en kleden. "We hebben voedsel en zout nodig, en kleding", zei een van hen. "De kinderen zijn ziek en lijden aan on dervoeding. We hebben voedsel nodig en gereedschap. We kunnen niet werken vanwege de honger. Er gaan dagen voorbij zonder dat we iets eten". Cuamba heeft geen voedselvoor raden, geen elektriciteit en nauwe lijks medicijnen. De medicijnen- kast in het vervallen ziekenhuisje zijn voor tweederde leeg. 's Nachts worden de patiënten behandeld bij de zwakke schijn van een zelfge maakte olielamp. Veel scholen en klinieken zijn in de oorlog verwoest: voor veel kin deren bestaat het leven uit wach ten op de dood. Van de een miljoen kinderen, die vorig jaar in Angola en Mozambique werden geboren, zal de helft voor het vijfde levens jaar sterven of blijvend worden aangetast door ziekte of ondervoe ding. De regering probeert wel te hel pen. Af en toe verschijnen er vrachtwagens met mais, en zo nu en dan worden er bonen uitge deeld, die de mensen mengen met de gekookte bladeren van de cassa- veplant. Een deel van de voedsel hulp wordt per vliegtuig aange voerd. Rondom sommige steden zijn "groene zones", bewaakte landbouwgronden, aangelegd. Maar de autoriteiten geven toe dat de helft van het land het zonder re gelmatige aanvoer van voedsel moet doen. Vorig jaar was slechts 40.000 ton graan beschikbaar voor voedseldistributie. Dat komt vol gens een deskundige ongeveer overeen met "de hoeveelheid die de ratten jaarlijks opvreten in de graanschuren van Argentinië." De voedselproduktie in 1986 was - de laagste sinds 30 jaar. Ook zon der verdere rampspoed duurt het zeker drie jaar voordat er sprake kan zijn van een min of meer nor male oogst. In Niassa, eens een vruchtbare provincie met voldoen de voedsel voor de eigen bevol king, worden volgens de autoritei ten 443.000 mensen -driekwart van de bevolking- bedreigd door hon ger of dakloosheid, of de dodelijke combinatie van beide. Gevraagd hoeveel mensen er in zijn district wonen, antwoordde een functiona ris in Niassa "61.000". En hoeveel van hen leden honger? "61.000", was het antwoord. De toekomst ziet er nog somber der uit. Steeds minder Mozambika nen vinden werk in Zuid-Afrika, waar de mijnen vanouds een be langrijke werkgever voor trekar beiders uit Mozambique waren. Hun gezinnen zijn afhankelijk van de geldovermakingen uit Zuid- Afrika, maar de terugkeer van de trekarbeiders zou nog eens een half miljoen Mozambikanen in acute nood kunnen storten, met name in de zuidelijke provincies Gaza, Inhambane en Maputo. De regering van president Joa- quim Chissano is geneigd alle schuld voor de rampspoed te wij ten aan de oorlog en Zuid-Afrika. Maar volgens westerse experts is dat niet de hele waarheid. Ook het landbouwbeleid van de regering is verantwoordelijk voor de hongers nood. En de regering is tekort ge schoten bij de verdeling van de be schikbare voedselvoorraden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5