LEIDSCH DAGBLAD 'Gezondheidszorg in gevaar' mam vandaag Onze viooltjes kunt u rustig in de kou laten staan. Kumnrum 1HOUR Werkweek in bouw verkort tot 37 uur Protest tegen gratis heroïne prostituées Nieuw niicldel tegen te veel cholesterol werkt Randstad-jeugd crimineler Zware kritiek op plan commissie- Dekker voor basispakket Inwonertal Nederland gaat dalen BROEKEN- SPECIALIST Regen en wind Gesprek luchtbrug j oden ,r\or^ DONDERDAG 26 MAART 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38276 LEIDEN/DEN HAAG (ANP) - In vier academische ziekenhuizen zijn zeer positieve resultaten be reikt met een nieuw geneesmiddel om een te hoog cholesterolgehalte in het bloed drastisch omlaag te brengen. In het blad Toegepaste Weten schap meldt dr. H. Kempen van het Gaubius Instituut van TNO in Leiden dat proeven in Leiden, Nij megen, Amsterdam en Utrecht waarmee een jaar geleden werd be gonnen, succesvol verlopen. Wat nog niet kon worden aangetoond, is dat het middel ook aderverkal king bestrijdt. Inmiddels is bij het college dat geneesmiddelen beoordeelt regi stratie aangevraagd voor synvinoli- Volgens de onderzoekers kan het medicijn goed gebruikt worden in de strijd tegen hart- en vaatziekten. Een te hoog cholesterolgehalte wordt daarvoor mede verantwoor delijk geacht. Synvinoline remt de produktie van cholesterol in de le ver af en zorgt er ook voor dat het overtollige cholesterol snel uit het bloed in de lever wordt opgeno- Vrouw in auto met sleepwagen naar Leids politiebureau (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 46-jarige vrouw uit Wassenaar heeft zich gisteren in haar auto op de sleepwagen naar het Leidse politiebureau la ten brengen omdat zij het niet eens was met het wegslepen van haar wagen. de Apothekersdijk neergezet en trof bij terugkomst haar bezit in de takels van de sleepwagen aan. Nadat bleek dat zij de aanwezige agenten niet kon vermurwen om de wagen terug te geven, ging ze in haar auto zitten om het weg slepen te verhinderen. Omdat de aanwezige agenten er niet in slaagden om de vrouw uit de auto te krijgen, werd be sloten de auto met vrouw en al naar het politiebureau over te brengen. Daar bleek dat de wagen niet de vereiste APK-keuring had on dergaan. De Wassenaarse liet de auto uiteindelijk op het politie bureau achter zonder de sleep- kosten en de boete te betalen. Ze ging met de bus naar huis. DEN HAAG (ANP) - De criminali teit onder jongeren in de Randstad is aanzienlijk groter dan elders in ons land. Dat blijkt uit een onder zoek van het ministerie van justi tie. Staatssecretaris Korte-Van He mel maakte vanochtend enkele re sultaten bekend bij het begin van een symposium over het voorko men van criminaliteit. Het meest voorkomende delict is zwart rijden in tram of bus. Meer dan de helft van een representatie ve groep van 12- tot 18-jarigen uit de Randstad gaf toe dat in het afge lopen schooljaar te hebben gedaan. Rond 28 procent gaf toe zich ook schuldig te hebben gemaakt aan geweld tegen oersonen. Bij jonge ren van het platteland was dat 15 procent. Ook fietsendiefstal en he ling komen in de Randstad drie maal zoveel voor als op het platte land. Winkeldiefstallen blijken vooral in grotere steden voor te ko- Van de jongeren uit grotere ste den gaf 17 procent toe het afgelo pen jaar een of meer winkeldief stallen te hebben gepleegd. Twee maal zoveel als in de kleinere ste den. Opmerkelijk is ook dat de crimi naliteit onder de meisjes de laatste jaren sterk is gestegen. Terwijl die onder jongens tussen 1980 en 1985 vrijwel gelijk bleef, nam die onder meisjes met 30 procent toe. DEN HAAG (GPD/ANP) - De voorstellen van de commis sie-Dekker voor een gezondheidszorg 'nieuwe stijl' zijn zeer kritisch ontvangen. Het principe dat de gezondheids zorg voor iedereen bereikbaar moet zijn, komt door de plannen in gevaar. Dat is de algemene mening van betrok ken instellingen en organisaties. "Het rapport zet de hele gezondheidszorg op zijn kop", aldus de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Geneeskunst. Uitgangspunt van de commissie-. Dekker is dat patiënten zich meer moeten realiseren wat gezond heidszorg kost. De commissie stelt onder meer voor te komen tot een basisverzekering die ruim drie kwart van de huidige gezondheids zorg dekt, met een premie die af hankelijk is van het inkomen. Voor geneesmiddelen kan een aanvul lende verzekering worden afgeslo ten. Onverkorte uitvoering van het advies van de commissie-Dekker zal voor vele mensen wezenlijke vormen van gezondheidszorg on bereikbaar maken, zo vreest de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ). Vooral de inko mensafhankelijke premie in com binatie met eigen risico's en bijdra gen betekent een zware financiële last. Dat is ook het bezwaar van de particuliere verzekeraars. De ziekenfondsen juichen een wettelijk verplichte basisverzeke- ring tegen ziektekosten op zichzelf sie. oe kosten toe, maar het basispakket is vol gens de fondsen te smal. In het pakket zouden op zijn minst vele soorten geneesmiddelen en enkele vormen van paramedische hulp (fysiotherapie) een plaats moeten krijgen. Ook de politieke partijen kijken met de nodige twijfel tegen de ge presenteerde plannen aan. De voorstellen kunnen haaks op de beginselen van solidariteit en rechtvaardigheid komen te staan, aldus de PvdA. Konsumenten Kontakt spreekt van 'een rampenpakket'. Het is on aanvaardbaar dat deze opzet vooral voor mensen met een laag inko- Uit fabriek 4000 blouses gestolen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Uit een overhemdenfa- briek aan de Rooseveltstraat zijn gistermiddag circa 4000 dames- verzekeren als hij zelf nodig vindt. men en chronisch zieken grote kosten met zich mee zal brengen. Die zullen zich niet bijverzekeren, vreest de consumentenorganisatie. De organisatie van geneesmidde lenfabrikanten Nefarma en de apo thekers vinden dat medicijnen thuis horen in de basisverzekering, omdat ze wezenlijk zijn voor een goede zorg. De meest noodzakelij ke middelen zouden wel moeten worden opgenomen. Evenals Kon sumenten Kontakt maakt ook de apothekersorganisatie KNMP zich vooral zorgen over de chronische gebruikers die soms voor duizen den guldens per jaar aan medicij nen nodig hebben. De commissie-Dekker vindt de gevolgen van haar voorstellen voor de koopkracht aanvaardbaar. Als de voorgestelde ingrijpende veran deringen achterwege blijven zijn de gevolgen voor de koopkracht veel_ernstiger, meent de commis- daarmee de pre mies zullen dan zo stijgen, dat ie dereen er tussen de 1 en 3 procent aan koopkracht op achteruitgaat. Dat neemt niet weg dat uitvoe ring van de plannen voor sommige groepen een pijnlijke teruggang in koopkracht kan betekenen, aldus de commissie. Volgens de voorlo pige berekeningen van de commis sie treedt koopkrachtdaling op bij de laagste inkomens (ook van amb tenaren) en bij grote huishoudens. Maar niet bij de zelfstandigen en de particulier verzekerde bejaar den. Dit is een voorspelbare, maar niettemin pijnlijke uitkomst, zegt het rapport. De commissie besloot af te zien van compensatievoorstel- len. Het instellen van een verschei denheid van premies zou de een voud van het stelsel aantasten. Het rapport vestigt er wel de aandacht op dat uitgegaan is van (overigens globale) cijfers waarbij iedereen zich ook volledig aanvullend verze kert. Dat laatste wordt niet verwacht. Iedereen is vrij WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - Aan een daling van de be volking in Nederland is niet te ont komen. Er worden op het ogenblik in ons land te weinig kinderen ge boren om het aantal van 14,5 mil joen in stand te houden. Dat zegt de Nederlandse onder zoeker Dirk van de Kaa in een van daag gepubliceerd rapport, dat hij schreef in opdracht van het Popu lation Reference Bureau in Was hington. Van de Kaa is directeur van het Nederlands Instituut voor Voortgezet Wetenschappelijk On derzoek op het gebied van de Mens- en Maatschappijweten schappen in Wassenaar. In 1950 had ons land in Europa de hoogste vruchtbaarheid en in 1970 kreeg iedere vrouw gemid deld nog 3 kinderen. Nu is dat niet meer dan 1V2. Iedere vrouw zou ge middeld 2,1 kind moeten krijgen om te voorkomen dat de bevolking daalt. Eenzelfde situatie doet zich voor in alle Noord- en Westeuropese landen. Behalve in Ierland en Po len ligt het geboortecijfer beneden het vervangingsniveau. In West- Duitsland ligt het cijfer het laagst met per vrouw gemiddeld 1,29 kind. 26 PAGINA'S VRIJËTIJDSKLEDING Haarlemmerstr. 197 Een teleurgestelde Ruud Gullit verlaat het veld. (foto ANP) Speelwijze van Ajax ging Oranje slecht af. Een ma gere 1-1 tegen de Grieken. PAGINA 17 De patiënt als proefkonijn in het onderzoek van de trombosediensb PAGINA 2 Verpleeghuis onder stren ge voorwaarden bereid tot euthanasie coma-patiénte. PAGINA 3 China gaat door met eco nomische hervormingen. PAGINA 5 Kamer wil maatregelen om pensioenbreuk te voor komen. PAGINA 7 Marcha met liedje van Pe ter Koelewijn naar Euro visie Songfestival. PAGINA 25 LISSE - De Westduitse ambassadeur in ons land, O. von der Gablentz, heeft vanmorgen in Lisse de Keukenhof geopend. De expositie wordt dit jaar voor de 38ste keer gehouden. Vanaf morgen is de tentoonstelling voor het publiek te bekijken. Tevens wordt dan de eerste zogenaamde binnenparade geopend. Dit is een expo sitie in het Koningin Beatrix-paviljoen van freesia's, hyacinten en ama- rylissen. Op de foto: de Haarlemse bloemenmeisjes die vanochtend de officiële opening opluisterden. (foto wim Dijkman) Moeizaam cao-akkoord na 14 uur v n blouses gestolen. De partij kleding heeft een waarde van 15.000 gul den. De diefstal had plaats tijdens de koffiepauze van het personeel. Volgens de politie heeft ergens in het bedrijf een deur open gestaan waardoor de dieven naar binnen konden. Bovendien zal de overgang een nieuw stelsel geleidelijk moe ten verlopen (drie tot vijf jaar). Daardoor kunnen ook de inkomen seffecten waarschijnlijk worden gespreid. (zie verder pagina 3) Geldig t/m 30 maart 1987 DEN HAAG (GPD/ANP) - Werk- veel bij te gevers en vakbonden in de bouw nijverheid zijn het vannacht na meer dan veertien uur onderhan delen eens geworden over de hoofdlijnen van een nieuwe bouw- cao. Het principe-akkoord voorziet in verkorting van de gemiddelde werkweek van de 250.000 bouw vakkers tot 37 uur. Per 1 juli van dit jaar komt er een algemene loonsverhoging van één procent, en per 1 juli 1988 een verhoging van de basisionen met twee pro cent. De loonsverhoging medio 1988 wordt overigens wel direct gekort op de toeslagen die veel bouwvak kers krijgen. Naar schatting een kwart van de werknemers in de bouw profiteert wel van de loons verhoging volgend jaar, omdat zij alleen op het garantieloon zijn aan gewezen. In het principe-akkoord, dat een looptijd van twee jaar heeft, is ook afgesproken dat de prijscompensatie gehandhaafd blijft. Wanneer de prijzen dalen, zo als nu het geval is, worden de lo nen niet verlaagd. De 'negatieve prijscompensatie' wordt later ver rekend wanneer er wel inflatie is. Zowel de bouwbonden FNV en CNV als de werkgeversorganisatie AVBB toonden zich na afloop te vreden over het bereikte akkoord. De bonden zullen het met een posi tief advies aan hun leden voorleg gen. Zaterdag al beslist de bonds raad van de Hout- en Bouwbond CNV over de cao, en maandag ver gadert de bondsraad van de FNV- bond. We hebben een bak met 24 viooltjes in verschillende kleuren voor maarf 8.95. U kunt uw tuin of balkon er nu al mee opfleuren, want ze kunnen tegen een nachtje vorst AMSTERDAM (GPD) - Hulpin stellingen hebben fel geprotes- (Zie ook naeina 81 teerd tegen v°orstellen vanuit de ook pagina Tweede Kamer om de ziekte aids te bestrijden door gratis heroïne te verstrekken aan verslaafde prosti tuées. Het is volgens de Mr. A. de Graafstichting en het Jellinekcen- trum "een naief idee, dat voort komt uit paniek over aids. Als het al zou werken, zal het voor slechts een heel kleine groep zijn". damesmode 'in grote maten De meeste van de naar schatting 200 straatprostituées in Amster dam gebruiken naast heroïne ook andere drugs, zoals cocaïne, pep middelen en medicijnen. Het ver strekken van neroine betekent niet dat de vrouwen op een kamertje blijven zitten en niet meer in de prostitutie gaan, zo menen de bei de instellingen. De voorgestelde maatregelen lijken dan ook minder bestemd als hulp voor de prosti tuées dan als voorzorg voor de klanten. Belangrijker dan het gecontro leerd verstrekken van heroïne zijn volgens de instellingen maatrege len om prostituées de gelegenheid te geven veilig te werken, bijvoor beeld in een pand, waar toezicht kan zijn, en door het gebruik van schone spuiten en condooms te sti muleren. ARRESTATIES - Bij de interland Nederland-Griekenland heeft de politie gisteravond 25 supporters gearresteerd wegens openlijke ge weld, baldadigheid of verboden- wapenbezit. De meeste arrestanten zijn na een schikking vrijgelaten. Een zestal wordt nog vastgehou den. Veel bewolking en van tijd tot tijd gen. Tegen de avond van het westen uit enkele opklaringen. Minimumtm- peratuur ongeveer 7 graden. Middag- temperatuur rond 11 graden. Wind uit zuidwest, boven land krachtig, aan de gen met de autoriteiten over een kust hard tot stormachtig. Mogelijk luchtbrug tussen de Sowjet-Unie JERUZALEM (AFP) - Leiders van twee joodse organisaties in de VS Moskou onderhandelin- enige tijd storm. De vooruitzichten t dinsdag: wisselvallig t»» Israël voor duizenden joodse iïfie/n nu en emigranten. Dit heeft de Jerusa lem Post vandaag gemeld. a dichtbij het vriespunt. Veel wind. Vrijdag 2 op: 06.28 uur, lan op: 06.05 ui taart 1987 a onder: 19.04 uur; maan onder: 16.32 Waterstanden Katwijk hoogwater: 01.36 en 13.56 i; ter: 09.23 en 23.40 uur. Volgens de krant worden de on derhandelingen gevoerd door de voorzitter van het Joodse Wereld congres Edgar Bronfman en Mor ris Abraham, voorzitter van het overkoepelend orgaan van organi saties van Amerikaanse joden. In ruil voor de luchtbrug zou Moskou onder meer de intrekking eisen van het Jackson-amende- ment. Tengevolge van deze bepa ling verloor de Sowjet-Unie de sta tus van meestbegunstigde natie in het handelsverkeer met de VS. Ook eist Moskou dat de verlening van kredieten aan de Sowjet-Unie niet aan de emigratie van joden wordt gekoppeld. Eerdere gesprekken van Bronf- mann leverden niets op. Een top man van het Sovjet-persbureau Novosti verklaarde vorige week dat dit jaar ongeveer 12.000 joden mogen emigreren. In 1986 kregen er slechts 990 toestemming. Haarlemmerstraat 259,071-121193 SUPER PHOTO Op schoolreisje geweest? Dezelfde dag: de foto's nog bekijken! Breestraat 156,071-134432 (MlHet Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen VONDELLAAN 80. LEIDEN. MA T/M ZA8.IS- 17 45 Bewoners logement Rotterdam ontluisd ROTTERDAM (GPD) - Zestig gas- ten van een Rotterdamse logement zijn met al hun bezittingen door de Rotterdamse reinigingsdienst ont luisd. De veelal oude, thuisloze mannen waren m hun onderko men besmet geraakt door de sinds 30 jaar in Nederland niet meer ge signaleerde kleerluis. Dit insekt kan vlektyphus overbrengen. De mannen werden per bus naar de wasinrichting van de Roteb ge bracht. Daar stonden verpleegkun digen klaar om hen bij de was- en ontsmettingsbeurt te helpen. De oorzaak van de besmetting is niet gevonden. Drie maanden geleden was het logement nog op hygiëne geinspecteerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1