Ook in vrije natuur zijn records mogelijk Vedetten buitenspel KNVB zwicht voor dreigement Utrecht krijgt geen uitstel Van Gennip en Haringa 9supersnel9 Hugo Sanchez inzet van rel in Spanje Draaiende wind oorzaak Invloed Ajax krijgt beschamende trekjes Boze Israel stuurt Hofman weg Siemerink in kwartfinale VRIJDAG 13 MAART 1987 PAGINA 17 INZELL (GPD) - Het Thialf-stadion mag in sneltreinvaart faam hebben verworven als wonderhaan, ook in de vrije natuur zijn nog steeds schaatsrecords mogelijk. In Inzeil bijvoorbeeld kan het hard gaan indien de natuur meewerkt. Ingrid Haringa en Yvonne van Gennip, allebei tegen sluitingstijd van het seizoen nog in prima vorm, verwezen gisteravond twee nationale toptijden naar de historie. De 22-jarige Haringa nam met succes het oudste Nederlandse damesrecord (de 500 meter) op de korrel, gedurende de eerste finaledag van de World Cup reed Yvonne van Gennip de 1500 meter sneller dan ooit. Ook zonder klimaatbeheersing kregen de schaatsers in Inzeil een uitstekende ijsvloer voorgescho teld. Er stond, net als onder, de overkapping van Heerenveen, geen zuchtje wind, de luchtvoch tigheid kwam ook overeen met het percentage dat een computer in de Thialf-hal regelt (bijna 70) en de temperatuur lag rond het vries punt. Nagenoeg ideale buiten-om standigheden dus, sters van Egbert ve profiteerden. De bondscoach ad interim bleek binnenbocht kom, kan het rond de vooral verguld met de verwijde- 40 seconden worden". ring van Alie Boorsma's 41,21 uit de recordboeken. Vijf jaar heeft die, eveneens in Inzeil gevestigde tijd, stand gehouden. Van 't Oever: „We zaten daar al een tijdje op te seconden en behaalde op deze af- Dat record moest weg. Ik ben stand haar negende triomf De kleine Bonnie Blair was haar, uiteraard, te vlug af. De Ameri kaanse bleef voor de derde maal in binnen de grens a vooral blij dat het hier gereden i en niet in Heerenveen, anders moet je horen dat het door die hal World Cup. Vijfmaal behoorde Ka rin Kania tot haar tegenstandsters. De Oostduitse speelde gisteren geen rol van betekenis, omdat 't Oever gretig Helemaal onverwacht kwam het voorhoofdholte-ontsteking haar MADRID (GPD) - Er dreigt oorlog in het Spaanse profvoetbal. Nadat Hugo Sanchez gisteren bekend betwist de snelste vrouw op de 500 maakte, dat hij zijn nog drie jaar meter, had Ingrid Haringa een lopende contract met Real Madrid ideale tegenstandster. De Velsense aan het eind van dit seizoen wil kwam iets trager gang dan Boors- niet dat Ingrid Haringa als snelste Nederlandse schaatssprintster het record zou opeisen. In Heeren veen, dat wel, kwam ze tijdens het recente ijsgala al erg dicht in de buurt (41,31) en gisteren wees Christine Aaftink haar de weg naar een grensverlegging. Aaftink (20) kwam tot exact dezelfde tijd als Boorsma, maar was slechts ander halve minuut mede-recordhoud ster. Snelste vrouw In Bonnie Blair, dit seizoen AC Milan, JuventusenookFioren- seconden: 40,92. „Het kan beslist tina als potentiële nieuwe werkge- sneller, want er zitten nog steeds foutjes in", zo keek Haringa op haar race terug. „Als ik de start eens goed aanpak en beter door de heeft aangetast. Met haar maximale winst incas seert Blair ongeveer 9000 gulden, de gedevalueerde eindprijs inbe grepen. Vlak voor de finale in In zeil besloot het ISU-bestuur het eindbedrag niet uit te keren in Zwitserse francs zoals het regle ment voorschrijft, maar in Duitse marken. De lage dollarkoers en de hieraan verbonden verminderde inkomsten uit televisie-rechten voerde de internationale schaats bond als excuus aan. Toch werd Ingrid Haringa met haar tweede plaats in de eindstand ongeveer 4500 gulden beter van de World Cup. Yvonne van Gennip (zo'n 6700 gulden) overtrof haar dankzij de winst op de 1500 meter. De Haarlemse dook in een regel matige rit tegen Marieke Stam, die haar tweede plaats niet meer in ge vaar zag komen, dadelijk onder haar oude record-schema van 2.06,92. Een tijd die dateert van het LATIN A (GPD/ANP) - Het weer mag dan nergens ter wereld zo ver anderlijk lijken als in Nederland, in Italië kan dat ook wel eens het geval zijn. Daar kunnen de wiel renners die gisteren zijn gestart in de zevendaagse etappekoers Tirre- no-Adriatico over meepraten. De wind bleek het vooral te hebben voorzien op de heren vedetten, die zich in het honderd kilometer zuidelijk van Rome gelegen Latina in de proloog stuk fietsten op de toptijd die de Pool Lech Piasecki al vroeg in de middag liet noteren. Terwijl detifosi zich verheugden op het gevecht tussen de favorie ten Moser, Saronni, Visentini en Bontempi, snelde de Oosteurope aan met een gangetje van dik 52 in het uur naar de streep. Met de wind als een welkome steun in de rug. vers. Maar volgens de Mexicaanse international is er ook een serieuze Spaanse gegadigde: FC Barcelona. Barca-voorzitter José Luis Nunez zou bereid zijn de topscorer Real Madrid het dubbele salaris te betalen, dat Sanchez momenteel bij de Madrileense club incasseert. Hoewel Hugo Sanchez tot dus verre nogal vaag is gebleven in het uiteenzetten van de redenen, waar om hij de Real Madrid de rug toe wil keren, is algemeen bekend, dat de Mexicaan het prototype is van een 'pesetero', een geldwolf. Bij Barcelona zou Sanchez een hand geld ontvangen van bijna 2,5 mil joen gulden per seizoen, los van premies en salaris. Bij Real strijkt Sanchez momenteel 1,25 miljoen bruto op. Hoewel hij er niet zo MALMÖ (GPD) - De invloed die Ajax uitoefent op de re- en haXto^Meriraanbehoori^k genten van het Zeister bos begint zo langzamerhand be- hoogfdat hij niefde best betaalds schamende trekjes te vertonen. De club, die als enige in speler b(j Real is. Nederland het dispensatierecht verwierf om een ongedi- Het plaatselijke idool Emilio Bu- plomeerde trainer in huis te halen, heeft na gisteren ook al tragueno staat met 1,7 miljoen gut een vjnger ;n de pap gekregen inzake de vaderlandse com petitieplanning. Het dreigement van Cruijff om de voorbe reiding van Oranje in het honderd te laten lopen, wanneer jeugdig talent, Paco Lio- het competitieduel tegen Sparta niet alsnog vóór de topper neefje van de oude Gen- tegen PSV (op 29 maart) op de agenda werd geplaatst, De V22-jmVaLlorenteVfncSselrt heeft het sectiebestuur plat gekregen. Yvonne van Gennip in haar nationale record op die afstand. EK 1984 in Alma Ata. Van Gennip: „Door ontspannen te rijden blijf ik ook in deze fase van het seizoen nog hard gaan. Die 2.06,01 is na tuurlijk een mooie prestatie, toch ging het voor mijn gevoel niet zo geweldig. In Inzeil heb ik altijd weinig grip op het ijs. Maar mis schien wilde ik ook te graag". Van Kania's wereldrecord (onder de twee minuten) is ze nog erg ver verwijderd. De drie kilometer, die voor vandaag op het programma staat en tevens de volgende week in Heerenveen aan de orde is, maakt het voor Van Gennip eerder mogelijk het DDR-niveau te berei ken. „Die 4.18 zie ik nog niet zitten. Ik richt me eerst op het Neder lands record, want daar staat ook een premie op. Daarom heb ik van daag ook niet zo verschrikkelijk hard gereden", verklaarde Van Gennip, terwijl ze in het ijsbaan restaurant samen met Ingrid Ha ringa het gebruikelijke gebak liet aanrukken om de Nederlandse re cords te vieren. Over haar verdiensten merkte ze nog op: „Nou, mag het ook einde lijk eens een keer?" Vandaag rin kelt de kassa opnieuw voor Van Gennip en Haringa (1000 meter) en in Heerenveen gaat een nationaal record 2500 gulden opleveren. Naast de prestaties van Haringa, Van Gennip en toch ook Aaftink viel er gisteren in Inzeil niet veel meer te vieren. Sokolov neemt verlofdag op LINARES (Rtr) - Andrei Soko lov heeft gisteren een verlofdag opgenomen in de schaaktwee kamp tegen Anatoli Karpov in de finale van het kandidaten toernooi. De 23-jarige Rus heeft na zeven partijen een achter stand van twee punten: 2V2AV2. De match in het Spaanse Lina res gaat over veertien partijen. De winnaar heeft het recht we reldkampioen Kasparov uit te dagen. Met zijn time-out nam Sokolov de eerste van twee reglementair toegestane rust dagen op. De achtste partij is verschoven naar zaterdag. den per jaar aanzienlijk hoger op de loonlijst van de Koninklijke. Daarbij komt nog, dat Jteal langs rente, vijf jaar heeft vastgelegd bijna een miljoen guiaen per jaar. Q h t moment dat Aiax El TIdenne"™e' Z°'n 'rPitie' tweede teer to üen dage acht Hugo Sanchez zictf onderbe' str5ek in. waar de p.ueB zo- uezworen. v an compeunevervai- taald Sanchez zich onderbe terdagmiddagi de onlangs op het sing wil hij niets weten. „Wie haalt i miljoen gulden per jaar. nippertje afgelaste Europa-Cup-II- Volgens Van Eijden is het smeu lende conflict in alle redelijkheid bezworen. Van competitieverval- petitieschema De belangstelling van Barcelona ontmoeting met de plaatselijke FF overhoop? Ajax of de burgemees- r Hugo Sanchez, die in de afwerkt, gingen de sectiebestuur- ters? Als PSV-Ajax volgens plan jaar dat hij in Spanje speelt jaar- ders én Rinus Michels telefonisch gewoon op 15 maart was gespeeld, lijks topscorer werd, dateert al conclaaf. Hoewel Ajax-voorzit- dan zou Wouters ook niet hebben paar jaar geleden. Toen hij op ter Ton Harmsen als partij niet bij mogen voetballen en dan had je het punt stond zijn eerste Spaanse het overleg club, Atleti'co de Madrid, te veria- men t ten, bood Barcelona hem al blanco cheque aan als hij voor de Catalanen wilde tekenen. der op verzoek (Michels wilde een optimale bereiding op de interland Omdat Nunez het uiteindelijk toch woensdag 25 maart tegen de Grie- niet aandurfde Schuster de laan uit ken) na; te sturen, ging de transfer destijds schoven niet door. Maar nu ligt 'de situatie sen Ajax t anders. Barcelona maakt betrokken, koos ons echt niet gehoord. Was die r zijn geld. De eer- wedstrijd door de weersomstan- de bondscoach digheden uitgesteld, dan hadden we ook geen recht van spreken ge had". De staffunctionaris van De Meer een latere datum ver- kan zich daarom goed verplaatsen •mpetitiewedstrijd tus- in de woorden van Cruijff, die afge- 1 Sparta, wordt toch in lopen zondag na de wedstrijd te- anders. Barcelona maakt momen- het volgende weekeinde afge- gen Excelsior een boycot van zijn teel een diepe crisis door. Afgelo- werkt: op zaterdagavond 21 maart, internationals niet uitsloot. „Een pen zondag werd het van de kop De Amsterdammers zijn gebaat bij begrijpelijke reactie van Johan, al van de ranglijst verdrongen door dat besluit, omdat Jan Wouters Real Madrid. Eerder was Barca al uit het Spaanse bekertoernooi gewipt dreigde door het nietige Osasuna. Voor een deel wordt dat teleurstellende op treden toegeschreven aan de Brit Mark Hugi laat ik in het midden of dat dreige- drie gele kaarten één duel moet ment ook werkelijk zou zijn uitge- boeten en de kraker tegen PSV voerd. De daad bij het woord voe- 3 te lopen. Nu mag de gen i international tegen de Rotterdam- onzir mers op de tribune plaatsnemen. ren". De knieval van het sectiebestuur Binnengehaald als komt Michels natuurlijk hoogst de affaire zich afspeelt, heeft nig trek in speculatieve uitspra^ Na het sloopwerk bij Den Haag - Ajax ii slot van rekening komt Utrecht op bezoek. Ook Jan Wouters, de spil c net te vinden, In 30 wedstrijden discutabele uitspraak, maar wilde scoorde hij niet meer dan zes keer. wel kwijt 'dat de voorbereiding op Vandaar dat er driftig gezocht de interland op deze ken. „Wij hebben er onderling wel over gepraat, maar of we inderdaad waren weggebleven uit Zeist, weet ik niet. Als het beslüit van het sec- gedrang is gekomen'. De interna- tiebestuur in ons nadeel was uitge- tionals komen nu pas zondag bij- vallen, dan zouden we in elk geval ROTTERDAM (ANP) - Trainer Rinus Israel van Feyenoord heeft gisteren Rene Hofman van de training weggestuurd. Dit naar aanleiding van een interview in het Bredase dag blad De Stem. Hofman liet daarin weten, dat hij Israel de slechtste trainer vindt, die hij ooit heeft meegemaakt. Voorts verklaarde Hofman, dat hij zo snel mogelijk bij Feyenoord wil vertrekken. Israel gaat met het bestuur overleggen welke gedragslijn er verder ten aanzien van Hof man moet worden gevolgd. De Limburger werd aan het begin van het seizoen, voor een miljoen gulden overgenomen van Roda JC. waardoor de kans op het orga- een oefenduel vrijwel gezamenlijk standpunt hebben bepaald. Ik kan nu wel zeggen dat nihil is. Merkwaardig genoeg lijkt ik persoonlijk een boycot had over- het compromis ook PSV niet wogen, maar ik weet niet hoe de slecht uit te komen. De Eindho- vense miljoenenformatie keert vol gende week vrijdagavond terug van een trip naar Zuid-Spanje, afzien*', waar het een dag eerder oefent te gen Valencia, en heeft laten weten dat een dagje rust voor de interna tionals geen kwaad kan. Dat Wou ters nu wel op 29 maart van de par tij is in de lichtstad, baart PSV ken nelijk minder zorgen. Arie van Eijden, de commer- cieel-directeur van Ajax, vindt de genomen beslissing van Zeist ui teraard 'een terechte zaak'. Van Eijden kwam in de Zuidzweedse havenplaats overigens met een vol strekt nieuw aspect op de proppen door te beweren dat zowel zijn club als PSV nooit betrokken is ge weest bij de verschuiving van de competitiewedstrijden Ajax-Spar- ta en AZ-PSV. „Het sectiebestuifr heeft dat op eigen houtje besloten, met ons is daarover nooit overleg geweest. Afgelopen maandag heb ik nog even met Kees Ploegsma, de manager van PSV, gesproken en ook hij vond ons verzoek billijk. Ik geloof dus niet dat PSV zich nu op zijn staart getrapt voelt". andere zeven internationals daar- zouden hebben gedacht. Ge lukkig kunnen we van dat gesprek Luttele uren voor de Europa- Cup-kwartfinalepartij tegen Mal- mö FF blijft Ajax die interne dis cussie bespaard. Een tweede op luchting voor het Amsterdamse ge zelschap is de wetenschap dat de conditie van het speelveld in Mal- mö aanmerkelijk is verbeterd ten opzichte van vorige week. Het ter rein is inmiddels sneeuwvrij ge maakt en de temperatuur van de onder een immens dekzeil opge stelde tien heteluchtkanonnen op gevoerd tot 40 graden Celsius. Om dat ook het weer in Zweden is om geslagen (op de dag net onder het vriespunt bij een mild zonnetje), is de bovenlaag van het Pilsdamm- park tot op 15 centimeter diepte zelfs boterzacht. Cruijff, die zelfs toestemming kreeg om vanmorgen met zijn se lectie te trainen in de arena: „Wat dat betreft is het maar goed dat de scheidsrechter de wedstrijd vorige week heeft afgelast. UTRECHT (GPD) - Het bestuur van FC Utrecht zal zich 'schoor voetend' neerleggen bij de beslis sing van de KNVB om de wed strijd FC Den Haag-FC Utrecht zondag normaal doorgang te laten vinden. FC Utrecht had de KNVB om uitstel van de wedstrijd ver zocht, aangezien geruchten de ron de deden, dat niet beheersbare groepen supporters van plan wa ren naar Den Haag af te reizen. Dit ondanks het besluit van het Haag se gemeentebestuur, dat zij niet worden toegelaten tot de wed strijd. Voorzitter Theo Aalbers van FC Utrecht heeft nog wel geïnfor meerd bij competitie-leider Jan Huijbregts wat de gevolgen kun nen zijn van niet-opkomen in het Haagse Zuiderpark, „maar dan krijgen we twee punten in minde ring en wat belangrijker is: de wed strijd moet dan toch nog een keer gespeeld worden. Dat lost dus niets op". Jacques Brand, voorzitter van de supportersvereniging van FC Utrecht, gelooft dat een eventuele rechtstreekse tv-uitzending van FC Den Haag-FC Utrecht tal van fans zal aanspreken. „Ik verwacht dat minstens honderd leden van onze vereniging van dat aanbod gebruik zullen maken. Ons bestuur en de sponsor kunnen niet meer doen dan ze nu hebben gedaan, boven- MANILLA - Jan Siemerink en Jacco Eltingh hebben de kwartfi nales bereikt van een tennistoernooi in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Siemerink won in de eerste ronde gemakkelijk van Alca- ras uit de Filippijnen (6-0, 6-1) en klopte in de tweede ronde de Chinees Xidong: 6-1, 6-2. Jacco Eltingh bleef in de eerste ronde Leonio uit de Filippijnen de baas: 6-1, 6-2. In de volgende ronde klopte hij een andere verte genwoordiger van het gastland, Macaraeg: 6-1, 6-2. In het dubbel spel heeft het Unicum-koppel inmiddels de tweede ronde bereikt. De jeugdige tennissers denken dat er een goede kans is dat zij elkaar in de finale ontmoeten. "Er lopen hier tennissers rond die onwaarschijnlijk goed kunnen spelen, maar een moment later weer naar een hopeloos niveau afzakken", aldus Jacco Eltingh. dien beraden we ons over extra maatregelen om het thuisblijven extra aantrekkelijk te maken". Overigens zal het bestuur van FC Utrecht pas vanavond formeel be slissen of er in Den Haag gespeeld wordt. Er is nog overleg met de po- litie-autoriteiten van het bureau dat de begeleiding van de Utrecht se supporters normaliter regelt. Ook zal de Utrechtse wethouder van sportzaken Cees Pot zich nog verstaan met B en W van Den Haag om nadere uitleg te krijgen van de genomen maatregelen. Theo Aalbers: „Ik heb nog altijd het idee dat tal van partijen het be lang van de wedstrijd van zondag onderschatten. Wanneer het weer misgaat tussen de supporters, is het over en sluiten met het betaald voetbal in Nederland. Het is niet voor niets dat we nu al vier dagen met ons hele bestuur in touw zijn om de zaken in goede banen te lei den. Dat hadden we niet gedaan wanneer er niet zoveel op het spel stond". Dat FC Utrecht het zondag niet helemaal zonder steun hoeft te doen, is het gevolg van een stunt van de supportersvereniging die een vliegtuig wil huren dat een spandoek met een wervende tekst boven het Zuiderpark zal laten zien. „Dat is nu nog het enige wat we voor de jongens kunnen doen", aldus Jacques Brand. De Nederlander Jan Siemons, lid van de PDM-equipe en ook een van de vroege starters, voorspelde op basis van zijn ervaring onder weg dat het parcours geknipt voor Francesco Moser was. „Met zijn macht kan hij mooi de twaalf ste ken", aldus de Brabander. Dat viel evenwel bitter tegen voor de Italiaanse campionissimo. In de loop van de middag nam niet slechts de windkracht toe, ook ging het uit een andere hoek waai en. Het eerste signaal van die ver andering kwam van Teun van Vliet. De winnaar van de Omloop Het Volk toonde zich hogelijk ver baasd over een opmerking of het lekker rijden was met de wind in de rug. „Nou, dan hebben die an deren zeker allemaal goede benen gehad, want ik heb toch flink wat tegenwind gehad". Niet veel later bleek dat Van Vliet zich niet aan geleuter had be zondigd. Achter elkaar sneuvelden de grote jongens, van wie Bontem pi zich nog het best handhaafde. De gedoodverfde winnaar Moser kwam echter niet verder dan plaats zestien. Hij kreeg een dikke halve minuut aan zijn broek van de Pool Piasecki, die rijdt voor de ploeg Sa- De enige die (achteraf) in staat moest worden geacht Piasecki de loef af te steken was Eric Vande- raerden. Hij baarde opzien met de tweede tijd en bleef, ondanks de ongunstige omstandigheden die ook hem hadden getroffen, pp slechts twaalf seconden van de winnaar steken. De Belg revan cheerde zich in elk geval voor zijn diskwalificatie in de slottijdrit van de Ronde van de Middellandse Zee. Nadat hij met een onwaar schijnlijk moyenne de snelste tijd had neergezet, bleek dat hij geen eerlijk spel had gespeeld. De ge zaghebbende Franse wieleijourn^a- list Pierre Chany had de troef van Post aan de ploegleiderswagén zien hangen. Zijn woord werd ge loofd en Vanderaerden werd uit het klassement geschrapt. Op de boulevard aan de Tyrr- heense Zee kwam daardoor een ge tergde Vanderaerden aan het ver trek. Hij bleek het ook zonder ge motoriseerde hulp te kunnen. Met een jurylid op de voorbank naast Post als getuige deklasseerde Van deraerden de voor hem vertrokken Tourwinnaar Greg Lemond, die nog net de schande van inhalen werd bespaard. Rolf Gölz was de beste man van Jan Raas. De Westduitser is aardig bezig zijn geld op te brengen in het Nederlandse gezelschap. Zijn acht ste tijd mocht er zijn, zeker gezien zijn hoogst ongelukkige voorberei ding op de proloog. Gölz voelde zich verantwoordelijk voor een on geluk dat zijn ploeggenoot Nico Emonds tijdens een trainings tochtje in de morgenuren was overkomen. De Belg kwam toen in botsing met een van de vele re creanten die zich in het spoor van Moser hadden begeven en de warm draaiende profs flink tot last waren. Emonds raakte zwaar ge- jvond. Met een schedelbreuk werd nij afgevoerd naar een ziekenhuis in Rome. Parijs - Nice Jean-Francois Bernard hield het peloton voor de gek in de 37ste Pa- rijs-Nice. De 24-jarige Fransman heeft zich in de eerste helft van de wielerkoers op de achtergrond ge houden. Hij liet zich zelfs door de Ierse klassementsleider Stephen Roche op een achterstand van meer dan twee minuten zetten. In de vierde etappe sloeg hij toe. Bernard kwam gisteren alleen aan op de Mont Faron, de niet hoge maar uiterst lastig beklimbare heu vel bij de marinestad Touldh. Doordat Roche en de andere favo rieten, onder wie Kelly en Fignon, niets konden dan wel wilden on dernemen, zette Bernard hen op 'grote achterstand. Daarmee gaf hij Parijs-Nice een onverwachte wen ding. In het algemeen klassement heeft Bernard, vorig jaar winnaar van de 16e etappe van de Tour de France, een voorsprong van 45 se conden op Roche en een minuut en veertien seconden op Kelly. Fig non volgt op ruim anderhalve mi nuut. „Ik heb wel de slag, maar nog niet de oorlog gewonnen", zei Ber nard na zijn zege. Hiermee bleef hij realistisch met het oog op de ko mende, ook niet bepaald lichte rit ten door de Haut-Var, de streek aan de Middellandse Zee met „ge mene" uitlopers van de Alpen. Maar Bernard heeft met zijn twaalfde overwinning in drie prof- jaren aangetoond over een meer dan behoorlijk koers-inzicht te be schikken. ADVERTENTIE t Waterpolo-wedstrijd J ZIJL LGB-A.Z.&P.C. Zaterdag 14 maart. Aanvang 20.00 uur. Zwembad De Zijl. Aangeboden door Mercasol

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17