S3 mm idCM ILI W Optimisme bij Oranje na deling met DDR Lévitan voelt zich verraden Ijshockeyers spelen als herboren UEFA geeft Ajax flinke boete LUGDUNUIYI VERBURCH LDWS - ALPHEH .U.V.S.-WILHELMUS ELMUSJ c=Dg Belda wint in Catalonië ZATERDAG 28 MAART 1987 SPORT PAGINA 15 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Zo bind je dus een scrum. Het Franse trio Jean Pierre Garnet (links), Jean Condom en Pierre Berbizier beiden met hoofdband) zoeken houvast in de ontmoeting met Ierland in Dublin, waar de 'Haantjes' niet alleen met 19-13 wonnen, maar ook beslag legden op de Vijflanden Cup. "French hold on" luidt de boodschap die het fotopersbureau AP bij dit pakkende prentje heeft gevoegd. Ontsierd Atletiekminnend Nederland werd onlangs geschokt door een reportage van Sierd de Vos in Avro's Sportpanorama. Tussen de recente EK en WK versche nen Han Kulker en Rob Drup- pers op de buis als snelle jongens die in Florida de blits maakten. De Vos beelde de twee kersverse Europese indoorkampioenen af als flierefluitende rokkenjagers die zich tijdens hun trainingssta ge in de omgeving van Gainsville Florida meer uitsloofden in het uitgaansleven dan op de atletiek baan. Nu heeft Han Kulker in het verleden inderdaad de nodige faam als stapper gemaakt, maar sinds hij het loopwonder in zich zelf heeft ontdekt, is de Leide- naar een betrekkelijk rustig pri- véleven gaan leiden. En wat zijn maatje Rob Druppers betreft; die verricht eerder teveel dan te wei nig trainingsarbeid. Maar Sierd de Vos is kennelijk zelf gaan geloven in het beeld dat hij van de snelle Hollandse jon gens had gewekt, want bij aan komst in Indianapolis, plaats van handeling voor de eerste wereld kampioenschappen op een over dekte baan, voorspelde De Vos aan het begin van deze maand dat Kulker en Druppers niet vooruit te branden zouden zijn. "Die twee zijn me daar toch te keer gegaan, het zal me verbazen als ze nog een meter kunnen lo pen", wilde De Vos vooral zichzelf doen geloven. Maar dat viel dus mee, want Kulker legde op de 1500 meter beslag op een bronzen plak en Druppers werd in de finale van de 800 meter weliswaar laatste, maar dat kwam niet door een ge brek aan snelheid. Integendeel, Druppers werd algemeen be schouwd als de snelste van het deelnemersveld, maar bleek niet bestand tegen het ellebogenwerk van zijn concurrenten. Zoals hij eerder ook niet be stand was geweest tegen de druk van De Vos, die hem in Florida wist over te halen uit zijn rol van serieuze atleet te vallen. De re portage die daarvan het gevolg was, heeft nogal wat overspan nen reacties opgeleverd. Zoals in het maandblad voor de loopsport Runners waarin medewerker Jan Knippenberg zo ongeveer uit zijn vel springt naar aanlei ding van wat hij "Holland Vice in Florida" noemt. Knippenberg: "Het ergste valt te vrezen voor de Nederlandse topatletiek. Moet je zoiets uitzenden? Je zou den ken dat die Kulker wat meer in zijn mars heeft dan alleen lopen, van Druppers wisten we dat he laas nog nietnu wel. Maar alla. je kunt nog zeggen ze hebben meegedaan. Wat ondoordacht, wat euforisch na de behaalde successen. Maar wat De Vos be treft: deze nietsontziende oliebol op het gebied van de atletiek en sinds deze uitzending van Avro's Sportpanorama vlak voor het in- door-WK de belichaming van het niets (al zal hij zelf 'publicity' zeggen) heeft na zijn trieste ver slag van de Rotterdamse mara thon '86 weer een nieuw diepte punt toegevoegd aan het niveau van de Nederlandse sport-jour- nalistiek". Ontsierd (2) Knippenberg blaast nog verder: "Geen woord over tegenstan ders, het lopen van een 800 meter of een 1500 meter, de training, de tactiek, de techniek. The boys in Florida -en klagen over het harde leven van een topatleet. Ja, we moeten ze zielig vinden en dat doen we ook sinds deze uitzen ding. Ze streven naar erkenning als atleet, maar het resultaat is dat ze worden erkend als pias. Sierd de Vos heeft het volmaakte recept gevonden om de atletiek te presenteren als volstrekt belache lijke bezigheid voor klaplopers". Een nogal merkwaardige aan klacht waar de lezers die de be wuste uitzending van Sportpa norama hebben 'gemist' waar schijnlijk geen bal van begrijpen. Maar dat geldt niet voor Han Kulker. Het levende visitekaartje van De Bataven voelt precies aan wat Knippenberg bedoelt. "Hier ben ik natuurlijk niet zo blij mee". moet de Leidenaar bekennen. "Ik had echt niet verwacht dat die uitzending zoveel reacties zou losmaken. Daar ben ik wel een beetje van geschrokken. Op de vereniging hébben oudere atleten me zelfs gewaarschuwd dat ik op deze voet niet verder moet gaan. Nou was ik dat ook niet van plan hoor, want ik zag het gewoon als eenmalig geintje". Dus Kulker kon er zelf wel de lol van inzien? "Ja hoor, toen ik het op de buis zag, vond ik het best lachen, maar ik had ook meteen in de ga ten dat het op buitenstaanders wél eens heel anders zou kunnen overkomen". Wat dus ook is gebeurd. Kulker: "Achteraf gezien had ik het ge woon nooit moeten doen. Als ik wat inspraak had gehad, zou er ook zeker aandacht aan de trai ningen en. de komende tegenstan ders zijn besteed, maar ja, ik had nog nooit zoiets aan de hand ge had. Ik kan me best indenken dat het nogal wat mensen tegen de borst heeft gestuit, hoewel ik het zelf allemaal tamelijk onschuldig vond. Hoe dan ook, het was eens en nooit weer". Geen woorden... Scheidsrechter Kromhout was zondag bij de wedstrijd Lugdu- num 5-Oranje Groen 2 een man van weinig woorden. "Naar achteren die muur, an ders kap ik ermee", voegde de leidsman uit Noord- wijk de spelers van Oranje Groen toe. Volgens Kromhout stond de 'levende' muur niet op de vereis te afstand, vandaar zijn waar schuwende woorden. Wouter Develing van Oranje Groen sloeg het tafereel van dichtbij gade: "We stonden inderdaad te dicht op de bal. Na de waarschu wing van de scheidsrechter lie pen we naar achteren. Toen was het nog niet goed, dus wij nog verder naar achteren. Op een ge geven moment stonden we zeker op 10 meter afstand. Toen zei-ie weernaar achteren anders hou ik ermee op". De woorden van Kromhout wekten de ergernis van Peter Te gelaar, die evenals Develing deel uit maakte van de muur. Hij zei tegen de 'scheids': "Nou, dan kap je er toch mee". Dat liet Kromhout zich geen twee keer zeggen. Hij blies bij een 2-0 stand voor Oranje Groen 2 af. Toen keken 22 voetballers wel raar op hun neus, ook Wou ter Develing: "De wedstrijd was er niet naar. De sfeer was niet explosief Wat me wel opviel, was dat de scheidsrechter weinig toeliet. Ik maakte een opmerking over een beslissing en toen ging-ie gelijk over de rooie". Kromhout zelf doet er het zwij gen toe over het opmerkelijke in cident: "Ik heb de wedstrijd gestaakt. Daarvan heb ik een rapport op gemaakt. De tuchtcommissie moet maar uitmaken wat er mee gebeurt. Verder heb ik niets te zeggen". Kassa (1) In de uitgave van 20 maart van het officiële mededelingenblad van de KNVB is een .lijst van 64 niet-gerechtigde spelers gepubli ceerd. Dat zijn voetballers die bij hun vereniging elf keer of meer in een hoger elftal zijn uitgeko men dan het team waarin ze nu spelen. De reglementen van de KNVB vermelden dat in zo'n ge val de betreffende club een boete van vijftig gulden aan het bonds- bureau naar Leiderdorp moet overmaken. Dat betreft geen éénmalige storting, maar dat be drag dient door de club na elke overtreding aan de Afdeling Lei den te worden overgemaakt. De kassa rinkelt op het mo ment dus flink in het bondsbu- reau in Leiderdorp, waar de me dewerkers zich de laatste weken in de huid van belastinginspec teurs hebben gehuld. De groot ste vangst deed de bond in Lisse, waar de lokale FC negen spelers van het zesde zondagelftal in het tiende had laten uitkomen. Secretaris Zonneveld meent dat dat noodzakelijk was omdat er nogal wat onvrede in de ver eniging bestond over het functio neren van beide teams. Zonne veld: "Het ene elftal won alles en het andere elftal verloor alles. Niet leuk natuurlijk voor de spelers en de leiders van beide teams. Dus hebben we na langduring overleg besloten het om te draaien. He laas waren we te laat met de in zending van de nieuwe elftalop- gave. Daardoor zijn we nu dus het slachtoffer. We hebben daar na direct contact opgenomen met de Afdeling Leiden. We moeten even wachten wat daar uit komt", aldus Zonneveld. Als we moeten betalen, is het vermoedelijk éénmalig. Voor dit weekeinde hopen we dispensatie te krijgen en volgende week is de nieuwe opgave van kracht. Maar leuk vinden we dit natuurlijk niet. We hebben het omgezet om het iedereen naar de zin te ma ken. Dat is toch ook de bedoeling van het voetbal? We zagen geen andere mogelijkheid om iedereen met plezier te laten spelen. Bij ons is alles gewoon goed geregeld. De identiteitskaarten zijn bij ons allemaal in orde. Wij zijn eerlijk, maar worden daar nu voor be boet. We hadden net zo makkelijk valse namen op kunnen geven, maar dat hebben we niet ge daan". Rijnsburgse Boys-secretaris Gerard van Zuylen reageert aan vankelijk furieus op de 'zwarte lijst', maar moet later toegewn dat de bond het bij het juiste eind heeft. In het geval van dc zaterdageersteklasser gaat het om keeper Ruud Spierings. die twaalf wedstrijden in het eerste heeft gespeeld en daarna twee duels met de reserves heeft ge speeld. Dat kost de club dus so wieso honderd gulden. "Ook in de voetbalwereld moet je soms erkennen dat je fout bent geweest". zegt van Zuylen na bestude ring van de reglementen "Ik dacht de regels te kennen. Vroeger ging het om de helft van het aantal competitiewedstrij den plus één. Maar enige tijd ge leden is die grens verlegd naar elf duels. Ik moet dus toegeven dat ik fout ben geweest en ik neem de schuld volledig op me. Het is wel een probleem, maar misschien dat we voor de rest van het seizoen dispenstatie kunnen krijgen. Zo niet dan gaat het aar dig wat kosten". Kassa (2) KNVB-penningmeester Gé van Strien geeft de volgend uitleg aan de 'actie' van de bond "De reglementen zijn een tijd terug gewijzigd. De reden daar van is dat niet alle teams het zelf de aantal wedstrijden spelen. Om het één en ander te vereen voudigen heben we de grens bij elf wedstrijden gelegd. De clubs moeten niet denken dat wij er zijn om hun dwars te zitten. Het is heus niet zo dat de bond de be doeling heeft om de kas eens flink te spekken", aldus kasbeheerder Van Strien. "Wij hebben gewoon de regle menten na te leven. Normaal is het in de winterperiode heel druk. Door het vlotte verloop van het voorseizoen bestond nu de mogelijkheid om er weer eens op te letten. Dat is onze taak. Lisse moet zich nu niet verschuilen achter vreemde verhaaltjes. We begrijpen best dat clubs in de problemen kunnen komen. In plaats van de elftalopgave te ver sturen, hadden ze best een tele foontje kunnen wagen. Ik denk dat de bond in dal geval best be reid was geweest die omzetting te accepteren". Van Strien: "Het is een beetje zwaar gesteld om er van uit te gaan datje de enige club bent die het goed doet. De clubs waren destijds unaniem voor het hand haven van de identiteitskaarten om op die manier vervalsing te gen te kunnen gaan. Daar moe ten we ons dan ook aan houden". CANAZEI (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam heeft gisteravond als herboren ge speeld in zijn eerste duel voor het toernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep. De ploeg van de Amerikaanse coach Lou Vairo bereikte In een wedstrijd met veel goed ijshockey een gelijkspel tegen Oost-Duitsland. De van financiële malversaties beschuldigde ex-Tour baas Felix Lévi- „Ik heb nooit gejongleerd". De 6-6 (1-2,4-3.1-1) in het Italiaanse Dolomieten-dorp Canazei was re den tot voorzichtig optimisme in het Nederlandse kamp. Vairo gaat er immers vanuit, dat een gemid delde van een punt per wedstrijd voldoende is voor kwalificatie voor de Winterspelen van Calgary 1988. Voor acht landen zijn drie plaatsen te verdelen en een vierde, die kwa lificatieduels tegen de winnaar van de C-groep oplevert. De start kon voor Nederland bij na niet beroerder zijn. Vairo had de derde aanvalslijn (Van Gerwen- Wensink-Louwers) als eerste opge- Opnieuw record op baan Medeo ALMA ATA (SID) - De schaatsers op de super-baan Medeo bij Alma Ata bleven ook gisteren druk doen de de wereldrecords van Heeren veen in hoog tempo uit de boeken te schrappen. De Rus Andrej Bo- brov (22) reed op de 1500 meter een nieuw wereldrecord. Hij gleed na 1 minuut en 52,46 seconden over de eindstreep van het hoogland-ovaal. Bobrov, in 1983 al eens goed voor een persoonlijke toptijd van 1.53.22, verbeterde het wereldre cord van zijn landgenoot en we reldkampioen Nikolaj Goeljajev. die zes weken geleden op de over dekte baan van Heerenveen 1.52,70 had gereden, met 0,22 seconde. Luttele minuten, voordat Bobrov aan de start kwam, had de sprinter Andrej Bachvalov het wereldre- cord van Goeljajev al geëvenaard. ADVERTENTIE Zondag 14 uur OhU wist het al? DeTegelhandel steld, teneinde de Oostduitsers zand in de ogen te strooien. Binnen 14 seconden scoorde de DDR even wel. Het was de ..vroegste" treffer van de vijf wedstrijden, die het toernooi oud was. Na de afgeslagen openingsaan- val van Oranje passte de ervaren Radant dwars door de Nederland se verdediging op de minstens zo geroutineerde Proske. Die passeer de doelman Hoogendoorn zonder moeite. Nadat de sterkste Neder landse lijn, Toren-Collard-Koop- mans, rust in het spel had ge bracht, maakten de zondebokken van de eerste minuut hun fout goed. Wensink zette Nederland op 1-1. Tussen de achtste en de tiende minuut kreeg Nederland dè kans op voorsprong te komen, toen de Oostduitsers wegens straffen eerst met één en daarna'met twee man minder speelden. Vairo had tijdens het trainingskamp in West-Duits- land juist gehamerd op het benut ten van de ,,powerplay". Neder land kreeg inderdaad kans na kans, maar vond geen gaatje. Vlak nadat de DDR compleet was, liet Oranje zich verrassen door Hiller: 1-2. In de tweede periode bereikte Nederland een vorm. die vorig jaar bij de wereldtitelstrijd in Eindho ven nimmer behaald werd. Daar verloor het. zonder de geblesseer de Collard en met liefst 41 strafmi- nuten, met 2-5 van het uit de A- pool gedegradeerde Oost-Duits land. Ondanks twee tegentreffers, doordat respectievelijk Bert Hille en Koopmans een straf van twee minuten uitzaten, en een taxatie fout van Hoogendoorn, volhardde Nederland in zijn strakke spel. Dat leverde doelpunten op van Toren, uit een man-meer-situatie, Hom burg, Van Gerwen en Collard. die Oranje met 5-4 voor het eerst op een voorsprong zette Toch bleek weer dat een moment van verslap ping direct een tegentreffer ople vert. Kuhnke profiteerde van on oplettendheid in de Nederlandse defensie: 5-5. De vraag was hoe Nederland de slotperiode zou doorkomen. We derom beleefde Nederland een be roerde start. Uitgerekend aanvoer der Berteling. gewoonlijk de be heersing zelve, moest al na 26 se conden naar de strafbank. Maar Nederland liep geen schade op. Hoogendoorn blokkeerde een schot van de doorgebroken Stein- bock. De keeper van Groningen had in de vierde minuut echter geen verweer op de inzet van Ge- bauer, nadat Nederland de face-off, altijd al een zwak punt, had verlo ren (5-6). Dankzij het zuivere spel slaagde Nederland er voor de vijf de keer in, een achterstand weg te werken. Een schot door het cen trum van verdediger Van Steen werd door Kooprnans licht van richting veranderd. Daarna had Nederland een overwicht dat vol doende was om de 6-6 vast te hou den, maar onvoldoende om het duel voordelig te beslissen. Frankrijk heeft zich al op de tweede dag van het wereldkam pioenschap ijshockey voor B-lan den in een moeilijke positie gema- nouvreerd. Na de 5-5 tegen nieuw komer Noorwegen verloren de Fransen gistermiddag met 5-6 van Oostenrijk. Polen won met 14-6 van China ZÜRICH (Rtr) - De tuchtcommis sie van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft Ajax gisteren beboet met een bedrag van 7000 Zwitserse frank (9500 gulden). De Amster damse club kreeg de geldstraf voor de invasie van feestende suppor ters op het speelveld, na de over winning van 3-1 op Malmö FF in De Meer, vorige week woensdag. Toen de plaatsing van de Ajacie- den voor de halve finale van de strijd om de Europa Cup voor be kerwinnaars een feit was, klom men grote groepen fans van de F- Side over de afrastering van het veld om de spelers te huldigen. Voor het vele vuurwerk op het veld kreeg Ajax geen straf. Inter Milan kreeg voor een dergelijk ver grijp van de supporters, in het duel tegen IFK Góteborg, liefst twaalf duizend frank (16.000 gulden) boe te. Bordeaux kreeg voor de rook- PARIJS (GPD) - Felix Levitan voelt zich 'verraden' door de nieu we directie van Le Pansien Libéré. die hem van de ene dag op de ande re het leiderschap van de Societé du Tour de France heeft ontno men. Lévitan vertelde dit vanuit zijn huis in Cannes in een inter view met het radiostation Europe 1 en hij voegde eraan toe dat, als er sprake zou zijn van gerechtelijke vervolging - wat wordt beweerd - hij degene zal zijn om vervolging in te stellen wegens smaad. Op beweringen, donderdag avond in Le Monde gedaan, dat Lé vitan het gigantische verlies van de Tour of America in 1983 onder de tafel zou hebben gewerkt door on der meer deviezenmanipulaties, ging Lévitan in door te zeggen dat de Société du Tour de France voor dat verlies de verantwoordelijk heid niet had gedragen. Dat was opgevangen door Amerikaanse maatschappijen, zo verklaarde hij. Lévitan gaf toe dat de Ameri kaanse tour een vergissing was ge weest en hij vertelde er meteen maar bij dat hij „waarschijnlijk geen gemakkelijke medewerker" bommen op het veld een half zo zware straf. De zwaarste straffen van de UEFA waren voor Apoel Nicosia en Torino. De Cyprioten kregen liefst 55.000 frank (75.000 gulden) boete voor het niet ver schijnen, in oktober, voor de wed strijd tegen Besiktas in Istanboel. Apoel had een verbod van de rege ring om naar het als vijandig be schouwde Turkije af te reizen. Torino kreeg 18.000 frank (25.000 gulden) voor de misdragingen van spelers en fans in de wedstrijd te gen FC Tirol. De speler Ferri kreeg voor onsportief gedrag twee duels schorsing opgelegd. was geweest. Hij verdedigde zich echter door te zeggen dat het in een bedrijf als de Société du Tour de France nodig was om 'krachtig' op te treden. Het kantoor van Lévitan is door de eigenaren van de Société verze geld. Het jaarlijkse budget van de onderneming beloopt zo'n 70 mil joen francs en de eigenaren, waar onder het Parijsc dagblad Le Pari- sien Libéré, wilden zelf wel wat meer in de melk te brokken heb ben. Daarbij namen de eenmans-on derhandelingen van Lévitan in de richting van ondernemingen als de Tour de l'Avenir en afspraken met de Amerikanen en zelfs met Co- lombianen zuil e vormen aan dat er meer inzicht in het werken van Le vitan werd geëist. De ontslagen Tour-baas haalde in het interview van gisterochtend aan dat hij drie miljoen mark had weten te slepen uit het vertrek van de Tour uit West-Berlijn in juli. II i wees ook met klem de beschuldi ging van de hand dat er in zijn li nancieel beleid af en toe gaten vie len en dat; hij die gaten dan niet volgens de regels van de boekhou ding zou hebben weggewerkt. „Ik heb nooit gejongleerd", al dus Lévitan, van wie men nog niet weet of hij zal worden beschuldigd van een slecht financieel beheer dan wel van malversaties. Naar verluidt bestaan er onzekerheden over een bedrag van 9 miljoen francs. Intussen heeft Lévitan zich „diep teleurgesteld" in zijn huis in Cannes teruggetrokken, waar hij zich wil wijden aan zijn gezin en denkt over het schrijven van zijn memoires, maar ..pas als de rust is teruggekeerd". Als in juli dc Tour de France van start gaat, is hij niet van plan uit Frankrijk weg te gaan. maar zal hij ernaar kijken via de te levisie. Tot het gezin waaraan hij meer tijd' wil besteden, behoort ook zijn dochter Claudie, die met haar va der in een onverbrekelijk en be roemd tweemanschap aan het hoofd stond van de Tour de Fran ce. Over Claudie, die brj de Tour altijd overal tegelijk te vinden was. wordt na het vertrek van haai va der niets vernomen. Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS-terrein Sportpark "De Vliet" ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" HOOFDKLASSE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur I 5E brandwerende kasten kluizen A S /~M breestraat 122-124 145 Leiden BADALONA (ANP) - De Spaanse wielrenner Vicente Belda heeft de Catalaanse week gewonnen. In de laatste etappe van Torredembarra naar Badalona. een rit over 173 kilometer, veranderde er weinig meer in het algemeen klassement. Omdat de Westduitser Peter Hilsc gisteren slechts met zeventien seconden achterstand op Belda startte en de laatste etappe over geaccidenteerd terrein ging, met onder meer nog een col van de eerste categorie, werd nog een behoorlijke strijd verwacht. Die kwam er ook. Vooral dankzij de inspanningen van de ploeg Post, die de koers beheerste. Bert Oosterbosch, die later af zou stappen, Henk Lubberding maar ook Peter Winnen en Robert Millar controleerden het peloton in een poging Phil Anderson naar de ritzege te begeleiden. Zover kwam het echter niet. De Spanjaard Indurain won. Peter Winnen was de beste Ne derlander. Hij eindigde als 22e.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15