Oorzaak explosie in Leiderdorp raadsel Borgman opent zeilbotenhaven van Vlietland Wonder boven wonder geen gewonden Triathlon Haaswijk: het loopt weer storm Klaverj askampioenschap wordt groots aangepakt MAANDAG 16 MAART 1987 LEIDSCH DAGBLAD: LEIDERDORP/HOOGMADE - Energiebedrijf Rijnland is nog naarstig aan het speuren naar de oorzaak van de ontploffing van een elektriciteitshuisje aan de Van Diepeningen- laan. Men heeft nog geen idee, maar voorlopig houdt een woordvoerder het op materiaal moeheid. Om even voor negen uur vrijdag avond vloog in het huisje een hoog spanningsmof uit elkaar, hetgeen gepaard ging met een flinke knal en een grote vuurbal. Door de klap werd het trottoir opengereten en raakte de nabijgelegen Rabobank iicht beschadigd. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen. Wonder boven wonder raakte niemand gewond. Op het moment van de explosie liep er toevallig niemand in de buurt en de vuurbal verdween in het niets. Wel kwa men delen van Oud Ade, Hoogma- de en Rijpwetering een uur lang zonder licht te zitten. In de meeste delen van Leiderdorp zelf viel de stroom maar heel even uit omdat de getroffen kabel hoofdzakelijk de omliggende dorpen bediende. De straatverlichting in Leiderdorp was in bepaalde straten wel langer defect. Werknemers van het energiebe drijf zijn 's nachts en ook zaterdag overdag uren in de weer geweest om de ergste schade te herstellen. De Leiderdorpse brandweer zette de boel af. Gevreesd werd namelijk dat de gasleiding die naast de geëx plodeerde hoogspanningsmof lag, beschadigd ^ou kunnen zijn. Maar dat was niet het geval. N oodverbanden Er werden meteen^noodverban- den' gelegd om de electriciteitsle- vering te garanderen. "Je kunt dat vergelijken met wat in ziekenhuis termen een by-pass wordt ge noemd. We hebben voorlopig een omleiding gelegd. Er moet verder nog heel wat gebeuren, maar daar .- heeft de consument geen last van a Volgens de woordvoerder van het energiebedrijf was de ergste Werknemers van het Energiebedrijf Rijnland waren vrijdagnacht urt lang in de weer om de eerste 'noodverbanden' te leggen na de explosie het transformatorhuisje aan de Leiderdorpse Van Diepeningéhlaan. (foto Henk Bouwman) schade vrij snel verholpen. Een dergelijke explosie is volgens hem een zeldzaamheid. Niettemin kan zoiets weleèns voorkomen, geeft hij toe. OEGSTGEEST - De Buurtgroep kwijt. Er kunnen Haaswijk krijgt zaterdag de 21ste vergeven. De Buurtgroep voert maart een druk middagje. Van vier hard maar duidelijk beleid in deze: tot zessen kan dan worden inge- "Op is op", zegt voorzitter M. schreven voor de derde kwart Noort, "en wie het eerst komt, wie triathlon die de club in Oegstgeest het eerst maalt", organiseert. Beide voorgaande ke ren stondheel Haaswijk op zijn Het startschot voor de triathlon kop. De Haaswijkse triathlon is zelf zal 30 augustus om 13.00 uur wijd en zijd bekend geraakt en dat klinken. De 230 deelnemers dienen heeft ook onvermijdelijke gevol- één kilometer in het Oegstgeester gen voor de inschrijving: het zal kanaal af te leggen, 47 kilometer in storm lopen op de hoek Joh. Wage- en rond Haaswijk te fietsen en ver- naarlaan/Jan Sweelincklaan, waar volgens 10,9 kilometer in en rond het 'inschrijvingskantoor' zich die Haaswijk te lopen. De limiettijd is middag zal ophouden. op vier uur gesteld. De minimum leeftijd voor de deelnemers op zes tien jaar. Inschrijvers krijgen één in schrijfformulier. Dit op nummer gestelde formulier wordt direct op naam ingeschreven. De op naam gestelde startbewijzen zijn niet overdraagbaar. Wel mag de een, een ander inschrijven. Voor meer inlichtingen: 071-155676 of 071- 177490. Het ontwerp voor de medaille is weer afkomstig van Hans Berkent. Dit jaar prijkt het tolhek aan het begin van de weg langs de Haar lemmertrekvaart. Buurtgroepvoor- zitter Noort wijst erop dat deze weg vermoedelijk voor het laatst in het parcours kan worden opgeno men. Ergens in 1988 zal de weg im mers voor gemotoriseerd verkeer worden opengesteld en weer een belangrijke verkeersader zijn die niet zo maar even kan worden afge sloten voor de kwart triathlon. Ook al wordt het spektakel door een groeiend aantal van vele duizen den bezoekers bijgewoond. De schade die de explosie heeft aangericht is voor het energiebe drijf aanzienlijk. Een dergelijk elektriciteitshuisje is vrij kostbaar. De schade voor derden valt vol gens de woordvoerder mee. Wel hebben brandweer en vooral de Leiderdorpse politie urenlang 230 worden werk gehad om alle brandmel dingsinstallaties tot zwijgen te brengen. Door de stroomstoring waren tientallen alarminstallaties van banken, scholen en dergelijke op tilt geslagen. Ze moesten op nieuw worden ingesteld. WASSENAAR - De provinciale verkiezingen bepaalden gisteren het beeld in de Wassenaarse Langs traat. PvdA en D66 hadden stand jes met kopstukken, bij het CDA kon je pijljes gooien en bij de VVD vond om twaalf uur een tweedeling plaats: wethouders, statenleden en belangrijke raadsleden bleven pra ten op Langstraat en Stadhouders plein. De mindere goden stapten op de fiets voor een rondje dorp. Omdat de gemeente zo groot is en de tijd zo krap, konden de fietsers met hun liberaal-witte jackjes on derweg geen praatjes aanknopen met aanstaande VVD-stemmers (ongeveer de helft van het dorp). Sterker nog: via de portofoon hoor den de ploegen dat zij haast moes ten maken. Op het moment dat Loek Zuyderduin in de Langstraat deze foto maakte, moest alles nog Kinderen fleuren Leiderdorp op LEIDERDORP - De school jeugd van de Leiderdorpse ba sisschool De Springschans is dit jaar aan de beurt om Leider dorp op te fleuren. De kinderen gaan een transformatorhuisje nabij de Muzenhof beschilde- Het is de derde maal dat de Kunstkring Leiderdorp een school uitkiest die een bepaald object mag verfraaien. Zodra de kinderen hoorden dat de keuze op hen was gevallen, werd er meteen naar een thema gezocht. Duidelijk was dat de kinderen in tegenstelling tot projecten van de twee voor gaande jaren, meer inhoud aan de schildering wilden geven. Omdat er op de Springschans leerlingen van verschillende nationaliteiten zitten, ontstond het plan voor een afbeelding van een samenleving met ver schillende culturen, die op een optimale manier met elkaar omgaan. Met behulp van kun- stenaresse Jacqueline de Jong werden vervolgens verschillen de ontwerpen gemaakt. Uitein delijk kwam de tekening van leerlinge Aziz Fdiz als beste uit de bus. Een afbeelding van een paar handen die naar elkaar toekomen. Om het effect van deze af beelding te versterken, is geko zen voor een achtergrond met een wereldbol en een regen boog. Wanneer het transforma torhuisje in de verf wordt gezet, laat de leiding af hangen van het weer. Zodra het iets war mer is, kunnen de kinderen aan de slag. Het plan is dat Jacque line de Jong en directeur E.T. Snell de afbeelding op het huis je tekenen, waarna de kinderen deze in ploegen inkleuren. Oranjevereniging De Oegstgeester Oranj< ging houdt morgen de alge denvergadering. Plaats vt han- leerlingen van de streekmuziek- schaol 'Rijnakkoord'. De Zoeterwoudse drumfanfare 'De Rijntamboers' houdt komende Did S iSoo™hTKérfpatzr™°r: Ann n«.Mn/i,xin houdt komende donderdag een dia avond in Ons Huis aan het Kos terspad. Met behulp van vier dia projectoren worden beelden ge De markt is die dag geopend een uur tot half vijf Vrijdag komen de leden van de fanfare huis aan deling'is de achterzaal van restau- huis aan de Rijndijk lang som alles toond vnn dp ytnrtpb-ninkfrk rant Alexander aan de Lange wat de Zoeterwoudenaren kwijt 1r id^ Ook van Delft worden wat |0 iiornnWu. mill on nr. tp hnla-n Dnt. innrdt. nn d.P L^eiaen- yOK Van Ueijl WOraen Wat pressies getoond. boden mru/iyi mei yaueelte voor de pauze Voort 11 in Oegstgeest. De ring begint om half negen avonds. Poppentheater 'De Tentkarromobiel'dat is de voorstelling die komende woens dag voor kinderen van 4 tot 11 jaar wordt gespeeld in het Voorschoten- se poppentheater aan de Prinses Marijkelaan 4. Aanvang half drie. Graag van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. willen, op te halen. Dat wordt op de JrzL 1 rommelmarkt dan te koop aange- ~'het ged'eX" wordt besloten met beelden i Blaak in Rotterdam. Na de pauze JT rnn ei fit? vertoont bestuurslid Peter Versluys uxposiiie dia,s die hij voor ,öud Zoeterwou_ Van 20 maart tot 22 april expose- de' heeft vervaardigd. De gemeente ren Paula van de Weerdt en Ellen heeft de serie gesubsidieerd. In de Spierenburg-Homan hun gouaches loop van dit jaar zal de vereniging in de Leiderdorpse Muzenhof. De de hele serie op "spectaculaire" opening vindt aanstaande zondag wijze vertonen aan het gemeentebe- om half drie plaats. De muzikale stuur en de inwoners van Zoeter- omlijsting wordt verzorgd door woude. Natuurvervangend gebied in het zuiden wordt deel voor deel aangelegd Het ontwerp van de medaille die wordt geslagen voor de kwart triathlon in Oegstgeest. Dit jaar prijkt het tolhek bij de Haarlem mertrekvaart èr op. (ontwerp Hans Berkent) VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense klaverjaskampioenschap wordt volgend jaar groots aange pakt. De organisatoren hopen op een plekje in het cultureel centrum en willen de inschrijving open gooien, zodat ook niet-leden van verenigingen kunnen meedoen. Op die manier kan het aantal deel nemers uitgroeien tot 200 of meer. De kampioenschappen van vrij dagavond trokken 132 kaarters, die door de 13 plaatselijke klaveijas- clubs waren afgevaardigd naar het gebeuren in de SVLV-kantine. De voorrondes startten vijf maanden geleden, kort nadat de plaatselijke carnavalsvereniging Pico-Bello's uitnodigingen had verstuurd. Voorschotenaar Pater kwam als sterkste uit uit de titanenstrijd, Miltenburg werd tweede en me vrouw Van Zutphen eindigde als derde. Wethouder Marselis reikte in de kleine uurtjes de levensmid delenpakketten uit na een "gezelli ge en sportieve avond, waar zeker niet met het mes op tafel werd ge speeld". Zo ziet organisator Van Veen het althans. VERKIEZINGEN - De PPR/PSP Voorschoten organiseert vanavond een verkiezingsbijeenkomst in de Lindehoeve aan het Van der Haar- plein. Spreker is Herman Verbeek, ex-PPR-voorzitter en voormalig parlementariër in het Europese parlement te Straatsburg. Hij zal het hebben over de politiek en de progressieve beweging/samenwer king. Daarna is er gelegenheid tot discussie. Aanvang acht uur. (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN/ZOE- TERWOUDE - Gedeputeer de J. Borgman heeft zater dag de zeilbotenhaven ge opend van Vlietland. Kort daarna gaf hij de eerste aan zet voor een natuurplas ten zuiden van het recreatiege bied. Deze plas wordt, sa men met nat en droog riet land, ongeveer 60 hectare groot. Het is altijd de bedoeling geweest dat de ve'le vogels uit de Meeslou- werpolder rustig zouden overvlie gen naar dit gebied, in de tijd dat hun huisvesting wordt weggezo gen en onder water gezet. De aan leg van het vervangende gebied aan de andere kant van de Knip- laan werd echter steeds uitgesteld, terwijl de zandgraver eind 1985 niet langer uit de Meeslouwerpol- der kon worden gehouden. Natuurbeschermers hebben al tijd gestreden voor het behoud van de Meeslouwerpolder, die "binnen én buiten de broeitijd van provin ciaal en soms in sommige opzich ten zelfs internationaal belang is". Hun medewerking aan het vervan gende gebied, moest dan ook niet als knieval worden gezien. Zij ble ven betwijfelen of het nieuwe ge bied even goed en gewild kan wor den als de 20 hectare grotere Mee slouwerpolder eens was, maar wil den proberen de vele vogels te be houden. W. ter Keurs, woordvoerder van verschillende milieu- en vogelgroe- pen, gaf zaterdag blijk van zyn tweeslachtige gevoelens door te melden "blij te zijn dat er nu einde lijk schot zit in de aanleg van een gebied dat er volgens ons nooit had mogen komen". Niet alleen zou er weinig behoefte zijn aan het zand uit de Meeslouwerpolder, maar ook had niemand bezwaar tegen de agrarische bestemming van de pol der die nu opgeofferd wordt voor het alternatieve natuurgebied en een bos, wat verder tegen Leid- schendam aan. Verschillende agrariërs vechten zelfs nog steeds tegen de recreatie. Zij weigeren de provincie grond te verkopen en strijden tegen een wij ziging van het bestemmingsplan. Volgens een provinciale woord voerder kan het nog wel een paar jaar duren voordat ook hier water, riet en moeras kan komen. De opening zaterdag was dan ook een beperkte: de provincie kan slechts op 20 van de 60 hectare aan de slag. Deze deeloplossing is voor vogels onaantrekkelijk en voor de provincie duur. Ze is gedwongen dijken en andere voorzieningen aan te leggen die over enkele jaren weer moeten worden afgebroken. Tevredenheid Meer tevredenheid was er in het recreatiegebied zelf, iets verderop richting Leiden. De 150 gereedge komen plaatsen in de zeilbotenha ven zijn erg gewild en het is de be doeling dat er op korte termijn 400 natte en 200 droge plaatsen bijko men. Daarnaast moeten de komen de maanden parkeerterreinen, een meertje, visplaatsen, een zwem- strand en zon- en ligweiden verrij zen rond het meer. Ook een surfvestiging bij het surfstrand dient binnenkort klaar te zijn, met surfstallingen, een surf shop, een horecagelegenheid, kleedruimten, sanitaire voorzie ningen, een surf- en zeilschool en een ruimte voor het organiseren van wedstrijden. Ook kunnen in deze hoek waterfietsen, roei- en zeilboten, kano's en surfplanken worden gehuurd. Nu al trekt het gebied veel water sporters, merkte A.S. Carpentier Alting op. Hij is de man die het toe ristische gebeuren aan de Leidse kant van het gebied pacht en hij vindt dat "Vlietland kwa omvang vrijwel gelijk is aan de populaire Kagerplassen, terwijl Vlietland voor de regio Den Haag en omge ving op veel kortere afstand ligt. Bovendien heeft het 300 hectare tellende Vlietland onvergelijkbaar veel te bieden, nog afgezien van de De vertrekkende gedeputeerde J. Borgman neemt voor een van de laatste keren plaats i natuurvervangende gebied 'Starrevaart' te openen, ten zuiden van Vlietland grote plassen met leuke doorgan getjes, prachtige uitzichten en rui me aanlegmogelijkheden". Volgens hem kan het gebied de geschatte 15.000 bezoekers per dag aan, maar laten de toegangwegen nog te wensen over. Gedeputeerde J. Borgman onderschreef dit en liet weten snel iets te willen doen aan de ontsluiting. Als alles meezit komt er een weg vanaf de weg Lei- den-Zoeterwoude en een brug over de Vliet bij Voorschoten. Een tijd lang zag het er naar uit dat dit een niet-beweegbaar exemplaar zou worden, dicht in de buurt van het centrum. Vorige week kozen Gede puteerde Staten echter voor een iets duurder, beweegbaar exem plaar bij de ijsbaan, aan de noorde lijke rand van de bebouwde kom.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9