Winkeliers merkten diefstallen niet eens' Onderzoek naar wensen ouderen Vier maanden cel geëist tegen politieman Politiek zet vraagtekens bij kostbare opknapbeurt kasteel Muziek school ontzet over dwang tot bezuinigen Dhz-garage blijft open Stelende bewaker Winkelhof voor rechter PAGINA 14 ==LEIDSCH DAGBLAD Wegens het plegen van incest niet tienjarig stiefdochtertje DEN HAAG/WASSENAAR - Te gen een 53-jarige brigadier van de Wassenaarse politie is gisteren voor de Haagse rechtbank vier maanden onvoorwaardelijke ge- j vangenisstraf en vijf maanden l voorwaardelijk met een proeftijd i van twee jaar geeïst wegens het I plegen van incest met zijn toen tienjarig pleegdochtertje. De man heeft toegegeven dat hij het kind vorig jaar vier keer op onzedelijke wijze heeft gestreeld, maar ontken de gisteren dat hij haar ook inwen dig had betast. Officier van justitie mr. J. de Wet wees er op dat de ver dachte in een eerder stadium te genover de rijksrecherche had ver klaard dat hij de betreffende han delingen vaker had uitgevoerd. Of het kind ook inwendig was mis bruikt, maakte volgens de officier voor de bewijsvoering niet zo veel uit. De raadsman van de verdachte was het daar niet mee eens. "Het maakt wel degelijk wat uit. U pro beert de gebeurtenissen in een an der daglicht te plaatsen", aldus de advocaat, mr. H.H. Barendrecht. Maar volgens de officier waren het kind en haar zusje, die eveneens ontuchtig zou zijn behandeld, "pertinent in hun bewoordingen". De zaak werd gisteren op ver zoek van de officier van justitie in het openbaar behandeld. "Dat dient de normstelling voor dit af keurenswaardige gedrag. De kin deren waren niet van de handelin gen gediend. Zij konden zich er niet aan onttrekken, omdat ze bang waren en wisten dat de verdachte hen kon mishandelen", aldus mr. De Wet. Hij betoogde dat de wilsvrijheid van kinderen om deel te nemen aan seksuele handelingen extra be schermd moet worden en dat slachtoffers van incest talrijke ang sten en gedragsstoornissen kun nen ontwikkelen. De raadsman van de Wassenaar- se politieman betwistte dat het hier om incest zou gaan. "De Van Dale zegt dat onder incest bloedschande wordt verstaan, en daar kan hier geen sprake van zijn, omdat het een pleegkind van mijn cliënt be treft. Hier is dar. sprake van on tucht", zo sprak de advocaat. Hij r jitte ervoor om van onvoor waardelijke gevangenisstraf af te zien. "Als gevolg van de regels van het ambtenarenreglement zal mijn cliënt zeker worden ontslagen bij een onvoorwaardelijke veroorde ling. Alleen bij een voorwaardelij ke veroordeling heeft hij een kans dat het bij een degradatie tot hoofdagent blijft. Mijn cliënt hoopt dan dat hij ergens in een groot korps tot aan zijn pensioen zal kun nen blijven werken", pleitte de ad vocaat. Volgens de raadsman heeft de Wassenaarder twintig jaar lang met een uitstekende staat van dienst bij de politie gewerkt en stond hij op het punt om tot adjudant te wor den bevorderd. Toen zijn daden aan het licht kwamen, werd de man elf dagen vastgehouden op het politiebureau. De geschorste brigadier mocht niet meer in Was senaar komen, waar hij 20 jaar lang heeft gewoond en gewerkt. Inmid dels is hij gescheiden en woont hij in het oosten van het land. Volgens de advocaat is hij, kort om, al genoeg gestraft. "Zijn pen sioen zal door de degradatie of het ontslag vermindeen, hij is werkelijk van alle sociale contac ten afgesneden. Ook in zijn huidige woonplaats wordt hij genegeerd. Zijn auto is zelfs al twee keer door onbekenden moedwillig bescha digd. Hetgeen gevolg heeft voor zijn no-claim korting. Als dat zo doorgaat, kan hij zelfs uit de verze kering borden gegooid", schetste de advocaat de problemen waar de verdachte zich nu mee geconfron teerd ziet. De officier van jusititie was ech ter de mening toegedaan dat de consequenties vn het ambtenaren reglement in de strafrechtelijke be handeling van deze zaak niet ter sprake kunnen komen. Volgens een psychiatrisch rapport is de kans dat de politieman zijn hande lingen zal herhalen gering. Het rap port oordeelt dat de daden hem in enigszins verminderde mate kun nen worden aangerekend en dat verdere behandeling en begelei ding nodig is. Een door de Wasse naarder zelf geconsulteerde psy chiater van het RIAGG oordeelde echter dat dat niet nodig is, en de officier sloot zich bij die opvatting Uitspraak 31 maart. DEN HAAG/LEIDERDORP - Een 32-jarige voormalige bewaker van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp heeft gisteren voor de rechtbank toegegeven dat hij van juli tot november vorig jaar in opdracht van één man een groot aantal artikelen uit verschillende winkels heeft gestolen. De bewaker heeft gedurende zijn nachtdiensten onder meer toi letartikelen, dure merkkleding, een compact discspeler, alsmede flessen jenever en cog nac meegenomen. Hij wist zich toegang tot de win kels te verschaffen door middel van valse sleutels, die hij had laten maken. "Een parfumerie mist voor 20.000 gulden aan artikelen. Het to tale bedrag van door de verdachte gestolen goederen moet dan ook in de tienduizenden guldens lopen. Het preciese bedrag laat zich ech ter moeilijk nagaan", zo zei officier van justitie Klomper voor de recht bank. Officieel werden de voormalige bewakingsmedewerker drie geval len van diefstal ten laste gelegd. De verdachte heeft na enkele maan den assistentie van een collega ge kregen bij zijn praktijken. De bewaker was in financiële moeilijkheden geraakt omdat hij en zijn vrouw een te grote hypo theek op hun schouders hadden genomen. De officier meende ech ter dat die schuldenlast weinig met de diefstallen te maken hebben. "De schulden waren niet zo groot dat er geen regeling zou kunnen worden getroffen. Bovendien is de opbrengst van de goederen nauwe lijks gebruikt om de schulden te voldoen, maar veel meer voor het LEIDERDORP - De directie 'Streekmuziekschool Rijnak- koord', die dorpen als Leider dorp, Koudekerk. Alkemade. Woubrugge en Hazerswoude bedient, heeft een woedende brief geschreven aan het alge meen bestuur. In de brief wordt het Leiderdorps ge meentebestuur beschuldigd van onbehoorlijk bestuur. Bur gemeester en wethouders wil len namelijk dat de muziek school in twee jaar tijd onge veer 100.000 gulden bezuinigd. Met die eis wordt het bestaans recht van de Streekmuziek school "op onverantwoorde wijze ter discussie gesteld", al dus de brief, die ondertekend is door directeur D. Vogel. "Met ontzetting" hebben di rectie en staf kennis genomen van de eis van de gemeente. Een eis die kracht wordt bijge zet door de nieuwe wet ge meenschappelijke regelingen. Die wet houdt een nieuwe re gio-indeling in voor muziek scholen, waardoor Leiderdorp in de toekomst onder Leiden valt en 'Rijnakkoord' dus uit de boot valt. Burgemeester en-wethouders van Leiderdorp zijn bereid om er bij het rijk voor te pleiten dat 'Rijnakkoord' op de uitzonde ringslost wordt geplaatst en dus gespaard blijft. Maar: een en ander is afhankelijk van de uitkomsten van de door Leider dorp gewenste bezuinigingen. De school dient een kwart in de begroting te schrappen. Daar voor krijgt men dan twee jaar de tijd. Directie en staf schrijven de koppeling tussen de bezuini gingen en de voortzetting vol gens de nieuwe gemeenschap pelijke regeling "een oneigen lijke" te vinden. Men wil nu eerst een gesprek met het alge meen bestuur om zich te bera den. Wethouder Huigen wil dat gesprek eerst afwachten voor dat ze de raadsleden infor meert. Op voorhand toonde raadslid Van der Zande (PPR/ PSP) zich gisteren gepikeerd over het epistel. "Zo n soort brief doet de goede relatie tus sen de Streekmuziekschool en de gemeente geweld aan", vond hij. plezier van de verdachte en zijn vrouw", aldus de officier. "U heeft van uw functie gelegenheid ge maakt om die dingen te doen waar voor u juist was ingehuurd door de winkeliers om die te voorkomen", voegde ze de voormalige bewaker misprijzend toe. De gewezen bewakingsmede werker ontkende overigens dat zijn vrouw op de hoogte was van zijn praktijken, ook al kwam een aantal artikelen thuis terecht. "U wilde haar dus verrassen", conclu-, deerde rechter J. van Overbeek. ZOETERWOUDE - De doe-het-' zelf-garage aan de Zoeterwoudse Energieweg heeft zich gehouden aan het ultimatum dat burgemees ter Houdijk de firmant ervan, Om- tzjgt, had gesteld. Als deze niet voor gisteren had gezorgd voor een gaswerende wand tussen de garage en het aanpalende bedrijf in pom pen en afsluiters, dan had de eerste burger de garage laten sluiten. Werknemers van het buurbedrijf hadden last van in de garage vrij komende uitlaatgassen. In de hin- derwetbergunning was bepaald dat de garage moest zorgen voor gaswerende voorzieningen. Een eerder ultimatum liep 9 maart jongstleden af. Omtzigt vroeg om een week respijt en kreeg dat. In middels zijn de afgesproken voor zieningen getroffen. LEIDERDORP - De ge- meente Leiderdorp gaat de wensen van 60-plussers on derzoeken. Huis aan huis zullen alle ruim 3000 oude ren naar hun wensen en op merkingen op het gebied van voorzieningen voor be jaarden worden gevraagd. Gisteren is het startsein ge geven voor deze 'operatie', waarbij maar liefst 200 vrij willigers zijn betrokken en die door een speciale func tionaris op het gemeente huis wordt gecoördineerd. Het is de bedoeling dat bij alle Lei derdorpers boven de 60 jaar wordt aangebeld. Dit in de hoop een zo groot mogelijke respons te krijgen. De bewoners krijgen een gisteren uitgekomen voorlichtingsbrochu re en een enquêteformulier over handigd. Het formulier kunnen ze desgewenst zelf invullen; willen ze daarbij hulp hebben, dan is de vrij williger daarvoor, beschikbaar. De bejaarden zal worden gevraagd wat ze vinden van voorzieningen op onder meer het gebied van huis vesting, hulpverlening, verkeer en vervoer en sociaal-culturele aktivi- teiten.De enquête maakt onder deel uit van het streven van de ge meente om de snel groeiende groep oudere inwoners meer te bieden. Leiderdorp is wat het zoge heten 'gecoördineerd bejaarden- werk' betreft een 'witte vlek'. De gemeente onderkent dat al tijden. Vandaar dat ze, met succes,.heeft geprobeerd om van de provincie Zuid-Holland ruim 30.000 gulden subsidie te krijgen ten bate van de ouderen. Mei dat geld is nu een functionaris gecoördineerd oude renwerk aangetrokken, mevrouw E. Keesenberg. Vanaf 1 januari zit zij op het gemeentehuis, waar ze probeert 'lijn' in het ouderenwerk te krijgen. Ze fungeert als centrale spil voor de instellingen, maar ook voor individuele bejaarden. Direct De raadsvrouw van de verdachte wees erop dat de man nooit eerder met justitie in aanraking is geweest en bij zijn aanhouding meteen alles heeft bekend Dom "Mijn client ziet in dat hij dom heeft gehandeld", aldus de advo caat. Zij was van mening dat de of ficier de zaken iets te groot voor stelt. "Veel van de gedupeerde winkeliers hebben nog niet eens gemerkt dat er goederen van hen gestolen waren, en bovendien zeg gen ze dat zij altijd wel tekorten hebben". De verdachte zelf kon zich niet voorstellen dat hij voor 20.000 gul den uit een parfumeriezaak zou hebben gestolen. "Misschien dat mijn collega daar ook is geweest", suggereerde de Leidenaar. De ex-bewakingsman heeft in middels ander werk gevonden. Daarom vroeg zijn advocaat de rechtbank om een eventuele on voorwaardelijke veroordeling zo kort mogelijk te houden en pleitte ze daarnaast voor een straf in de vorm van maatschappelijke dienst verlening. Rechter Van Overbeek liet echter duidelijk ween dat er voor alternatieve gevangenisstraf geen aanleiding bestaat. Ook de officier van justitie vond de zaak te zwaar om voor een alter natieve straf te pleiten. De ver dachte hoorde de officier negen maanden hechtenis, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. De rechtbank doet op 31 maart uit spraak. hulp zal zij hen niet kunnen bie den,. maar mevrouw Keesenberg kent natuurlijk wel de weg. "Ik kan de mensen verwijzen en bege leiden", denkt ze er zelf van. "Bo vendien kan ik, als blijkt dat er problemen structureel zijn, samen met de instellingen bekijken hoe OEGSTGEEST - De Oegstgeester recreatiewethouder P. van Veen heeft gisteravond in zwembad Poelmeer de veelbesproken zonne weide in gebruik gesteld. Tegen een achtergrondje dat tropisch aan doet, kunnen zwembadbezoekers in het binnenbad terecht voor wat ge luier onder kunstmatig zonlicht. Negen mensen tegelijk kunnen er tegen inworp van één gulden tien minuten van genieten. Het zwem badpersoneel is verantwoordelijk voor de inning van gelden. De voor ziening zelf is in particuliere han den. De leverancier is voor het ove rige helemaal zelf verantwoorde lijk voor de zonneweide. Gehoopt wordt dat door deze voorziening het zwembadbezoek nog verder zal toenemen. Wat.dat laatste betreft had wet houder van Veen verrassende cij fers in petto. In vergelijking met een vergelijkbare periode in 1986, hebben dit jaar tot dusverre al 5.000 mensen méér het binnenbad bezocht. Voorts kostte het bad de ge meente vorig jaar 1,5 ton minder dan was begroot. (Foto Ellen Martens) we een en ander kunnen aanpak ken". Mevrouw Keesenberg kan nog weinig voorspellen over de wensen en vragen waarmee Leiderdorpse ouderen zitten. "Daarvoor ben ik nog te kort bezig. Ik zit echt in de verkennende fase. Maak kennis OEGSTGEEST - Kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeestmoet wor den behouden en dus worden ge restaureerd. Maar of de gemeente daar zonder pardon acht ton voor moet gaan uittrekken, is voor di verse politieke partijen vooralsnog een grote vraag. Die twijfel kwam aan het licht, gisteravond, in één vergadering van twee raadscom missies: die van openbare werken en die van financiën. Het grote ge zelschap boog zich over een lijvige nota die B en W over het kasteel het licht hebben doen zien. In totaal is er zo'n twee miljoen nodig om de meest noodzakelijke herstelwerkzaamheden in en aan het zwaar vervallen monument te met alle instanties bijvoorbeeld. Maar bovendien, als ik nu al zou weten wat er onder Leiderdorpse ouderen leeft, dan zou ik vooruit lopen op die enquête En daar kij ken we nu naar uit. We willen echt graag weten wat de mensen vinden en wat ze willen". kunnen bekostigen. Behalve de acht ton gemeentegelden zou de huurder, het vormingscentrum,' het tienvoud van de huidige huur (15.000 gulden) moeten gaan beta len. Voorts dient er via de terug- ploegregeling 325.000 gulden in het laatje te worden gebracht. PvdA-wethouder Kóhlbeck (openbare werken) had gister avond nog wat alternatieven op zak voor die gemeentelijke acht ton. Bij voorbeeld door het geld in een fonds bij elkaar te krijgen of door enige kavels rondom het kas teel te verkopen voor de bouw van pakweg luxe bungalows. PvdA-fractieleider Bosman zegt ooit al eens eerder te hebben geop- Het onderzoek is gisteren gestart met een informatieve bijeenkomst voor de 200 vrijwilligers. Die vrij willigers zijn 'gerecruteerd' uit tien Leiderdorpse instellingen: de indi catiecommissie, bewonerscommis sie van Huis ter Does, de Interker kelijke Vrouwendienst, de Protes tants-christelijke ouderenbond, het Welfare Rode Kruis, de Her vormde Vrouwendienst, de centra le diakonieën, de Zonnebloem, de UW en de Werkgroep Individuele Contacten. De vrijwilligers nemen voor de 3000 ouderen ook meteen de gloed nieuwe brochure 'ouder en wijzer' mee. Het gaat om een soort ge- meentegids met speciaal op oude ren afgestemde informatie over fa ciliteiten, wonen, sociale zeker heid, gezondheidszorg, maatschap pelijke dienstverlening, vervoer en reizen. Ook staan er plaatselijke aktiviteiten in opgesomd op spor tief, vormend en ontspannend ge bied. Uitgangspunt bij het maken van de brochure en het houden van de enquête is dat de Leiderdorpse ou deren zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen en functio neren. Voorzieningen en aktivitei ten moeten daarop worden afge stemd, zo vindt de gemeente. Zelf heeft mevrouw Keesenberg nog geen idee hoeveel bejaarden in Leiderdorp er nog zelfstandig wo nen. Ook dat gegeven hoopt ze bo ven water te krijgen via de enquê te. Overigens zal het nog wel een paar maanden duren voordat de uitslag van het onderzoek bekend kan worden gemaakt. Intussen zijn mevrouw Keesen berg en de diverse Leiderdorpse instanties druk doende met het op zetten van een alarmsysteem voor ouderen. Naar verwachting kan daar binnen nu twee maanden mee worden begonnen. Er kunnen 35 mensen op het systeem worden aangesloten. Inmiddels is ook de maaltijdvoorziening van Tafeltje Dekje uitgebreid. concert op twee plaatsen WARMOND - De Brassband War mond geeft komende vrijdag, 20 maart, haar jaarlijkse concert. Ook dit keer is de Nederlands Hervorm de Kerk aan de Herenweg de plaats waar het muzikale gedeelte festijn zich afspeelt. De goede akoestiek is voor de Brassband aanleiding om steeds voor deze kerk te kiezen. Op het programma staan werken van Van Duijn, Boradbent, Sulli van, Spapke, Capenter en Barsotti. Wat gebeurt er echter in de pauze: dan verkassen alle aanwezigen naar het aangrenzende Trefpunt, waar men loten kan kopen. De trekking van de loterij vindt na afloop van het concert plaats in het Trefpunt, waar ook kan wor den nagepraat. .Het concert begint om acht uur; de toegang is zoals al tijd gratis. De Brassband trad vorig jaar nog voor het voetlicht toen het 65-jarig bestaan werd gevierd. Na het con cert werkt de Warmondse band dit jaar mee aan de feestelijkheden rond koninginnedag. Verder zijn er serieuze plannen om in deze zomer op verschillende plaatsen in War mond kleine concertjes te verzor gen. perd: "Verkoop het kasteel voor één gulden met restauratieplicht. Uiteraard moeten we het kasteel behouden, maar hét mag de ge meenschap niet te veel kosten". "We zijn tot enige geldelijke steun wel een beetje moreel ver plicht", wierp WD-raadslid Kamphuisen op. "Gedurende de 47 jaar dat we het kasteel in eigendom hebben, is er bitter weinig aan on derhoud gedaan. In dat opzicht is acht ton misschien niet veel. We kunnen ook het zwembad sluiten en dan naar het kasteel gaan. In het kasteel kun je op enkele plaatsen aardig douchen", gaf de liberaal de groeiende bezuinigingsproblema- tiek in zijn dorp gekscherend aan. "Kan het vormingscentrum de huurverhoging wel opbrengen, nu én in de toekomst, vraagt CDA- raadslid mevrouw van der Bend zich af. Het vormingscentrum is af hankelijk van subsidie van het mi nisterie van wvc. Blijft die uit dan zal de gemeente wederom moeten bijleggen". Met wethouder Kohl- becks kavelverkoop "voorzag de christen-democrate een "salami- taktiek" ontstaan. "Er wordt steeds een klein plakje van de worst afgesneden totdat er geen worst meer is". En: "Kunnen we niet even wachten met besluiten totdat duidelijk is wat het ministe rie voor toezeggingen aan het vor mingscentrum doet". Directeur de Vreede meldde dat zijn vormings centrum "een gezonde huurder" is, al was het alleen maar omdat het voldoet aan de eis dat er 21.000 cur sussen per jaar moeten worden ge geven. Van een zekere garantie dat het vormingscentrum zijn inkom sten op peil kan houden, is volgens hem wel degelijk sprake. Terwijl Visser (D66) vond dat voor behoud van het kasteel meer in de particuliere sfeer moet wor den gezocht, vond mevrouw van Vloten (WD) dat bij privatisering goede afspraken moeten worden gemaakt over gemeentelijk ge bruik van het kasteel. "De burgers moeten de vruchten kunnen pluk ken. Het enthousiasme groeit mo menteel alleen nog maar. Nog vers in het geheugen ligt het succes van de bij het kasteel gehouden koffie concerten van K O, de St. Joris marsen en de 5 mei-viering" Wethouder Kohlbeck heeft niet zo veel op met verkoop aan een particulier. Het kasteel heeft nu een goede huurder die je er niet zo maar uit zet, hield hij de commis sieleden voor. "Bovendien wordt er momenteel zeer regelmatig hoog produktief werk verricht". SASSENHEIM De paspoorten, kentekensbewijzen en rijbewijzen die vannacht uit een woning aan de Israëlhof in Sassenheim zijn gesto len, zijn vanmorgen weer terugge vonden in een straat nabij de Is raëlhof. De daders kwamen het huis bin nen door het een ijzerdraad de deur, die niet op het nachtslot zat, te openen. De bewoners waren op dat moment thuis. De cheques die werden ontvreemd, zijn niet terug gevonden. Wethouder Huigen (links) presenteert de brochure 'ouder-en-wijzer', bedoeld voor de Leiderdorpse 60-plussers De wethouder deed dat tijdens een bijeenkomst met de vrijwilligers die de enquête onder ouderen gaan uitvoe- Brassband:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14