Meer invloed bewoners op beleid verzorgingstehuis Belang Schiphol voor Rijnstreek onderzocht Ruzie Alphense advocaten aan tuchtraad voorgelegd 'Padden en kikkers beter beschermen' Weer op goede pad: inbreker krijgt kans Jeroen Huigen (4) zwemt in cadeaus Gerechtshof geeft lik op stuk' voor reeks inbraken DEN HAAG/STREEK - Het economisch belang van Schiphol voor de Rijn- en Bollenstreek staat de ko mende tijd centraal in een onderzoek van het Nij meegse onderzoek- en adviesbureau Buck Consul tants International. Gedeputeerde Staten hebben de studie gisteren aangekondigd. Het onderzoek begint nog deze maand en heeft plaats op initiatief van het Regionaal Economisch Overleg Rijn- en Bollenstreek (REO), waarin gemeen ten en provincie samenwerken. De provincie, de ar beidsbureaus van Leiden en Alphen en de Kamer van Koophandel voor Rijnland betalen de eerste fase van het onderzoek. Het REO wil meer inzicht krijgen in de relaties tus sen de Rijn- en Bollenstreek en de nationale luchtha ven. In de eerste fase van het onderzoek wordt beke ken welke bedrijven in de Rijn- en Bollenstreek te" maken hebben met Schiphol. En bovendien wordt on derzocht hoe aantrekkelijk de twee gebieden voor Schiphol-gebonden bedrijven zijn om zich te vestigen. Dit deel van het onderzoek zal in oktober zijn afge rond. In de tweede fase van het onderzoek zal worden aan gegeven hoe de betrokken overheden en de bedrijven kunnen inspelen op Schiphol. De activiteiten op en rond de luchthaven breiden nog steeds uit en de be drijven kunnen daarvan meeprofiteren, aldus het da gelijks bestuur van de provincie. DEN HAAG/STREEK - Padden, kikkers en salamanders moeten beter worden beschermd. Gede puteerde J. Borgman van de pro vincie Zuid-Holland zei dit gis termiddag bij de presentatie van een rapport over de bescherming van deze dieren. In Noordwijk en Boskoop zijn vrijwilligers betrokken bij de be scherming van padden, kikkers en salamanders. De amfibieën worden geholpen bij het overste ken van de weg en bovendien staan er waarschuwingsborden voor <.e automobilisten. Jaarlijks worden vele padden doodgere den als ze de weg oversteken om bij water te komen. Daar planten zij zich voort. "De provincie blijft de vrijwil ligers ondersteunen. Ingrijpen is nodig. In Noordwijk is een stuk weg van enkele kilometers. Daar Provincie achter vrijwilligers steken enkele tienduizenden padden en kikkers over. Als er niets wordt gedaan, worden dui zenden doodgereden. Wij mogen danwel zoveel moeite doen om de ooievaars en reigers terug te krijgen, maar dan moeten er wel kikkers zijn", aldus Borgman. Een tweede reden is bovendien dat het bij de wet beschermde dieren zijn. "De vrijwilligers hel pen met veel succes", vertelde de PvdA-gedeputeerde. In Noordwijk gaat het om Kap- pellenboslaan, de Vogelaars- dreef en de Rondweg. Volgens het rapport worden daar jaarlijks meer dan tienduizend overste kende padden en tientallen groe ne en bruine kikkers waargeno men. Op de Hoogweg bij Nieuw Leeuwenhorst trekken per jaar ongeveer duizend padden. Om de padden en kikkers te bescher men hebben vrijwilligers van de Vereniging van Natuur- en Vo gelbescherming in Noordwijk gaas langs de wegen gelegd, waarschuwingsborden geplaatst en helpen ze de dieren bij het oversteken. Bovendien worden wegen tijdens de trek soms afge zet. Dat gebeurt ook met het Zwar te Pad in Boskoop. Langs de spoorlijn steken daar elk jaar on geveer 175 padden de weg over, evenals enkele tientallen kleine watersalamanders. De laatste groep neemt overigens iets in aantal toe. Mevrouw Tielenius, die zich in Boskoop bezighoudt met de paddentrek, heeft ook waarschuwingsborden geplaatst. In het rapport over de amfi- bieëntrek wordt verder een fol der over dit onderwerp aange kondigd. De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land, die de vele vrijwilligers be geleidt, zal deze folder uitgeven. Provincie maakt speciale verordening (Van onze Haagse redacteur) sies zal de invloed van de ouderen worden vergroot. Ze krijgen in- tvttm ua ap/qtt?ttttw no stemmingsrecht over zaken als DEM HAAG/blKEEK - De voeding, woonsituatie en dergelij- bewoners van verzorgings- ke. Directies en besturen zullen al tehuizen in de provincie teen dan veranderingen kunnen Zuid-Holland krijgen meer ^0°™0/e™ee1n1temmennerSQOm" Verder wil de provincie ook een klachten- en geschillencommissie e commissie moet als een soort ombudsman werken. Be woners van verzorgingstehuizen kunnen altijd bij deze cor ning vastgesteld waarin de terecht, aldus de provincie, zeggenschap van de bewo- Zuid-Holland loopt met deze ners wordt geregeld. In die verordening wordt het de zeggenschap van bewoners de provincie de naleving van de verordening kan afdwingen. vaaronder geldboetes" te zeggen over de gang van zaken in de tehuizen. Gede puteerde Staten van Zuid- instellen. Deze Holland (GS) hebben giste- ren een ontwerp-verorde bejaardentehuizen verbo den onderscheid te maken tussen de verschillende sa- Jt^e"( menlevingsvormen. Onge- vint,i( huwd samenwonenden mo gen als de verordening van kracht wordt niet meer wor den geweerd uit tehuizen. "Er kunnen best spanningen ont staan in huizen met een bepaalde signatuur, maar de belangen van de bewoners moeten voorrang krij gen". zo zei gedeputeerde J H. (PvdA/ouderenbeleid) gis- kader van de Wet op de Bejaar denoorden. Deze discussie loopt al m moet uiteindelijk leiden i verordening die elke pro vincie apart vaststelt. "Het duurt zo verschrikkelijk lang. Wij kun nen daar niet op blijven wachten. Vanuit de verzorgingstehuizen en de ouderenorganisaties ontvangen we steeds meer verzoeken om de verordening vast te stellen", aldus Boone. Het concept wordt nu uitgebreid besproken door allerlei instanties en adviesraden. Ook de verzor gingstehuizen, bewonerscommis- gemeenten en ouderenbon- termiddag tijdens de presentatie den wordt om advies gevraagd. de concept-verordening. De bewoners krijgen het recht het aantal bestuursleden te benoe men. Zo kunnen de bewoners in vloed uitoefenen op hun leefsitua tie. Ook via de bewonerscommis- Voor de bewoners van verzor- de tehuizen gingstehuizen worden voorlich- een derde van tingsbijeenkomsten georgani seerd. Provinciale Staten zullen daarna, waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar, de verorde ning definitief vaststellen. Hen vuilniszakken vol cosmetica gestolen uit winkel Oegstgeest (Van onze Haagse redacteur) Enige tijd later gingen ze weer op dievenpad. Eerst werd weer een DEN HAAG/STREEK - Een flinke auto gestolen en later nog een, om- explosie van misdrijven. Zo om- dat van de eerste de tank leeg was. schreef mr. Meijrink, procureur- De tocht voerde ditmaal naar generaal bij het Haagse gerechts- Oegstgeest waar in de Kempenaer- hof, de inbraken van de 23-jarige straat een schoonheidssalon werd Amstelvener. Hij had met een paar geplunderd. Tien vuilniszakken vrienden drie maal ingebroken, vol cosmetica werd meegenomen voor twee van die zaken, bij een ju- en via dezelfde heler verkocht, weiier aan de Sassenheimse Sindsdien is de Amstelvener, die Hoofdstraat en bij een schoon- alles bekende, niet meer in aanra- heidssalon in de Oegstgeester king geweest met de politie. Hij Kempenaerstraat, was hij al ver- heeft vast werk en ziet zijn mede- oordeeld tot zes maanden gevange- daders niet meer. De procureur-ge neraal bij het gerechtshof, delijk. Gisteren werd de zaak aan- Meijrink, zei dat de inbraken een gehouden, zodat de 23-jarige kan aanmerkelijk hogere straf verdien- aantonen dat het bewandelen het slechte pad slechts dent was geweest. den dan de rechtbank in eerste i inci- stantie had bepaald. "Dat staat bui ten kijf', aldus Meijrink, die echter De Amstelvener was in een korte wel verbetering constateerde bij de periode eind 1984, begin '85 be- Amstelvener. "Ik wil u een kans trokken bij de inbraken. Hoewel geven om die positieve lijn door te hij op de uitkijk had gestaan, werd zetten", aldus Meijrink, die voor hij niet als medeplichtige maar als stelde de zaak negen maanden aan mededader beschouwd. Hij wist te houden en dan verder te praten wat er gebeurde en stemde daar mee in, aldus de procureur-gene raal. Op 17 december stal hij samen Schlingeman, presidente met zijn mededaders een auto, gerechtshof, waarschuwde de reed naar Sassenheim en brak daar dachte overigens wel: "Als het i straf. De verdediging en het gerechts hof stemden daarmee bij juwelier. Sieraden met goed gaat de komende negen __.i waarde van 45.000 gulden den meegenomen en later kocht voor vierduizend piek en gaat, houden wij twee gram cocaïne aan een heler. mee". maanden, zal dat van invloed zijn op de strafmaat. Maar als het fout ook rekening Een trotse Jeroen kreeg behalve zijn fel begeerde zwemdiploma ook bloemen en cadeautjes. Achter hem vader en moeder Huigen en geheel achteraan directeur Wil Jansen van het zwembad. RIJNSBURG/NOORDWIJKER- HOUT - De vierjarige Jeroen Huigen uit Leiden heeft gister middag in het zwembad Het Wa- terbos in Rijnsburg het B-zwem diploma gekregen. Het diploma werd hem uitgereikt door de voorzitter van Het Waterbos, me vrouw Ada de Haas-Kromhout. Het jeugdige Leidenaartje was de jongste deelnemer die vorige maand afzwom voor het B-diplo ma. In totaal behaalden in fe bruari 40.000 kinderen en vol wassenen een zwemdiploma. Af gelopen zaterdag reikte mr. Pie- ter van Vollenhoven in Eindho ven het miljoenste zwemdiploma uit. Die eer viel te beurt aan een meisje uit Pannerden. Daarnaast werden nog eens 99 deelnemers uitgeloot die een extra attentie kregen. Daarbij was de vierjarige Je roen Huigen. Hij kreeg van het Nationale Bureau Zwemdiploma een dagje Harderwijk aangebo den en' van Het Waterbos een gratis opleiding voor het nieuwe basiszwemdiploma. Ook in Noordwijkerhout werd een extra prijs uitgereikt. Van middag (kreeg de zesjarige Maar- tje Lammers in het Kokkerbad het zwemdiploma uit handen van burgemeester mr. F. Winkel. Zij kreeg behalve het zwemdi ploma een midweektrip en een badjas aangeboden. Boone twijfelt er niet aan of de Boone: "Volgens de Wet op de Be- verzorgingstehuizen zich aan de jaardenoorden heeft de provincie verordening zullen houden. Overi- een aanwijzingsbevoegdheid. En gens zijn er ook maatregelen waar- we kunnen ook straffen opleggen, ZWAMMERDAM - De Hooge Burch, het Zwammerdamse cen trum voor geestelijk gehandicap ten, wil dat ook gehandicapten die buiten de instelling wonen gebruik kunnen maken van de voorzienin gen. Het centrum, dat in juni tien jaar bestaat, heeft plannen een gro tere rol voor zwakzinnigen uit wij de omgeving te spelen. Of daar voor geld komt, is nog de vraag. Dit jaar heeft de Hooge Burch al een begrotingstekort van 434.000 gulden. Regels verbieden nog steeds het samenvoegen van de diensten van instellingen. Zo mogen bewoners van de Hooge Burch niet naar een dagverblijf dat niet bij de instelling hoort. Het centrum heeft inmid dels zelf een activiteiten- en ont wikkelingscentrum. Orngekeerd gebeurt hetzelfde. Geestelijk ge handicapten die ergens anders wo nen, mogen de voorzieningen van de Hooge Burch niet gebruiken. "Dat is toch vreemd", vindt di recteur bewonerszaken M. van Ca- pel. "Voorzieningen zijn er voor ie dereen. Zeker als je nagaat dat ze- Hooge Burch wil openstaan voor zwakzinnigen buiten instelling ven- tot achthonderd wachten op een plaatsje bij een dagverblijf of activiteitencentrum, vraag je je af of die regels niet moe ten veranderen. Het kan nu zelfs voorkomen dat je mensen moet gaan opnemen omdat ze nergens anders voor hulp terecht kunnen. Misschien kunnen die gehandicap ten verder best bij hun ouders blij ven wonen. De plannen zijn nog niet helemaal voltooid", vertelt Van Capel. "Boyendien moet nog heel wat water door de zee stromen voordat de regels worden veran derd". De nieuwe instelling moet plaatsbieden derd 620 bewoners. In het prille begin was er ook opvangmogelijkheid voor daklozen en psychisch ge stoorden. Dat is echter verleden tijd. Een aantal bewoners woont gedeeltelijk zelfstandig in socio- woningen. Anderen wonen bege leid op kamers op het terrein. De Hooge Burch treedt naar buiten met onder meer de Jostiband. De instelling heeft de afgelopen jaren ook te lijden gehad van de be zuinigingen. "Sinds 1982 is de hoe veelheid geld die we krijgen bevro ren", aldus Van Capel. "Alles bij el kaar hebben we misschien wel 1,6 miljoen ingeleverd op ons budget. Dit jaar hebben we een tekort op de begroting van 434.000 gulden. dat de kwaliteit v zorg wordt aangetast. Door bezui nigingen komen dan minder perso neelsleden die minder tijd krijgen voor de mensen. In plaats dat ze de kunnen leren eten, krijgen het vervolg bij voorbeeld zestig tot hon- sondevoeding. Je kunt erop leven, maar het is wel een aantasting van De Hooge Burch telt momenteel je menswaardigheid". 'Ex-collega handelt uit wraak en rancune' DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense advocaten mr. M.A. Goedkoop en mr. A.R.M. Berntsen hebben een klacht inge diend wegens laster en smaad te gen hun voormalige partner mr. A.J.L. de Kort. Dat is de tegenzet van de twee, die door hun ex-colle ga voor de raad van discipline wa ren gedaagd, waar klachten van De Kort tegen het tweetal werden be handeld. De vraag of De Kort uit wraak zijn twee voormalige partners ach tervolgt met allerlei procedures, óf terecht hen van diverse misdrijven beschuldigt, stond centraal bij de raad van discipline, de tuchtraad van de advocaten. De Kort vroeg daar zijn twee voormalige partners uit de advocatuur te zetten. Voor mr. Goedkoop, die ook zijn partner Berntsen vertegenwoor digde, was het antwoord op die vraag simpel: "Dit hele theater wordt alleen maar opgevoerd om onze naam in diskrediet te bren gen. De Kort handelt slechts uit rancune en wraak". De Kort en Goedkoop/Berntsen ruziën al sinds januari 1985. De drie advocaten vormden de maat schap De Kort Partners Advocaten aan het Alphense Burgemeester v Visserpark. Volgens Goedkoop en Berntsen had De Kort slechts oog voor het geld dat hij kon verdienen en minder voor zijn cliënten. Er kwamen, zo zeggen Goedkoop en Berntsen, vele klachten binnen over ten onrechte verstuurde de claraties. Reden voor de twee om de pas een jaar bestaande maat schap weer op te heffen. Volgens Goedkoop en Berntsen voelde De Kort niets daarvoor. Hij dreef de zaak op de spits en stuur de aan op een conflict. Goedkoop en Berntsen besloten daarop De Kort letterlijk en figuurlijk uit de maatschap te stoten. Zelfs de slo- .ten op de deuren van het kantoor pand werden vernieuwd. Een kort geding volgde, aange spannen door De Kort. Hij eiste te allen tijde te worden toegelaten tot de praktijk. Op aandringen van de rechtbankpresident werd een arbi tragecommissie ingesteld, een commissie die de maatschap uit eindelijk aan Goedkoop en Bernt sen toewees. De Kort heeft sindsdien op alle fronten de strijd aangebonden met Goedkoop en Berntsen. Hij be tichtte hen onder andere van dief stal van geld van zijn rekening, valsheid in geschrifte, het ten on rechte indienen van declaraties en het verspreiden van laster. De Kort ging in februari 1985 failliet. Door de handelwijze van DEN HAAG/STREEK - Een tweede kans geven wilde de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof niet. Voor een reeks in braken, waaronder in een Noordwijkse snackbar en een Sassenheims café-restau rant moet de 22-jarige Hagenaar "zonder meer anderhalf jaar gevangenisstraf krij gen. Dat is lik op stuk", zo zei mr. Meijrink gisteren tijdens de zitting. De Hagenaar was door de rechtbank in eerste instantie tot twaalf maanden veroor deeld. Daarvan was de helft voorwaarde lijk. "Een milde straf en toch gaat u in be roep", wilde mr. Schlingeman,. presidente van het gerechtshof, van de verdachte we ten. "Ik vind de straf te hoog", antwoordde hij. De 22-jarige man was lid van een bende en betrokken bij een groot aantal inbraken. "Wat moetje nou met zo'n man", vroeg pro cureur-generaal Meijrink zich af. "Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, dat vind ik een te lage straf'. De Hagenaar had de feiten wel bekend, maar bleef volhouden dat hij een nieuwe kans verdiende. Zijn raadsman mr. Hantz ging uitgebreid in op de omstandigheden die de Hagenaar in de problemen hadden gebracht. Zijn vader was vele malen in con tact gekomen met justitie, zijn stiefmoeder was een prostituée. De verdachte kreeg zelf ook een verhouding met een hoertje, maar die relatie liep stuk: zijn vader begon met haar een verhouding. Uiteindelijk werd het meisje zijn nieuwe stiefmoeder. De advocaat mr. Hantz vroeg om een al ternatieve straf, maar de procureur-gene raal zag daarin echter niets. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Goedkoop en Berntsen, zo betoog de hij. "De schade als gevolg van hun onrechtmatig handelen en hun wanprestaties loopt in de mil joenen", zei De Kort, die negen klachten uitgebreid behandelde om zijn betoog kracht bij te zetten. Hoop Veel hoop op een eerlijke behan deling van de zaak had De Kort overigens niet. "Uit de gevoerde correspondentie heb ik de indruk gekregen dat men deze zaak liever wil toestoppen teneinde opspraak voor de advocatuur te voorkomen. Ik kan begrijpen dat de advocatuur niet gelukkig is met dëze kwestie. Twee advocaten zijn ernstig in op spraak, nadat ik al eerder in op spraak was gebracht. Dat doet schade aan de advocatuur in zijn geheel", aldus De Kort, die vroeg om een 'eerlijke en ernstige be rechting'. Mr. Goedkoop overhandigde de raad van discipline alle beschikba re dossiers over de door De Kort naar voren gebrachte zaken, zodat de raad zelf kon oordelen. Maar Goedkoop zei bovendien dat dat eigenlijk niet nodig is. "Er zijn al twee uitspraken van de raad van toezicht. Negentig procent van de zaken die De Kort nu aanvoert, zijn al behandeld en ongegrond ver klaard", aldus Goedkoop. Zijn de zaken deels al afgehan deld, voor eèn deel betreft het ook zaken die onder de verantwoorde lijkheid van De Kort vallen. Bij voorbeeld de ten onrechte ver stuurde rekeningen. "Hij klaagt over declaraties die onder zijn lei ding zijn verstuurd en waarvan het geld in zijn zak verdween", zei Goedkoop. "De Kort is zelf zo vreselijk in de fout gegaan dat hij dacht: bij -hen zal er ook wel eens iets fout zijn gegaan. De Kort heeft verschrikke lijk veel schoten afgevuurd en ge dacht: als daar niets bij zit, breekt mijn klomp. Hij heeft alleen maar gehandeld uit wraak en rancune". Goedkoop stelde overigens dat De Kort met de meeste zaken, die door hem werden opgevoerd, niets te maken had. Hij vond dat alleen betrokkenen gebruik kunnen ma- Zoeterwoudenaar betrokken bij dodelijk ongeluk NIEUW-VENNEP - Bij een aanrij ding op de Venneperweg in Nieuw-Vennep is gisteravond de 27-jarige I. Gabriël uit Amsterdam om het leven gekomen. De vrouw liep samen met haar vriendin, een 33-jarige Amsterdamse, op de Ven neperweg ter hoogte van de wijk 't Kabel toen zij van achteren Werd aangereden door een 38-jarige au tomobilist uit Zoeterwoude. De toedracht van het ongeval was vanmorgen bij de politie van de Haarlemmermeer nog niet be kend. Niet duidelijk is of de twee vrouwen in het midden of aan de rechterzijde van de rijbaan liepen. De politie vraagt getuigen van het ongeval zich te melden. ken van het tuchtrecht. "Wij willen best verantwoording afleggen voor de raad van discipline, maar niet ten overstaan van iemand die ons alleen maar slechte publiciteit wil bezorgen", aldus Goedkoop, die deze zaak ook om een andere reden betreurde: "Het is niet prettig om over een man bij wie'je als stagiair bent begonnen, medewerker bent geweest en later een maatschap mee hebt gevormd, negatief te moeten spreken. Dat is ellendig". Over twee maanden doet de raad van discipline uitspraak. WOENSDAG Leiden Groenoordhallen - Bedrijven Contact dagen, tot 22 uur. Kamer van Koophandel - Stationsweg 41, avondbijeenkomst voor startende ondernemers, 20 uur, zaal open om 19.30 Lammenschansweg 46 - thema-bijeen komst over afvallen georganiseerd door kruisvereniging Leiden, 20 uur. De Zaailing - Hooigracht 41, workshop over yoga en meditatie, geleid door Ben Spector, 20 uur. Filmzaal LVC - Breestraat, film 'Cria Cuervos', 21.15 uur. De Waag - Theater Werkplaats speelt 'Kneef20.30 uur. Voorschoten Kerkgebouw - hoek Ant. van Leeuwen hoekkade, opening kerkgebouw ned. herv. evangelisatie op gereformeerde grondslag, 19.30 uur.' Wassenaar Dorpscentrum - lezing NUT over Frank rijk, 20.15 uur. DONDERDAG Leiden Fiom - Langegracht 61, informatieoch tend over vakantiemogelijkheden voor alleenstaande ouders en hun kinderen, 10 uur. De Zaailing - Hooigracht 41, workshop over yoga en meditaie, geleid door Ben Spector, 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 9, vrou wentrefpunt organiseert inleiding Hedy d'Ancona over 'macht en onmacht' van het Europees parlement, 20.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, klaverjas sen en sjoelen b(j buurtver. De Buiten gewonen, 20 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, dia-avond Stich ting Oud Zoeterwoude over o.a. Leidse Hartebrugkerk, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 maart door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdoro. ✓ROUWENTELEFOON SEKSUEEt GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel do. 18.30-20.30 i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16