Nodige missers op atletiekfestival Riethoven heeft ploeg rond Minieme zege van Philidor Mart Moraal heeft moraal Supporters van Utrecht willen naar FC Den Haag Marjan Olyslager wél tevreden Wubben verbaast peloton PAGINA 18 MAANDAG 9 MAART 1987 Toch met vrouwenformatie in peloton LEIDEN - Terwijl hun collega's van LSG vrij kansloos met SV2-V2 onderuit gingen bij Amstelveen, hebben de schakers van Philidor zich met kunst en vliegwerk door de tweede ronde van de landelijke bekerstrijd weten te worstelen. Te gen oud-hoofklasser Utrecht boek ten de Leidenaars, in een wedstrijd die voor hetzelfde geld in een on gunstig gelijkspel of een nederlaag was uitgepakt, een nipte IV2-2V2 winst. LSG was een maatje te klein voor hoofdklasser Amstelveen. Wel wist Wim Heemskerk zijn, vooral via KNSB-partijen danig omhoog gekrikte rating nu ook te gen een "zware jongen" nadrukke lijk te bevestigen. In het duel met Gert Pieterse kon de Rijnsburger zonder al te grote problemen de re misemarge handhaven. Bij de ove rige partijen lagen de verhoudin gen duidelijker. Jan Tolenaar zag zich vanuit de opening vrij regel matig opgerold, al miste hij in het eindspel nog enkele onverwachte kansjes op beter. Leon Konings en Adriaan Clemens wisten zich ge ruime tijd nog redelik staande te houden, maar zij gingen na het kie zen van een verkeerd plan alsnog voor de bijl: ZV2-V2 ten gunste van Amstelveen. SQUASH, WARMOND) - Babette Hoogendoorn heeft gisteren het vijfde van een serie van zes satel- liettoernooien squash gewonnen. De speelster uit Hilvarenbeek ze gevierde in de finale over de Au stralische Rae Anderson. Door die overwinning (13-15, 15-10, 15-7 en 15-13) versterkte Hoogendoorn haar leidende positie in de compe- Op het mondiale atletiekfestival ging het afgelopen weekeinde na melijk nogal wat mis. Een veel te ruim bemeten tijdschema bijvoor beeld was er de oorzaak van dat de wachttijden soms dusdanig oplie pen dat de concentratie van veel at leten welhaast moest verslappen. Dat was onder meer het geval bij het verspringen voor mannen dat een buitengewoon langdradige aangelegenheid werd. Frans Maas doolde vrijdagavond tijdens de kwalifïcatiestrijd urenlang rond in het bijna lege Dome „en tegen de tijd dat de finale begon, was ik ge woon doodop". Maas nam in Indianapolis de plaats in van zijn landgenoot Emiel Mellaard die twee weken geleden in Liévin de grootste teleurstelling uit zijn nog prille atletiekloopbaan beleefde. Op de Europese titel strijd, waar de nationale record houder Mellaard zich niet eens voor de eindstrijd wist te plaatsen, ontbrak de in Amerika (El Paso) Tweeling Soh naar Rotterdam TOKIO (Reuter) - De Japanse tweeling Soh zal op 18 april deelne men aan de marathon van Rotter dam. Dat heeft Shigeru Soh giste ren in Tokio aangekondigd. Shigeru en Takeshi Soh vormen letterlijk een uniek koppel in de at letiek. Op het snelle parkoers in Rotterdam proberen de Sohé kwa lificatie voor de Olympische Spe len in Seoel af te dwingen. Tijdens de Spelen van Los Angeles (1984) waren de gebroeders de eerste een eiige tweeling, die aan een Olympi sche marathon deelnam. De af stand was lang genoeg om het tweetal te scheiden. Takeshi ein digde in Los Angeles als vierde, Shigeru als zeventiende. LEIDEN - De vrouwenwielerfor- matie van Joop Riethoven zal zich ook het komende seizoen in het pe loton wagen. Na het wegvallen van sponsors Van Duuren en Lund- beck was het voor de Leidse sport- organisator een tijdje puzzelen om nieuwe geldschieters voor het vrouwenwielrennen 'warm' te krij gen. Ruimschoots voor de aanvang van het nieuwe seizoen heeft Riet hoven de zaak alsnog praktisch rondgekregen. Als nieuwe hoofdsponsors zullen de firma's Superconfex en Piet de Wit-snacks optreden. Het eerste bedrijf is alom bekend als de nieu we geldschieter van de mannen- ploeg van Jan Raas. Na een positief advies van de Zeeuwse ploegleider zag de sponsor nog wel enige ruim te om ook de koersende vrouwen een (zij het uiteraard veel beschei dener) steuntje in de rug te geven. De snack-firma uit Den Haag is een HILVERSUM (ANP) - De Neder landse rugbyploeg won gisteren in Hilversum met 10-8 van België. Door de zege werd de ploeg al voor de uitwedstrijd tegen Tsjechoslo- wakije, half april in Praag, kam- titie om de squasher van het jaar. Bij de mannen ging de toernooi winst naar de Australiër Calvin Smith, die in de eindstrijd de Ne derlander Raymond Scheffer ver sloeg: 11-15,15-11,15-8,11-15 en 15- 11. Het laatste satelliettoernooi wordt op 28 maart in Amsterdam gespeeld. studerende Maas die zich wel voor de EK had gekwalificeerd. Omdat de 22-jarige sportstudent tijdens wedstrijden in zijn tijdelij ke thuisland met een sprong van 7 meter 88 slechts twee centimeter van de WK-limiet verwijderd was gebleven, mocht hij zich van de at- letiekunie vorige week bij de Ne derlandse afvaardiging in Indiana polis voegen. Maas leek aanvankelijk hard op weg om het presentje van de bond op zijn juiste waarde te schatten, want bij zijn tweede poging over brugde hij een afstand van 7 meter 84. Op dat moment zelfs goed ge noeg voor een vierde plaats in het tussenklassement en uiteindelijk voldoende voor een deelname aan de eindstrijd. Daarin stelde Maas vervolgens echter teleur door als achtste en laatste te eindigen, ver achter de Amerikaanse stylist Lar ry Myricks die met een beste sprong van 8 meter 23 zijn favorie- tenrol volledig waarmaakte. „In de finale was de pijp gewoon leeg", verontschuldigde Maas zich nadat hij er bijna vijf wedstrijduren op had zitten. „Het ging voor geen me ter, dat kwam niet alleen door de vermoeidheid, maar ook doordat ik vreselijk met mijn aanloop heb gerommeld". De kluts kwijt Datzelfde gold voor Edine van Heezik, die in Liévin maar net bui ten de prijzen was gevallen, maar in Indianapolis genoegen moest nemen met een bescheiden zeven de plaats in de eindrangschikking. Terwijl de Oostduitse super- vrouw Heike Drechsler zich nau welijks verheugd toonde over haar winnende sprong van 7 meter 10, kwam Van Heezik niet verder dan 6.33, waarmee zij maar liefst dertig centimeter verwijderd bleef van haar eigen Nederlandse record. „Ik ben blij dat het er op zit en dat ik naar huis kan", gaf de Amsterdam se blijk van haar ongenoegen over het verblijf van een week in de hoofdstad van Indiana. „Ik heb het nauwelijks naar mijn zin gehad. bekende verschijning uit de ama- teurwielerwereld. Jarenlang hield De Wit namelijk een gastrenners- vereniging op de been, die hoofd zakelijk naam maakte in de ama teurcriteria. Toen de KNWU de gastrennersvereningingen enig ja ren terug verplichtte het accent steeds meer op de klassiekers te leggen, haakte de snack-fabrikant uiteindelijk als sponsor af. De te rugkeer van Piet de Wit in de wie- lersponsoring zal mede geinspi- reerd zijn door de aanwezigheid pioen van poule B-2 van de FIRA. Door dat resultaat kan Nederland op 10 mei in Parijs tegen Spanje de promotie naar de A-poule afdwin gen. De 51ste confrontatie met België - beide landen triomfeerden 23 maal, terwijl vier duels onbeslist eindigden - werd een historisch duel. Niet omdat Oranje zo flonke rend voor de dag kwam, maar om dat de overwinning het resultaat vormde van twee jaar hard werken. Nederland - België zijn altijd be laden ontmoetingen. Ook in het rugby. België had bij winst nog een kans op de eerste plaats, met de wedstrijd tegen Zweden nog op het programma. Het speelde met enorme inzet en grote overtuiging. Nederland kreeg in de tachtig mi nuten nauwelijks enige grip op het verloop van de wedstrijd en werd vrijwel voortdurend in de defensie gedrukt. Alleen door het zeer slechte nemen van strafschoppen, zes keer faalden de Belgische schutters en twee conversies gin gen eveneens de mist in, bleef Ne derland overeind. Oranje had te genslag dat reeds in de eerste mi nuut LSRG-debutant De Veldt ge blesseerd moest uitvallen. De om zettingen in het team, waarvan ook DIOK-speler Diuk Berghout deel uitmaakte, deden het collectief geen goed. Het liep niet, waarbij ook de nervositeit een grote rol speelde. Slechts Marcel Eman be vrijdde zich van de druk en groeide uit tot de beste man van het veld. Dat luiddruchtige gedoe hier in Amerika staat mij helemaal niet Haar matige presteren was vol gens de nationale kampioene het gevolg van de afwezigheid van haar persoonlijke trainer Pim Gö- bel. „Hij had me misschien nog kunnen redden, want ik was op een gegeven moment helemaal de kluts kwijt. Ik heb van het begin af aan problemen met mijn aanloop gehad en daardoor raakte ik in mentaal opzicht al meteen in de problemen. Heel jammer natuur lijk, want na de EK waren mijn ver wachtingen redelijk hoog gespan- Die van Aijen Visserman ook, want de nationale kampioen op de 400 meter had in Noord-Frankrijk zijn jacht op Europees brons net als Van Heezik maar ternauwer nood zien mislukken. Vrijdag nog maakte de 20-jarige pupil van Henk Kraaijenhof indruk door op een ontspannen manier zijn Neder landse record tot 46,73 seconden aan te scherpen en zich te plaatsen voor de halve finale. In de avonduren schaarde de Fries zich vervolgens nog maar juist bij de laatste zes en een dag later ging hij volledig ten onder in het gedrang dat de door de Ameri kaan Antonio McKay gewonnen fi nale van de 400 meter kenmerkte. Visserman: „Na afloop was ik niet eens moe, want ik ben gewoon niet aan lopen toe gekomen. Tot twee keer toe viel ik door het vele du wen van de andere atleten bijna he lemaal stil en daar baal ik flink van want op deze manier heb ik niet kunnen aantonen wat ik werkelijk waard ben". Zware benen Maijan Olyslager kon dat wel, want de Nederlandse hordenkam pioene 'huppelde' in de hindernis- senrace over zestig meter naar een voor haar bevredigende vijfde plaats. „Dat was precies waar ik recht op had", vond de Bredase, die tot haar opluchting in de series net geen twee valse starts aan haar van de talentvolle Haagse zusjes Lutke Schipholt in de formatie van Joop Riethoven. Overigens is Riethoven voor een verdere ondersteuning van de ploeg nog in onderhandeling met een Leids bedrijf. Het voortbe staan van de formatie hangt daar echter niet meer vanaf: "Met of zonder derde sponsor, de ploeg blijft nu in elk geval bestaan. De shirts zijn al ter goedkeuring aan de KNWU overlegd", aldus een te vreden Riethoven. Nederland scoorde in de achtste minuut door een strafschop van Cris Gale en voerde deze voor sprong in de 32ste minuut op tot 7-0 door een schitterende actie van jEman, die zijn werk afrondde met een try. Vijf minuten na de hervat ting verkleinde België de marge tot 7-4 door een try van aanvoerder Ri- no Billi, maar Gale vergrootte de voorsprong door zijn tweede straf schop te benutten (10-4). Vijf minu ten voor het einde was het Pierre Dorigeaux, die via een try de ach terstand terugbracht tot 10-8. De ruim duizend fans hielden daarna de adem in toen dezelfde Dori geaux zich gereed maakte de con versie te benutten. Zijn misser be tekende de overwinning voor Ne derland. Dick Jansma, de zo succesvolle coach van het nationale rugby- team, stopt met zijn werk na het treffen tegen Spanje op 10 mei. De Amsterdamse garagehouder (46) Ook qua rennersbestand zijn er de nodige wijzigingen ten opzichte van vorig jaar. De vorig seizoen nog erg succesvolle Corrie Tim mermans besloot vanwege drukke werkzaamheden met koersen te stoppen, terwijl ook Monique Kauffman een punt achter haar wielercarrière zette. Voor deze ren- sters in de plaats kwamen Moni que de Bruin en Linda van de Berg. Beiden hebben hun sporen in het vrouwenwielrennen al na drukkelijk verdiend. Buitendien heeft er dan negen jaar bij de Ne derlandse Rugby Bond (NRB) op zitten. Via Klein- en Jong Oranje promoveerde Jansma vijfjaar gele den naar de A-selectie. De eerste twee jaar als assistent van Denis Power, de laatste drie jaar solo. In die periode is hij ongeslagen met de ploeg gebleven. Jansma vindt dat hij te weinig faciliteiten heeft om met zijn jonge selectie verder te gaan. „Als we van Spanje winnen en de A-poule bereiken, worden we er zo weer uitgeknikkerd om dat de mogelijkheden voor een be tere begeleiding ontbreken. In het vijflandentoemooi be hield Frankrijk de leiding. De Fransen behaalden zaterdag hun derde overwinning door Schotland met 28-22 te verslaan. Wales drukte Engeland vaster op de laatste plaats door de overwinning met 19- 12. Achter het ongeslagen Frank rijk volgen Schotland, Ierland en Wales met twee punten uit twee wedstrijden. - trad de nationaal kampioene bij de nieuwelingen-dames, Cynthia Lut ke Schipholt, met het bereiken van de 18-jarige leeftijd tot de gelede ren der dames en daarmee de for matie van Joop Riethoven toe. Ge bleven zijn Els van Leeuwen, San dy Lutke Schipholt en Petra de Bruin. Ploegleider/manager Joop Riet hoven zit intussen boordevol plan nen: "Naast de équipe van Egbert van 't Oever zijn we de enig overge bleven sponsorploeg. Om die re den moeten we veel in het buiten land kunnen rijden, hetgeen we ditmaal ook niet zullen nalaten. Bondscoach Rinus Verboom heb ik bovendien al uitgedaagd om het in mei met zijn 50-kilometer ploe gentijdrit-formatie tegen mijn ren- sters op te nemen. Ik denk name lijk dat wij de selectie op dit onder deel zullen kloppen". Handbalsters OSC en Mosam uitgeschakeld ARNHEM/AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse handbalsters zijn er weer eens aan herinnerd hoe betrekkelijk de tiende plaats op de mondiale ranglijst is. Drie maan den na die verdienstelijke prestatie tijdens het eigen wereldtiteltoer- nooi zullen alle Nederlandse verte genwoordigers in de Europese be kertoernooi zijn uitgeschakeld. Voor OSC en Mosam viel het afge lopen weekeinde het doek, V en L mag nog een week hoop koesteren. Landskampioen OSC wachtte een onmogelijke taak het op te ne men tegen het beste team ter we reld, Spartak Kiev. Evenals het na tionale team geldt de club uit de Oekraine als schier onverslaan baar. Op weg naar de twaalfde Eu ropese beker schaarde Spartak zich ten koste van de Amsterdam se handbalsters via 28-14 (zaterdag in Amstelveen) en 15-35 (zondag in Arnhem) zich bij de laatste vier. In het IHF-toernooi elimineerde Spartacus Boedapest Mosam na een gelijkspel (18-18) in Maastricht. Vorige week hadden de Hongaar- sen al afstand genomen: 29-22. V en L begint zondag de thuiswed strijd tegen TSC Oost-Berlijn in het bekerwinnaarstoernooi met een achterstand van zes treffers (17-23). ZWEMMEN, HALIFAX (SID) - De Canadees Alex Baumann heeft gis teren tijdens Universiteits-kam- pioenschappen in Halifax voor de beste wereldprestatie op de 400 meter wisselslag gezorgd. De twee voudig Olympsich kampioen legde de afstand af in 4 minuten en 9,64 seconden, ruim een seconde snel ler dan de oude toptijd die met 4.10,67 eveneens op naam van de 22-jarige Baumann stond. UTRECHT - Oegstgeestenaar Mart Moraal heeft zich gisteren, tijdens de wintertriathlon in Utrecht, met de top van Nederland kunnen me ten. In een wedstrijd die ging over achtereenvolgens 10 kilometer lo pen, 40 kilometer fietsen en 20 kilo meter schaatsen, kwam Moraal uit eindelijk uit op een vijfde plaats. Met zijn gescoorde eindtijd van 2 uur en 34 minuten kwam de regio- triatleet met een achterstand van acht minuten op de winnaar iAïxel Koenders over de finish. Koen- ders, die eind vorig jaar de Asser- wintertriathlon op een overtuigen de manier won, besliste de wed strijd tijdens het fietsen. Zijn opge bouwde voorsprong van drie schaatsronden op de uiteindelijke nummer twee Goof Schep bleek ruim voldoende om de Amster dammer van zich af te houden. Opvallend detail is dat Koenders en Schep de laatste drie jaar vijf maal tegen elkaar uitkwamen in wintertriathlons. Alle keren moest de student medicijnen uit Amster dam zijn rivaal uit Ouderkerk a/d Amstel voor zich dulden. Slechts één maal werd Koenders niet ge huldigd als winnaar. Tijdens de on langs gehouden wedstrijd in het Zuid-Duitse Inzeil, waar als variant op de Nederlandse winteredities het fietsen was vervangen door het langlaufen, kwam de meervoudig Nederlands kampioen niet verder dan een tweede plaats achter lang- laufspecialist Ruben Kroüwel. In tegenstelling tot het sterk be zette mannenveld, was het bij de vroiiwen armoe troef. Slechts vier deelneemsters hadden zich aange meld, onderwie de tweevoudig,Ne- derlands Kampioen op de<ri)ele triathlon, Carla van der Does. Voor de Noordwijkse gold de wedstrijd in Utrecht als een probeersel voor de wintertriathlon in Assen, die plaatsvindt aan het eind van dit seizoen en zal gaan over 22 kilomer lopen, 100 kilometer fietsen en 100 ronden schaatsen. Van der Does kwam er zoals verwacht op de ijs baan niet aan te pas en ruilde zo doende haar leidende positie na twee onderdelen in voor een derde plaats in de eindklassering met een totaaltijd van 3 uur en 15 minuten. Erica Duyvenvoorde uit Li$se werd vierde en laatste. BADMINTON, MALMÖ (Rtr) - Vier van de vijf titels in het b£d- mintontoernooi om de open Zweedse kampioenschappen in Malmö zijn bij deelnemers uit Chi na terecht gekomen. De eerste prij zen in de enkelspelen gingen nfrar Yang Yang bij de heren en Li Lihg- wei bij de dames. Yang Yang hdef- de niet eens in actie te komen cmi- dat zijn tegenstander, de Indone siër leuk Sugiarto, zich wegens ëen geblesseerde voet terugtrok vóór de finale. UTRECHT (GPD) - De vaste sup porterskern vap FC Utrecht is niet van plan om gehoor te geven aan de oproep om zondag thuis te bftj- ven wanneer de uitwedstrijd tegen FC Den Haag op het programma staat. Een affiche in het suppor tershome bevat de mededeling cCat de groep per trein naar t(et Zuiderpark zal reizen. 'Verzamelen om 12 uur'op het centraal station in Utrecht', aldus de mededeling aan de leden van de supportersvereni ging. Jacques Brand, voorzitter vail de supportersvereniging: „We gaën dinsdagavond nog overleggen niet het bestuur van FC Utrecht hoe we de zaak in goede banen kunnen lèi- den. We ervaren het verbod om met onze supporters naar Den Haag als uiterst onrechtvaardig. Maar we willen toch eerst overlég met ons bestuur". Roel van Kleef, lid van de supportersvereniging, constateert een 'grimmige stem ming' onder de Utrechtse fans. „ïk ben er van overtuigd dat die jon gens zondag naar Den Haag reizen, niemand kan ze tegenhouden. Zij worden de dupe van het wange drag van anderen, dat accepteren die knapen niet". FC Utrecht-voorzitter Theo Aal- bers kan zich wel vinden in de ver ontwaardiging van zijn achterban. „Er is hier de laatste jaren niets ernstigs meer gebeurd, daarom is het moeilijk te verteren voor die jongens. Maar ik wacht eerst het voorzittersoverleg van maandag avond af, daarna ga ik met de sup porters praten, want we moeten ook het algemeen belang van het betaald voetbal in de gaten hoe den". Ook politie-commissaris Peter Vogelzang - medeverantwoorde lijk voor de begeleiding van de C- aanhang bij uitwedstrijden - hééft in het tv-programma 'Het Capitool' zijn bedenkingen geuit tegen de maatregel om de Utrechtse sup porters te weren van het Zuiderpark. „Gelet op hun gedrag van de laatste jaren lijkt me dat niet zo'n gerechtvaardigde beslis sing". INDIANAPOLIS (GPD) - Lang niet alle negen Nederlandse atleten zullen prettige herin neringen overhouden aan het eerste indoor-WK in het immense Hoosier Dome van India napolis. De Oostduitse Heike Drechsler veroverde twee wereldtitels. Op de 200 lukte haar dat met een wereldrecord het verspringen won zij met een 'matige' sprong van 7.10 meter. (foto AP, broek had gekregen. „In de finale ben ik niemand voorbijgegaan die normaal gesproken sneller is dan ik en ik heb ook geen zwakkere at letes laten lopen. Die vijfde plaats was voor mij geen verrassing, maar ook zeker geen teleurstelling". Een geweldige teleurstelling be leefde wel de Europese kampioene Jordanka Donkova die door de Oostduitse Cornelia Oschkenat verrassend van het wereldgoud werd afgehouden. Olyslager had de opmerkelijke nederlaag van de sinds lange tijd ongeslagen Bul gaarse evenwel zien aankomen. „Vlak voor de race zei Oschkenat tegen mij: 'Iemand zal Donkova toch een keer moeten verslaan en ik voel dat ik daar nu toe in staat ben'. Ze heeft dus woord gehou den". Dat kon bepaald niet van Elly van Hulst worden gezegd. Nadat zij in Liévin een zilveren plak op de 3000 meter in de wacht had ge sleept, kondigde de grossierster in Nederlandse records en titels aan dat zij tijdelijk zou overstappen naar de 1500 meter. Op die. afstand veroverde zij twee jaar geleden tij dens de Wereldspelen van Parijs, het door de internationale toppers nadrukkelijk gemeden voorproefje van de wereldkampioenschappen, een gouden medaille. (foto AP) In de VS wilde Van Hulst haar officieuze titel verdedigen, maar op die beslissing kwam zij uitein delijk terug. Op de haar meer ver trouwde drie kilometer reikte de Rotterdamse echter niet verder dan een achtste plaats ver achter de Russische winnares Tatjana Sa- molenko. Na een tijdje op kop te hebben gelopen moest Van Hulst halver wege de race toestaan dat een ze vental loopsters over haar heen denderde. „Op dat moment was ik verloren. Ik kreeg prompt zware benen en daarmee was het verhaal tje voor mij uit". JAAP VISSER LEIDEN - De openingsrit van de Rijn- en Bollenstreek wielercompetitie leverde gistermorgen bij de amateurs al meteen een stevige verrassing op. Dit niet alleen wat betreft de opmerkelijke vrieskou, maar tevens met betrekking tot de uiteindelijke winnaar. Dat enkele van de districtselec- tierenners op het lastige parkeors van het Alphense Avanti de vroeg ge vallen slag van een kopgroep van zeven misten, was niet meer dan lo gisch. Ook het latere afhaken van de nog niet in de vereiste conditie verkerende Marco Vermeij en Richard Ippel uit de vluchtersgroep, mocht de toeschouwers nauwelijks verbazen. Dat Vener Ton Wubben in de finale de overige vluchters onder een spervuur van demarrages ter plekke wist te laten, was echter des te opmerkelijker. De Casba-Swifter zegevierde alleen voorop, voor Bollenstreker Erik Stroombergen die Jan- Hendrik Lagerweij in de spurt wist te kloppen. Het houden van een trai ningskamp in Spanje, gecombineerd met het rijden van een etappewed strijd bleek uiteindelijk de succesformule waarop de winnende Wubben de concurrentie het nakijken had gegeven. Op het parkoers van de Bollenstreek waren de junioren van de thuis club oppermachtig. Erwin van Diest won hier voor clubgenoot Ton Schil der. De Bollenstrekers deden het gisteren op de Bult van Swift eveneens erg goed. De gebroeders Van de Tang wonnen hier bij respectievelijk de veteranen en de liefhebbers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18