'Kinderen die stickie roken zullen puberteit overslaan' Telescoop op Hawaii grote belofte voor Leidse astronomen Reportage Aalsmeerse vereniging ijvert voor narcoticavrije samenleving: Luthers pensioerifonds wil obligaties Philips wel verkopen Er was eens een kroegje in Horen, daar zit meestens smerig dealend schorem. De jongens en meisjes die hebben er gein, maar het eindigt altijd in de opiumlijn. De dealers zitten daar rustig te wachten, om zo jullie leven te verkrachten. Ze zijn zo gemeen om zich goed voor te doen, en trekken alleen maar steun voor de poen. (Wordt gezongen als: Er was eens een boer in Timboektoe). Zo beginnen de eerste twee coupletten van 'Het Drugslied', zoals dat staat afgedrukt in het Infoblad van de Vereniging Narcoticavrije Sa menleving (VNS) uit Aalsmeer. De tekst is van boze en verontruste ouders uit Hoorn. De protestsong werd op een affiche afgedrukt en door de binnenstad van het Noordhollandse plaatsje verspreid. Als waarschuwing tegen de drugdealers. Het politiebureau, een café dat als centrum van de handel in drugs wordt beschouwd en de ambts woning van de burgemeester werden ermee volgeplakt. Tot tevredenheid van VNS. Een half jaar geleden werd de Aals meerse vereniging opgericht. De bedoeling van VNS? Er achter ko men of er in het bloemendorp drugsproblemen zijn; of er wordt ge deald en of er in de kassen hennep wordt gekweekt. Voorlichting op scholen over de dreigende gevaren ziet de vereniging als één van haar belangrijke taken. De eerste reacties? Renée Wikes- jö-Besseling, getrouwd met een Zweed die in de bloemen werk zaam is, is secretaris van VNS. Zij zegt: "Eigenlijk was men een beetje verbaasd. Zo'n vereniging in Aalsmeer? Of dat nu wel nodig was. Voor drugsproblemen moest je in Amsterdam zijn, niet in Aalsmeer. Maar wij vinden dat er hier ook wat moet gebeuren. Dat is gewoon hard nodig. Ieder een denkt dat zijn kind wel op past. Nou, dat is niet zo. Het is puur toeval of je kind wel of geen drugs gebruikt". Zelf heeft Renée Wikesjö zich één keer laten verleiden een 'joint' op te steken. Dat was in 1968. Het was de eerste maar meteen ook de laatste. "Het was verschrikkelijk", herinnert ze zich nu nog. "Drie dagen ben ik echt doodziek geweest. Voor mij hoefde het dus niet meer. Waar om ik het probeerde? Een bui tenlandse vriend van me wilde weten hoe hij in Amsterdam aan hasj kon komen. Via een kennis van mij die een verslaafde zoon had, wisten we eraan te komen. Zo zie je toch maar hoe verrader lijk het is". Met Renée kwam alles geluk kig nog goed. Nu is ze de drijven de kracht achter de Vereniging Narcoticavrije Samenleving. De contacten met de leden en de buitenwacht neemt zij voor haar rekening. Wekelijks heeft ze een praatje van tien minuten van Ra dio RIK, een piraat in het dorp De Kwakel. Ze schrijft het blad, dat VNS vier keer per jaar uit geeft en is bezig met het opstel len van een preventieplan. Tus sen twaalf en achttien jaar ligt een gat, weet Renée. Op die groep wordt vooral de aandacht gericht. Renée Wikesjö: "Wij vinden, dat je met voorlichting al heel vroeg moet beginnen. In de vijf de klas van de lagere school. Dan al moet je wijzen op de gevaren die op de loer liggen. Heel be langrijk is het, dat de kinderen niet gaan roken. Want de volgen de stap kan de stap naar versla ving aan drugs zijn. Wat wij op de scholen proberen te bereiken is een sfeertje van 'als je rookt ben je niet in'. VNS kan dat niet alleen. Zoiets moet je met velen doen. Anders gezegd: er moeten meer verenigingen zoals wij ko men. Dan kun je een vuist ma ken. Ons streven is ook, dat er een huis van bewaring komt waarin verslaafden absoluut geen kans krijgen iets te gebrui ken. Voorlichting is heel belang rijk. In Zweden heeft dit ertoe geleid, dat de helft van de ver slaafden minder is gaan gebrui ken". VNS, wat is zij nu precies? Het informatieblad zegt er dit over: "Dit is een vereniging die voor lichting geeft op het gebied van de narcotica drugs. Speciaal aétief zijn zij bij de cannabis hennepprodukten als hasj, hasjo- lie en marihuana. Deze stoffen worden het meest gebruikt en zijn een groot gevaar voor onze kinderen, die door gebruik van hasj en marihuana een deel van het leven missen. Kinderen die een stickie roken zullen de pu berteit overslaan. Schoolpresta ties zijn minder daar zij slecht kunnen onthouden. De kinderen worden introvert. Dat maakt het er in het gezin niet gemakkelij ker op. Een normaal gezin dreigt een probleemgezin te worden", aldus VNS. door Jan Westerlaken Een vereniging in Aalsmeer die probeert het gebruik van drugs uit te bannen. Juist in Aalsmeer zijn recent enkele gro te hennepvangsten gedaan, de zetel van VNS. Renée Wikesjö schudt haar hoofd. De vereni ging was er al vóór de kassen werden opgerold. En is niet als gevolg daarvan opgericht. "Het is nog veel erger", beweert ze. "Je kunt hier zeker al een jaar of tien hennepplanten kopen. Eerst zag niemand de problemen. Men dacht, dat zoiets in Aalsmeer niet kon. Voor onze vereniging is het oprollen van die kassen een goe de zaak geweest. We worden nu tenminste wat serieuzer geno- Of het nu is afgelopen met het kweken van hennep in de bloe menkassen? Renée Wikesjö zegt er dit over: "Veel jongelui heb ben een stukje glas in de tuin waar ze die rotzooi zelf kweken. Het wordt hun heel gemakkelijk gemaakt. Er is een dealerskran- tje waarin precies wordt verteld waar zaadjes te koop zijn en hoe hennep moet worden gekweekt. Dat zaad is overal te koop. En de hennep kun je op vensterban ken, balkonnetjes en in de tuin kweken". Coffeeshops Amsterdam herbergt honder den coffeeshops waar de canna- bis-produkten vrij te koop zijn. Renée Wikesjö noemt het een schandaal, dat dit wordt toege staan. Die coffeeshops werden onder meer vanuit Aalsmeer be voorraad. Is dat, nu die kassen zijn verdwenen, afgelopen? "Nee", zegt Renée, "ik geloof dat. niet. Voor Aalsmeer zelf is dit na tuurlijk wel een goede zaak, maar er zijn nog veel te veel an dere plaatsen waar die rommel wordt gekweekt. In Amstelveen hebben ze niet zo lang geleden een kweker gepakt die om de zo veel tijd in zijn autootje een hoe veelheid hennep laadde en de shops in de hoofdstad bezocht om het te verkopen. Waarmee ik wil zeggen, dat Aalsmeer maar een topje van de ijsberg was. Ik vind dat het de jongeren veel te gemakkelijk wordt gemaakt om een 'jointje' te roken". Is dat nu écht zo erg? De afkickcentra, weet Renée, krijgen steeds vaker te maken met hasjverslaafden. Dus hasj werkt verslavend? "Ja", zegt Wi kesjö heel nadrukkelijk. "Canna bis geeft gewenning, net als he roïne. Je krijgt afkickverschijn selen. Maar die worden niet vol doende herkend. Wij kennen dan ook geen onderscheid tussen soft- en harddrugs. Zo'n onder scheid is een lachertje". Impotent De gevaren, volgens de Vereni ging Narcoticavrije Samenle ving, zijn legio. Het duurt vier weken alvorens de schadelijke stoffen na het roken van een 'joint' het lichaam hebben verla ten. De hersenen en het afweer- syssteem worden er door aange tast. De hormoonhuishouding wordt verstoord en de gebruiker wordt psychotisch. "Kortom, de geestelijke- en lichamelijke ge zondheid heeft te lijden", zegt Renée. "Hasj heeft veel gevaren. Niet iedereen zal er longkanker van krijgen of er impotent van raken. Maar toch loopt de gebrui ker een reële kans hiermee te maken te krijgen". Via uitgebreide voorlichting wil de VNS de gemeente Aals meer bewust maken van de geva ren van cannabis (latijnse naam voor hennep). Lezingen, per soonlijk contact, informatiefol ders en Radio RIK, de lokale etherpiraat worden als waar schuwende bronnen gebruikt. Binnen vijf jaar, zo is het streven van Renée, moet iedereen in haar woonplaats goed geïnformeerd zijn om aan de problemen het hoofd te kunnen bieden. Radio RIK is een piraat. Renée knikt. "Ik weet heus wel, dat pi raten illegaal zijn. Bedenk wel, dat het aanbieden van drugs aan onze kinderen dat ook is. De plaatselijke radio is een goed ka naal om informatie naar buiten te brengen". De ene keer praat Renée met een arts over het ge bruik van hasj een andere keer laat zij een ex-verslaafde zijn re laas doen. De voorlichtende taak verliest zij daarbij nooit uit het oog. Sponsor Blijkens een mededeling in het informatieblad wordt de VNS gesponsord door Shemex Inte- nationaal bv, een im- en export bedrijf van planten. Verder moet de vereniging het hebben van contributies en is zij nog op zoek naar meer sponsors. Als er nu een postzegel op een brief moet, betaalt Renée die uit haar eigen zak. Wat VNS vooral nodig heeft is geld voor drukwerk. Wat doen de leden? "Zij zijn behoorlijk actief. Zo kwam er on langs een voorstel om rand groepjongeren met behoud van uitkering te laten werken in een kwekerij of bejaardenhuis. Ik vind het best een goed idee om de kinderen op deze manier van de straat te houden. Laat ze er gens maar een half jaartje werken. Het mes snijdt dan aan twee kanten". Vroeger werden ook al drugs gebruikt. Hoe was dat in de tijd van de medicijnmannen? Renée: "Dan moeten we terug naar Sing Sang, de Chinese kei zer die een apotheek opdracht gaf om cannabis te verwerken. Maar Napoléon verbood de Egyptenaren het te gebruiken. Juist in Parijs ontstond de club 'Hasjiesh'. De hippie-cultuur, ontstaan in Los Angeles, heeft de narcotica in de westelijke wereld geïntroduceerd. Tegenwoordig kan iedereen het krijgen. Zeker is dat je er passief van wordt. Of dat nu snel of langzaam gaat, het gebeurt. In werken heb je dan weinig zin en dat terwijl we men sen met wat pit best kunnen ge bruiken. Maar als je in hasjwol- ken zit ontbreekt dat beetje pit". LEIDEN (ANP) - Nederlandse sterrenkundigen staan als het ware te trappelen van ongeduld om gebruik te kunnen maken van de door hen in samenwer king met Britse collega's ge bouwde precisietelescoop, die maandag 27 april op de ruim 4200 meter hoge top van de Mau- na Kea op Hawaii officieel in ge bruik zal worden genomen. Met deze grootste telescoop in zijn soort ter wereld krijgen zij betere mogelijkheden diep door te drin gen in een gebied waar nieuwe sterren worden gevormd. De kwaliteit van de gegevens, die tijdens een proef met de naar de Britse natuurkundige James Clerk Maxwell genoemde tele scoop onlangs werden verkre gen, zijn volgens Leidse astrono men zo goed dat men hoge ver wachtingen koestert van het on derzoek dat zij en andere vakge noten de komende jaren op het tropische eiland in de Stille Oce aan gaan verrichten. In Leiden is men ervan overtuigd dat het on derzoek vele nieuwe ontdekkin gen en verrassingen op astrono misch gebied zal opleveren. Dankzij een bijdrage van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO) van 20 miljoen gul den - de totale kosten van het project bedragen 100 miljoen - krijgt de Nederlandse sterren kunde de mogelijkheid haar waarnemingen in het heelal sterk uit te breiden en te verbete- Geboorteproces Met de nieuwe spiegel, die een doorsnee heeft van 15 meter, kunnen de processen in detail worden bestudeerd van chemi sche verbindingen in de gassen en stofwolken tussen de sterren, waar veel zeldzame moleculen voorkomen. Op die manier ho pen de astronomen meer te we ten te komen van het nog betrek kelijk onbekende geboortepro ces van de sterren. Het is niet vanwege de warme stranden, wuivende palmen en de meisjes met kleurige bloems lingers dat ZWO en de Britse we tenschappelijke en technische onderzoekraad SERC (Science and Engineering Research Coun cil), die samen de kosten van het project betalen, het ver afgelegen tropische eiland hebben gekozen om daar hun 60.000 kilogram we gende telescoop neer te zetten. Integendeel, sterrenkundigen moeten op de vulkanische en on herbergzame top van het eiland soms stormachtige winden en zware sneeuwval en in ieder ge val temperaturen onder nul trot seren om er hun werk te verrich ten. Toch is de voor de mens uiterst onvriendelijke Mauna Kea (Ha- waiiaans voor Witte Berg) vol gens de Leidse sterrenkundigen een van de weinig geschikte plekken op aarde om astronomi sche waarnemingen te verrich ten. Hier hoog boven de oceaan is de kans op wolkenloze dagen en nachten zeer groot. Op de top van de uitgedoofde vulkaan zijn weinig storingen in de luchtla gen en de waterdamp is gering. Dit. zijn de meest gunstige om standigheden, waaronder radio golven met een korte golflengte van minder dan een millimeter uit het heelal opgevangen kun nen worden. Wolken Dergelijke golven, afkomstig van de gas- en stofwolken tussen de sterren, die zo koud (minder dan 173 graden Celsius onder nul) zijn dat ze geen zichtbare straling uitzenden, komen bij gunstige omstandigheden nog juist door de aardse atmosfeer heen. De nieuwe submillimeter telescoop kan ze op de ruim vier kilometer hoge Mauna Kea goed opvangen. De bouw van het observato rium, waarmee men in de zomer van 1983 was begonnen, vergde extra inspanningen van de con structeurs en de hoogste nauw keurigheid van de instrumenten- makers. Het geheel moet be stand zijn tegen windstoten van meer dan 150 kilometer per uur, temperaturen die schommelen tussen de 10 graden boven en 5 graden onder nul en de hitte van de niet door wolken of damp ge- hipdérde zonnestralen. Het grootste probleem is echter de ijsvorming van soms meer dan 30 centimeter. De onderdelen van het obser vatorium zijn zowel in Engeland als Nederland vervaardigd. Het bedrijf Genius in IJmuiden was verantwoordelijk voor de 60.000 kilo wegende stelen constructie voor de uit 276 elk afzonderlijk instelbare panelen bestaande spiegel. De subfaculteit Natuur- en Sterrenkunde van de Rijksu niversiteit in Utrecht vervaardig de de secundaire spiegel met bij behorende elektronica en bestu ringsprogrammering. De precisie-afwerking van het spiegeloppervlak geschiedde bij Philips in Eindhoven. De Stich ting Radiostraling van Zon en Melkweg en de Rijksuniversiteit in Groningen namen een deel van de ontvangers en de syste men voor de besturing en de ver werking van gegevens voor hun rekening. Gezondheid Niet zozeer om de barre weers omstandigheden, als wel vanwe ge de grote hoogte waarop ge werkt wordt mogen de astrono men niet langer dan twaalf uur op de bergtop verblijven. Ter be scherming van hun gezondheid moet er beneden worden gege ten en geslapen. De Britse en Ne derlandse wetenschappelijke or ganisaties willen het ongemak van het steeds op en neer trek ken van de onderzoekers langs de moeilijk begaanbare paden van de vulkaan opheffen door de telescoop voor het grootste ge deelte van de tijd op afstand te laten bedienen. Het ligt in de bedoeling dat de sterrenkundigen hun waarne mingen in de nabije toekomst vanuit het plaatsje Hilo aan de oostkust van -Hawaii kunnen gaan verrichten, overigens onder een- héél wat prettiger klimaat. Maar ook dat zal niet al te lang duren, want'er liggen.nu al plan nen klaar voor verbindingen naar sterrenkundige instellingen elders in de wereld, zodat astro nomen elk vanuit hun eigen in stituut hun waarnemingen met de Maxwell-telescoop kunnen verrichten. Bij de officiële ingebruikstel ling van de nieuwe telescoop zou aanvankelijk Prins Claus aanwe zig zijn, maar hij heeft dit moeten afzeggen omdat het niet moge lijk is op tijd weer terug te zijn op koninginnedag drie dagen later. Hij hoopt het Brits-Nederlandse project later tijdéns een privé-be- zoek van nabij te kunnen bekij ken. Alweer een partij hasj onderschept. Het gebruik van soft drugs wordt in Nederland - en Amsterdam in het bijzonder - min of meer door de vingers gezien. Een schandaalvindt de VNS. (foto anp> Aalsmeer is niet het slechtste beginpunt voor een campagne jaar nog werden er in deze plaats kassen vol hennep gevonden. de drugs de wereld uit te helpen: vorig (foto anp) Het bestuur van het pensioen fonds van de Evangelisch-Lu- therse kerk vindt het onaan vaardbaar dat het geen geld zou mogen beleggen in bedrijven die banden hebben met Zuid-Afrika. Volgens het bestuur zou zijn taak 'vrijwel onmogelijk' worden als er in zulke bedrijven niet kan worden belegd, omdat dan het overgrote deel van de kapitaal markt ontoegankelijk is. Dat heeft het landelijke luther se kerkbestuur op gezag van het pensioenfonds aan predikanten en kerkeraden per brief laten we ten. Op verzoek van de synode had het bestuur van het fonds zich beraden over de financiële belangen in bedrijven die recht streeks in Zuid-Afnka zijn geves tigd. Gezien de oproep van de syno de en het bescheiden belang van de belegging wil het bestuur van het fonds wel de obligaties Phi lips verkopen. "Op een geschikt ogenblik zal daartoe opdracht worden gegeven". Desgevraagd werd meege deeld, dat deze obligaties nu de enige 'besmette' belegging in de portefeuille van het pensioen fonds zijn. Verder is al het geld in staatsleningen en dergelijke be legd. Het ledental van de Vrijge maakte Gereformeerde Kerken is in 1986 met 1375 toegenomen. Dat meldt het vandaag versche nen Handboek 1987. Er zijn 262 plaatselijke kerken in dit kerkge nootschap met 239 dienstdoende predikanten. Het aantel predi kantsvacatures is 73. Deze kerk heeft 109.425 leden, van wie 62.987 belijdende leden. Twintig jaar geleden beleefde de vrijgemaakte kerk een crisis die leidde tot het ontstaan van de tegenwoordige 'Nederlands Ge reformeerde Kerken' (aanvanke lijk 'gereformeerd vrijgemaakt buiten verband' geheten). Dat betekende voor de vrijgemaak- ten een geduchte aderlating in le dental: van ongeveer 108.000 naar 85.000. Dat verlies is na twintig jaar weer ingelopen. De vrijgemaakte groei is vooral te danken aan het aantel geboor teleden, ook al neemt dat iets af. Er onttrokken zich vorig jaar aan deze kerk 274 méér leden dan er werden toegelaten. 'Afgesneden' werden 23 leden; dat was 8 min der dan in 1985. De meeste leden die zich onttrokken gingen naar de Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk. De meeste nieuwe leden kwamen uit de Ge reformeerde Kerken. Over het vertrek van kerkleden schrijft de predikant W. G. de Vries uit Zwolle (vroeger in Lei den) in zijn jaaroverzicht: "Elk lid dat zich onttrekt is er één te veel. Tegelijk moeten we beden ken, dat de prediking van het evangelie ook schiftend werkt. Onttrekkingen en afsnijdingen kunnen vrucht zijn van getrouwe prediking". Evangelisatie. De stichting 'Evangelieplan Nederland' (post bus 372, 3860 AJ Nijkerk), waar van EO-directeur L. P. Dorenbos voorzitter is, is vandaag begon nen met een reeks driedaagse 'evangelietoernees' in verschil lende plaatsen van ons land. De start van deze 'nationale evangelie-actie' is in Amersfoort, waar drie dagen lang in de Joris- kerk allerlei activiteiten worden ontwikkeld, zoals een samen komst met de evangelist J. H. Kits vanavond om 8 uur, een voorstelling van het poppenthea ter 'Het gespeelde Woord' mor genmiddag om 4 uur en een 'ont moetingsmaaltijd' om 6 uur, een 'uur van gebed' zaterdagmorgen om 9 uur en een 'evangeliemarkt' in en rond de kerk om 1 uur die dag. Huis aan huis in Amersfoort en Leusden werd een actiekrant bezorgd met een zakje zonne bloemzaad als verrassing. Doel van 'Evangelieplan Ne derland' is, de evangelisatie meer centraal te stellen in kerk en sa menleving. De stichting wil het bestaande evangelisatiewerk vanuit de kerken ondersteunen en daarnaast eigen activiteiten ontplooien. De driedaagse toer- nees zijn haar eerste initiatief. Naar 't Wad De Landelijke Hervormde Jeugdraad, het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk, de Doopsgezinde Jeugd- centrale en het Christelijk Jonge ren-Verbond organiseren samen met de Vereniging tot behoud van de Waddenzee in Harlingen een twaalfdaagse fietstocht langs de Waddenkust. Daaraan kun nen zo'n 200 jongeren meedoen in de leeftijd van 16 tot 25 jaar. De tocht begint op 12 augustus in Harlingen en eindigt op 22 au gustus in Nieuweschans. Er wordt niet alleen gefietst; ook staan boottochten naar Schier monnikoog en het Westduitse ei land Borkum, een wadlooptocht en bezoeken aan waddenmusea op het programma. Voor wie nadere inlichtingen wenst of zich wil aanmelden is hier het adres: Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk, afdeling kampwerk, post bus 99, 3970 AB Driebergen, 03438-13560. Alphen aan den Rijn. De re monstrants gereformeerde ge meente in Alphen aan den Rijn houdt in de weken rond Pasen een lezingencyclus over klassie ke kernvragen van het geloof, zo als: hoe kan God dit alles toela ten; waarop hopen wij in dit le ven en na onze dood; zijn er nor men van goed en kwaad; politiek in de kerk; wat is de betekenis van Jezus voor het geloof in God. Dr. E. P. Meijering, lector in de geschiedenis van het christelijk denken aan de Leidse universi teit en remonstrants predikant in Alphen, zal de lezingen verzor gen. Na afloop is er steeds gele genheid vragen te stellen. De avonden zijn op 2, 9, 16 en 23 april, van kwart over 8 tot half 10, in de remonstrantse kerk aan de Van Mandersloostraat 36. De he le serie kost f. 12,50 per persoon en f. 20 per paar. Welkom zijn naast kerkelijken van alle ge zindten ook 'rand'- en buitenker kelijken die geïnteresseerd zijn in informatie en een open ge- dachtenwisseling. Belangstellenden kunnen zich tot 31 maart opgeven bij me vrouw C. Suttorp-Groeneveld, "Valeriusplein 156, 2402 TP Al phen, 01720-32037. Koudekerk aan den Rijn. Si mon Stelling, organist van de Adventskerk in Alphen aan den Rijn, geeft zaterdagavond om 8 uur een orgelconcert in de her vormde kerk te Koudekerk aan den Rijn. Zijn programma ver meldt werken van J. S. Bach, Vi valdi, Guilmant en L. van Beet hoven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Epe M. Oomens 's Heer Arendskerke, te Oosterbeek J. Valk Roden; aangenomen naar Stolwijk kandidaat H. E. Wevers Wassenaar; toegelaten tot de evangeliebediening: M. Aleman Nunspeet, T. van den Brink Nij kerk, G. van Ek Hoevelaken; be roepbaar: H. van Oostende Vee- nendaal, mevrouw H. T. Volle- bregt Gorinchem, J. L. C. Boer- tjens Zwolle. - De vroegere kapelaan in Voorschoten en pastoor in Was senaar M. T. P. M. Oomens kreeg een beroep tot predikant van de hervormde gemeente in Epe. Oomens (40) werd in 1972 tot priester gewijd, was tot 1978 ka pelaan in Voorschoten en tot 1981 pastoor in Wassenaar. Toen ging hij over naar de Hervormde Kerk. Hij werkt nu als predikant in 's Heer Arendskerke (Zee land).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2