'Stakingen voorbarig' MSHJW9 (SMM MM) DE ZACHTERE CAMEL SMAAK Een jaar cel geëist voor doden patiënt Amsterdamse wethouder: Recherche lost zwendel met betaalkaarten op Gemeente vordert voor kraker woning Geen extra geld voor ijzelschade Demonstranten na acties Woensdrecht veroordeeld Van den Broek in Marokko DONDERDAG 19 MAART 1987 Vervolg van pagina 1 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Bij de gemeente Amsterdam verdwijnen geen duizenden banen en het voeren van ac ties door het gemeentepersoneel is volstrekt voorbarig. Dit heeft de Amsterdamse wethouder P. Jonker gisteren ge zegd in een reactie op de stakingsoproep van de ambtena renbond AbvaKabo aan alle gemeentelijke diensttaken. UTRECHT (ANP) - Het gebruik van goede zeep en zachte handdoe ken kan een kwart van de infecties in ziekenhuizen voorkomen. Ook moeten verpleegkundigen en art sen - die gemiddeld vijftig keer per dag hun handen wassen - leren hoe ze hun handen goed kunnen schoonmaken en schoonhouden. Dit is gisteren naar voren gebracht door ziekenhuishygiënist R. Jan sen van het Academisch Zieken huis Utrecht op een symposium over eczeem in Utrecht. Naar schatting twintig tot dertig procent van de ziekenhuisinfecties ontstaat door slechte handhygiëne. Ziekenhuizen kunnen de vele mil joenen guldens die die de bestrij ding van infecties vergt gemakke lijk besparen door te zorgen voor 'Besparing op handhygiëne kost ziekenhuis miljoenen' optimale hygiëne, aldus Jansen. Hij rekende voor dat het gebruik van slechte zeep en handdoeken een besparing van twee cent per wasbeurt oplevert. Daar staat ech ter volgens hem tegenover dat in fecties de ziekenhuizen jaarlijks enkele miljoenen guldens kosten. "Om nog maar te zwijgen van het ongemak dat de patiënt ervan on dervindt", aldus Jansen. Vooral voor verplegend perso neel is het van groot belang de han den schoon te houden. Het wassen met zeep verwijdert huidschilfers die talloze bacteriën van de ene pa tiënt op de andere kunnen over brengen. Ook virussen, gisten en schimmels kunnen zo worden overgedragen. Verpleegkundigen en artsen komen veel in aanraking met bloed, slijmvlies, uit- en af- scheidingsprodukten, besmette urinekannen en medische appara tuur. "Goedkope zeep en papieren handdoekjes geven, zeker in de winter, snel beschadigingen van de huid waarin bacteriën zich gragg nestelen", aldus Jansen. De staking zou gericht zijn tegen de gemeentelijke verlaging van de tegemoetkoming in de ziektekos ten per 1 april en het dreigende verlies van "duizenden banen" bij de gemeente. Eerder deze week zei burge meester Van Thijn dat door de be zuinigingen de komende jaren ze ker 2000 arbeidsplaatsen bij de ge meente verloren zullen gaan. Wet houder Jonker noemde dat aantal gisteren veel te hoog. "De gemeen te is bereid te praten over een ka derovereenkomst, waarin wordt vastgelegd hoeveel arbeidsplaat sen zullen verdwijnen. Dat aantal ligt zeker beneden de 2000. Ge dwongen ontslagen zullen er nau welijks zijn", aldus Jonker. De wethouder stelt echter dat de gemeente door de bezuinigingen wel moet besnoeien op arbeids plaatsen. De gemeente heeft mo menteel 30.000 ambtenaren in dienst. "Van iedere gulden die de gemeente uitgeeft gaat tweederde Negen jaar voor doodslaan 3-jarig meisje ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft vandaag een 25-jarige man uit Rotterdam veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf wegens dodelijke mis handeling van de 3-jarig Anouska Grishaver. In oktober vorig jaar heeft de man het kind zo geschopt en geslagen, dat zij aan de gevol gen daarvan is overleden. Het lichaam van het kind werd op 23 oktober gevonden vlakbij de Euromast in Rotterdam, waar het door de man en de moeder van Anouska, met wie de Rotterdam mer sinds kort samenwoonde, was begraven. De moeder had het kind aanvankelijk als vermist opgege ven. Bij de politie vertelde zij dat het kind was zoekgeraakt tijdens het winkelen in een Rotterdams warenhuis. Bij zijn oordeel voelde de recht bank zich gehandicapt door het feit dat de man heeft geweigerd aan een psychiatrisch onderzoek mee te werken. Daardoor kan niet worden vastgesteld in hoeverre het misdrijf hem kan worden aangere kend. De rechtbank heeft in zijn vonnis wel een aantal conclusies overgenomen uit een psychiatrisch rapport uit 1978, dat in verband met andere delicten door het Pie- ter Baancentrum werd opgesteld. Daaruit blijkt dat de man zich zeer agressief kan gedragen, als gevolg van machtswellust. Dit is volgens de rechtbank ook het geval geweest bij de mishande ling van Anouska. wDe verdachte wilde haar absolute gehoorzaam heid opleggen. Hij heeft haar mis handeld om het verzet van het kind te breken", zo constateert de recht bank. UTRECHT (ANP) - Burgemeester en wethouders van Utrecht heb ben de benedenwoning van de Bol- lenhofsestraat 108 gevorderd voor de kraker die het huis sinds 1984 bewoont. Deze kraker is dit jaar als eerste in Nederland anoniem ge dagvaard om het huis op last van de eigenaar te ontruimen. Van ont ruiming is door de vordering geen sprake meer, aldus een gemeente woordvoerder. De eigenaar kan tegen de vorde ring in beroep gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Dat beroep heeft een schorsende werking. Pas als de vordering on herroepelijk is, zal de gemeente het pand aan de huidige bewoner toe wijzen. De gemeente Utrecht heeft al eerder verklaard het belang van de eigenaar bij ontruiming niet in te zien. Toen de huidige bewoner het benedenhuis in 1984 betrok, stond het al meer dan een jaar leeg en was de onderhoudstoestand vol gens de gemeente miserabel. "De belangen van de huidige bewoner, die al jaren bij het bureau huisves ting staat ingeschreven en de be langen van een rechtvaardige woonruimteverdeling moeten hier voorgaan", aldus de gemeente woordvoerder. naar ambtenarensalarissen. Tot nog toe werd alleen bezuinigd op het andere deel, de materiële uitga ven. Daarvan kan nu niets meer worden ingeleverd", aldus de wet houder. Actie voeren tegen de ont slagen noemt hij voorbarig. Wat betreft de verlaging van de vergoeding voor ziektekosten, er kent Jonker dat de helft van de ambtenaren hierdoor achteruit zal gaan in inkomen. Dat was niet ge beurd als de ambtenaren met een collectieve verzekering akkoord waren gegaan. De problemen rond de vergoeding ontstonden toen op 1 april vorig jaar de vrijwillige zie kenfondsverzekering werd afge schaft. Met ingang van 1 april dit jaar gaat Amsterdam aan ziektekosten vergoeding 19 gulden per maand minder uitbetalen. Met een verze keringsmaatschappij werd over eengekomen voor al het gemeente- personeel een collectieve verzeke ring af te sluiten. Verzekerden zou den daarbij een korting van acht procent op de normale premies krijgen. De bonden vinden dat nog niet alle consequenties van een dergelijke verzekering zijn te over zien en willen een nader onder zoek. Jonker is echter niet bereid nog langer te wachten. De angst van de bonden dat het "instellen van vier nieuwe stads deelraden - die gisteren werden gekozen - opnieuw een verlies be tekent van naar schatting 3000 tot 5000 banen, vindt Jonker niet te recht. Bij de vier nieuwe stadsdeel raden komen duizend ambtenaren te werken. "Het organisatiemodel wordt anders. De deelraden gaan efficiënter werken, op die manier kun je volstaan met minder ambte naren. In welke mate sprake is van overtollige arbeidsplaatsen is nog niet geheel te overzien. Over de exacte aantallen moet pas op lan gere termijn duidelijkheid ko men", aldus Jonker. De wethouder spreekt tegen dat de overtollige banen wegbezuinigd zullen worden. Volgens hem zullen deze juist worden bestemd voor nieuwe diensttaken van de ge meente. AMSTERDAM (ANP) - De postale recherche-teams van Amsterdam, Arnhem en Den-Haag hebben deze week zestien mensen, waaronder twee PTT-ambtenaren, aangehou den op verdenking van zwendel met vervalste betaalkaarten en eu rocheques. Volgens de recherche worden er nog meer aanhoudingen in deze zaak verwacht. De zestien gearresteerden, in leeftijd variërend van 25 tot 50 jaar, konden na huiszoekingen in een tiental woningen in Amsterdam, Den Haag, Medemblik, Zandvoort en Zwaag worden aangehouden. Zij worden verdacht van diefstal, heling, het plegen van valsheid in geschrifte en het oneigenlijk ge bruik van vervalste betaalkaarten. Bij de huiszoekingen werden 2.500 betaalkaarten met een totale waarde van een half miljoen gul den aangetroffen. Daaronder be vonden zich tweeduizend kaarten (met een waarde van 400.000 gul den) die twee weken geleden wer den gestolen uit een kluis in het postkantoor aan de Amsterdamse Reinier Engelmanstraat. Bij die in braak werd voor anderhalf miljoen gulden aan cheques buitgemaakt. Tevens trof de postale recherche een aantal Eurocheques ter waarde van achtduizend gulden aan, ruim honderd valse en vervalste giro- en Eurochequepassen en rijbewijzen, paspoorten en toeristenkaarten. Tevens vond de politie een bedrag van 10.000 gulden aan contanten in verschillende valuta. Ook werd vervalsingsmateriaal materiaal gevonden, waaronder handtekeningenstrookjes voor pasjes en paspoorten, twee dozen met kaartjes die kennelijk bestemd waren om er pasjes van te maken, een offsetmachine, schrijfmachi nes en een adresseermachine. Ook werd een kleine hoeveelheid ver dovende middelen in beslag geno- Volgens de Amsterdamse persof ficier L. de Wit staat nog niet vast of zich onder de gearresteerden ook de daders van de diefstal in het PTT-kantoor in Amsterdam bevinden. Het on derzoek daarnaar is nog in volle gang. In een hoogwerker bekijkt minister Braks landbouw en visserijde schade die enkele weken geleden door de ijzel is aangericht aan bomen in het noorden van ons land. (foto anp> Hoofddorper rijdt met zijn auto raadhuis in De actie van de man was be doeld als protest tegen de wei gering van de gemeente Haar lemmermeer hem een woning toe te wijzen. De gemeente vindt dat de man voorlopig geen recht heeft op een huis, omdat hij vorig jaar vanwege een grote huurschuld uit een woning werd gezet. De Hoofd dorper verklaarde al een week in zijn auto te hebben geslapen. De man had zijn actie goed voorbereid. Dinsdagavond had hij de breedte van de schuif deuren van het gemeentehuis opgemeten. Toen bleek dat de auto net iets te breed was, sloopte hij de spatborden eraf. De auto kon toen, zonder scha de aan te richten, het ge meentehuis worden binnenge reden. Tegen de man is proces-ver baal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. ROLDE (GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) is voorlopig niet van plan extra geld beschik baar te stellen voor het herstel van de ijzelschade in de Drentse bos sen. Hij vindt dat de schade eerst grondig moet worden geïnventari seerd, en dat de beheerders van de bossen en andere groenvoorzienin gen moeten bekijken of ze de fi nanciële problemen als gevolg van de ijsregen zelf de baas kunnen. De bewindsman zei dit gisteren na af loop van een kort bezoek aan Dren the, waar hij persoonlijk de aange richte verwoesting in ogenschouw De provincie Drenthe becijfert de totale schade op 85 miljoen gul den. Het grootste deel daarvan komt op naam van de wegbeplan- tingen. De provincie heeft Braks in een eerder stadium al gevraagd, extra middelen beschikbaar te stel len. De commissaris van de konin gin in Drenthe, dr. Oele betoonde zich "een teleurgesteld man" nu de minister niet staat te trappelen de portemonnee te trekken. Het herstel van de schade kan volgens Oele wellicht ingepast worden in bestaande banenplan nen, zoals veel gemeenten die heb ben. Dan hoeft er geen extra over heidsgeld bij. Dr. Oele gaat er van uit dat de gemeenten door de ijzel regen met schadeposten zitten die variëren van vijf tot vijftien pro cent van de totale gemeentelijke begroting. De bewindsman was onder de i druk de ravage die hij aantrof genomen. en ook van de voortvarende wijze waarop de bos- en bomenbeheer- ders in eendrachtige samenwer king de opruimings- en herstel werkzaamheden ter hand hebben BREDA (ANP) - De Bredase politierechter mr. L. Kalff heeft gisteren een aantal vredesactivisten van het Woensdrechtse tentenkamp tegen kruis raketten veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf en/of geldboe tes. De straffen lagen beduidend onder de eisen van de officier van justi tie mr. W. Koops. De verdachten stonden op 6 maart terecht voor volksoploop en erfvre- debreuk op de luchtmachtbasis Woensdrecht. In sommige gevallen was ook sprake van diefstal en heling, verzet tegen de politie, onbevoegd betreden van de basis en blokkering van een rijksweg. Een inwoonster van Helmond kreeg de hoogste straf. Zij werd voor het blokkeren van rijksweg-58, illegaal betreden van militair terrein en heling van gestolen ME-kleding veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk en 400 gulden boete. De eis was zes weken voorwaardelijk en 800 gulden boete. In een aantal gevallen achtte de rechter een deel van de tenlaste legging niet bewezen. Tijdens de strafzitting benadrukte de officier van justitie dat hij geen heksenjacht wil uitoefenen op vredesactivisten, maar dat bepaalde gren zen waren overschreden nadat justitie lange tijd zeer tolerant was ge weest. Hij had tevoren de verdachten een tekst van prof. Belinfante gege ven: "Hij die een kruispunt bezet pleegt geweld". Volgens de officier hebben bij bepaalde acties uitingen van geweld plaatsgevonden en dien de er daarom gestraft te worden. Van de kant van de verdediging werd gesteld dat het om symbolische acties ging en dat zij maandelijks op hetzelfde tijdstip plaatsvonden. Le veranciers en andere mensen konden zich daar dus op instellen. Boven dien zijn er zeven toegangspoorten tot de basis, terwijl de acties maar bij één poort werden gevoerd. Minister Van den Broek RABAT (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is gis termiddag voor een officieel be zoek van drie dagen aan Marokko, in Rabat aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door zijn Ma rokkaanse ambtgenoot Abdellatif Filali, met wie hij internationele problemen zoals Zuid-Afrika, het Midden- Oosten en Marokko's be trekkingen met de Europese Ge meenschap zal bespreken. Minister Van den Broek ver klaarde bij aankomst ervan over tuigd te zijn dat de gesprekken zul len leiden tot beter begrip over en weer en tot verbetering van de be trekkingen tussen beiden landen. "De aanwezigheid van de Marok kaanse gemeenschap van ruim 100.000 zielen wordt in Nederland zeer gewaardeerd", aldus de minis ter. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. E.W. Koning, heeft gisteren 1 jaar ge vangenisstraf geëist tegen een ex- verpleger van de Rotterdamse zwakzinnigeninrichting Beatrix- Irene wegens het beëindigen van het leven van een 21-jarige ernstig zieke patiënt. De 43-jarige verpleger uit Vlaar- dingen heeft bekend dat hij de pa tiënt heeft gedood, omdat hij al lange tijd het lijden van de zwak zinnige jongen die hij gedurende vier jaar had verzorgd niet meer kon aanzien. In de nacht van 13 fe bruari vorig jaar drukte hij de pa tiënt, waarvan de artsen verwacht ten dat hij nog slechts enkele maanden te leven had, een hand doek op de neus waarna de jongen door verstikking om het leven kwam. Mr. Koning zei veel begrip op te kunnen brengen voor het moeilij ke werk van verpleegkundigen die dergelijke patiënten verzorgen, maar hij was ook van mening dat dat met uiterste zorgvuldigheid ge paard dient te gaan. De officier ver wees naar het rapport van de staatscommissie voor het euthana- sie-vraagstuk, waarin is vastge steld dat er van euthanasie op een zwakzinnige patiënt geen sprake kan zijn, omdat die daartoe zelf geen uitdrukkelijk verzoek kan doen. Van straffeloze euthanasie kan alleen sprake zyn als daarbij een arts is betrokken. En dat is in dit geval niet aan de orde, aldus mr. Koning. Hij kwam tot de conclusie dat de verpleger met voorbedachte rade - hij was er al weken van over tuigd dat er iets moest gebeuren - het leven van de patiënt heeft beëindigd. "Daarbij heeft het eigen lijden van de verdachte, die emo tioneel zeer bij zijn werk was be trokken, net zo'n sterke rol ge speeld als het lijden van de pa tiënt". Uit verklaringen van collega's is gebleken, dat de verpleger de laat ste tijd geregeld de hopeloze situa tie van de patiënt aan de orde stel de. Daarbij opperde hij verschil lende mogelijkheden om het leven van de jongen te beëindigen. Hoe wel de andere verpleegkundigen het in principe met hem eens wa ren, werden de behandelende art sen niet ingeschakeld. De verple ger, die uitsluitend 's nachts werk te en dan alleen de zorg voor 48 pa tiënten droeg, verklaarde dat hij de behandelend arts niet eens kende. Het enige werkoverleg bestond volgens hem uit een praatje met de collega's van de dagdienst voordat hij 's morgens naar huis ging. De bewuste patiënt was op zijn derde jaar na een fout bij een ope ratie zwakzinnig geworden en in Beatrix-Irene opgenomen. Vanaf zijn zesde jaar kon de jongen niet zelf meer eten en was hij niet aan spreekbaar. De patiënt had epilep- sie-aanvallen en aandoeningen aan de luchtwegen waardoor hij veel slijm opgaf en het vaak benauwd had. De laatste maanden kwam hij niet meer uit bed. Om de pijn te verlichten kreeg de jongen Vilan, een morfine-preparaat, toegediend waarvan de dosis regelmatig was verhoogd. "Hij ademde alleen nog. Dat was alles. En hij had pijn", zo verklaarde de verpleger. In tegenstelling tot de verpleger hebben de behandelende artsen verklaard dat de toestand van de patiënt stabiel was en dat hij door de behandeling met het opiaat geen pijn leed en zich ook van zijn toestand niet bewust was. Met de ouders van de jongen werd de si tuatie regelmatig besproken. Zij zijn principiële tegenstanders van euthanasie, maar koesteren geen rancune ten opzichte van de ver pleger, zo hebben zij verklaard. Uitspraak 31 maart. Manifestatie voor monument tegen racisme AMSTERDAM (GPD) - Frank Boeyen en het 'wandelend kunstwerk' Fabiola zijn twee van de gasten die aanstaande zaterdag in Paradiso in Amster dam zullen optreden tijdens een lunch-benefit tegen racis me en fascisme. De opbrengst van de benefit is bestemd voor een monument dat er moet ko men voor de in Hilversum doodgestoken Michael Poye. Van elf tot drie is er een pro gramma in Paradiso met mu ziek, poëzie, acrobatiek en ma rionettentheater. De toegang bedraagt vijf gulden. De orga nisatie is in handen van de Koördinerende Onderzoeks groep tegen Racisme en Fascis- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5