'Het gaat niet meer als vroeger, dat is voorbij' Jarryd langs zwakke Becker Drie minuten voor TOP UVS hoopt op aardige wedstrijd Leython komt te kort om plaats te houden Excelsior (85) kijkt nog Steeds Omhoog PAGINA 16 SPORT ZATERDAG 28 MAART 1987 van Olympisch voetbaltoernooi ZÜRICH - Noord-Korea is door de wereldvoetbalfederatie (FIFA) uit gesloten van deelneming aan het Olympisch voetbaltoernooi van 1988. Het Noordkoreaanse elftal verscheen medio maart niet in Koeala Loempoer voor de voorron dewedstrijden tegen Thailand en Maleisië. De Noordkoreanen, die in de voortdurende onderhandelin gen met het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) en de Zuidko- reaanse organisatoren van de Zo merspelen een deel van het voet baltoernooi hebben aangeboden gekregen, beschouwen zich als me de-gastland vrijgesteld van de eis tot kwalificatie. Een speciale commissie van dé' FIFA voor dringende zaken, voor gezeten door de Rus Kolosjov, be sliste gisteren in Zürich, dat het Olympisch elftal van Noord-Korea niet alleen de betrokken wedstrij den heeft verloren, maar ook volle dig uitgesloten is van het totale Olympische toernooi. Het IOC wil de gisteren nog niet reageren. Vol gens woordvoerster Michèle Ver- dier wacht het IOC op een reactie van Noord-Korea. In april wordt in Lausanne een vierde gespreksron de gehouden tussen officials van de twee Koreaanse landen en IOC- topman Samaranch. In het Olympisch kwalificatie toernooi, waarvoor Zuid-Korea als gastland automatisch geplaatst is, zijn vijftien plaatsen in de eindron de te verdienen. De FIFA moest wegens het terugtrekken van een negental landen in Azië, Afrika en Midden-Amerika het speelplan herzien. De bonden van Ethiopië, Brunei, Gambia, Madagascar, Mauritius, Papoea Nieuw-Guinea, Suriname en de twee Jemen-repu- blieken kregen boetes opgelegd. Ook McEnroe ronde verder Restant gestaakte wedstrijd wordt uitgespeeld BRUSSEL (Rtr) - Samen met drie Zweden heeft John McEnroe zich geplaatst voor de halve finales van het indoortoernooi van Brussel. De combinatie van zijn vlijmscherpe tong en even scherpe volleys wa ren de Zwitser Jakob Hlasek te veel: 6-3, 7-5. De woede van McEn roe richtte zich in het begin van de tweede set voluit tegen de Australi sche scheidsrechter Jings en diens Belgische assistenten op de lijnen. Een passeerslag van de Amerikaan werd uitgegeven. De scheldkanno- nade, die McEnroe zich hierbij ver oorloofde, werd onderbroken door de mededeling van Jings, dat hij de game aan Hlasek gaf. Toen even la ter McEnroe een ace claimde, die hij niet kreeg, leek de partij een on tijdig einde te zullen krijgen. De Amerikaan kwam echter juist op tijd tot bezinning om diskwalifica tie te ontlopen. De naar de 26ste plaats van de wereldranglijst teruggevallen An ders Jarryd buitte de slechte vorm, waarin Boris Becker naar Brussel kwam, genadeloos uit en versloeg de als eerste geplaatste Westduit ser met 4-6,6-3,6-4. Jarryd ontmoet nu McEnroe. Aanvankelijk leek Becker gister avond enigszins beter op dreef dan in zijn voorgaande duels tegen Pe ter Lindgren en Slobo Zivojinovic. Jarryd had moeite met de back- Eerste geld binnen bij AZ ALKMAAR (GPD) - Nog geen vie rentwintig uur nadat de gemeente Alkmaar de eerste noodsignalen uitzond met betrekking tot een na derend financiële ondergang van AZ, heeft de voormalige sponsor Wastora een belangrijk deel (250.000 gulden) van de vordering aan de voetbalclub overgemaakt. Deze snelle telefonische transactie, die binnen enkele minuten zijn be slag kreeg, betekent, dat de ergste nood bij AZ gelenigd is. "We kunnen nu in alle rust de on derhandelingen beginnen over het restant van het bedrag", zei pen ningmeester Henk Visser. Naar verluidt gaat het nog om maximaal 300,000 gulden. hand van de Westduitser. Becker won na 42 minuten de eerste set met 6-4. In de tweede doorbrak hij de opslag van de Zweed voor 3-2. Maar met de zege in het verschiet faalde de Westduitser. Hij was niet meer bestand tegen het goede re tourneren van Jarryd. Hij verloor de set zonder nog een game te ma ken. In de beslissende set kwam Bec ker al bij zijn eerste serveerbeurt in grote moeilijkheden. Hij weerde drie breakpoints af, alvorens zijn opslag te winnen. Jarryd bleef hem constant onder druk zetten. De be slissing viel in de negende game, toen Becker tweemaal door Jarryd werd gepasseerd. Het was de tweede zege van de Zweed in de onderlinge confronta tie na vier nederlagen. Ook in de finale van het WCT-toernooi in Dallas was Jarryd de Wimbledon- kampioen de baas gebleven. Voor de Zweed, die in Rotter dam in de kwartfinales de uitein delijke winnaar Stefan Edberg drie sets afdwong, was de overwinning op Becker iets waarmee hij nauwe lijks rekening had gehouden. Hij achtte zich na een knie-operatie nog niet in topvorm. Titelhouder Mats Wilander heeft een set moeten afstaan aan Gilad Bloom; een Israëliër, die de kwali ficatie doorstond. Wilander plaat ste zich met een overwinning van 5-7,6-3,6-2 voor de halve finales. Het was pas de tweede keer, dat de kleine Bloom het tot de laatste acht van een Grand-Prixtoernooi bracht. Hij won in de vorige ronde van zijn als achtste geplaatste land genoot Amos Mansdorf. Tegen Wi lander maakte hij een achterstand van 2-5 goed, weerstond bij 4-5 een setpoint en won vervolgens de eer ste set met 7-5. Maar Wilander, die vier jaar lang in de topvijf heeft ge staan, maar nu gezakt is naar de zesde positie, herstelde zich enigs zins en stond in de tweede en der de set slechts vijf games af. *'Het was verschrikkelijk. Dit was één van de slechtste partijen, die ik ooit heb gewonnen", zei Wi lander. „Ik had totaal geen gevoel voor de bal". Jonas Svensson, als vijfde ge plaatst, bereikte eveneens de halve eindstrijd. De Zweed versloeg in de kwartfinale zijn landgenoot Jan Gunnarsson in twee sets: 6-3, 6-3. SASSENHEIM - Met drie minuten korfbal begint voor TOP vanmid dag de tweede helft van de veld- competitie. Het is het restant van de wedstrijd TOP - Pams, die op 1 november van het vorig jaar bij de stand 7-7 werd gestaakt wegens 'tweezijdig spelbevriezen'. Beide verenigingen dienden des tijds een protest in naar aanleiding van het vreemde besluit van scheidsrechter Kil. In die bewuste wedstrijd was TOP tien minuten voor tijd op gelijke hoogte geko men en toen Pams vervolgens op balbezit ging spelen wenste de ploeg van coach Hans Oele geen onnodig risico te nemen. Dit zinde Kil allerminst en nadat de vraag "of ze nog zin hadden om te gaan korfballen" naar zijn mening niet positief was beantwoord, had hij de wedstrijd voortijdig beëindigd. De Protestcommissie van het KNKV verklaarde echter geen van beide protesten ontvankelijk we gens procedurele onvolkomenhe den. TOP's bezwaar tegen het ze vende doelpunt van de Hagenaars, dat zou zijn gescoord na een fluit signaal, werd eveneens niet in be handeling genomen. De resterende drie minuten moesten wel op zo kort mogelijke termijn worden uit gespeeld, omdat de afloop van het duel van groot belang is voor de stand. Op de ranglijst van de over gangsklasse A bezet TOP nu een vijfde en Pams een tweede positie, maar het onderling verschil be draagt slechts een enkel punt. Geschrokken door dit en andere De in slechte vorm verkerende Boris Becker viel gisteren ten prooi aan gelijksoortige incidenten heeft de de Zweed Anders Jarryd, die de als eerste geplaatste Westduitser uitscha- Technische Commissie van het kelde voor de halve finales van het tennistoernooi van Brussel. Becker KNKV inmiddels een bindende verloor met 6-4,3-6 en 4-6. (foto ap» uitspraak voorgelegd aan het Hoofdbestuur inzake dit 'tweezij dig spelbevriezen'. Indien de ploe gen geen gehoor geven aan waar schuwingen van de scheidsrechter hun speelwijze te herzien, zal de man in het zwart voortaan gerech tigd zijn de wedstrijd de staken. Zover zal het bij TOP - Pams nu wel niet meer komen. "Als TOP de bal heeft gaat er zeker geprobeerd worden nog een doelpunt te ma ken. Maar drie minuten is echt niets. We hebben het op de training geoefend, maar het is allemaal zo voorbij. De bal naar de aanval, even rondspelen en een schotkans creeëren, aldus vele". •Maar ook al fluit scheidsrechter Teun Lepelaar vanmiddag om drie minuten over half vier voor de laat ste maal, het duel is dan nog niet geheel en al voorbij. "We gaan daarna weer protesteren tegen die zevende goal van Pams, want dan pas is de wedstrijd echt afgelopen en kan er geprotesteerd wordeu", verklaart Oele. Het feit dat niet Kil maar de Leidse scheidsrechter Le pelaar het duel afmaakt, ook de destijds gewisselde Frank Nijen- huis is reglementair niet van de partij, njaakt de zaak alleen nog maar pikanter voor de Protestcom- In verband met het overlijden van ere-lid Wim Broers gaat de wedstrijd van Zuiderkwartier te gen Ready, die voor morgenmid dag op het programma stond, niet door. LEIDEN - Terwijl de schakers van Alphen met hun gedecideerde winst op Katwijk 1 "beslag legden op de titel in de Leidse schaak bond, probeerden de overige teams uit de promotieklassse een nog zo goed mogelijke eindklasse ring te bewerkstelligen. De grQte verliezer van de slotron- de werd Leithen 1. De Leidenaars gingen namelijk met een voorlopi ge 1-6 de boot in tegen stadgenoot Philidor 3. Een resultaat dat Lei then onvoldoende bordpunten, laat staan matchpunten, opleverde om vanaf de voorlaatste plaats Lei derdorp 1 nog op de ranglijst te kunnen passeren. De Leiderdor- LEIDEN - De reünie van Leidse voetballers op hoofdklasseniveau, die morgen in de Kikkerpolder op het programma staat, belooft op voorhand niet uit te draaien op een spektakelstuk van de eerste orde. Daar draaien UVS en het met een handvol Leidenaars versterkte Wil helmus de laatste tijd te stroef Bovendien worden beide trai ners gekweld door de nodige (bles- sure)zorgen, maar Arie Lagendijk (UVS) en Ruud de Groot (Wilhel mus) weigeren dat gegeven aan te grijpen om zich bij voorbaat te ver ontschuldigen voor een povere vertoning. De Groot, die het in de 'derby' in elk geval moeten stellen zonder zijn voorstopper Rob Dor- las (gescheurde kniebanden) en mogelijk ook niet de beschikking heeft over de Leidse steunpilaren Henri Pouw en Ronald Jansen (beiden kampen met een kniebles sure), is er van overtuigd dat er bin nen zijn selectie nog voldoende kwaliteit over is om UVS volwaar dige tegenstand te kunnen bieden. Ook Lagendijk, die zijn beide vleugelverdedigers Arthur van Orssagen (geschorst) en Rob Ver meer (gebroken neus) buiten de ploeg moet laten, gaat er van uit dat zijn selectie in de breedte sterk genoeg is om dit gemis op te van gen. Hoewel de kwaliteit van het UVS-veld nadrukkelijk te wensen over laat. hoopt Lagendijk vurig dat de 'return' van het destijds in 0-0 geeindige eerste hoofdklasse duel tussen UVS en Wilhelmus doorgang vindt. "We hebben al veel te lang stilgestaan, we willen morgen heel graag aan de bak". Datzelfde geldt voor De Groot die het stroeve spel van zowel Wil helmus als UVS Wijdt aan de lange periode van stilstand die beide clubs achter de rug hebben. "We zijn duidelijk uit ons ritme en dat proberen we te ondervangen door nu zoveel mogelijk oefenwedstrij den door de week te spelen". Zoals afgelopen donderdag toen zijn ploeg in Zeist maar net het onder spit moest delven (2-1) in een 'spar ringpotje' met de nationale Uefa- jeugd. Hoewel de resultaten en het veldspel van beide subtoppers van de laatste weken niet al te veel goeds belooft, wil Lagendijk niet bij voorbaat uitsluiten dat UVS- Wilhelmus een aardig schouwspel wordt. "Afgelopen woensdag", al dus de Leidse oefenmeester, "is weer eens gebleken dat het voetbal absoluut niet voorspelbaar is. Ter wijl de verwachtingen voor Neder land-Griekenland toch hoog waren gespannen, werd het voor Neder land een tegenvallende wedstrijd. Maar ik beschouw het juist als een van de charmes van het voetbal dat het zich niet laat voorspellen. Daar om kan het morgen best een heel aardige wedstrijd worden". pers waren met een voorlopig 4V2- IV2 verlies bij Lisse 1 eveneens weinig succesvol, maar zij hadden aan het inmiddels verzamelde an derhalve bordpunt wel voldoende om de Leidenaren voor te blijven. De wedstrijd tussen Leithen en Philidor 3 werd een eenzijdige ver toning. Slechts Arno Luinenburg en Wim Turk slaagden erin om ten koste van Tan en Van de Wijngaard halve punten te verzamelen. Wel heeft Jan Bey in een afgebroken partij tegen Ten Kate nog enig per spectief op een winstpunt. Ver geer, Barkema, Verdouw, Kramer en Rommets tekenden eerder al voor winstpartijen aan Pbilidor-zij- de: 1-6. Via zeges van Van Hal, Thorn Leason en Lommerse ten koste van respectievelijk Mooijaard, De öoede en Timmerman, zorgde Zwarte Pion voor drie belangrijke punten tegen Leiderdorp. Op het kopbord remiseerden Rob van de Aardweg en Gerald Serdijn, terwijl ook Lemmers-Van Ketel en Ruig- rok-Liefbroer met puntendelingen werden beklonken: 4V2-IV2. Een grotere Lissese zege ligt daarbij in het verschiet. Bij de hangpartijen staat Godijn namelijk op voordeel tegen De Jeu, terwijl tussen Jan Bakker en Henk Goeman het even wicht intakt is gebleven. Ondanks vijf remises toch volop spanning in het duel tussen mid denmoter Oegstgeest en het reeds gedegradeerde Roelofarendsveen. De doorslag gaven de winstpartij en van Van der Spek en Boon op Van Leur en Van Scheppingen. Hoogenboom scoorde ten koste van Koese tegen: éVz-ZVz voor Oegstgeest. Omdat georganiseerde sport voor het eerst opgang deed rond de eeuwwisseling dienen, mits op weg daarheen niet aangetast door de tand des tijds, de hon derdjarigen onder de clubs zich straks in rijen van drie aan. In Leiden en omstreken zijn er al een paar (roeivereniging Njord en tennisclub OLTC) die het eeuwfeest achter de rug hebben, terwijl andere clubs zoals bij voorbeeld ASC (95) daar bijna aan toe zijn. Ook de gymnas tiekvereniging Excelsior kijkt inmiddels omhoog. Dat doen ze al vanaf 1902, al was de keuze van de naam Excelsior (Latijn voor Steeds Hoger) toen natuur lijk niet direct gericht op het jaar 2002, maar meer op de pres taties van de gymnasten. Bij le ven en welzijn dus nog vijftien jaar en het is zover voor deze 85- jarige, die dit lustrum aangrijpt om nog eens goed uit te pakken. Met de aantekening dat dat is geboren uit pure noodzaak. Want hoewel de vier over koepelende gymnastiekbonden in Nederland nog altijd kunnen wijzen op zo'n 350.000 leden zit de sleet er onderhand toch een beetje in. Bij de oudste van de overgebleven tien Leidse gymnastiekclubs (h)erkennen ze dat maar al te zeer. Actie is ge boden. Noord-Korea uitgesloten door Ad van Kaam LEIDEN - Liever dan lang stil te staan bij het verleden richt de Leidse gymnastiekvereni ging Excelsior de blik op de toekomst. Hoewel er een vrijwel volledige en misschien wel unieke documentatie over 85 jaar clubhistorie voorhanden is en er daarom vrijblijvend kan worden gegraaid in een grote voorraad feiten, details en anecdoten kijkt het huidige bestuur aan de vooravond van het jubileum vooral vooruit. Niet omdat de geschiedenis van Leidens oudste gymclub oninteressant zou zijn dan wel dat men bij Excelsior iets te verbergen zou hebben, maar gewoon omdat de realiteit van vandaag de dag eigenlijk alle aandacht opeist. Er staat namelijk wat te gebeuren bij Excelsior. Of beter nog: er moet heel wat gebeuren. Op korte ter mijn, maar zeker ook over een wat langere periode. Vast van plan om de honderd te halen en indachtig het gezegde dat stilstand onherroe pelijk achteruitgang betekent zijn ze er bij de wat ooit te boek stond als een specifieke 'herenclub' van overtuigd dat er actie ondernomen moet worden. Wat dat aangaat is de tijd voorbij dat het allemaal vanzelf ging of dat er bij voorgaande jubi lea uitsluitend woorden van lof werden toegezwaaid. Ook in het van origine wat behoudende we reldje van de gymnastiek zijn ze er onderhand wel achter dat er sinds die derde juni in 1902 wel het een en ander is veranderd in de maat schappij. Discussie Reeds vier jaar na die gedenk waardige datum brandde de dis cussie los over het wel of niet toela ten van vrouwen bij Excelsior, een kwestie die de gemoederen heel lang heeft beziggehouden. Er moest eerst 82 jaar voorbijgegaan eer de statuten ook daadwerkelijk werden gewijzigd, een ingreep die zo laat kwam dat het rendement daarvan tot op de dag van vandaag nihil te noemen is. "Het verleden", zo stelt Excelsior-documentalist Emiel van der Hoeven daarbij vast, "speelt ons hierbij natuurlijk par ten. Na al die tijd staan de dames dan niet opeens te springen om lid van Excelsior te worden". Dat, gevoegd bij de tendens van de laatste jaren die een verminder de belangstelling voor de gymnas tiek aangeeft, was voor het bestuur van Excelsior reden om zich te be zinnen op de toekomst. "Al een jaar of wat stabiliseert ons ledental zo rond de 150 leden", zet voorzit ter Wim de Koning de feiten op een rijtje. "Van groei is geen sprake. Ik wijt dat aan een aantal factoren. Het aanbod van sporten is het laat ste decennium almaar groter ge worden, de keuze dus ruimer. Dat zie je ook terug op de basisscholen waar de gymnastiekles in tegen stelling tot vroeger voornamelijk wordt gevuld met spelletjes. Daar naast ligt de moeilijkheidsgraad van gymnastiek gewoon hoog. Het kost jaren van intensieve training voordat je resultaat ziet. Verder is er te weinig competitie tussen de clubs onderling. Maar bovenal be schikken wij niet over een eigen home waardoor er nauwelijks bin ding bestaat onder de leden. En last but not least treden wij te wei nig naar buiten". Uitvoering In dat laatste komt verandering. Met het oog op het 85-jarige jubi leum besloot het bestuur een klei ne drie jaar geleden die gelegen heid aan te grijpen om weer eens uit de betrekkelijke anonimiteit van de gymzaaltjes naar voren te treden en zo in bredere kring pro paganda voor de club te maken. Een traditie moest daarbij in ere worden hersteld, namelijk het fe nomeen uitvoering. Voor het eerst gedaan in 1939 gaf Excelsior zijn laatste in 1975 en. wat stof afnemen was daarom wel nodig. Dat is vrij rigoreus gebeurd. "Moest wel", zegt organisator Henny Sieval daarover. "Je kan in deze tijd na tuurlijk niet met zo'n ouderwetse vertoning op de proppen komen". Over de plaats van handeling was geen discussie nodig: "Dat moest uiteraard de Stadsgehoor zaal zijn", zegt Sieval, "van ouds her de geijkte plaats voor een der gelijk evenement. Het uitgangs punt was om met wat goeds te ko men. Iets van deze tijd. Een onder houdende show vol vaart met een duidelijke rode draad en een spor tieve inslag. Puur entertainment dus. We, dat zijn Hennie Panne- koek, de vijf clubtrainers en ik, hebben gekozen voor het thema circus. Daaromheen hebben we een programma van zeventien nummers gebouwd. De voorberei dingen hebben bijna twee jaar in beslag genomen". Omdat de organisatoren een 'compléte' show voor ogen stond moest de 'mannenclub' de hulp van derden inroepen. Het Leids amateurcircus, zustervereniging Pro Patria uit Zoetermeer en de Leidse balletschool verlenen hun medewerking aan de nummers die door een heuse spreekstalmeester worden aangekondigd. In totaal komen er vanavond 125 'artiesten' op het podium, terwijl er achter de schermen nog eens 40 mensen in touw zijn om de live-uitvoering vlekkeloos te laten verlopen. Ook licht, geluid, décors en materiaal is door clubmensen zelf verzorgd. "Inderdaad, een gigantische orga nisatie", benadrukt Henny Sieval. "De hele vereniging is er bij be trokken". Henny Sieval met het draaiboek daarboven Wim de Koning enJacqm "Maar", zegt bestuurslid Jacques Pommer, "als alles vanavond goed verloopt hebben we wel eer van ons werk. De 600 beschikbare kaarten vlogen de deur uit, dus de tent is uitverkocht. Het is en blijft natuurlijk wel een live-show, er kan van alles misgaan. Het is geen theater-voorstelling die je einde loos kunt repeteren. Eén generale repetitie en dan moet het lukken. Het draaiboek zit zo in elkaar dat om elf uur precies de voorstelling is afgelopen. Daarna is er nog een groot bal." Gat Voor praeses Wim de Koning is daarmee de kous nog niet af. "Nee", schudt de voormalige voor zitter van voetbalclub ZLC be dachtzaam het hoofd. "Zoals het er nu naar uitziet blijven we met een fiks gat in de begroting zitten. De totale kosten van de uitvoering be uoor de uitvoering van vanavond. I >s Pommer. dragen ondanks die enorme eigen inbreng elfduizend gulden. Er dreigt een tekort van pakweg vier duizend gulden. Ik had gehoopt op wat meer steun uit het bedrijfsle ven. Dat is me toch tegengevallen. We kunnen weliswaar putten uit de reserves, maar dat zie ik toch niet zo zitten. Ik moet me daar nog over beraden. Oorspronkelijk zou ik dit jaar terugtreden als voorzit ter. Dat zal ik nog wel even moeten uitstellen. Want uiteraard zal ik niet rusten of dat nadelige saldo moet zijn weggewerkt. En wees niet bang, Excelsior kan heus te gen een stootje. Het is echt niet zo dat we voor een avond als deze het voortbestaan van de vereniging op het spel zetten". Effect Dat zou inderdaad in flagrante tegenstelling staan met de oor spronkelijke doelstelling die juist is gericht op het wervende effect ast hem Emiel van der Hoeven en (foto Holvast) dat van de uitvoering moet uit gaan. Op de vraag of er naar aanlei ding van de evenement ook direct sprake zal zijn van een 'herontdek king' van Excelsior haalt Wim de Koning zijn schouders op. "Ik weet niet of dat meteen meetbaar is. Ik weet wel dat het gewoon belang rijk is dat de mensen je naam weer eens horen of lezen. Dat moet mijns inziens ook veel frequenter gebeuren. Als betrekkelijke bui tenstaander die afkomstig is uit de voetbalwereld verbaas ik me er wel vaker over dat niemand in de gymnastiek zich echt druk maakt over dit soort dingen. Een voetbal club, hoe klein ook, staat wekelijks in de krant. Die continuïteit heb je nodig. De mensen moeten toch we ten dat je er bent en wat je te bie den hebt. Het gaat niet meer van zelf zoals vroeger. Die tijd is echt voorbij. Vandaar ook dat we voor uit moeten denken. En niet achter om kijken".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16