50 T Leiderdorp verliest ongelijke bekerstrijd Zuiderkwartier redt het op eigen la-acht Basketbalcoach zet zichzelf in basis Ton Boot weer coach van het jaar Karatetitel Van Mourik Degradatie ontlopen via gelijkspel Finale nog onbekend IJshockeytitel Panda's MAANDAG 9 MAART 1987 SPORT PAGINA 15 KATWIJK/LISSE - Leiderdorp is gistermiddag uitgeschakeld voor de finale van de nationale basket balbeker. De ploeg van coach Pe ter Paulides kon in het vijandige Den Helder de reglementaire 20-0 achterstand tegen kernploeg WGW niet goed maken: 96-88. In de pro motiedivisie stuitten de vrouwen van Grasshoppers andermaal op lijstaanvoerdster Jolly Jumpers (63-68). De mannen van Lisse on dervonden op weg naar de titel in het rayon Noord-Holland opnieuw weinig tegenstand. AMVJ Amster dam werd met 92-80 verslagen. Het bekerduel tussen WGW en Leiderdorp had vooraf al een zwa re lading meegekregen. Leider dorp verzette zich fel tegen de om zetting van de wedstrijd, die vol gens het oorspronkelijke speel schema in Leiderdorp gespeeld moest worden. Coach Paulides vond dat er van een eerlijke strijd geen sprake kon zijn omdat WGW naast de reglementaire voorsprong ook het thuisvoordeel kreeg. On der druk van bestuur en spelers ging Paulides echter overstag en reisde hij met zijn ploeg toch af naar het Marsdiep. Het oordeel van de Leidenaar was na afloop van de door Leiderdorp eigenlijk kans loos verloren wedstrijd kort en bondig: „Ik heb er spijt van dat ik gegaan ben". Dat Leiderdorp in Den Helder kansloos was lag niet zo zeer aan het matige spel van de aanstaande rayonkampioen, maar vooral ook aan de binnen de basketbalbond 'beruchte' thuisfluiters. „De scheidsrechter stond na afloop van de wedstrijd achter de bar, als bar keeper", illustreerde de net van vakantie teruggekeerde en niet spelende Wil Moerer de situatie in de kop van Noord-Holland. „Het is een bekend gegeven dat de arbi ters in Den Helder vaak nauw ver bonden zijn aan de plaatselijke clubs", wist competitieleider Dries de Zwaan. „Op bepaalde momenten lachten ze ons gewoon uit. Het was onwe zenlijk. Je speelt goed, scoort een heleboel punten en dan kijkje naar het scorebord en zie je dat je flink achterstaat", verduidelijkte Pauli des de 'unieke' ervaring van zijn ploeg. Leiderdorp ging sterk van start en had de achterstand halver wege de eerste helft knap wegge werkt: 32-31. De bezoekers konden echter niet doordrukken en WGW profiteerde ten volle van het feit dat Leiderdorp's lange mensen'of in foutenlast waren of niet thuis ga ven: 53-42 bij rust. Na de hervat ting mocht Leiderdorp nog even dromen van de finale (60-54) om vervolgens bij 96-88 uit de nacht merrie te ontwaken. Pech „De tegenstand is te zwak, daar om verliezen we", gaf coach Braak huis van Jolly Jumpers als opmer kelijke verklaring voor de recente verliespartijen van zijn pupillen. Dat die tegenstand helemaal niet zo zwak is als Braakhuis wel wil geloven ondervond Jolly Jumpers zaterdagavond in de goed bezette Boorsmazaal andermaal tegen Grasshoppers. De thuisploeg had de pech het zonder sterspeelster Petra van der Oever te moeten stel len, maar desondanks toonde Grasshoppers geen enkel ontzag voor de hooggeklasseerde oppo nent. De Katwijksen lieten de winst evenwel liggen. Zes keer bal verlies op rij gaf Jolly Jumpers bij een 23-19 achterstand de kans een minutenlange schotloze periode te overleven. Het fel en fanatiek verdedigende Grasshoppers had die 'gemiste' punten na rust (32-28) hard nodig toen de Tukkers via een press een bres sloegen in de Katwijkse de fensie: 38-43. Opnieuw was het on nodig balverlies dat de thuisploeg de das omdeed. Bij 57-60 kreeg Grasshoppers een laatste kans Jol ly Jumpers onderuit te halen, maar met de bal glipte ook de winst uit de handen van Maria Schaap: 57-68 en 63-68. Lisse kreeg bij Sea Devils na rust (27-25) geen voet meer aan de grond en verloor kansloos met 74- 54. „Het was bar en boos" wist coach Feitsma. De mannen van Lisse hadden in Jurgen Goudswaardt (23), Ronald Spork (20) en Eric van Zelm (16) de topscorers en smaakmakers in de na een moeilijke start (20-28) via 44- 38 bij rust toch makkelijk gewon nen wedstrijd tegen AMVJ Am sterdam: 92-80. Het publiek had meer show verdiend, maar Joost van Sambeek verkoos de veilig heid van een inleggers boven twee fraaie dunks. Op vijf wedstrijden voor het einde heeft Lisse een voorsprong van 6 punten op con current US. Aan de staart van de ranglijst reikte Hillegom'85 ondanks een imposante inhaalrace (29-43, 64-66) niet ver genoeg om Amstelveen te .achterhalen: 68-74. HANS JACOBS AMSTELVEEN (ANP) - OSC heeft in de eerste wedstrijd voor de kwartfinale van het toernooi om de Europese handbalbeker voor landskampioenen met 14-28 verlo ren van Spartak Kiev. Bij rust leid den de handbalsters uit de Sovjet unie met 12-9. Spartak veroverde al elf keer de Europese beker. Voor 900 toeschouwers in Amstelveen waren Tamila Oleksjoek (acht tref fers) en Irina Sjevtsjenko (zes) de schotvaardigste speelsters. Voor OSC schoot Marianne Bult vier keer raak. Leiden-coach Frans Broekhof (11) kwam zaterdagavond zelf binnen de lijnen tegen het Amstelveense ASVU. Roger Steinmetz en Clemens Blom hadden weinig moeite om de Lissenaar in bedwang te houden. (foto Kees van der Burg) LEIDEN - Voor Luba-speler Erik-Paul van Weeren was het een uitgemaakte zaak. „Dit is belachelijk. Het is niet van deze wereld, ik heb het nog nooit meegemaakt en hoop het ook nooit meer mee te maken", de woorden van de Leidse spelmaker logen er na afloop van de door Luba met 65-67 verloren wedstrijd tegen ASVU niet Aanleiding voor de boosheid van Van Weeren was behalve de onnodige nederlaag vooral het meespelen van coach Frans Broek hof, die zichzelf na rust zelfs een basisplaats toebedeelde. Mede speler Peter van de Wetering, om wie de op zijn zachtst gezegd opmerkelijke beslissing van de Lissenaar in feite draaide, kon wel begrip opbrengen voor Broekhof. De coach zelf vond zijn meespelen noodzaakwant ik kan niet met vier kleine mannen in het veld staan". Leiden startte de wedstrijd tegen de concurrent voor de tweede plaats in de eerste divisie zonder de vakantie vierende Ste ven Bouman en Wim van Niekerk en toen Van de Wetering (4) en Minderhout (3) in foutenlast kwamen, vond Broekhof dat hij zelf maar uit het trainingspak moest. Het publiek en tegenstander ASVU reageerden smalend. 'Wissel, wissel' klonk het herhaaldelijk vanaf de tribunes. Zonder coach aan de kant verloor Leiden niet alleen het nodige overzicht (Broek hof bestrijdt die stelling: „Ik had genoeg overzicht. Het pakte goed uit"), maar vooral ook aanzien. Uit het spelverloop bleek anders niet dat het goed uitpakte. Leiden wist ASVU tot aan de rust van zich af te houden (33-32), maar direct na de hervatting werd de thuisploeg met Broekhof in het veld en niemand op de bank om zijn plaats over te nemen weggespeeld. Pas toen de opvallend sterk spelende Amstelveense spelmaker Clemens Blom (17 pnt) met vijf fouten naar de kant moest, kon Leiden middels de press het tij keren: 42-57,52-62,63-62. Tien seconden voor tijd, met een 65-67 stand op het bord, vergooide Robin van Gorkum alsnog de winstkansen door de bal richting tribune te werpen. GRONINGEN - De traditionele All-Starwedstrijd heeft gisteren tijdens het tiende basketbalgala winst opgeleverd voor de door Ton Boot geleide 'Noord' ploeg. In de laatste minuut van de wat tamme demon stratiepartij in de Groningse Evenementenhal werd het Zuid-team van Ruud Harrewijn met 112-110 ver slagen. Bij de vrouwen speelde 'Oost' tegen 'West' en won de door bondscoach Meindert van Veen geleide West-ploeg na een boeiende en attractieve strijd met 89-82. Voor het eerst bij het gala een driepuntswedstrijd. In de finale werd de Leidse Jolanda Tokkie (RZ) ver slagen door de Bossche speelster Mirriam Delmee (19- 21). John Emanuels, vorig jaar nog actief voor Leiden, klopte René Ridderhof (Orca's) met 26-20. De dunk- wedstrijd werd gewonnen door Mike Reddick van Den Bosch. Tijdens met 1500 toeschouwers goed be zochte gala, dat na een onderbreking van enkele jaren weer werd gehouden, werd ook de uitslag van de 'All Star' verkiezing onder spelers en coaches van de ere- divisieploegen bekend gemaakt. Den Helder-coach Ton Boot werd voor de vierde keer uitgeroepen tot coach van het jaar bij de mannen, Meindert van Veen was de eerste keus bij de vrouwen. De beste spelers in de eredivisie zijn Emill Hagens en Mike Reddick (Den Bosch), Martin de Vries (Donar), Ronald Schilp en Jose Waitman (Den Helder). Wait- man werd tevens uitgeroepen tot meest waardevolle speler, Paul Santen (Zaandam) werd 'rookie van het jaar'. Het All-Starteam vrouwen ziet er als volgt uit: Lia van Reemst (Amstelveen), Mirriam Delmee en Ivana Tresnak (Den Bosch), Jolanda Hoolboom (Den Hel der) en Annette Keur (Hoofddorp). Annette Keur is ook MVP en Ester van den Bosch (Canadians) de grootste belofte. DEN HAAG (ANP) - Guus van Mourik en Isno Alberto hebben in het afgelopen weekeinde hun open Nederlandse karatetitels gepolon- geerd bij de elfde editie van dat toernooi in Den Haag. De drievoudige wereldkampioe ne Van Mourik, die onlangs voor de vijfde keer in haar loopbaan de Europese titel veroverde, werd in de finale boven 60 kilogram even op het verkeerde been gezet door eeuwige tweede Henny van de Ploeg. Alberto, die vorig jaar nog uitkwam in de lichtste categorie (tot 60 kg), won nu in de finale tot 65 kilogram van Roel van Loon. Van de Ploeg, al jaren in de scha duw van Van Mourik, dreigde op nieuw voor een verrassing te zor gen. De Utrechtse studente tand- techniek was tijdens de nationale titelstrijd verrassend verslagen, maar herstelde zich in sportcen trum Ockenburg tijdig. Als moge lijke opvolgster van Van Mourik presenteerde zich Irma van der Schaar. In de klasse tot 60 kilo gram rekende deze jeugdige kara- teka af met de wereldkampioene Riitta Varelius uit Finland, die het sterk bezette toernooi in Den Haag al twee keer op haar naam schreef. Grote winnaars van het toernooi waren de Finnen, die met drie keer goud, twee keer zilver en zes keer brons huiswaarts keerden. LEIDEN - Voor de meeste ploegen uit de Leidse regio was het slot van de zaalkorfbal- competitie een ontspannen gebeuren. Fides Pacta klopte het reeds gedegradeerde Asko met 21-19, terwijl Pernix Rust Roest met 11-13 versloeg en naar het district terugverwees. Voor Zuiderkwartier stond het eersteklasserschap nog op het spel, maar het 5-5 gelijk spel tegen Hoogliet was voldoende voor lijfsbehoud. SASSENHEIM - "Iedereen in Ne- derland weet straks waar Sassen- heim ligt", begon afdelingsvoorzit ter Van Nierop de huldiging van nieuwe hoofdklasser TOP. Aan De- to, dat even tevoren een kansloze 19-11 nederlaag te slikken had ge kregen, waren deze woorden wel besteed. De Eindhovense ploeg was verdwaald geraakt in de bol lenstreek en arriveerde pas kort voor de aanvang van het duel. Het is dus te hopen, dat de korfbaltop pers de woorden van de Rijndelf- land-praeses ter harte nemen en even de atlas erop naslaan. Een ze vental zal immers volgend seizoen de reis naar de nieuwe hoofdklas ser uit Sassenheim moeten maken. Men lijkt er in Sassenheim wat aan gewend te zijn geraakt. 'We zijn weer kampioen", zong tenmin ste het publiek uit volle borst, rit misch ondersteund door handge klap en de klanken van het huisor kest. Een tweede zaaltitel op rij be tekende de laatste stap naar de korfbaltop. "Als ik dit van tevoren geweten had", mompelde coach Hans Oele, de man achter deze suc cesstory, met iets van spijt in zijn stem, "dan zou ik er nog wel een jaartje aan vast hebben geknoopt". In het rumoer van het kam pioensfeest waren die woorden snel vervlogen. Verdwenen was nog niet de herinnering aan het roemruchte 'vijfjarenplan' van TOP. 'In vijf jaar hoofdklasse' was het pakkend en pretentieuze the ma in 1975, maar het duurde alle maal aanmerkelijk langer. "Alle LEIDEN - Slechts één van de ploegen, die zaterdag 21 maart in de Groenoordhallen zullen strij den om het Nederlands kam pioenschap zaalkorfbal, is nu al bekend. In het laatste competi- tieweekeinde won Oost Arnhem met 17-10 van Blauw Wit, terwijl laatste concurrent DKOD zater dagavond een punt verspeelde aan degradatiekandidaat Groen Geel. De tweede finalist komt uit het beslissingsduel PKC-SCO, dat zaterdag a.s. in Zutphen zal worden gespeeld. Dit 'duel werd noodzakelijk omdat PKC koplo per Rohda klopte en SCO de Am sterdammers eveneens passeer- Voor de zaalkorfbalfinale zijn telefonisch nog kaarten te bestel len bij het afdelingsbureau van Rijndelfland in Den Haag. andere dingen zijn toen wel gerea- lisserd", verdedigde oud-voorzitter Rob Meijer. "Alleen dit ene niet". Dat kleine vuiltje werd dus zater dagavond weggewerkt. Opnieuw ietwat verlaat door de teleurstel lende nederlaag bij Luto, de eerste en enige van het seizoen. Maar mis schien juist omdat het tweemaal moest worden uitgesteld, werd het het kampioensfeest intens gevierd en werden de spelers welhaast be dolven onder de bloemen. "We zijn nu zelfs wat ruimer kampioen ge worden", merkte aanvoerder Anne van der Zaag terloops op, terug denkend aan het vorig seizoen toen TOP het op een beslissingswed strijd tegen Swift(M) aan liet ko- Zover kwam het ditmaal dus be slist niet. Hoewel Deto beschikt over een bijzonder sterk dames- viertal, goed voor meer dan de helft van de goals, is de ploeg als geheel toch te weinig solide. Een kwartier lang kon het tegen TOP opboksen, maar toen sloegen Ka rin Westerbeek, Jacquelien Winter, Frank Nijenhuis, Ron van der Wil- lik en Anne van der Zaag (2), top scorer met totaal zes goals, een niet te overbruggen (10-4) kloof. In de beginfase van de tweede helft deed Deto nog wel een po ging, maar deze strandde na tien minuten by 12-9. Even wankelde TOP, maar door goals van Karin Westerbeek en Ron van der Willik werd het 15-9 en kon het orkest welgemoed 'We zijn er bijna' inzet ten. De spannihg vloeide snel weg en vrijuit kon TOP naar 19-11 door stoten. De weg naar de hoofdklasse lag open. "Als we dit team houden, moe ten we hier thuis zeker punten gaan pakken", blikt aanvoerder Van der Zaag alvast welgemoed vooruit. Ook scheidend coach Hans Oele ziet wel overlevingskan sen, ondanks de harde praktijk van de laatste jaren. "De eerste compe titiehelft moet je de punten pak ken", heeft hij als raad voor opvol ger Jasper Engel. "Want er zijn al tijd ploegen, die je zullen onder schatten. Ik blijf erby, dat ook Die Haghe ons heeft onderschat, zelfs de tweede keer. Als dat in de hoofdklasse ook gebeurt, dan kun je het er als de grote onbekende misschien wel redden". Omdat Ritola de dag ervoor al on bereikbaar was geworden, had As ko weinig meer in Leiden te zoe ken dan een leuk afscheid. Wat dat betreft voldeed het duel tegen Fi des Pacta zonder meer. Een 21-19 eindstand betekende ook voor het weinige publiek nog een aantrek kelijk slot van het seizoen, dat voor wat Fides betreft, na de nederlaag bij Trekvogels al was beëindigd. Het duel stond voor de Leidena- ren vooral in het teken van de strijd om de topscorerstitel. Robin Sommeling begon het laatste tref fen met 36 goals, een minder dan Ronald van der Velden. Beide spel bepalers kwamen tot acht goals, zodat Van der Velden beslag legde op deze 'titel', met dien verstand dat Sommeling enige weken ver stek moest laten gaan wegens een knieblessure. Vrijwel de gehele wedstrijd ging Asko aan de leiding, waarbij het verschil maximaal vier punten be droeg. In de slotfase stelde Fides orde op zaken, zette een 15-17 ach terstand om in een 18-17 voor sprong, waarna Wilma Neuteboom en René van der Vooren het duel beslisten: 21-19. Zonder zich overmatige behoe ven in te spannen voldeed Pernix in Eindhoven aan haar sportieve plichten. Rust Roest had alleen bij 2-1 een voorsprong, maar moest deze al weer snel prijsgeven na goals van Janneke Mulder, Geer- ten Breedveld, Carla Kuipers en Kees Hortensius. Hoewel het ver schil voor rust (5-6) slonk, vonden vakwisselingen plaats met een voorsprong van twee goals. Het verschil groeide in de loop van de tweede helft geleidelijk uit tot vier goals (6-10), maar opnieuw kwam de Eindhovense ploeg te rug. Pernix behield echter de con trole en finishte bekwaam bij 11- 13, daarmee voor de derde maal in successie beslagleggend op een tweede plaats. Kees Hortensius en Geerten Breedveld scoorden elk driemaal, terwijl Janneke Mulder en Carla Kuipers tot twee goals kwamen. Ook de na veertig minu ten voor Carla van Evert in het veld gekomen Liesbeth Hortensius kwam nog tot scoren. Lijfsbehoud Op eigen kracht is Zuiderkwar tier er in geslaagd ten koste van Olympiaan het vege lyf te redden. Voor tegenstander Hoogvliet stond er na vorige week niets meer op het spel. Gretig profiteerde Zuiderkwartier van deze vermin derde interesse, die zich vooral na rust deed gelden. In de beginfase liep Hoogvliet uit naar 2-0 en ook nadat Erik van Lunteren en Kitty van der Mark gelijk hadden ge maakt, hield de succesvolle debu tant het initiatief. Een tweede gelijkmaker van Erik van Lunteren werd gevolgd door twee treffers van Wil de Wit en plots had Zuiderkwartier het duel in handen. De jacht op de zes de goal, door trainer Simon Boot ingezet via het inzetten van Ineke de Hertog voor Simone van der Kaay, mislukte echter. Door twee strafworpen kwam Hoogvliet nog op gelyke hoogte, maar het was evenals Zuiderkwartier met een punt al dik tevreden. De Danaïden-Olympiaan was in alle opzichten mosterd na de maal tijd. Alle spanning was door de de gradatie van de bezoekers bij voor baat al verdwenen, terwijl bij De Danaïden drie resverspelers, Ellen Ephraïm, Rene de Louw en Eric Kromhout, stonden opgesteld. Na twintig minuten viel de eerste goal en via een 2-4 ruststand won De Danaïden dit uiterst matige duel met 3-8. Invaller Kromhout scoorde driemaal en ook Ephraïm kwam tot scoren voor de ploeg van coach Kees van Vliet, die overi gens zijn contract met De Danaï den niet zal verlengen. Fiks beëindigde haaf debuut in de eerste klasse met een 10-9 ne derlaag bij Animo. Halverwege hadden de Zeeuwen al een 5-1 voorsporng, maar de ploeg van coach Henny Piket weerde zich in de tweede helft beduidend beter. Na negen minuten was de stand 5- 5, waaraan topscore (5) Theo Vree- ken drie goals bijdroeg. Vreeken werkte ook een 8-6 achterstand weg, maar miste bij 10-9 jammer lijk vanaf de stip. Afscheid Ons Eiland verloor met maar liefst 23-3 van kampioen Albatros. Alleen doelpuntenmakers Rob Dickhoff, Rinus Arnoldus en Wim Nijenhuis zullen nog met enige te vredenheid terugkijken op dit trieste afscheid van de tweede klasse. Ook Fluks kreeg een forse neder laag te slikken. Excelsior won met 10-15 van de Noordwijkse ploeg, die behalve de plek in de tweede klasse aan het einde van het sei zoen ook coach Henk Roedoe ver liest. Nel Hordijk, Thilly Vink, An ne Passchier, Aad van Drongelen en Kees Imthorn scoorden allen tweemaal. "Tegen de topploegen speelden we onze beste wedstrijd", ver zuchtte coach Bart Lambooy, na dat het al gedegradeerde De Alge mene De Overkanters op 12-12 ghad gehouden. In de laatste twaalf minuten werkten invaller Remco Molloy, Ruud Swaak en Al fred Lambooy een 12-9 achterstand weg. halverwege de tweede helft (rust 3- 3) definitief van zich af toen Anita Alberts, Wijnand Alberts en Mar lies Brouwer de stand naar 7-4 til den. In de slotfase kwam de degra dant nog tot 7-6 terug. Heel lang zag het er naar uit dat KNS het kampioensfeest van Phoenix zou gaan bederven. Als de mythologische vogel uit de as her rijzend, kwam de ploeg uit Zoeter- meer in de slotfase terug en verloor KNS haar 5-8 voorsprong: 11-8. Pe ter Zitman en Edwin Kooien wa ren met drie goals de topscorers. GELEEN (ANP) - Panda's Rotterdam heeft zaterdag in Geleen, voor 1700 toeschouwers, zijn nationale ijshockeytitel veilig gesteld. De Rotterdam se ploeg won de tweede wedstrijd uit de eindronde bij Geleen met 4-2 (2-2, 2-0, 0-0). Het evenwicht werd door de meer complete Rotterdamse ploeg in de tweede periode verstoord, mede doordat Geleen zijn traditionele on macht in de man-meer-situaties opnieuw demonstreerde. Rotterdam nam in die tweede twintig minuten een voorsprong van twee punten en had feitelijk weinig moeite de marge ongeschonden te houden in de der de periode. Driemaal is scheepsrecht. Na tweemaal te hebben misgetast werd TOP zaterdag dan toch kampioen van de promotie klasse, (foto Loek zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15