Bonden komen De Koning tegemoet Seaport houdt poot stijf SieMatic EG tuk op gelijke behandeling vrouw Bewindvoerder Breevast: Amro dwong voordelen af Pierson geeft belang in kantoor Zuid-Afrika op rarin.li Duits protest tegen ontslagen staalsector Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGINA Ambtenaren bereid 400 miljoen in te leveren (ANP) - De bevoordeling van de Amrobank door het in problemen verkerende Bredero Vast Goed (Breevast) was onvermijdelijk. De extra financiële garanties die de huisbank verlangde "heeft Amro eenvoudig afgedwongen", aldus bewindvoerder mr. F.B. Keulen gisteren tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de in surséance rende Brederodochter. Uitvoerig werd gisteren nog eens van gedachten Boosheid is er ook over het late 'betahng verke- tijdstip waarop het bestuur de ac- betaling verxe tie van de Amrobank naar buiten heeft gebracht. Deze zogenaamde 'hoofdelijk heidsverklaring' werd bijvoor- de Amrobank. D^ze heeft keeld niet opgenomen in het totaal 75 miljoen gulden van jaarversiag over 1985. Het bestuur DEN HAAG (ANP) - De ambtenarenbonden zijn bereid om met 40C miljoen gulden opgelil? ^een™ Ontkende dat ge" minder genoegen te nemen in het arbeidsvoorwaardenoverleg met minister De Koning Bewindvoerders vinden dat hier- geweest van bewust van (binnenlandse zaken): 900 miljoen voor 1987 in plaats van 1,3 miljard gulden. Voor- door de overige crediteuren zijn vprgeten Aandeelhouder Kers waarde is wel dat de leden daarmee akkoord gaan, aldus de vier centrales van overheis- benadeeld en onderzoeken de mo- wist het jjestuur echter te ontwrin- personeel gisterenb tijdens het ambtenarenoverleg in Den Haag. feï^eïde0 A^nk te onteï g^mln^he&ne De kans op overeenstemming met De Koning blijft echter klein. De minister wil met de bonden praten over een tweejarig akkoord, waar voor hij 795 miljoen gulden be schikbaar stelt. Daarvan wil de mi nister beslist 250 miljoen besteden aan een eenmalige verlaging van de vut-grens tot 60 jaar. De invul ling van het restant, 545 miljoen gulden, is afhankelijk van het over- tantsverslag. "Waarom dan niet in het jaarverslag dat door diezelfde accountant is ondertekend?" President-commissaris A.G. van den Bos vond het een nare zaak. "Het is een zeer betreurenswaardi ge en ernstige omissie, maar het is echt geen bewuste misleiding. We hebben er gewoon niet aan ge dacht", aldus Van den Bos, die zich er later niet tegen verzette om de accountantsbenoeming in een vol gende vergadering aan de orde te stellen. op bedrijfsleven", aldus CNV- voorzitter De Jong. De bonden boekten gisteren in elk geval een succesje in hun strijd voor een goed sociaal plan voor de afslankingsoperatie van de rijks overheid, waarbij 26.000 banen op het spel staan. Ambtenaren die door deze operatie worden ontsla gen, krijgen een uitkering op grond van de bestaande wacht geldregeling, ook al wordt in deze kabinetsperiode de veel minder De bonden houden echter vast gunstige nieuwe werkloosheids- MASSALE OEFENING OP EERSTE WERKDAG eenjarig akkoord. Volgens wet op het overheidspersoneel voorzitter Van de Scheur van de toepassing. FNV-ambtenaren blijft het gat tus sen zijn nieuwe eis van 900 miljoen één jaar en het bod van nog Na 1 april, als alle departemen ten hun afslankingsplannen bij De Koning moeten hebben ingele- geen 800 miljoen van de minister verd, willen de bonden desalniette- r twee jaar erg groot. "Wij heb ben De Koning dan ook gevraagd om in het kabinet meer ruimte te bepleiten, net als wij naar onze le den gaan met de bereidheid onze eisen te verminderen", zo zei hij. De Koning bood de ambtenaren gisteren een voorzichtig uitzicht op extra ruimte: mocht de loonsstij- ging in de bedrijven boven de één min praten over een garantie dat er geen ontslagen vallen. Ook zullen de kosten van het sociaal plan nog maals ter discussie moeten komen, omdat de bonden de 200 miljoen die daar voor beschikbaar is te wei nig vinden. De ambtenarenbonden waren het in het geheel niet eens met de maatregel van het kabinet procent uitstijgen, dan ^krijgen de moeilijk vervulbare vacatures, als accountants en computerdes- kundigen, een tijdelijke toeslag op met dit 'extraatje' in te het loon te geven. De minister AMSTERDAM (GPD/ANP) - De bank Pierson, Heldring en Pierson zal zich geheel terugtrekken uit haar bemoeienissen met het Ne derlandse kantoor van de Zuidafri- kaanse onderneming Anglo Ameri can Corporation. Topman Kleiterp maakte dit gisteren bekend tijdens een toelichting op de jaarcijfers van 1986, die een winst van bij 85 miljoen gulden te zien geven. Het Zuidafrikaanse kantoor zou vooral ten doel hebben via de zoge naamde 'Antillenroute' belasting voordelen binnen te slepen. Vorig jaar zomer heeft een actiegroep die zich 'Splijt Apartheid' noemde, de administratie van Anglo American gestolen en daaruit bleek dat ook Kort Zakelijk Swissair De Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair heeft besloten zijn verouderde DC 10-vloot in de jaren 90 te vervangen door de nieu we MD 11-toestellen van McDon nell Douglas en geen toestellen van het concurrerende Europese Air- bus-consortium aan te kopen. De maatschappij maakte gisteren be kend dat zij zes MD 11-toestellen heeft besteld die in 1990 geleverd moeten worden. Verder heeft Swissair een optie genomen op nog eens 15 MD 11-vliegtuigen. Voor de vervanging van de 11 DC 10's is een bedrag van 1,2 miljard Zwitserse franken (ruim 1,6 mil jard gulden). Vredestein Voor Vredestein zit er dit jaar v/el weer een winststijging in, al dus de voorzitter van de raad van bestuur, ir. L. M. Poot, in de open bare jaarvergadering die het con cern gisteren voor het eerst na vele jaren heeft gehouden. Vredestein heeft 2 tot 3 procent van de Euro pese autobandenmarkt.De vesti ging in Velp probeert de concur rentie van Koreaanse fietsbanden te lijf te gaan met verdere automa tiseringen. Met binnenbanden is Vredestein de leider in Europa: er worden 80.000 banden per dag ge produceerd. Triodos De Triodosbank wil risicodra gend kapitaal gaan steken in wind- parken, zo blijkt uit het jaarverslag over 1986. Deze vorm van financie ring is een van de plannen die de bank heeft voor het lopende jaar. In 1986 lukte het deze 'alternatieve' bank het eigen vermogen aan te vullen tot vijf miljoen gulden, zoals de bank volgens de Wet Toezicht Kredietwezen verplicht was. Het brutoresultaat steeg van 260.000 tot 288.000 gulden. Na een storting in de stroppenpot van 159.000 gulden (voorgaand jaar: 171.000) resteert een nettowinst van bijna 129.000 gulden tegen 89.000 in 1985. Waarschuwing De Japanse luchtvaartmaat schappij Japan Airlines (JAL) gaat haar vliegtuigen uitrusten met een installatie die de piloten waar schuwt, wanneer zij van hun koers afwijken. JAL wil hiermee voorko men dat zich nogeens zo'n ramp voordoet als in 1983, toen een fors uit zijn koers geraakte Zuidkore- aanse Boeing door gevechtsvlieg tuigen van de Sovjetunie werd neergeschoten. JAL is de eerste luchtvaartmaatschappij die een dergelijk alarm in zijn vliegtuigen installeert. betrok- Pierson bij dit bedrijf ken. .Volgens Kleiterp is die betrok kenheid maar zeer gering. De bank levert de directie en verzorgt beta lingsverkeer. "Onder druk van in braken en bommeldingen zullen wij ons terugtrekken. Niet omdat wij nu zo verkeerd vonden wat we deden",aldus Kleiterp. Hij zei te verwachten dat deze terugtrek king, die in overleg met de klant gaat, dit jaar haar beslag zal krij gen, De inkomstenderving voor Pierson is te verwaarlozen, zo zei hij. In 1986 maakte Pierson een net towinst van 84,8 miljoen gulden. Dat was bijna 66 procent meer dan in het jaar daarvoor. In die netto winst zat een eenmalige meevaller van 22 miljoen, die kwam uit de verkoop van het belang in Amster dam Options Traders (AOT). Als die niet wordt meegerekend, komt de nettowinst uit op circa 63 mil joen gulden, 23 procent meer dan over 1985. Directievoorzitter Klei terp noemde het resultaat over 1986 uitstekend. In het koor van gedupeerde certifi caat- en obligatiehouders van Breevast hebben zich nu ook de warranthouders gevoegd. In de buitengewone vergadering uitten zij hun misnoegen over het late tijdstip waarop de slechte gang van zaken bij Breevast naar buiten is gebracht. Nog in de zomer van vorig jaar konden houders van warrants hun stukken tegen betaling van 210 gulden verwisselen voor een certi ficaat Breevast en daarvan hebben honderden mensen gebruik ge maakt. De directeur van de Vereni ging Effectenbescherming, mr. R.A.E. de Haze Winkelman, zei te zijn geconfronteerd met iemand die in goed vertrouwen duizend warrants in certificaten had omge zet. Die certificaten zijn nu nog maar drie tot vier gulden waard. Nutricia bouwt in Indonesië ZOETERMEER (ANP) - Nutricia heeft bekend gemaakt dat zij een fabriek in Indonesië gaat bouwen. Tevens heeft de onderneming een kantoor in de Taiwanese stad Tai pei geopend. De fabriek is onderdeel van en overeenkomst die Nutricia in Dja karta heeft ondertekend voor de oprichting van een gezamenlijke onderneming met de Indonesische Liem-groep. De nieuwe onderne ming, PT Nutricia Indonesië, is voor 50 procent eigendom van Nu tricia en voor 50 procent van Liem. De fabriek, die eind 1988 klaar moet zijn en 10 miljoen gaat kos ten, biedt werkgelegenheid aan on geveer 150 mensen. In de vestiging zullen, behalve zuigelingenvoe ding en kinderpap, speciale pro- dukten voor ziekenhuizen worden vervaardigd. Het nieuwe kantoor in Taipei maakt deel uit van Nutricia Hong Kong. In eerste instantie gaan er tien mensen werken. Nutricia heeft vorig jaar een ver dere groei doorgemaakt. De omzet van het concern ging omhoog van 694 naar 744 miljoen. De netto winst ging van 32,5 miljoen naar 38,7 miljoen, bij een groei van de marge. Bij een hoger aantal uit staande aandelen ging de netto winst per aandeel van 14,35 naar 16,35 gulden. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 4.40 tot 5 gulden. TOKYO - Honderden dewerkers van Itoh Yokado, een spuermarktketen met vestigingen i heel Japan, strekken de rug tij dens een ontspanningsoefening Deze maakte deel uit van een mas sale ceremonie die de werkneem sters gisteren ondergingen, ter gele genheid van hun eerste werkdag in Tokyo. (foto AP) WINST HAL - De Holland Ameri ka Lijn (HAL) heeft over 1986 een nettowinst gemaakt van 44,1 mil joen dollar (ruim 91 miljoen gul den). De directie had bij de half jaarcijfers in september nog een winst van 40 miljoen voorspeld, na dat over 1985 25 miljoen dollar werd verdiend. Voorgesteld wordt aan de houders van de aandelen een dividend in bonusaandelen uit te keren van 10 procent. Ook 1987 belooft een goed jaar te worden, maar het ligt niet voor de hand dat het 'hoge winstniveau van 1986 zal kunnen worden gehandhaafd', al dus de HAL. •"■fig t j"T T Sow WHIM Km tr* ji hm-fi BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie gaat strikter de hand houden aan de naleving van de be palingen, die de gelijke behande ling van mannen en vrouwen op het werk moeten garanderen. Lan den die vrouwen blijven achter stellen kunnen erop rekenen dat de EG maatregelen neemt. In tal van EG-landen, waaronder ook Nederland, hebben vrouwen geen gelijke kansen of worden ei sen gesteld aan vrouwenarbeid, waardoor vrouwen moeilijker aan een baan kunnen komen. Frank rijk, West-Duitsland en Groot-Brit- tannie lappen de EG-richtlijn over gelijke behandeling uit 1976 het meest aan hun laars, Denemarken het minst. Denemarken maakt zich volgens de Commissie zelfs in het geheel niet schuldig aan enige ongelijk heid bij de behandeling van vrou wen op de arbeidsmarkt. De De nen zijn dus model-emancipanten. Nederland neemt een middenposi tie in, maar in ons land zouden toch nog zo'n tien beperkende re gels moeten worden afgeschaft of aangepast, zegt de Commissie. Het verbod in ons land voor het werken van vrouwen op binnen vaartschepen, en bepaalde kle dingsvoorschriften worden door de Commissie ongerechtvaardigd genoemd en moeten verdwijnen. Ook moet Nederland bijzondere bepalingen over de duur van de ar beid en de voor vrouwen geldende beperking van overwerk intrekken of voor mannen en vrouwen dezelf de regels invoeren. De Commissie wil ook dat het in alle EG-landen behalve Denemar ken geldende verbod op nachtar beid door vrouwen in de industrie wordt ingetrokken. Het liefst ziet de Commissie een algeheel verbod op nachtarbeid, maar zo lang dat niet kan moeten vrouwen net zo goed 's nachts kunnen werken als Ook het nog steeds in Ne derland bestaande, maar zelden nageleefde, verbod op het werken voor vrouwen op zon- en feestda gen worden ingetrokken. De Europese Commissie vindt ook dat een aantal maatregelen, die juist de vrouwelijke werknemers lijken te helpen, dienen te verdwij nen. Juist omdat de vrouwen daar door in een bijzondere positie wor den geplaatst, en soms speciale en kostbare voorzieningen nodig zijn, zouden die immers hun kansen op een baan kunnen verkleinen. Zo moeten in Nederland de be palingen verdwijnen dat in win kels voor vrouwelijke werknemers een stoel beschikbaar moet zijn, dat vrouwen niet belast mogen worden met geldtransporten, en dat vrouwen geen dokwerkers of mijnwerkers mogen zijn. In andere landen bestaan blij kens het lijstje dat in Brussel is ge publiceerd overigens heel wat \SV KltUP Y*tR?rAR«ll HDVL SOllOARlSltK^- HATTINGEN/OBERHAUSEN (AP) - Omstreeks 60.000 mensen hebben gisteren in Oberhausen en Hattingen gedemonstreerd tegen 30.000 voor genomen ontslagen in de staalindustrie. Bondskanselier Helmut Kohl heeft in een regeringsverklaring deze industrietak en de plaatsen, die door de crisis worden getroffen, steun toegezegd. De Westduitse regering zal proberen vervangende arbeidsplaatsen te vinden in de getroffen steden. Voorts zal de regering haar invloed bij de Europese Gemeenschap aanwenden om een betere concurrentiepositie voor de Westduitse staalindustrie te scheppen, aldus Kohl. Negen vertegenwoordigers van de industriebond IG Metall overhan digden Wolfgang Schauble van de bondskanselarij een resolutie, waarin onmiddellijke maatregelen wérden geëist voor de zekerstelling van de plaatselijke vestigingen van de staalindustrie. Voorts werd aangedrongen op acties om massa-ontslagen in deze bedrijfstak tegen te gaan. De protestacties in Oberhausen en Hattingen zijn gericht tegen het voornemen van het staalconcern Thyssen AG uit Duisburg om in de vestigingen in beide steden in totaal ongeveer 6000 arbeidsplaatsen op te heffen. In Hattingen waren vrijwel alle winkels gesloten; ook de ambte naren van het bus vervoersbedrijf en de openbare diensten bleven van het werk weg. ROTTERDAM (GPD/ANP) - On danks verzet van de Vervoersbond FNV en de ondernemingsraad (or), houdt de directie van het Rotter damse stukgoedbedrijf Seaport Terminals vast aan het plan om 34 overtollige werknemers zo vlug weg te krijgen en via bemiddeling onder te brengen bij andere bedrij ven. Voor diegenen die tweemaal een aangeboden baan weigeren, zal ontslagvergunning worden aange vraagd. Dat heeft directeur J. Kuiper van Seaport de medewerkers op een personeelsbijeenkomst meege deeld, zo bevestigde hij gisteren na afloop van deze bijeenkomst. Sea port is het eerste stukgoedbedrijf in Rotterdam dat overgaat tot het wegbemiddelen van personeel. Bestuurder Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV zei dat vooralsnog geen stakingsacties bij Seaport worden uitgeroepen, om dat hij de overwegingen van een uitspraak die de Ondernemingska mer vorige week heeft gedaan wil afwachten. De Ondernemingskamer bepaal de toen, in een door de onderne mingsraden van vier grote stuk- goedbedrijven, waaronder Sea port, en de arbeidspool SHB aan gespannen procedure dat de be drijven voorlopig geen mensen mogen ontslaan noch wegbemid delen naar andere bedrijven. Voor Seaport maakte de Ondernemings kamer een uitzondering; het be drijf mag wel bemiddelen maar niet ontslaan als gevolg van een vormfout die de or daar heeft ge maakt. Stakingsacties dreigen inmid dels wel in andere sectoren van de Rotterdamse haven na het vastlo pen van cao-besprekingen. Zo is in de graansector, waarin 800 mensen werken, na ettelijke onderhande lingsrondes en een marathonbij eenkomst afgelopen nacht van 16 uur nog steeds geen enkel resultaat bereikt. Eind vorige week werd in de graansector het werk korte tijd onderbroken. De vrees bestond dat de havenwerkgevers met alleen de Vervoersbond CNV een cao zou af sluiten. Ook bij het erts- en kolenover- slagbedrijf EMO dreigen acties. Hier wordt vandaag opnieuw ver der onderhandeld. Ook bij het con- tainerbedrijf ECT zijn vandaag cao-besprekingen. meer discriminerende bepalingen. In Frankrijk, Griekenland, Ierland, Engeland en Luxemburg vindt ge regeld een administratieve contro le van de vrouwelijke werknemers plaats. In Frankrijk, Griekenland en Ierland zijn vrouwelijke werk nemers zelfs verplicht zich als zo danig te laten registreren. McCain dreigt FNV met geding UTRECHT (ANP) - De fritesfabri- kant McCain in Hoofddorp heeft de Voedingsbond FNV een kort geding in het vooruitzicht gesteld. Reden hiervoor is dat de bond de dinsdag begonnen staking bij het bedrijf steunt. Dinsdag legde een deel van de 270 medewerkers van McCain het werk neer uit protest tegen het ont slag van zeven collega's. Zij waren op staande voet ontslagen omdat zij weigerden samen te werken met een nieuwe chef. De Voedings bond FNV nam de actie na een mislukte bemiddelingspoging dinsdagavond over. Volgens een telex van McCain aan de bond is de staking bij het bedrijf onrechtma tig. Gisteren hebben de directie van McCain en de vakbond geprobeerd tot een vergelijk te komen, maar dat overleg heeft niets opgeleverd. Volgens de bond- weigert de direc tie de ontslagen ongedaan te ma ken. Zij zou hoogstens bereid zijn deze om te zetten in ontbindings procedures voor de kantonrechter. De rechter zou dan per geval moe ten oordelen over de ontbinding van de arbeidsovereenkomst. Een woordvoerder van de FNV kondigde aan dat de staking voor lopig doorgaat, omdat het te gek is dat een ondernemer bij bedrijfs- conflicten met ontslag kan reage- ADVERTENTIE Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaar in uw huis staat. Kompleet, inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien... 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9