'Zoiets maak je maar een keer in je hele leven mee' Boek over restauratie bruggen en kelders Hoogstraat actief in vrije tijd LEIDEN - "Een project dat zonder overdrijven uniek valt te noemen en datje maar één keer in je aanne mersleven tegenkomt". De aanne* mers Beljon en Granneman zijn niet de enigen die met gepaste trots terugkijken op de restauratie van de kelders Hoogstraat en de naastgelegen Vis- en St. Jansbrug. door Gert Visser Er is al veel over dit karwei ge schreven, maar binnenkort ver schijnt er zelfs een speciaal boek over waarin de belevenissen van alle betrokkenen zijn opgetekend. In 18 opstellen worden vrijwel alle aspecten van de restauratie uit de doeken gedaan en wordt het heden en verleden van een van de oudste delen van Leiden belicht. Maar ook het wel en wee van de omwonende winkeliers en het noodlot van vijf in de kelders huizende vleermui zen staan - ruim geillustreerd - ver meld. Vrijdag 20 maart wordt de laatste hand aan de restauratie gelegd, het boek is vanaf maandag 23 maart aan de balies van stadhuis en stadsbouwhuis verkrijgbaar voor de prijs van tien gulden. Een bloemlezing uit 'Hoogstraat op stelten'. Tezamen met Visbrug en St. Jansbrug vormt de Hoogstraat één van de oudste delen van Leiden. Wanneer de Visbrug - de oudste brug van Leiden - is aangelegd, is Een kelder van de Hoogstraat die dienst doet als schoenenwinkel. (archieffoto) niet precies na te gaan. Historici zijn het er over eens dat de brug er nog voor de stadwording van Lei den moet zijn geweest. De twee bruggen worden het eerst ge noemd in de verhalen over de lei ding in het graafschap Holland tus sen gravin Ada met haar man Lo de wijk van Loon en de latere Wil lem I. Lange tijd zijn de twee brug gen de enige oeververbinding over de Rijn geweest in het westelijk deel van wat nu Zuid-Holland heet. Beide bruggen waren aanvankelijk van hout gemaakt, aan het begin van de veertiende eeuw werden beide vervangen door stenen over spanningen. De handel is van oudsher ver bonden met het straatje tussen de twee bruggen. De Visbrug, die aan vankelijk de 'Oude Brug' werd ge noemd, kreeg zijn huidige naam omdat de visverkopers bij deze brug hun waar verhandelden. De wens van de gemeente om de markthandel na voltooiing van de restauratie toch weer een plaatsje te geven op de Hoogstraat is door velen bekritiseerd, maar is in ieder geval vanuit historische motieven een juiste beslissing geweest. Zij het dat de 'blauwe tram' waarin de marktkooplui een onderkomen hebben gevonden, door velen be schouwd wordt als een foei-lelijk gevaarte dat afbreuk doet aan het historisch aanzicht van de Hoog straat met zijn twee bruggen. Ook de aannemers hebben zich er aan geërgerd: "Wij vinden die markt kramen vloeken met de omgeving. Gewone kramen met zeildoeken zouden een vriendelijker beeld ge ven en beter bij de sfeer passen". Brand De bebouwing tussen de twee bruggen had pas na 1294 plaats toen werd besloten tot de uitbrei ding van Leiden. Onder de huizen lagen kelders die aansloten op een vijf meter brede kade langs de Rijn. Zo'n 150 jaar na de bouw van de eerste kelders werden de kel ders uitgebreid om de handel op de Hoogstraat meer ruimte te geven. De kade werd bebouwd en de uit gangen van de kelders kwamen di rect uit op het water. De bebouwing boven de kelders aan de Hoogstraat heeft zich in de loop der tijden ingrijpend gewij zigd. De aanvankelijk midde leeuwse bebouwing was vrij laag. De woonhuizen met trapgevels en kruiskozijnen werden vervangen door hogere huizen met lïjstgevels. Na een brand in de nacht van 2 op 3 oktober 1766 vielen de laatmidde leeuwse huizen op de hoek van de Nieuwe Rijn onder de slopersha mer en werden vervangen door de nu nog bestaande huizen. De spreuk in de daklijst van het hoek pand 'De trouw der burgerij heeft hier, 't geen door geweld der vlam men wierdt gesloopt, in bet'ren staat hersteld' herinnert aan de brand. De woonhuizen kregen in de 19- de eeuw op de begane grond win kelpuien waarvan de meeste intus sen herhaaldelijk zijn gewijzigd en gemoderniseerd. Op de hoek van de Hoogstraat en de Oude Rijn werd de bebouwing aan het begin van deze eeuw van de grond af aan vernieuwd. Schuilkelder Wanneer in de tachtiger jaren de restauratie ter sprake komt, is het niet de eerste keer dat het gemeen tebestuur zich over dit onderwerp buigt. Ook in 1867 werden, na een gedeeltelijke afbraak de in verval geraakte, wal- en keldermuren ge restaureerd. Desondanks is de kel der voor het pand Hoogstraat 1 la ter ingestort. De ruimte is toen met zand gevuld. In de vijftiger jaren van deze eeuw is voorgesteld om de gewel ven te slopen en vol te storten met zand of de kelders te voorzien van een gewapende betonconstructie om het wegdek er boven te kunnen dragen. In een restauratie zag het toenmalige gemeentebestuur wei nig heil omdat de kelders toch te zwak zouden blijven om het ver keer te dragen. Een ander plan was - geheel in de geest van die tijd - om de kelders om te bouwen tot een grote schuilkelder. Zolang het geen oorlog was zou deze schuilge- legenheid dienst kunnen doen als fietsenstalling. Geen van de plan nen vond doorgang, B en W heten de zaak zoals het was en besloten slechts licht verkeer op de Hoog straat toe te staan. In 1961 werd op nieuw een voorstel in de gemeente raad behandeld dat voorzag in af braak van de meeste kelders. De kosten werden geraamd op 150.000 gulden. Personeelstekort bij de af deling gemeentewerken was er de oorzaak van dat het plan nooit werd uitgewerkt. In de jaren zeventig kwamen er voor de zoveelste keer plannen voor de Hoogstraat boven drijven. Ondermeer werd geopperd de kel Zo zag de Hoogstraat er enkele jaren geleden nog uit. ders helemaal af te breken om ze opnieuw op te bouwen, een idee dat echter door Monumentenzorg werd verworpen. Uiteindelijk werd besloten tot restauratie waar bij de draagkracht voor het boven liggende wegdek een belangrijke rol speelde. Het wegdek heeft bij de restauratie een eigen fundering gekregen zodat de kelders niet lan ger worden belast. Specie Van groot belang voor de staat van de kelders waarin deze bij aan vang van de restauratie werden aangetroffen, is dat de oudste rij op staal was gefundeerd. De kelders waren gebouwd op de zandplaat die door de beide Rijnarmen is doorsneden en waarop ook de Burchtheuvel is opgeworpen. Door de goede fundering is bij de ze kelders nagenoeg geen verzak king opgetreden, hoewel met name naar het noorden toe de fundering zwakker werd door de aflopende helling van de zandplaat naar het midden van de Oude Rijn. De kelders die later werden ge bouwd, rusten op paaltjes die zijn geheid in de slappe bodemlaag die de hier liggende zandplaat bedekt. Deze fundering heeft de tand des tijds niet doorstaan, de kelders ble ken naar de waterzijde toe enigs zins verzakt en naar buiten gekan teld. De constructie van de gewel ven en de samenstelling van de specie in het oude baksteenwerk - beide gaven het bouwwerk enige elasticiteit - hebben aan het be houd van de kelders bijgedragen. Het geheim van de specie schuilt met name in de grote hoeveelheid kalk die er aan is toegevoegd. De historicus: "De Hoogstraat- kelders vormen een uniek object. Zij zijn enig in hun soort in weste lijk Nederland. Van groot belang uit een oogpunt van monumenten zorg is de aanwezigheid van veel van het oorspronkelijke zestiende en zeventiende eeuws baksteen- werk evenals van de originele deur- en raamkozijnen met forse stijlen en dorpels". Strop Op 2 januari 1985 - op verzoek van de winkeliers werd het winke lend publiek op de voorgaande feestdagen ongemoeid gelaten - ging de restauratie eindelijk van start. De winkeliers van de Hoog straat, die als eigenaren van de kel ders werden beschouwd, hadden Een blik in de kelders van de Hoogstraat. De foto werd genomen tijdens werkzaamheden in maart 1985. (archieffoto) er niet bijster enthousiast op gerea geerd. Enigen hadden in het over leg met de gemeente voorgesteld de kelders maar dicht te gooien. Hun angst voor restauratie was met name ingegeven door de moei lijke bereikbaarheid van hun win kels tijdens de werkzaamheden. Desondanks zette het gemeente bestuur zijn plannen door en de kelders werden voor het symboli sche bedrag van 1 gulden door de gemeente overgenomen. Eisen tot schadeloosstelling van de onderne mers werden al spoedig aangekon digd en door de gemeente even snel afgewezen. Eén van de winke liers stelde de gemeente vorig jaar aansprakelijk voor het geleden om zetverlies, in het geschil is nog geen uitspraak gedaan. Inmiddels, nu het einde van het karwei en de daardoor veroorzaakte overlast na dert, zijn de betrokken onderne mers enthousiast geraakt en wor den er plannen gesmeed voor het gebruik van de kelders. De winke liers mogen er, volgens de overeen komst met de gemeente, nog 50 jaar gratis gebruik van maken. De winkelier: "Als je je kop in een strop ziet hangen door die an derhalf jaar durende ellende, praat je niet zo gemakkelijk als nu, nu ik zie dat ik met die kelders een paar centen kan verdienen". Handicap De aannemers: "Het was een bij zonder werk, vol verrassingen, met tegenvallers, lastige werkomstan digheden, en veel toeschouwers". Waar de eerstgenoemde factoren vooral een flinke dosis vakkennis en creativiteit vroegen, vormde met name de niet aflatende stroom passanten een enorme handicap. "Dagelijks kwam er een legertje werklozen een ochtend of middag naar ons kijken. De opmerkingen over en weer waren niet van de lucht. Soms voelde je je een beetje een sociaal werker als de vaste be langstellenden uit de buurt kwa men informeren naar de stand van zaken". Het werk vlotte dan ook het best op maandagochtend wanneer de winkels tot het middaguur geslo ten bleven en het rustig was op straat. Het grote hijswerk werd vooral voor negenen 's ochtends gedaan om te voorkomen dat er mensen onder een kraan liepen. Op gezag van de gemeente werd het karwei in drie fasen uitgevoerd zodat de winkels op de Hoogstraat steeds bereikbaar bleven. Hoewel er enkele tientallen meters verder twee voetgangersbruggen voor handen waren, perste zich dage lijks een grote mensenmassa langs de afzettingen over smalle plan kiers. De fasering en de minimale werkruimte heeft al met al veel ex tra tijd (en geld) gekost, constateert het aannemersduo: "Ruw geschat had het werk in 60 procent van de uiteindelijk benodigde tijd uitge voerd kunnen worden als we geen rekening hadden hoeven houden met het pubhek". Steen De werkelijke restauratie van de kelders en de bruggen vormt in het boek enkele (technische) hoofd stukken op zich. Feit is dat zich tij dens de werkzaamheden nogal wat verrassingen voordeden omdat de situatie in de kelders anders bleek te zijn dan men had verwacht. Ook de vorst gooide nogal wat roet in het eten en bevroren water in de spleten van de gewelven zorgde opnieuw voor scheuren. Mede hierdoor zijn de kosten veel hoger uitgevallen dan was begroot. De restauratie heeft uiteindelijk ruim 5 miljoen gulden gekost. Om de bereikbaarheid van de kelders te verbeteren is 'rondom' een plankier aangebracht. Hoewel smaller, is deze enigszins te verge lijken met de kade die vroeger voor de achterste kelders lag. Om de kelders beter te kunnen gebruiken, zijn ze verhoogd door de vloer 40 cm te laten zakken. De vloer ligt beneden het niveau van het Rijn water. Nu de Hoogstraat met haar brug gen weer volop toegankelijk is, wordt een dezer dagen de nood brug die de Nieuwe Rijn met de Vismarkt verbindt, weggehaald. Ook de Waagbrug verdwijnt. Er komt een nieuwe brug voor in de plaats waarvan het uiterlijk zich beter verdraagt met dat van de ge restaureerde kelders. Met de aan leg van de nieuwe brug wordt na de bouwvak begonnen. Minder in het oog vallend, maar historisch van enige betekenis, is de witte steen die bij de restauratie in de Visbrug is gemetseld. De wit te steen gaf in vroeger jaren de ge rechtsplaats van het schoutam bacht Rijnland aan: zoals op de Breestraat de blauwe steen het centrum van de stad aangeeft en in de Haarlemmerstraat een rode steen diende om de gerechtsplaats van het schoutambacht Marendorp duideüjk te maken. De witte steen is in de loop der eeuwen zoek ge raakt. Ter compensatie kreeg de Burchtheuvel toen zijn twee zuilen waarin het wapen van Leiden en het wapen van het baljuwschap van Rijnland gegraveerd staan. De Visbrug heeft haar witte steen te rug gekregen. Ter herinnering staan aan de onderkant de namen gegraveerd van de mensen die bij de restauratie betrokken zijn ge weest. De winkels in de kelders van de Hoogstraat zijn bereikbaar waarover de meningen nogal zijn verdeeld. vlonder. Op de foto tevens de marktverzamelkramen, Percussie Bij de percussie workshop die morgen in het LVC aan de Bree straat begint, zjn nog enkele plaatsen vrij. Belangstellenden kunnen zich tussen 10.00 en 17.00 uur aanmelden, telefoon 146449. Bingo Matilo houdt vrijdag een bin go-avond in het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Aanvang 20.00 uur. Tennis De directie sport en recratie van de gemeente Leiden organi seert vrijdag een tennistoernooi voor vrouwen die nog) geen com petitie spelen. Deelneemsters spe len in dubbels met een per partij wisselende partner. Het toernooi heeft plaats in de Drie October- hal aan de Smaragdlaan en be gint om 9.00 uur. Invormatie over inschrijving is verkrijgbaar bij Aad van der Luit, telefoon 315601. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor ver zamelaars van onder meer post zegels, munten, lucifermerken en sigarenbandjes. De beurs is van 19.00 tot 22.00 uur en wordt ge houden in de aula van de Dr. v. Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat 104. Bingo Muziekvereniging Concordia belegt zaterdag een grote bingo- avond. De bingo begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw van Concor dia aan de Langegracht 61. Volksdansen Volksdansverenigingen Krici Krici Ticek en Oud-Poelgeest houden zaterdag een folkloredag die in het teken staat van Roeme nië. Dansles, volskzangles, een broodmaaltijd en een instuif staan op het programma. Be langstellenden voor het middag programma (indansen, dansles en volkszangles) en de brood maaltijd moeten zich van tevo ren opgeven bij Sandra, tel. 310458 of Ariane, tel. 122803 (na 18.00 uur). De folkloredag heeft plaats in de danszaal van Krici Krici Ticek aan de Voorschoter- weg. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale belegt zaterdag voor de vijfde keer een vrijwilligerscafé met als thema de internationale dag ter bestrij ding van racisme en discrimina tie. Een aantal groepen en orga nisaties op dit terrein is uitgeno digd om meer bekendheid te ge ven aan hun activiteiten met als doel meer mensen te bewegen zich aktief als vrijwilliger in te zetten. Veel actiegroepen hebben name lijk dringend behoefte aan meer medewerkers. Belangstellenden zijn vanaf 13.00 uur welkom op de Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44c. Jazz De Art Br id Big Band treedt zondag op in eetcafé de Oude Harmonie aan de Breestraat. Aanvang 20.00 uur. Film. Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag haar jaarlijkse culturele filmmiddag. Te zien zijn 'Het dak van de wereld lekt' (over de problemen rond de toe nemende bevolking in Nepal). 'Goedemorgen Tsjechoslowakije' (over 5 parachutespringers 'Een jaar bij de buizerd' (natuur film) en 'Say cheese' (over allerlei aspecten van de Nederlandse melk- en zuivelproductie, te zien rond de voorbereiding van een diamanten bruiloft). De films worden getoond in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33, aanvang 15.00 uur. LEIDEN - Geboren: Patricia dv. E. Plokker en H. Mekes, Rbbert John Al- bert zv. J.F. van Exter en P. Reipsch, Mitran Martinus zv. D.M. Boelee en J. de Groot, Rob zv. H.S.M. Fles en J.M.C. Gierlings, Janna Cornelia dv. M. Varke* visser en G.J. Ouwehand, Samir zv. M. Yazami en N. Makoudi, Hao-Wei zv. T. Wang en Y.L. Kuo, Danielle dv. J. Sierat en E.J. Langerak, Vincent Paul zv. G.P. van de Mortel en M. Mak, Kevin Corne- lis Hermanus zv. W.F. Tuinhof de Moed en M.C.T. Knijenburg, Bart zv. C.H. Dis- seveld en I.F.I. Eggen, Rachida dv. F. Bahi en E. Meziani, Petrus Robinus zv. V. van den Oord en M.J.W.M. Faase, Jan Willem zv. L.M.T. van Duijn en K. Schaap, Dilek dv. M. Kilig en F. Dur- mu§, Maria Adriana Johanne Henriette dv. M.A. van Ruler en M.A.W. van Be- zouw, Annelien Jelena dv. E.A.J.N. Blokker en B. den Brader, Sjoerd zv. H. van der Lelie en L.P. Glasbergen, Nan cy dv. M.G. Wassenaar en M.A.E. van der Aart, Willem zv. G. van Duijn en M. Barnhoorn, Cëline dv. J.C.A.M. Avenel en A.C. Biesheuvel, Rik zv. J.B. Rekel hof en A.C. Schaap, Angelique dv. R.J. Goedhart en N. van der Zwart, Hidde Renze zv. H.J.M. Verkooijen en J.M.H.J. van de Kruijs, Danielle dv. A. van Herk en E. Haasbroek, Lindsay dv. A. van Herk en E. Haasbroek, Maurice Patrick zv. J.L. van der Linden en J.W.C. Peter, Kirsten Emilie dv. J A. Schuil en E.E. Roest, Jeffrey zv. H.H. de Bruin, Rick zv. L.H. de Bruin en K.G. Paap. Jannet te dv. J. Eenkhoorn en J.C. Heemskerk, Stefan zv. P.J. van der Zalm en Y.M. van der Voet, Theo zv. T. van der Plas en M.E. Vlasman, Rachelle Maria dv. P. Klok en M.A.B. Franken, Mmasifon Okon dv. O.A. Ikono en R.O. Udoka, Mohammed Johannes Ricardo zv N. Tchiche en C.E.J.J. van den Berg, Jose- phusTheodorus zv. J.T.B.J Klijberg en J.Janssen, Salima dv. M. Hó(jioii en M. Mansoun, Nikita Jozette dv. W.P. Koek en G.J.J.M. de Vink, Cornelis Mari- nus zv. C.M. Ouwehand en J E. Kuijt, Gaby dv. J.J. Boersma en L.A. Bok, Jennifer dv. R. Bouwmeester en V.M. Englebert, David Wijnand zv. W.P. van der Wel en G.L. Schotanus, Marenthe Henrieke dv. G.J. de Haan en E.J. Rose, Ralph Frederik zv. F.W. Meis en A. Nieuwenburg, Natasja Esmeralda dv. F. Platschorre en S.M. Peers, Rosanne Aveline dv. D. Ouwehand en P. van Duijvenvoorde. Albert Jan Alexander zv. J.H. Reijnders en E.S. Jansen, Ger trude Johanna dv. R.P.A. Andriessen en W.F. Rietveld, Maria Linda dv. C. Hoge- woning en M. Klok, Leendert Amani zv. B.L. Remmelzwaal en C.A. Mullens, Jan Willem zv. R. van der Ende en E.S.M. van Kouwenhove, Daniëlle Maria Alice dv. C. Bouwman en A M van der Plas, Tugba dv. A. Mercan en §en, Thomas Robertus Everardus zv. J. van der Meer en L.M.C. van Blokland, Louise Adriana Margaretha dv. P. Koedam en A.M. Ma- gielse, Remco zv. A. Durieux en J. Var- kevisser, Erwin Rommert zv. K. Weer stra en G.T. van Beukering, Marloes Ma ria Geertruida dv. C.J. de Vlieger en S.C.M. Langelaan, Mohamed zv. O. Arab en A. Lamrabette. Cliff zv. W. Gijs man en C.P. Bekooij, Michael Cornelis zv. N Ottenhof, Carmel dv. B. Azami en T.M.A. Poort, Anwar zv. P. Hardin ën M. Jairam, Cornelis zv. C. Schaap en M. Berkheij, Robertus Paulus Frederik zv. P. Kerst en F.C.J. van der Wel, Jeffrey zv. N. Heemskerk en G. Zuijderduijn, Janneke Corine dv. P. van Rhijn en A. van Beelen, Sonja Cornelia Maria dv. F.G.M. Keijzer en C.T.M. Veltman. Maartje Elizabeth dv. M. van der Plas en C.M. van Emmerik, Daphne Deborah Mary-Ann dv. D. van Oosten en S.L. Blommaert, Patrick Fabian zv. P. Kos ter en C.Y. Nieuwenhuis, Esma dv. S. Durmuij en S. Aydin, Willem Hendrik zv. H.J.J. de Graaf en J. Pardon, Mauri ce zv. R. van der Mark en T.G. van Hese. Johannes Hendrik Abraham Theodorus zv. J.H. Schroder en M.C.H. Bonanus, Johannes Christianus Carolus zv. L.C.M. van Maris en C.I.A.A. Brugge-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19