Smog, het vijfde jaargetijde Ook de Sowjet-Unie heeft een drugsprobleem tlRDAG 28 MAART 1987 De verwijtende blikken van Westduitsers naar de DDR zijn niet altijd even terecht. Hier wapenen twee kinderen zich tegen de verstikkende smog in Essen Ruhrgebied(foto anpi De DDR dreigt één grote, onleefba re vuilnisbelt te worden. Daar ver andert ook een Westduits aanbod om samen te werken op milieuge bied niets aan. Oost-Duitsland zal pas wat aan de problemen doen als Bonn betaalt en dat heeft de rege- ring-Kohl op voorhand al uitgeslo ten. "Een principiële voorwaarde voor de dynamiek van de prestatiegroei is het ef fectieve gebruik van alle ernérgiedra- gers. Voor de DDR is het gunstig geble ken in toenemende mate op de eigen ru we grondstoffen te steunen. Bovenal geldt dit voor onze ruwe bruinkool. Nu al is bruinkool met een aandeel van 70,4 procent in ons primaire energieverbruik de belangrijkste energiedrager van onze economie. In het nieuwe vijfjarenplan zullen we dit aandeel verder verhogen". Dat zei Erich Honecker, staats-en partij leider van de DDR, in april 1986 op het elfde partijcongres van de Oostduitse communisten. In zijn meer dan vijf uur durende toe spraak kwam het woord milieu één keer voor, en wel in samenhang met de uit breiding van de kernenergie. "In 1990 :al - niet in de laatste plaats wegens het belang voor het milieu - 15 procent van le elektro-energie in kerncentrales wor- ien opgewekt". Enige tijd tevoren sprak een partij- unctionaris de volgende gedenkwaardi ge woorden: "Kameraden, we moeten >nze waakzaamheid verhogen. Bij ge- prekken in steden en dorpen spelen inds enige tijd de onderwerpen 'zure re en' en 'sterven van de bossen' een rol. lier tonen zich de uitwerkingen van de •Vestduitse televisie en radio die bewust •en probleem scheppen om onzekerheid e verspreiden. Maar de neerslag die bij ms naar beneden komt, is hele normale egen. We hebben dus geen enkele aan- eiding om over zure regen te spreken". Milieugroepen De partij moest wel iets ondernemen, want in de DDR zijn de laatste jaren tientallen milieugroepen opgericht die gegevens verzamelen en informatie wil len hebben. Maar voor de partij bestaat de zure regen niet en dus kan er ook niet over worden gesproken. Offcieel bestaat er namelijk sinds 16 november 1982 in de DDR geen milieu probleem meer. Toen nam de minister raad een wet aan die alle informatie over het milieu geheim verklaarde. En sinds dien horen de mensen niets meer. Rui ken doen ze wel van alles. In sommige gebieden is de'smog soms zo erg dat overdag de stinkende Trabants en Wart- burgs met groot licht moeten rijden. De problemen concentreren zich in de bal- lingsgebieden rond Halle, Leipzig, Dres den, Karl-Marxstad en Berlijn. Hiér wordt meer dan de helft van alle indus triële produkten vervaardigd. De lucht- belasting is er volgens onderzoek meer dan twee keer zo hoog als in Chicago, Tokio of Düsseldorf. Maar maatregelen- zijn niet in zicht. En omdat het devieze- Een van de Russische werkwoorden uit de spreektaal is 'baldetj'. Een beetje gek worden - het zelfstandig naamwoord 'balda' betekent 'gek' - van te veel drinken bijvoorbeeld. Of van muziek. Of van een vrouw. Dat was de vroegere, onschuldige bete kenis. Tegenwoordig komt het werk woord vaker voor in een grimmiger con text: in een duister portiek waar de Le- ningradse politie een jongeman vindt die gestikt is in een plastic zak met che micaliën, in de obscure hoekjes van het Kazan-station waar de dropouts van Moskou samenscholen, tijdens ernstige stafvergaderingen in een psychiatrisch hospitaal in Letland. Baldetj is het nieuwste modewoord en het betekent 'een kick krijgen'. Van de drugs, vanzelf sprekend. Lang heeft de Sowjet-Unie net ge daan, alsof het land geen drugsprobleem kende. Nog in 1983 gaf de Sowjet-psy- chiater Babajan op een congres de verze kering dat er in zijn land van 280 miljoen inwoners slechts 27.000 geregistreerde drugsverslaafden waren, voornamelijk zieken die door het intensieve gebruik van medicijnen zo ver waren gekomen. Het idee hier achter was dat in de Sow- jet-Unie de oorzaken die in het Westen de gebruiker naar de drugs deden grij pen, zo goed als verdwenen waren: so ciale ongelijkheid, werkloosheid, armoe de. Misschien dat heel wat Russen, ook de hogere functionarissen, in deze stelling narme land zo veel mogelijk onafhanke lijk wil blijven van dure olie-importen, wordt alles op de grote vervuiler bruin kool gezet. Bruinkool is alles en de 300 energie centrales die de sterk zwavelhoudende brandstof moeten verwerken zijn totaal verouderd. Filterinstallaties ontbreken en er is geen schijn van kans dat ze er komen. Bijna 320 miljoen ton bruinkool moet er dit jaar worden gewonnen. Dat betekent niet alleen dat hele delen van de DDR in een troosteloos maanland schap worden herschapen, maar ook dat er bijna zes miljoen ton zwaveldioxide de lucht in zal gaan. Onrendabel De bruinkoolvoorraden zijn over 40 jaar uitgeput en daarom vinden veel eco nomische experts de noodzakelijke mil jardeninvesteringen voor effectieve ont zwaveling onrendabel. De groei is per definitie belangrijker dan de niets ople verende, geldverslindende milieuzorg. Vroeger zag het er anders uit. Toen de milieuproblemen niet meer te ontken nen waren, moest een vooruitstrevende ecologische politiek de suprematie van het socialisme bewijzen, vond de DDR. Als tweede Europese land na Zweden creëerde Oost-Berlijn in 1970 een uitge breid milieurecht en won daarmee inter nationaal aanzien. Een jaar tevoren was er een echt milieu-ministerie opgericht. Het aanvankelijke enthousiasme be koelde snel toen ijverige onderzoekers de eerste rapporten afleverden. Overal werd lawaai gemeten, water geïnspec teerd en een meetpuntennet geïnstal leerd. De gegevens werden per compu ter verwerkt, maar de resultaten zijn nog nooit openbaar gemaakt. Het budget voor het nieuwe ministerie werd snel kleiner en de partij liet bij veel vervui lende bedrijven doodeenvoudig de schoorsteen een paar honderd meter ho ger maken, zodat het gif zich beter zou verspreiden. Een oplossing afgekeken van de Westduitsers die in de jaren 60 dezelfde tactiek toepasten en toen ruzie kregen met hun westerse buurlanden, omdat de troep daar naar beneden kwam. De smog liet zich echter niet stoppen en de kortzichtigheid van de partijbon zen levert nu catastrofale gevolgen op. In het hele land lijden mens en dier on der de schadelijke stoffen in de lucht en in het water. Het hele ecologische sys teem verkeert in groot gevaar en de met veel geld en liefde gerestaureerde histo rische gebouwen zijn er binnenkort weer net zo slecht aan toe als vóór de kapitalen verslindende opknapbeurt. Leverstoringen Maar het is niet alleen het gele gif, zwaveldioxide, dat letterlijk en figuur lijk voor hoofdpijn zorgt. Tussen Dres den en Karl-Marx-Stadt stoot een groot fabriekscomplex bijvoorbeeld zó veel lood en arsenicum uit, dat sporen terug gevonden zijn in de haren en urine van kinderen. Elders zijn 60 maal te hoge geloofden. Per slot van rekening is on langs in Moskou over het aids-probleem (het volgende taboe) met vergelijkbare stelligheid officieel bekendgemaakt dat er in de hele USSR slechts 20 patiënten zijn (allen buitenlanders) en dat de socia le omstandigheden in het land zodanig zijn dat er voor een epidemie zoals in het Westen niet gevreesd hoeft te worden. Realiteit Dat de werkelijkheid voor wat betreft de drugs in 1983 al heel anders was, kon iedereen op zijn vingers natellen. De mo dieuze kringen in de grote Russische steden die in alles proberen het Westen te imiteren hoefde je toen al niets meer over de geneugten van de geestverrui mende middelen te vertellen. En de stroom gedesillusioneerde Afghanistan- veteranen had het gebruik, vooral van softdrugs, inmiddels al uit de elitaire sfeer gehaald. Pas tijdens het 27ste partijcongres, nu een jaar geleden, verklaarde de procu reur-generaal van de USSR. Rekoenkov. dat het wel eens gevaarlijk kon zijn om de feiten over het drugsgebruik in de Sowjet-Unie te verzwijgen. Gevaarlijk omdat je het fenomeen niet afdoende kunt bestrijden als je de juiste gegevens niet hebt. In een parallel met de al eerder begonnen anti-alcoholcampagne, waar concentraties fluor vastgesteld in groen ten uit eigen tuin. Op andere plaatsen loopt de produktie van vlees en melk sterk terug door leverstoringen en dege neratie. In een ander ballingsgebied is geadviseerd schapen alleen nog maar als 'wolproduktie-eenheden' te houden. Via de 'ruwvoer-verterende-grootvee-eenhe- den', zoals koeien officieel heten, komt ook allerlei gif in de voedingsketen te recht. De ziektestatistieken zijn alarmerend. Artsen sloegen enige tijd geleden alarm en stelden dat kanker en andere dodelij ke ziekten sterk toenamen. De gemid delde levensverwachting zou vier jaar stijgen als het gif met de helft werd ver minderd. Een Oostduits geïllustreerd blad schreef daarna: „Het ligt vooral aan de mensen zelf. Ze roken te veel. Het ri sico van schaadstoffen in de lucht is daarbij vergeleken minimaal'. Met zulke fraaie argumenten proberen partijfunctionarissen ook het probleem van de stervende bossen weg te praten. Met bijna drie miljoen hectare bos is de DDR een van de bosrijkste landen in Eu ropa. Maar vrij toegankelijke statistie ken over de toestand van het bosbestand zijn er niet. Bossterfte is voor de DDR een uitvinding van vooral westerse jour nalisten. De op één na hoogste Oostduit se boswachter zei het tegen journalisten zo: "Het bos sterft niet, het verandert". Nog slechter En hoe. Volgens betrouwbare wester se schattingen is 2,5 miljoen van de drie miljoen hectare bos ziek. Volgens een la ger geplaatste boswachter willen de par tijfunctionarissen het probleem hele maal niet zien: "Pas als rond hun jacht hutten het bos sterft, begrijpen ze het". Met het Oostduitse binnenwater is het zo mogelijk nog slechter gesteld. Er is vrijwel geen enkele schone beek, rivier of meer over in het land. Hoofdvervui lers zijn de industrie en de landbouw, maar ook de huishoudens lozen maar raak. De helft van de huizen is weliswaar aangesloten op rioleringssystemen, maar deze beschikken hoogst zelden over biologisch en chemische zuive ringsinstallaties. De meeste rivieren en beken zijn morsdood. Wat er bijvoor beeld nog aan vis uit de Elbe wordt ge in de pers aangespoord werd de waar heid over het drankmisbruik in felge kleurde reportages te belichten, begon de overheid nu, zij het in beperkte open heid en wat minder grootschalig (drugs liggen nu eenmaal veel meer in de taboe sfeer dan drank) het drugprobleem aan te vatten. Het permanente narcotica-comité van het ministerie van volksgezondheid, dat probeert een kaartenbak met gebruikers op te zetten, maakte bekend dat er slechts 2,7 procent van de gebruikte drugs via een illegale greep uit de medi cijnkastjes van de apotheken afkomstig is: opiaten, ephedrine, codeïne. Daaren tegen komen LSD, amfetamine en heroï ne, zo claimt men, in de USSR niet voor omdat ze nooit als geneesmiddel zijn ge bruikt. De meest populaire drugs zijn hasjies ('anasja' genoemd) en marihuana. Ame rikaanse satellieten nemen jaarlijks gro te roodgekleurde vlekken in het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie waar: dat zijn de bloeiende papavervelden waar de 'toeristen', zoals de plaatselijke boeren de in groepen arriverende dealers noe men, op soms spektaculaire wijze hun haald, stinkt net zo erg als de rivier zelf en is oneetbaar. De Elbe is een open riool vol ammoniak, koolwaterstoffen en zware metalen. Bij Maagdenburg mag alleen in het geval van een catastrofe drinkwater uit deze rivier worden ge- Een nog triester voorbeeld is de Saaie. Het water van deze rivier wordt meer dan tien keer door verschillende indus trieën opgepompt, vergiftigd en weer te ruggepompt. Het resultaat is dat het war ter niet alleen zwaar vervuild is, maar zelfs in de strengste winter een tempera tuur van boven de 20 graden houdt. Na tuurlijk bestaan er normen voor de in dustriële lozing, maar de VEB's, Volks Eigene Betriebe, nemen de kosten voor boeten al op in hun calculaties: boete be talen is goedkoper dan het bouwen van zuiveringsintallaties Drinkwater Biologisch zijn verreweg de meeste stromen dood, maar ook de drinkwater voorziening loopt steeds meer gevaar. In het district Erfurt is bijvoorbeeld nog maar 70 kilometer van de 2500 kilometer stromend water geschikt voor het win nen van drinkwater, bij Rostock is nog precies een van de 1200 kilometer bruik baar. En dat terwijl de DDR een relatief water-arm land is. De Oostduitsers ge bruiken per jaar 15 miljard kubieke me ter, de industrie neemt daarvan 75 pro cent voor haar rekening. Voor drinkwa ter is steeds minder water geschikt. Dat komt niet alleen door de industrie, maar ook door de enorme overbemesting van het land. Ook hier geldt het principe van de groei. "We gaan consequent vérder op de weg van de modernisering van onze che mische industrie. In de chemische in dustrie beschikken wij over uiterst ef fectieve geautomatiseerde produktie- processen, die mede bepalend zijn voor de huidige stand in de wereld", zei Erich Honecker op het partijcongres in 1986. Hoogconjunctuur in een bedrijfstak die in de DDR altijd al een gepriviligeerde plaats heeft ingenomen. En de bazen ge bruiken dezelfde argumenten als hun kapitalistische concurrenten: er is geen alternatief voor chemische plantenbe- scherming. slag slaan. Voor de overheid is het moei lijk hiertegen op te treden, want het be treft onherbergzame gebieden die vele malen zo groot zijn als Nederland. Omvangrijk Weliswaar is nog steeds het totale aan tal druggebruikers nergens officieel be kendgemaakt, maar men geeft toe dat het een ernstig en omvangrijk probleem is, vooral onder de jeugd die (zoals de Moskouse politiechef Pjotr Bogdanov onlangs stelde in een interview met Ne- delja, de weekendbijlage van Izvestija) de consequenties van het gebruiken niet kent en zich meestal uit nieuwsgierig heid met drugs inlaat. Een apart probleem vormen diegenen die iets sterkers dan hasjies willen ge bruiken en, bij gebrek aan heroïne of co caïne (inderdaad nauwelijks veAcrijg- baar), hun toevlucht nemen tot zelfge maakte preparaten. Men was al bekend met methoden om, ter vervanging van alcohol, remvloeistof, constructielijm of schoensmeer in diverse mengvormen tot zich te nemen. Het zijn nu vaak de huishoudchemicaliën die men, in de En dus wordt er gestrooid en gespo ten. Alleen aan onkruidverdelgingsmd- delen meer dan 50.000 ton per jaar. Het in andere landen al lang verboden ui terst schadelijke DDT wordt op grote schaal gebruikt. Daar komt dan nog ze ven miljoen ton kunstmest bij. Met vliegtuigen wordt het spul boven de lan derijen uitgeworpen. Dat bomenrijen en volkstuintjes ook hun deel krijgen wordt op de koop toegenomen, als de norm maar wordt gehaald. Het partij blad 'Neues Deutschland' meldde met trots dat er een aanzienlijke stijging was bereikt met hetzelfde machinepark. Niet gemeld werd dat er opnieuw enkele tien tallen plantsoorten waren uitgestorven. Schöneberg En alsof het allemaal nog niet erg ge noeg is, zitten de Oostduitsers ook nog met miljoenen tonnen 'gewoon' afval uit huishoudens en industrie, en dat spul moeten ze natuurlijk ook kwijt. Verant woorde verbrandingsovens zijn er niet en dus wordt het spul maar ergens neer- gekiept. Er zijn duizenden illegale en deels legale stortplaatsen, waarvan nie mand meer weet wat er ligt. De grootste ligt in het noorden, aan dq grens met de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein en is eigenlijk een verhaal apart. Schö neberg heet deze verzamelplaats voor gif- Een in Sleeswijk-Holstein gevestigd bedrijf, de Hanseatische Baustoffkontor, investeerde in het grensgebied van de DDR ruim 35 miljoen voor de aanleg van een vuilnisbelt. Bonn en Oost-Berlijn wisten ervan en gingen ermee akkoord. Bij Schöneberg, zes kilometer van de Westduitse hanzestad Lübeck, ontstond in razendsnel tempo de grootste belt van Europa. Alleen in 1985 werd hier 800.000 ton speciaal afval gedeponeerd en dat kwam bijna allemaal uit West-Duitsland. Maar ook Nederlandse bedrijven ken nen de weg naar Schöneberg. Het gaat allemaal heel simpel. De grenscontrole duurt maar kort, de Muur is open. De zware transportwagens rijden zes kilo meter op DDR-gebied. Bij de belt een vluchtige controle door DDR-opzich- ters: basische stoffen de ene kant op, zu ren de andere kant, opdat het niet direct vreemdste combinaties, in een plastic zak doet en diep inhaleert. Behalve ver- stikkingsgevallen treft de politie, blij kens een recent artikel, ook slachtoffers aan die levend verbrand zijn doordat zij met brandgevaarlijke spullen aan het knoeien waren geslagen. Het gebrek aan voorlichting wordt als een van de grootste oorzaken van het kwaad gezien. Doktoren en pedagogen waren gewend om te zwijgen over drugs, omdat ze, zoals wetenschappelijk mede werkster Gorboenova van het pers agentschap Novosti onlangs stelde, geen slapende honden wilden wakker maken. Het betrof immers een randverschijnsel en waarom zou je daarvoor belangstel ling opwekken? In een kennelijke po ging om het Westen toch een deel van de schuld in de schoenen te schuiven laat Gorboenova een 25-jarige patiënt in zie kenhuis nummer 15 in Moskou vertellen hoe hij tien jaar geleden een Franse film had gezien, en die had bij hem het ver langen om het zelf eens te proberen op gewekt. Realiteitszin In de 'Komsomolskaja Pravda', het blad van de jeugdbeweging van de Com munistische Partij, kwam verslaggeef ster Korsakova na een bezoek aan een kliniek in Letland tot de wat meer van tot chemische reacties komt. De lading wordt gelost en met Westduitse bulldo zers platgewalst. Een half uur later is de vrachtwagen alweer vertrokken. Sinds 1979 is er zo rond vijf miljoen ton wes ters afval op het 200 hectare grote terrein gestort. Organische chlooroplossingen, asbestafval, met olie vervuilde grond, cianide, arseen, zware metalen, restan ten van kunststofprodukten, oude medi camenten, polycyclische aromatische koolwaterstoffen en zelfs dioxine hou dende slakken uit verbrandingsovens; in Schöneberg kan alles. Mits er maar met harde valuta wordt betaald. Aantrekkelijk Volgens Westduitse bronnen passeer den in 1985 niet minder dan 40.260 vrachtwagens met afval de grens tussen beide Duitse staten. De kosten: tussen de 60 en 100 harde D-marken per ton. Maar voor dat bedrag is het Westen dan wel een heleboel troep kwijt, waarmee men in eigen land nergens terecht kan. Voor de DDR is het een aantrekkelijke handel. Per slot van rekening wordt de bevolking in het uiterst dun bevolkte noorden van de DDR er nauwelijks door bedreigd. De partijbonzen denken zelfs hun giftige inkomensbron nog aanzien lijk uit te breiden. Gesproken wordt al over een totaal oppervlak van vier vier kante kilometer. Daar zou plaats zijn voor 20 miljoen ton. En het Westen wil wel. Alleen zou deze goedkope oplossing wel eens een hele dure kunnen worden. Onderzoekingen hebben al in 1983 uitgewezen dat deze gifbrij natuurlijk eens in het grondwater terechtkomt en dat dit grondwater van uit Schöneberg grotendeels naar het Westen vloeit. Maar de DDR gaat gewoon door. De groei krijgt voorrang, ook al sterft het land. Nog één keer Erich Honecker tij dens zijn grote toespraak op het partij congres: "Eind jaren 70, begin jaren 80 stonden wij voor de vraag hoe het verder moest gaan. Zouden we gehoor geven aan diegenen die voor een afremmmen van het groeitempo waren, of aan dege nen die pleitten voor voortzetting van de intensivering. We hebben deze koers ge kozen en de resultaten zijn vandaag dui delijk zichtbaar". realiteitszin getuigende conciusie dat er in de Sowjet-Unie anno nu veel huwelij ken zijn die om allerlei redenen (drank, slechte woonomstandigheden, moeiza me werktijden) volledig uit elkaar liggen en dat er veel te weinig wordt gedaan om de jeugd op een zinvolle manier bezig te houden. Zij stelde bovendien dat de jon geren van nu door het overmatig drank gebruik van hun ouders veel neuroti scher zijn dan hun leeftijdgenoten een jaar of dertig geleden, dat ze een gebrek aan 'normale levensimpulsen' vertonen en daarom zo'n hang naar opvallende kleding, harde muziek en snelle moto ren. En naar drugs, kennelijk. Gorboenova stelt dat voor de meeste Sovyjet-burgers een druggebruiker het zelfde is als een misdadiger en dat bijna niemand de associatie maakt met een zieke die geholpen moet worden. Daar heeft zij ongetwijfeld gelijk in. De hou ding van de Sowjet-maatschappij in de ze is nooit een tolerante geweest. Het il legaal in bezit hebben van drugs kan al met tien jaar bestraft worden en een ver slaafde die daar niet op gepakt wordt, zal in elk geval een gedwongen ontwen ningskuur moeten ondergaan in een speciale, streng geïsoleerde afdeling van een psycho-neurologisch ziekenhuis. Het legaliseren van marihuana, als de meest onschuldige vorm van drugs, wordt in de Sowjet-Unie als lachwek kende onzin van de hand gewezen. Alle drugs leiden immers tot sociale en intel lectuele degradatie en dat is precies wat Gorbatsjov en de zijnen in het liberalise rings-proces dat nu aan de gang is niet kunnen gebruiken door Alexander Münninghoff in de Bondsrepubliek nog voldoende gif de lucht

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 35