In basisonderwijs na 1990 toename werkgelegenheid actief in vrije tijd Ongezellig leeg op Modetrend987 Scholen vragen aandacht voor problemen speciaal onderwijs MAANDAG 9 MAART 1987 Optimisme bij Leidse Pabo LEIDEN/OEGSTGEEST - Vanaf 1991 is er behoefte aan meer leerkrachten. Om dat de kans op werk als ge volg van het dalend aantal leerlingen zo gering was, hebben veel jongeren van een Pabo-opleiding tot le raar in het basisonderwijs afgezien. Dat heeft ertoe ge leid dat het aantal leerlin gen op Pabo's in de loop der jaren flink is gedaald. Aan de andere kant blijkt het aantal geboorten nu weer langzaam te stijgen zodat er over een aantal jaren meer kinderen de scholen zullen bevolken. door Dorith Ligtvoet Directies van Pabo's in Leiden en Oegstgeest voorzien problemen als nu geen maatregelen worden geno men. Directeur L. Erades van de Leidse Pabo aan het Galgewater, baseert zijn conclusies op een rap port van de Commissie Prognose Primair Onderwijs. Deze commis sie geeft elk jaar de vooruitzichten voor de werkgelegenheid in het ba sisonderwijs. Naast het ministerie van onderwijs hebben verschillen de onderwijsvakorganisaties en vertegenwoordigers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zit ting in deze commissie. Erades is zeer verheugd over de uitkomsten van het rapport. "We zouden op dit moment twee maal zoveel studenten moeten plaatsen om in 1991 aan de vraag te kunnen voldoen", zegt Erades. Hij ver volgt: "Het tekort aan leerkrachten zal voor Zeeland en Zuid-Holland zelfs het grootst uitvallen. Tegen mensen die onze informatie avonden bezoeken, kunnen we zeggen dat ze na onze vierjarige op leiding direct aan de slag kunnen". Adjunct-directeur A. van Dijk van de Oegstgeester Pabo, die een samenvatting van het rapport on der ogen heeft gehad, is wat voor zichtiger: "Nieuwe bezuinigings maatregelen van Deetman zijn niet in de prognose opgenomen. Hier door kan de behoefte aan leer krachten lager uitvallen. Maar waarschijnlijk studeren er in 1991 te weinig mensen af om het tekort aan te vullen". Van Dijk noemt de kleutermaat regel een van de bezuinigingsmaat regelen waarmee geen rekening is gehouden in het rapport. Volgens deze regeling zijn scholen vrij om te kiezen of ze kleuters minder les geven of de klassen vergroten. Dat leidt tot een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in het on derwijs. "Indien deze bezuini gingsmaatregel in de prognose was opgenomen, waren de cijfers zeker minder gunstig geweest", aldus Van Dijk-. De Leidse Pabo bereidt zich evenwel voor op de verwachte stij ging van de werkgelegenheid in het basisonderwijs. Zo worden er in Leiden bijvoorbeeld herintre- dingscursussen gegeven. Die zijn bestemd voor mensen die vijf jaar of langer geen les hebben gegeven en graag weer aan de slag willen. Eigenlijk bestaan deze cursussen al langer. De Pabo is ermee begon nen, omdat de gemeente klaagde over een gebrek aan goede inval lers. "Maar de cursussen vormen ook een oplossing voor het toe komstig tekort aan leerkrachten. De invallers kunnen over een paar jaar volledig aan de slag", denkt Erades. Ook begint de Pabo vanaf 23 maart met cursussen voor mensen boven de 21 jaar. Volgens Erades zijn deze cursussen bestemd voor mensen die al enkele jaren van school af zijn en niet de vereiste pa pieren op zak hebben om de Pabo opleiding te kunnen volgen. Na de cursus kunnen ze de opleiding makkelijker volgen. Daardoor val len er minder af, zodat het aantal onderwijsgevenden toeneemt. M. van Krimpen, die als af gevaardigde van een Pabo-docen tenorganisatie lid is van de com missie, vindt dat de directeuren te vroeg juichen. "De situatie nu ziet er gunstiger uit, maar zeker tot 1991 blijft de werkloosheid onder leerkrachten hoog". Aan de hand van gegevens uit het rapport toont hij aan dat de LEIDEN- Modetrend '87, onder die noemer presenteerden zich gisteren in de Groenoordhallen een Katwijkse en een aantal Leidse mode-ondernemingen. Een ambitieus plan voor zo'n grote hal, maar de organisatoren hadden Gerard Joling en Lee To wers gecontracteerd als extra lokkers. Zij zouderi moeten zor gen voor een uitverkocht huis. Dat viel evenwel tegen. Op de tri bunes was het ongezellig leeg, al leen de stoelen direct rond het grote podium waren vrijwel alle maal bezet. Dat was jammer want Henny's Rits, Leather Fashion, Boetiek Charly, Spaghetty Fashion, Pret ty Girl en De Bruidshoek zorg den - wel driekwartier na de ge noemde aanvangstijd - voor een aantrekkelijke show. Vrije- tijdskleding, gepresenteerd in leuke kleurblokken, kwam van Henny's Rits. Kaki, blauwe, zwarte en grijze denim, wit en bruin, alle trends van western tot safari kwamen aan bod. Opval lend was een bruin pak met een 7/8 broek en een nauwaanslui- tende trui vari een soepel mate riaal, gecompleteerd door een grote witte ceintuur. Dat joggingkleding modekle- ding is, liet daarna Boetiek Char ly zien. Trainingspakken in felle kleuren met leuke opdrukken werden met de bijpassende spor tieve zwier gepresenteerd. Toch werd de zaal pas echt wakker toen het optreden van Gerard Joling werd aangekon digd. Meisjes gingen bloemen aanbieden, stapten het toneel op om met hem te worden gefotoga- feerd. Enfin, de hele heldenvere ringstoestand. Het was daarna voor de model len eigenlijk een ondankbare taak om de prachtige badmode van Pretty Girl te presenteren. Ondanks de sexy goudkleurige badpakken, de glanzende hoog- opgesneden modellen, de twee- delers in jaren vijftig stijl en de geraffineerde zwarte en zwart witte strand-outfits kon er maar een mager applausje af. Daarna was de beurt aan Spag hetty Fashion met stijlvolle wij de, vrij lange rokken en mooie blouses en Leather Fashion. En de nauwaansluitende lijn, die een onderdeel van het mode beeld is, komt natuurlijk erg mooi tot z'n recht in leder. Ge heel volgens de traditie vormden bruiden het slotstuk van een goe de maar wel wat lange show, waarin naast Joling ook Lee To wers en drie eigen (Leidse) ar tiesten optraden om de pauzes tussen de verkleedpartijen op te vullen. HENRIËTTE V.D. HOEVEN LEIDEN - Vijftien scholen voor speciaal onderwijs in Leiden, Oegstgeest en Katwijk, vragen ou ders van leerlingen in actie te ko men tegen de problemen in het speciaal onderwijs. De ouders wordt in een vandaag verzonden brief verzocht aan de bel te trekken bij de onderwijsspecialisten van de verschillende fracties in de Twee de Kamer. De scholen zelf willen een nieuw zwartboek samenstellen over de moeilijkheden waarmee zij hebben te kampen. Het speciaal onderwijs onder vindt net als de gewone basisscho len veel hinder van de zogeheten vervangingsmaatregel. Deze maat-" r^gel houdt in dat scholen leer krachten die ziek zijn of verlof heb ben, pas na twee dagen en in som mige gevallen pas na drie dagen, mogen vervangen. Door het tekort aan leerkrachten dat daardoor ontstaat, zien scholen zich genoodzaakt klassen samen te voegen of soms zelfs leerlingen naar huis te sturen. De gemeente Leiden heeft weliswaar bij wijze van noodoplossing geld beschik baar gesteld om vervangers aan te stellen. Maar hiervan kunnen scho len pas gebruikmaken wanneer er verschillende onderwijzers tegelijk ziek zijn. Bovendien is het een tij delijke maatregel. Daarnaast wordt het speciaal on derwijs nog geplaagd door het te rugdraaien van de teldatum voor leerlingen van 1 april naar 16 ja nuari. In tegenstelling tot het nor male basisonderwijs, kunnen leer lingen gedurende het hele jaar in werkgelegenheid vooral toeneemt door een stijging van het aantal deeltijdbanen. "Vanaf 1988 kan 75 procent van de afgestudeerden een baan vinden binnen het onderwijs. Deze leerkrachten zullen echter bijna allemaal tevreden moeten zijn met een parttime baan. Het is de vraag of zij dat verlangen". De groei van het aantal fulltime banen voor afgestudeerden blijft gering. Dat wordt veroorzaakt door het grote aantal parttimers dat reeds in het onderwijs werkzaam is. "Daar zijn mensen bij die hele dagen aan de slag willen. Als zij 30 of 40 uur gaan werken, zullen de schoolverlaters op hun beurt moe ten wachten en eerst in deeltijd moeten werken". Hij begrijpt dat de directeuren de cijfers gunstig interpreteren, maar keurt dat af. "De Pabo's heb ben er belang bij dat studenten weer aan het werk komen. Het be tekent werkgelegenheid voor de Pabodocenten. Maar in de afgelo pen jaren is een enorme reserve aan leerkrachten opgebouwd. Vol gens het ministerie van onderwijs moet eerst dit overschot aan leer krachten verdwijnen, voordat op grote schaal nieuwe studenten worden opgeleid". Erades en Van Dijk zijn optimis tischer. "Als Deetman geen nieuwe bezuinigingen doorvoert, zal er in 1991 een tekort zijn aan leerkrach ten. Zelfs als parttimers langer wil len gaan werken, zal het aantal af gestudeerde Pabostudenten te ge ring zijn om het tekort op te van gen". Directeur L. Erades van de Leidse Pabo aan het Galgewater: 'Tegen mensen die onze informatie avonden bezoeken, kunnen we zeggen jarige opleiding di rect aan de slag kun nen. (foto Wim Dijkman) het speciaal onderwijs worden ge plaatst. In januari zijn er daardoor vaak minder leerlingen dan in april. Door het aantal leerlingen in januari te tellen, en daar vervol gens het aantal leerkrachten op toe te wijzen, kunnen speciale scholen over minder onderwijzers beschik ken dan in voorgaande jaren. Op de lom-scholen in Leiden zullen hierdoor drie leerkrachten moeten verdwijnen. De helft van de scholen voor spe ciaal onderwijs wordt bovendien nog geconfronteerd met het terug draaien van het aantal extra uren voor vakonderwijs. De kans be staat voorts dat ouders een eigen bijdrage in de vervoerskosten van hun kinderen moeten betalen van maximaal 1200 gulden per jaar. Kampioenen bij twee toernooien in Leiden LEIDEN - Het jaarlijks schoolvol- leybaltoernooi en het Leids Kam pioenschap Zaalvoetbal buurt- en clubhuizen zijn vrijdag gespeeld. Bij het voetbalevenement werden de jongens van het Mierennest in de leeftijdsklasse 10 tot 12 jaar eer ste. Bij de 13- tot 15-jarigen ging Op Eigen Wieken met de eer strijken. Bij de meisjes deed slechts een leeftijdsgroep mee: de 13- tot 15-ja rigen. Vogelvlucht behaalde de eerste plaats. De jongens van de Vlietschans werden eerste tijdens het volley baltoernooi. Ook de meisjes van de Vlietschans werden nummer een. De jongens van de Rembrandt Scholengemeenschap werden eer ste in de tweede klasse. Zinloze vlucht LEIDEN - Een 23-jarige Noordwij- ker is in de nacht van vrijdag op zaterdag niet ver gekomen nadat hij, by het zien van een politiewa gen, op de vlucht sloeg. De man, die volgens de politie onder in vloed van alcohol reed, gaf op de Haarlemmerstraat vol gas toen hij de politie in het oog kreeg. Hij scheurde weg ,over de Turf markt en de Nieuwe Beesten markt. Maar op de Lammermarkt eindigde zijn rit nadat zijn auto op zijn kant vloog, waarna de politie weinig moeite meer had om hem in te rekenen. Bij de vlucht is overi gens niemand gewond geraakt. Klussen Het Stedelijk Volwassenen- werk houdt donderdag 12 maart een kliLSsencursus voor vrouwen. Deze cursussen zijn bedoeld voor vrouwen die het leuk vinden een voudige karweitjes zelf op te knappen. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten. Belangstel lenden kunnen de lessen op don derdagen volgen van 13.30 tot 15.30 uur of van 19.30 tot 21.30 uur. De cursus heeft plaats in het Volkshuis, Apothekersdijk 33a. Belangstellenden kunnen zich aanmelden onder telefoonnum mer 149180. Volksdansen Volksdansen voor ouderen kan elke dinsdag in dienstencentrum De Linde in de Herenstraat 64. Leeftijd vanaf 55 jaar. Aanvang 9.45 uur. Voor meer informatie tel. 144112. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land, afdeling Leiden, houd dinsdag een voorlichtingsavond voor diabetes in de aula van ge bouw 50 van het AZL, Wasse naarseweg 6. Diëtiste mn G.I. Struyk-Wielinga houdt tij dens de avond een spreekbeur over voeding en dieet. De vang is 20.00 uur. Feestavond SSL De Stichting Surinamers Leiden houdt op zaterdag een feest avond met Indian Eagles in het Antonius Clubgebouw Lange Mare 43. Vanaf 21.00 uur is ie dereen van harte welkom. Voor inlichtingen 219946. Filosofie Het instituut voor Alternatieve Educatie (IAE) te Leiden star een dezer weken een cursus onde het motto 'Een praktische filoso fie voor uw toekomst'. Door mid del van workshops over muziek theater, 'Essence Art' en medid tietechnieken worden onderwer pen belicht als de menselijke ra, creatief denken, lichaamstaal en menselijke relaties. Voor verdere informatie kunt u bellen met het Instituut voor Al ternatieve Educatie, op werkda gen tussen 19.00 - 21.00 uur, tel. 071-144198. Open school In de hal van het stadhuis wordt van 12 maart tot eind april een tentoonstelling gehou den over de Open School. Dit is een instituut waar opleidingen worden gegeven aan volwasse nen die vroeger niet de gelegen heid hebben gehad voldoende on derwijs te volgen. De tentoonstel ling is te bezichtigen gedurende de uren dat het stadhuis open is; van 08.30 tot 16.30 uur. Jazz Vrijdag 13 maart wordt brasserie Le Bambou aan de He renstraat 1 een jazz-avond ge houden met medewerking va het Han v.d. Rhee/Bob Rigte kwintet. Onder meer wordt swin gende hard-bop ten gehore ge bracht. Het optreden begint 21.30 uur. Bijeenkomsten in kader van provinciale verkiezingen LEIDEN - In het Antonius-club- huis aan de Lange Mare wordt don derdag een verkiezingsavond ge houden. Vertegenwoordigers van CDA, PvdA, WD, D66, SGP en Klein Links gaan met elkaar in de bat onder leiding van de journalist John Kroon. De volgende onder werpen zullen daarbij aan de orde komen: milieu, ruimtelijke orde ning en ouderenbeleid, afgewis seld met muziek. Aanvang 20.00 De seniorengroep van de PvdA houdt vrijdag twee verkiezingsbij eenkomsten met medewerking van de commissaris van de konin gen, S. Patijn, gedeputeerde J. Boone en de kandidaten voor de provinciale staten M. Coomans en T. Roes. De eerste bijeenkomst heeft om 14.30 uur plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk, de tweede om 16.00 in het gebouw van wijkvereniging Actief, Berla- gestraat 14. Leidse gewekt door ongenode bezoekers LEIDEN - Een 63-jarige bewoon ster van de Nieuwe Rijn is gisteren de dag op een weinig vrolijke wijze begonnen. De vrouw werd om streeks half tien gewekt door gelui den in haar woning. Ze dacht aan vankelijk dat het haar zoon was, maar besloot toch een kijkje te ne- Ze kwam in haar kamer een on bekende man tegen die veront schuldigend opmerkte dat hij op zoek was naar een andere woning. Hij vertrok vervolgens snel. Met een gouden horloge, een gouden slavenarmband, een bedrag van 25 gulden, een flesje rum en een da mesfiets, naar later bleek. De man had trouwens een veel grotere buit op het oog gehad. Op tafel had hij in een tas allerlei ande re spullen klaargezet, zoals etens waar, een fototoestel, een cassette recorder en een jas. In zijn haast had hij die maar laten staan. Pak slaag voor fietser LEIDEN - Een 20-jarige man uit Oegstgeest heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 23-jarige Leidenaar in elkaar geslagen. Dat heeft hij naar zijn zeggen gedaan omdat de Leidenaar geen licht op zijn fiets had. De politie trof de 23-jarige man aan in het gezelschap van zijn vriendin op de hoek van de Mar- nixstraat en de Willem de Zwijger laan. De Leidenaar had een hoofd wond. Dankzij een beschrijving van het kenteken, kon de politie Ja- ter die nacht de Oegstgeestenaar aanhouden in zijn woning. Volgens de politie was hij niet onder in vloed van alcohol. S LEIDEN - In het kader van de internationale Vrouwendag werden gisteren ook in Leiden tal van activiteiten gehouden. Zowel in het Buurthuis 't Spoortje als in het Leidse Volkshuis werden in het kader van de Vrouwendag uiteenlopende activiteiten gehouden. Later op de dag opende het Vrouwencentrum zijn deuren voor onder meer een optreden van de band 'Mamma's got a headache'. In het Volkshuis werd een spreekbeurt gehouden door wethouder Van Dongen. Zij verrichtte de opening van de bijeenkomst in het Volkshuis, (zie foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5