Poindexter lichtte Reagan in over hulp Waren open laaddeuren de oorzaak? Steeds meer verzet tegen koers-Botha Koerden vallen dorp in Turkije aan Eenheid verzet Afghanistan toont barsten Doorsluizing gelden naar Contra's Sjamir: geen onderzoek Tientallen theorieën over ramp Zeebrugge HERALD OF FREE ENTERPRISE MAANDAG 9 MAART 1987 BUITENLAND Dat staat in een artikel in de Was hington Post van gisteren, dat is gebaseerd op de verklaringen van 'goed geinformeerde juridische bronnen'. Volgens het artikel heeft Poin- dexter, direct nadat hij zich eind vorig jaar gedwongen zag ontslag ANKARA (AP/Rtr) - Koerdische guerillastrijders hebben zaterdag avond bij een aanval op een Turks dorp nabij de Syrische grens acht mensen waaronder zes kinderen gedood, zo heeft het semi-officiële persbureau Anatolië gisteren ge meld. Volgens het nieuwsagentschap viel een groep gemaskerde man nen zaterdagavond twee huizen binnen in het dorp Acikyol bij de ■stad Nusaybin dichtbij de grens met Syrië. Zij wierpen handgrana ten naar binnen en vuurden met mitrailleurs in het rond. Bij de aan val werd het dorpshoofd, zijn vrouw en hun drie kinderen ge dood. De resterende drie slachtof fers varieerden in leeftijd van acht tot zeventien jaar. Twee andere kinderen raakten gewond. De meeste guerrillastrijders die in het gebied opereren, zouden lid zijn van de Koerdische Arbeiders partij, die een onafhankelijke staat nastreeft in het oosten en zuidoos ten van Turkije. De Turkse rege ring heeft de afgelopen twee jaar wapens verstrekt aan dorpelingen om zich te verzetten tegen de Koer den, die daarop van tactiek zijn veranderd en het vaker gemunt hebben op burgers die medewer king weigeren. Deuren open De Britse en Belgische onderzoe kers hebben wat dat betreft geluk: Lewry heeft het overleefd, evenals de assistent-bootsman en zijn rech terhand, die verantwoordelijk zijn voor het sluiten van het schip. Bei de laatsten zijn niet gewond en zul len de komende dagen aan de tand worden gevoeld. Twee uur na de ramp ging al het gerucht dat de laaddeuren hadden opengestaan. Ooggetuigen hadden de boot met de deuren open zien vertrekken. Hoewel dat eerst werd ontkend, konden de autoriteiten in de loop van het weekeinde niet ontkennen dat de laaddeuren open stonden. De tv-beelden waren overduidelijk. Dat met open deuren werd geva ren, bleek tot veler verrassing niet uitzonderlijk. Dat gebeurt zo vaak, klonk het. Bij het uitvaren houdt men de deuren open, om de uitlaat te nemen, met zijn advocaten een verdediging opgebouwd die was gebaseerd op de twee ontmoetin gen met Reagan. door Henk Dam Daarbij had Poindexter aan Rea gan niet verteld dat de Iraanse be talingen direct werden doorge sluisd naar de Contra's, maar dat fondsen die zouden zijn gegeven door Iran of Israël voor de Contra's een 'extra voordeeltje' opleverden. Poindexter heeft deze verdedi ging overigens nooit gebruikt, want hij heeft tot dusver gewei gerd ook maar iets over zijn aan deel in de Iran-affaire te zeggen. Daarbij beroept hij zich op een artikel in de Grondwet, waarin staat dat niemand verklaringen hoeft te geven die ten nadele van hemzelf uitwerken. Maar het wordt in Washington niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Congrescommissies die zich de komende tijd met de Iran-affaire gaan bezighouden, hem vrijstelling van vervolging gaan geven. Daar mee vervalt voor Poindexter de mogelijkheid zich op de Grondwet te beroepen. Hij zou dan alsnog zijn verkla ring over Reagan's voorkennis van de band tussen de wapenverkopen aan Iran en de contra's kunnen ge ven. Dat zou zeer schadelijk voor Reagan zijn, die in zijn tv- rede van vorige week nog weer eens zei, daarvan niets te hebben afgewe ten. Het zou nog moeilijker voor de president kunnen worden, als ook Oliver North, het ontslagen staflid van de nationale veiligheidsraad dat in het hart van de Iran-affaire zit, vrijstelling van vervolging zou worden verleend. Het Witte Huis heeft steeds vol gehouden, dat North in het kader van de Iran-affaire van alles op ei gen houtje heeft gedaan. Die con clusie wordt gedeeld door het To- Kapitein David. Lewry (56) - nu nog met een doorboorde long in het ziekenhuis - kan nog niet worden gevraagd naar het antwoord op ve le vragen over de ramp. (foto AP» wer-rapport dat anderhalve week geleden werd uitgebracht. Ook North heeft tot dusver ge weigerd te praten. Maar volgens verschillende bronnen heeft Nbrth tegen zijn vrienden meerdere ke ren gezegd, dat hij tot dusver voor al zijn mond heeft gehouden om de president te beschermen. gassen van de auto's en vrachtwa gens uit het laaddek te laten stro men. Maar voor het passeren van de havenhoofden moeten de deu ren dicht zijn. Daarvoor wordt geen speciaal commando gegeven. De eerste offi cier, verantwoordelijk voor het la den van het schip, geeft de beman ning een seintje wanneer het schip vaarklaar is. De assistent-boots man moet dan via een hydraulisch systeem de grote deuren laten slui ten. Op de brug wordt geen alarm geslagen als de deuren niet dicht zijn, zo verzekerde een Britse veer bootkapitein. Wat er vrijdag gebeurd is weet niemand, maar feit is dat de deuren zelfs 800 meter buitengaats nog openstonden. Was de bemanning gehaast, omdat het uitvaren een dik half uur vertraging had opgelo pen en werd niet goed opgelet? Of werkte het hydraulische systeem niet goed? Nogmaals, vragen ge noeg. Want de volgende is dan of het kapseizen wel het gevolg kan zijn van openstaande laaddeuren. De deuren bevinden zich ongeveer twee meter boven het wateropper vlak, dat vrijdagavond opmerke lijk glad was. Er waren geen hoge golven, die door de opening naar binnen hadden kunnen slaan. Draai Een vroegere veerboot-kapitein zei zaterdag dat de boot indien de ballasttanks nog gevuld zijn bij hoog tij - en dat was het vrijdag avond om acht uur - 'nose-down' zou kunnen zijn uitgevaren. Een iets omlaaggerichte boeg met openstaande deuren zou dan als een waterschep hebben gefun geerd. Volgens een andere theorie heeft de Herald een draai gemaakt, waar door het schip scheef is komen te hangen. Die theorie wordt ver strekt door het feit dat de Herald op zijn bakboordzijde en met de neus naar het vasteland ligt op maar liefst 600 meter buiten de vaargeul en uit meldingen dat de roeren van het schip naar bak boord zouden staan. Het schip heeft dus duidelijk een draai van 180 graden gemaakt. Wat daar de oorzaak van is, is een even groot raadsel. Vaststaat dat er water is binnen gestroomd. Doordat het laaddek van een veerboot één grote ruimte is, stroomde dat water meteen van voor naar achter door het schip. Door een schommeling van de boot hoopte dat water zich aan een kant op, tezamen met de auto's die door de vloedgolf werden meege- spoeld. Vrachtwagens zouden niet alle maal met kettingen verankerd zijn geweest, zoals voorgeschreven, dat wordt bij rustig weer vaak nagela ten, zoals vrachtwagenchauffeurs zaterdag vertelden. Zij zouden daarover al vaak geklaagd hebben. Het evenwicht van de boot werd verstoord door het water en blik dat zich aan één kant ophoopte. Het kapseizen was daarna inder daad slechts een kwestie van se conden. Een veerboot is immers, zo verzekeren deskundigen, door zijn constructie een uiterst insta biel schip. Het onderschip is vrij licht, door de grote lege ruimte van het laad dek. De opbouw is zwaar en het zwaartepunt ligt dus hoog. Een verschuiving van het dwars-even- wicht doet de topzware boot dan al gauw kieperen. Juist om die redenen - en het comfort van de passagiers - hebben dit soort schepen uitschuifbare sta bilisatievinnen. Hebben die ge werkt of was de plotselinge ver schuiving van het evenwicht zo sterk dat zij onvoldoende tegen kracht konden bieden, was dan ook een van de volgende vragen. Zandbank? Het lijkt uiterst onwaarschijnlijk dat de Herald voor het kapseizen de havenhoofden of enig ander ob ject heeft geraakt. De overleven den vertelden zonder uitzondering dat de boot kapseisde, zonder dat er een schok was gevoeld. Er was even een korte trilling en nauwe lijks tien seconden later lag de He rald op zijn kant. Een ex-kapitein van Townsend Thoresen, die de Zeebrugse haven kent, veronderstelde dat de boot toch een zandbank had geraakt, wat zonder schok zou kunnen, daardoor uit evenwicht is gebracht en vervolgens door het hoge zwaar tepunt omsloeg. Buiten de haven van Zeebrugge liggen zandbanken, maar niet dicht langs de vaargeul. De Herald heeft geen sonar, maar wel dieptemeters in de stuurhut. De Belgische waterstaat heeft za terdag onmiddellijk de diepte van de zee rond de plaats van het onge val laten meten en die kwam bij laag tij nooit beneden de tien me ter. Door het hoge tij van vrijdag avond was de effectieve zeediepte zelfs twee meter hoger. De Herald steekt slechts vijf meter diep en had dus voldoende water onder de kiel over. De havenautoriteiten benadruk ten zaterdag dat de haven van Zee- JOHANNESBURG (Rtr) - Zeve nentwintig intellectuelen van eeri van de invloedrijke universiteit Stellenbosch in Zuid-Afrika zijn zaterdag openlijk in opstand geko men tegen president Pieter W. Bo tha. Zij zeggen in een verklaring dat zij niet langer kunnen zwijgen over het stagneren van hervormin gen sinds mei van het vorig jaar en dringen er bij Botha op aan de apartheid te schrappen. Tegelijkertijd maakte Willem de Klerk, broer van minister F.W. de Klerk, bekend dat hij aftreedt als directeur-hoofdredacteur van de Afrikaanstalige zondagskrant Rap port, voor een deel vanwege de be moeizucht van de Nasionale Partij (NP) met de inhoud van het blad. 'Rapport' staat wat kritischer te genover de regering dan andere Afrikaanstalige kranten. De kritiek van deze twee steun pilaren van het Afrikanerdom zou den de NP kunnen schaden bij de 'blanke' verkiezingen van 6 mei. Botha wordt extra in verlegenheid gebracht omdat hij kanselier is van Stellenbosch, de intellectuele wieg van de regerende Nasionale Party. De 27 intellectuelen van deze uni versiteit, onder wie 23 hoogleraren, zeiden ervan overtuigd te zijn "het proces van onderhandeling over het betrekken van iedereen - voor al de zwarten - bij de besluitvor ming ernstig wordt vertraagd door de aarzeling van de regering om een teken van hoop te geven." "De NP werd eerder al getroffen door het weglopen van enkele le den. Drie ex-leden, onder wie de oud-ambassadeur in Londen Denis Worrall, stellen zich in de verkie zingen onafhankelijk kandidaat. Worrall kan op veel steun bij de kiezers rekenen, zo blijkt uit een gisteren gèpubliceerde opiniepei ling. Ook Worrall is uit de regeren de Nasionale Partij getreden om dat hij president Botha en het blan ke kabinet onvoldoende hervor mingsgezind vindt. Worrall dingt naar een zetel in de blanke kamer van het parlement in Johannesburg waarvoor op 6 mei verkiezingen gehouden worden. Hij neemt het op tegen Chris Heu- nis, een vertrouweling van presi dent Botha die minister van grond wetszaken en planning is in de na tionale regering. Blijkens de opi niepeiling, die verricht is voor twee zondagkranten, kan Heunis reke nen op de steun van 31 procent van de kiezers, tegen Worrall op 29 pro cent. Waarnemers beschouwen de sterke aanhang voor Worrall als een blijk van groeiende oppositie onder de blanken tegen president Botha. Commentatoren spreken van de minst voorspelbare verkie zingen sinds de Nasionale Partij in 1948 aan de macht kwam. brugge niets valt te verwijten. De havenhoofden zijn niet geraakt en de belichting van het havengebied is voldoende. Zeebrugge is boven dien in staat schepen van meer dan 125.000 ton te ontvangen. De He rald meet slechts 8000 ton. Wel is het zo dat de stromingen in de havenmond zijn veranderd door de aanleg van de gloednieuwe havenhoofden. De getij snelheden willen daardoor nog wel eens wis selen en een verkeerde taxatie kan het schip van zijn koers doen af drijven. De Nederlandse chauffeur Arie van de Kooy, hier alweer herenigd met zijn echtgenote Carla, was één van de gelukkigen: gezeten in zijn vracht wagen zah hij kans zich te redden via de laadopening van de Herald of Free Enterprise. (foto anp» WASHINGTON - De gewezen nationale veiligheidsadviseur John Poindexter vertelde president Reagan vorig jaar tot twee keer toe dat de wapenverkopen aan Iran ook geld voor de Contra's opleverden. ISLAMABAD (Rtr) - De broze een heid van het Afghaanse verzet be gint barsten te vertonen nu in het weekeinde duidelijk is geworden dat de onderdelen ervan van me ning verschillen over de mogelijke rol van de ex-koning in een toe komstige regeling van de Afghaan se kwestie. Het meningsverschil blijkt uit een verklaring van de Hezb-i-Islami-partij van Goelboed- din Hekmatyar, één van de sterk ste guerrillagroepen die de rege ring in Kaboel bestrijden. In de verklaring neemt de partij het andere leden van de uit zeven partijen bestaande coalitie van ver zetsgroepen kwalijk dat die de mo gelijkheid geopperd hebben dat ex-koning Zahir Shah deel kan uit maken van een toekomstige Af ghaanse regering. De aanval van deze groep lijkt gericht op Syed Ahmed Gailani, de leider van de gematigde Mahaz-e-Milli-islami- partij (nationaal islamitisch front). De Afghaanse opstandelingen (die in Pakistan hun bases hebben) worden in twee kampen verdeeld: vier islamitische 'fundamentalisti sche' partijen die door islamitische landen bevoorraad worden, en drie 'gematigde' of 'nationalistische' partijen die steun van westerse lan den genieten. De 'fundamentalisti sche' partijen zijn tegen de terug keer van de 72-jarige ex-koning naar Afghanistan terwijl de drie andere partijen zich niet over deze kwestie hebben uitgesproken. Sji'itische inwoners van Beiroet wachtten op de komst van de nieu we Iraanse ambassadeur. Zij ver welkomden hem met anti-westerse leuzen en de rituele slachting van enkele tientallen schapen. Ambassadeur Ahmad Dast- maltsjian zei dat de dood van pro- Iraanse strijders van de Hezbollah door toedoen van Syrische troepen een 'ongerechtvaardigde misdaad' was. Vorige maand kwamen 23 le den van de Hezbollah om het leven in een gevecht met Syrische troepen die West-Beiroet waren binnenge trokken om een eind te maken aan de bloedige strijd tussen druzische en sji'itische Libanese milities. Volgens de ambassadeur was de dood van de Hezbollah-leden in het belang van Amerika en Israël. De felle kritiek van de ambassadeur kan betekenen dat Iran zich erte gen zal verzetten dat de Syrische troepen ook de sji'itische wijken in het zuiden van Beiroet binnentrek- Met Dastmaltsjians benoeming is een eind gekomen aan een drie jaar oude ruzie tussen Iran en de Libanese christelijke president Ge- mayel, die de vorige Iraanse am bassadeur in 1983 had uitgewezen omdat deze zich zou hebben be moeid met de Libanese binnen landse aangelegenheden. TEL AVIV (GPD) - Uit vrees dat het bondgenootschap tussen Jeruzalem en Washington vanwege de Pollard-affaire onherstelbare schade zal oplo pen, hebben Israëlische parlementariërs van links en rechts het afgelo pen weekeinde een officieel onderzoek geëist naar de politieke verant woordelijkheid voor het spionageschandaal. Maar premier Sjamir wei gerde gisteren tijdens de wekelijkse ministerraad een dergelijke staats commissie in te stellen. Pollard werd vorige week in de Verenigde Staten tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld vanwege spionage voor Israël. Sjamir, vice- premier Peres en defensieminister Rabin blijven volhouden dat de drie Israëlische geheime agenten, die Pollard achttien maanden als spion ge bruikten, op eigen houtje hebben gehandeld. In Israël en de VS gelooft langzamerhand niemand meer dat het politie ke kader in Jeruzalem in de periode dat Pollard ruim duizend streng geclassificeerde militaire en andere geheimen uit het Pentagon smokkel de, niets heeft gezien of gehoord. Zelfs het voormalige hoofd van de Mossad en Sjin Bet (geheime diensten) Isser Harel vindt dat het schan daal tot de bodem moet worden uitgezocht. Tot ieders verrassing verklaarde hij zaterdag in een interview met radio Israël „dat het kabinet de volle verantwoordelijkheid draagt voor alles wat in de affaire is gebeurd". De bereidheid van Israëlische politici pas vijftien maanden na Pollard's arrestatie in Washington de kwestie in haar volle omvang te laten onder zoeken, is het gevolg van de woedende reacties uit Washington. Washing ton was kwaad vanwege de weigering van het kabinet de bij het schan daal betrokken Israëlische agenten te straffen. Pollard's directe contact man van destijds, luchtmacht-kolonel Aviem Sella, werd zelfs een dag voor het vonnis door Rabin tot brigade-generaal bevorderd. Het hoofd van een inlichtingenafdeling, Eitan die eveneens betrokken was, werd benoemd tot voorzitter van Israël Chemical Co, een gToot staatsbedrijf. Deze omstreden beloningen worden gezien als uitdagingen aan de Amerikanen. Dat is vooral het geval met Sella die door het Amerikaanse openbaar ministerie vorige week officieel in staat van beschuldiging werd gesteld op grond van spionage. Premier Sjamir besloot gisteren samen met Peres en Rabin de kwestie komende dinsdag in het zoge naamde tien bewindslieden tellende kernkabinet van de regering van nationale eenheid aan de orde te stellen. ZEEBRUGGE (GPD) - Iedereen in Zeebrugge stelde zich dezelfde vraag: hoe heeft dit kunnen gebeuren. En even zovele keren was het antwoord: we weten het niet. "Ik heb de afgelopen uren wel veertig verschillende theo rieën gehoord", zei Peter Ford, de hoogste baas van Townsend Thoresen gistermiddag. Vragen zijn er volop. Hoe kon de Herald of Free Enterprise uit de koers raken op minder dan een mijl van de haven? Was het een navigatiefout van kapitein David Lewry, een 56-jarige man met 17 jaar ervaring op veerboten, die de haven van Zeebrugge al vele tientallen keren en in veel slechtere weersomstandigheden heeft verlaten? Is de Herald toch tegen een zandbank gevaren, alhoe wel die op geen enkele zeekaart van de havenmond van Zeebrug ge voorkomt? Maar de allerbelangrijkste vraag is en blijft: waarom stonden de laaddeuren van de Herald open en kan dat de oorzaak van het kapseizen zijn geweest? Op die vragen zullen Lewry, die met een doorboorde long in het ziekenhuis ligt, en de verantwoordelijke bemanningsleden antwoord moeten geven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8