'Invoering baatbelasting bij toekennen van schadeclaims' Bouwvergunning garage Sanders is vernietigd Opvang voor drie asielzoekers Vroegtijdig protest... Zakennieuws Burgerlijke Stand Ruim een jaar na ingebruikname: LEIDEN - De bouwvergunning voor de inmiddels al meer dan een jaar in gebruik zijnde Sanderspar- keergarage is vernietigd. De afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft hiertoe besloten na een bezwaarschrift dat de firma MTC tegen de parkeergarage had inge diend. Hoe drastisch de beslissing van de Raad van State ook moge klinken, zij heeft vooralsnog wei nig gevolgen. MTC vocht de bouwvergunning aan omdat het bedrijf de hoeveel heid winkeloppervlak die de ge meente op de begane grond van de garage heeft toegestaan, te groot vindt. Merkwaardig genoeg heeft het bezwaarschrift tegen winkel oppervlak nauwelijks een rol ge speeld in de beslissing van de Raad van State. Deze beroepsinstantie heeft de bouwvergunning vernie tigd omdat de garage 13 meter hoog is, een meter hoger dan vol gens de oude bouwverordening is toegestaan. Gemeente-ambtenaar, mevrouw Schramm erkent dat dit inderdaad het geval is. Het nieuwe bestem mingsplan voor dit gebied laat een hoogte toe van 13 meter echter wel toe. En dit bestemmingsplan ver vangt de oude bouwverordening. Probleem is nog dat .het nieuwe plan nog niet onherroepelijk is. Het heeft nog geen rechtskracht omdat er nog een bezwaarschrif tenprocedure loopt bij de Kroon. De gemeente Leiden was ervan overtuigd dat zij met het bestem mingsplan in de hand, gezien eer dere uitspraken van de Raad van State, inderdaad kon toestaan dat de Sandersgarage een meter hoger werd dan volgens de oude bouw verordening was .toegestaan. De Raad van State is nu echter min of meer teruggekomen op vorige be sluiten, meent mevrouw Schramm. Volgens haar wordt een defini tieve uitspraak op het nog niet gel dige bestemmingsplan over twee tot drie maanden verwacht. Wan neer het Kroonberoep tegen het bestemmingsplan wordt afgewe zen - en het ligt volgens haar in de lijn van de verwachting dat dit ge beurt - dan kan de gemeente op ba sis daarvan een nieuwe bouwver gunning voor de Sandersparkeer- garage afgeven. Leiden is niet bang voor schadeclaims wegens het 'onterecht' afgeven van een ver gunning: "Dit is zo'n formele en technisch-juridische uitspraak dat schadeclaims die op grond hiervan worden ingediend, weinig kans zullen hebben". Séance Het Spiritisch Genootschap Leiden houdt maandag een psy chometrische séance onder lei ding van P. van Ingen uit Am sterdam. Plaats van handeling is de zaal aan de Lage Morsweg 14a, aanvang 20.00 uur. Voeding 'Gezonde voeding als u wilt af vallen' is het onderwerp van de themamiddag die het diensten centrum Merenwijk maandag samen met de diëtiste van de Kruisvereniging Leiden voor ou deren houdt. De middag heeft plaats in dienstencetrum Meren wijk aan de Rosmolen 6 en begint om 14.00 uur. Belangstellenden dienen zich van tevoren op te ge ven via telefoon 214808. Amnesty In de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenkade houdt de LeidLse werkgroep van Amnesty Interna tional op 24 maart een schrij- fronde vqot vier vrouwen, die in Ecuador, de Sowjet-Unie, Syrië en Zuid-Afrika gevangen zitten. Aanvang 20.00 uur. Duivensport De Leidse Postduivenclub neemt vandaag om 15.00 uur het nieuwe clubhuis op de hoek van de Valeriusstraat en de Johan Wagenaarlaan in gebruik. Aan sluitend is er open huis. Pabo De Leidse Pabo houdt op 24 maart om 20.00 uur een info- avond. Behalve informatie over de opleiding worden er die avond ook demonstraties met druktechnieken, poppenspel en computers gegeven. Het publiek kan daaraan meedoen. De Pabo bevindt zich aan de Galgewater Postzegels De Leidse Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt weer haar maandelijkse bijeen komst, en wel op 24 maart in het restaurant van het zwembad 'De Zijl', Paramaribostraat 66. Te vens wordt dan een lezing gege ven over 'juwelen op postzegels'. Ook niet-leden zijn welkom van af 20.00 uur. ZATERDAG 21 MAART 1987 EZZZILEIPSCH Hl DAGBLAP= Wethouder bij opening Hoogstraatkelders: maak me op ogenblik meer zorgen over het weghouden van auto's en vrachtverkeer van de bruggen". Later op de middag werd nog een hele reeks officiële handelin gen verricht. Zo werd de Witte Steen op de Visbrug aangeboden door het aannemingsbedrijf in bij zijn van een actief bij de restauratie betrokken buurtbewoner, G.W.M. Gussenhoven. Daarna opende Pe ters de marktverzamelkraam door vuurwerk af te steken. De kelders werden geopend door J. Jessurun die als ambtenaar van het ministe rie van wvc, in verband met de subsidies, nauw betrokken was bij de financiering van de restauratie. Het beeld De Bloemenkoopman van Gerard Brouwer, die ook de maker is van het beeld De Visboer en De Lakenkoopman, werd door wethouder Kuijers onthuld. Tot slot werd het eerste exemplaar van het boek Hoogstraat op Stelten door Peters aangeboden aan Jessu- Wethouder Kuijers onthulde gistermiddag op de Visbrug het beeld De Bloemenkoopman dat is gemaakt door run en Verplancke. Gerard Brouwer. (foto Jan Holvast) Speculaties Ook de voorzitter van de Centra le Vereniging voor de Ambulante Handel Leiden, J. Verplancke, vindt dat Leiden met de vernieuw de Hoogstraat rijker is geworden, hoewel hij aanvankelijk zeer arg wanend stond tegenover de plan nen met de Hoogstraat. Verplanc ke voegde er aan toe dat de komst van meer parkeergarages nietemin gewenst is. "Ik vertrouw erop dat de gemeente Leiden op dit gebied een goede beslissing neemt". Wet houder Peters noemde dit later Plaatsvervangend directeur-generaal van het minisiterie van wvc is de speculaties. "We bekijken of de volledig titel van de heer Jessurum, die de gerestaureerde Hoogstraatkei- huidige parkeergarages voldoen en ders opende. (foto Jan Holvast) nemen dan pas een beslissing. Ik Onderdak gevonden aan Beukenschans Leiderdorp LEIDEN - Toegekende ei sen tot schadevergoedingen zijn een bedreiging voor de stadsvernieuwing. Als de gemeente aan winkeliers een schadevergoeding moet gaan betalen zal dat kunnen leiden tot baatbelasting. Dit zei wethouder Peters giste ren tijdens de officiële ope ning van de gerestaureerde Hoogstraatkelders en Vis- en St. Jansbrug. Hij liet de barstensvolle Waag gis termiddag weten dat het doorzet ten van de ingrijpende plannen de uitkomst is van 'verbeelding, crea tiviteit, durf en ambitie'. Het suc ces van de restauratie rechtvaar digt de gemeente om plannen die op stapel staan, zoals nieuwbouw of verbouw van het station, Stads- timmerwerf en Vrouwenkerkplein, op dezelfde wijze aan te pakken. Bij aanvang van de restauratie tweeënhalf jaar geleden hebben de winkeliers in de omgeving van de Hoogstraat geprotesteerd tegen de ingrijpende verbouwingen. Zij eis ten toen schadevergoedingen voor een eventueel verminderde omzet. Peters kwam daartegen nu in het geweer en dreigde met baatbelas ting. Bij invoering hiervan zullen degenen die direct profijt hebben van door de gemeente aangelegde voorzieningen, ook daarvoor moe ten gaan betalen. "Het kan niet zijn dat alleen de gemeente tijdens het werk moet betalen en geen profijt kan trekken als het werk klaar is. We hebben tijdens de werkzaam heden zoveel mogelijk met nood voorzieningen gepoogd om de overlast te verminderen door on der meer een noodbrug aan te leg gen. Nu dit deel van de stadsver nieuwing tot een goed einde is ge bracht, zijn de winkeliers er beter van geworden", zo zei Peters. Ambiance Peters haalde de sloopplannen voor de Hoogstraatkelders aan die in de jaren vijftig en zestig werden gelanceerd. Die zijn volgens hem voorbeelden van "conservatief be heer: beleid dat voortkomt uit be zuinigingen en betalingstekorten". In plaats daarvan wil de wethouder een beleid gebaseerd op dezelfde ambiance en het doorzettingsver mogen zoals dat nu is gebeurd. Hij vertelde dat bij zijn aantre den als wethouder - hij nam het over van Waal - de eerste plannen voor de Hoogstraat op tafel kwa men. Hij kreeg het advies om ge woon te beginnen. "Het krediet voor uitvoer zou later wel komen. Dat is uitgekomen. Nu vind ik dit een verfrissende aanpak in de Leidse politiek. Een aanpak van durf. Anders was het nooit afgeko- men", zo zei hij. De wethouder zei ook dat B en W van tevoren wisten dat het goed zou komen met het plan. "Dit rechtvaardigde voor ons, ondanks de tegenstand, de restauratie zoals die nu tot stand is gekomen door te zetten". Hij wees erop dat 130.000 mensen wekelijks de Visbrug pas seren en dat bovendien nog eens 20.000 mensen van de Waaghoofd- brug gebruik maken. "Met name op zaterdag is het op dit punt van de stad erg druk. De Donkerstceg heet ook niet voor niets zo". Peters wees de roep voor een 'echt plein' in Leiden van de hand. Volgens hem is de Visbrug - die een van de oudste plaatsen van Leiden is - het enige echte hart van Leiden. De keuze voor markt- kraampjes op de Hoogstraat vond hij geschiedkundig gezien een juis te, want sinds tijden hebben daar kraampjes gestaan. De beslissing om een marktverzamelkramen te bouwen vindt hij beter dan de rom melige kramen die er voorheen stonden. "Dat was misschien wel romantisch, maar wie de foto's be kijkt van de oude en de nieuwe si tuatie moet toegeven dat er sprake is van een verbetering. De kleuren waarin het is geschilderd zijn ver gankelijk. Daar kan altijd nog wat aan worden gedaan als over een paar jaar blijkt dat mensen er niet aan kunnen wennen. LEIDEN - Voor de drie asielzoe kers die de Leidse afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland donderdag bij de Ge meentelijke Sociale Dienst heeft gebracht, is huisvesting gevonden. De twee Pakistanen en de Ghanees kunnen terecht in de Beuken schans in Leiderdorp, waar al 15 vluchtelingen wonen. Wethouder De la Mar heeft dat gisteren meege deeld. De WN had de drie asielzoekers bij de sociale dienst afgeleverd om dat ze er zelf geen onderdak voor kon vinden. De WN wist niet be ter dan dat op de Beukenschans ook geen plaats was. Maar door tussenkomst van de gemeente blijkt het drietal daar toch gehuis vest te kunnen worden. Ds. A. Dronkers van de WN vermoedt dat meer mensen op een kamer moeten leven op opvang van de drie asielzoekers daar mogelijk te kunnen maken. Tijdens het gisteren gevoerde overleg tussen de WN, de sociale dienst en wethouder De la Mar is afgesproken te bekijken wat de mogelijkheden zijn om de proce dure, die een asielzoeker moet vol gen om voor een uitkering in aan merking te komen, te bekorten. Of ficieel moeten asielzoekers eèrst een kenningsmakingsgesprek met de politie hebben en een aanmel dingsformulier van het ministerie van justitie invullen. "Maar de poli tie heeft het druk en de vluchtelin gen hebben geld nodig", aldus De la Mar. De wethouder praat volgende week verder met de WN en de so ciale dienst over de mogelijkheden om in Leiden op zo kort mogelijke termijn noodopvang voor asielzoe kers te verwezenlijken. Dit om si tuaties zoals die zich donderdag voordeden, het hoofd te kunnen bieden. De verwachting is name lijk dat het niet bij deze ene keer blijft omdat het aantal mensen dat in Nederland asiel zoekt, snel groeit. Onder meer België, Frank rijk en Duitsland hebben dermate strenge beperkingen aan asielzoe kers opgelegd dat Nederland met een grote stroom vluchtelingen krijgt te maken. Vooral de grote steden in het westen worden er mee geconfronteerd. Wethouder De La Mar: "Mogelijkheden i perkt". de gemeente zijn i Noodoplossing Als noodoplossing in Leiden wordt onder meer gedacht aan een schoollokaal. De mogelijkheden zijn volgens De la Mar echter wel beperkt. "De gemeente moet im mers verschrikkelijk veel instan ties huisvesten". Hotels of pen sions bieden volgens hem geen uit komst omdat ze te duur, respectie velijk in Leiden niet of nauwelijks aanwezig zijn. De la Mar zegt evenwel de in druk te hebben dat hij de WN "niet overtuigend" heeft kunnen duidelijk maken dat de gemeente wat de opvangmogelijkheden be treft bijna net zo met de handen in het haar zit als de WN. Dronkers van de WN stelt echter dat hij en zijn collega's zich bij de actie van donderdag niet hebben laten lei den door "de mening dat de ge meente schromelijk tekort schiet". De bij de wethouder en de sociale dienst tamelijk slecht gevallen ac tie was er een uit pure armoe, stelt hij. "Dit geval ging ons als vrijwilli- gerscentrale boven het hoofd. Die drie mensen hebben vanaf half ne gen 's morgens bij ons op de zolder gezeten. We hebben alles gepro beerd om ze in Leiden onder dak te krijgen en het, toen dat niet lukte, in Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Dordrecht geprobeerd. Tot ruzie met de hulpverleners in die steden toe". "Om kwart voor drie waren we nog geen stap verder. De boel gaat bij ons ook om vijf uur dicht en pas toen hebben we besloten ons maar tot de sociale dienst te wenden. Het was dus een spontane zet, die wellicht niet tot in alle consequen ties doordacht was. Ik heb er be grip voor dat de sociale dienst zich met de vluchtelingen opgescheept voelde, maar ik blijf erbij dat je mensen niet zomaar de straat op kunt sturen. En de gemeente is denk ik een voor de hand liggende ingang. Ik heb geen spijt van de ac tie", aldus Dronkers. Wanneer de WN in de toekomst weer met niet te huisvesten asielzoekers wordt geconfronteerd, zal zij zich weder om tot de sociale dienst moeten wenden. "We hopen echter dat we de ruimte en de tijd krijgen om voordat dat gebeurt, voorzieningen te treffen om de vluchtelingen te kunnen opvangen". Dat de WN de asielzoekers niet bij bureau huisvesting heeft afgele verd - dat leek de sociale dienst lo gischer - of in het gemeentehuis - hetgeen wethouder De la Mar beter had gevonden als ze dan toch al bij de gemeente worden gebracht - verklaart Dronkers met: "Bureau huisvesting vind ik niet meer voor de hand liggen dan de sociale dienst. En asielzoekers hebben he lemaal geen recht op een huis zo lang ze nog niet overal officieel zijn geregistreerd. Het gemeentehuis? Dat lijkt me ook niet de meest rian te plek. Overigens is dit op zichzelf helemaal geen nieuw verschijnsel: in andere plaatsen worden asiel zoekers ook naar de sociale dienst gebracht". DIGROS - Aan de Stevenshof- dreef in de gelijknamige nieuw bouwwijk komt een nieuwe vesti ging van de Digros, een onderdeel van het levensmiddelenconcern Dirk van den Broek. Dat is dan de tiende in West-Nederland. De win kel gaat 8 april open. HARTWIJK - Deze week werd EVM elektrovakman Hartwijk her opend. Deze handel in klein- en groot elektrische apparatuur aan de Nieuwe Beestenmarkt werd in grijpend verbouwd. Ook is Hart wijk onlangs toegetreden tot de EVM, een landelijke elektro-detail- listenorganisatie. LEIDEN - Hoewel de kans klein is dat die er ooit komt, is een drietal Leidenaars al heel vroeg in verzet gekomen tegen plannen van Erica om over het Galgewater een parkeergarage annex woningen te bouwen. Dat voorbarige protest bestond uit het leggen van een zogenaamde waarschuwingsboel. De drie, Lampie Wouda, Sjef Oltheten en Sjaalc Veringa, vinden dat de garage het historische karakter van dit deel van de binnenstad aantast. De symboliek is volgens de initiatiefnemers duidelijk: de bezem moet door deze plannen want er mogen geen auto's boven het water worden geparkeerd. Te laat zijn ze met hun protest zeker niet. De plannen liggen voorlopig in de onderste lade van het gemeentebestuur. (foto Jan Holvast» LEIDEN geboren Hein Alfred Karei Willem zv. C. Blokland en M.H.A. Ver schoor, Jan Willem Jasper Walther zv. R.P. Kuivenhoven en H.J. van den Noort, Wiske Agnes dv. M. Overbeeke en F.A. van den Berg, Jeroen Johannes zv. J.T.F. van Vonderen en J.M. Kar man, Johannes Jacobus zv. D. Knetsch en K.A. van Duivenvoorde, Thomas Lucas Gosse zv. C.P. Bleeker en M. Damstra, Cinderella Berdina dv. H.J. de Mooij en B.D. van Wort, Felicia Graciel- la dv. R.H. de Jong en V.A. de Korte, Menno zv. P. Hoekstra en S.M. Bijvank, Sebastiaan zv. J. Kruyfen I. Achterhof. LEIDEN - Gehuwd: M. Odabas en J.M. Koot, E.P. Maas en M. Matthijsse, J de Vrind en N. Keereweer, M. Wans- leeben en P.M. Murck, B. Verstraten en S.C.J.M. Kleijn, E. van Meeteren en M.M.H. van Wittmarschen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9