'Russen zijn nog niet klaar voor vrijheid' Jj^^^J^BULAG^AJUlE^EIDSCH/ALPHEN^AGBWD ZATERDAG 21 MAART 1987 f S iw EXTRA PAGINA 19 Sinds Gorbatsjov aan de macht is gekomen worden hervormingen in snel tempo uitgevoerd in de Sowjet-Unie. In het immens grote rijk werd de kopieermachine tot voor kort nog beschouwd als een bedreiging van het systeem. Nu worden dissidenten vrijgelaten, is er een anti-corruptie campagne op gang gebracht en zijn er veel meer tekenen van liberalisering. Een show voor het Westen, of signalen van echte veranderingen? Kirill Gradov, twaalf jaar geleden uitgeweken naar Nederland, heeft er zo zijn eigen mening over. De berichten die de laatste tijd doorsijpelen uit de Sowjet-Unie gaan niet alleen meer over politiek, maar vallen steeds vaker in de cate gorie „From Russia with Love". Zesentachtig dissidenten die tot nu toe zijn vrijgelaten; de eerste miss-ver" kiezingen in Siberië; de voorgenomen terugtrekking van de troepen uit Afgha nistan; de opening van het eerste restau- door Paul de Tombe rant op particuliere basis in Moskou; art sen die particuliere praktijken mogen beginnen. Maar ook: meldingen over ho ge partij functionarissen die villa's heb ben laten bouwen op kosten van de staat, terwijl in hun stad talloze kinderen moeten wachten tot er een plaatsje vrij is op de kleuterschool; de 'ontwapenende' voorstellen van Gorbatsjov en de hoofd redacteur van de Prawda die zich uit spreekt tegen censuur. Het regime humaner, de pers kriti scher, de corruptie aangepakt en wat vroeger als decadent werd beschouwd schijnt nu opgang te maken. Er is heel wat aan de gang in de USSR; maar is dat nu show, of zijn het echte hervormingen? „Ik heb altijd gezegd dat het belangrijk ste voor de Sowjet-Unie en de Russische geest is: het overleven van het Sowjet- rijk. Daartoe is men bereid zeer ver te gaan. Zelfs tot het overboord zetten van de hele ideologie", zegt Kirill Gradov. „En daarmee bedoel ik niet dat de Sow jet-Unie op lange termijn kapitalistisch wordt, maar naar convergentie groeit. De theorie die zegt dat de communisti sche en de kapitalistische landen de bes te trekjes van elkaar overnemen. Dat heeft zowel zin voor het westen als voor de Sowjet-Unie, want ik vermoed dat daar ook goede trekjes zijn". Drastisch Dat laatste bedoelt hij niet zó letterlijk, want hij weet wel zeker dat zijn geboor teland ook goede kanten heeft, maar Ki rill Gradov mag zich af en toe graag wat ironisch uitlaten. Volstrekt serieus wordt hij echter als hij zijn zienswijze geeft op de liberalisering in de USSR. „Daar zijn twee theoriën over. De eer ste zegt dat het gaat om cosmetische ver anderingen, de tweede wil dat de Sow jet-Unie in zo'n impasse is geraakt dat het zo niet verder kan. Ik ben aanhanger van de laatste theorie", zegt Gradov. „De Sowjet-Unie moet drastisch veranderen, anders overleeft het land niet. En we we ten weliswaar weinig over de echte be doelingen, maar het eerste leidt nergens toe en wil de Sowjet-Unie de technologi sche competitie met Amerika blijven aankunnen, dan zal het op de langere termijn toch tot diepgaande wijzigingen moeten overgaan. Als Gorbatsjov dit al leen doet om concessies van het Westen te krijgen, is hij niet goed bezig. Ik schat hem hoger in". Hij geeft een aantal redenen waarop hij die taxatie stoelt. De opmerkelijkste: „Gorbatsjov is aan zijn positie geholpen door de KGB". Die geheime dienst ver gaarde ten tijde van het bewind van Brezjnev - door Gradov omschreven als de periode van het "net doen of we be wegen" - uitgebreid informatie op aller lei gebied, dus ook over de 'corruptie die „een grote omvang heeft aangenomen". Als communist van de oude stempel wil de Brezjnev alleen de positieve zaken horen en negeerde hij de negatieve. Daarmee verloor de Sowjet-Unie niet al leen de greep op de internationale reali teit, maar werd ook de weg geplaveid voor een hervormer. Gradov: „De KGB had een veel beter beeld van de realiteit en dat was zo schokkend dat er wel een radicaal figuur nodig was. In vergelijking met Polen heeft de KGB de rol van het leger ge speeld. Andropov was een Jaruzelski. Hij heeft heel wat mensen ervan over tuigd dat er zo iemand als Gorbatsjov moest komen". Het zou verklaren hpe het Gorbatsjov is gelukt omhoog te komen in een sys teem, „waarin je star moet denken om carrière te maken", aldus Gradov, die Kirill Gradov: "Ik denk dat de Sowjet-Unie de wolf in het bos blijft, zodat het Westen niet in slaap valt of al te zeer verziekt wordt" daar nog aan toevoegt dat „een leider in de Sowjet-Unie zich alleen kan uiten als hij de absolute leider is. Hij moest dus jaren zijn ideeën voor zich houden". Het zou ook verklaren waarom Gorbatsjov verder kan gaan dan Chroesjtsjov, wiens drastische maatregelen tegen het stali nisme hem de kop kostten. Gorbatsjov kan nu al sneller gaan. Al weer, om verschillende redenen. Gra dov: „Zijn machtbasis is de KGB en hij probeert nóg een basis te scheppen bij de intelligentsia. Met het praten over het afschaffen van de censuur - met de kri tiek op de Sowjet-maatschappij. Hij is de eerste Sowjet-leider die oog heeft voor de massa-media om zijn ideeën be kend te maken. Zijn public relations ver zorgt hij uitstekend. Als een modern po liticus. Dan kunnen zijn veranderingen, ook niet cosmetisch zijn, want dat past niet bij de moderne mens". „Natuurlijk zijn er grenzen", beseft Gradov, „maar wat hij nu doet, is de stomste fouten en debiliteiten uit het re gime verwijderen. Daar is niemand te gen. En hij gaat zo snel om zijn stempel te drukken en om niet de schuld te krij gen van de fouten van het Brezjnev-regi- me, de euforie van zelfgenoegzaamheid. Hij wil de veranderingen zo snel door voeren dat, zelfs als hij faalt, het oude systeem van denken niet meer terug keert. Vandaar de vervanging van een aantal hoge functionarissen". De bedoelingen zijn dus oprecht? „Ik hoop het", zegt Gradov. „De algeme ne stemming is: we hopen en zijn bang tegelijkertijd. Russen zijn ontzettend wantrouwig en er zijn al zoveel beloftes gedaan. Iedereen is bang in Gorbatsjov te geloven, omdat hij voor de zoveelste keer een ander iemand kan blijken te zijn. Ze willen hem graag geloven, maar worden belemmerd door hun ervarin gen". De twijfel wordt, volgens Gradov, nog versterkt door de 'dualistische' uitstra ling die Gorbatsjov heeft. „Van Gorbats jov als leider is die zeer positief, van Gor batsjov als mens is die minder. Als aan kondiger van zulke brede hervormingen geniet hij sympathie bij de intelligentsia, maar tegelijkertijd is hij bij tv-optredens soms erg bot in zijn antwoorden en is hij ook niet altijd 'echt'. We moeten nog zien of hij zijn populariteit kan uitbrei den naar de werkers en boeren. In die kringen is hij bepaald niet geliefd. Met name het drankverbod werkt averechts. In de koudere streken van Rusland is een leven zonder drank géén leven. En het gaat niet goed met de economie, er ligt niet veel in de winkels. Dat werkt allemaal tegen. De anti-corruptie cam pagne is weliswaar voor het volk, maar het probleem is de tijd. Gorbatsjov weet dat hij snel moet ingrijpen en de econo mie leent zich daar het minst voor. Dat verklaart misschien waarom hij als snel le hervormer naar de intelligentsia gaat. Daar kan hij op korte termijn succes boeken". Met de ideeën van de vroegere dissi denten als leidraad. Het is één van de redenen voor de vrijlating van personen als Sacharov. „In eerste instantie is dat een gebaar naar het Westen", vermoedt Gradov. „Want daar zijn dissidenten veel meer bekend dan in de Sowjet- Unie. Maar er zit ook een andere kant aan. Sacharov is in eigen land jarenlang voorgesteld als een schurk en wordt nu plotseling vrijgelaten. Dat bewijst de grote moed van Gorbatsjov, die de denk beelden van dissidenten gebruikt voor de hervormingen, omdat die in de partij niet leven. Functionarissen kunnen al leen met star denken een carrière op bouwen, dissidenten zijn degenen die daarvan afwijken. Gorbatsjov kon naar niemand anders voor zijn ideeën. Dan is het onlogisch om ze in de bak te stoppen of te laten". Geen vijand Ook daarbij is dus geen sprake van propagandistische redenen alleen. „Gor batsjov doet alles om verschillende rede nen", betoogt Gradov. „Zijn kracht ligt in het feit dat hij veel facetten hanteert. Natuurlijk bedrijft hij óók propaganda en wil hij alles zo goed mogelijk doen voorkomen. Hij is tenslotte geen vijand van de Sowjet-Unie. Maar om hem dan af te schilderen als een soort Goebbels, zoals bondskanselier Kohl heeft gedaan, dat gaat echt te ver. Van alle Sowjet-lei- ders verdient Gorbatsjov die benaming het minst". Tegen een dubbele achtergrond moet ook het streven naar internationale ont spanning door middel van ontwape- ningsoverleg worden gezien. „De vre desvoorstellen zijn gedicteerd door de abominabele staat van de economie", weet Gradov. „Er is geld nodig en ten tweede probeert Gorbatsjov de techno logische wedloop met het Westen te ver mijden. Die valt toch niet te winnen, om dat het Westen veel geavanceerder is, dus het heeft geen zin om nog verder uit te dagen". „Er bestaat trouwens een zeer interes sante binding tussen Gorbatsjov en Rea gan", poneert Gradov tussendoor als in trigerende stelling. "Reagan heeft Gor batsjov enorm geholpen. Zelfs met aan de macht te komen". Met ironische on dertoon legt hij uit: „Reagan komt in de Sowjet-Unie over als een zeer overtui gend leider. Mijn idee is zelfs dat hij de eerste Sowjet-leider is in het Witte Huis, want alleen de Sowjet-leiders konden tot nu toe zeggen dat de Sowjet-Unie de bron is van alle kwaad en nu kwam Rea gan met zo'n botte, pure Sowjet-uit- spraak. De reactie was spectaculair. Er ontstond een dringende behoefte aan een nieuw type leider dat, modern en dy namisch, verzet kon bieden aan zo'n verfijnde communicator. Het Sowjet- antwoord was des te unieker omdat de westerse beschuldiging dat het Politbu reau wordt bevolkt door oude heren, di rect werd terugbetaald. Reagan is veel ouder dan Gorbatsjov, die qua leeftijd de zoon had kunnen zijn van heel wat vroegere leiders". Wrange grap In dezelfde sfeer gaat Gradov kelijk in op de reacties die de liberalise ring in de USSR oproept in de andere Hij heet eigenlijk Felix Kaplan, komt uit Litouwen en week in 1975 uit naar Nederland. Kirill Gradov, zoals hij zich tegenwoordig noemt als schrijver, vertrok twaalf jaar geleden uit de Sowjet-Unie waar hij free-lance journalist was, om in het Westen een nieuw bestaan op te bouwen. Dat is hem gelukt. Als tennistrainer van Nicole Jagerman, als romanschrijver en als part-time docent Russisch en Ruslandkunde aan de Leidse universiteit vult de 40-jarige intellectueel zijn dagen. Niet helemaal op de manier zoals hij zich had voorgesteld, „maar hier kan ik tenminste vrij denken, praten en reizen. Het leven is hier veel veelzijdiger dan in de Sowjet-Unie" Daaruit ging hij destijds weg, niet als dissident, maar „omdat het systeem me te weinig toekomst bood. En het geloof in een verandering van de situatie behoort niet tot de karakteristieken van de Sowjet-raens. Daarbij werd door de jaren heen door de propaganda-machine in de Sowjet-Unie zoveel kritiek geleverd op het Westen, dat daardoor een schitterend beeld van een paradijselijk leven tot stand werd gebracht". Dat idee is voor hem niet helemaal uitgekomen. „Sommige dingen zijn heel anders dan ik had verwacht", zegt hij nu, en daarmee heeft hij nog dagelijks te maken. „Ik kwam destijds als Russisch schrijver. maar daar was hier geen behoefte aan. Ik moest self-supporting zijn en ik kon alleen een verblijfsvergunning krijgen omdat ik tennisser was". Daarom ging hij aan de slag als tennistrainer. „Maar in principe ben ik kunstenaar. Ik zie mezelf als schrijver en als Rus. Ik denk dat ik de geest van een groot volk in me draag. Een groot volk dat geen genoegen neemt met kleine prestaties. Daarom ben ik blij dat ik Nicole Jagerman, een meisje dat nooit verder kwam dan kwartfinales bij jeugdkampioenschappen, tot Nederlands dameskampioene heb gemaakt. Dat is mijn stille dank aan Nederland", zegt hij als Felix Kaplan, de naam waaronder hij in de tenniswereld bekend is. Als Kirill Gradov („toen ik hier kwam was ik bang voor mijn ouders die achterbleven; daarom en om af te rekenen met mijn Sowjet-identiteit heb ik als auteur een andere naam aangenomen") schreef hij tot nu toe drie boeken: 'Veel geluk kameraden' over zijn vertrek en de romans 'Met schuine en begerige ogen' en 'Aan de grond'. De in Amsterdam woonachtige Gradov werkt nu aan een vierde boek: 'Korte tennisverhalen', over de sport waarin hij bezig is. Wonderlijk genoeg wordt hij daarin, net als de meeste privé-trainers met principes, door de bond beschouwd als een dissident. landen van het Oostblok. „De Tsjechen willen nu met hun tanks naar de Sowjet- Unie gaan. De schuld van '68 betalen". Een wrange grap met een serieuze on dertoon, want de leiders in Tsjechoslo- wakije en de DDR hebben het er niet ge makkelijk mee. Op dezelfde dag dat Sa charov meer bewegingsvrijheid kreeg, werden diverse leden van Charta '77 gearresteerd. En in het partijblad Neues Deutschland van de DDR worden voor het eerst passages geschrapt uit toespra ken van een Sowjet-leider. „De meest beschermde leiders hebben het er moeilijk mee", zegt Gradov. „Niet degenen die in eigen land moeten op boksen tegen oppositie, zoals in Polen en Hongarije. Die zijn strijdlustig en kunnen het wel verwerken. De be schermden niet. De cruciale vraag is hoe zij gaan reageren op de ontwikkelingen. Gaan ze die negeren, of gaan ze zich aan passen?" Noodgedwongen De keus zal op het laatste moeten val len, vindt Gradov. Noodgedwongen, want: „Negeren betekent de dood. De ideologie is niet meer te bekostigen, de technologische ontwikkelingen zijn niet meer bij te benen. Ook niet in de Sowjet- Unie zelf. Om te overleven moet dat mo dern worden en dan noem ik in eerste instantie het informatiebeleid. Want hoe kan het in vredesnaam gebeuren dat zo'n land zich bepaalde westerse techno- logiën niet kan veroorloven omdat de in troductie daarvan het systeem in gevaar zou brengen?" Gradov heeft er pikante voorbeelden van voorhanden. „De kopieermachine is nog steeds een ideologisch onbetrouw baar apparaat, dat in de Sowjet-Unie achter slot en grendel wordt gehouden. De informatie wordt anders verspreid: naarmate je hoger bent in de hiërarchie, krijg je meer informatie. Ook een com puter is te dom voor die subtiele ver schillen in rang. Het invoeren van de computer zou betekenen dat de student en de minister dezelfde informatie zou den krijgen. Dat druist in tegen de Sow- jet-instelling. Nog bekender is het feit dat sommige onderdelen ideologischer zijn dan andere. Het modum en de prin ter bijvoorbeeld moeten worden gezien als een grotere dreiging voor het sys teem dan keyboards en monitors, omdat met de hulp daarvan meer informatie kan worden verspreid en de censuur ge makkelijker kan worden omzeild. Krankzinnig toch, hoe kan een moderne maatschappij zo functioneren?" Tegenkrachten Gradov beantwoordt deze retorische vraag indirect bij de behandeling van het thema van de tegenkrachten die Gorbatsjov zou kunnen oproepen met zijn liberalisering. „Die kunnen zich, bij voorbeeld in Tsjechoslowakije, alleen ontwikkelen in de hogere partijlagen. De bevolking in Tsjechoslowakije im mers is veel meer westers georiënteerd dan in de Sowjet-Unie. De Russen wa ren altijd de dragers van de conservatie ve krachten en in Tsjechoslowakije is een regime geïnstalleerd dat weinig te maken heeft met de verlangens van de (foto Lo«k Zuydcrduln) bevolking. Die ziet Gorbatsjov als de nieuwe Dubcek. Ik heb onlangs nog met een Tsjech gesproken. Hij vertelde dat de tijden niet ver meer weg zijn dat de Tsjechen gaan roepen: Lang leve de Sowjet-Unie, lang leve Gorbatsjov. Dat idee veroorzaakt de panische reacties van de leiders daar en in de DDR". Geen valse hoop Het is een andere reactie dan die in het Westen bestaat op de "Russische drei ging'. Ondanks zijn positieve interpreta ties gelooft Gradov niet dat die zal ver dwijnen. „Het is een groot land en per definitie moet dat een actief buitenlands beleid voeren. In het Westen moet geen valse hoop groeien dat door het toedoen van Gorbatsjov de dreigementen veel minder zullen worden. Er zal wel van een vermindering sprake zijn, omdat hij meer aandacht wil besteden aan de eco nomie dan aan de bewapening, maar we moeten ons goed realiseren dat een ster ke Sowjet-Unie in sommige gevallen be ter is dan een zwakke Sowjet-Unie. En met sterk bedoel ik dan: gecentraliseer de macht die m handen is van een sterke leider. Als de macht verdeeld zou wor den over verschillende geledingen, zou dat een veel groter gevaar opleveren voor de vrede dan welke bewapening ook. Ik denk dat de Sowjet-Unie de woll in het bos blijft, die voor zekere functies zorgt, zodat het Westen niet in slaap valt of al te zeer verziekt wordt". De bevolking in zijn eigen geboorte- land moet eerst ontwaken, voordat ze klaar is om te leven met een losser sys teem. Historisch zijn er twee tendensen in de Russische gedachten wereld: het Slavische en het westerse denken. De vertegenwoordigers van de eerste stro ming zagen Rusland „als het derde Ro me en de Russen als een door God uit verkoren volk met een uniek ontwikke lingspeil. Rusland moest zich dus apart van de wereld ontwikkelen. Dat waren reactionaire theorieën, daterend van de negentiende eeuw, die door het commu nisme nieuw leven werden ingeblazen". Nu er meer westers wordt gedacht („de eerste westerse denker werd in de 19de eeuw in het gekkenhuis gestopt", wijst Gradov op een stukje repenterende historie), moet het volk nog meer wen nen. Niet klaar „Het volk moet meer hebben, maar niet alle rechten. Daar is het niet op voorbereid", luidt de opmerkelijke waarschuwing van Gradov. „Russen en democraten zijn twee begrippen die el kaar bijten en het moeilijkste is om de mentaliteit van mensen te veranderen. Dat vraagt enorm veel tijd. Het begrip liberalisering heeft daar ook een andere inhoud dan hier. Hier betekent het de snelle invoering van de democratie, maar hoe merkwaardig dat ook mag klinken, ik ben tegenstander van libera lisering in de Sowjet-Unie op de wester se manier. Ik ben bang dat het rivieren van bloed zou opleveren, want Russen kunnen niet met elkaar praten. Het zijn altijd mensen geweest van verschillende meningen en er moet heel wat gebeuren voor ze met elkaar leren praten"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19