Hele haven in aanbieding 'Vroeger was je écht organist' Dans om overname Staatsvissershavenbedrijf IJmuiden duurt voort Kees Borst halve eeuw achter orgel in kerk Rijpwetering Rij neveld wordt Rijnwoude, Aarlanden wordt Aarweide ZATERDAG 28 MAART 1987 :LEIDSCH DAGBLAD: KATWIJK7IJMUIDEN - "Als het Staatsvissershaven bedrijf in IJmuiden wordt overgenomen door een pro jectontwikkelaar, zou dit weieens het einde kunnen be tekenen van de visserij-activiteiten in en rond dit ge bied. Een ondernemer die hier in korte tijd geld wil maken, door bij voorbeeld de bedrijfsgrond te verko pen of de prijzen van de erfpacht flink op te trekken, maakt een goed beheer van de haven in de toekomst onmogelijk. De schepen zullen uitwijken naar andere vissersplaatsen en in hun kielzog waarschijnlijk ook de visverwerkende industrie". Een dergelijk schrikbeeld staat M. Noordenbos, directeur van de Katwijkse/IJmuidense rederij Kennemerland, voor ogen als de rijksoverheid bij het privatiseren van het Staatsvissershavenbe- drijf in IJmuiden een zo hoog mogelijk verkoopprijs centraal stelt. De Haagse projectontwik kelaar Scope heeft vorig jaar al 15 miljoen gulden geboden voor de haven van IJmuiden en dat is twee keer zoveel als de groep, die Noordenbos vertegenwoordigt in de slag om de overname van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB). door Dick van der Plas Deze groep, bestaande uit vis serijbedrijven en ondernemin- gen uit IJmuiden, Velsen en Kat wijk, heeft zich verenigd in de bv Vissershavenbedrijf IJmuiden Deze club wil niet meer dan 5 tot 8 miljoen gulden op de tafel leg gen voor het SVHB. "Belangrij ker dan dit geld is echter dat wij garanderen dat IJmuiden na de overname zijn functie als vissers haven kan behouden", meent Noordenbos. "Alle groeperingen binnen de bv zijn bereid mee te werken aan een zo goed mogelijk beheer van het totale havenge bied. Dat moet voor de rijksover heid van doorslaggevend belang zijn". De reder voelt zich in dit ver band gesteund door eerdere uit spraken van de verantwoordelijk minister N. Smit-Kroes, dat het afstoten van het Staatsvissersha- venbedrijf aan het bedrijfsleven nooit zou mogen leiden tot een uitverkoop van de belangen van de visserij. Gegadigde Het Staatsvissershavenbedrijf beheert in IJmuiden 98 hectare grond, waarvan 48 hectare is be bouwd, een vissershaven en een haringhaven, vishallen, kantoren en dienstgebouwen, twee scheepshellingen en een dok, een aantal woningen en een ei gen elektriciteits- en waterbe drijf. Het Vissershavenbedrijf IJ muiden bv is één van de kandi daten die zich inmiddels bij de Nationale Investeringsbank (NIB) heeft gemeld voor de over name van het SVHB. De NIB beoordeelt de ingediende plan nen en brengt op korte termijn advies uit aan het ministerie van verkeer en waterstaat. De bedoe ling is dat de Tweede Kamer zich in de loop van dit jaar over de privatisering uitspreekt, waarna het rijk in 1988 het SVHB defini tief kan afstoten. 'Maar of deze planning wordt nog maar de vraag", aldus Noordenbos. Hij is al enke le jaren bij de plannen voor de overname van het Staatsvissers havenbedrijf betrokken en heeft aan den lijve ondervonden hoe de besluitvorming in deze zaak steeds maar weer wordt uitge steld. Rederij Kennemerland gaf destijds de aanzet tot vorming van de zogenaamde Initiatief groep van in eerste instantie vijf en later acht bedrijven die zich bij het ministerie meldde als ge gadigde voor het SVHB. De groep van acht maakte een plan Reder Noordenbos: "Wij garanderen dat IJmuiden na de overname zijn functie als vissershaven kan behouden". voor de overname van het Staats vissershavenbedrijf en sloot na een periode van onderhandelin gen een 'raam-overeenkomst' met minister Smit-Kroes. De vaste Tweede Kamer-com missie voor verkeer en water staat schoof de bekrachtiging van deze overeenkomst op, toen zich op het laatste moment nog een gegadigde meldde voor de overname van het SVHB. Dat was de Haagse projectontwikke laar Scope, die namens de Ho- don-groep, een onderdeel van het Vendex-concern, een bod Besloten werd toen een hele nieuwe overnameprocedure op te zetten die zou worden gecoör dineerd door de Nationale Inves teringsbank. Binnenkort wordt bekend gemaakt hoeveel gega digden zich inmiddels hebben gemeld als kandidaat voor de overname van het SVHB. Kansen In de periode dat Smit-Kroes het Staatsvissershavenbedrijf op voorstel van de Tweede Kamer commissie opnieuw in de aan bieding deed, maakte de Initia tiefgroep van acht gebruik van de mogelijkheid zijn basis te ver breden. Behalve met enkele on dernemingen werd over deelna me in de bv ook overeenstem ming bereikt met de Katwijkse Vereniging van Schipperseige- naren en de gemeenten Katwijk en Velsen. "Het viel niet mee om alle kikkers in de kruiwagen te krijgen en te houden", zegt Noor denbos, "maar momenteel is toch een hechte groep ontstaan". Juist door deze brede basis maakt het Vissershavenbedrijf IJmuiden bv volgens Noorden bos een goede kans het SVHB te kunnen overnemen. "Ons bod van 5 tot 8 miljoen gulden zal waarschijnlijk lager liggen dan dat van eventuele concurrenten, maar dat heeft alles te maken met de plannen die we hebben om het havengebied weer in goe de staat te brengen. Er zullen miljoenen moeten worden uitge geven aan het wegwerken van achterstallig onderhoud, het uit baggeren van de havens, het re pareren van kaden en het moder niseren van de visafslag. Ook zal het rioleringsnet moeten worden aangepast en kost het onderhoud van de wegen erg veel geld". Bij het beheren van de haven krijgt de bv te maken met tal van onzekere factoren, meent de re der. "De visserij, momenteel de belangrijkste gebruiker van de haven, verkeert in een moeilijke positie. Als straks de vangstquo ta nog verder worden terugge draaid, vermindert de van vis en dat betekent automa tisch ook minder inkomsten voor de haven. Ook een andere gebruiker van de haven, de off shore industrie, maakt op dit mo ment moeilijke tijden door en het zal wellicht jaren duren voor dat ook deze bedrijfstak weer aantrekt". Investeren In de begroting van het Vis sershavenbedrijf IJmuiden wor den in de eerste jaren dan ook geen winsten geraamd. Dit in te genstelling tot de huidige situa tie bij het Staatsvissershavenbe drijf, dat vorig jaar een positief resultaat van meer dan een mil joen gulden behaalde. "Maar dat heeft-alles te maken met de ma nier waarop nu wordt voorbijge gaan aan dringend noodzakelijke investeringen", zegt Noorden bos. De reder noemt het in dit verband een slechte zaak dat de winst van het SVHB voor een deel in de staatskas verdwijnt en onvoldoende wordt gebruikt voor het wegwerken van achter stallig onderhoud en het doen van investeringen. Hte Vissershavenbedrijf IJ muiden heeft zich voorgenomen om alle winst die in de toekomst wordt gemaakt, zoveel mogelijk in het gebied zelf te investeren. Door de voorzieningen in de ha ven op een goed niveau te bren gen, hoopt het bedrijf in de toe komst ook nieuwe activiteiten aan te trekken of bestaande acti viteiten verder uit te breiden. "We moeten ons daarbij wel rea liseren dat de mogelijkheden voor uitbreiding beperkt zijn", stelt Noordenbos. "De haven is daarvoor eigenlijk toch wat te klein en ook de hoeveelheid nog uit te geven bedrijfsgrond is aan de krappe kant". Mogelijkheden zijn er volgens de ondernemer nog wel voor de opslag en over slag van diepvriesprodukten, de vishandel en, wellicht in de toe komst, de off-shore industrie. Als de club van bedrijven en gemeenten het SVHB kan over nemen, zullen de huidige 70 per soneelsleden van het bedrijf in principe in dienst worden gehou den. Aan het hoofd van de bv wordt een directeur aangesteld, die vrij onafhankelijk zal kunnen werken. "We hebben inmiddels een interim-manager benaderd die de reorganisatie van het SVHB zal kunnen uitvoeren. Aan de hand van de statuten zal hij de bv de vorm moeten geven die nodig is voor een goed be heer van het totale havenge bied". Het Vissershavenbedrijf IJ muiden bv stelt de huidige ge bruikers van de haven 'een ge matigde verhoging van de tarie ven' in het vooruitzicht. ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - Hondententoonstel ling, tot 17 uur. Stadsgehoorzaal - viering 85-jarig be staan Gymver. Excelsior, 20 uur. Schouwburg - Oude Vest, 'Een prettig vergezicht' met Mary Dresselhuys, 20.15 Microtheater Imperium - Oude Vest, Imperium met 'Brokstukken', 20.30 uur. Waaggebouw - Delftse Komedie met 'Hoe tem je een feeks', 20.30 uur. Laktheater - Cleveringaplaats, solopro gramma Margie Smit, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Despe rately seeking Susan', 21.15 uur. LVC - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Wassenaar Entreegebouw voorrti. Dierenpark - Rijksstraatweg, antiekbeurs, tot 17 uur. Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, muziekavond door leerlingen van de Wassenaarse Streekmuziek- school, 20.15 uur. Leiderdorp Springschans - Wilddreef 1, rommel markt en fancy fair, tot 16 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, theater Toverlei speelt blijspel 'Oud Speel goed', 20.30 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg, blijspel St. Mat thias afd. toneel: 'Het dorp der huiche laars', 20.15 uur. Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan 4, voorstel ling 'De Tentokarromobiel', voor kinde ren 4-11 jaar, 14.30 uur. Oegstgeest School De Springplank - creatieve markt en gezellige avond, 20.30-23 uur, met optreden dansensemble Achalay, rond 22 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat 22, start Groenoord wandeltocht, 9-14 uur. Heempark - IVN-afdeling Leiden orga niseert rondleiding, 14 uur. Laktheater - Frank en René Groothof in 'Broertjes 2', 15 uur. Taffehzaal Rijksmuseum van Oudhe den - Rapenburg, concert Jeugdkamer- orkest Leiden, 11.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Despe rately seeking Susan', 21.15 uur. Voorschoten Landgoed Duivenvoorde - ingang Veur- seweg, natuurwandeling Instituut Na tuurbeschermingseducatie, 14 uur. Wassenaar Entreegebouw voorm. dierenpark - Rijksstraatweg, antiekbeurs, 11-17 uur. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- inessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis ALKEMADE - Voor de verande ring zit Kees Borst morgen eens een keertje naast zijn vrouw in de kerk. Nu eens niet alleen op het achterste bankje, hoog achterin de kerk, maar voorin. Met de naaste familie op de voorste rij. Hij hoopt op een meerstemmige mis, want dat vindt hij het mooiste. door Gerard Haverkamp Wat hem precies staat te wach ten? Borst weet het niet. Het wordt een plechtige mis, dat weet hij wel, om te gedenken dat hij vijftig jaar geleden officieel organist werd van de parochie O.L. Vrouwe Geboorte in zijn geboorteplaats Rijpwete ring. Zeven jaar eerder speelde hij echter al z'n eerste mis. Een begra fenis. "Een droevige toestand", herinnert Borst zich. Ook, dat het met de plankenkoorts wel meeviel. Hij was pas elf jaar en kon met z'n voeten nog niet eens bij de peda len. Precies geteld zit Kees Borst dus al zevenenvijftig jaar achter het or gel. "Maar je kon in die tijd pas op je achttiende lid worden van het koor. Ik moest voor het bestuur nog een examentje doen ook. Ik speelde een vierstemmige mis met het Hallelujah van Handel er achteraan. Zware stukken. Het ging goed, ja. Maar ik speelde het dan ook niet voor de eerste keer". Het was op 28 maart 1937, van daag precies vijftig jaar geleden. Nu hem wordt gevraagd terug en vooruit te blikken, zegt Borst. "Zo'n jubileum is niet zo erg, maar je wordt zo oud. En dan besef je ook dat je eigenlijk nog maar een klein eindje meer hebt te gaan". Kees Borst op zijn vertrouwde plekje achter het orgel. "Een Tijdverdrijf Een halve eeuw plus die eerste zeven jaar wès Kees Borst er. Jaar in, jaar uit. "Een mooi tijdverdrijf', noemt de gepensioneerde mede werker op het hoofdkantoor van 's lands grootste kruidenier het or gelspel. Hij heeft nooit gedacht er mee te stoppen, want verder had hij toch niks om handen. Hij moest zich wel eens ziek afmelden, 'maar iedereen heeft wel een keertje griep in zijn leven'. Hij zal wel een bepaalde voorlief de voor muziek hebben gehad, maar voor een deel verliep alles ook automatisch. Zijn vader zat op het koor, vier broers van hem ook. De oudste, inmiddels 87, overigens nog steeds. "Thuis hadden we een piano staan en dan rol je van het een in het ander. Ik kon er wel aar dig mee overweg en kreeg vervol gens les van de dirigent van het zangkoor. Cees Oudshoorn was m'n eerste leermeester, later ging ik naar Rijnbeek in Nieuw-Ven- nep. Toen Oudshoorn werd be noemd in de Petruskerk in Leiden ben ik hem gevolgd. Hij wilde me later nog naar de kerkmuziek- school in Utrecht hebben, maar ik liep al tegen de 20. Als kleine jon gen hoefde je vroeger niet verder te leren. Je kon de polder in. Na zo veel jaar had ik toen geen zin meer om nog Frans, Duits en Engels te leren. Jammer misschien, maar ik heb het maar zo gelaten. Je moest van goede huize komen om naar die school te gaan. Nu nog, trou- Zware muziek Tot zijn 27ste was Kees Borst boer, de volgende 35 jaar werkte hij bij De Gruyter en Albert Heyn in Leiden. Al zijn vrije tijd bracht hij door achter de toetsen. "Ik deed het altijd graag, vond het een mooie liefhebberij. Vroeger was het allemaal wel veel mooier. Ko ren van twintig, dertig man. Zware muziek. Toen was je nog écht orga nist. Nu ga je maar mee met de ei gentijdse muziek. Je moet wel. An ders moet je het bijltje erbij neer gooien en dan is er niemand meer. Organisten zaaien niet meer zo dik. De mensen willen zich niet meer binden". Borst zag zes pastoors gaan en komen. Sentimentele gedachten roept het bij hem niet op. Het ligt niet in zijn aard. Neem nu het in 1874 gebouwde orgel. Borst zit er meer dan een half mensenleven lang achter, maar heeft er geen spe ciale band mee. "Het is een mooi orgel en ik ben in m'n vrije tijd vaak naar de kerk geweest om te spelen, maar verder? Er zit mooi geluid in. Het heeft al die jaren twee keer een opknapbeurt gehad. Enkele jaren geleden heeft het een heel nieuwe speeltafel gekregen". Een jaar of tien geleden bezorgde het speeltuig hem een geweldige schrik. Tijdens Kerst, nota bene. "Ik was net met het Gloria bezig, toen onder in het orgel een balk losschoot. Dat was een herrie van heb ik jou daar. Ik wist niet hoe gauw ik alle registers dicht moest gooien. Het was nog mazzel dat het bovenklavier in tact bleef. Dat kon den we tijdens de mis verder nog gebruiken. Maar ik schrok me toen wel een beroerte". De laatste weken is Kees Borst de toegang tot de repetities ont zegd. Hij mag niet weten wat spe ciaal voor zijn jubileummis is inge studeerd. "Juist nu ik jubileer, mag ik niet achter het orgel zitten", merkt hij quasi verbolgen op. Mor genochtend zit hij voorin ("Dan hoor je de muziek wel beter dan wanneer je zelf speelt"), naast zijn vrouw, met een 'gouden geval' op de revers. Want hij moet wel z'n pauselijke onderscheiding op die hij tien jaar geleden kreeg. Na af loop wordt hem in het Dorpshuis een receptie aangeboden. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Vrijlandt, tel. 897577. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeyer, tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: Bolsius, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bénit, Brahms- laan 315, tel. 720404; spreekuur Kenne- dylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: D. v. Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. Groep 5 - Schaetër, J asperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer, Rijnsburgerweg 11, tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961 Leiderdorp F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held. Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, J. Baars. R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. hout, tel. 02522-10140. Wassenaar za, J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, J. Vonk, tel. 79676; spreekuuradres Wittenburgerweg 106. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 maart tot vr 3 april door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei- DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616; C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wil- helminalaan 27, Leidschendam, tel. 070- 275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider- dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: P.C. Akkerman, Zoeterwoudsesingel 56, Leiden, tel. 071-149921; spreekuur za en zo om 13 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071 155375. Tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Voorschoten, Wassenaar J. Sauerbier Couvee, Van Beethoven- laan 69b, Voorschoten, tel. 01717-4252. DEN HAAG/STREEK - In het de finitieve voorstel aan de minister voor de gemeentelijke herindeling hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland een tweetal naams wijzigingen voor nieuw te vormen gemeenten aangebracht. Werden Hazerswoude, Koudekerk en Bent huizen oorspronkelijk aangeduid met Rijneveld, dat wordt nu Rijn woude. Ook door Aarlanden is een streep gehaald. Ter Aar, Nieuw- veen en Zevenhoven gaan, als de Tweede Kamer instemt met de her indeling, op in Aarweide. Jacobs- woude, de nieuwe naam voor Wou- brugge, Leimuiden en Rijnsater- woude, blijft wel gehandhaafd. GS hebben verder geen wezenlij ke veranderingen in de voorstellen doorgevoerd. Daardoor verhuist Stompwijk definitief van de ge meente Leidschendam naar Zoe- terwoude.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13