Kamer wil meer grip op 'vrije' lonen Ondernemingsraad komt mensen te kort Aardappelkwekers en masse gedaagd Overleg bouw-cao zit vast Actie dreigt in stukgoed □I Afval in zoutmijn geen gevaar voor omgeving DE MENSEN VAN KAMSTEEG HOUDEN VAN UW AUTO UW AUTO PEKELVRIJ! WOENSDAG 18 MAART 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de over heid meer bevoegdheden krijgt om in te grijpen in de inko mens van vrije beroepen. PvdA en CDA hebben moeite met het voorstel van het kabinet, om dat ingrijpen te be perken tot de inkomens van medici en notarissen. De Kamer besprak gisteren de bewijs nieuwe 'wet inkomens vrije beroe- uitgaat pen'. In het oorspronkelijke voor stel vielen alle beroepsgroepen in deze sector onder de wet. Dat hield in dat de overheid desnoods de ge wenste hoogte van het inkomen n inkomensbeleid dat het motto 'vrijheid )or de sterken'. De socialist Buurmeijer gelooft 1 niets van dat de vrije beroepen de marktsector via de wet van aanbod op een aanvaard- voorschrijft, als met de belangen- baar inkomenspeil zijn te brengen organisaties geen aanvaardbare re- Volgens de PvdA zijn er in deze be- geling is te treffen. Na kritiek van roepen veel strenge toetredingsre de Raad van State en de Sociaal gelingen. Buurmeijer noemde het Economische Raad heeft het kabi- ongeloofwaardig dat het kabinet net besloten die bevoegdheid te pleit beperken tot beroepen, waarbij wijl de sprake is liepositie. Het kabinet streeft inkomensmatiging, ter- die niet in loon- een zekere monopo- dienst zijn of niet onder een cao vallen een 'vrijbrief krijgen om te verdienen wat zij willen. De WD is tevreden over het be- zo te rughoudend mogelijk op te treden perkte wetsvoorstel, al vraagt ook bij de inkomensvorming en wil di- zij zich af of met de beroepsorgani- rect ingrijpen daarom tot e saties in alle gevallen wel afspra- i beperken. Het gaat ervan uit ken zijn te maken dat voor beroepen als advocaat, a de inkomens. De partij vindt countant, architect en dierenarts bovendien dat notarisen niet onder aanvaardbare inkomensverhou- de wet hoeven te vallen. dingen kunnen worden bereikt Het debat wordt morgen voortge- door een evenwichtige afstemming zet. Dan komt minister De Graaf MADRID (AP) - Madrid en andere Spaanse steden zijn gisteren ge troffen door een golf van stakingen en protestacties tegen het econo mische beleid van de fegering- Gonzalez, waaraan boeren, artsen en constructie- en metaalarbeiders deelnamen. Ongeveer 400 leden van de Na tionale Confederatie van Jonge Boeren liepen achter tractors door de straten van het centrum van Ma drid en eisten dat minister van landbouw Carlos Romero direct met hun leiders in onderhandeling treedt over een lange lijst verlan gens van hun kant. De boeren wil len veranderingen in de door de EG aan Spanje toegekende quota voor de export van melk, vlees en citrusvruchten. Nieuwe golf van stakingen treft Spanje boeren naar het gebouw van het landbouwministerie trokken. Een groep wijnplukkers gooide wijn op straat om kracht bij te zetten aan hun eis dat de regering hun wijn overschotten moet opkopen. In Madrid en andere plaatsen bleven naar schatting 100.000 con structie-arbeiders gisteren vraag en aanbod. Het CDA vond de oorspronkelij ke opzet van het wetsontwerp 'een goede zaak'. Woordvoerder Gerrit- se zei dat zijn fractie echter 'wat koel aankijkt' tegen het nieuwe voorstel. Ingrijpen in de inkomens van architecten en accountants, moet, volgens Gerritse, ook moge lijk zijn. De PvdA wil dat de minister van sociale zaken het recht behoudt zich rechtstreeks te bemoeien met de inkomens van alle beroepsgroe pen, die niet in loondienst zijn. De partij ziet in het wetsvoorstel een (sociale zaken) aan het woord. verhoging van 7,5 procent. Volgens de vakverenigingen staat 90 pro cent van de constructie-arbeiders in Madrid en de provincies Grana da, Cordoba, Salamanca en Valen cia achter de stakingsacties. In Bilbao werden vier metaal- constructiefabrieken getroffen door stakingen van naar schatting 5.000 metaalarbeiders. De fabrie ken moesten dinsdag noodge dwongen hun poorten sluiten. De metaalarbeiders eisen een loons verhoging van tussen de 7,5 en 8,25 procent. Ook de staking van het onafhan kelijke coördinatiecomité van zie kenhuisartsen ging zijn tweede dag in. Volgens de organisatoren nam meer dan 70 procent van de 18.022 artsen, die in staatsdienst zijn, deel aan de staking. ZWOLLE (ANP) - Justitie in Zwol le heeft voor dinsdag 24 maart 72 landbouwers, die het besluit aard- appelmoeheid hebben overtreden, voor de rechter gedaagd. In het be sluit is de wisselteelt van aardap pels geregeld; het negeren ervan maakt de kans op besmette gron den steeds groter. Hierdoor ont staat het gevaar dat op den duur de aardappels niet meer resistent zul len zijn tegen het in de grond voor komende cystenaaltje en er nieuwe resistente aardappelrassen moeten worden gekweekt. De speciale zitting van de econo mische politierechter wordt ge houden in Lelystad; de landbou wers komen allen uit de provincie Flevoland. Er is bewust voor deze speciale zitting gekozen -vooraf gaand aan het nieuwe pootseizoen- om de landbouwers er eens met de neus op te drukken dat zij door hun handelwijze hun eigen belan gen en het nationaal belang scha den, door mogelijke gevolgen voor de export, aldus justitiemedewer ker H. Langejans. In het afgelopen half jaar is er vanuit Flevoland 230.000 ton aardappelen uitge voerd naar EG-landen en landen als Cuba, Algerije en Egypte. De groep landbouwers, die te recht staat, valt in drie categorieën uiteen: de meesten hebben aardap pels geteeld op schone grond maar zich daarbij niet gehouden aan de voorgeschreven wisselteelt. De an deren verbouwden aardappels op besmette gronden waarin bij voor beeld het cystenaaltje werd aange troffen. Bij de kleinste categorie gaat het om het niet opruimen van loof. waardoor de schimmelziekte WOERDEN (ANP) - Het overleg over een nieuwe cao in de bouw (250.000 werknemers) sleept zich moeizaam voort. Het al maanden durende cao-gevecht tussen bon den en werkgevers ging gisteren de zesde ronde in, maar na bijna twaalf uur praten ging men weer uit elkaar, zonder zicht op een ak koord. SURALCO - De produktie van aluinaarde in Suriname, die sinds 2 februari stil lag, is de afgelopen week hervat. Naar een woordvoer der van Suralco meedeelde zijn ruim 1.300 van de 1.600 werkne mers in de aluinaardefabriek weer aan het werk. De dagproduktie van aluinaarde,'de basisgrondstof voor het maken van aluminium, be draagt nu ongeveer 3.000 ton. Men is voorlopig nog niet toe aan de produktie van aluminiur GRONINGEN (GPD) - Als er che misch afval wordt opgeborgen in een zoutmijn in Groningen of Drenthe, zal dat afval slechts 'her- winbaar' zijn gedurende de perio de dat de mijn in bedrijf is: vijftig portkwaliteit, omdat het chemisch jaar of langer. Wordt de mijn bui proces verstoord is door vernielin gen die begin februari zijn aange richt. Steun Avebe ten bedrijf gesteld, dan worden de mijngangen en schachten afge dicht en kan het afval nooit meer worden teruggehaald. Dat brengt overigens geen extra risico's voor het milieu mee. Dat blijkt uit een rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) en de Rijks Geologische Dienst akkoord (RGD), waarin de mogelijkheden afvalmijn in steenzout voor niet-radioactieve afvalstoffen de eenmaal geborgen afvalstoffen'. "Na afdichting van een zoutmijn waarin afvalstoffen zijn opgebor gen, moet er van worden uitgegaan dat na verloop van tijd de kennis over de aanwezigheid van het afval verloren gaat", aldus RIVM en RGD in hun rapport. Ook dat is volgens deze instituten geen be zwaar. Zelfs als over eeuwen op de zelfde plek weer een mijn wordt aangelegd is, volgens RIVM en RGD "niet te verwachten dat daar bij schadelijke gevolgen voor de ondergrondse werkers optreden". zijdse standpunten een nadere ver duidelijking behoeven en dat men over een week wederom een po ging doet eruit te komen'. Eerst Vakbonden en werkgevers wil den aan die verklaring niets toe voegen, maar duidelijk is dat een van de belangrijkste struikelblok ken nog steeds de arbeidstijdver korting is. De bouwbonden gingen destijds het overleg in met de eis dat in de bouw - waar nu nog een 38-urige werkweek geldt - een 36- urige werkweek moet komen. Uit uitlatingen die vakbondsbe stuurders aan de vooravond van de zesde overlegronde deden kan ech ter worden opgemaakt dat de 36 uur inmiddels van tafel is verdwe nen en dat de bonden hun handen mogen dichtknijpen als ze er een 37-urige werkweek in combinatie met scholing kunnen uitslepen. De onderhandelingen zijn na het gesprek van afgelopen nacht ge schorst tot woensdag 25 maart. De bouw-cao geldt voor 200.000 werk- De Tweede Kamer is met de financiële steun miljoen gulden aan de aardappel- meelfabriek Avebe in het noorden worden geinventariseerd. De blij- het land. PvdA-woordvoerder vende mogelijkheid het afval Tazelaar rekende voor dat de heid al circa een half miljard gul den heeft geïnvesteerd lijdende bedrijf. CDA i den dat het rijk de banden met uit het steenzout te kunnen halen, is tot nu toe steeds een belangrijke het nood- voorwaarde geweest van zowel rijk WD zei- als provincies. Zonder het openhouden Ontslagen Seaport stuiten op verzet Avebe nu voorgoed door moet snij- mogelijkheid kan ook het onder- i t-»-* u j r w jj i j u den. Volgens minister Braks (land- ZOek naar hergebruik niet worden blJ het stukgoedbedryf Seaport Terminals. Dit bedrijf bemiddelen naar andere bedrijven. bouw) kan het bedrijf voortaan op gestimuleerd. Gedeputeerde Sta- kreeS voriee week als eniêe van vier grote stukgoed- Groningen hebben onder h"t aam2l over- eigen benen verder. Winst Elsevier Elsevier heeft vorig jaar netto 21 procent meer verdiend dan in 1985: 123 tegen 101 miljoen gulden. De netto-omzet steeg vai f 1568 miljoen. Het ligt in de bedoe ling de nominale waarde van d€ aandelen te wijzigen van f 4 in f 1 De aandeelhouders krijgen meer bezwaar tegen het in uit te spoelen holten in een zoutkoepel opslaan van (bariumhoudend) boorgruis en boorspoeling, omdat x. er 'gerede twijfel bestaat over f1525 tot eventuele terugneembaarheid van mingskamer toestemming kreeg tollige werknemers, 34 volgens de directie, op bekend te maken en weg te bemiddelen bedrijven. Ultimatum Phythoptora de kans krijgt in de knollen te dringen en om het kwe ken van bollen, zoals tulpen en iris- Volgens Langejans is de aardap pelmoeheid de laatste jaren vanuit Friesland aan het afzakken in de richting van de voormalige Zuidelijke IJsselmeerpolders. De omgeving van Lelystad is al danig aangetast, rond Almere zijn de gronden nog aardig schoon. De Ne derlandse Algemene Keurings dienst voor zaaizaad en pootgoed voor landbouwgewassen (NAK) en de Plantenziektekundige Dienst doen er alles aan om verdere ver spreiding tegen te gaan. Zo houdt de NAK kavelkaarten bij waarop alle besmette percelen worden aangetekend. Het ontsmetten van de percelen kost veel geld - zo'n 900 gulden per hectare - evenals het gebruik van pootgoed dat resistent is tegen aardappelmoeheid maar geeft ook economisch voordeel. Het niet na leven van het besluit kan namelijk tot gevolg hebben dat een ander gewas zal moeten worden ver bouwd of een extra grondontsmet- ting moet plaatshebben. Wordt er toch op besmette grond geteeld, dan kan de consequentie zijn dat een hele partij pootgoed wordt af gekeurd en alleen voor de con sumptie geschikt wordt geacht, hetgeen een flinke financiële strop oplevert. De landbouwers die dinsdag voor de rechter verschijnen, kun nen erop rekenen behoorlijk in hun portemonnee te moeten tas ten. De officier van justitie kan vol gens de landelijke richtlijnen boe tes eisen die variëren van tien tot vijftien gulden per are, afhankelijk van de teelt op niet- en wel besmet te terreinen. Staking bij McCain Frites HOOFDDORP (ANP) - Bij de fri- tesfabriek McCain in Hoofddorp is een deel van de 270 man personeel gisteren in staking gegaan. Dat ge beurde nadat maandagavond een zeven man sterke schoonmaak ploeg door de directie op staande voet was ontslagen, aldus een woordvoerder van de Voedings bond FNV. De schoonmakers hadden er vol gens de vakbondswoordvoerder bezwaar tegen dat ze zonder enig overleg ineens met een nieuwe voorman moesten gaan werken. De directie bleef niet alleen doof voor de protesten maar stuurde de schoonmakers meteen de laan uit, aldus de woordvoerder. Uit protest tegen de directie maatregel ging daarop dinsdag een deel van het personeel spontaan in staking. Die actie werd later over genomen door de Voedingsbond FNV, nadat de bond een vergeefse poging had gedaan om te bemidde len. Vanmiddag zou er opnieuw over leg tussen de directie en de bonden zijn. Zolang de ontslagen niet on gedaan worden gemaakt gaat de staking door, aldus de vakbonds woordvoerder. "Het gaat niet aan om werknemers om een betrekke lijke futiliteit stantepede op straat te zetten. Als we dit toestaan is het einde zoek", zo zei hij. Volgens de voedingsbond is de staking niet al gemeen en werkt een klein deel van het in ploegen draaiende pro- duktiepersoneel door. Twee van de drie produktielijnen bij het bedrijf liggen echter volledig stil, aldus de Leden van de Vervoersbond FNV bij het machinale andere overslagbedrijf EMO in de Rotterdamse haven heb ben gisteren besloten een ultimatum te stellen Afgelopen weekeinde zei Seaport-directeur J. Kui- havenwerkgeversvereniging SVZ. De SVZ krijgt als per van deze mogelijkheid gebruik te maken, wat ech- contractpartner een week de tijd alsnog tegemoet te JAPAN - De Japanse economie is vorig jaar met 2,5 procent gegroeid, elk aandeel van f 4 de beschikking zo heeft het economisch planbu- ter op fel verzet stuitte bij de ondernemingsraad en de komen aan de eisen Vervoersbond FNV. Maandag en gisteren overlegde cao bij de EMO Kuiper hierover met de ondernemingsraad van Sea port. "De directeur gaf daarbij geen krimp", aldus de bond voor een tweejarige 300 werknemers. Het ultimatum ging vanochtend woensdag de deur loopt volgende week dinsdagavond af. Geeft de 5 aandelen van f 1. Naar ver wachting zal de winst in 1987 op nieuw toenemen. Benzinepomp De Amerikaanse maatschappij Tokheim heeft een geheel nieuwe aan computers gekoppelde benzi nepomp op de Europese markt ge bracht, waardoor het tanken Tokio gisteren bekendge maakt. Dit is het kleinste groeiper centage sinds 1974, toen de econo mie ernstig aangeslagen was door de oliecrisis. In 1985 maakte Japan nog een economische groei van 4,7 procent door. De economie van Ja pan zit vooral in de problemen als gevolg van de scherpe koersstij- Muu.uWU1 Sing van de yen. Japanse expor- rekenen sneller gaan. De automo- teurs hebben sterk te lijden onder bilist zal straks niet meer hoeven te gevolgen van de dure yen voor kijken naar welke pomp hij moet fj concurrentiepositie ten op- lid C. Verver, tevens voorzitter van de centrale onder- SVZ hieraan geen gehoor, dan zullen er acties volgen nemingsraad van het havenconcern Furness, dat eige- bij de EMO waaronder werkonderbrekingen, aldus Seaport. Volgens Verver zijn acties onvermijdelijk als de di- deeld. deelde J. Verroen van de Vervoersbond FNV meege- rectie vasthoudt aan de bemiddeling pleet personeel. Volgens or en Vervoersbond FNV zal Vervoersbond FNV het eindaanbod directeur Kuiper dan voor werknemers, die twee maal een baan elders weigeren, ontslag aanvragen. Kuiper wilde gisteravond niet bekendmaken of hij zijn stand- Het ultimatum volgt nadat afgelopen zondag de de SVZ voor tweejarige cao van de hand wees. Struikelblok de maatregelen die de SVZ bij de EMO wil doorvoeren om de service te verbeteren en de capaci- BONN (DPA) - Siemens heeft gis teren zowel in het regeringscen trum Bonn als op een congres in Baden-Baden een 'superchip' voor gesteld die ruim vier miljoen gege- venseenheden (bits) kan opslaan. Aan de minister van wetenschap pen, Heinz Riesenhuber, werd een laboratoriummodel overhandigd. Uiterlijk eind 1988 dient het eerste proefmodel beschikbaar te zijn en in 1989 moet de commerciële pro duktie van het 4-megabit-geheugen beginnen. De superchip is een plaatje van het mineraal silicium met een op- vakbondswoordvoerder. pervlakte van 91 vierkante milli meter. Het kan 4.194.304 gegeven- seenheden bevatten, overeenko mende met de tekst op 250 vel schrijfmachinepapier of in een krant van 20 bladzijden. De essen tie van de nieuwe chip is de 'grep pelcel', waarbij een greppeltje met een breedte van slechts één dui zendste millimeter in het silicium wordt geëtst. Siemens werkt bij de ontwikke ling van de nieuwe geheugenchip samen met Philips. De Westduitse regering steunt het project met 320 miljoen mark en de Nederlandse regering met 160 miljoen mark. (foto ANP) LEIDEN - Groenteveiling: aardappelen 17-30, andijvie 260-315, snijbonen 12- 12,60, witte kool 16-24, prei 135-215, ra barber 150-155, spinazie 190-210, cham pignons bak 126-127, uien 25-66, was- peen 29-40, winterpeen 17-18, witlof 170- 257, knolselderij .34-36, sla 27-49, bos- peen 255-270, raapstelen 22-45, radijs 55- nn selderij 102-120, paprika rijden. Bij elke plek staat een blok met vier slangen voor super, lood vrij, normaal, diesel en straks de nieuwe Eurosuper. De slangen zijn zo gevormd dat zij niet over de grond kunnen slepen of uit een ho ge houder moeten worden getrok ken. Duitse lonen Werknemers in de Bondsrepu bliek hebben vorig jaar hun lonen en salarissen reëel met 4,3 procent zien stijgen in vergelijking met 1985. Dit was volgens de Bundes bank, de centrale bank van West- Duitsland, de sterkste groei sinds twaalf jaar. De loonstijging heeft aanzienlijk bijgedragen tot de het buitenland. punt onder invloed van het overleg met de onderne- teit te vergroten. dag en ook maandag werd gestaakt, nadat de Ver- onderhandelingen zijn mislukt. Voor de andere be- voersbo'nd FNV de stakingsacties in het stukgoed eer- drijven (Frans Swarttouw, Interstevedoring, EECV en der vrijdagmiddag tot 7 mei opschortte. Die beslissing OBA) zijn principe-akkoorden afgesloten voor een was een gevolg van het feit dat de Ondernemingska- tweejarige cao. paksoi 145-175, broeivet 430-490. Komkommers 76/45, 60/86-91, 50/80- 82, 40/71-74, 35/54-56, 30/46, 25/41, krom 110-126. Tomaten A 2630-2820, B 2730, C 1660- 2200, Rood AR 2590-2640. BR 17-1740. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Veel onderne mingsraden kunnen onvoldoende leden vinden. Bij zo'n 30 procent van de raden is de animo voor het or-lidmaatschap de laatste jaren af genomen. In de gezondheidszorg is zelfs meer dan de helft (57 procent) van de or-zetels niet bezet, zo blijkt onderzoek van het CNV en groei van de Westduitse economie de Rijksuniversiteit Leiden. Vliegtuigwasserij Op de internationale luchthaven Narita bij Tokio wordt binnenkort begonnen met de bouw van de grootste wasserij voor vliegtuigen ter wereld. In de wasserij, die over anderhalf jaar gereed moet zijn, zullen ook zeventig meter lange jumbojets machinaal gereinigd kunnen worden. De bouwkosten bedragen omgerekend ongeveer veertien miljoen gulden. Ongeveer 25 procent van de le den van ondernemingsraden denkt dat het or-lidmaatschap een on gunstige invloed heeft op de pro motiekansen. Daar staat tegenover dat zo'n 12 procent meent dat van het OR-werk een positieve invloed op de loopbaan uitgaat. Volgens topambtenaar Brouwer van het mi nisterie van sociale zaken speelt daarbij niet alleen de negatieve in schatting van de persoonlijke ge volgen een belangrijke rol, maar zeker ook de doelmatigheid van de or binnen de onderneming. Deze gegevens zijn gisteren be kend gemaakt op de or-dag 1987 in Utrecht. Ongeveer 600 leden van zo'n 80 ondernemingsraden zijn ondervraagd over hun activiteiten in het nu 37 jaar oude inspraakor gaan. Hoewel een kwart van de or- leden denkt dat hun inspanningen de carrièrekansen schaden, is van feitelijke benadeling van or-leden vooralsnog niets gebleken. Or-leden besteden gemiddeld 27 uur per maand aan ondernemings- raadwerk, waarvan 9 uur in de vrije tijd. De voorzitters scoren hoger: 37 uur per maand, waarvan 12 bui ten werktijd. Zowel topambtenaar drs. H. Brouwer van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid als FNV-bestuurster K. Adel- mund braken gisteren een lans voor een üjdgrens aan het or-werk. meen model voor een sociaal sta tuut. In zo'n statuut kunnen be stuurder en or afspraken maken over het tijdsbeslag, ontwikkeling van loopbaan en inkomen en scho ling. Uit het onderzoek van RUL en CNV blijkt dat tot op heden slechts bij eenderde van de raden afspraken zijn gemaakt over or- werk en tijdsbeslag. Op zichzelf leidt het functione ren van ondernemingsraden vaak tot een grotere zorgvuldigheid bij de besluitvorming in de onderne ming, maar dat is de achterban (het personeel) niet altijd even duide lijk. "Er zijn duidelijke signalen dat de relatie met de achterban in het algemeen een zwak punt is in het functioneren van onderne mingsraden", aldus Brouwer. Uit de beide onderzoeken blijkt dat driekwart van de or-leden weinig of geen impulsen van de achterban zegt te krijgen en bovendien veron derstelt dat het personeel geen be langstelling heeft voor het doen en laten van de or. FNV-bestuurster Adelmund nam gisteren nog eens stelling te gen de gedachte - van onder ande ren CDA-fractievoorzitter De Vries - dat de or op ondernemingsniveau de vakbond kan vervangen. Ook het afschaffen van de or als 'koe koeksei in het vakbondsnest' is voor de FNV geen begaanbare weg. "De vakbeweging heeft aan de wieg gestaan van de or; de dreu mes van 1950 zou niet zijn uitge groeid tot de volwassen meid die ze in veel ondernemingen gewor den is, als de vakbeweging niet achter de wetswijzigingen van 1971 en 1979 had aangezeten. Dat wordt wel vergeten", aldus Adelmund. Voorkom roest-inwerking. Onderzijde-carrosserie reinigen. Motorruimte en motor reinigen. Motor-electrische installatie conserveren. Voorremmen reinigen. SPECIALE ACTIEPRIJS f 100,- incl. btw. Geldig t/m 30 April 1987 In combinatie met onderhoudsbeurt Slechts f 90,- I kamsteeg |@^)vag VOORSCHOTEN Hofweg 39 - Tel. 071-769307 OEGSTGEEST Geversstraat 30 - Tel. 071-173414 LEIDERDORP v.d. Valk Boumanweg 2 - Tel. 071-899212 KATWIJK Zeeweg 61 - Tel. 01718-15141

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7