Steeds Gemeente eist aansluiting van 100 tuinhuisjes op riool Al Mizan kampt met geldproblemen Gewapende overval op filiaal Rabobank leidsch dagblad: Desnoods met inschakeling van politie Onduidelijkheid over subsidiëring na juni Aantal inbraken opgelost Acties van studenten tegen studie- financiering Aangifte van mishandeling WOENSDAG 18 MAART 1987 LEIDEN - De gemeente is 'kost wat het kost' van plan het voorma lige WD-raadslid M. Laken te dwingen de circa 100 tuinhuisjes op zijn land aan de Vlietweg op het riool aan te sluiten. De gemeente heeft Laken een officiële aanschrij ving gestuurd wat betekent dat desnoods politiedwang kan wor den uitgeoefend om hem tot aan sluiting te dwingen. Laken heeft via zijn advocaat laten weten in be roep te gaan tegen de aanschrij ving van de gemeente. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan het juridisch steekspel nog ja ren in beslag nemen. Volgens advocaat E. van der Wilk die de belangen van de heer Laken behartigt, heeft zijn cliënt er Stank geen bezwaar tegen om de huisjes op het riool aan te sluiten. Van der Wilk vindt het echter niet redelijk van de gemeente dat Laken deze kosten voor een openbare voorzie ning geheel zelf moet dragen. In hoeverre Laken bereid is mee te betalen aan de rioolaansluitingen, gesprek vragen om het conflict uit de wereld te helpen. De huisjes zijn volgens een schatting van de gemeente aan het eind van de jaren zestig gebouwd en hebben sindsdien op open wa ter geloosd. Zo'n twee jaar geleden werd langs de Vlietweg een riool aangelegd en bestond de mogelijk heid de huisjes hierop aan te slui ten. Volgens de gemeente is er vol doende bewijsmateriaal voorhan den om Laken aansprakelijk te stellen voor de aansluitingen. De gemeente is niet bekend met de ge gevens van de mensen die de huis jes gebruiken. Eerdere verzoeken van omwonenden en de gemeente om de huisjes een rioolafvoer te ge ven, werden niet gehonoreerd. Laken heeft ook steeds ontkend dat de lozingen van de huisjes de kwaliteit van het oppervlaktewater in de nabij gelegen sloten aantast. is hem niet bekend. Hij wijst er bo vendien op dat de huisjes geen ei gendom van Laken zijn: deze ver huurt slechts de grond, de huisjes zelf zijn particulier eigendom. Van der Wilk wil de gemeente om een Een onderzoek van het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft in middels uitgewezen dat dit wel zo is. De conclusie van het onderzoek luidde dat de 'kwaliteit van het op pervlaktewater werd aangetast door lozingen van huishoudelijke aard'. Zowel de gemeente als het hoogheemraadschap hebben de af gelopen jaren van omwonenden een reeks van klachten ontvangen over het slootwater. Boeren in de omgeving klaagden erover dat het slootwater niet meer geschikt was als drinkwater voor hun vee terwijl de naburige turnvereniging Oost- vliet gehinderd werd door stan koverlast in de zomer. De tuinders verklaarden bovendien dat het slootwater ten ene male onge schikt was om hun gewassen mee te besproeien. Volgens gemeenteambtenaar La- mers doen de problemen met de kwaliteit van het slootwater zich niet alleen in de zomer voor omdat een aantal van de huisjes het gehe le jaar door worden bewoond. Dit wordt, alhoewel verboden, door de gemeente vooralsnog oogluikend toegestaan. De aanschrijving bevat ook het bevel om een volgens de gemeente illegaal gebouwde woning op het land van Laken op het riool aan te sluiten. Lamers acht het niet aan nemelijk dat de gemeente te zijner tijd zal eisen dat het huis moet wor den afgebroken. Wel zal Laken worden gevraagd alsnog een bouwvergunning voor het pand aan te vragen. De aanschrijving is gedateerd op 26 februari. Binnen vier weken moet Laken met de werkzaamhe den beginnen die binnen 16 weken voltooid moeten zijn. De kosten van de aansluitingen worden door de gemeente geschat op 310.000 gulden. Laken heeft het recht te gen de aanschrijving beroep aan te tekenen bij de gemeenteraad en desnoods bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Pas na deze rechtsgang krijgt de aan schrijving rechtskracht. Wordt de ze dan nog genegeerd, heeft de ge meente het recht de rioolaanslui tingen zelf te verzorgen, zij het dat Laken de hiervoor gemaakte kos ten moet vergoeden. Het complex tuinhuisjes aan de Vlietweg dat op het riool moet worden aangesloten. LEIDEN - 'Al Mizan, ga door'. On der deze noodkreet is er een extra editie uitgekomen van het Marok kaans-Nederlandse maandblad. Na 1 juli komt dit blad zonder geld te zitten. De gemeente Leiden, de voornaamste subsidiegever, is naarstig op zoek naar gelden om na die datum het blad te kunnen fi- Van het ministerie van wvc hoeft Al Mizan geen geld te verwachten. WVC heeft aldus een woordvoerder, de pot van vijf mil joen gulden, die dit jaar voor der gelijke projecten beschikbaar is gesteld, in zijn geheel vergeven. Het blad krijgt sinds 1 januari van dit jaar subsidie van de ge meente gekregen. Voor die tijd kregen de medewerkers van het De Rabobank aan de Lammenschansweg, waar gistermiddag een gewapende roofoverval werd gepleegd. Een politierechercheur is bezig met het onderzoek. De dader is voortvluchtig. (foto wim Dijkman) LEIDEN - Op het bijkantoor van de Rabobank aan de Lammen schansweg is gistermiddag om streeks half drie een gewapende roofoverval gepleegd. Met hoeveel geld de dader er vandoor is, is nog onduidelijk. Volgens de politie gaat het om duizenden gulden. Rond half drie kwam een man het filiaal binnen met de opmer king dat hij per ongeluk tegen de auto van een van de baliemede werksters was aangereden. Een van hen, in de veronderstelling dat het haar auto betrof, kwam daarop vanachter de beveiligde balie naar de man toe. Die trok een handvuurwapen, waarmee hij de vrouw bedreigde, en eiste geld. Hij duwde haar ach ter de kas en griste er zelf geld uit. Vervolgens eiste hij dat er geld in een witte tas zou worden gedaan. Nadat aan die eis was voldaan, ver liet de man het kantoor en ver dween lopend vermoedelijk in de richting van de Van der Waals straat. De politie is geïnteresseerd in wat bewoners van die straat even tueel hebben waargenomen. Het gaat om een man in de leeftijd van 30 tot 40 jaar. "Een keurige,' be schaafd sprekende verschijning", aldus de politie. Hij heeft donker blond, krullend haar en een zwart snorretje. De man was gekleed in een donkerblauwe loden jas en hij had een gestreepte collegesjaal om. Verder droeg hij een witte plastic tas. Hoeveel de man bij de overval heeft buitgemaakt is nog niet be kend, maar volgens politiewoord voerder Langendoen zou het om duizenden guldens gaan. Op het moment van de overval waren er geen klanten in de bank. Redactie Simone van Dnel en Meindert van der K telefoon 144941, toestel 217 of 222 Verkeerslichten Verkeerschaos aan de Hoge Rijndijk. Automobilisten die el ke ochtend en avond tijdens de spits weer in de files aan dé Hoge Rijndijk staan kunnen erover meepraten. De opstoppingen be zorgen deze mensen een dage lijkse vertraging van vele minu ten. Al het verkeer uit Leiden en Leiderdorp in de richting Al phen aan de Rijn en de snelweg bij Leiderdorp vice versa, perst zich in de nauwe doorgang van de Hoge Rijndijk. Met name ter hoogte van de Leiderdorpse brug ontstaan er problemen. Normaal wordt de verkeerstoe- vloed tenminste gereguleerd door de verkeerslichten, maar als deze niet meer werken is het eind helemaal zoek. "Een grenze loze chaos", zegt bewoner van de Hoge Rijndijk P.J. Fritz. Hij heeft zich herhaaldelijk gestoord aan de kapotte verkeerslichten. Dit jaar is het volgens hem wel heel erg. "Het is nu al de vijfde keer dat de lichten hebben staan knipperen en dat hier sprake is van een hopeloze toestand". Meestal worden kapotte ver keerslichten snel hersteld. Dat duurt dan in de praktijk een dag, maar deze maand vormde de pe riode 2 tot en met 10 maart het toppunt. "Acht dagen lang is hét hier niet te harden geweest. Dat kan toch niet. Ik begrijp niet dat de reparatie zo lang moet duren. Daarom heb ik al verschillende keren geprobeerd bij de gemeen te gedaan te krijgen dat ze de lichten in orde maken, maar het lijkt wel op of ze me met een kluitje in het riet sturen. Er is niemand die mij een duidelijk antwoord kan geven. Ook bij de politie niet", klaagt Fritz. Bij navraag op de afdeling ver keerszaken blijkt dat sprake is geweest van een moeilijk te repa reren mankement. M.J. Kwe- stroo zegt dat het mankement in middels verholpen is en dat sinds afgelopen vrijdag de ver keerslichten het weer doen. "De fabrikant heeft de storing pas in de fabriek kunnen wegnemen. Normaal gesproken is het een kwestie van het vervangen van een printplaatje en de lichten draaien weer. Nu bleek een paar uur na vervanging van een print dat de hele boel weer op tilt sloeg. Dan zit de fout dieper in het systeem, oftewel in de hard ware", legt Kwestroo uit. Waarom de heer Fritz geen ant woord heeft gekregen, is volgens hem ook te verklaren. "Normaal zitten we hier met z'n tweeën, maar een paar weken geleden heeft mijn collega ontslag geno men en was ik met wintersport". En de automobilisten maar in de kou laten staan... Straatnamen "De Bothastraat; je zult er maar wonen", zeggen Links Lei den, de jongerenbeweging ver bonden aan de FNV en het Schok (Scholierenkomitee). Niet dat er iets met de bewoners of de huizen aan de hand is. Het gaat hen voornamelijk om de naam van de straat. Net als een tiental andere straten in Leiden is deze straat genoemd naar generaals en andere officieren uit de zoge heten Boerenoorlog die van 1899 tot 1902 woedde in Zuid-Afrika. Deze generaals zijn volgens hen onlosmakelijk verbonden met het apartheidssysteem zoals dat nu in Zuid-Afrika gehanteerd wordt. Daarom moeten de na men veranderd worden. Het liefst zien de initiatiefnemers dat de straten zoals de Bothastraat worden vernoemd naar bijvoor beeld Ruth First en Samora Ma- chel die zich hebben onderschei den in de strijd tegen apartheid. Nu is de Botha van de straat niet de persoon die aan het hoofd staat van het huidige bewind in Zuid-Afrika, maar geeft zo'n naam volgens woordvoerder Cor van Kippersluis toch een smeri ge smaak in de mond. Daarbij komt dat Van Kipper- sluis van mening is dat de figu- De verkeerslichten waardoor de lichten n gevolg. de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug: de fout zal 'dieper' r liefst acht dagen lang op non-actief hebben gestaan. Een verkeerschaos was het (foto Jan Holvast) ren die met name in de Trans- vaalbuurt met de straatnamen zoals President Steynstraat, Pre- toriusstraat, De Wetstraat, Wol- maranstraat, Cronjéstraat, Jou- bertstraat, Paul Krugerstraat, Reitzstraat en De la Reystraat worden geëerd, onlosmakelijk zijn verbonden met racisme. "Zij hebben de basis gelegd voor een Zuidafrikaanse grondwet waarin de zwarte inferioriteit werd vast gelegd. Deze vormt nu nog de ba sis van het apartheidssysteem", aldus Van Kippersluis. Straatnamen (2) Nu is er eind jaren 70 al eens een actiegroep bezig geweest over het schrappen van namen van Boerengeneraals uit de stra- tenlijst van Leiden. Dat is toen doodgebloed. De argumenten er- tegen waren kortweg dat het geld kost, straatnamen niet ver anderd kunnen worden, overlast voor de bewoners en 'in hun tijd waren de Boerengeneraals eigen lijk helden'. Volgens Van Kip persluis is het laatste argument onzin. "Het feit dat Kruger en de mede-generaals historische figu ren waren doen niets af aan hun wandaden. We hebben in leiden toch ook geen Stalinstraat, Hit- Ierplein of Mussolinisteeg?" Dat straatnamen niet veran derd kunnen worden, klopt vol gens Van Kippersluis ook niet want hij heeft uitgezocht dat in 1920 de Pieterstraat werd veran derd in De Wetstraat, de Preto- riusstraat in de plaats kwam van de Mertinastraat en de Reitz straat de Marialaan verdreef. De Wolmaranstraat kwam in 1933 nog eens in de plaats voor de Hendrikstaat. "Waarom zou je deze namen van de generaals niet weer laten verdwijnen? Ze ker nu we weten in wat voor een oorlog zij 'helden' zijn geweest". Problemen worden wel voor zien met de toestemming van de bewoners en het geld dat door de gemeente beschikbaar moet worden gesteld. Ook zal de PTT niet bepaald blij zijn met het voorstel. Met de bewoners van een tweetal kleine straatjes - men staat een gefaseerde aanpak voor - is er een vergadering geweest. "Die is heel goed verlopen", zegt Van Kippersluis. Deze werden echter voornamelijk bezocht door de progressieve buurtbewo ners, dus daar hoeven we niet van op te kijken. Binnenkort komt er een tweede vergadering met hopelijk alle bewoners. De initiatiefnemers stellen de toestemming van de bewoners als onvoorwaardelijke eis. "Als de bewoners het niet willen, houdt alles op. De vorige groep wilde dat over de hoofden van de bewoners doen. Symbolisch werden dan de Straatnaambord jes verhangen. Dat vinden we nu een elitaire manier van actie voe ren. Het gaat om de bewustwor ding van de bewoners en niet om de namen zelf', aldus Van Kip persluis. Het is nog niet duidelijk hoe veel geld gemoeid is met de naamsveranderingen. "We zijn dat aan het uitzoeken. De een zegt dat het 50.000 gulden kost, de ander houdt het op 1000 gul den. Ja, je kunt met het geld wel andere dingen doen, maar wat is een paar duizend gulden op een begroting van miljoenen? Er is een landelijke tendens om kwa lijke straatnamen te verwijderen. In Dordrecht is al een hele wijk van straatnaam veranderd. Je moet de namen zien als een smet op de stad", zo verdedigt Van Kippersluis het initiatief. blad geld uit de experimentele WVC-pot 'Sociaal-cultureel beleid en werkloosheid: voorrang voor jongeren', die eind vorig jaar in zijn geheel verviel. De gemeente Lei den heeft goede hoop om het blad dit jaar nog te kunnen ondersteu nen. In 1988 moet dan het geld uit een nieuwe regeling voor arbeids- bevorderende projecten van het ministerie van sociale zaken moe ten komen. Deze regeling moet nog door de regering worden goed gekeurd. "We kunnen nog niet op eigen kracht werken", vertelt Mustafa Si- dali, medewerker van het blad, "de financiële middelen schieten te kort. We zijn afhankelijk van de goede wil van de Nederlandse overheid". Met de 'enkele duizen den guldens' van de gemeente kan het blad het net rooien. "De liefde komt maar van een kant. De op brengst van advertenties alleen is niet genoeg. We hebben bij ver schillende fondsen aangeklopt voor geld. We krijgen te horen dat we eerst maar de basissubsidie van WVC moeten binnenhalen, voor dat we daar geld kunnen krijgen", zegt Sidali. Opinie "We hebben de extra editie uit gegeven om de publieke opinie te beïnvloeden. Al Mizan (de weeg schaal) is van belang voor de Ma rokkaanse mensen hier. Wij vullen een gat in de markt. De mensen hier staan gewoon te wachten tot het blad uitkomt", vertelt Sidali. De in 1985 opgerichte krant wordt tweetalig op de markt ge bracht: in het Arabisch en in het Nederlands. De redactie bestaat, naast een Nederlandse hoofdre dacteur, uit 13 Marokkaanse jonge ren. Zij zijn vrijwilligers. Slechts drie mensen worden betaald voor hun arbeid. De Marokkaanse me dewerkers zouden dat ook graag willen. "Hun geduld raakt een beetje op. Ze hebben twee jaar ach ter elkaar gratis hun verhalen ge schreven, maar ze willen ook er kenning voor hun werk", aldus Si dali. Het blad groeit volgens Sidali snel, zowel inhoudelijk als in opla ge. "Van een klein informatiekran- tje is Al Mizan uitgegroeid tot een gedegen journalistiek produkt. Ons afzetgebied is van Leiden tot bijna het hele land gegroeid. Sinds een half jaar verschijnt Al Mizan onder meer in Eindhoven, Amster dam, Dordrecht, Rotterdam en Utrecht. Vanuit verschillende ste den komen ook verhalen van cor respondenten. We hebben ook een correspondent in Marokko, die ge regeld bericht over de situatie in het land. Het blad groeit dus be hoorlijk snel uit zijn jasje".Ook de redactie, gevestigd in een pand aan de Langegracht, is te klein gewor den. Het blad heeft een optie op een ruimte in het Mostertcomplex aan de Middelstegracht, maar door geldgebrek kan de redactie er nog niet intrekken. Draaierig De extra editie is voor het over grote gedeelte gevuld met sympa thiebetuigingen van verschillende instellingen uit het hele land. Er is ook een reactie vanuit de Tweede Kamer gekomen, en wel van CDA- kamerlid J. Krajenbrink die ook in de commissie welzijn en cultuur zit. Hij vindt het 'een goede zaak dat er een blad als Al Mizan be staat', maar hij stelt: "We kunnen als overheid niet almaar geld geven voor iets wat niet op eigen kracht kan draaien". Hij leest het blad wel elke maand, hoewel hij het jammer vindt dat sommige artikelen wat 'draaierig' zijn. Sidali: "Het aantal abonnees stijgt maandelijks met 40 en onze oplage is van 400 in 1985 gestegen naar 1500. Dat we geen geld van WVC krijgen is ergens oneerlijk, want De Groene Amsterdammer heeft van het ministerie wel een le ning van 465.000 gulden met een termijn van 15 jaar gekregen. WVC heeft ons nooit benaderd. Dat 'draaierige' in de stijl komt waar schijnlijk omdat hij niets anders gewend is van schrijvende buiten landers". Op de vraag of ze zelf niet een lening kunnen afsluiten, ant woordt Sidali: "Wie staat er borg?" Voorlopig richt Al Mizan zich dus opnieuw tot de gemeente Lei den om geld. "Het zou doodzonde zijn als dit project doodbloedt", zegt Sidali, "minister Brinkman heeft wel steeds zijn mond vol over de hoge werkloosheidscijfers on der buitenlandse jongeren, maar als er uiteindelijk iets aan gedaan wordt, komt er geen cent vrij". LEIDEN - De politie heeft met de aanhouding van vier jongeren een aantal woninginbraken en pogin gen daartoe in Leiden en omgeving opgelost. Daarbij werden cheques, sieraden en afspeelapparatuur met een waarde van enkele duizenden guldens ontvreemd. Van de buit is nagenoeg niets meer over. Een 16-jarige Noordwijkerhout- se jongen werd afgelopen weekein de door de rijkspolitie aldaar aan gehouden op verdenking van in braak. Bij nader onderzoek bleek dat de jongen, tezamen met een 17- jarige Leidenaar en een 16-jarige Zoeterwoudse jongen, de afgelo pen twee maanden had ingebroken in Leiden, Warmond, Noordwijker- hout en Leiderdorp. Een 16-jarige Leidenaar, die eerder al inbraken pleegde met de groep, is vandaag aangehouden. Tevens zal de Leid- se politie een 12-jarige jongen aan de tand voelen over deze zaak. De jongeren kozen bij hun inbraken voornamelijk voor huizen met schuifpuien. In sommige gevallen bleef het bij pogingen tot inbraak omdat de schuifpui van sommige huizen voorzien waren van een deugdelijk slof. LEIDEN - De Leidse Studenten- bond gaat op 19 maart actie voeren tegen de bestaande wetgeving voor studiefinanciering. De studenten eisen dat hun beurs in plaats van aan het eind van de maand, begin april wordt uitbetaald en dat het collegeld rechtstreeks met de uni versiteiten wordt verrekend. De LSB is van plan per bakfiets een aantal instanties (studentendeca nen, studentenhuisvesting en de ■sociale dienst) te bezoeken om de ze te wijzen op hun betrokkenheid in deze zaak. Voorts zullen er de hele dag pamfletten verspreid wor den waarin wordt opgeroepen tot deelname aan de landelijke de monstratie op 26 maart in Den LEIDEN - Een 41-jarige man uit Maassluis heeft bij de politie aan gifte gedaan van mishandeling. Zondagmiddag zat de man op de Willem de Zwijgerlaan in zijn auto te wachten voor een verkeerslicht. Toen jongens met kleine metalen schijven naar zijn auto begonnen te gooien, stapte de man uit en ach tervolgde hen. In de Van Hogen- dorpstraat zag hij één van hen, een 11-jarig jongetje, het buurtcentrum ingaan. De man wilde weten wie de jongen was, maar de 36-jarige be heerder van het centrum kwam tussenbeide. Er ontstond een vechtpartij waarbij de man het buurtcentrum werd uitgemept. De Maassluizenaar liep daarbij letsel aan zijn oog op. De beheerder is aangehouden en na verhoor op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13