Wethouder houdt koers in storm Kijkdag Oegstgeest levert weinig op 'Huurder moet zelf riool schoonmaken' Buurthuis Vlietwijk blij met onderkomen 'Niemand vindt het leuk te worden opgehangen' PAGINA LEIPSCH DAGBLAD: Daders pakken soms eenvoudiger dan eigenaren vinden OEGSTGEEST - "Een teleurstel- ling mag ik het niet noemen, maar we zijn niet veel kwijtgeraakt", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie Oegstgeest over de kijkmiddag van gestolen spullen, zatermiddag op het politiebu reau. Uit zijn verdere betoog blijkt dat de middag vrijwel re sultaatloos is verlopen. "Het is soms eenvoudiger om de daders te pakken, dan de eigenaren van de goederen op te sporen". Twee weken geleden greep de Oegstgeester politie twee knapen van vijftien en zestien jaar in de kraag in de Emmalaan. Het duo stond aan een auto te morrelen. Na verhoor werd niet lang daarna een derde jongeman aangehou den. Het drietal bleek uiteindelijk 150 keer in auto's te hebben inge broken, over de periode januari 1986-januari 1987. Hun werkter rein was de gemeente Oegstgeest geweest. Daarbij werd een enor me hoeveelheid automerk plaatjes, cassettebandjes, zonne brillen, toerentalmeters en enkele radio's en cassettespelers buitge maakt. De politie had nu de da ders wel te pakken maar nog lang niet de eigenaren van al die spul letjes. Vandaar de kijkmiddag. Slechts vijftien Oegstgeestena- ren namen de moeite het bureau te bezoeken. Geen van hen keerde met een merkplaatje, cassette of zonnebril terug. In een paar gevallen hadden de eigenaren de bij het merkplaatje behorende auto niet bij zich zodat zij op geen enkele wijze konden bewijzen dat ze de ware eigenaren van de plaatjes waren. Mensen die voor een radio kwamen moes ten het apparaat eerst beschrij ven. De woordvoerder wijst erop dat een kijkmiddag bij de politie in geen geval is te vergelijken met boodschappen doen. Dat alle andere eigenaren niet zijn verschenen, verklaart de po litie als volgt. De meeste mensen vervangen direct na vermissing van hun merkplaatje. De interes se in het gestolen exemplaar ver dwijnt daarmee. Hetzelfde ver schijnsel doet zich voor bij zonne brillen. De woordvoerder vertelt dat de spullen nu zullen worden opgesla gen in de zogeheten domeinen. Het is aan de officier van justitie om te bepalen wat er nu mee moet gebeuren: vernietigen en/of ver beurd verklaren. VOORSCHOTEN - "Het is echt een fantastisch onderkomen. Ver geleken met de oude plaats is dit veel gezelliger en lichter, door de vele ramen. Het is ook veel netter". Voorschotens jongerenwerker Jaap Bruijn is erg enthousiast over de tijdelijke plek, de voormalige kleuterschool De Springplank aan de professor Eykmanhof, waar het buurthuis Vlietwijk zich in januari heeft genesteld nadat de ijsvereni- ging de jongeren uit haar gebouw tje stuurde. Hij heeft de gemeente dan ook per brief verzocht het buurthuis te laten zitten tot na augustus, wan- OEGSTGEEST - Het is oorlog in het sociaal-culturele veld in Oegstgeest. De verantwoor delijke wethouder, mevrouw T. Blom (WD), heeft het moeilijk. Er is een storm van kritiek losgebarsten op haar drastische bezuinigingsoperatie die voor veel instellingen betekent dat ze naar een minder geschikt onderkomen zullen moeten verkassen. K O moet in zijn geheel naar het multi-functioneel centrum in Haaswijk terwijl de volksuni versiteit het in het Drieluik reuze naar zijn zin heeft. De streekmuziekschool moét naar leegrakende schoollokaaltjes. En zo is er nog veel meer. Blom is echter niet het type dat on der kritiek gebukt gaat. Het viel dan ook des te meer op dat de be stuurster de bijeenkomst van de commissie welzijnsplanning, die een cruciale rol speelt in de zaak, met een donderwolk rond het hoofd verliet. Ze leeft in roerige tij den. "Je kunt ook niet anders ver wachtenalsjezulke vreselyke din- ^enaöfficTeeTn^rn^rbe^krDe gen als 'het Drieluik moet dicht', -- - moet zeggen". ticuliere stichting die het gebouw gaat leiden". Gesloten front - De discussie over de toekomst van het sociaal-culturele wezen in het dorp speelt zich tot nog toe vooral in de commissie welzijns planning af en heeft de politieke door Wim Koevoet instellingen zelf vormen allesbe halve een gesloten, alternatieven bedenkend front en zijn zo ver deeld als maar kan. Hun belang voor de Oegstgeester samenleving wordt momenteel gewogen. Hoe groter het gewicht, hoe minder er zal worden gekortwiekt, hoe groter Bloms plan om dit cultureel een- de kans op overleven. "Ik vind het trum aan de Geversstraat te sluiten heel naar, allemaal. Instellingen en van de hand te doen, is haar on- zijn toch geneigd om een verlaging der meer ingegeven door de bezui- van de subsidie op te vatten alsof nigingswoede van de rijksover- ik ze minder waardeer". De wet- heid. "Ik voorzie dat ik over vier houder begrijpt de felle reacties op jaar van het rijk nul-komma-nul haar drastische plannen zeer goed, gulden krijg voor sociaal-cultureel zegt ze. "Je kunt natuurlijk nie- werk". mand vinden die het leuk vindt om Verder zal in oktober het multi- te worden opgehangen. Als ik bij K functioneel centrum in Haaswijk O zou zitten, zou ik ook tegen de naar behoren moeten worden ge- wethouder gaan gillen". En: "Ik vuld opdat een intensief gebruik is heb het gevoel alsof ik de kwadra- gegagararideerd. Intensiever in elk tuur van een cirkel aan het bereke- geval dan het vaak leegstaande en nen ben, dat kan ook niet", daardoor dure Drieluik. Mee speelt Eén vBn Bloms grootste tegen- •ook dat de peuteropvang niet meer voeters is PPR'er Van Eisen. Vol- terecht kan in een basisschool om- gens hem en anderen was het voor dat deze die lokalen zelf nodig de instellingen zenuwslopende ge- heeft. De twee peuterspeelzalen weeg ("Schrappen we het bloem- dienen wat Blom betreft naar de schikken voor vrouwen of de disco door de gemeente gehuurde loka- voor de jeugd") niet zo nodig ge len in een flatgebouw aan de Aert weest als er een "blauwdruk" op van Neslaan te verhuizen. Daar tafel had gelegen waarin het ge- heeft momenteel weer een andere meentebestuur had vastgelegd wat basisschool leerlingen zitten. Die in Oegstgeest nodig is aan sociaal- kunnen terecht in de nieuwe loka- culturele activiteiten. Wethouder len die het hoofdgebouw van die Blom heeft immer de andere kant school erbij krijgt. uit geredeneerd. "De gemeente Op de vraag waarom de wethou- heeft juist altijd gezegd dat beke- der die peuterspeelzalen niet in het ken moet worden wat er vanuit de Drieluik onderbrengt zodat dit burgerij komt. Dat moet op zijn pand intensiever gebruikt wordt merites worden bekeken en kan en daardoor minder duur, volgt vervolgens financieel worden on een ingewikkeld antwoord. Vol- dersteund. Je zou dat een afwach- gens Blom laten speelzalen zich tende houding kunnen noemen moeilijk combineren met andere maar ik vind het beter zo. Het is activiteiten. Maar in het multi- beter om te stimuleren dan om functioneel centrum moet toch vanuit de gemeente aan het organi- ook volop gecombineerd worden? seren te slaan, we hebben nu een- Daar moet straks snel de rommel maal geen gemeentelijke welzijns- van de peuterspeelzaal worden op- werkers. Uit het huidige beleid zijn geruimd opdat de cursussen van K activiteiten gegroeid die kennelijk. O kunnen beginnen. "Tussen de aan een behoefte voldoen", twee uitersten, perfecte huisves- Blom erkent dat haar üitgangs- ting en mensen die op de tocht zit- punt kan leiden tot het onstaan ten, bevindt zich een grijze zone. "van witte vlekken". "Soms moet Daarover hebben wij het in deze je inderdaad meer moeite doen om tijd van bezuinigingen. Het is een een behoefte boven water te krij- afweging van ellende. En dan kun gen. Mensen zijn niet altijd in staat je ertoe komen om K O en de om voor hun belangen op te ko- peuterspeelzalen dezelfde ruimte men en ik bedoel langs, toen alle instellingen zich keerden tegen een verhoging van de subsidie voor de Buurtgroep Haaswijk. "Bezuinigen is bedrei gend. Je wilt het pas zelf doen als je zeker weet dat anderen evenre dig veel bezuinigen. Die evenredig heid proberen we met de weging te krijgen. Nu is het probleem in Oegstgeest dat we maar drie grote subsidiënten (SWOO, K O en SJJO) hebben en verder een hele boel kleintjes. Aan die drie grote, daar zullen we echt aan moeten ko men. Die kleintjes kun je die paar honderd gulden die ze krijgen, niet afnemen. Dan ontneem je ze het gevoel dat ze worden gewaardeerd en maak je zo veel kapot. Dus: wat heet evenredig. Dat bedoel ik nou met die kwadratuur van een cir kel". Bloemschikken Als het voor zo'n vrouw de enige avond per week is dat ze sociale contacten heeft dan is het meer dan vrijetijdsbesteding en belandt dat bloemschikken in dezelfde ca tegorie van noodzaak als andere werksoorten". Blom geeft hiermee dat het soms zelfs helemaal een welvarend dorp. Er zijn weinig schrijnende kwesties. We hebben hier geen al- fabetiserings- of randgroepjonge renkwesties, om maar wat te noe men. De eerste sanering van de ba sisvoorzieningen daar hebben wij hier niets eens iets van gemerkt. Wij hebben instellingen uit de niet uit te maken is, om wat voor tweede categorie. Maar die omvat soort activiteiten het gaat. wel mooi het grootste deel van de Kon de wethouder maar eerst mensen". Blom schraapt alle moed wegen en dan haar accommodatie- bijeen en zegt met een wat zonni- beleid bepalen. Verzucht Blom ger stemgeluid: "We moeten naar zelf. Nu doet zich de vreemde mo- een evenwichtige spreiding van de gelijkheid voor dat K O straks subsidies over de werksoorten, heel zwaar blijkt te wegen maar Daarvoor zullen toch subjectieve desalniettemin de zwaarste kop beslissingen moeten worden geno- pen moet opvangen: sluiting van men". Even daarvoor stelt ze: "Een het Drieluik en verhuizing naar het bloemschikcursus voor vrouwen, te klein en ongeschikt bevonden Het gaat niet aan om daar in de multi-functioneel centrum. "De weging denigrerend over te doen. hoeveelheid tijd is beperkt. Alles Protesten bij woningbouwvereniging loopt langs en door elkaar heen. Het multi-functioneel centrum gaat in oktober open, van bepaalde onderkomens voor instellingen lo pen huurcontracten af en onder tussen wordt er al van alles gere geld voor het seizoen '87-'88. Watje nu zegt, voltrekt zich pas in '88- De wethouder is veelvuldig ver weten op de zaken vooruit te zijn gelopen. Vooral haar Drieluik-idee zou een veel te vroeg opgelaten vlieger zijn. Blom ziet dat anders. Allereerst is het geen vlieger. "Ook geen voetzoeker om de discussie op gang te krijgen, maar een echt plan". Waaraan ze nog altijd vast houdt. "Als iedereen 'nee' blijft zeggen, geen alternatieven aandraagt, dan neer de gemeente de ties opnieuw verdeelt. Bruijn: "Tot nu toe hebben de drie Voorscho ten se buurthuizen - Vlietwijk, Noord Hofland en Bloemwijk/ Boschgeest - allemaal tijdelijke on derkomens. Dat maakt het ons on mogelijk om op een fatsoenlijke manier ons werk te doen. Het is slecht voor het beoefenen van het jongerenwerk". Ook het vorige onderkomen van het buurthuis, het ijsclubgebouw, was weinig plezierig. "Het beviel de jongeren daar echt niet. Boven dien konden we in de winter geen gébruik van het gebouw maken omdat de ijsclub dan zelf het ge bouw nodig had", zegt T. Joseph, de drijvende kracht achter buurt huis Vlietwijk. Het probleem in de nieuwe accommodatie is dat het buurthuis niet elke avond open kan. Door de weeks is het buurt huis 's middags geopend en slechts in de weekenden 's avonds. Voor het goed functioneren van een buurthuis is dat onvoldoende. De andere groepen schuiven af en toe wel eens wat uren toe naar het buurthuis om wat te organiseren. Wanneer Vlietwijk de plek defi nitief krijgt toegewezen, zijn deze problemen uit de wereld en kan het buurthuis zijn doelgroep gaan vergroten. Tot nu toe was de voor naamste groep de jongeren, maar het buurthuis wil ook kinderen en ouderen gaan benaderen. Dieven pakken boeken, platen en leeg kistje LEIDERDORP - Dieven zijn afge lopen weekeinde weer actief ge weest in Leiderdorp. Zowel vrijdag als gisteren kregen woningen aan de Merelstraat ongewenst bezoek. Uit de ene woning namen de die ven platen en boeken mee, uit de andere een geldkistje. Dat was ech ter leeg. Hoe men huis nummer één bin nenkwam, weet de politie (nog) niet. De inbrekers kwamen het huis met het geldkistje binnen door een raam te ontgrendelen op een moment dat de bewoners niet thuis waren. Leiderdorpse met auto tegen bord VOORSCHOTEN - Een 30-jarige vrouw uit Leiderdorp is gister avond met haar auto in Voorscho ten tegen een verkeersbord ge botst. De vrouw reed op de Koningin Julianalaan ter hoogte van de Eras- musstraat toen zij op een vlucht heuvel terecht kwam en vervol gens een verkeerspaal ramde. Zij verklaarde te zijn uitgeweken voor een spookrijder. Volgens de politie is daar vooralsnog niets van geble ken. wordt er straks over de hoofden van de instellingen heen beslist. Het Drieluik, helaas, het moet dicht. Twee gebouwen zijn nu een maal duurder dan één. Ik kan best ongelijk hebben, maar dat wil ik dan horen. Niet alleen maar 'nee'. Van de activiteiten wil Blom zo veel mogelijk afblijven. Behalve dat het beperken daarvan een re gelrechte aantasting is, is het be- zuinigen erop niet meer dan "krui- jarige fietser uit Oegstgeest is Hersenschudding voor fietser (46) NOORDWIJKERHOUT - Een 46- melwerk". En: "Waar iedereen ziek van wordt, is elk jaar bezuinigen. Ik ga uit van het meest sombere: we zullen straks met alleen de ge- botste. De meentelijke kas onze broek moe ten zien op te houden. Laten we voor die tijd al een gezond stelsel creëren". dag rond het middaguur gewond geraakt toen hij op de Zilkerduin- weg in Noordwijkerhout met zijn fiets op een stilstaande wielrijder m liep daarbij volgens de politie een hersenschudding op werd door de eerste hulpdienst ar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd. ZOETERWOUDE - De woning bouwvereniging Willibrord in Zoe- terwoude heeft sinds de instelling van het nieuwe huurreglement in november vorig jaar van zes huur ders een reactie gekregen. Het col- niet alleen lectief van vijf huurders en een in- te laten gebruiken. Zo'n afweging achtergestelden. Er zijn ook verle- dividuele huurder die reageerden, gaat, hoe vervelend ook, over heel gen mensen. Toch zijn Oegstgees- praktische dingetjes en is - ik geef tenaren over het algemeen redelijk dat toe - weinig inhoudelijk. In de verbaal begaafd". De witte vlekken barruimte van het mfc kun je die kunnen dus worden weggewerkt peuters niet rond laten lopen. Daar en zijn in de ogen van Blom min- ligt glas. Ook niet in de naaicursus- der schadelijk dan het met subsi- ruimte want als die een keer niet dies in stand houden van activitei- netjes wordt achtergelaten en zo'n ten waaraan geen of een heel klei- kind prikt zich, dan heb je de pop- ne behoefte bestaat, pen aan het dansen. Het kan wel in "De ellende is nu dat de bezuini- de cursusruimte Engels. Maar het gingen waarvoor we nu staan, blijft vervelend, ja. Gegeven de on- stukken van het sociaal-cultureel gemakken kies ik echter toch voor werk gaan kosten. Tot nu toe heb- mijn plan". ben we een beetje ingekrompen. "In het multi-functioneel komen Dat lukte wel, er zat hier en daar overleg met het bestuur van de woningstichting over dev ge stelde regels en de daar uit voort vloeiende onduidelijkheden. Bin nen nu en twee maanden moet de zaak zijn afgerond. De woningbouwvereniging is destijds overgegaan tot het opstel len van een nieuw reglement, om dat zij de laatste jaren veelvuldig werd geconfronteerd met proble men die met de verouderde huur overeenkomst niet waren op te los sen. De 500 leden van de vereni ging kregen na de opstelling Van Steijn benadrukt dat het nieuwe contract voor beide partij en, huurder en verhuurder, meer rechtswaarde biedt. "Zo kunnen wij bijvoorbeeld niet zomaar een rij huizen gaan isoleren. Regel is nu dat de woningbouwvereniging hiervoor toestemming van min stens 75% van betreffende huur ders moet hebben. Aan de andere kant konden wij in het verleden niets doen als een huurder van een stapelwoning plaveisel aanbracht, waar de benedenburen geluid soverlast van bleken te hebben. Er was in de oude overeenkomst geen regeling voor veranderingen in de woning. Nu moet toestemming worden gevraagd voor dergelijke veranderingen", vertelt Van Steijn. Riool P.J. van Steijn van woningbouwvereniging Willibrord (1): "Nieuwe contract biedt de instellingen onmiskenbaar nog wat overbodige luxe. Nu moet het reglement de mogelijkheid bin- dichter op elkaar te zitten. Mis- er gesneden worden in het werk. schien komt daar iets moois uit en Hoe doen we dat zo objectief r nen drie maanden te reageren. Volgens P.J. van Steijn, voorzit- maakt moet worden op kosten van de huurder als de schade is ont staan door een duidelijk aantoon bare nalatigheid van de bewoner. worden er allemaal dwarsverban- gelijk? We gaan daarbij uit van wat ter van de vereniging, waren be den gelegd, daar waar iedereen nu er nu is aan activiteiten. Het is heel voor zichzelf werkt". Het is even moeilijk, in Zandvoort willen ze stil. Dan: "Misschien vechten ze el- weten hoe wij dat doen, subjectie- kaar de tent uit, dat is het risico, ve zaken met objectieve nórmen Vandaar ook dat eerst de gemeente beoordelen. Iedereen belt elkaar nog heel nadrukkelijk van de partij op en bestelt stukken bij elkaar", is in de beheersorganisatie. We be- De wethouder heeft begrip voor ginnen met een speciale commis- het gedrag van de bestuurders sie maar als het eenmaal loopt t er zijn mensen dië het willen t kunnen doen, dan komt er een pa paalde regels in het oude regle ment vaak niet duidelijk. De klach ten over burengerucht, overlast van dieren en geluidsoverlast door parket of plavuizen waren niet slui tend in het contract opgenomen. Het reglement voorzag ook niet in situaties als het huren door meer de instellingen. Niet dat ze het leuk dere personen en eventuele conse- i echtscheiding óf over- Volgens G. van Dooremaal, van de huurders die met een r tie kwam, spitst de strijd zich toe Wat die dakgoten betreft: deze op kleine bepalingen die niet hele- plichting moet wel letterlijk wor maal duidelijk zijn of zich voor ver- den opgevat. Iedereen dient zijn schillende interpretaties lenen. Als goot eenmaal per jaar schoon te voorbeeld noemt hij enkele onder houdsverplichtingen zoals het on derhouden en eventueel repareren van dakgoten, riolen en putten. Volgens hem zou het te gek zijn als de huurder het riool moet onder houden. "Dit staat wel in het huur contract. De goede interpretatie i maken. Een bewoner, bijvoorbeeld een bejaarde, die niet in staat is dit te doen, is afhankelijk van de hulp van buren", aldus Van Dooremaal. Een andere onduidelijkheid waar het collectief bezwaar tegen gemaakt heeft, is het onderhoud de centrale verwarming dat echter dat het riool schoonge- middels het contract verplicht wordt. Tijdens een discussie bleek echter dat de vereniging een instal lateur in dienst heeft die dit doet. Rest nog voor de bewoner het bij vullen van het water als enig on derhoud. In het nieuwe contract is nu ook de onderhoudsverplichting beter geregeld. Van Dooremaal denkt dat problemen bij de oplevering van de woning hierdoor verholpen zijn. Als de huurder de huur op zegt, moet hij een schadeformulier invullen en tevens wordt de wo ning meerdere malen gecontro- rechtswaarde" (archieffoto) leerd. Van Dooremaal: "Het kwam voor dat nieuwe bewoners zo blij waren dat ze eindelijk een huis hadden dat ze de huurovereen komst tekenden, terwijl er een he leboel mankementen aan het huis waren. Dit wordt nu voorkomen door het schadeformulier dat de vertrekkende en komende huurder moeten invullen, waardoor je de schade kan inventariseren". Van Dooremaal vertelt dat de reacties van de huurders niet negatief geïn terpreteerd moeten worden. "Wij werken mee om een sluitende overeenkomst te bewerkstelligen", besluit hij.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7