C&A na 20 jaar zoeken toch nieuwe vestiging in Leiden Bouw brug Rijn-Schiekanaal begonnen DE TIJDi VAN TOE Ni BIF: Op drie na grootste filiaal van Nederland Twee ernstig gewonden bij steekpartij Donkersteeg Man verdronken nabij Oude Singel Meer dioxine uit vuilverbranding Protest tegen bezuinigingen: Leiden ontzet over 06610180' VRIJDAG 13 MAART 1987 :leidsch dagblad: LEIDEN - Met de opening van het gebouw van C&A aan de Haarlem merstraat komt een einde aan een strijd van 20 jaar over de nieuw bouw van de kledinggigant. Jaren lang heeft het bedrijf van de fami lie Brenninkmeijer gestreden voor een nieuwe vestiging in Leiden. Op erg veel medewerking van de ge meente mocht C&A nooit rekenen. De kledingzaak dreigde in 1984 zelfs Leiden de rug toe te keren, de gemeente het plan r de Haarlemmerstraat zou tor pederen. Dat is niet gebeurd; C&A opent donderdagochtend de poor ten van het nieuwe filiaal en sluit die van de vestiging aan de Boter markt. door Willem Spierdijk T. van Velzen, bedrijfsleider van diverse C&A-vestigingen in de re gio, wil niet meer terugkijken op die achterliggende periode. "Na- LEIDEN-Twee i 22 jaar zijn gisteravond bij een steekpartij in de Donkersteeg ern stig gewond geraakt. Bij de vecht partij waren in totaal zes mannen betrokken. Aanleiding tot het handgemeen vormde een opmer king over een petje. De beide slachtoffers liepen om streeks tien uur met een derde ka meraad over de Haarlemmerstraat. In een café in de omgeving hadden zij een paar biertjes gedronken. Óp de hoek van de Haarlemmerstraat en de Donkersteeg bleven zij even staan. Op dat moment kwamen er twee mannen in de steeg aanlopen van wie er een een petje op had. Daarover maakte een van de drie een opmerking. Het tweetal, Leidenaars van 36 en 38 jaar oud, keerde direct om. Na enkele woorden over en weer, ontstond een handgemeen. Vol gens de politie trok tijdens die wor steling een van het duo een mes en stak een tegenstander daarmee in de buik. Het andere slachtoffer werd tweemaal gestoken, in de buik- en in halsstreek. De twee ge wonden strompelden daarop hevig bloedend naar een café aan de Nieuwe Rijn. Van daaruit werden politie en ziekenwagen gebeld. Inmiddels was een vierde komen opdagen die met de overgebleven jongen de vechtpartij tegen het duo voortzette. Daarbij is volgens politiewoordvoerder D. Graveland een ketting gebruikt, maar het is onduidelijk wie daarmee heeft ge slagen. De gealarmeerde politie heeft een einde gemaakt aan het handgemeen. Met een ambulance zijn de ern stig gewonde jongens, afkomstig uit Leiden en Delft, naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Zij verkeren niet in levensgevaar. De politie roept getuigen van de vechtpartij op zich te melden. Het is namelijk niet geheel dqidelijk hoe het handgemeen is verlopen (tel. 258888). tuurlijk heeft het realiseren van de ze nieuwbouw nogal wat voeten in aarde gehad. We kijken nu echter vooruit, reppen niet meer over de problemen uit het verleden". Om het gebouw in de Haarlem merstraat te bewerkstelligen kocht het kledingbedrijf enkele jaren ge leden in het geheim vier panden aan (Klein-Gefo, de Bata-schoe- nenwinkel. fotohandel Lindhout en het Kijkhuis). In 1985 werd een begin gemaakt met de sloopwerk zaamheden en ruim een jaar gele den ging de eerste paal voor de nieuwbouw de grond in. C&A be schikt vanaf volgende week over 1500 vierkante meter; het oude ge bouw aan de Botermarkt heeft een vloeroppervlakte van 1200 vierkan te meter. Het vaststellen van de benodigde ruimte voor een filiaal is bepaald geen natte-vingerwerk. Het aantal vierkante meters van de C&A-ves- tiging in een plaats wordt bepaald aan de hand van het koopgedrag, de bevolkingssamenstelling en het aantal inwoners. De nieuwe behui zing in Leiden behoort tot de grootste in Nederland. Alleen de fi lialen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn beduidend groter. Volgens Van Velzen had het kle dingbedrijf in het oude pand niet voldoende ruimte om de collecties te laten zien. "Wanneer mensen mode kopen, moet de entourage aangepast zijn. Potentiële kopers zoeken een entourage die aange past is. Het bedrijfsresultaat is in nieuwe en gerenoveerde filialen ook altijd beter". Van Velzen wil niet zeggen hoe groot de omzetstijging is die hij in Leiden verwacht, wel dat die 'flink' zal zijn. "Het noemen van cijfers creëert verwachtingen binnen het bedrijf en misschien dat later blijkt dat we de genoemde cijfers niet ha len". De keuze voor de Haarlemmer straat is geen toevallige. Van Vel zen: "Het is altijd druk op de Haar lemmerstraat. zelfs op maandag middag loopt daar een behoorlijk aantal mensen. De straat is eigen lijk van nature een recreatieve win kelstraat". Het bedrijf heeft volgens Van Velzen belang bij een hoge intensi teit van winkelend publiek. "Een aantal klanten komt speciaal naar onze zaak toe, kiest bewust om bij C&A te gaan winkelen. Andere mensen lopen toevallig langs en besluiten in een impuls om iets te kopen. Die categorie is vanzelf sprekend ook erg belangrijk voor De bedrijfsleider wijst er op dat de strategie van het kledingbedrijf de afgelopen jaren gewijzigd is. "Een stad als Leiden vervult steeds minder een regiofunctie. C&A heeft daarom gekozen voor de op richting van filialen, ook in de klei nere plaatsen zoals Zoetermeer, Leidschendam en Hillegom. In to taal bestaan er nu 77 vestigingen. Wij hebben ons er op gericht om naar de mensen toe te gaan", aldus de bedrijfsleider. Hij vindt de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad nog altijd een probleem. "Als buitenstaander is het moeilijk om de stad in te ko men. Een goede bereikbaarheid van de binnenstad is best te reali seren. In Rotterdam bijvoorbeeld is het goed mogelijk om met de au to in het centrum van de stad te komen". Hoewel van een verhuizing van Botermarkt naar Haarlemmer straat geen sprake is (Van Velzen: "Het enige wat verhuist, is het per soneel), heeft de sluiting van de ou de vestiging nogal wat voeten in aarde. Aan de Botermarkt wordt deze dagen opheffingsuitverkoop gehouden. "Een enorme operatie", meent Van Velzen. "In totaal bie den wij 80.000 stuks te koop aan. Het is zeer veel werk geweest om al die artikelen te prijzen. Er zijn mensen maanden mee bezig ge weest om deze actie voor te berei den". De opening van het nieuwe pand heeft donderdag 19 maart om 10.00 uur plaats. De opening zal niet ge schieden door een plaatselijke no tabele of een lid van de familie Brenninkmeijer, maar iemand uit het winkelend publiek zal ge vraagd worden de officiële ope ningshandeling te verrichten. Fiets- en voetgangersverbinding kost bijna drie miljoen LEIDEN - Een nog nietgeïdentifi- ceerde man van naar schatting 30 tot 35 jaar is vannacht verdronken nabij de Oude Singel. Omstreeks één uur zagen omwoners dat een over de weg slingerende man in het water terecht kwam. De gealar meerde politie heeft getracht de man uit het water te halen. Door de Een agent die met een touw naar de plaats des onheils probeerde te zwemmen, werd bevangen door de kou en moest naar de kant terugke ren. Hetzelfde overkwam een toe schouwer die in het water was ge sprongen om hulp te verlenen. De later gearriveerde duikers van de brandweer hebben de te water ge raakte man opgedoken en op de kant gebracht. Reanimatie mocht echter niet meer baten. Een arts heeft ter plekke de dood vastge steld. LEIDEN - Provinciebestuurder T.F.J. Jansen (WD) heeft gisteren het startsein gegeven voor de bouw van een* nieuwe brug voor voetgangers en fietsers over het Rijn-Schiekanaal. Hij deed dit door het 'intrillen' van een dam- wand. De brug die nog geen offi ciële naam heeft, ligt vlak bij de spoorbrug Leiden-Alphen. Na afloop deelde Jansen, die lid is van Gedeputeerde Staten, in een gerieflijke salonboot vele compli mentjes uit. Zo toonde hij zich on der meer tevreden over de inzet van de gemeente Leiden, het mi nisterie van landbouw en visserij en de provincie. Zij maken de bouw van de 3 miljoen guldende kostende brug mogelijk. De pro vincie betaalt met 1,4 miljoen gul den het grootste deel van de kos ten. Leiden draagt 1 miljoen gul- LEIDSE KRONIEK OVER Op 23 januari verscheen in deze rubriek een verhaal over de raad huispers van de gemeente Lei den. Daarin werd ook gesproken over Jan van Hout die de pers heeft opgericht. Vandaag iets na ders over Van Hout en in aanslui ting daarop over de inhoud van een van de stukken die op de raadhuispers werden gedrukt. Jan van Hout (1542-1609) is zijn hele leven zeer nauw met Leiden verbonden geweest. Hij werd er uit eenvoudige ouders geboren, maar speelde het toch klaar om op 19-jarige leeftijd als klerk van stadssecretaris Jacob de Milde aangesteld te worden en hem zelfs twee jaar later op te volgen. Met een korte onderbreking, van februari 1569 tot augustus 1573, zou hij dat verantwoordelijke ambt blijven uitoefenen. De vierenhalf jaar van zijn af wezigheid werden veroorzaakt door zijn protestantse geloof sovertuiging. Van Hout moest in het begin van de Tachtigjarige Oorlog vluchten en hij ging naar Emden in noordwest Duitsland. Daar hield hij zich in leven door onder meer het ambt van notaris uit te oefenen. Na de inname van Den Briel door de Watergeuzen op 1 april 1572 keerde hij naar Holland terug en zamelde hij sa men met de latere burgemeester Pieter Adriaansz van der Werf geld in voor Willem van Oranje. De relatie met de prins zou Van Hout nog goed te pas ko men, want het was, nadat hij in januari 1573 in Leiden was terug gekeerd en daar zijn vroegere be trekking tevergeefs had op geëist, dankzij hem dat hij weer in zijn oude functie werd her steld. Zo beschikte Oranje tij dens het beleg in elk geval over twee betrouwbare krachten op belangrijke posten in het stads bestuur. Het is wel merkwaardig te zien dat Van Hout, hoewel hij duidelijk in zijn functie voldeed, pas op 6 november 1592, dus na bijna 30 jaar ambtsvervulling, voor het leven benoemd werd en het ambt ook inderdaad tot zijn dood op 12 december 1609 ver vulde. Wat hield de taak van een stadssecretaris aan het eind van de 16de eeuw nu eigenlijk in? Het is natuurlijk Van Hout zelf die ons daarover uitgebreid inge licht heeft. Aan het eind van 1592 verscheen een boekje van 52 on genummerde bladzijden geti teld: Ordonnantie ende onder- richtinge vande ordre ofte gere- geltheyt die van nu voortsaen ter secretarye of schrijf-camere de- /MENSEN EN GEDANE ZAKEN zer stadt Leyden zal werden on derhouden, ende van tloon dat aldaer daer voeren (daarvoor) zal werden af geeyscht ende betaelt. Zoals uit de titel blijkt had het boekje twee bedoelingen: aller eerst was het een 'ordonnantie', een door het stadsbestuur vast gestelde bepaling, en vervolgens een 'onderrichtinge*. een uitleg, over en van de gang van zaken op de secretarie. Eerst wordt uit gelegd welke 'dach-bvoucken' (journalen) bijgehouden moeten worden, namelijk dat van de vier burgemeesters, die als dagelijks bestuur van de stad fungeerden, en dat van het 'gerecht' (dat is het wetgevende college, bestaan de uit de schout als hoogste (juri dische) ambtenaar, de acht sche penen, te vergelijken met de wet houders in onze tijd, en de vier burgemeesters). Vervolgens zijn er journalen voor de ordonnanties, de uit gaande correspondentie ('zeynt- brieven') en voor de vroedschap, een uit 40 oud-burgemeesters en -schepenen bestaand college dat de voordracht opstelde voor de nieuw te benoemen burgemees ters en schepenen. Verder nog (zonder ze allemaal op te som men) voor de stedelijke belastin gen, het poorterboek en de trouwboeken, waarin huwelij ken werden geregistreerd. Dit al les werd vastgelegd in de eerste 18 artikelen, waaraan een uitleg werd toegevoegd en waarbij te vens verteld werd hoeveel het kostte als men een uittreksel uit een van deze journalen wenste. In totaal zijn er 45 van zulke arti kelen waarin het reilen en zeilen van de stedelijke administratie tot in de puntjes wordt geregeld. Het boekje besluit met de 'Ge nerale onderrechtingen voor de clerken' (dat zijn algemene re- ^ORDONNANTIE ende onderrichtinge vande otfDvc o tc jc xcgt i e <5 mt t«fL. AfiWtV* fciMPr* i -y a sjygj Ten bevele V-i» die uttnde Gerechte der vwfcbrcvat Stadt Lef den, £>et>ructopt (paebfiugé «ffjicv.iy tfaet jt Caii^cvj^Jatc t j 92 een van de colleges vergadert, want dan kan ook de middag pauze erbij inschieten, 's Mid dags wordt er gewerkt van twee tot zeven. Al met al ging het dus om een 60-urige werkweek. Ook wordt voorgeschreven hoe de klerken schrijven moe ten: 'wel behoorlicken, claerlic, ende in goede leesbare volmaec- te letteren', niet te groot en niet te klein, en niet meer dan er' no dig zijn, dus zo economisch mo- JAN VAN HOUT MEER DAN 40 JAAR LEIDS STADSSECRETARIS gels waaraan de ambtenaren zich hebben te houden). Dit is mis schien het aardigste stukje om te lezen. Hieruit blijkt dat de kler ken, voordat zij 's ochtends om zeven uur, en dat gedurende zes dagen per week, op de secretarie beginnen, zich eerst bij de secre taris gemeld moeten hebben 'om te verstaen of hy de zelve yet zal hebben te bevelen' en dat ze dan tot 12 uur dienst hebben, tenzij gelijk gespeld: 'mit goet onder- scheyt tusschen enkele of double vocalen (klinkers)'. Hoofdletters dienen spaarzaam en slechts daar waar strikt noodzakelijk ge bruikt; schrijffouten zijn natuur lijk helemaal uit den boze. De bladzijden moeten van vast om schreven marges voorzien wor den. Ook het collationeren (ver gelijken van afschrift met origi neel) dient met de grootste zorg vuldigheid te geschieden en 'faulten, hoe cleyn die ooc zijn', moeten verbeterd, waarbij de verbeteringen gemerkt worden met 'Coll.'. Bij het overschrijven geldt: zo nauwkeurig mogelijk, 'van regel tot regel, van woort tot woort, ja van letter tot letter'. En: eerst moet alles in het klad, zodat de secretaris er tevoren zijn goedkeuring aan kan hechten. Dit alles vindt plaats ook tijdens de openingsuren van de secreta rie, 's ochtends van acht tot twaalf, 's middags van twee tot vijf. Of de klerken zich aan alles even nauwkeurig hebben gehou den lijkt me niet erg waarschijn lijk! Aan het eind gekomen van de ordonnantie zien we dat deze van 16 december 1592 dateert, toen Van Hout dus ruim een maand in vaste dienst was. Hij heeft niet lang gewacht deze te laten vast stellen, maar het opstellen zal hem wel meer hoofdbrekens hebben gekost. Hoe dat ook zij, het resultaat mocht er wezen. Van geen stad is zo'n gedetail leerde instructie bekend of kun nen we zo precies de inrichting van de administratie volgen. R. BREUGELMANS den bij en het ministerie legt de resterende 600.000 gulden op tafel. Jansen vindt het bedrag dat voor de brug wordt neergeteld niet zo hoog: "In Papendrecht hebben we voor een dergelijke brug weieens 7 miljoen moeten neertellen". Hij vindt de brug 3 miljoen gulden waard, omdat de brug meer func ties heeft. Zo verkort de brug de afstand tussen Alphen en Leiden en zorgt voor een veiligere verbin ding tussen de Professorenwijk en Roomburg. Verder heeft de brug een recreatieve functie, omdat ze aansluit bij de fietspaden door het recreatiebied Cronensteijn Wethouder J.A. Peters van ver keer wees erop dat de gemeente het voortouw heeft genomen om de brug te bouwen: "Dat bleek echter makkelijker gezegd dan ge daan. De bestemming van de brug leverde problemen op en er ont stond onenigheid tussen de drie overheden over de vraag wie wat zou moeten betalen. Het is opval lend dat er niemand van het minis terie aanwezig is. Maar ja, ze waren ook niet zo gul". Hoewel de brug is bedoeld voor voet- en fietsverkeer, sluit wethou der Peters niet uit dat er in de toe komst ook bussen overheen zullen rijden. De fundering van de brug wordt namelijk zo sterk dat bus- verkeer geen probleem hoeft te vormen. Er zijn slechts enkele aan passingen nodig voor aan- en afrij- routes. Voor ambulances is de brug straks al geschikt. Een probleem voor het busver- keer vormt wel de breedte van de brug. Het gedeelte voor voetgan gers is anderhalve meter breed en het fietsgedeelte 4 meter. Als het ooit zo ver komt, is over dit pad al leen eenrichtingsverkeer mogelijk. Jansen stond ook nog even stil bij het plan van enkele ambtenaren om de motorrijtuigenbelasting te verhogen. De opbrengst hiervan zou moeten worden besteed aan oplossing van de verkeersproble matiek in de Randstad. Jansen Gedeputeerde Jansen sloeg gisteren de eerste paal i m voetgangersbrug over het Rijn-Schiekanaal. wees het plan af: "Automobilisten betalen al genoeg. Als overheden hun plannen beter op elkaar af stemmen en beter samenwerken, vinden ze ook een oplossing voor de fileproblemen". Statenlid Steegli tijdens forumdiscussie: LEIDEN - Stofdeeltjes die door vuilverbrandingsinstallaties de lucht in worden geworpen, bevat ten zeven keer meer dioxine dan tot dusver in Nederland werd aan genomen. Deze constatering heeft vooral gevolgen voor de Leidse vuilverbranding. Deze, verouder de, installatie produceert aanmer kelijk meer stof dan andere instal laties. Dit betoogde het PSP/CPN/ PPR-statenlid John Steegh gister avond tijdens een forumdiscussie over de Leidse vuilverbranding, georganiseerd door Links Leiden. Steegh baseerde zich op een recent onderzoek van de universiteit van Amsterdam in een aantal vuilver brandingsinstallaties in het Ruhr- gebied. De conclusies uit dit on derzoek gaan volgens hem ook op LEIDEN - Uit protest tegen het bezuinigingsbeleid van minister Deet- man (onderwijs) zullen op 25 maart ouders van leerlingen van Leidse basisscholen een protestdag houden. Van 23 scholen, zowel openbare als bijzondere, zullen de ouders hun kinderen die dag thuis houden. Op 8 scholen worden andere vormen van actie overwogen zoals het ophangen van spandoeken en het schrijven van brieven aan kamerleden. Nog 8 van de in totaal 42 Leidse basisscholen moeten worden benaderd om aan de actiedag mee te doen. De ouders zullen op 25 maart tevens een protestverklaring opstellen en die aan alle leden van de Tweede Kamer sturen. Tussen half elf en half een zullen pamfletten in de stad worden uitgedeeld. Bovendien wordt op die dag een reclamevliegtuig gehuurd, dat met de tekst: "Leiden ontzet over Deetman" een uur lang boven het Binnenhof zal cirkelen. De ouders van de leerlingen zijn van mening dat de gevolgen van het bezuinigingsbeleid van Deetman rampzalig zijn. Onder meer is de rege ling tot vervanging van leerkrachten bij ziekte verslechterd, vinden zij. Ook de vieijarigenmaatregel, waarbij kleuters pas later naar de basis school kunnen, achten zij onaanvaardbaar. Met het protest hopen de ouders af te dwingen dat de bezuinigings maatregelen worden teruggedraaid. voor de Nederlandse installaties. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat een kubieke meter rookgas doorgaans één milligram stof bevat en een microgram - een miljoenste gram - dioxine. Dioxine is een ver zamelnaam voor een aantal stoffen, waarvan enkele betrekkelijk onge vaarlijk zijn, maar enkele ook zwaar giftig. Aangenomen wordt dat een aantal dioxines zelfs in zeer lage doses kanker kunnen veroor zaken. Dioxines onstaan bij de verbran ding van PCB's bij temperaturen tussen de 500 en 1200 garden cel- cius. Hoewel hierover nog geen on omstotelijke gegevens beschik baar zijn, meent Steegh dat uit de Leidse vuilverbranding niet de ge vaarlijkste, maar ook niet de onge vaarlijkste dioxines vrijkomen. Feit is in elk geval wel dat de Leidse vuilverbranding aanmerke lijk meer stofdeeltjes produceert - waaraan de dioxines zich kunnen vasthechten - dan volgens de nor men is toegestaan. Volgens de nieuwe richtlijnen van de provin cie, mag de installatie maximaal 100 milligram stof per kubieke me ter rookgas produceren. Bij metin gen is vast komen te staan de vuil verbranding ongeveer 370 milli gram stof per kubieke meter rook gas de lucht in gooit.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15