'Puur geluk dat ik deze mensen heb' flairck goochelt op hoog niveau met muziek Pinkpop dit jaar in Baarlo Brinkman wil verkoop Mondriaan voorkomen Platina en goud voor BZN en Pia Beek SOBER BOEKENBAL WOENSDAG 18 MAART 1987 KUNST PAGINA 25 Big Band van Koos Mark bestaat vijftien jaar Gehoord op 17 maart in de Leidse Schouwburg: Flairck. Bezetting: Erik Weekers, dwarsfluit en panfluit Stan Stolk, bas en contrabas Erik Visser, gitaar en banjo Sylvia Hout zager, viool en harp. LEIDEN - Vooraf had ik zo m'n twijfels over het optreden van Flairck. Niet zozeer wat de muzi kale capaciteiten van het gezel schap betreft, want de groep heeft in de jaren van haar be staan bewezen originele en tech nisch hoogstaande muziek te maken, maar wel over de moge lijke omlijsting van het geheel. Volgens het programma zouden de leden bijzonder geïnteres seerd zijn in de goochelkunst. Hetgeen onder andere blijkt uit de titel van hun laatste LP: 'Slight of hand', oftewel gooche larij. Onder het motto 'Magic Mu sic' zou het een en ander op ver rassende wijze in de show ver werkt zijn. Wat nu Konijntjes uit hoge hoeden en verdwijnen de horloges? Met een muziekje op de achtergrond Het viel mee: de muziek stond gisteravond centraal en de 'ma gie' zorgde ervoor dat er een ui termate lollige sfeer hing. Zoals al bij het openingsnummer 'Voorspel in Sofia', waar de mu zikanten ineens op het balkon en in de zaal stonden te spelen, na dat het licht even een paar secon den uit was geweest. Het num mer werd beëindigd door gitarist Erik Visser, die wat klappertjes op het podium wierp. Hiermee is meteen de gangmaker van de avond genoemd, want Visser bleek naast een begaafd muzi kant ook een lolbroek van het zuiverste water te zijn. Dit bleek onder meer in het nummer 'De overtocht', een muzikale be schrijving van een bootreis naar Amerika. Om de paar maten draaide hij met een verbeten ge zicht aan de stemknoppen. Zo doende veranderde de snaren tij dens het spelen steeds van toon, maar vals werd het nooit. Of neem het laatste nummer voor de toegift: 'Gevecht met een engel'. Eerst breekt Visser 'per ongeluk' het topje van zijn gi taarhals af. Enkele seconden la ter komt er rook uit de gitaar en verschijnt er een brandgat. Met zijn hand door dit gat speelt Vis ser verder. De klankkast dondert met een klap naar beneden. Uit eindelijk blijft er alleen een stuk je hals met snaren over, waarop meneer rustig verder speelt. Maar het draaide niet alleen om deze gitarist. Ook de andere muzikanten eisten op gezette tij den de aandacht van het publiek voor zich op. Al of niet met de nodige goocheltrucs: violiste Sylvia Houtzager kroop uit een levensgrote ballon en fluitist Pe ter Weekers veranderde de dwarsfluit in een bierflesje waar op hij gewoon verder musiceer de. Slechts contrabassist Stan Stolk hield zich wat het gooche len betreft wat rustig. Hoofdzaak was en bleef de meer dan origi nele muziek. Zoals het nummer 'De smid', waarin de muzikanten op het eind een percussief hoog standje ten beste gaven op onder andere een paar aambeelden. De toegift was in zoverre een verras sing, dat hierin voor het eerst op de avond zang weerklonk. "Ach ja, we willen ook wel eens op de radio", zei Erik Visser, tegelijker tijd wijzend op zijn vreemde petje. Halverwege dit nummer gin gen de lichten weer even uit. Toen ze weer aanfloepten ston den er nog slechts poppen op het podium en draaide er een ge luidsband. De muzikanten ver schenen weer plotseling in de zaal. Het nummer heette dan ook niet voor niets 'Trick of the night'. De grootste verrassing wachtte de toeschouwers even wel toen ze naar huis wilden. Flairck bleek in de gang gewoon verder te musiceren. Een onver wacht besluit van een lollige en muzikaal hoogstaande avond. HERMAN JOUSTRA AMSTERDAM (ANP) - Met het 52s- te Boekenbal is gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg het startsein gegeven voor de Boe kenweek, die tot 28 maart wordt ge houden. Het festijn in de schouw burg, dat soberder was dan andere jaren, speelde zich afin aanwezig heid van minister Brinkman van WVC en zijn collega De Korte van economische zaken. Ook burge meester Van Thijn woonde het Boe kenbal bij. Vooral minister Brinkman moest het ontgelden in de conferences van Freek de Jonge, die vooral in het begin goed op dreef was en talrijke lachsalvo's in de stampvolle schouwburgzaal verwekte. Ook Dries van Agt, die zojuist zijn post van commissaris van de koningin in Noord-Brabant heeft verwisseld voor die van EG-ambassadeur in Tokio, vormde voor De Jonge een dankbaar mikpunt. Het Willem Breuker Collectief verzorgde het muzikale gedeelte van het pro gramma. Na het optreden van de artiesten in de grote zaal werd vervolgens in de foyers van de schouwburg ge danst op muziek van Fiesta Lindo en King Crook en de Mi-Minors. Vanaf vandaag worden in het gehele land tal van actviteiten, van lezingen tot tentoonstellingen, in het kader van de Boekenweek ge houden. Het boekenweekgeschenk is dit jaar Het Rookoffer van Tessa de Loo, die gisteravond samen met minister Brinkman op het Boeken bal verscheen. (foto ANP» BOSKOOP - Koos Mark levert net zo gemakkelijk een bijdra ge aan het concert van de Zan geres zonder Naam in Paradiso als dat hij een avond lang jazz muziek met zijn big band speelt. De twintig man tellende big band bestaat dit jaar pre cies vijftien jaar. De muzikan ten afkomstig uit Leiden, Al phen en Leiderdorp zijn onder leiding van Mark druk bezig met de voorbereidingen voor het uitbrengen van een jubi leumplaat. Maar er is meer werk aan de winkel. Op het ogenblik schrijft hij samen met Dimitri Frenkel Frank en Ro bert Long een musical over het leven van de Russisch schrij ver Anton Tsjechov. door Maarten van Valen Mark die zelf in Boskoop woont mag een veelzijdig baasje worden genoemd. Het 'ontginnen' van nieuwe gebieden in de wereld van de muziek is wat hij graag doet. "Ik wil zoveel mogelijk uitproberen op zoveel mogelijk gebieden. Daar mee kan ik gigantisch op mijn bek gaan, maar dan heb ik het tenmin ste geprobeerd". Mark zag kans om op vier-jarige leeftijd een trompet in handen te nemen en daar zelfs klanken uit te halen. Zijn vader was de leider van een dansorkest. De jonge Koos deed daar niet alleen de nodige er varing op, zijn vader gaf hem ook de eerste trompetlessen. Na het af ronden van de MULO ging hij naar het Haagse conservatorium en zat daar met mensen als Tonny Eyk en Ton Hartsuiker. In dienst speelde ,_hij solo-trompet bij de Koninklijke 'Met bloedend hart' weg uit Geleen DEN HAAG (ANP) - Het jaarlijkse popmuziekfestival 'Pinkpop' dat traditioneel in het Limburgse Ge leen wordt gehouden verhuist dit keer naar Baarlo. De organisatoren hebben dit gisteren meegedeeld. Zeventien jaar is Pinkpop gehou den in het burgemeester Damen sportpark van Geleen. In dit park wordt nu een kunstijsbaan aange legd en er is een diepgaand ver schil van mening ontstaan tussen het gemeentebestuur van Geleen en de Pinkpop-organisatie over het gebruik van het sportpark als festi valterrein in 1987 en mogelijk zelfs voor de toekomst. Met bloedend hart is besloten dit jaar Pinkpop niet in Geleen te organiseren, om dat daar geen gelijkwaardige ac commodatie aanwezig is, aldus de organisatie. Met als uitgangspunt dat Pink pop voor Limburg behouden moest blijven is de organisatie voorlopig een overeenkomst aan gegaan om het festival dit jaar te houden in .Sportpark de Berckt' in Baarlo in de gemeente Maasbree. Pinkpop, vorig jaar nog Neder lands grootste openluchtpopfesti val met bijna 50.000 betalende be zoekers, wordt dit jaar voor de 18- de keer gehouden op pinkster maandag 8 juni. Nu al is bekend dat de volgende volgende muzi kanten acte de présence zullen ge ven: ,The Smiths' uit Manchester en ,Echo and the Bunnymen' uit Liverpool. 1(5) Respectable Mel Kim 2 1) I knew you were wai ting - A. Franklin G. Michael 3(3) Running in the familie - Level 42 4(2) Heartache - Pepsi Shirley 5(4) The right thing - Sim- pley Red 6 6) Go see the docter - Kool Moe Dee 7(9) Surrender - Swing Out Sister 8(7) Reet Petite-Jackie Wil- 9 (13) Still loving you - Scor pions 10 (18) Everything I own - Boy George 11 (11) Once bitten twice shy - Vesta Williams 12 (24) Sign of the times - Prin- 13 (20) Down to earth - Ciriosi- ty Killed The Cat 14 (14) Jack your body - Steve Silk Hurley 15 (26) Sailinhome - PietVeer- 18 (31) Stand by me - Beii King 19 (22) Skin trade - Duran Du- HILVERSUM/NOORDWIJK - De Nederlandse groep BZN heeft giste ren in de Wisseloord studio's in Hil versum de Ampex Golden Reel Award gekregen van Ampex-ma- nager Dennis Atkins. Aanleiding voor deze onderscheiding was het bereiken van de platina-status van het BZN-album 'Heartbreaker'. Ge heel rechts op de foto boven produ cer Roy Beltman. BZN komt vol gende week donderdag en vrijdag naar Leiden. De groep treedt dan op in de Stadsgehoorzaal. Pianiste Pia Beek kreeg gister avond uit handen van Lou van Rees een gouden plaat overhan digd voor haar elpee 'Eén voor al les, alles voor één'. Deze feestelijke gebeurtenis, georganiseerd door haar platenmaatschappij D en K- records en de AVRO, had plaats in het 'Hof van Holland' in Noord- wijk. (foto's ANP en Diek Hogewoning) DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC overweegt in te grijpen als de gemeente Hilver sum besluit tot verkoop van het schilderij van Mondriaan 'Compo sitie met twee lijnen'. Hij ant woordt dit in antwoord op vragen van de PvdA-Tweede-Kamerleden Den Uyl en Niessen. Volgens de bewindsman voor ziet artikel 185 van de Gemeente wet in de mogelijkheid tot ingrij pen door middel van schorsing res pectievelijk vernietiging van een besluit van een gemeentebestuur door de Kroon wegens strijd met het algemeen belang. „Het gaat hier om een zeer belangrijk schil derij. Het is Mondriaan op zijn al- lersoberst en daardoor wellicht voor zijn kunstenaarschap het meest karakteristiek. Ik acht het dan ook van groot belang dat dit voor Nederland behouden blijft", zo stelt Brinkman. Het registreren van kunstwerken van de overheid op grond van de Wet tot Behoud van Cultuurbezit zou een niet te overziene hoeveel heid werk met zich meebrengen. De minister keert zich daarom te gen een suggestie in die richting van Den Uyl en Niessen. Ondanks het Hilversumse voornemen heb ik nog steeds vertrouwen in de wijze waarop lagere overheden het hun toebehorende cultuurbezit behe ren, aldus Brinkman. Het is overigens nog volstrekt onduidelijk of het schilderij van Piet Mondriaan 'Compositie van twee lijnen' verkocht wordt door de gemeente Hilversum. De raads fracties van WD, CDA, PvdA en D66 zijn zo verdeeld dat uiteinde lijk in de raadsvergadering van 8 april duidelijkheid zal moeten ko men. Eén argument wordt door vrijwel alle fracties gedeeld: mocht het tot een verkoop komen, dan moet de Mondriaan wel behouden blijven voor met name het Neder landse publiek. P. Schilham overleden DEN HAAG/LEIDEN - Mr. P.W. Schilham, sinds 1966 werkzaam bij het Residentie-Orkest en als direc tie-secretaris onder meer belast met de publiciteit, is op 54-leeftijd in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden. Piet Schilham is bijna vijfentwintig jaar actief ge weest in het Nederlandse orkestle ven. Hij studeerde rechten in Lei den en via journalistieke werk zaamheden werd hij in 1963 be noemd tot zakelijk leider van het Nederlands Kamerorkest. In 1966 ging hij naar het Residentie-Or kest. Piet Schilham wordt vrijdag ochtend in Ockenburg gecre meerd. 22 (12) The Rain - Oran Juice Jones 23 (27) Carrie - Europe 24 (28) Baila Bolero - Fun Fun 25 Coming around again - Carly Simon 26 (32) How many lies - Span- dau Ballet 27 (16) Mixed up world - Ti- mex Social Club 28 The Great Pretender - Freddie Mercury 29 (21) Why can't this be love - Van Halen 30 (19) Caravan of Love - The Housemartins 31 (25) Over the hills and far away - Gary Moore 32 At this moment - Billy Vera The Beaters 33 (23) Candy - Cameo 34 Fire - Bruce Springs teen 35 Love Removal Machine - The Cult 36 Pain is so close to per fection - Queen 37 (29) Talk it over - Frizzle Sizzle 38 My second skin - Cher ry 39 (39) Electrica Salsa - Off 40 (33) Midas Touch - Mid night Star (Stichting Ned. Top 40) Militaire Kapel, en was tevens diri gent van het dansorkest. Na een aantal jaren hield hij dat voor ge zien, omdat hij zich nog meer wilde toeleggen op het componeren. In 1972 richtte Koos Mark, na nog een halfjaar trompettist te zijn geweest bij het Residentie-Orkest, de big band op. Dat gebeurde in Leiden, waar de groep de eerste vijf jaar ook een oefenruimte had. Daarna werden de activiteiten in Boskoop voortgezet. Reclame Het verhaal van zijn successen in de artiestenwereld van Nederland wordt gekenmerkt door goede con tacten. Via mond-op-mondreclame in de artiestenwereld heeft Koos Mark zijn bekendheid gekregen. "Door de moeder van Karei van Rooy, Mini uit Mini en Maxi kwam ik terecht bij het orkest van Sam Swaab. Van het een kwam het an der. Toen Mini en Maxi na een pe riode bij Dorus hun eerste theater show in 1975 op de planken zetten en daarvoor muzikale ondersteu ning nodig hadden, dachten ze aan mij. Ik heb toen de arrangementen van de muziek geschreven. Aan het einde van de tour ben ik overgestapt naar Joop van de Ende en vervolgens verzorgde ik de mu ziek bij de revue van André van Duin. Zo gaat dat steeds in die we reld". De lijst van mensen die van de kwaliteiten van Mark gebruik maakten groeide gestaag: De Mounties, Lee Towers, Donna Lynton..."Ik kan ze allemaal niet bijhouden", verzucht Koos Mark. En als hij zelf werd gevraagd, pro beerde hij waar mogelijk, ook de band er bij te betrekken. Zo loopt de geschiedenis van het orkest en dat van hun leider steeds door el kaar heen. Veelzijdig Mark weet precies hoe het suc ces van de band in elkaar zit. "Daar zijn twee factoren voor aan te wij zen. Allereerst de flexibiliteit van de mensen in de band. We kunnen een groot aantal dingen tegelijk doen. Het niveau van de spelers is zó goed dat onze band zonder pro blemen een studio kan binnenstap pen en in een keer iets op de plaat kan zetten. Mensen die dat niet wil len, vallen uit het orkest. Het is echt puur geluk dat ik deze bandle den bij elkaar heb". "De veelzijdigheid van het or kest is ook onze redding geweest. In vergelijking met het verdwenen VARA-orkest van Charlie Neder- pelt en de AVRO-Skymasters van Tony Nolte heeft de diversiteit aan stijlen, denk ik, een gunstige in vloed op het succes van onze groep gehad. De VARA-big band was te eenzijdig gericht. Het niveau was weliswaar zeer hoog, maar het spel had zijn beperkingen. Dat geldt ei genlijk ook voor de Skymasters. Koos Mark: "Een big band is een smeltkroes van emoties. Ik probeer eenheid te krijgen' (foio Nanno Bioupoti "De Skymasters, die jazz op een fantastische manier spelen, heb ben er goed aan gedaan om vorige maand een commerciële plaat uit te brengen, dat is hun redding ge weest". Smeltkroes Marks grote voorbeeld is Leo nard Bernstein. "Hij doet precies hetzelfde als wat ik doe. Hij is thuis in verschillende stijlen". Toch zou Marks zichzelf niet Hollandse Bernstein durven noemen. Het feit dat hij dirigeert is volgens hem geen 'dictatoriale afwijking'. "Ik hou ervan om met mensen te werken. Mensen zijn lieve, kloteri- ge, emotionele personen. Het or kest is een smeltkroes van emoties en ik probeer daar eenheid in te brengen". Zijn agenda is steeds gevuld. Naast zijn dagelijkse besognes, componeert Koos Mark (voorna melijk in de nachtelijke uren) de arrangementen voor de musical over het leven y£n Tsjechov. "Het is een leuk sfeer met Robert Long en Dimitri Frenkel Frank. We werken hard en bemoeien ons over en weer met eikaars producten. Het wordt iets moois, dat weet ik

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25