Beenhakker komt met de schrik vrij De mooie droom van Bergkamp Emma Tk ben zo goed als rond' Real moeizaam langs Rode Ster Oud-bokser Koopmans verdacht van afpersing Donar niet bij de tijd Ajax flitst met 17-jarige scholier langs Malmö FF KNVB weert 25 vandalen Bordeaux weerstaat Torpedo FEBDIi DONDERDAG 19 MAART 1987 SPORT PAGINA 21 MADRID (GPD) - Real Madrid is gisteren weer een stapje dichter bij de felbegeerde Europa Cup voor landskampioenen gekomen. De Madrilenen versperden in het bomvol le Bernabeu-stadion, waar de 95.000 toeschouwers voor een toprecette zorgden van 2,5 miljoen gulden, Rode Ster uit Belgrado de weg naar de halve finale (2-0). Maar in tegenstelling tot vorige Eu ropa Cup-wedstrijden kostte het Real dit keer aanmerkelijk meer moeite om de in de uitwedstrijd opgelopen achterstand (4-2) te ni velleren. De zege op Rode Ster had dan ook aanzienlijk minder glans dan voorgaande overwinningen op Anderlecht, Borussia Mön- chengladbach of Inter Milan. Te gen de Joegoslaven leek het er lan ge tijd zelfs op dat de magische ban van het Bernabeu-stadion gebro ken was. Leo Beenhakker zorgde op het laatste moment voor een verras sing in de opstelling. In plaats van ROTTERDAM (ANP) - De oud bokser Rudy K. (Koopmans, 39) uit Den Haag is samen met drie ande ren door de Rotterdamse politie aangehouden op verdenking van afpersing. De vier zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Rot terdam. Dat hebben de politie en het Openbaar Ministerie gisteren be vestigd. De vier zouden namens het incassobureau van één van hen zakenlieden met schulden onder bedreiging van vuurwapens en/of lichamelijk geweld hebben geprest tot snel betalen van schulden. Zij zouden in het krijt hebb^| gestaan bij opdrachtgevers van net incas sobureau, maar zekerheid hierover bestaat nog niet. Bij die opdrachtgevers zouden de verdachten vervolgens een commissie van tien procent van de geïnde schuld hebben bedongen. K. wordt volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. R. A.F. Ger- ding verdacht van een „werkzaam aandeel" in „afpersing in vereni ging". Het is volgens Gerding onduide lijk of het om bestaande dan wel niet bestaande schulden ging die de zakenlieden moesten aflossen. „Maar onder omstandigheden kan ook het innen van bestaande schul den afpersing opleveren, namelijk als er geweld of bedreiging met ge weld aan te pas komt", aldus de of ficier. De politie heeft tot nu toe aangif ten van acht zakenlieden, die in to taal honderdduizend gulden aan de vier zouden hebben afgedragen. De politie vermoedt volgens een woordvoerder dat nog meer zaken mensen het slachtoffer van de ver dachten zijn geworden. Koopmans is al eerder met justi tie in aanraking geweest. Vorig jaar werd de voormalige Europees- kampioen half-zwaargewicht door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot negen maanden gevange nisstraf, waarvan vijf voorwaarde lijk, wegens handel in hasj en hen nep. GRONINGEN (ANP) - De bas ketbalwedstrijd tussen Donar en Weert is gisteravond in de rust gestaakt, omdat de tijd waarneming in de Groningse Evenementenhal niet klopte. De stand was op dat moment 30-35 in het voordeel van Weert. De wedstrijd is van belang voor de competitie, omdat beide ploegen nog in de race zijn voor een plaats in de play-offs. Bondsgedelegeerde De Zwaan merkte in de eerste helft, dat de elektronische tijd waarneming in de hal te snel liep. Bij controle telde de eerste periode slechts vijftien in plaats van twintig minuten zui vere speeltijd. Hoofdscheids- rechter Van Dishoeck, die het voorval aan de bond zou rap porteren, besloot de wedstrijd met een handklok voort te zet ten. Deze bleek echter ook van slag. Van Dishoeck gaf Donar 25 minuten de tijd een goede handklok te vinden. Een be stuurslid van Donar ontdekte op zijn speurtocht door Gronin gen in de Vinkhuizen-hal een nieuwe handklok. Hij slaagde er echter niet in zijn taak bin nen de toegestane tijd te vol brengen. Eén minuut na de be slissing van Van Dishoeck de wedstrijd te staken, draafde het bestuurslid buiten adem de Evenementenhal binnen. De spelers stonden toen al onder de douche. de aalgladde Pardeza posteerde hij veteraan Santillana in de spits, ter wijl Juanito de voorkeur kreeg bo ven verdediger Salguro. Een wei nig gelukkige greep: Santillana bleek toch te statisch vanwege zijn leeftijd, terwijl Juanito na een bril jant begin ver terugzakte. De om zetting bleek vooral een verzwak king van het middenveld dat on voldoende blokkeerde, waardoor het falen van de toch al zwakke verdediging nog duidelijker werd blootgelegd. Real Madrid startte overigens veelbelovend. In de beginfase re ten de gestroomlijnde Madrileense combinaties de Joegoslavische verdediging keer op keer aan stuk ken. Al na vier uur brak een massa le hysterie uit onder de 95.000 toe schouwers. Butragueno, net op tijd hersteld van een lastige enkelbles sure, manipuleerde een schijnbaar verdwaalde bal zo magistraal, dat zijn directe bewaker Bracum waar schijnlijk uit pure bewondering bleef toekijken. Het Madrileense idool dribbelde naar de achterlijn, zette met één schijnbeweging doel man Stojanovic op het verkeerde been en scoorde beheerst. Real leek uit op herhaling van vorige huzarenstukjes. Na dat eerste onstuimige kwar tier, waarin Juanito en Santillana nog twee opgelegde kansen mis ten, zakte Real ver terug. Rode Ster kon zonder verzet bezit nemen van het middenveld. Maar al combi neerden de Joegoslaven aanzien lijk beter en bereikten zij met op merkelijk gemak het domein van doelman Buyo, in de afwerking schoot de ploeg schromelijk te kort. Mrkela, Cvetkovic en Durovs- ki misten allen voor de Spaanse doelman. Real leek alleen maar verder in angst weg te zakken door de Joegoslavische waarschuwings- stoten. De Madrilenen mochten overigens niet klagen over mede werking van de Oostduitse scheidsrechter Kirschen, die een grove overtreding van Chendo te gen de doorgebroken Mrkela luch tig wegwuifde. In de tweede helft probeerde Real snel de verlossende tweede treffer te forceren. In drie minuten tijd misten Michel (de vaste man op het middenveld), Santillana en Hugo Sanchez (die betrekkelijk mild werd behandeld door het pu bliek na zijn aangekondigde ver trek bij Real Madrid) kansen. Des ondanks sorteerde het offensief na een kwartier toch succes. Chendo draaide om Milojevic heen, waarna zijn voorzet door de instormende Sanchez keihard werd ingekopt (2- 0). Het verzet van de overigens uit stekend spelende Joegoslaven, die de Madrilenen als team volledig overtroffen, was daarmee, gebro ken. Santillana en Chendo kregen nog uitstekende kansen, maar mis ten het overzicht om de doelman opnieuw te passeren. Beenhakker speelde in de slotfa se op zeker. Juanito en Butragueno mochten inrukken en plaatsmaken voor Solana en Martin Vazquez. In de slotfase moest scheidsrechter Kirschen nog geel trekken voor Bracum en Hugo Sanchez, die Pa- vlovic met een schaarbeweging bij na het hoofd van de romp schaar de. Vreugde bij Göteborg dat voor één van de weinige verrassingen zorgde in de kwartfinales van de Europese bekertoernooien. In tegenstelling tot hun landgenoten uit Malmö slaagden de Zweden er in op vreemde bodem kwalificatie voor de halve eindstrijd af te dwingen. Inter Milaan was het slachtoffer. (foto anp) lalin ziet overgang naar PSV als promotie INDHOVEN (ANP/DPA) - De weken geleden heeft geïnfor- lingen volgende week zou EINDHOVEN (ANP/DPA) - De Westduitse international Uwe Rahn heeft gisteren verklaard, dat de onderhandelingen over zijn mogelijke transfer naar PSV in de laatste fase verkeren. „Ik ben zo goed als rond met de club", verklaarde de 24-jarige speler van Borussia Mön- chengladbach voor het begin van het UEFA-bekerduel tegen Vito- ria Guimaraes. Voorzitter Jac ques Ruts bevestigde dat PSV gesprekken heeft gevoerd met de aanvaller. Volgens hem is ech ter geen sprake van overeen stemming. „Als iemand dat zou moeten weten, zou ik dat zijn", verklaarde Ruts in Brussel, waar hij het duel tussen Anderlecht en Bayern München bijwoonde. Ruts erkende dat PSV enkele weken geleden heeft geïnfor meerd naar Rahn. Volgens hem gaf de leiding van Borussia Mön- chengladbach toen te kennen dat de vedette van het team van de vertrekkende trainer Jupp Heynckes aan zijn contract zou worden gehouden. De overeen komst loopt tot het einde van het seizoen 1988/'89. Rahn verklaarde maandag dat hij een interessante aanbieding had ontvangen. De clubleiding ontkende toen elk contact met de international, voor wie voor het begin van het lopende sei zoen al belangstelling bestond in Eindhoven. Gisteren versterkte Rahn zijn uitspraken. De blonde speler, die op het middenveld en in de aanval kan worden ingezet, stelde dat PSV de onderhande lingen volgende week zou willen afronden. Volgens zijn zaakwaar nemer wil de landskampioen hem tot juni 1990 contracteren. PSV zou bereid zijn een som in de orde van grootte van negen miljoen gulden te betalen aan Mönchengladbach. Rahn ziet een overgang van de middenmoter in de Bundesliga naar een van de topclubs in de eredivisie als een promotie. „Ik heb zeven jaar goed gewerkt bij Borussia. Maar als prof moet je een dergelijke unieke kans met beide handen grijpen." Hij wil in Mönchengladbach - zeventig ki lometer van Eindhoven - blijven wonen. Vanwege zijn honkvast heid heeft de spits ook geen be langstelling voor een overgang naar Spanje of Italië. AMSTERDAM (GPD) - Sind zes jaar is het een Nederlandse club weer eens gelukt om zich bij de laatste vier van een Europees bekertoernooi te scharen. Na AZ'67, dat een tot de eindstrijd van het UEFA Cuptoernooi voltooide zegepraal moest bekopen met een exodus van spelers, bereikte Ajax gisteravond het voorlaatste station van het Europa Cup 2-toernooi. Van Malmö FF, dat een in eigen huis verkregen 1-0 voorsprong moest verdedi gen, lieten de Amsterdammers geen spaan heel. De 3-1-overwinning doet dan ook krampachtiger aan dan de praktijk leerde. Ajax, dat het in 1980 ook zo ver schopte, maar in de zes navol gende toernooien steevast in de eerste ronde tegen de lamp hep, heeft de Zweden tot de laatste se conde naar adem laten happen. De voor rust door Marco van Basten verkregen voorsprong werd in het tweede speldeel als vanzelfspre kend uitgebouwd. Invaller Aron Winter tekende voor een jubileum- treffer (het duizendste Nederland se doelpunt in de EC-historie) en Van Basten revancheerde zich ver volgens op sublieme wijze voor een over de lat geschoten straf schop. Een uit de lucht vallend tegen doelpunt van Hakan Lindman, die een foutje van doelman Stanley Menzo in de herkansing afrondde, bracht de spanning tien minuten voor tijd terug. „Maar in die laatste fase zag je dat we een stapje verder zijn dan een paar jaar geleden". ADVERTENTIE Nog 1 nachtje slapen! En danDan leest u Huren Sparen In deze krant! constateerde Johan Cruijff ver heugd. „Tegen Celtic bij voorbeeld gingen we toen in de laatste mi nuut de boot in, nu werd het kar wei veel professioneler geklaard. De manier waarop John van 't Schip in de laatste minuut een vrije schop bij de hoekvlak versier de spreekt boekdelen. Met dat geintje won hij zeker anderhalve minuut". De technisch directeur sprak niet alleen van een puik, ook van een leerzaam avondje. „We hebben nauwelijks een kans weggegeven en er vele gecreëerd. Iedereen heeft zich aan zijn taak gehouden, mijn enige aanmerking zou kun nen zijn dat de spanning op het laatst onnodig werd opgevoerd. Evenals na ons tweede doelpunt hinkten we bij 3-1 even op twee ge dachten, maar met nog zo weinig minuten te gaan telt maar één ding: achterin de zaak op slot hou den", aldus Cruijff, die vooruitlo pend op de interland tegen de Grieken het al over „de eerste stap naar de wederopkomst van het Ne derlandse voetbal" durfde te heb ben. „Iedereen kan van dit succes de vruchten plukken". Publieksheld Toen Ajax, met Cruijff als diri gent, de voetbalwereld aan zijn voeten kreeg, lag Dennis Berg kamp nog in de luiers. De 17-jarige scholier van het hoofdstedelijke Sint Nicolaas-lyceum boekte gis teravond triomf na triomf op zijn tien jaar oudere bewaker Persson en mocht zich van Cruijff in de laatste minuut als een publiek sheld laten vervangen. Van het 'Gouden Ajax' weet hij zich niet meer te herinneren dan de sterke verhalen van zijn vader. „Ik heb ooit eens een videoband gezien van de finale tegen Inter Milan in Rot terdam, maar als ik aan Nederland se voetbalsuccessen denk, dan schiet me AZ te binnen en daagt me in de verte iets van Oranje's fi nale in Argentinië. Ik weet tenmin ste nog dat Rensenbrink toen in de laatste minuut tegen de paal schoot". Het hoogtepunt in de bliksem carrière van Bergkamp, die in sep tember nog rekening hield met een seizoen in de A 1-junioren, was tot voor gisteren zijn tweede wedstrijd in het eerste, onlangs tegen Haar lem. „Toen liep het lekker tegen Luc Nijholt, maar wat ik vanavond heb meegemaakt spant de kroon. Voor zoveel mensen heb ik nooit eerder gevoetbald, de hele entoura ge was als in een mooie droom. En dan te bedenken dat ik vanmorgen pas hoorde dat ik zou spelen, eer lijk gezegd had ik daar niet eens op Pijlsnel De benjamin van het veld, die voor het eerst tegen een bal schop te bij het Amsterdamse Wilskracht en op 13-jarige leeftijd werd ont dekt door „ene meneer De Geest, die man was leider van een jeugd- elftal van Ajax", mag gerust wor den beschouwd als een vreemde eend in de bijt. De spelers van de A-selectie kent hij alleen van de za terdagochtend-trainingen en van een trainingskamp in Nice. „Het is de laatste tijd pijlsnel met me ge gaan, maar ik train doordeweeks nog altijd vier avonden mee met het tweede. Overdag zit ik op school en daar zal ook het volgend jaar geen verandering in komen. Ik zit nu in het vijfde jaar van het VWO, ik wil die opleiding per se afmaken", verzekert de enige ama teur van de halve finalist, die dins dag nog blokte aan een proefwerk wiskunde, aan het einde van de middag door hulptrainer Tonnie Bruins Slot van huis naar het Was- senaarse trainingskamp werd gere den en vanmorgen om half negen al weer in de schoolbanken werd verwacht. „Eenmaal op het veld heb ik alle zenuwen van me afgegooid. Het is me door Cruijff van meet af aan in geprent dat ik geen angst mag heb ben, mijn mannetje moet opzoeken en risico's niet uit de weg hoef te gaan. Het is alleen jammer dat twee van mijn broers en mijn moe der niet in het stadion zaten. Mijn vader kaartjes weten te bemachtigen, maar de rest van het gezin greep ernaast. Die moesten thuis voor de buis blijven", bekent de even snel le als getructe rechtsbuiten, die de oudste zoon van spelers als Müh- ren en Spelbos zou kunnen zijn. De twee routiniers mogen trou wens met evenveel recht terugzien op een berepartij, al heeft de indi viduele klasse van Marco van Bas ten (ook bij het tweede doelpunt betrokken via een uitgekookte hakbal op Mühren) het scorever loop bepaald. De onverzettelijke Spelbos verdedigde als Vasovic en een andere broer hadden Suurbier tezamen in hun beste ja ren en deed op het trage veld ook in opbouwende zin van zich spre ken. „We hebben vanavond verde digd zoals het vier dagen terug ei genlijk ook in Malmö had gemoe- DEN HAAG (ANP) - In ovérleg met het openbaar ministerie heeft de KNVB besloten tot het weren van 25 voetbalvandalen uit de stadions. In de meeste gevallen geldt deze uitsluiting een periode van drie maanden. Minister De Koning (binnenlandse zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. In een brief over het voetbalvandalisme wijst De Koning op de verantwoordelijkheid van de voetbalclubs voor de begeleiding van supporters. Hij noemt dit in de eerste plaats een aangelegen heid van de clubs zelf en niet van de politie. De minister zegt meer te verwachten van een systeem van clubstewards, door de voetbal- organisaties zelf op te zetten. De politie kan, zo zegt hij, ten aan zien van de opleidings- en kwaliteitseisen van stewards een advi serende en stimulerende rol spelen. Uit de brief blijkt dat de regering niets voelt voor afschaffing van de vervoersplicht. Met deze opvatting wordt het standpunt van het Landelijk overleg voetbalvandalisme (LOV) overgeno- ten. Die lui hebben één kans ge had: de rebound van Lindman na de vrije trap van Borg. Menzo had de bal misschien wel klemvast moeten hebben, maar de verdedi ging reageerde na dat schot ook niet al te attent". De robuuste stopper, die in het shirt van AZ destijds de laatste stuiptrekkingen van het nationale clubvoetbal op het hoogste plat form meemaakte, wilde als één van de weinigen al vast vooruit blikken op de loting van morgen. „Loko- motiv Leipzig heb ik liever niet, die ploeg lijkt me erg stug. Real Za- ragoza of Bordeaux spreken me meer aan, al vind ik het doodzonde dat we dan uit moeten wijken naar het Olympisch Stadion. Het' zal fi nancieel best noodzakelijk zijn, maar zoals de sfeer vanavond in ons eigen stadionnetje was, maak je daar natuurlijk niet mee". DEN HAAG (ANP/DPA/AFP) - De kwartfinale van het Europese be kertoernooi voor landskampioe nen is een ronde geweest zonder verrassende resultaten. Bayern München, Dinamo Kiev, Real Ma drid en Porto plaatsten zich gister avond voor de halve eindstrijd. Hetzelfde kwartet werd al direct na de loting getipt als favoriet voor een plaats bij de laatste vier. Het succes van Porto kwam eveneens niet zonder problemen tot stand. Bröndby uit Kopenha gen, eigenlijk de enige onverwach te kwartfinalist, leek voor eigen pubhek een verlenging af te dwin gen. Maar aan een doelpunt van Filho in de zeventigste minuut had de Portugese kampioen uiteinde lijk genoeg. Op een kleine zege in de eerste wedstrijd volgde in Dene marken een gelijkspel (1-1). Bayern München voltooide zijn wraakactie op Anderlecht. De ploeg van trainer Arie Haan zorgde vorig seizoen voor de uitschake ling van de prestigieuze Beierse ploeg. Dit jaar waren de rollen om gedraaid. Op het vernederende verhes in München (0-5), waar Bayern-spits Dieter Hoeness opti maal profiteerde van blunders in de verdediging, het Anderlecht echter een waardige uitslag vol gen: 2-2. Kiev speelde in een fantasie-op stelling, maar bezorgde de 100.000 toeschouwers desondanks een in teressante avond. Na de ruime overwinning in Istanboel (5-0) hoefde het voor clubtrainer Sergej Lobanov, tevens coach van de na tionale ploeg van de Sowjet-Unie, niet zo nodig meer. De score viel bescheiden uit (2-0). De komende tegenstander van Ajax in de halve finales van de strijd om de Europa Cup voor be kerwinnaars komt uit het rijtje Lok Leipzig, Real Zaragoza en Bor deaux. De laatste schakelde in de Sowjet-Unie Torpedo Moskou uit. Bordeaux, dat de eerste wedstrijd won met 1-0, heeft het alleen de laatste twintig minuten moeilijk gehad. De Franse bekerhouder, die twee keer op voorsprong was geko men (door een treffer van Touré en eigen doelpunt van Prigoda), kwam na doeltreffende acties van Agasjkov, Sjirinbekov en opnieuw Agasjkov nog in de problemen te gen de Oosteuropese counter- ploeg, maar een vierde Russische treffer bleef uit. Voor informatie over Real Zara goza kan Cruyff bij Real Madrid trainer Leo Beenhakker terecht De Spaanse club, enkele jaren ge leden nog getraind door Beenhak ker, schakelde Vitosja Sofia uit Zaragoza reisde met een overwin ning van 2-0 naar Bulgarije. Op vreemde bodem boekte de ploeg gistermiddag opnieuw een zege van 2-0. Lok Leipzig is de derde en meest onbekende kandidaat-tegenstan der voor de Amsterdammers. De Oostduitsers, momenteel tweede in de competitie, verdedigden te gen FC Sion (Zwitserland) met man en macht de in de eerste wed strijd verkregen voorsprong van 2- Aan het einde van een roemrijke voetballoopbaan dreigt Ernst Hap- pel zowaar weer bij topclub terecht te komen. FC Tirol, volgend sei zoen werkgever van de nu nog bij Hamburger SV trainende coach, schaarde zich woensdag verras send bij de laatste vier van het toer nooi om de UEFA beker. De 2-1 in Innsbruck tegen het aanzienlijk hoger getaxeerde Torino markeer de de een verhoging van de markt waarde van het Oostenrijkse club voetbal. Doordat ook Internazionale werd uitgeschakeld, is het Italiaan se aandeel in het derde Europese bekertoernooi tot nul terug ge bracht. IFK Göteborg hield Inter in Milaan op 1-1, nadat het eerste duel geen doelpunten had opgele verd. Dundee United zorgde met de de eliminatie van FC Barcelona eveneens voor een surprise. De manier waarop dat gebeurde was ronduit sensationeel. In de laatste vijf minuten werden de Catalanen, die door Caldere op een 1-0 voor sprong waren gekomen, in het ei gen Nou Camp weggegespeeld. Twee doelpunten beëindigden Barcelona's vertwijfeld pogen de negatieve marge van twee weken geleden (0-1) om te zetten. Dat Bo russia Mönchengladbach, dat met een voordelige marge van 3-0 naar Portugal was afgerist, dede halve eindstrijd bereikte ten koste van Vitoria Guimaraes was geheel vol gens verwachting. In Portugal werd het 2-2.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21