Kabinet positief over plan-Dekker Albert Heijn voorziet professionalisering van het management in supermarkten. Milieudefensie Borssele dicht Meerderheid wil jaarlijks op aids controleren wmmr 'Bijstellingen wel noodzakelijk' Afslanking Defensie kan toch zonder gedwongen ontslagen Boycotactie opgeschort IJsberin Snöfrid breekt weer been Ook managementkwaliteit gedijt uitstekend bij Albert Heijn ZATERDAG 28 MAART 1987 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet staat positief tegenover de voorstellen van de commissie-Dekker voor een nieuw stelsel van volksgezondheid. Wel 'kijkt het nogal op' tegen het koopkrachtverlies dat uit de plannen voortvloeit voor met name de lagere inkomens, zei premier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Volgens hem zullen 'enige bijstellingen zeker noodzakelijk zijn'. Overigens roemde hij de voorstellen als 'een plan dat fundamentele politieke controverses heeft willen doorbreken' en als een plan dat 'een groot element van solidariteit bevat'. Dekker zei donderdag dat de voor- maar beter in de vuilnisbak gooien, stellen moeten worden overgeno- zei hij toen voor de NOS-televisie. men, zoals ze zijn ingediend. Als de Het kabinet is echter niet van plan politiek wijzigingen wil aanbren- aan die druk toe te geven. Vooral gen, kunnen ze het rapport meteen de vrij forse inkomenseffecten van DEN HAAG (ANP) - Zolang de kerncentrale in Borssele niet vol doet aan alle veiligheidseisen die een onafhankelijk bureau onlangs heeft opgesteld, zou hij buiten be drijf moeten blijven. Minister De Graaf (sociale zaken) had geen toe stemming mogen geven om de centrale weer op te starten, nu de vereiste maatregelen nog maar ten dele zijn uitgevoerd. De centrale die afgelopen woensdag weer in gebruik is genomen, moet dan ook weer worden stilgelegd totdat ook de overige gebreken zijn verhol pen. Dat betoogde de Vereniging Mi lieudefensie gisteren in Den Haag voor de Raad van State. De vereni ging verzocht de afdeling geschil len van bestuur van de raad om het besluit van De Graaf te schorsen. Na de ramp in Tsjernobyl onder zocht een team van buitenlandse experts vorig jaar de veiligheid van de kerncentrale van Borssele. In hun rapport kwamen zij tot de con clusie dat er met name op het ge bied van het management nogal wat aan mankeerde: het personeel wist niet hoe te handelen bij een dreigende ramp, de documentatie was niet op orde zijn en er bestond te weinig controle. Ook op tech nisch gebied bleek het een en an der niet voldoende: veiligheids voorzieningen werkten niet, er wa ren te weinig vuurvaste zones en er was geen deugdelijke overlegruim- te voor de staf, aldus het rapport. Onder meer om dit te verhelpen ging de centrale begin van dit jaar dicht. De te nemen maatregelen werden onderscheiden in lange en korte termijn verbeteringen. De korte termijnmaatregelen zijn in middels genomen, waarna de cen trale afgelopen woensdag werd op gestart. "Wij zijn aan onze contract partners verplicht te draaien als de DEN HAAG (GPD) - De afslan kingsoperatie bij het burgerperso neel, werkzaam bij de land-, lucht macht, marine en de centrale orga nisatie, kan naar alle waarschijn lijkheid toch zonder gedwongen ontslagen. Wel zullen de komende drie jaar 3746 arbeidsplaatsen ver dwijnen, een vermindering van 13 procent. Vorig jaar werkte 28.118 man burgerpersoneel bij Defensie. Dit bljkt uit de voorstellen aan de Bijzondere Commissie Burger personeel (vakorganisaties) die gis teren zijn bekendgemaakt. In een eerste reactie heeft de ambtenaren bond AbvaKabo de plannen afge wezen. "De verstrekte cijfers zijn te globaal en een onderbouwing van de maatregelen ontbreekt to taal". Niettemin is de bond bereid de voorstellen te bespreken, als burgers ter voorkoming van ont slag op militaire functies kunnen worden geplaatst. Om gedwongen ontslagen te voorkomen wil Defensie de door natuurlijk verloop vrijgekomen ar beidsplaatsen herbezetten door el ders overtollig geworden perso neel. Omdat langs deze weg niet al het overtollige personeel her plaatst kan worden, moet er vol gens Defensie aangestuurd wor den op een ruime uitleg van het be grip passende arbeid. Ook moet het personeel bereid zijn meer te reizen voor een baan. Wanneer aan het einde van de operatie burgers nog niet her plaatst zijn, kunnen deze eventueel op een militaire post te werk wor den gesteld. Daarnaast wil Defen sie personeel, dat in 1990 nog niet herplaatst is, maar in 1991 en 1992 wel kans heeft op eèn andere baan. deze mogelijkheid geven. Daarbij moet gebruikt gemaakt worden van het natuurlijk verloop in deze jaren. veiligheid niet in het geding i dus een vertegenwoordiger van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) gisteren. Volgens hem is de veiligheid zo goed als optimaal: een zeker rest risico kun je echter nooit uitslui ten. Stilleggen van de centrale kost •volgens de PZEM 240.000 gulden per dag. Milieudefensie betoogde echter dat de veiligheid wel degelijk in het geding is. De conclusies van het rapport liegen er volgens woordvoerders van de vereniging niet om. De indeling tussen korte en lange termijnmaatregelen is vol strekt willekeurig en meer gebas- seerd op praktische gronden dan op veiligheidsoverwegingen, zo luidt hun motivatie. Mocht de Raad van State niet kunnen over zien in hoeverre de centrale onvei lig is, dan zou een nieuw onder zoek gelast kunnen worden, aldus Milieudefensie. De centrale zou tot die tijd dicht moeten. Uitspraak komende maandag. de voorstellen (een basisverzeke ring voor iedereen, afschaffen zie kenfonds, mogelijkheid van aan vullende verzekering) moeten nog eens goed bekeken worden. "We moeten zien hoe de scherpe kanten weggenomen kunnen worden", al dus de premier Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) legde er de nadruk op dat er snel iets moet worden ge daan aan de sterk uit de hand lo pende kosten van de volksgezond heid. "Als we op de huidige weg doorgaan, krijgen we steeds meer bureaucratie, steeds meer wetten en regels en onvoldoende kosten beheersing. Dat is een doodlopen de weg", zei hij. Dees was blij met de redelijk po sitieve reacties uit de Tweede Ka mer op de voorstellen, maar hij was niet erg onder de indruk van de sterk negatieve reacties van en kele belangenverenigingen. "De reacties van groeperingen die staan voor deelbelangen waren ne gatief, maar dat was te verwachten. Gelukkig hebben enkele andere wat genuanceerder gereageerd". Lubbers zei niet van plan te zijn te zwichten voor de druk van bijvoor beeld de medisch specialisten. "Overleg met het veld werkt niet als je bij voorbaat sommige groe pen de mogelijkheid geeft weg te wandelen voor de voorstellen", zei hij laconiek. Dees sloot niet uit dat er eigen bijdragen zullen worden gevraagd van ziekenfondsverzekerden, om de bezuinigingen op de korte ter mijn te kunnen halen. "Maar deze móeten dan wel passen in de voor stellen van de commissie-Dekker". DEN HAAG (ANP) - Bij restauratiewerkzaamheden aan de Mon- driaan-collectie van het Haags gemeentemuseum is een tekening ontdekt op de achterzijde van een zelfportret. Het rond 1911 geschilderde portret was gelijmd op houtkarton. Na verwijdering van diverse lijmlagen kwam een tekening van een naakte vrouw te voorschijn. Het werk ver keert in een zo goed als onberispelijke staat, aldus de verklaring van het museum. Herman Hana, een vriend van Mondriaan, maakte in 1924 al melding van een dergelijk naakt. Tot nu toe was het echter onvindbaar. (foto ANP) AMSTERDAMDEN HAAG/ HOORN (ANP/GPD) - Een ruime meerderheid van de Nederlandse bevolking is voorstander van een jaarlijkse controle op aids. Veel Nederlanders voelen in dit ver band ook voor het gratis beschik baar stellen van condooms. Dat blijkt uit een begin dit jaar door In- tomart gehouden onderzoek onder 1000 Nederlanders tussen de 15 en 45 jaar. Medio april start ook in Neder land een landelijke AIDS-voorlich- tingscampagne via de massame dia. Intomart volgt die campagne via periodieke steekproeven om te zien wat het effect van de informa tiestroom is. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van het kabi netsberaad dat de regering in mei gaat praten over een aids-controle onder risicogroepen. Een aparte controle onder vluchtelingen acht te hij 'op dit moment niet zinvol'. Volgens het Intomart-onderzoek AMSTERDAM (ANP) - Het actie comité van de Amsterdamse taxi chauffeurs heeft gisteravond be sloten de boycotactie tegen een aantal grote hotels in de hoofdstad de eerst komende veertien dagen op te schorten. Dit besluit wordt vanmiddag van kracht. Woordvoerders van de hotels en van het actiecomité hebben dit gis teravond gezamenlijk bekend ge maakt, na een eerste gesprek dat „constructief' is geweest. RHENEN (ANP) - De ijsberin Snöfrid, die enkele maanden geleden in Utrecht een operatie aan haar knie onderging, is overleden. Zij is woensdag ge vallen en heeft de geopereerde poot op een andere plaats gebroken. Genezing of operatie was uitge sloten, zodat de dierenarts en de directie van het Ouwehands dierenpark in Rhenen tot euthanasie hebben moeten besluiten. helemaal terug en had geen pijn meer aan haar ge opereerde knie. Om te voorkomen dat zij bij het stoeien met de andere ijsberen opnieuw zou vallen - dat was tenslotte de oorzaak van haar eerdere blessure - hadden de verzorgers haar voorlopig apart gezet. Snöfrid bleek echter haar speelkame raadjes niet nodig te hebben om toch een tweede keer ongelukkig ten val te komen. Zij heeft waar schijnlijk bij een onverwachte beweging haar even wicht verloren. Snöfrid was de eerste ijsbeer die in ons land een operatie onderging. vindt het kabinet bij in stelling van een controle veel Nederlanders aan zijn zijde. 71 Procent van de onder vraagden oordeelde positief over een verplichte controle. Wat verre weg de meeste ondervraagden niet willen, is een wettelijke bestraffing van seksuele contacten met wisse lende partners en het weren van aids-patiënten uit openbare gele genheden als kantines en scholen. Het grootste deel van de onder vraagden vindt aids in meer of mindere mate 'bedreigend' voor de samenleving. De jongeren waren daar iets laconieker in. Persoonlijk bedreigd voelden de meeste onder vraagden zich echter niet. 87 pro cent meent weliswaar, dat iedereen de ziekte kan krijgen en niet alleen homoseksuelen, maar slechts een kleine minderheid acht de ziekte bedreigend voor zichzelf. De Hoornse kantonrechter Heeft gisteren bepaald dat irritatie bij personeelsleden over de homofiele geaardheid van een collega en/of angst voor besmetting met aids geen grond voor ontslag vormen. De rechter deed die uitspraak in een ontslagprocedure, die het gra fische bedrijf Euroset uit Amster dam had aangespannen tegen een verkoop-medewerker. Voor zover bekend is het het eerste vonnis, waarin de rechter zich principieel uitspreekt over een verzoek tot ontslag wegens homofilie en angst voor aids. Volgens Euroset was de mede werker sedert zijn echtscheiding en de bewustwording van zijn ho mofiele geaardheid in 1982 'door zijn veranderde levenshouding' steeds minder in staat produktie- normen te halen. Het dragen van een oorringetje vormde een bron van irritatie voor zijn collega's, ter wijl ook externe relaties er aan stoot aan namen, zo voerde Euro set in haar verzoek om een ontslag vergunning aan. Toen de man in juli '86 aan de leverziekte Hepatitis B bleek te lij den, circuleerden binnen korte tijd het gerucht dat hij besmet was met aids. Op die - onterechte - veron derstelling groeide het verzet tegen zijn terugkeer in het bedrijf. Ook wanneer de man wél aan aids zou lijden, dan nog is het volgens rech ter Van Dijk 'algemeen bekend' dat de ziekte binnen normale ar beidsverhoudingen niet kan wor den overgedragen. ADVERTENTIE Na concentratie en centralisatie in de levensmiddelendetailhandel dient zich een nieuwe ontwikkeling aan die andere eisen stelt aan het management in de supermarkt Nu de grens gekomen lijkt aan het aantal winkels in ons land (Nederland is volledig bewinkeld, zegt men), breiden de succesvolle onder deze zaken zich uit tot steeds groter wordende supermarkten. Middelgrote ondernemingen De AH-Supermarts zijn daarvan sprekende voorbeelden. Dat zijn inmiddels bedrijven met alle kenmerken én de allure van een middelgrote onderneming Bedrijven die een jaaromzet van 15 a 20 miljoen draaien en waar 60 a 80 mensen werken! Alles onder de vleugels, de com merciële, de operationele en de logistieke leiding van de Albert Heijn organisatie. Maar op vele gebieden (lokale activi teiten bijvoorbeeld) is de eigen inbreng van het filiaal bepalend en daarmee vermindert de afhankelijkheid van het centrale beleid. Die ontwikkeling - groeiende zaken, toenemende zelfstandigheid - vereist professioneel management, een nieuwe generatie supermarktmanagers. Op een aantal plaatsen wél, en een aantal plaatsen niet vergelijkbaar met de bedrijfsleider in de oude situatie. Albert Heijn zoekt supermarktmanagers Albert Heijn zoekt supermarkt managers en realiseert zich dat zij uit de levensmiddelendetailhandel, maar ook uit andere branches kunnen komen. Een goed opleidingsniveau, commerciële ervaring planmatig inzicht en ch Albert Heijn, 's lands grootste kruidenier. Met een jaaromzet van ruim 5 miljard gulden. Bijna 500 supermarkten in Neder land, een gezamenlijke verkoopoppervlakte van 300.000 m2. Bij Albert Heijn werken zo'n 27.000 mensen. het vermogen om leiding te geven aan middelgrote organisaties, deze kwaliteiten kunnen in allerlei combinaties een juiste formule blijken. Gerichte opleiding en training kunnen overigens ontbrekende vaardig heden en kennis aanvullen wanneer voor gaande afwegingen positief blijken. Hoe te reageren? Als u meent de genoemde kwali teiten te bezitten en tussen 24 en 35 jaar oud bent ziet de heer W. van Dijk, afdeling personeelzaken van Albert Heijn, uw reactie met belangstelling tegemoet Zijn telefoon nummer: (075) 59 2401. Het adres: Albert Heijn bv, HK1124, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam. Uw brief of telefoontje zal uiteraard strikt vertrouwelijk worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3