'Intercultureel onderwijs doorslaggevend hoe mensen straks met elkaar omgaan' Actie van Staatsbosbeheer tegen inkrimpen personeel Bloembindcursus al jaren groot succes Weerstand tegen fusie nutsbedrijven verwacht isiaei[87- MAANDAG 9 MAART 1987 Gedeputeerde opent studiedag Alphense onderwijzers ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Niet omdat ze zo nodig moet in de verkiezingstijd', maar omdat ze het 'uitermate be langrijk' vindt, heeft gedepu teerde drs. I. Günther (WD), vanochtend de studiedag voor intercultureel onderwijs in Al phen geopend. De leerlingen hebben een extra dag vakantie, alle leerkrachten uit het basis onderwijs zijn vandaag in ge meenschapscentrum De Bron bijeen om te bekijken hoe ze het lesgeven aan kinderen uit verschillende culturen het bes te kunnen aanpakken. "Intercultureel onderwijs kan doorslaggevend zijn voor de ma nier waarop de mensen na de eeuwwisseling met elkaar om gaan", hield Günther haar ruim 400 toehoorders voor. "Steeds meer culturen vinden een plaatsje in de samenleving. Dat vraagt er in toe nemende mate om dat we begrip voor elkaar hebben en dat vereist weer kennis van elkaar. Intercultu reel onderwijs denkt dat al van jongsaf te kunnen bijbrengen". Scholen die nog geen ervaring met buitenlandse kinderen heb ben, verkeren vandaag niet in een achterstandspositie, zei Günther. "Juist scholen met veel leerlingen uit andere ethnische groepen kun- Bankgebouw Alphen beschoten ALPHEN AAN DEN RIJN - Een kantoorruimte boven de Amro- bank aan de Alphense Juliana- straat is in het afgelopen weekein de waarschijnlijk met een lucht buks beschoten. De eigenaar van het kantoor heeft by de politie mel ding gemaakt van vijf gaten in het raam die volgens hem zijn gemaakt door kogels van een luchtbuks. Enkele weken geleden werden bij een gebouw aan de Emmalaan ook kogelgaten ontdekt. Het ver moeden bestond toen dat er was geschoten vanaf de Hooftstraat. De eigenaar van het kantoor aan de Julianastraat denkt nu dat er op nieuw van de andere kant van de Rijn is gevuurd en vanaf een hoger gelegen plaats. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vandalen gepakt in Katwijk KATWIJK - De politie van Kat wijk heeft het afgelopen weekein de tien mannen, allen afkomstig uit Katwijk, aangehouden die er van worden verdacht in de bad plaats vernielingen te hebben aan gericht. Zes mannen in de leeftijd van 14 tot 16 jaar werden zaterdagavond aangehouden nadat zij een tele fooncel in de Elleboogstraat had den vernield. Het viertal is na ver hoor op het politiebureau door hun ouders opgehaald. Zondagnacht hield de politie vier mannen aan. Volgens de Kat- wijkse politie trapte in de omge ving van het winkelcentrum aan het Taatedam een groep van 30 tot 40 mannen herrie. Tegen alles wat los en vast zat werd aangetrapt, vernielingen werden aangericht en een meisje werd van haar fiets ge trokken. De politie heeft, met inzet van een politiehond, vier mannen van 18 tot 20 jaar aangehouden. eerder de neiging hebben de benadering in een hokje te stoppen. Vergeten wordt dan dat intercultureel onderwijs herken baar moet zyn in het hele reilen en zeilen van een school en dus ook in het schoolwerkplan. Wat nu pre cies in het leerplan moet worden opgenomen is zeker niet makke lijk. Daarom is deze studiedag ook zo belangrijk". De gedeputeerde benadrukte dat intercultureel onderwijs pas aan zijn doelstelling kan beantwoor den als iedereen die er bij is be trokken zich ervoor inspant. Voor al ouders, maar ook politici, zijn volgens Günther vaak niet goed op de hoogte van wat het leven in een multiculturele samenleving in houdt. Aanleiding tot het houden van de studiedag - een Alphense pri meur - is de nieuwe wet op het ba sisonderwijs. Daarin staat dat in tercultureel onderwijs onderdeel moet zijn van het schoolwerkplan. De leerkrachten hebben zich kunnen inschrijven op vijf thema- groepen. Daarin worden onder meer de vragen wat intercultureel onderwijs is en welke leermidde len het beste kunnen worden ge bruikt, aan de orde gesteld. In de lunchpauze konden de deelnemers kennismaken met organisaties als de Stichting Alphen tegen Apart heid en Racisme en de stichting Volwassenen Educatie. Vanavond wordt een forum gehouden waar ook niet-leerkrachten welkom zijn. De totale kosten van de dag, on geveer 25.000 gulden, heeft de ge meente - organisator van de dag - voor het grootste gedeelte voor haar rekening genomen. INBRAAK - In een woning aan de Tasmanstraat in Lisse is zaterdag nacht ingebroken. De dieven kwa men binnen nadat zij het boven licht aan de achterzijde van de wo ning hadden geforceerd. Volgens de Lissese politie werd in het huis een enorme ravage aan gericht. Wat er precies is ont vreemd, is nog niet bekend. 'Enorme drukte in weekeinde steun in de rug' NOORDWIJK - Ongeveer hon derdduizend mensen hebben het afgelopen weekeinde de bos- wachterijen en natuurterreinen van Staatsbosbeheer bezocht. Ge woonlijk komen in een weekeinde zo'n 30.000 mensen naar de bossen die Staatsbosbeheer in beheer heeft. Ook in het Noordwijkse na tuurgebied Hollands Duin was het veel drukker dan in een doorsnee- weekeinde. Medewerkers van Staatsbosbeheer haalden er ruim 1.600 handtekeningen op tegen het plan van het rijk om het terreinbe heer (900 werknemers) te privatise- De bezoekers hebben volgens een woordvoerster een goede in druk gekregen van de noodzaak om het onderhoud van bossen en andere natuurterreinen in over heidshanden te houden. De dienst commissies van Staatsbosbeheer beschouwen de 'overweldigende opkomst' als een flinke steun in de rug om het terreinbeheer bij Staatsbosbeheer te houden. De in het weekeinde verzamelde handte keningen worden woensdag aan de Tweede Kamer aangeboden. De Noordwijkse boswachter M. Gielen is tevreden over het aantal ingezamelde handtekeningen. "Ons gebied heeft 36 ingangen, maar we hebben maar bij één in gang handtekeningen opgehaald. Zaterdag was het tamelijk rustig - het is op zaterdagen nooit erg druk - maar zondag haalden we ruim 1200 handtekeningen op". Volgens Gielen beseffen veel mensen niet hoe ernstig de gevol gen kunnen zijn als de overheid haar plannen met Staatsbosbeheer doorzet. "Anders hadden er dit weekeinde nog veel m RIJNSBURG - Een groot succes. Dat mag de Rijns- burgse bloembindcursus wel worden genoemd. Ruim 6000 cursisten hebben de afgelopen 41 jaar deze cursus met goed gevolg afgerond. "Een aantal waar we uiter aard ontzettend trots op zijn", aldus Piet van Rhijn, secretaris van de bloembindcursus. De opleiding tot 'binder' is een van de vele activiteiten van de Rijnsburgse afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). Ook voor de cursus die deze maanden wordt gehouden, bestond weer een enorme be langstelling. Zoveel zelfs dat de cursusleiding vorig najaar be sloot om de 160 cursisten te ver delen over drie avonden per week. "Want zo'n groot aantal hebben we er in die 41 jaar nog nooit gehad", aldus Van Rhijn. De bloembindcursus is in 1946 min of meer uit nood ontstaan. De Rijnsburgse bloemenhande laren die hun produkten elders gingen uitventen, moesten op last van de overheid in het bezit zijn van een bindersdiploma. Hadden ze dat papiertje niet, dan was het hun niet toegestaan om hun bloemen aan de man te brengen. "De toenmalige 'Klein Hande laren Vereniging' zette daarom in samenwerking met de Rijns burgse tuinbouwschool een bloembindcursus op. De cursis ten werden in die tijd opgeleid voor een door het rijk erkend di ploma, zodat ze na het behalen van het felbegeerde papier weer de weg op konden om hun han del te slijten", vertelt Piet van Rhijn. Inmiddels is er veel veranderd in de bloemenwereld. De 'Klein Handelaren Vereniging' is ter ziele en ook de verplichting voor de handelaren om een 'binders diploma' te behalen bestaat al lang niet meer. Maar de bloem bindcursus is gebleven en de be langstelling om mee te doen is nog steeds zeer groot. Volgens Piet van Rhijn is die overweldigende belangstelling begrijpelijk. "Want", zegt hij, "de cursus bestaat vrijwel geheel uit praktijklessen en daar is toch veel meer interesse voor dan voor gortdroge theorie". Om aan de cursus te kunnen meedoen hoeven de deelnemers niet per se over 'groene vingers' te beschik ken. "Iedereen die van bloemen houdtt kan meedoen. Ook dat is volgens ons een van de redenen van het grote succes van de cur- Dat laatste in tegenstelling tot bijvoorbeeld de bloembindcur sus in Aalsmeer. Op die cursus zijn de deelnemers veel vakge- richter bezig en krijgen ze ook veel meer theorie, zodat 'gewone liefhebbers' al snel afhaken of el ders een opleiding gaan volgen. De bloembindcursus in Rijns burg heeft zich inmiddels een flinke bekendheid verworven. De deelnemers aan de 18 weken durende cursus komen niet al leen uit Rijnsburg en directe om geving, maar ook uit Amster dam, Rotterdam en Aalsmeer. "Sommigen hebben er twee uur reizen per avond voor over om de lessen te volgen. Dat zegt wel iets over de kwaliteit van onze cur sus", zegt Piet van Rhijn. De lessen worden gegeven door de bekende arrangeurs Her man van den Berg uit Wassenaar en Wil Peppelenbos uit Rijns- burg. "Vooral Van den Berg is een vakman op zijn gebied. Hij is hoofdarrangeur van het Rijns burgse corso, maar ook elders heeft hij zijn sporen verdiend bij het opbouwen van bloementen toonstellingen. Zoals onlangs nog in Israël", vertelt Van Rhijn, "Daar heeft Van den Berg een grote bloemenexpositie ver zorgd. Maar ook Wil Peppelen- bos kent de kneepjes van het vak, zodat we twee docenten hebben waar de deelnemers heel wat van opsteken". De bloemenveiling Flora in Rijnsburg biedt de cursisten on derdak. Vol lof praat Van Rhijn over de medewerking van de Flora-directie. "We maken ge bruik van een leslokaal, van de koelcellen en van de kantine als we trek in een bakje koffie. We hoeven bij wijze van spreken De laatste hand wordt gelegd bloembindcursus in Rijnsburg. maar te kikken en het wordt al geregeld". De cursus van dit seizoen is bijna afgelopen. De cursisten hebben nog enkele weken hard werken voor de boeg. Dit vooral met het oog op zaterdag 4 april. Dan wordt weer de traditionele actiedag 'Kom in de Kas' gehou den. Ook de bloembindcursusis- ten leveren een bijdrag aan het welslagen van dat evenement: in een van de kassen van het Flora veilingcomplex worden die dag de fraaie werkstukken van de cursisten tentoongesteld. De werkstukken worden in de week voor 'Kom in de Kas' ge maakt. Ze worden vervolgens door een jury beoordeeld. In te genstelling tot andere jaren zal dat dit keer geen jury zijn die be staat uit mensen uit het 'vak'. Er is een beroep gedaan op acht burgemeesters uit de duin- en bollenstreek: mevrouw Hen- drickx-Vlaar uit Warmond en haar mannelijke collega's Goe- koop (Leiden), Bos (Katwijk), Bonnike (Noord wijk), Sinke (Valkenburg), Jonkman (Rijns burg), Scheenstra (Oegstgeest) en Van der Kroft (Lisse). "We zijn op dat idee gekomen door het initiatief van Jaap Kooy uit Lisse, die twee jaar geleden aantal burgemeestersvrouwen uit de streek kerstbomen liet ver sieren. Het leek ons aardig om nu de burgemeesters te vragen om een keertje voor ons aan het werk te gaan. Tenslotte komen ze niet voor niets uit een 'groene streek' en behoren ze een beetje te weten wat er te koop is op het gebied van bollen en bloemen", aldus Van Rhijn. De burgemees ters hebben volgens Van Rhijn inmiddels alle acht hun mede werking toegezegd. Op 4 april tusen 10.00 en 16.00 uur worden de werkstukken in een van de plantenkassen ten toongesteld. De expositie is een van de vele activiteiten die op die dag in de streek worden gehou den. Vele bedrijven in Rijnsburg en omgeving zijn op de Kom in de Kas-dag te bezichtigen. Wie wil deelnemen aan de eerstvolgende bloembindcursus in Rijnsburg - die begint in sep tember - kan zich nu al opgeven bij secretaris Piet van Rhijn. Zijn telefoonnummer is 01718-74517. Het cursusgeld bedraagt voor be ginners 275 gulden en voor gevorderden 350 gulden. De deelnemers aan de zogenaamde fantasiecursus betalen 425 gul den. In dat lesgeld is alles inbe grepen. Dus ook de bloemen die verwerkt worden. "We hebben het lesgeld relatief laag kunnen houden omdat we bijvoorbeeld de bloemen 'onder de klok' laten inkopen door Wim van den Eijkel. In overleg met de docenten wordt bekeken welke bloemen er nodig zijn in een be paalde week en Van den Eijkel zorgt er vervolgens voor dat wij de beschikking krijgen over het materiaal", vertelt Van Rhijn. KEES VAN KUILENBURG Westland In de bloemenveiling Westland in Naaldwijk wordt op zaterdag 20 en zondag 21 maart weer de jaarlijkse groente- en bloemen tentoonstelling gehouden. De or ganisatoren hebben gekozen voor het thema '100 jaar de klok rond' omdat de Nederlandsp tuinbouwveilingen dit jaar 100 jaar bestaan. In de 12.000 vierkante meter grote expositieruimte zijn onder meer twee reusachtige pyrami- den te zien, bestaande uit hon derden kisten met de mooiste Hollandse groenten. Wat de ten toongestelde bloemen betreft is vooral het 'azaleadal' de moeite waard. In de hal worden twee dij ken en een brug aangelegd van waaraf de bezoekers een mooi uitzicht hebben op een zee van azalea's. De Noordwijkse bloemist Wim Siemerink heeft het ontwerp voor de tentoonstelling gemaakt. Overigens hebben de organisato ren te kampen met de gevolgen van de strenge winter. De kans is erg groot dat de Nederlandse kwekers niet voldoende graszo den kunnen leveren. Volgens Siemerink is het evenwel moge lijk zoden te importeren. Boven dien ligt er een alternatief plan klaar waarbij de zoden worden vervangen door gravel en andere materialen. Dit 'groenfestijn', dat jaarlijks 50.000 bezoekers trekt, is op za terdag van 09.00 tot 23.00 uur en op zondag van 09.00 tot 18.00 uur geopend. De toegangsprijs be draagt voor volwassenen 7 gul den, voor kinderen 2,50 gulden. Houders van een 65 pluskaart be talen 4 gulden. ons natuurgebied bezocht en een handtekening gezet". De Noordwijkse boswachter wijst erop dat uitbesteden van het bosonderhoud aan particuliere be drijven funest is. "De mensen van Staatsbosbeheer kennen het ter rein door en door en steken er veel liefde en vrije tijd in. Particuliere bedrijven hebben die tijd er niet voor over, die moeten geld verdie nen. Een natuurgebied heeft zorg en toewijding nodig". Volgens Gielen gaat een bos waarin geen boswachter meer rondloopt die de mensen informa tie kan geven onherroepelijk achteruit. "De betrokkenheid bij de kennis van de natuur loopt te rug. Er zal meer schade worden aangericht, alleen al door het ge brek aan kennis", aldus de Noord wijkse boswachter. Ook de stichting Kritisch Bosbe heer verzet zich tegen de plannen van het rijk. "Als Staatsbosbeheer wordt geprivatiseerd is de ramp helemaal niet meer te overzien. Dan zullen de werkzaamheden in bossen worden gedaan door cul tuurtechnische bedrijven. De naam zegt het al. Déze bedrijven hebben geen enkel belang bij na tuur. Ze willen zo gemakkelijk mo gelijk hun onrendabele bedrijfstak uitoefenen". Dat verklaarde zater dag een woordvoerder van de Stichting Kritisch Bosbeheer. Boswachter Gielen vindt het jammer dat er door de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout niet tegen de privatiseringsplan nen wordt geprotesteerd. "We heb ben burgemeester Bonnike van Noordwijk benaderd, maar die voelde daar niets voor. Ik doe niet mee aan acties, zei hij. Dat viel ons wel tegen van hem. Een burge meester moet toch voor de natuur gebieden in zijn gemeente en de mensen die daar werken opko men?" MAANDAG Leiden Restaurant Posthof- Wassenaarseweg 1, ruil-, contact- en veilingavond De Post zegelvrienden, 19.30 i Kapelzaal K&O - Oude Vest, concert Ronald Brautigam, 20.15 uur. Leiderdorp baay, 20 u Gemeentehuis - Statendaalder, raads commissie verkeer over stoplichten En- gelendaal, 20 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 9, verkie zingsavond politieke partijen Oegst geest met diverse sprekers alle partijen, DINSDAG Leiden Caeciliastraat 18 - bijeenkomst met vrouwelijke kandidaten voor de provin ciale statenverkiezingen, 9.30 uur. Aula Gebouw 50 AZL - Wassenaarse weg 6, voorlichtingsavond voor diabe tes, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansen voor ouderen, 14 uur, belastingspree kuur 9-12 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw - Dorpstraat 55, BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. ONGÊVALLENDIENST - Dagelijks' Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdoic AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER - Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch' adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. /ROUWENTELEFOON SEKSUEEE GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17 woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel Ruiten bordeel Hazerswoude ingegooid HAZERSWOUDE - Bij het bor deel Rijndijk 21 in Hazerswoude zijn de afgelopen nacht stenen door de ruit gegooid. De politie in Hazerswoude kon vanochtend nog geen mededelingen doen over de schade die daardoor is ontstaan. Het sekshuis staat de laatste we ken in de belangstelling omdat de gemeente plannen heeft om het pand te onteigenen. Er zou een weg moeten komen op de plaats van het bordeel. Vorige week woensdag brak een brandje uit in het gebouwtje door een defect aan de cv-ketel. ALPHEN AAN DEN RIJN - De in gangsdatum voor de fusie van de energie- en waterbedrijven in het noordelijke deel van Zuid-Holland staat nog lang niet vast. Tegenwer king wordt verwacht van de twin tig bij het Energiebedrijf Rijnland (EBR) aangesloten gemeenten. De ze gemeenschappelijke regeling moet bij een fusie met ingang van 1988 worden omgezet in een zelf standiger naamloze vennootschap. "Het zal niet gemakkelijk zijn de bij het EBR aangesloten gemeen- ten te overtuigen", zegt K.H. Molle- ma. Deze Alphense wethouder heeft zitting in de stuurgroep voor de herstructurering van de nutsbe drijven. "Wanneer gemeenten een maal gewend zijn aan een gemeen schappelijke regeling, wordt niét zomaar overgestapt op een ven- pootschapsstructuur". Vooral in verband met de grote rechtsonzekerheid voor de onge veer duizend personeelsleden van de betrokken tien kleine nutsbe drijven in de regio wil Mollema vasthouden aan een ingangsdatum van 1 januari volgend jaar. Er val len geen gedwongen ontslagen. Het Alphense GEB heeft ongeveer honderd werknemers. Ook zij zijn na de fusie geen ambtenaar meer, maar mogen toch blijven deelne men aan de pensioenregeling. Met de vakbonden wordt getracht een sociaal plan op te stellen. Het nieuwe nutsbedrijf krijgt straks een verzorgingsgebied met 190.000 aansluitingen vanaf Wasse naar, de duin- en bollenstreek met Leiden en Alphen tot aan Gouda. De activiteiten richten zich op de distributie van gas en elektricitéit, de produktie en distributie van drinkwater en het beheren van de stadsverwarming in Leiden. Voor alsnog wordt de exploitatie van de diverse kabelnetten in het noorde lijk deel van de provincie buiten bedrijf gehouden. Voor de verbuikers van gas, wa ter en elektriciteit verandert er weinig. De huidige kantoren blij ven steunpunten, evenals de vier districtskantoren. Het publiek kan er terecht voor klachten en service. Het streven is kostendekkende ta rieven te berekenen. Van winstaf drachten naar de gemeenten toe is na de fusie geen sprake meer. Voor sommige verbruikers zit er mogelijk een tariefsverlaging in. Op den duur wel te verstaan, want ter overbrugging van weggevallen energiewinsten blijven de eerste jaren bedragen in de diverse ge meentekassen vloeien. De gemeen te Alphen, gewend aan een jaarlijk se overwinst van 1,9 miljoen gul den, krijgt het eerste jaar bijna 1,5 miljoen gulden uitgekeerd. Deze tegemoetkoming wordt in tien jaar tijd geleidelijk afgebouwd. De fusie van de nutsbedrijven wordt van rijkswege opgelegd. Daar is al een wet voor in de maak, maar de bedrijven in noordelijk Zuid-Holland verkiezen vrijwillige samenwerking boven een strak vastgestelde. De stuurgroep voor de fusie heeft een zogeheten struc- tuur-nv voor ogen met een van overheidswege benoemde raad van commissarissen. Ook in het voorstel aan de Alphense gemeen teraad wordt gesteld dat daarmee zowel de democratische controle als de doelmatigheid wordt ge waarborgd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6