De lessen van Tenerife Ieder slordigheidje kan leiden tot een nieuwe vliegramp Een koffertje, een pruik en een camera: stille getuigen van een ramp. Tien jaar geleden, op zondag maart 1977, vond de zwaarste ramp uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart plaats. Op het vliegveld Los Rodeos van het Spaanse eiland Tenerife botsten twee Boeings-747 op elkaar: de PH-BUF van de Nederlandse KLM en de N736PA van de Amerikaanse maatschappij PanAm. Er vielen 583 doden bij de catastrofe, waarover zelfs een decennium later niemand uit de luchtvaartwereld graag praat. Toch is dat nodig, want hoe kon zo'n crash gebeuren en is er van de fouten geleerd? ZATERDAG 28 MAART 1987 Grote consternatie in het luchtha vengebouw van Las Palmas op de Canarische Eilanden. Op zondag 27 maart 1977 is daar een bomaanslag gepleegd en dreigt een tweede ex plosie. De autoriteiten kunnen niets anders doen, dan het vliegverkeer naar het naburige Tenerife sturen. Op de kleine luchthaven Los Rodeos één gecombineerde start- en landings baan met daarnaast een taxibaan heerst binnen de kortste keren dan ook een ongewoon gekrioel. De KLM Boeing-747 die om 13.38 uur arriveert, komt aan het einde van de taxibaan te staan met achter zich een Braathens Boeing-737, een Sterling Boeing-727 en een SATA DC-8. Om 14.15 uur voegt zich bij dat rijtje zilveren vogels nog een jum bo van de Pan American World Airways Incorporated (PanAm). door Frits Cabout Als spoedig daarna het bomalarm op Las Palmas wordt opgeheven, willen KLM-gezagvoerder Jacob L. Velthuyzen van Zanten (roepnaam Jaap) en PanAm- captain Victor F. Grubbs zo snel moge lijk van Los Rodeos op Tenerife terug naar Las Palmas, hun eigenlijke bestem ming. Grubbs vraagt de verkeersleider van Los Rodeos via de boordradio, of hij de motoren van zijn PanAm-machine (N1736) mag starten. Hij krijgt als ant woord, dat de KLM-jumbo (4805) hem de weg naar de startbaan verspert en dat er bovendien niet over de taxibaan kan worden gerold, simpelweg omdat die veel te vol staat. Voor de PanAm-captain, zijn co-piloot Robert L. Bragg en boordwerktuigkun dige George W. Warns zit er niets anders op dan te wachten tot de KLM-machine is gestart. En dat kan nog wel even du ren, want die wordt net vol kerosine ge tankt. Nadeeltje van zo'n immense Boeing-747, want de kleinere in de buurt geparkeerde toestellen zijn inmiddels wel vertrokken. Knarsetandend wachten Grubbs en zijn mannen een dik uur tot de KLM 55.500 liter kerosine heeft ingenomen en de toren vraagt om de motoren te mogen starten en te taxiën. Gezagvoerder Van Zanten krijgt toestemming door te rol len naar de holding position van baan 12. Een paar minuten later verzoekt ook Grubbs om permissie zijn motoren te mogen starten. Het mag van de ver keersleider. Om 16.58.25 uur vraagt de KLM-jum bo aan de toren, als hij helemaal naar de andere kant van de baan is getaxied: „Wij hebben een backtrack (een bocht van 180 graden) nodig op startbaan 30". Na wat heen er weer gepraat keert KLM 4805 én vraagt om 17.03.14 of de middenlichten van de startbaan het wel doen, omdat het steeds hardnekkiger begint te misten. De toren deelt mee, dat die lichten buiten bedrijf zijn en laat dat ook de PanAm 1736 weten. 17.02 De PanAip begint te rollen en krijgt van de verkeersleider de opdracht om via de hoofdbaan naar afslag C-3 te taxiën en het laatste gedeelte naar het startpunt 30 via de taxibaan af te leggen. 17.05.27 Van Zanten geeft ter controle even gas. 17.05.36 Co-piloot Klaas Meurs is doende met de check-list, die voor ie dere start in razend tempo wordt afge werkt. Clearance 17.05.41 Van Zanten geeft, zeer onge bruikelijk, alweer gas. Meurs schrikt er hoorbaar van: „Wacht eventjes, we heb ben nog geen ATC-clearance". (De Air Traffic Control-clearance is de klaring voor de verdere route, vlieghoogte, ra dio-frequentie. Zonder die clearance weet een captain niet wat hij na de start moet doen). Van Zanten antwoordt: „Nee, ik weet het. Vraag hem maar aan". 17.05.44 Meurs: „KLM vier acht nul vijf is klaar voor de start en wacht op ATC-clearance". De PanAm-Boeing-747 is intussen tot bij de afslag C-3 gevorderd. 17.05.53 De verkeersleiding verstrekt de ATC-clearance aan het KLM-toestel, die het beste onvertaald kan blijven: „KLM eight seven zero five uh... you are cleared at the Papa beacon climb to and maintain flight level nine zero right turn after take-off proceed with heading zero four zero mitil intercepting the three two five radial from Las Pal mas VOR". Die boodschap is beëindigd om 17.06.08. Een seconde eerder zegt Van Zanten ,ja" en vermeerdert de vermo gens van de motoren 3 en 4. Op hetzelfde moment rijdt de Pan Am- jumbo de afslag C-3, die hij van de toren moest nemen, voorbij. 17.06.09 Meurs vangt aan, zoals de voorschriften luiden, de ATC-clearance terug te lezen. Daarna hoort er nog een take-off clearance door de verkeerslei der te worden gegeven, maar daar is op dat moment nog geen sprake van. „Eh Roger sir. We are cleared to the Pa pa beacon flight level nine zero, right turn out zero four zero untill intercep ting the three two five. We are now at. take-off'. Die teruglezing van Meurs eindigt om 17.06.17. Van Zanten wacht niet eens tot zijn co-piloot ermee klaar is, want om 17.06.11 gooit hij de remmen los en om 17.06.12 zegt hij „Daar gaan we check thrust". Om 17.06.17 begint het snelheid ma kende KLM-toestel zich van de start baan te verheffen, daarbij recht op de ta xiënde PanAm aanstormend. 17.06.18 De toren heeft geen zicht op de baan, want de mist is stevig en Los Rodeos is niet uitgerust met grondradar. De verkeersleider verkeert dan ook in totale onwetendheid over de naderende catastrofe. Hij reageert op het teruglezen van de ATC-clearance door Meurs en diens curieuze laatste opmerking „we are now at take-off met een simpel „OK". Hij interpreteert de mededeling kennelijk als „we are now in take-off po sition", wacht twee volle seconden en vervolgt met: „Stand by for take-off... Ik roep U op". Die boodschap eindigt om 17.06.21. Dubbel Verkeersleiding en vliegtuigen opere ren op dezelfde radio-frequentie, zodat ze elkaar allemaal kunnen horen. Daar aan kleeft een nadeel. Als twee zenders tegelijk worden bediend (een zogenoem de 'dubbel') hoort nummer drie uit zijn luidspreker alleen een schrille fluittoon. Verkeersleiders en vliegers worden dan ook zo goed mogelijk getraind om dit soort 'dubbels' te vermijden. De verkeersleider van Los Rodeos houdt echter na zijn „OK" de micro- foonknop ingedrukt als hij zijn pauze van twee seconden laat vallen. De Pa nAm denkt dat de toren klaar is met zen den en komt in de lucht met de medede ling: „Nee... eh... we taxiën nog steeds op de baan, Clipper een zeven drie zes". Dat veroorzaakt een 'dubbel', zodat na het „OK" van de toren', tussen 17.06.19 en 17.06.22 in de KLM-cockpit alleen een schelle pieptoon hoorbaar is. 17.06.25 De toren bevestigt het van de PanAm ontvangen bericht op de volgen de manier: „Papa Alfa een zeven drie zes meldt als U van de baan af bent". Die mededeling is in de KLM-cockpit weer hoorbaar. 17.06.29 PanAm: ,.OK, we melden als we er af zijn". Toren: „Dank U". 17.06.32 KLM-boordwerktuigkundige Willem Schreuder reageert geschrok ken: „Is-ie er dan niet af?" 17.06.34 Van Zanten: „Wat zeg je?" 17.06.34 Is-ie er dan niet af, die Pan American?" 17.06.35 Van Zanten (of Van Zanten en Meurs): „Jawel!" De PanAm-mannen hebben nog steeds niet door, dat de KLM-kist in de mist recht op ze afkomt daveren. Ze zijn intussen de aangewezen afslag C-3 voor bij gereden. Vindt captain Grubbs een bocht van 146 graden voor zijn grote ma chine te scherp en wil hij daar zijn ban den niet aan wagen? Hij rijdt door naar de verder gelegen, maar minder scherpe afslag C-4. Uno dos tres De instructie van de toren om afslag C-3 te nemen, is toch niet mis te ver staan. „The third one, sir. Een twee drie, de derde (17.03.38). De boordwerktuig kundige herhaalt het zelfs in het Spaans: „Uno dos tres". Captain Grubbs bouwt hem na: „Uno dos tres" en de BWK grapt terug: „Tres uh si". 17.06.35 De co-piloot van de PanAm is zich het naderende onheil niet bewust. Hij zegt minder vriendelijk over de KLM-captain: „Hij is ongeduldig, niet?" 17.06.36 Gezagvoerder Grubbs: „Ja, nadat-ie ons eerst anderhalf uur heeft la ten wachten, die (niet in de uitgetyp te versie van de Cockpit Voice Recorder- registratie opgenomen krachtterm). 17.06.38 Co-piloot PanAm: „Ja, die (krachtterm). 17.06.39 Grubbs: „Nu heeft-ie haast" 17.06.40 Paniek in de Pan Am-cockpit, waar de bemanning ineens de lichten van de toesnellende KLM-machine uit de mist ziet opduiken. Grubbs: „Daar is- ie! Kijk! Die (krachtterm) komt er- 17.06.45 Grubbs stuurt zo snel hij kan richting afslag C-4, in een poging de KLM-jumbo te ontwijken en schreeuwt: „Get off!! Get off!! Get off!!" Captain Van Zanten heeft op zijn beurt de PanAm-machine gezien en tracht zijn Jumbo geforceerd op te trek ken. Het staartdeel klapt op de baan. 17.06.47 Van Zanten (of Schreuder, daarover verschillen de meningen) vloekt als hij merkt dat het mis gaat: „Godver..." Aan de „domme" komt hij niet meer toe, zijn vliegtuig valt met donderend geraas bovenop de romp van de PanAm-N-1736. In het KLM-toestel overleeft niemand de vlammen-hel, uit de PanAm-machine weten 61 mensen te ontsnappen, onder wie captain Grubbs. 583 levens eist dit ongeluk. Tien jaar na dato lijkt het bij napluizing van de 'zwarte dozen'-regi- straties nog het meest op een Shakes- peare-drama, vol eigenaardige menselij ke tekortkomingen, misverstanden en half begrepen boodschappen. Schuld Filosoferen over de schuldvraag is nauwelijks meer nuttig, gedane zaken nemen geen keer. Om een snelle schade loosstelling voor de nabestaanden te kunnen regelen, werd de schuld kort na de catastrofe bepaald op 45 procent voor de KLM, 35 procent voor PanAm, 15 procent voor de Spaanse verkeerslei ding en 5 procent voor de Boeing-fabrie- Dat lijkt de verhoudingen wel aardig weer te geven. Bij twee achter elkaar over de baan taxiënde jumbo's maakte opkomende mist en daardoor dreigende nieuwe vertraging heel verschillende reacties los. In de KLM-cockpit daden drang, op de bok van de PanAm-machi ne besluiteloosheid. Van Zanten had gewoon haast, meen de aan een half woord van de verkeersto ren voldoende te hebben en is zonder ta- ke-off-clearance van start gegaan. Zeer slechte beurt voor de man die bij de KLM notabene les gaf in het omgaan met de 747 en er altijd op hamerde, dat elke clearing hoort te worden geconfir meerd, teruggelezen. De PanAm-bemanning worstelde met slecht zicht en grote aarzeling. De duide lijke opdracht van de toren om afslag C- 3 in te draaien werd genegeerd. Maar de bordjes met de aanduidingen C-l, C-2, C-3 en C-4 ontbraken. Minpunt voor Bragg (PanAm) was dat hij een 'dubbel' in het radioverkeer ver oorzaakte met zijn mededeling dat hij nog op de baan taxiede. Op het moment dat hij zo een fluittoon in de KLM-cock pit opriep waren daar de startbeslissin gen al gevallen. Maar zonder die 'dubbel' was de ramp nog te vermijden geweest. De Spaanse verkeersleider zou heb ben moeten weten dat vliegers op niets zo gebrand zijn als op vliegen. Een door de toren gebruikt stopwoord als 'OK' was dan ook absoluut uit den boze. Het daarna twee volle seconden ingedrukt houden van de microfoonknop, zonder iets aan het berichtenverkeer toe te voe gen, is ook procedureel geheel mis. Het veroorzaken van de 'dubbel' was dus deels de schuld van de verkeersleider. Een opmerking nog, voor de veel inte ressantere vraag aan bod komt wat er na tien jaar eigenlijk voor lessen uit het af schuwelijke ongeluk zijn getrokken. Het officiële Spaanse ongeluksrapport geeft geen duidelijk uitsluitsel over het merk waardige, maar cruciale zinnetje van Meurs: „We are now at take-off Variant Sommige experts houden vol, dat de tweede vlieger zegt: „We are now uh taking off'. De Spanjaarden hebben meer belang bij de eerste lezing, want de variant zou de verkeersleiding duidelijk hebben moeten maken dat de KLM niet in startpositie stond, maar al gas had ge geven. En elke ingreep van de toren bleef immers uit. De verkeersleider riep 'OK', waarna de fatale fluittoon volgde. Hij nam aan dat Meurs bedoelde 'in ta- ke-off-position'. Maar verkeersleiders mogen absoluut nooit iets aannemen; de man had horen te zeggen: 'confirm into position and hold'. Nu de lessen. Cockpits van verkeers vliegtuigen zijn royaal gevuld met me- tertjes en apparaatjes die er pas zijn bij- geschroefd, nadat hun afwezigheid bij een ongeluk pijnlijk duidelijk werd. En De resten van de KLM Boeing 747. PAGINA 33 procedures voor de radioverkeerslei ding zijn bij voortduring aangescherpt, nadat ook hier lacunes en dubbele bo dems bij (bijna) ongelukken aan het licht traden. De Nederlandse Raad voor de Lucht vaart deed in een rapport van 31 juli 1979 uitspraak over het ongeval op Los Ro deos. De Raad is geen strafcollege, maar heeft als een van haar hoofdtaken het trekken van lering uit ongelukken. Aanbevelingen A, B, C en D uit het rapport van de Raad: „Een vlieger vraagt (indien de omstan digheden dit toelaten) niet eerder een ta xi-klaring, dan nadat hij een departure instruction en/of route-klaring heeft ge vraagd, ontvangen en door teruglezing bevestigd". „Een vlieger laat het aanvragen van een take-off-clearance nimmer verge zeld gaan door enig ander bericht", „Een departure instruction en take- iDff-clearance worden via verschillende radiofrequenties verstrekt". „De woorden 'take-off worden uitslui tend gebruikt bij het aanvragen, geven en bevestigen van een take-off-clearan- Sommige delen uit deze aanbevelin gen had de Raad nauwelijks op papier hoeven zetten. Vele vliegers waren na het Tenerife-ongeluk zo voorzichtig ge worden, dat ze zelfs na een uitdrukkelij ke take-off-clearance van de toren voor alle zekerheid nog maar eens vroegen: „Heb ik een klaring voor take-off Take-off Toch is er na het ongeval wel iets fun damenteels in de verkeersleidings-ter- minologie gewijzigd. Inderdaad mag het woord 'take-off alleen vallen in de con text van de take-off-clearance. De sug gestie van de Raad om met meer radio frequenties te gaan werken en zo 'dub bels' te voorkomen, is na tien jaar alleen op grote vliegvelden overgenomen. Op Schiphol bijvoorbeeld, wordt ge werkt met een start-up-controller, een taxi-controller (ground-controller) en een tower-controller, die allemaal een andere frequentie tot hun beschikking hebben. Bovendien wordt op grote vliegvelden vaak door één verkeersleider naar het berichtenverkeer van zijn collega's ge luisterd. Valt er per abuis een 'dubbel', dan kan de 'luistervink' ingrijpen. Maar op mini-vliegveldjes, waar maar eén ver keersleider dienst doet, is deze veilig heid niet in te bouwen. Alle frases die begonnen met het woordje 'cleared' (zoals: you are cleared into position and hold) zijn gewijzigd. 'Cleared' deed vlieggrage captains nog al te vaak denken aan 'cleared for take-off en wordt alleen nog daarvoor gebruikt. Punt E van het rapport van de Raad voor de Luchtvaart: „De veiligheid van het zich gelijktijdig op een start- of lan dingsbaan bevindende verkeer (taxiën de, startende en landende vliegtuigen) moet worden gewaarborgd, met name wanneer de verkeersleider slechts over radio-communicatie beschikt en de baan niet onafgebroken kan waarne- Geen punt voor grote vliegvelden met een eigen grondradar, waarop de ground-controller constant kan zien waar een vliegtuig zich bevindt. Zelfs een fietser is waarneembaar. Op Schip hol gelooft men zó heilig in de grondra dar, dat de zichtwaarde, waarbij een toe stel nog mag binnenkomen, omlaag wordt gebracht. Met andere woorden: er kan bij steeds dikkere mist worden ge land. Drempels Wel moeten dan wat zaken goed wor den geregeld. Alle banen moeten wor den voorzien van 'stop-bars', zodat een vlieger niet per ongeluk van de taxi baan een afslag naar de startbaan kan nemen. Hij krijgt dan onmiddellijk een rode balk voor zich te zien, weet dat hij verkeerd zit en op een 'actieve baan' te recht is gekomen. In het jargon heet dat een 'runway intrusion'. Is het anno 1987 nog bestaanbaar dat er kleine vliegvelden zonder grondradar zitten? Zelfs in Nederland blijkt het voor te komen. Rotterdam, Eelde en Beek hebben de (forse) investering nog niet gedaan. Het rapport van de Raad heeft nog; meer wensen: „Het verdient aanbeve ling, dat de verkeersleiding naast radio- communicatie andere systemen ter be schikking heeft, zoals blokbeveiliging, visuele bevestiging door middel van lichten en een zogenoemde datalink". De datalink, ook 'vel microwave sys tem genoemd, is etn stuKje moderne computer-technologie. Hij zou vanuit de verkeerstoren allerlei informatie op een tv-schermpje in de cockpit kunnen pro jecteren, die nu nog via de radio moet worden voorgelezen. Weersgesteldheid, windrichting, zichtwaardes, banen in ge bruik. Zo'n link zou voor de verkeerslei ding zeer ontlastend werken. Eerst moet gezegd zijn dat het micro wave system wel in het laboratorium wordt beproefd, maar tien jaar na de Te- nerife-ramp nog niet operationeel wordt uitgetest. Toch zijn er fraaie toepassin gen voor te bedenken, want je zou er zelfs twee vliegtuigen mee met elkaar in verbinding kunnen laten treden. Als twee toestellen recht naar elkaar toevliegen op dezelfde hoogte zou via de datalinks even kunnen worden over legd: 'Wat ga jij doen? Ik ga een bocht naar rechts maken'. Blokken Dan de blokbeveiliging. Die is in be drijf op bij voorbeeld Londen Heathrow, waar een verkeersleider achter een grote tafel zit en weet waar de vliegtuigen ta xiën. Precies voor de neus van een cock pit-bemanning drukt hij de verlichting op een deel van de taxibaan aan en zodra de kist niet meer verder mag, wordt het blok niet meer aangeschakeld. De vlieger zit dan in het duister en stopt meteen. Prachtig systeem bij slecht weer, maar peperduur. Het zou voor Schiphol bete kenen dat onze nationale luchthaven zo'n beetje helemaal opnieuw moet wor den aangelegd. Niet zo'n erg praktisch uitvoerbare suggestie van de Raad voor de Luchtvaart. De optelsom leert dat er een decen nium na de botsing tussen twee jumbo jets wel iets is veranderd, maar meer op 1 het procedurele vlak dan op het techni sche. Vliegen blijft hoofdzakelijk men senwerk. Hoeveel technisch vernuft de mens ook ten dienste staat, hij moet con stant alert blijven en waken tegen het routinematig aannemen van dingen. Want als er ergens alleen met zekerhe den moet worden geopereerd, dan is het m de vliegerij. Daarin kan ieder slordig heidje leiden tot een nieuw Tenerife. Bergers met stoffelijke resten uit de PanAm Boeing.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 33