'CDA deze eeuw niet meer in het college' Bouwplan voor garage over het Galgewater rism Scheidend raadslid Bleijie: Campagne arbeidsbureaus voor banen voor langdurig werldozen Geldboete geëist wegens betrokkenheid ongeval WOENSDAG 18 MAART 1987 ILEIDSCH iMi DAGBLAD: LEIDEN - De oudgedienden in het CDA verlaten de actieve gemeente politiek. Vorig jaar hield Jan van Zijp het na 12 jaar trouwe dienst voor gezien. Deze week volgde Wim Bleijie (vice-voorzitter van de CD A-fractie) zijn voorbeeld. Zijn besluit stond al eerder vast. Hij had er echter zijn zinnen op gezet de 12V2 jaar vol te maken. Dit heuge lijke feit werd vorige maand ge vierd samen met Corrie Kramp, de laatst zittende van de oude garde in het CDA. door Gert Visser Verzadigd en in zekere opzichten teleurgesteld neemt Bleijie af scheid. Met een sombere bood schap voor de achterblijvers: "Ik verwacht niet dat het CDA deze eeuw nog in het college komt. Daar gaat een generatie overheen". Bleijie heeft alle oppositiejaren vanaf het begin meegemaakt. Toen in '74 het CDA-WD college plaats moest maken voor een progressief college, kwam Bleijie in de ge meenteraad. Daarna is het CDA er niet meer aan te pas gekomen. Het linkse college was weliswaar geen onverdeeld succes, maar in '78 wist de PvdA de WD te strikken voor deelname aan het college. Die com binatie heeft zich tot op heden we ten te handhaven, zij het dat na de laatste verkiezingen ook bestuurs- verantwoordelijkheid voor Links Leiden is weggelegd. Slijtage Wie over een afscheid komt te spreken, kan niet voorbij gaan aan deze ondankbare rol waarvoor het CDA zich in de gemeentepolitiek geplaatst ziet Verbitterd is Bleijie daarover niet. Hoogstens teleurge steld door de wijze waarop het CDA jarenlang in het politieke be staan werd ontkend. En enigszins aangeslagen door de stoten onder de gordel die de PvdA met een ze kere regelmaat aan het CDA uit deelt. "Wanneer Bordewijk (PvdA- wethouder) zegt dat 'het CDA er slechts is om mensen die zondag na de kerk koffie drinken aan een functie te helpen' voel ik dat zo'n opmerking me kwetst. Misschien is dat wel een vorm van slijtage. Ik heb me afgevraagd of ik, wanneer hij dat 8 jaar geleden had gezegd, op dezelfde manier boos was ge worden". Bordewijk was niet de enige. PvdA-fractievoorzitter Van der Molen verbruidde het omdat zij Bleijie enkele maanden geleden 'onbetrouwbaar' noemde. "Toen ben ik echt kwaad geworden en ik heb haar dat ook gezegd. Ik voelde me tot op het bot gegriefd dat ik na 12 Va jaar moest horen dat ik onbe trouwbaar was. Het is later wel weer goed gekomen, maar ik kan er nog steeds kwaad om worden wanneer ik er aan denk. Het is zo makkelijk gezegd. Het wordt niet zo bedoeld, maar het staat de vol gende dag wel zo in de krant. Zo kom je aan iemands privacy. Het gaat een beetje in de sfeer van: er moet een beetje leven in de brou werij komen, dus daar gebruiken we het CDA maar voor". "Ik heb dat ook weieens met wethouder Waal gehad. Als die man slecht gegeten had, kreeg ik de hele bui over me heen. Borde wijk heeft af en toe precies dezelf de neigingen. Als hij slecht gesla pen heeft, gaat hij zich afreageren. Volkomen onbegrijpelijk. Ik ben niet haatdragend, maar het worden natuurlijk niet je vriendjes". Show Wim Bleijie drong, via de jonge renorganisatie van de CHU, ruim 12 jaar geleden de plaatselijke poli tiek binnen als geboren en getogen Leidenaar die zijn liefde voor de stad .in daden om wilde zetten. Hoewel hij nooit had verwacht zo'n lange tijd in de gemeenteraad door te zullen brengen, kijkt hij er met goede herinneringen op terug. "Als ik door de stad liep en om me heen die prachtig gerestaureerde bin nenstad zag, kreeg ik toch het ge voel dat ik daaraan mijn steentje had bijgedragen. Wij werden des tijds geworven onder het motto: het kost je twee dagen in de week. Dat zijn er inmiddels heel wat meer geworden, de oppas heeft me kapitalen gekost". In tegenstelling tot zijn joyiale gedrag buiten het politieke forum, leefde Bleijie in de raadszaal een teruggetrokken leven. Van achter uit zijn zetel sloeg hij de gebeurte nissen zwijgend gade met een ver ongelijkte trek op zijn gezicht alsof hij alle vertrouwen in het gemeen tebestuur al op een eerdere verga dering was kwijtgeraakt. Op onver wachte momenten veerde hij op om op koele toon enige verbale klappen uit te delen. Vaak verleen de hij daarbij rugdekking aan frac tiegenoten die om wat voor reden dan ook in de knel waren geraakt. Zijn sarcastische ondertoon sloeg een enkele maal om in heuse woede. Heus? Bleijie verklaarde achteraf dat zijn irritatie een beetje gespeeld was. "Ach, dat hoorde bij de show. Een beetje levendigheid kan geen kwaad. Als je er maar niet op uit bent iemand te beschadi gen". Wethouder Het was meer dan toeval dat wet houder Fase (economische zaken) een hoofdrol kreeg toebedeeld in het theater van Bleijie. Bleijie voel de zich zeer betrokken bij het eco nomisch wel en wee in de stad. Daarbij had hij het niet zo op de twee WD-wethouders. "Fase laat haar beleid teveel door andere (PvdA)wethouders bepalen en Kuijers is uit op een burgemeester spost ergens in den lande, is zijn oordeel". Er is bovendien nog wat oud zeer: "Tot op de dag van van daag neem ik het sommige libera len kwalijk dat zij in '78 de samen- uit-samen-thuis afspraak met het CDA schonden en met de PvdA in zee gingen. Politiek was het mis schien begrijpelijk, maar ik had het graag tevoren willen horen". "Ik heb altijd de hoop gehad dat het CDA nog eens in het college te Het vertrekkende CDA-gemeenteraadslid Wim Bleijit over heen". "Ik verwacht niet dat het CDA deze e recht zou komen. In '82 leek het daar op. We hebben lange tijd mee onderhandeld voordat het fout ging. Ik had graag wethouder wil len worden en was daar voor het CDA ook een van de kandidaten voor. Nu zie ik mijn partij deze eeuw niet meer in het college ko men. De door het machtsdenken van de PvdA geconstrueerde suc cesformule biedt daarvoor geen ruimte. De PvdA kan alle kanten op. Wint links, dan wordt er een links college op poten gezet, des noods met een liberaal randje. Is dat niet mogelijk dan kan de PvdA altijd nog richting WD schuiven. Die is als de dood het pluche te moeten verlaten en bereid tot com promissen en voor mij onbegrijpe lijke standpunten. Neem de libera le donder en bliksem over de on- roerend-goedbelasting en het lo- zingsrecht. De VVD wilde geen las tenverzwaring voor de huiseigena ren. Nu zie je dat de tarieven voor duurdere koopwoningen omhoog gaan zonder dat de VVD daaraan politieke consequenties verbindt. De WD danst gewoon naar het pijpen van Tesselaar en Borde wijk". Smeergeld Was het veel anders geweest wanneer niet de WD, maar het CDA in het college had gezeten? "Nu niet, tien jaar geleden wel", zegt Bleijie: "Dan hadden we nu meer parkeergarages gehad. Ik vrees dat door de houding van de PvdA veel koopkracht uit Leiden is weggevloeid naar de randge meenten. Die moetje nu weer zien terug te De standpunten binnen de ge meentepolitiek liggen dichter bij elkaar dan naar buiten toe wordt gesuggereerd, aldus Bleijie. Dat is voor zijn partij een argument om deelname van het CDA aan het col lege te bepleiten. Een argument dat door de PvdA niet wordt ont kend. Een ander argument speelde in '82 namelijk een rol om het CDA te weren: het ontbrak de partij aan bestuurlijke ervaring. "Een gele genheidsargument", zegt Bleijie: "Had Links Leiden-wethouder De la Mar dan wel bestuurlijke erva ring? Als je nooit in het college hebt gezeten, krijg je nooit be stuurlijke ervaring. Je komt in een vicieuze cirkel terecht". "Het CDA heeft geen strategie om weer in het college te komen. We hebben alles al geprobeerd: een harde en een zakelijke oppositie. Ik zou niet weten hoe het anders zou moeten. Je zou haast zeggen, we moeten er smeergeld voor beta len". Macht "Het is slecht voor een partij om zo lang in de oppositie te moeten doorbrengen. Het werkt door naar de ambtenaren. Een van hen heeft me ooit eens gezegd, toen ik vroeg of hij nog suggesties had voor de begrotingsbehandeling: 'als ik ze tegen jou zeg, dan worden ze weg gestemd. Het zou zonde zijn om ze het CDA toe te spelen'. Wij zijn ver tegenwoordigers van een partij die geen macht heeft. Een ambtenaar gebruikt het CDA niet snel om iets doorgedrukt te krijgen. Dat proces is fnuikend voor een politieke par tij. Er zijn binnen het ambtelijk ap paraat ook steeds minder mensen die een binding met het CDA heb ben. Ik wil niet zeggen dat er een ballotage is, maar het werkt wel door in het beleid". "Een van de redenen om weg te gaan is dat het CDA steeds wordt verweten geen goede oppositie te voeren. Dan denk ik: dat kan wel zo zijn, maar vergeet niet dat het CDA met acht raadsleden moet op- knokken tegen zeven wethouders en 1600 ambtenaren. Om het maxi male er uit te halen, zouden we dag en nacht op het stadhuis moeten doorbrengen. Ik heb daarvoor on voldoende tijd. En als ik daarvoor wel tijd had, zou ik deze niet daar aan willen besteden". Het CDA is een milde partij. Har de confrontaties met het college worden door het CDA niet gezocht. Volgens Bleijie zijn er in de zakelij ke sfeer voldoende mogelijkheden om oppositie te voeren. "Als oppo sitie voeren inhoudt dat wij een potje gaan schelden op het college, dan heeft het CDA het moeilijk in de oppositie. Dat is niet de stijl van het CDA. Onze achterban zou dat niet begrijpen. Het is ook mijn stijl niet. Ik moet achteraf kunnen zeg gen: leuk, we hebben goed gedis- cussierd, laten we elkaar nu maar een hand geven". Gemeente niet erg enthousiast Een tekening van de parkeergarage annex woningen zoals dat zou kunnen verrijzen boven het Galgewater. LEIDEN - Het bouwen van een parkeergarage aan de Prinsesseka- de over het Galgewater is de enige mogelijkheid om in het westelijk deel van de binnenstad een groot schalige parkeergelegenheid te realiseren. Dat is de uitkomst van een onderzoek van projectontwik kelaar Erica uit Den Haag. De bouw van een nieuwe par keergarage komt ter discussie na voltooiing van de Marcagarage op het Ir. Driessenplein. Een plan van Erica om over het Galgewater een garage te bouwen is om deze reden door het gemeentebestuur slechts ter kennisgeving aangenomen. Het geringe enthousiasme van het ge meentebestuur wordt mede inge geven door de omstreden locatie die de projectontwikkelaar heeft uitgezocht. Lezing 'Leiden gaat spoorslags aan het werk' is de titel van een lezing die P.J. Hoope vanavond geeft op uitnodiging van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en Tramwegwe zen. Hoope spreekt over de plan nen om het baanvak Leiden-Den Haag te verdubbelen. Voorts wordt iets verteld over de nieuw- bouwplannen voor het Leidse station. De lezing wordt gehou den in het NZH-ontspanningslo- kaal aan de Rijnsburgerweg 1. Aanvang 20.00 uur. Bingo Wijkvereniging Aktief organi seert morgen een grote bingo avond. Plaats van handeling is het Aktiefgebouw aan de Berla- gestraat 2, aanvang 20.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 28-jarige vrachtwagenchauffeur uit Alkemade, die vorig jaar betrok ken was bij een dodelijk ongeluk in Leiden, is gisteren voor de recht bank in Den Haag een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid geëist voor een periode van 6 maanden met een proeftijd van 6 jaar. De chauffeur had in de Heren straat een fietser geschept waar door deze onder het voorwiel van zijn truck raakte en later in het zie kenhuis overleed. De chauffeur verklaarde gisteren dat hij in de veronderstelling was dat de twee aanvankelijk naast el kaar rijdende fietsers beiden rechtsaf zouden slaan. In werkelijkheid reed een van de fiet sers rechtdoor en dat was de chauf feur ontgaan. Hij voerde aan dat de verkeerssituatie ter plekke ondui delijk is omdat lijkt alsof al het ver keer gedwongen is rechtsaf te slaan. "De situatie is niet erg dui delijk en ook de politie heeft laten weten dat er verwarring kan ont staan", gaf officier vart justitie mr.' Klopper toe. Gebleken was boven dien dat de chauffeur op het mo ment van het ongeval zeer lang zaam reed, de tachograaf gaf slechts een snelheid van 19 kilome ter aan. Toch meende de officier dat de man niet geheel vrijuit kan gaan. De uitspraak is op 31 maart. LEIDEN/LISSE - De arbeidsbu reaus in Leiden en Lisse beginnen vandaag tijdens de Bedrijven Con tact Dagen actief met de campagne om langdurig werklozen door mid del van overheidssubsidie aan het werk te helpen. De steun vloeit voort uit de initiatiefwet van de Kamerleden Vermeend en Moor en is speciaal bedoeld voor mensen die al meer dan drie jaar geen baan hebben gehad. Om het voor werkgevers aan trekkelijker te maken dergelijke langdurig werklozen in dienst te nemen, scheldt het rijk een vijfde deel van de sociale premies kwijt voor deze werknemers. Bovendien kunnen de werkgevers een subsi die krijgen van ten hoogste 4000 gulden voor scholing. Voorwaarde is wel dat de werkloze een contract krijgt aangeboden voor tenminste twee jaar. De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse hebben drie extra medewer kers aangenomen die moeten be middelen voor deze categorie lang durig werklozen. Zij zullen de ko mende tijd proberen werkgevers over te halen deze werkzoekenden in dienst te nemen. Directeur C.A.J. Tibbe van het Leidse arbeidsbureau: "We heb ben in tegenstelling tot enkele an dere arbeidsbureaus ervoor geko zen de werkgevers te benaderen - en niet in eerste instantie de werk nemers - omdat we ervan uitgaan dat de werkzoekenden zich vanzelf wel voor deze plaatsen aanmelden. De andere aanpak is volgens ons minder lonend en bovendien be staat dan de kans dat we bij werk lozen verwachtingen wekken die we later iet kunnen waarmaken". De initiatiefwet van Vermeend en Moor is 1 oktober vorig jaar van kracht geworden. Toch beginnen de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse pas nu met de actieve wer ving. Dat is gebeurd omdat het de nodige tijd vergde de drie nieuwe medewerkers, die voor een periode van een jaar zijn aangesteld, in te werken en wegwijs te maken bin nen de organisatie van de arbeids bureaus. Het arbeidsbureau streeft ernaar het komende jaar in totaal 180 langdurig werklozen aan werk te kunnen helpen, 120 in de Leidse regio en 60 in de duin- en bollen streek. Tibbe is niet bang voor de problemen die onlangs werden ge constateerd rond de uitvoering van de wet: ondernemers hebben wei nig belangstelling voor de regeling en hikken vooral aan tegen het twee-jarig arbeidscontract. "Ik denk dat zowel werkgevers als werknemers nog moeten wennen aan de maatregel. Maar dat snel ge noeg zijn gebeurd. En ik denk dat het in de praktijk een goede rege ling zal blijken te zijn". Diefstal van kleding LEIDEN - Een 44-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden, nadat hij uit een kledingzaak in de Haar lemmerstraat kleren had gestolen. De man had een ruit ingegooid en werd gesignaleerd toen hij bezig was de kleding naar zijn huis te brengen. De gewaarschuwde poli tie achtervolgde de man, die het Pelikaanhof invluchtte. Daar kon hij worden aangehouden om ver volgens te worden ingesloten. Leiden telt momenteel twee par keergarages voor openbaar ge bruik: de Digros-garage aan de Langegracht en de Hoogvliet-gara ge aan de St. Jorissteeg. Een derde garage is op het Ir. Driessenplein in aanbouw en moet over een jaar klaar ^ijn. De bedoeling is dat een volgende garage in het westelijk deel van de binnenstad wordt ge bouwd. Peters wil echter eerst het functioneren van de Marca-garage bekijken alvorens een beslissing te nemen over de bouw van deze vier de garage. Vooruitlopend hierop heeft Eri ca onderzoek verricht naar ge schikte locaties aan de west-zijde waarvan een aantal 'niet voor de hand liggend zullen voorkomen' zoals de projectontwikkelaar con stateert. "Niets is echter dodelijker voor een goed resultaat van een ontwerpproces dan het bij voor baat uitsluiten van mogelijkhe den", aldus een woordvoerder van Erica. Met dit uitgangspunt is een vijftal alternatieven op een rijtje gezet. De Valk Het terrein van de Aalmarkt- school kwam al eerder ter sprake als bouwplaats voor een garage. Het oppervlak is echter te klein, zo wordt geconstateerd. Echte kan sen voor een parkeergarage ont staan pas wanneer de Stadsgehoor zaal gesloopt wordt (voorgesteld wordt dit cultuurcentrum naar de Beestenmarkt te verhuizen), maar dat is voorlopig niet aan de orde. Enkele honderden meters verder aan de Breestraat staat de telefoon centrale van de PTT. Ook een ge schikte locatie, vindt de project ontwikkelaar. Maar sloop van de centrale is ook niet actueel. Het predikaat 'zeer goed' krijgt het ter rein op de hoek van het Galgewa ter en het Kort Rapenbrug. Pro bleem is dat hier het schoolge bouw van de Pabo staat en de aca demie nog geen plannen heeft om te verhuizen. Als vierde mogelijk heid wordt bebouwing van het par keerterrein bij Molen de Valk ge suggereerd. Ruimte genoeg, hoe wel het moeilijk zal zijn een aan vaardbaar gebouw naast de molen te bouwen, is de conclusie. Een an dere storende factor is dat deze ga rage te dicht bij het Schuttersveld en te ver van de Breestraat verwij derd zou liggen. Kwaliteit De conclusie van het onderzoek is dat de bouw van een garage bo ven het Galgewater tussen Prinses- sekade en Kort Galgewater het meest voor de hand ligt. Woningen of wellicht een hotel als omhulsel kunnen er een aantrekkelijk ge bouw van maken. De projectont wikkelaar ziet drie grote voordelen van deze locatie: een gevel wand op de plaats van de Blauwpoortsbrug maakt de ruimte van de Beesten markt af en geeft kwaliteit aan het plein; een parkeergarage op deze plaats geeft de mogelijkheid par keerplaatsen op de Beestenmarkt op te heffen en hiervan een aan trekkelijk plein te maken; winkels op de begane grond kunnen zowel een publiekstrekker zijn voor het plein als een aantrekkelijk begin van de promenade van de Haar lemmerstraat. De in- en uitgang van de garage is op de hoek van de Steenstraat en Blauwpoortsbrug gedacht. Voorgesteld wordt niet alleen een deel van het Galgewater te dempen maar, ook de water-drie hoek langs de Beestenmarkt tot een gracht te versmallen. Op die manier ontstaat een plein dat door water doorsneden wordt waar de uitgaansfuctie versterkt kan wor den. De rondvaartboten die hier nu liggen kunnen verhuizen naar de Stadstimmerwerf. Zoals gezegd heeft Peters voor alsnog niet enthousiast gerea geerd. Het verlies van een voor Lei den kenmerkende waterpartij en de nieuwbouw in het beschermd stadsgezicht spreken hem niet aan, een autvrij plein daarentegen wel. Met een kwalificatie als 'een crea tief plan waar verder over gedacht kan worden' verdwijnt het voorlo pig in de bureaula. De projectont wikkelaar stelt ter verdediging van zijn plan dat de Beestenmarkt een van de weinige mooie ruimten in Leiden is, maar als plein nauwe lijks kwaliteit heeft. "Een belang rijk deel ervan is in gebruik als par keerterrein. Het wordt diagonaal doorsneden voor verkeer en het brede water belemmert de belang rijke diagonaal Steenstraat/Haar lemmerstraat. Bovendien mist het plein de nodige intimiteit omdat het aan de zijde van de Blauw poortsburg open is", aldus de pro jectontwikkelaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15