Put van Menten omgevormd tot uitgebreid recreatiegebied Gemeente Zoeterwoude stoot Aloysiuscomplex af Mogelijldieden voor watersldërs, duikers, golfers en surfers Hoofdstraat-bewoners komen met oplossing voor weren verkeer Dakbedekking waait van flat Wassenaar blijft nog met vervuild slib zitten gehandicapten kunnen vaak méér dan velen denken ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 11 :LEIDSCH DAGBLAD- DEN HAAG/OEGST- GEEST - Waterskiën, dui ken, golfen, zwemmen, sur fen, het wordt allemaal mo gelijk op en rond de Put van Menten, de plas die voor het grootste deel op Oegstgees- ter grondgebied ligt. Het zestig hectare grote gebied, nu nog in eigendom bij Mentens bv Voorhof-War mond, gaat over in handen van de provincie Zuid-Hol land. De inrichting en het onderhoud .van het recreatiegebied wordt ech ter op kosten van de Warmondse eigenaar Menten gerealiseerd. Hij krijgt voor het gebied ook geen geld, Menten als tegenprestatie voor het onderhoud een deel van de recrea tieve voorzieningen aanleggen en exploiteren. Het inrichten van de Put van Menten - oorspronkelijk de Klinc- kerberger Plas geheten - tot recrea tiegebied voor dagjesmensen is al jaren een wens van de provincie Zuid-Holland. Maar tot voor kort kon die wens niet worden gereali seerd, omdat er geen overeenstem ming was tussen provincie en eige naar Menten. De laatste had in een ver verle den toestemming gekregen voor het winnen van zand. Dat heeft hij gedaan, zodat de plas nu dertig me ter diep is. Bovendien mocht Men ten de Put weer volstorten met schoon puin totdat de plas een diepte had van drie meter. Nu de mfi zandwinning begin te leggen, afgescheiden van de rest 1986 stopte, zijn de onderhandelin- van het gebied door de dam. In dit gen tussen provincie en Menten deel komt ook een onderwaterhuis pas echt op gang gekomen. Het uit- duikers kunnen oefenen. eindelijke resultaat, een heel Menten legt verder op het land e nieuw recreatiegebied van zestig café-restaurant met kleed- en dou- hectare, kost de provincie slechts chegelegenheid aan. Voor de beno- een gulden. Menten legt alles aan digde grond betaalt Menten een wel het recht woning- provincie eigenaar wordt 1 i het puin niet i onderhoud het gebied. Dam Menten krijgt een deel van de plas tot zijn beschikking voor de aanleg van een zogenoemde tele- skibaan waarbij tevens een horeca- vestiging komt. De waterskibaan, waarbij de skiër wordt voortge trokken middels een lijn in plaats van een speedboot, wordt afge scheiden van de rest van de plas door een dam, die in het Sassen- heimse deel van de Put komt te lig gen. De dam, die halverwege 1989 gereed moet zijn, wordt aangelegd met schoon puin. De stort van de benodigde 380.000 kubieke meter puin levert Menten voldoende geld op, waardoor hij ook de aanleg van de rest van het recreatiegebied kan betalen. Bovendien wordt het voor Menten mogelijk de Put voor het symbolische bedrag van een gul den over te dragen aan de provin- erfpachtscanon gelijk aan de jaar lijkse onderhoudskosten voor het gehele gebied. Op het Sassenheimse deel van het recreatiegebied komt ook ruimte voor de nieuwbouw van de manege die nu nog langs de Haar lem mertrekvaartweg ligt. De ma nege moet wijken voor de recon structie van de weg en het daaraan gekoppelde nieuwe kruispunt bij het Postviaduct. De reconstructie van de weg begint overigens nog dit jaar. Rond de Put van Menten komen geen ruiterpaden. Daarvoor is te weinig ruimte. Strandjes, zon- en ligweiden, wandel- en fietspaden, vissteigers en een oefenbaan voor golfers wor den rond of bij het water aange legd. Verder is in de plannen een kampeerveldje en een botenhel- ling opgenomen. Windsurfers krij gen op het grootste deel van de plas ruim baan. CEIDERDORP - Het nu geldende parkeerverbod voor één kant van de Leiderdorpse Hoofdstraat op gedurende een proefperiode van een half jaar. Bekijk daarna of dit tweezijdig parkeren inderdaad zwaar verkeer afremt of zelfs hele maal weghoudt. Dat suggereert een aantal Hoofd straat-bewoners in een brief aan de keerssituatie in hun straat. Vorig jaar hebben ze de gemeente al ge schreven dat het zo niet langer kan. Snelheden van 70 tot 80 kilometer per uur zijn in hun straat geen uit zondering, zo voerden ze toen aan. Ook zeiden de bewoners de indruk te hebben dat auto's van en naar Koudekerk de doorgaande route (Mauritssingel) mijden sinds daar Ook de kosten van het onder houd van het nieuwe recreatiege bied komen voor rekening van de Warmonder. Hij kan dat betalen uit de exploitatie van de horecavesti- rCCI*0cltl0 ging en de tele-skibaan. Verder be houdt Menten drie hectare grond in de Voorhofpolder in eigendom. Hij zal daar villa's en appartemen ten bouwen. De gemeente Oegst- geest heeft het betreffende bestem mingsplan voor dat gebied al goed gekeurd. Geld voor in regio gemeenteraad van Leiderdorp. Zo- - verkeersremmers zijn aange- als bekend klagen de bewoners van deze 'oude' hoofdader al jaren lang steen en been over de ver- bracht. En het aantal parkeerplaat sen is absoluut te weinig, vinden De wensen van de bewoners werden besproken tijdens een ver gadering van de raadscommissie verkeer, vorige maand. De meeste commissieleden wilden toen niet verder gaan dan de toezegging dat de wensen van de bewoners wor den 'meegenomen' als de Hoofd straat wordt heringericht, medio volgend jaar. Mede naar aanleiding van die bij eenkomst zijn de bewoners nu op- de pen geklommen. Ze Broodwinning Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (GS), het dagelijks be stuur van de provincie, zijn zeer in genomen met de overeenkomst. DEN HAAG/STREEK - Het minis terie van landbouw en visserij heeft voor 1987 bijna 12 miljoen gulden subsidie gegeven aan de provincie Zuid-Holland, waarmee recreatieprojecten in het kader van de zogenoemde Randstadgroen structuur kunnen worden betaald. De provincie zal het geld onder an dere aanwenden voor de inrichting het Warmondse Strengen- Openbare voorzieningen worden Tengnagelgebied en voor de vol- zo aangelegd met een minimum gende fase van het Voorschotense i overheidsgeld, aldus GS. Bo- Vlietland. Bovendien zal een deel Wandeling De afdeling Leiden van het Insti tuut voor Natuurbescherminsedu- catie organiseert aanstaande zon dag om twee uur een natuurwan deling in het bos van het Voorscho- tens Landgoed Duivenvoorde. Het voeren aan dat de verkeerssituatie landgoed is te bereiken met de bus- sinds die eerste brief alleen nog sen 45, 46 en 48 van de NZH. De maar is verslechterd. Zwaar ver- wandeling begint bij de ingang keer zou sinds de invoering van de aan de Veurseweg in Voorschoten, verkeersremmende maatregelen Deelnemers moeten wel een toe- op de Mauritssingel weer veelvul- gangskaartje kapen. Tijdens de dig van de Hoofdstraat gebruik wandeling zal vooral aan allerlei maken. voorjaarsverschijnselen aandacht De bewoners beseffen dat het worden geschonken. moeilijk is om alle problemen op te f - lossen. Maar ze verwachten veel /±TlilBK.OBUTvan hun suggestie om het parkeer- Vandaag en morgen wcrrdt er een verbod op te heffen. Een oplossing antiekbeurs gehouden in de entree die volgens hen ook het voordeel van het voormalige Dierenpark biedt dat er weinig kosten aan zijn Wassenaar, gelegen aan de Rijks- verbonden. straatweg. De bezoekers treffen er Momenteel is de situatie zo dat diverse soorten meubelen, goud, zil- het parkeerverbod steeds wisselt. ver, porselein, kristal en klokken. De ene helft van de maand geldt Verder poppen, sieraden, boerenge- het voor de ene kant, de tweede reedschap, art deco en schilderijen, helft voor de andere kant. Het is de De openingstijden: van elf tot vijf bewoners opgevallen dat wanneer uur. er gewisseld moet worden van par- T keerhelft, de situatie veel beter is. Creatieve mar Kt "Het duurt namelijk enkele dagen Buurtgroep Haaswijk uit Oegst- voor het verkeer overschakelt en geest houdt vandaag een zogeheten enkele dagen wordt er dan aan bei- creatieve markt in school De de zijden geparkeerd. Gevolg: lage- Springplank. Tussen half negen en re snelheden, ordelijker parkeren", elf uur 's avonds kan iedereen ko- aldus de brief van de Hoofdstraat- men binnenlopen in de school. bewoners. vendien, zo schrijft het provincie bestuur, "wordt ook voor de parti- teijn. culiere ondernemer nog een brood winning gerealiseerd". En tenslot te betekent de aanleg van het re creatiegebied een forse uitbreiding vincie van de mogelijkheden voor dagre creanten in de nabijheid van Lei den. En dat past uitstekend in het recreatiebeleid van de provincie Zuid-Holland. het Leidse polderpark Crones- De grootste voorziening wordt de waterskibaan in het noordelijke gedeelte van de plas. Waterskiërs krijgen de mogelijkheid een traject van ruim negenhonderd meter af beschikbaar. Door middel van de Randstad- gronestructuur pogen rijk en pro vincie meer recreatiemogelijkhe den te realiseren in het verstede lijkte deel van Nederland. In Zuid- Holland, zo schrijft het ministerie in het meerjarenprogramma open luchtrecreatie en toerisme, ver loopt de uitvoering van de diverse voorzieningen bijzonder gunstig. Voor de periode van 1988 tot en met 19911 is overigens voor geheel Zuid-Holland 45 miljoen gulden LEIDERDORP - Het isolatiema teriaal van het dak boven drie woningen van een flat aan de Leiderdorpse Bolderikkamp bleek gistermiddag niet bestand te zijn tegen de felle windstoten. Achteraf gezien viel het allemaal wel mee, maar directeur G.P. Duivenvoorden van de Algeme ne Woningbouwvereniging Lei derdorp erkent ruiterlijk dat hij van de eerste berichten die hem over het voorval bereikten, "vre selijk is geschrokken". Duivenvoorden legt uit dat de drie betreffende woningen op de tweede verdieping zijn geves tigd. Het isolatiemateriaal is van het dak van de bovenste bouw laag, de vijfde, afgewaaid. "Het is er eigenlijk 'afgetild", beschrijft de directeur de gang van het iso latiemateriaal. Duivenvoorden denkt dat de schade uiteindelijk op zo'n 15.000 gulden zal neerkomen. Onder de isolatielaag zit het 'echte' betonnen dak van de flat. Dat zit nog gewoon op zijn plaats. De bewoners zullen ver der weinig merken van welk on gerief dan ook en blijven hoog en droog zitten. Het enige waarmee iets mis is, is de afzuiginstallatie. Bij de AWL verwacht men dat nog dit weekeinde dit euvel zal zijn verholpen. Ook het dak moet er nadien weer piekfijn uitzien. Een aannemer begon gistermid dag al aan de klus. Voordien wa ren brandweer, politie, mensen van de AWL en de gemeente druk bezig geweest met het op- het puin. Brandweerlieden sjouwen op de flat stukken dakbedekking weg. (foto Ellen Marten; Nog oplossing gezocht voor huidige gebruikers van voormalige school ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft besloten het Aloysiuscomplex aan de Schenkel- weg af te stoten. De voormalige school, die leegkwam toen Aloy- fuseerde met de Sjaloom- door de bibliotheek wordt ge bruikt, blijft staan, dan wel dat het zal worden gesloopt. "We zijn net in onderhandeling met iemand die al eerder een plan netje heeft ingediend en in dit sta- school, zal worden verkocht. Wat dium is het niet fatsoenlijk c de toekomstige bestemming van het nostalgisch ogende gebouw zal zijn, kan wethouder Graniewski nog niet zeggen. Evenmin weet ze Bang dat niemand de voormalige of het deel van het gebouw dat met school zal willen kopen, is ze aller- minst. Zodra bekend werd dat het gebouw de oude functie zou verlie zen, druppelden er alternatieve plannetjes op het gemeentehuis binnen. Een daarvan was van de Zoeterwoudse architect Van der Salm. Hij wil op de vrijgekomen grond aan de Schenkelweg appar tementen neerzetten. Of de Zoeterwoudenaar veel kans van slagen maakt, is zeer de vraag. Mevrouw Graniewski laat doorschemeren dat het college van burgemeester en wethouders op die plek liever geen woningen ziet staan. "Je zit nu eenmaal met twee geluidsproducenten naast je", zegt ze, verwijzend op de naastgelegen twee accommodaties, het Muziek centrum en het Don Boscohuis. Het Aloysiuscomplex Voorlopig is er één gegadigde aangeschreven. Haakt deze af, dan volgt nummer twee op de lijst en zovoorts. Inmiddels heeft de ge- Een takelbedrijV hijst de auto uit de benarde positie. Benauwd moment OEGSTGEEST - Een Oegst- geester echtpaar heeft gister middag even na twaalf uur een benauwd moment gehad toen de auto, waarin man en vrouw zaten, werd geramd en via een lichtmast boven een sloot kwam te hangen. Het ongeluk werd veroor zaakt door een automobiliste uit Aerdenhout. Ze kwam van af de snelweg A44, wilde bij de stopstreep na de afrit remmen, maar gleed vanwege het natte wegdek door. De vrouw verloor de macht over het stuur en haar wagen gleed vervolgens de Haarlemmerstraatweg op. Daar reed net het Oegstgeester echt paar, wiens auto werd geramd, tegen de lichtmast knalde en hangend boven de sloot tot stil stand kwam. De bestuurder, een 37-jarige Oegstgeestenaar, mankeerde niets. Zijn vrouw moest met rugklachten naar het AZL wor den overgebracht. De vrouw uit Aerdenhout kwam met de schrik vrij. WASSENAAR - De 5500 kubieke meter vervuild slib in het zuiden van de nieuwbouwwijk Weteringpark blijft voorlopig liggen. De bouwweg, die dwars over de grond met zwavelprodukten zou moeten lopen, wordt zo lang iets omgelegd. Een extra bochtje zou nauwelijks iets kosten, zegt een woordvoerder van de gemeente. Volgens hem waren er verschillende oplossingen voor de grond, maar gaven er verschillende problemen met vergunningen en financiën. Was senaar probeert namelijk "de minst onvoordelige oplossing te vinden". In welke orde van grootte de gemeente denkt, blijft nog in het midden. Kort nadat ontdekt was hoe vuil de grond tussen jachthaven en Van Duivenvoordelaan eigenlijk was, werd geschat dat transport naar België of Duitsland een miljoen gulden gaat kosten. In een B en W-besluitenlijst staat echter dat 'voorshands wordt afgezien van afvoer van de bagger naar het buitenland'. Zoals bekend werd de bagger tussen 1982 en 1986 uit plaatselijke sloten en vaarten gehaald en op de baggerstort gedepo neerd. meente al wel het complex laten ta xeren. Over de uiteindelijke waar de laat de wethouder zich evenmin uit ("dat is in dit stadium niet ge bruikelijk"). Genoeg gebouwen Burgemeester en wethouders hebben er al met al bijna een jaar over gedaan voordat ze tot de slot som kwamen dat het Aloysiuscom plex moet worden afgestoten. Dat de bibliotheek het voorste, oude, gedeelte zou krijgen, stond al wel snel vast. De bibliotheek is mo menteel met een grondige verbou wing bezig. Met het resterende deel (gymnas tieklokalen, later aangebouwde lo kalen) zat de gemeente tijden in haar maag. Volgens Graniewski was het al wel snel duidelijk dat het complex niet als sociaal-cultu rele accommodatie zou worden ge bruikt. "We hebben in Zoeterwou de genoeg gebouwen", weet ze. Er waren echter andere struikel blokken die 'de zaak Aloysius' tot een slepende maakte. Zo moest voor de huidige gebruikers een an der onderkomen worden gevon den. Dat is gelukt. Schildersgroep Kameleon verhuist naar de voor malige bibliotheek. De remedial teacher, de logopediste en de schoolarts zullen eveneens moeten verkassen. Waar ze naar toe gaan, blijft nog even de vraag. Burge meester en we* houders hebben de raad voorgesteld voor de drie een houten gebouwtje bij de Corbulo- school te plaatsen. De gemeente raadsleden toonden zich deze week echter niet overtuigd van nut en noodzaak van deze locatie en willen dat er naar een andere plaats wordt gezocht, bijvoorbeeld de Eendenkooi of Ons Huis. De gebruikers van het gymnas tieklokaal moesten eveneens ver kassen. Dat gaf de nodige moeite. Swetterhage, het centrum voor ge handicapten, moest er zelfs aan te pas komen om een aantal gebrui kers te huisvesten. Dat het lang duurde, kwam ook doordat eerst een inventarisatie naar de wensen van de sociaal-cul turele verenigingen werd gehou den. Plus dat de commissie- jen raadsleden in een aantal (besloten) vergaderingen hun zegje moesten doen. VRAAG INLICHTINGEN AVO- NEDERLAND Postbus 850 3000 AW Amersfoort Tel. 033-63 52 14

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11