'Zet 'm op, reken uit je kop' 'Achterwerk' doorbreekt taboes 'Deur dicht, licht uit en cv lager' •JS* Scholier zijn is volledige baan Een moderne vondeling DONDERDAG 19 MAART 1987 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 ;rfèiïct.! Scholieren van 12 tot 16 jaar hebben het op school en met hun huiswerk zo druk dat hun taak vergelijkbaar is met een full-time baan van volwassenen. De gemiddelde scholier gaat 25 uur per week naar school, besteedt zeven en een half uur aan huiswerk, vier uur aan reizen van en naar school en ruim een uur aan ande re bezigheden die met school te maken hebben (bijvoorbeeld bijles). Dat blijkt uit een publikatie van het Sociaal en Cultureel Plan bureau, getiteld Rondom basisvormingtijdsbestedingen van scho lieren en meningen van ouders. Het onderzoek naar de tijdsbesteding van scholieren werd ge daan, omdat dit voorjaar de regering een voorstel zal indienen tot wijziging van de wet op het voortgezet onderwijs, op basis van een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Doel is de kwaliteit van dit onderwijs te verhogen, zonder dat dit overigens extra geld mag kosten. Uit het onderzoek blijkt dat voor leerlingen vaak een verlies aan schooltijd optreedt, dat rond de tien procent ligt. De belangrijkste oorzaken daarvan zijn van de zijde van de school: het uitvallen van lessen wegens examens, vergaderingen en ziekte van leraren. En van de kant van de leerlingen treedt het verleis aan schooltijd op door ziekte en spijbelen. Door verbeteringen in de schoolorgani satie is schooltijd en dus ook leertijd te winnen. De ouders van 1987 zijn vergeleken met die van '81 duidelijk mondiger geworden. Meer dan toen vinden ouders dat zij het recht hebben invloed uit te oefenen op de gang van zaken op school. Energieprojecten op school Wie op sommige scholen als ouder vergeet een deur te sluiten, maakt grote kans dat kinderen bestraffend gaan roepen. Kreten als 'deur dicht!', 'licht uit!' en 'kachel zachter!' zijn in tal van klas sen aan de orde van de dag sedert energieprojecten als een leerzaam en tevens nut tig onderwerp in het lespro gramma zijn opgenomen. Zo'n energieproject opent veelal een wereld van mogelijk heden om niet alleen op school, maar ook thuis weloverwogen met gas en elektriciteit om te gaan. Maar ook de plaatselijke overheid en woningbouwvereni gingen kunnen daarop inhaken. Er zijn voorbeelden bekend van gemeenten waar de bevolking door de 'energiekoorts' van de schooljeugd werd aangestoken. Om die projecten te stimuleren en te ondersteunen, stellen de verenigingen van gas- en elektri citeitsbedrijven samen met de Gasunie lesmateriaal beschik baar. Hieronder wordt nader in gegaan op het materiaal dat de basis kan vormen van diverse energieprojecten. Het is afge stemd op verschillende onder wijsvormen. Eén van de thema's is 'Energie in en om ons huis', een achtdelig project voor het basisonderwijs. Per jaargroep (klas) is er voor de leerlingen een werkboek en voor de leerkracht een handleiding. Het begint heel eenvoudig met een verhaal en een kleurplaat met aankleedpoppen over de zon. groei en bloei Maar in de achtste groep zijn de leerlingen heel serieus bezig met onderwerpen als verschil lende energiebronnen en proef jes met isolatiematerialen. Zo'n project kan worden afgerond met een tentoonstelling op school en een avond voor zowel leerlingen als ouders met dia's en de nieuwste energiefilm 'Gas- elektriciteit, begrijp je 't nou?'. Ook is er een 'Energiejour- naal', een krant boordevol actue le informatie over energie, die los van de energieprojecten op scho len kan worden gebruikt. School en gezin De behandeling van de onder werpen is gericht op de bele vingswereld van het kind. Van uit z'n bekende omgeving wordt het op ontdekkingstocht ge stuurd. Al doende leert het wat energie is en hoe je er mee moet omgaan. De veelheid aan werk vormen - vragen, opdrachten, spreekbeurten, groepsgesprek ken en proefjes - spreekt de meeste leerlingen erg aan. Doel van de energieprojecten is een wisselwerking op gang te brengen tussen school en gezin. Ook thuis zullen de kinderen zui niger met energie omspringen en ouderen wijzen op het belang daarvan. Het energieproject op school kan ook heel goed een on derdeel zijn van een groter pro ject. Zo kunnen, evenwijdig aan wat in de klas wordt behandeld, activiteiten op het gebied van energiebesparing worden ont plooid. Wijkbewoners worden bijvoor beeld door de plaatselijke wo ningbouwvereniging gepolst over isolatie van hun woningen en ook de gemeente en het gas bedrijf kunnen daarop actief in haken. Leerlingen kunnen worden be trokken bij een wijkonderzoekje. Aan de buurtbewoners wordt ge vraagd welke energiebesparende maatregelen ze thuis hebben ge troffen. Een ander voorbeeld uit de praktijk van het energie-on derwijs is een klas die een week lang thuis de stand van de gas- en elektriciteitsmeter heeft bij gehouden, waarna de resultaten op school werden vergeleken. Daaruit kunnen opvallende verbruiksverschillen blijken. Die vaak wel verklaarbaar zijn, maar soms ook niet en juist in die ge vallen kan zo'n vergelijking re sultaten opleveren. Veel doe-dingen Voor LBO en MAVO is er een vervolg op het energieproject voor het basisonderwijs: het werkboek 'Kijk op onze energie'. Dit boek bevat praktische infor matie, gerangschikt per onder werp. Achtereenvolgens worden elf thema's behandeld van win ning, transport en milieu tot een verantwoord energieverbruik, compleet met een blik op de toe komst. Elk onderwerp wordt kort ingeleid en daarna gevolgd door de vragen, opdrachtjes en proefjes. Kortom veel 'doe-din gen'. waarmee de leerlingen aan het werk worden gezet. Voor de hoogste klassen van HAVO/VWO is er het themaboek 'Energie, de wereld en wij'. Zon der aan de technologische ont wikkelingen voorbij te gaan, wordt in dit boek het energie vraagstuk in hoofdzaak behan deld tegen de achtergrond van maatschappelijke en culturele processen. Vanzelfsprekend blij ven feitelijke zaken als de moge lijkheden van de verschillende energiebronnen, de gevolgen voor milieu en veiligheid, voorra den en de kosten daarbij niet on besproken. Wie vragen heeft over het op zetten van een energieproject of lesmateriaal wil bestellen, kan daarvoor terecht bij het eigen gasbedrijf of bij Energieprojec ten, postbus 137, 7300 AC Apel doorn, tel. 055-494949. verschillende redenen: "Op deze manier steken we genoeg tijd in het hoofdrekenen", zegt Theo Gubbi. "En we kunnen nu ook veel aandacht besteden aan de verschillende manieren die er zijn om sommen op te lossen". Dat laatste blijkt als hij de band tijdens de uitzending stop zet. Hij vraagt: "Hoe reken je de som uit die je nu op de televisie kan zien?". Op het beeld is de som 22 x 25 verschenen. "Nou dan doe je 2 x 25 en 20 x 25 en telt dat op", zegt een jongen. Een meisje roept direct: "Ik zou het anders doen. Ik maakte er 11 - x 50 van en dan telde ik 1 x 50 bij 10 x 50 op". Theo Gubbi vraagt meteen welke oplossingsmethode de beste is. "De manier die voor je zelf het handigst is", roept de klas in koor. Beide onderwijzers benadrukken dat geen enkele manier 'de beste' is. "Ieder kind heeft z'n eigen manier om een som op te lossen. Maar als de op lossing goed is, maakt het niet uit hoe je een som uitrekent", zegt Rob van der Meer. De kinderen vinden de serie heel leuk. Vooral om de rare pro fessor (Joost Prinsen) die in de serie met sommetjes goochelt, wordt veel gelachen. Maar ook het bij de serie behorende werk boekje oogst veel succes. "Het zijn leukere sommen dan in het gewone rekenboek. Ook mogen we de sommen altijd samen ma ken. Dat is gezelliger", zeggen twee meisjes. Aan het eind van het program ma blijkt dat de Oudkerkschool gewonnen heeft van het verzor gingshuis. In de Bernardus- school gaat een gejuich op. Een jongen merkt droog op. "Lo gisch dat de kinderen wonnen, want de oude mensen hebben niet geoefend. Zij hadden geen werkboek". groepen in wedstrijdverband te gen elkaar op rekenen. Aan de linkerkant van het klaslokaal zit groep 7a en rechts 7b. Er heerst een uitgelaten stemming onder de 42 kinderen. Zij hebben aan geklede teddyberen en andere knuffels meegenomen als mas cottes voor hun eigen wedstrijd- ploeg. Aan dit team doen uit elke groep acht kinderen mee. Zij ma ken de rekenopgaves van het scherm en krijgen voor elke goedgemaakte som een punt. Tijdens deze aflevering is er iets raars aan de hand. In de stu dio zie je kinderen van de Oud kerkschool uit Hellevoetsluis. Aan de andere kant zit echter niemand. De kinderen snappen er niets van. Maar na een tijdje komen hun tegenstanders lang zaam binnenlopen. Toch klopt er iets niet: het zijn geen schoolkin deren, maar bejaarden van rond de 80 jaar oud. "Er wordt altijd gezegd dat kinderen vroeger veel beter leerden rekenen. Daarom hebben we maar een paar men sen uit een verzorgingshuis uit genodigd. Dan zullen we eens zien wie het beste kan rekenen' "Ik wil dat 'Achterwerk' aanlei ding geeft tot gesprekken. Dat bepaalde onderwerpen thuis be spreekbaar worden", zegt Nelle- ke van der Drift, samenstelster van de Kinderbrievenrubriek in de VPRO-gids. Zij streeft naar een uitwisseling van gedachten tussen jongeren en ouderen, waarbij kinderen de ruimte moe ten krijgen om hun problemen te uiten en zich te ontplooien. In sa menwerking met volwassenen. Het groeiproces van kind tot volwassene is niet de leukste pe riode in het leven, aldus Van der Drift. Kinderen zijn op zoek naar zekerheid, willen ergens bij ho ren. In de zesde klas van de lage re school voelen ze zich supe rieur. Eenmaal in de brugklas vallen ze weer terug. „Kinderen zijn vaak een raadsel voor zich zelf. Snelle groei en seksuele ont wikkeling brengen een golf van vitaliteit teweeg. Dat geeft on rust, zoals agressieve buien". Kinderen worden geconfron teerd met tegenstellingen in zichzelf. Aan de ene kant kind zijn en willen blijven, aan de an dere kant volwassen worden en dat ook zijn. Ouders krijgen daar indringend mee te maken. ..Ik streef doelbewust naar een ont moeting van die twee groepen", zegt Van der Drift. De problemen en vragen van kinderen in de puberteit komen tot uiting in 'Achterwerk'. Weke lijks staan op de laatste twee pa gina's van de VPRO-gids brie ven over ontevredenheid over het eigen lijf en problemen in de naaste omgeving zoals op school of in het gezin. Een probleem leeft soms zo onder de brieven schrijvers dat er soms wel een paar weken over wordt geschre ven. Op die manier zijn al veel taboes doorbroken. Van der Drift: "Alles is al be sproken in 'Achterwerk'. Som mige onderwerpen komen steeds terug in andere vorm. zo als bijvoorbeeld echtscheiding. Ik heb een brief gehad van een meisje dat de vriend van haar moeder niet mocht. De omge ving moet aan zo'n kind de ruim te geven om aan die,man te wen nen. Dus niet gelijk vragen: vind Nelleke van der Drift: 'Achterwerk wekt zegt presentatrice Dieuwertje Blok. De kinderen van de Bernar- dusschool lachen. Ze pakken hun pen en denken diep na over de sommen die nu achter elkaar op het scherm verschijnen. De kinderen van beide klassen hebben tijdens de zestiendelige serie al twee keer een test afge legd. Dat was nodig voor een on derzoek waaraan de school mee doet. Dit wordt verricht door stu denten van de vakgroep onder wijskunde van de Leidse univer siteit. Zij onderzoeken hoe scho len werken met een schoolreken- programma. Ook bekijken ze of kinderen door het gebruik van video sommen beter snappen. Een videoband kan immers wor den stopgezet, zodat de leer kracht uitleg kan geven. Volgens de studenten werpt het programma vrucht af. "Tus sen de onderzoeksscholen kwa men grote verschillen naar vo ren, maar de kinderen maken de sommen beter dan in het begin", zeggen Margaret Nadorp en Sien Trotz, studenten van de vak groep onderwijskunde. De leerkrachten van beide klassen, Rob van der Meer en Theo Gubbi, volgen de serie om jij hem leuk? Dan moet het kind meteen een oordeel geven en dat kan niet". Op de brieven in Achterwerk wordt gereageerd door andere kinderen. Van der Drift blijft op de achtergrond. De geschreven reacties komen voort uit eigen ervaringen van de schrijvers. Die zijn volgens de samenstelster waardevoller dan haar eigen, vol wassen reacties. Kinderen zijn niet gebaat bij de gedachte van een 'wijze' vrouw. Over plaatsing van sommige brieven wordt lang nagedacht, zoals over de brief'Wie helpt mij' die recent in Achterwerk stond Hierin vroeg een meisje om hulp voor haar plan om tijdens de vakantie in Italië weg te lopefi. "Als ik deze brief niet had ge plaatst dan gebeuren er mis schien nare dingen met het meis je als ze haar plannen doorzet. Nu komen er geheid allerlei reac ties op. Ook een brief die haar waarschuwt niet weg te lopen als ze in Italië zit. Zo wordt ze door anderen met de neus op de feiten gedrukt". Van der Drift is niet uitgeke ken op de rubriek. "Na tien jaar bewonder ik het nog steeds dat kinderen hun problemen op pa pier weten te zetten en nog op sturen ook. Daar is moed voor nodig. Ze hebben vertrouwen in Achterwerk. Als ze anoniem wil len blijven, dan gebeurt dat. Ze vallen nooit uit de boot. Dat ver trouwen is heel belangrijk, dat moet je niet schaden". Pas reikte Fnts Spits een infor matiegids uit aan minister Brink man waarin alle adressen staan die nuttig zijn voor kinderen vanaf zestien jaar. Het is de be doeling dat de gids gratis op alle scholen wordt uitgedeeld. Van der Drift: "Ik ben benieuwd hoe de scholen erop reageren. Of ze het wel of niet uitdelen, of dat er weer betutteld wordt". Je kent ze wel, die ouderwetse vertellingen over kinderen die te vonde ling worden gelegd. Een huilende baby die in de kou op een besneeuwde stoep wordt achtergelaten, vervolgens liefdevol wordt opgevoed door welwillende mensen, en later opeens het kind van een miljonair blijkt te zijn. Een dergelijk verhaal, maar dan in een modern jasje gestoken is 'De vondeling' van de Engelse schrijfster Nina Bawden. Hoofdpersoon van deze jongerenroman is de 11-jarige Lex, die als baby is gevonden langs de rivier de Theems, tussen de poten van een sfinxbeeld. Hij is geadopteerd door een Londens gezin dat hem behandelt als een kind van henzelf Het verhaal begint als de oude overbuurvrouw mevrouw Engel komt te overlijden en blijkt dat zij al haar geld (een fortuin) aan Lex heeft nagela ten. Waarom weet niemand en zal ook een mysterie blijven. Maar juist dat geheimzinnige is het aardige aan dit verhaal. De schrijfster geeft de lezer af en toe kleine brokjes informatie, maar vertelt nèt niet precies hoe een en ander in elkaar zit. Daardoor blijft alles spannend. Een enge man die Lex bedreigt, kranten die de jongen achterna jagen hij weet niet wat hem overkomt. Op een gegeven moment wordt het Lex allemaal te veel en vlucht hij weg. 'De vondeling' is het klassieke verhaal van de vondeling die opeens rijk wordt, maar dan in een eigentijdse versie. Een prima verhaal, dat span nend is, vlot leest, en waarmee je je geen moment verveelt. MARGOT KLOMPMAKER (De vondeling, Nina Bawden, uitg. Querido). Wordt vervolgd Vol aandacht kijken de kindeme van de Bernardusschool naar het scherm. De wedstrijdploegen zitten vooraan. De beren moeten hun geluk brengen. (foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE - 'Zet 'm op, reken uit je kop' was het motto waarmee groep 7a en 7b van de Zoeterwoudse Ber nardusschool vorige week de laatste uitzending van het schooltelevisieprogramma 'Rekenwerk' volgden. In de ze serie, die nog een vervolg zal krijgen, spelen telkens twee basisscholen tegen el kaar. Aan de hand van de on derdelen hoofdwerk, reken werk en handwerk wordt duidelijk welke leerlingen de snelste manier weten om sommetjes als 290 288 297 uit het hoofd te bereke nen. De Bernardusschool heeft de serie met aandacht gevolgd Groep 7a en 7b hebben elke week meegedaan aan de ver schillende onderdelen. De on derwijzers van beide klassen hebben elke aflevering op video gezet, zodat zij de kinderen moei lijke sommen kunnen uitleggen Deze laatste keer mogen beide Zifl tfküKi'O uil /oil.. Het Kec£tih..(e zt mélden in ie examens en je wed M(, niet- eens pffe wel Geslaafd fcenl dü& wal is er loos mei ikwttthd meUkwil tof fkotey-ffi somber tedwu

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25