Vrijspraak voor afvalverwerkers 4 jtJjÉI jadaiw Politie pakt links rijden snelweg aan Formuleren strafeis tegen Masson zal zeven uur duren 'Het is onzin dat de koers verandert' Ypsilon in optima forma. Als gevolg gebrekkige wetgeving Vrouw rookt zware pijp Brit gijzelt tolk tijdens rechtszaak Opheffing 350 basisscholen onzeker WOENSDAG 18 MAART 1987 ROTTERDAM (ANP/GPD) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de ex-bedrijfslei der en dé adviseur van Verhoeven Oil Recycling, die ervan werden beschuldigd op grote schaal afvalolie te hebben vermengd met chemisch afval, vrijgesproken. Het was het eerste proces dat werd gevoerd op basis van de wet che mische afvalstoffen. De vrijspraak voor de verdachten betekent vol gens officier van justitie mr. R.A.F. Gerding dan ook de "doodklap" voor deze wet. Gerding eiste twee weken geleden tegen beide betrok kenen zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf en een boete van respectievelijk 5000 en 55.000 gulden. De oliehandelaren hebben che misch afval, zoals schadelijke pcb's, in afgewerkte olie laten ver dwijnen. Hun vervolging is ge strand, omdat in de nieuwe wet niet is geregeld hoe monsters van een verdachte stof moeten worden genomen en op welke manier ze geanalyseerd moeten worden. Bovendien was de olie volgens de rechter niet voldoende vervuild om van chemisch afval te kunnen spreken. Met name op dat punt heeft Gerding veel kritiek op de wet: de volslagen onduidelijke nor men voor chemisch afval. Het ver dachte bedrijf heeft van dat gat in de wet gebruik gemaakt en zich van chemisch afval ontdaan door het in kleine hoeveelheden door de olie te mengen. Zo blijft het meng sel voor de wet 'afgewerkte olie' en daar gelden veel mildere regels In het vonnis gaat de rechtbank ervan uit dat er sprake is van che misch afval, zodra daarvan meer dan vijftig milligram per kilo in het oliemengsel wordt aangetroffen. In het geval van Verhoeven Oil Re cycling ging het om zeer kleine percentages chemisch afval die in de afvalolie waren teruggevonden. Door de wijze waarop de mon sters uit de verdachte partijen olie zijn getrokken en de manier waar- Rommelig DRIEBERGEN (GPD) - Met de ac tie 'Rechts Rijden' gaat de Algeme ne Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie het onnodig links rij den op snelwegen bestrijden. De doorstroming en de veiligheid van het verkeer zijn de hoofddoelen in deze actie, die in april op alle rijks wegen wordt gehouden. Volgens de AVD is de rek uit het rijks we gennet. "Meer asfalt kan er, zeker in de Randstad, niet meer bij", zegt woordvoerder Hoeveman. "We moeten proberen goed om te gaan met het asfalt dat we al hebben. Dat kan bijvoorbeeld door een sig naleringssysteem, maar ook door de begeleiding van de verkeers stroom". Volgens de AVD wordt er te veel en te lang links gereden, met name op de rijkswegen die meer dan twee stroken hebben. Er kan stag natie ontstaan, omdat alle stroken bezet worden gehouden. Dit roept bij sommige automobilisten weer irritatie op, wat volgens de AVD leidt tot rechts passeren en zeer ge vaarlijke situaties. De actie werd gistermiddag proefgedraaid op de Al2 tussen het knooppunt Oudenrijn en Gouda. Radarwagens van de AVD contro leerden tussen drie uur en half ze ven 11.000 auto's harder dan 140 kilometer reden. Deze snelheid was de ondergrens bij de controle. Eenentwintig maal werd er een proces-verbaal opge maakt voor onnodig links rijden. Dit kost een bestuurder, als hij di rect instemt met een boet, 80 gul den. Er werd verder een aantal waarschuwingen uitgedeeld, ver gezeld van een folder over veilig Tijksweggebruik. De controle op het links rijden maakt deel uit van het dagelijkse werk van de AVD-surveillances, 50 in getal. Volgens hoofd operatione le dienst majoor Kleppers, zal het echter regelmatig gebeuren dat een groot aantal wagens en moto ren zich een aantal uren bezig houdt met een speciaal baanvak. "Dat kan door heel Nederland zijn", waarschuwt hij. Dat het asfalt effectiever benut moet worden, blijkt ook uit het overzicht van de AVD over het aantal files op de Nederlandse we gen. Dat is vorig gestegen van 5392 in 1985 tot 5413 vorig jaar. Dat deze toename niet hoger is, komt vol gens majoor Kleppens van de Al gemene Verkeersdienst (AVD) in Driebergen omdat Waterstaat het onderhoudswerk 's nachts en in de vakantieperioden is gaan doen. op die later administratief zijn ver werkt is volgens de rechtbank bo vendien niet te bewijzen, dat de on derzochte monsters representatief zijn voor de hele partij. De recht bank sprak de verdachten vrij van alle ten laste gelegde feiten. Volgens officier van justitie mr. Gerding is de vervolging van mala fide oliehandelaren nu praktisch onmogelijk geworden. Het juri disch bestrijden van het vermen gen van olie met chemisch afval kan volgens de officier alleen als de wet wordt aangepast. Hiertoe zou er een goede regeling in moe ten worden opgenomen over de wijze waarop de monsters moeten worden genomen. Bovendien moet in de wet een duidelijke definitie worden opgenomen die aangeeft wat moet worden verstaan onder chemisch afval en wat afgewerkte ofie is. Volgens de stichting Natuur en Milieu moet de wet chemische af valstoffen met spoed worden aan gepast. Dat de wet niet deugt, wordt door milieubeschermers al langer gezegd. Maar de vrijspraak voor twee milieuvervuilers wegens gaten in de wetgeving, komt in mi lieukringen toch hard aan. Volgens Victor Jurgens van de Stichting Natuur en Milieu zijn de normen in de wet zelfs zo romme lig, dat het mogelijk is om twee soorten chemisch afval met elkaar te vermengen en daarmee beide stoffen zo te 'verdunnen' dat het eindresultaat volgens de wet plot seling geen afval meer is. Jurgens: "We hebben daar altijd tegen gewaarschuwd en we heb ben nu gelijk gekregen. Ik kan niet zeggen dat we daar trots op zijn; het is eerder een grote teleurstel ling en heel verontrustend. Dat be tekent dat een snelle herziening van de wet nog veel noodzakelijker wordt". Die herziening van de wet komt er ook wel aan, de grote vraag is alleen wanneer. Het ministerie van milieu is al een tijd bezig met de integratie van de wet chemische af valstoffen en de wet afvalstoffen om de samenwerking tussen ver schillende instanties die op dit ter rein actief zijn, te verbeteren. Er is al toegezegd dat daarbij ook de ga- wen in de chemische afvalstoffen wet zullen worden gedicht, maar Jurgens vreest dat de hele nieuwe wetgeving nog wel een tijdje op zich zal laten wachten. Ook bij het ministerie zelf kan men niet zeg gen wanneer de zaak rond zal zijn. W®m®BÊËÊÊÊËÊmi Voorhoeve wil WD brede volkspartij maken, maar DEN HAAG - WD-fractievoorzit- ter Voorhoeve zorgde maandag voor een verrassingk: zijn partij moet de weg inslaan naar het poli tieke midden. "Wij moeten onze ei gen weg gaan, een ondogmatische, brede volkspartij worden". Onmid dellijk laaide de discussie in poli tiek Den Haag hoog op. Vooral D66-leider Van Mierlo, maar ook CDA-fractievoorzitter De Vries vroeg om opheldering. "Een dag voor de verkiezingen de politieke koers veranderen, betekent dat een partij niet beoordeeld wil worden op wat de partij eerder gedaan heeft", zei Van Mierlo. Hij noemde de WD-opstelling 'misleidend'. door Henri Kruithof Nu is de reactie van Van Mierlo wel begrijpelijk. Hij heeft reden JOVD blij met uitspraken van Voorhoeve AMSTERDAM (ANP) - Het hoofdbestuur van de onafhan kelijke liberale jongerenorgani satie JOVD heeft gisteren ver heugd gereageerd op de uit spraken van WD-fractievoor- zitter Voorhoeve over een koerswijziging van de WD. De JOVD, die volgens een woord voerster al jaren op een derge lijke koerswijziging heeft aan gedrongen, is overigens bijzon der nieuwsgierig naar de wijze waarop Voorhoeve een koers wijziging inhoud zal gaan ge- De JOVD acht een dergelijke koerswijziging overigens nood zakelijk voor de WD, wil deze partij uit de schaduw van het CDA komen en zo electoraal uit het slop komen. Bovendien kan koerswijziging betekenen dat de samenwerking met de PvdA en D66 nu eindelijk eens in zicht komt, iets waarvoor de JOVD al jaren pleit. om bang te zijn dat de WD in het links-liberale vaarwater van de De mocraten gaat zitten. Voorhoeve zelf vindt de opwinding over zijn uitspraken wat merkwaardig., "Het is onzin dat de koers verandert. Het is slechts een stap in de rich ting die we al een tijd gaan". Als voorbeeld van een nieuwe aanpak, die enige jaren geleden voor de WD ondenkbaar zou zijn geweest, noemt Voorhoeve het WD-pleidooi voor lastenverlich ting. "We willen niet dat de tarie ven in de hogere belastingschalen worden verlaagd, maar juist in de laagste. Tussen minimumloon en anderhalf maal modaal zitten de meeste mensen. Daar heeft lasten verlichting dus het meeste effect op de werkgelegenheid". Binnen de WD-fractie is in elk geval weinig deining ontstaan over Voorhoeve's opmerkingen in het Brabantse Haaren. Gistermorgen is het in de fractievergadering wel even aan de orde geweest, maar de liberale fractieleider kreeg daar niets dan bijval. "Dat is ook lo gisch", taxeert Voorhoeve, "want mijn woorden waren geheel in lijn met de koers die we al enige tijd volgen. Afgelopen zomer hebben we een bezinningsweekend gehad in Heelsum, waar aan de hand van notities van Frank de Grave (finan cieel specialist van de fractie, red.) en Henk Koning (staatssecretaris van financiën, red.) over de koers van de partij is gesproken. Toen al hebben we gezegd dat we ons niet door het CDA naar rechts, naar de conservatieve hoek, moesten laten drukken". Verandering "Ontwikkeling van de WD aan de rechterzijde van het CDA vind ik onaantrekkelijk. Dan zou je van de WD een conservatieve partij maken. Er zijn in de WD niet veel mensen die daarvoor zijn. Wij zijn geen conservatieve partij in de tra ditionele zin van het woord, name lijk tegen verandering". "Binnen de fractie, maar ook bij de partijtop, zijn we het erover eens dat we een veranderingsge zinde partij moeten zijn, gericht op concrete verbeteringen, sociaal ge richt. Maar dan sociaal wel in ande re betekenis dan bij de PvdA, waar gering met de PvdA. (foto gpd» sociaal alleen maar gelijkheid bete kent." "Die sociale gerichtheid blijkt ook uit onze aanpak van de langdu rige werkloosheid. Met algemene economische groei los je wel een deel van de werkloosheid op, maar juist niet het probleem van de lang durig werklozen. Daarvoor zijn zij te laag geschoold en te lang geïso leerd buiten het arbeidsproces. Zij zijn daarom niet voldoende meer gemotiveerd om nog zelf op zoek te gaan naar een baan". "In het verleden is teveel de fout gemaakt om de werkloosheid als een probleem van uitkeringen te zien. We moeten meer naar het Zweedse model kijken, waar werk lozen een 'arbeidsmarkt-training' krijgen, met als bijkomend aspect een uitkering. Die lijn tekent zich ook af in het jeugdwerk-garantie plan van het kabinet". "Maar als je die lijn volgt, moetje wel een stok achter de deur heb ben. Als een werkloze weigert een opleiding of een baan te accepte ren, moet dat wel consequenties hebben. Dat ligt natuurlijk anders voor ouderen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten, waarvoor je MAASTRICHT (GPD/ANP) "Ik heb met ergernis mijn requisitoir bekeken. Ik zal zeker zeven uur praten en heb het gevoel dat er maar tien procent in staat van wat ik zou kunnen zeggen". Aldus de Maastrichtse officier van justitie Laumen gisteren op de laatste dag van het proces tegen hoofdver dachte Masson in de ABP-zaak. Morgen, bijna een halfjaar na de start van het proces, zal Laumen een straf eisen tegen Masson. Deze hoofdrolspeler in de ingewikkelde en zenuwslopende rechtszaak rond steekpenningen en gesjoemel met BRUSSEL (ANP) De correc tionele rechtbank van Tonge ren heeft gisteren een 26-jarige Nederlandse vrouw uit Maas tricht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar, waarvan anderhalf jaar voor waardelijk. De vrouw had sa men met haar 27-jarige vriend uit het Belgische Bilzen twee pakjes shag gestolen uit een warenhuis in Zutendaal. Het tweetal bedreigde daarbij ech ter een caissière uit het waren huis. De Belg kreeg overigens van de rechter dezelfde straf. een veel soepeler beleid moet ont wikkelen". WD/PvdA Voorhoeve ziet ondanks de 'nieuwe koers' nog niet direct rege ringssamenwerking met de PvdA. "Althans niet op korte termijn, niet in de komende drie jaar. Voor ons staat het regeerakkoord met het CDA nog steeds bovenaan. Maar het is geen ideologische vraag, doch meer een praktische. Als de PvdA zich realistisch ontwikkelt, is het misschien wel mogelijk". "Als de PvdA het belang gaat in zien van het terugdringen van het financieringstekort en meer even wicht wil aanbrengen tussen de particuliere sector en overheid, is toenadering misschien mogelijk. Sommigen in de PvdA zijn al zover, maar anderen niet. Kok ze ker niet. Tijdens het sociaal-econo misch debat, vorige week, bleek dat hij toch weer de collectieve las ten wil opdrijven". "Ik zie wel tekenen binnen de PvdA, maar ik Weet niet of die de boventoon zullen gaan voeren. De voorstellen van de Wiardi Beck- mannstichting bijvoorbeeld, of de voorstellen van Kombrink en Ver meend op belastinggebied. Op die terreinen werken de fractiespecia listen van PvdA en WD vaak heel goed samen. Maar de keuze van de PvdA als zodanig staat nog te ver van ons af." Voorhoeve verwacht dat de dis cussie binnen zijn partij de komen de tijd wel wat meer gestructu reerd zal worden gevoerd. "Ik ver moed dat op komende congressen deze discussie wel aan de orde zal komen, maar daar ben ik helemaal niet bang voor. Bovendien zullen we volgend jaar weer langzamer hand beginnen met discussies over het partijprogramma voor 1990". "Kijk, ik vind dat wanneer je links en rechts beschrijft als snel veranderend en behoudend, wij er gens in het midden moeten staan. Al naar gelang het onderwerp moe ten we ons vernieuwend of meer beschermend opstellen". Of in de woorden van Voorhoeve tijdens de verkiezingstoespraak in Haaren: "Daarom moet de WD zich door grote broer CDA niet naar rechts laten drukken". onroerend-goedprojecten is blij dat het proces zijn einde nadert: "Het grapje heeft me lang genoeg geduurd". Masson wordt valsheid in ge schrifte verweten in de zaak van de Nuenense tennishallenexploitant Poot, het aannemen van smeergel den via een brievenbusmaatschap pij op het Kanaaleiland Jersey en oplichting inzake de ABP-aankoop van het Rotterdamse Weenage- bouw. Het proces is zo omvangrijk en ingewikkeld het dossier telt vele tienduizenden pagina's dat de rechtbank gisteren op de 31ste pro cesdag het onderzoek afsloot met een 'chronologische dwarsdoors nede'. Daartoe waren alle relevante data in de periode van 1977 tot 1984 op een rijtje gezet en voorzien van trefwoorden. Die 'tijdlijn' was evenwel net als het dossier zo om- (Van een onzer verslaggeefsters) LEIDEN - De Algemene Bond van Onderwijspersoneel (ABOP) heeft de Tweede Kamer in een brief ge vraagd er voor te zorgen dat het ba sisonderwijs niet opnieuw wordt gereorganiseerd. Volgens de vak bond wordt in een nota van het mi nisterie van onderwijs gesteld dat per 1 augustus 1988 nog eens 350 basisscholen moeten verdwijnen. Een woordvoerster van het minis terie spreekt dit tegen en stelt dat er geen sprake is van eventule her structureringsplannen. "De onrust van de ABOP is een storm in een glas water", aldus de woordvoer ster. In de in 1985 ingestelde wet op het basisonderwijs is vastgelegd dat scholen die gedurende driejaar onvoldoende leerlingen hebben, kunnen worden opgeheven. De veronderstelling van de ABOP dat vangrijk dat voor de behandeling ervan voor een niet alledaagse aanpak was gekozen. De rechtbank had hiervoor ca meramensen van de NOS inge schakeld plus een regisseur, die voor deze speciale klus door recht bankvoorzitter Wortmann tot waarnemend griffier waren be noemd en beëdigd. In een belende- de zaal waren alle papieren met de 'tijdlijn' op een grote wand ge plakt. Via een rechtstreekse com municatielijn stuurde Wortmann- de drie camera's naar de juiste plek op de tijdlijn. In de grote zitting zaal van de Maastrichtse rechtbank kon de tijdlijn gevolgd worden via zeven monitoren. "De rechtbank wil met de tijdlijn illustreren in welk tijdsbestek de gebeurtenis sen plaatsvonden en of er al of niet verband bestaat tussen diverse za ken", legde Wortmann uit. er meer dan 300 scholen zouden moeten verdwijnen, is gebaseerd op het feit dat in 1988 de maximale termijn voor basisscholen, die dan drie jaar onder de opheffingsnorm zitten, is bereikt. Volgens woordvoerster M. Keu- leman van het ministerie van on derwijs is er nu, twee jaar na de in stelling van de wet, geen reden tot ongerustheid. "De wet heeft niet tot doel scholen op te heffen. Het ministerie streeft ernaar scholen te stimuleren iets te doen aan het ge ringe aantal leerlingen. Door te fu seren kunnen basisscholen in standgehouden worden. Op dit moment wordt er overleg gevoerd met de organisaties en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten over de mogelijkheden voor basisscho len die met een te klein leerlingen aantal zitten". Een andere ontheffingsmogelijk heid voor noodlijdende scholen is ADVERTENTIE PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - Een 41-jari- ge Engelsman heeft gisteren tij dens de behandeling van zijn straf zaak bij de rechtbank in Amster dam een tolk korte tijd gegijzeld. De man bedreigde de tolk met een pakketje, waarin naar zijn zeggen explosieven zaten. Parketwachters konden de man in de hal van het gerechtsgebouw na een korte vechtpartij overmeesteren. In het pakketje 'explosieven' bleek vol gens een van de bodes van de rechtbank alleen wat rommel te zitten. De verdachte moest gisteren voor de rechter verschijnen we gens een overval op een Amster dams postagentschap. Tijdens de behandeling van zijn zaak hield hij zich rustig, op een enkele boze uit lating aan het adres van de leden van de rechterlijke macht na. Toen officier van justitie mr. W. van Nie- rop zijn requisitoir hield, duwde de man echter plotseling een briefje onder de neus van de naast hem zittende tolk met de woorden "Don't panic, I never bluff'. Hier na beval hij tolk P. Kuiper hem naar buiten te begeleiden. Ver kwam de man echter niet, omdat de onmiddellijk in actie ge komen parketwachters hem in de hal geboden de gijzelaar te laten gaan en het gevaarlijke pakketje los te laten. De gijzelingsactie weerhield mr. Van Nierop er niet van zijn requisi toir af te maken. Hjj eiste drie jaar gevangenisstraf tegen de Engels man. De advocaat van de verdacht, mr. A. Struycken, vond het echter moeilijk om de verdediging van zijn cliënt meteen voort te zetten, zodat het pleidooi tot 12 mei werd uitgesteld. Hoger beroep in euthanasiezaak DEN HAAG (ANP) - Een Rotter damse arts moet zich morgen ver antwoorden voor de Haagse rech ter voor het doden van een bejaar de kankerpatiënte op 15 d^ember 1983 in een verzorgingstelrois van Humanitas. De Rotterdamse recht bank sprak de arts in deze euthana- sie-zaak eerder vrij. Het openbaar ministerie ging te gen die uitspraak in beroep omdat de arts geen collega had geraad pleegd. De arts werd door de recht bank in Rotterdam wel veroor deeld tot 500 gulden boete wegen het opmaken van een valse overlij densakte. volgens het ministerie de sprei- dingseis die is vastgelegd in het re geerakkoord. Op deze manier wordt voorkomen dat in bepaalde regio's gaten vallen, doordat scho len die niet aan het gestelde leerlin genaantal voldoen zouden worden opgeheven. De scholen die niet voldoen aan de normen van de wet op het basis onderwijs zijn scholen in platte landsgebieden met minder dan 29 leerlingen. In gemeenten met meer dan 100.000 inwoners gaat het om basisscholen met minder dan 79 leerlingen. Deze normen gelden als er binnen een straal van drie kilo meter geen school is van dezelfde richting. Is er wel een school van dezelfde signatuur in de buurt, dan gelden strengere normen. Op het platteland mag een school dan niet minder dan 50 leerlingen hebben en in gemeenten met ruim 100.000 inwoners niet minder dan 125. De Ypsilon Fila is een speciale uitvoering van de Ypsilon Fire. Die heeft standaard een pittige 1000 cc motor en een gemiddeld Verbruik dat extreem laag is, 1:23,8 bij 90 km constant (ECE norm). De Ypsilon Fila is van buiten wit (zeIE de bumpers), terwijl de kleur van de striping (rood) geraffineerd terugkomt in het De bekleding is speciaal voor Lancia gemaakt door het sportmerk Fila. Kortom, de Ypsilon Fila is stijlvol. Stijlvoller dan hij hier op het eerste gezicht lijkt. Vandaar dat u van harte welkom bent om hem in het echt te bewonderen. (Prijs f17.5 50,- incl BTW.) Er zijn auto's en auto's.^ Fred Menken Automobielen. Rijksstraatweg 338-340,2242 AB Wassenaar: OI75I -19342. Yin Creij's Autobedrijven BV Korevaarstraat 43,2300 AE Leiden. 071 -142146. Van Creij's Autobedrijven BV Weversbaan 12, 2352 BZ Leiderdorpi 071 - 899264.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3