Zwak PSY toch goed voor zege bij Fortuna Kaart Wouters irriteert Cruijff Sprankje hoop op betere tijden Clubvoorzitters aan zet Vandenbroucke wint proloog Feyenoord verslaat Roda Valke is bankzitten moe Ajax wil bekerduel met Sparta verschuiven MAANDAG 9 MAART 1987 SPORT PAGINA 13 Eindhovenaren spelen tegen zichzelf SITTARD (GPD) - PSV speelt tegen zichzelf. Al wedstrijden lang - het vormverlies van de ploeg dateert van voor de winterstop - staat de prestatie niet in verhouding tot de potentiële kwaliteit waarover de landskampioen beschikt. De namen van de spelers zijn enkel nog voldoende om bescheiden eredivisieklanten te imponeren, maar als een ploeg de tanden laat zien, komen de Eindhovense onvolkomenheden aan het daglicht. Zo ook tegen Fortuna Sittard dat voor het eerst sinds tijden weer vechtlust uitstraalde en PSV met een in de problemen bracht. Een benauwde 0-1 overwinning was het resultaat. De blijdschap over deze buit leverde het duidelijkste be wijs voor de moeilijke periode waarin PSV zich momenteel be vindt. Han Bergers oordeel dat een ge lijkspel de verhouding het best zou hebben weergegeven stond na af loop lijnrecht tegenover de mening van PSV-trainer Guus Hiddink. „De uitslag is volledig terécht", meende deze. „We hebben ver zuimd de kansen, zeker voor de pauze, te benutten. Zodoende moest je steeds attent blijven op die ene toevalstreffer, die altijd kan vallen". Het spel van Fortuna Sittard was gebaseerd op toeval. Interim-trai ner Han Berger, die het als primai re taak moet beschouwen Fortuna in de eredivisie te houden, heeft de spelwijze aan dat doel aangepast. Onder het motto: pompen of ver- Eerste treffer van McDonald DEN BOSCH - Scheidsrechter Ig- nace van Swieten heeft FC Den Bosch gisteren benadeeld. De Eindhovense arbiter weigerde in de tweede helft een overtreding van Groninger Mark Verkuyl ten opzichte van Mart van Duren met een penalty te betraffen. FC Den Bosch en FC Groningen bleven daardoor op 1-1 steken. In de eerste helft bracht Gijs Steinmann de. thuisploeg uit een strafschop (na een overtreding van Sjaak Storm) op 1-0. In de tweede helft bracht Rob McDonalds, het was zijn eerste treffer sinds zijn te rugkeer bij Groningen, de partijen op gelijke voet. zuipen werd PSV tegemoet getre den. Een taktiek die de landskam pioen regelmatig in moeilijkheden bracht. Zeker omdat een gedeelte van de formatie van Hiddink niet thuis gaf. Gerald Vanenburg zag het spel volledig aan zich voorbij gaan. Re- né van der Gijp kwam twee keer op snelheid door de Limburgse defen sie en beperkte vervolgens zijn ac tieradius tot het hoogst noodzake lijke. Genoeg om zijn lichaamstem peratuur op peil te houden. „Wij hebben als team goed gefunctio neerd", stelde Han Berger daar te genover. „Fortuna speelde einde lijk weer het voetbal zoals men dat in De Baandert graag ziet. On danks de nederlaag zijn we moreel gesterkt uit de strijd gekomen. Als deze ploeg zo blijft spelen, is er niets aan de hand". Met name Frans Thijssen, voor het eerst als libero in actie, zorgde voor de juiste impulsen. „Een lek ker gevoel, zo vrij te kunnen spe len. In de middenlinie heb je altijd iemand op je schoenen staan. Ik zie er wel toekomst in. En PSV? Ach, die ploeg heeft het altijd moeilijk in Sittard. Veel moeilijker dan Ajax het hier heeft. De Amster dammers met hun individuele klasse, rennen ons voorbij. Bij PSV komen steeds weer spelers in de problemen als ze tegen ons moeten aantreden". Niet alleen de titel legt een zware druk op de Eindhovense schou ders, ook het aanstaande vertrek of de wens daartoe van sommige spe lers, is niet echt bevorderlijk voor de sfeer binnen de ploeg. Ruud Gullit, Frank Arnesen, Jurrie Kool hof en René van der Gijp met bin nen- en buitenlandse aanbiedin gen, gisteren kwam daar Michel Valke bij. Gisteren evenwel was de tegen stander nog niet sterk genoeg om de PSV-perikelen uit te buiten. Daar was in Sittard meer voor no dig dan een gezonde portie vecht lust en opportunisme. Te makke lijk waren de patronen van de thuisclub te doorzien, waardoor de verdediging voor Hans van Breu- kelen niet echt op de proef werd gesteld. Weliswaar stond ze onder druk, maar een doelrijpe kans werd niet weggeven. Van der Gijp, Koolhof, en Vanenburg hadden die mogelijkheden wel, maar dat juist waren de spelers, die ver onder hun kunnen acteerden en. dus faal- Ruud Gullit probeert de doorgebroken Frijns te stuiten. Het schot i Fortuna-speler zal geen doel treffen. (fo den op beslissende momenten. Uitgerekend voor de ogen van bondscoach Rinus Michels, die omtrent dit drietal graag wat meer zekerheid zou hebben. Die kreeg hij in De Baandert niet. Aan Ronald Koeman en Ruud Gullit weten PSV en Michels wat ze hebben. Ook dat bleek tegen Fortuna Sittard. Henk Duut be perkte de bewegingsruimte van Gullit weliswaar, maar het gevaar was nooit helemaal aan banden te leggen. Ronald Koeman onder steunde zijn aanval en zette de lij nen uit. Daarenboven werd hij al in de twaalfde minuut matchwinnaar, toen hij ongehinderd zijn sterke wapen, het afstandsschot, kon han teren. „Als je op dit niveau speelt", vond Guus Hiddink, „dan moet je zeker na dat doelpunt de zaak af maken. We verloren echter de grip op het middenveld en konden daardoor niet meer voor druk zor gen. Bovendien werden we te ver in onze eigen verdediging ge drukt". Han Berger ging zelfs nog verder in zijn kritiek op de ploeg met titelaspiraties. „Wij hebben PSV onder druk gehouden. Hen bleef weinig anders over dan ontel bare keren terug te spelen op de eigen doelman. Dat zegt voldoen de". ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds maanden liet Feye- noord-oefenmeester Rinus Israel zich op weg naar de perskamer in de gang al horen. Heel lang was er voor de Rotterdammers weinig re den tot hoorbaar optimisme, na de overwinning van gisteren op Roda JC (3-2) was er weer een sprankje hoop op betere tijden merkbaar. Dat gold dan voornamelijk de opleving van enkelingen, met na me Tahamata en Molenaar onder scheidden zich, en nog lang niet de wedergeboorte van een elftal, dat de naam subtopper mag dragen. Hetzelfde kon worden gezegd van Roda, dat volgens trainer Rob Baan voor een punt naar de ijskou de Kuip was gekomen en volgens dezelfde spreker dat niet verdien de. Toch begon het duel goed voor de Limburgers. Feyenoord viel weliswaar in de eerste twintig mi nuten braaf aan, rAaar de vaardig heid van Blinker had zelden ook effectiviteit, Elstrup ging elke ver antwoordelijkheid uit de weg en Hofman moest weer wennen tegen zijn oude club. Van enig beleid in de tweede lijn was evenmin spra ke. De eerste geslaagde tegenactie van Roda werd gelijk bekroond. En uitgerekend door Rob Rijnink, die door Baan nog maar net van Ajax was gehuurd (met optie tot SITTARD (ANP) - PSV'er Michel Valke wil weg uit Eindhoven. De middenvelder, die dit seizoen geen vaste plaats heeft kunnen veroveren in de hoofdmacht van de Eindhovenaren, is het bank zitten beu. Zondagmiddag in Sittard, na afloop van het duel tegen Fortuna (0-1), verraste Valke zijn toehoorders met de opmerking dat hij aan het einde van het seizoen definitief Eindhoven de rug zal toekeren. Zijn aankondiging kon gezien worden als een verkapte sollicitatie, al zag de 27-jarige Valke dat anders. Hij schermde zelfs met aan biedingen. Valke: „Een Nederlandse en een buitenlandse ploeg hebben al interesse in mij getoond". AMSTERDAM (GPD) - De pietluttige arbitrage van Cees Bakker gistermiddag bij Ajax- Excelsior (3-0) zou in de komende dagen wel eens heel wat stof kunnen doen opwaaien. Halverwege de eerste helft trok Jan Wouters een beslissing van de rechtspreker in twijfel, waarop deze hem prompt de gele kaart onder de neus duwde. Het was zijn derde, hetgeen automatisch inhoudt dat Ajax zijn middenvelder één wedstrijd zal moeten missen. De tuchtcommissie stelt in principe de straffen pas vast op donderdag, in dit geval dus daags na de bekerwedstrijd van Ajax op Spangen tegen Sparta. Volgens mr. Henne Boskamp van de tuchtcommissie gaat de uitslui ting van Wouters in principe auto matisch in en telt dan voor het duel van komende woensdag. Kenne lijk was Cruijff gistermiddag niet op de hoogte van die regel. „Dat zou dus inhouden dat ik Wouters moet missen in de topper tegen PSV. Want eerder komen wij voor de competitie niet meer in actie. Maar dat feest gaat toch mooi niet door. Hier kan en moet iets aan ge daan worden, anders neem ik an dere maatregelen". Aan welke acties Cruijff daarbij denkt is niet moeilijk te raden. „Ajax wil best meewerken in het belang van het Nederlands elftal", doelde hij op het verzoek van Mi chels om Ajax en PSV in het week- middag permitteren. De inspiratie was zelfs zo ver te zoeken, dat Ex celsior tot zijn eigen verbazing hal verwege nog steeds op 0-0 stond. Weliswaar was er vanaf het begin sprake van puur eenrichtingsver keer, maar doordat de concentratie en daardoor de scherpte ontbrak kwam doelman Doesburg in het eerste part nauwelijks in de proble men. „Als je tegen zo'n verdedi gende tegenstander de kansen blijft missen", verweet Cruijff de thuisclub, „dan wordt het steeds moeilijker om te scoren". Het pu bliek moest zich daarom vermaken met een paar aardige individuele acties van Bergkamp, die gaande weg echter ook ver terugviel. De koploper van de eredivisie had duidelijk behoefte einde voorafgaande aan de inter- aarhager, die Ajax op toeren land tegen de Grieken vrijaf te ge- bracht. Dat werd halverwege Mar- ven, „maar daar wens ik niet zelf co van Basten, die voor het eerst na de dupe van te worden. De liefde FC Groningen-Ajax (begin decem- kan met van één kant komen" ber) weer in actie kwam. Zijn De technisch directeur van Ajax komst had een betoverde uitwer- staat er derhalve op dat de straf kmg 0p de in slaap gesukkelde Danny Blind scoort de eerste goal voor Ajax. Doelman Doesburg is kansloos. ZEIST (GPD) - De managers in het betaalde voetbal moeten vanavond tijdens de besloten zitting in Zeist tussen het sectiebestuur en de clubvoorzitters plaats nemen op de tweede rij. Streng gescheiden van de voorzitters worden de professionals dit keer gedoogd, maar krijgen zij meteen bij binnenkomst een slot op de mond. Op uitdrukkelijk verzoek van het sectiebe stuur is het de clubvoorzitters zelfs niet toegestaan tussentijds by de 'mensen in het vak' te rade te gaan. Het zou eens kunnen gebeuren, dat een voorzitter, die de fijne kneepjes van het vak niet kent, ineens een afwijkend standpunt inneemt en daardoor het sectie- bestuur in de wielen rijdt.- Als het de clubvoorzitters werkelijk ernst is met de verloedering en de anti-propaganda voor het voetbal in ons land, maken zij nog vanavond een einde aan bet 'Beiers volkstoneel' in Zeist. Het minste wat zij zou den kunnen doen is het hoogste voetbalcollege te dwingen de agenda te laten voor wat die is en het vandalisme bovenaan de lijst te plaatsen. Want niet de razendsnelle opkomst van de commerciële televisie, maar de supportersonlusten vormen op dit moment de grootste bedreiging voor het voetbal in ons land. De bestrijding daarvan verdient de hoogste prioriteit. Er zou anders wel eens een dag kunnen komen dat de commercie en dus de televisie helemaal geen trek meer heeft in het voetbal. Dan hoeft er niet meer vergaderd te worden over een contract met Sky Channel, over twee of drie divi sies of over een landelijke competitie voor B-junioren. Want zoals de zaken er nu voorstaan, koerst het prof voetbal regelrecht af «op een totale zelfvernietiging. Dat kan alleen maar verhinderd worden door een krachtdadig en gedurfd beleid en niet door halfzachte maatregelen, zoals die in Zeist werden genomen na de stammenoorlog in het Haagse Zuiderpark. Daar is echter wel moed voor nodig en daaraan ontbreekt het dit sectiebestuur ten enenmale. In plaats daarvan wordt het ene compromis na het andere gesloten en spreken de sectiebestuurders elkaar voortdurend te gen waar het gaat om de toekomst van het profvoet bal. Het beleid ademt nog zo weinig vertrouwen uit, dat steeds meer clubs openlijk rebelleren tegen de poppenkast in Zeist. Door toedoen van de burgemeesters, de bondscoach en de competitieleider is de ravage in de eredivisie inmiddels niet meer te overzien. De chaos is zo groot, dat niemand er meer een touw aan vast kan knopen en dat geen club, laat staan het publiek, door de bomen nog het bos kan zien. Het blamerende verlies voor de rechtbank in Utrecht, waardoor een inkrimping van de eredivisie voorlopig van de baan is, maakt de chaos compleet. Die flater draagt er ook in niet geringe mate toe bij dat het Nederlandse voetbal in heel Europa voor joker staat. Jarenlang heeft de KNVB bij de Eu ropese voetbalunie gebid en gesmeekt om de winnaar van een na-competitie toe te laten tot het UEFA Cup toernooi. Het hooghartige college in Zeist gooide ech ter zijn eigen glazen in door net te doen alsof de CSR, de centrale spelersraad, niet bestaat. Nu zal het sectie bestuur op de kniëen moeten bij de CSR, die haar fiat zal moeten geven aan de instelling van zo'n na-compe titie. Tegenover de clubs en haar aanhang is de (nog) grootste sportbond in dit land verplicht duidelijkheid te scheppen. Het lijkt daarom de hoogste tijd dat Zeist wordt bemand door professionals en niet langer door bestuurders „met een prima relatiekring" (citaat Van Marle). eerder wordt uitgesproken, zodat Wouters niet in het cruciale duel met PSV ontbreekt, maar des noods woensdagavond op Span gen. „We zijn toch gestoord bezig", zette Cruijff alvast de boel op stel ten, „als ik op de 29e maart een van mijn belangrijkste spelers moet missen die notabene op de achtste geel heeft gekregen. Ik kan me niet voorstellen", nam hij alvast een voorschot op de instructies aan de spelersgroep, „dat zijn maatjes in Oranje er erg happig op zijn om met acht man in het Nederlands elftal te spelen als Wouters vier da gen later tegen PSV, dat maar vier spelers afstaat, er niet bij is.' Het zijn wel professionals". Maar wat te denken van de reac tie in Eindhoven, als de voetbal bond een uitzondering maakt op de regel dat Wouters nog voor woensdag wordt geschorst? Al liet competitieleider Jan Huijbregts desgevraagd weten dat Ajax hier niet op hoeft te rekenen. Tien te gen een dat PSV onmiddellijk in Zeist aan de bel trekt en heftig pro testeert tegen de 'voorkeursbehan deling' van Ajax. De inzet op de laatste zondag van maart is immers vrijwel zeker de landstitel, tenzij de winnaar van de slag in Eindho ven belangrijke misstappen maakt. Maar gelet op het enorme krachts verschil tussen de top-twee en de rest van de eredivisie is die kans erg klein. Vrije middag tbinnen zes minuten stond Ajax al op 2-0. Eerst verlengde Blind een precies op tijd verstuur de dieptepass van Spelbos, de tweede treffer nam Van Basten voor eigen rekening. Maar even snel verzandde het duel weer en sleepte de wedstrijd zich naar het einde. De treffer van Winter, die aan het eind stond van de aanvoer lijn Van Basten-Bergkamp, veran derde dat beeld niet. Johan Cruijff tilde er niet al te zwaar aan en noemde het gezapige optreden niet verontrustend met het oog op de dubbele Europese bekerontmoeting tegen Malmö FF. Hij was allang blij dat Van Basten weer zo ver hersteld is dat hij een halve wedstrijd kon spelen. „En dat is me prima bevallen", meldde de topscorer naderhand opgelucht. „Alles gaat precies volgens pro gramma. Toch voel ik me nog niet honderd procent. Het schieten gaat niet echt lekker, daarom hou ik me nog een beetje in. Ik moet nu eerst even afwachten of er een morgen een reactie komt. Maar als dat niet het geval is, wil ik tegen Sparta spelen en daarna ook tegen Mal- aankoop) als vervanger van de langdurig uitgeschakelde Van Geel. De dagverse „Limburger" reageerde alert op een fraaie pass van Meijer en schoot beheerst raak. Ondanks de armoedige schut- terskwaliteiten, die Feyenoord de laatste tijd ten toon spreidt, kwam de ploeg toch binnen acht minuten op voorsprong. De manier waarop onderstreepte echter de doelpun- tenvrees. Roda hielp de Rotter dammers daar even vanaf. De ge lijkmaker kwam geheel op naam van Brandts, die de bal in eigen doel liep, nadat zijn oude ploeg maat Hofman tegen de paal had ge schoten en in tweede instantie voorzette, ten onrechte hopend op de aanwezigheid van Elstrup. Hofman stond ook aan de basis van de tweede treffer door op het juiste moment, net binnen het strafschopgebied, neer te storten na even te zijn vastgehouden door Hansen. Scheidsrechter Blanken- stein, die een aantal gelegenheden daartoe had, wees voor één keer wel naar de stip. Tahamata stuurde daarop bekwaam Smits de ver keerde kant op. De tweede gelijk maker van Roda liet evenmmin lang op zich wachten en was ook al van dubieus kaliber. Hiele was al naar de rechterpaal gelopen om een inzet van Suvrijn op te rapen, toen de bal via Troost naar de an dere hoek ketste: 2-2. Wat Israel in de rust verzon - hij verving Hofman door Hoekstra - leek misschien onbegrijpelijk, maar was even logisch als succes vol. „Hofman was niet ondermaats, maar ik moest de middenlinie ver beteren. In de tweede helft zag het er beter uit", concludeerde Israel tevreden. Tahamata verscheen door die ingreep op de rechtervleu gel en was al direct ongrijpbaar voor De Jonge, Been bemoeide zich ineens wel met de lijn in het spel en Molenaar schakelde Su vrijn verder uit. Vooral de onstuitbare Tahamata leefde zich ouderwets uit als rechtsbuiten. Voor de winnende treffer hoefde Hoekstra maar een schoen klaar te houden, na een wervelende actie van de oud-inter national. In de slotfase probeerde Roda, met Smeets voor Blattler en Brandts aan het front, nog wel voor druk te zorgen, maar tot gevaar leidde dat niet. Wel tot enige irrita tie en onvriendelijkheid, die uit mondde in een heuse mep van Smeets op de kaak van Heus. Ook na overleg met zijn grensrechter, voor wiens neus het gebeurde, be sloot Blankenstein het „ongeluk je" maar niet gezien te hebben en heel vlug het eindsignaal te geven. 8011 toeschouwers en twee eftallen waren hem er dankbaar voor. Vijf fietsen Post gestolen PARIJS (ANP) - De wielerploeg van Walter Planckaert, assistent van Peter Post, heeft nog voor het begin van de etappekoers Parijs- Nice een flinke tegenslag gehad. In de nacht van zaterdag op zondag plunderden dieven een bestelbus van de formatie, die voor het hotel stond in een buitenwijk van Parijs. De inbrekers sloegen de ruiten van de bus in en namen vijf reserve- fietsen en wat hulpmateriaal mee. Planckaert heeft aangifte gedaan bij de politie. ,Ik heb ogenblikkelijk Post ge beld", vertelde de verbolgen Planckaert zondag. „Hij zal zo spoedig mogelijk nieuwe fietsen laten overkomen. Voor de proloog en de ploegentijdrit van maandag hebben we die niet zo zeer nodig, maar wel voor de -bergetappes die eraan komen". Bijna was de Nederlandse forma tie nog meer materiaal kwijt ge weest. De dieven kwamen later in de nacht terug, maar werden weg gejaagd door een chauffeur, die in het busje de wacht hield. PARIJS (ANP) - Zonder recht streekse confrontatie zijn Sean Kelly en Stephen Roche gisteren in de 37e editie van de etappe koers Parijs-Nice een interessant duel begonnen. Beide in Frank rijk groot geworden Ierse be roepswielrenners eindigden hoog in de 5,5 kilometer lange proloog, die werd gewonnen door Kelly's Belgische ploegge noot Jean-Luc Vandenbroucke. De als vierde geëindigde vete raan Gerrie Knetemann was de enige van de drie deelnemende Nederlandse ploegen, die in de buurt van de winnaar kon blij ven. Gerrit Solleveld werd ne gende. Vandenbroucke, in fe bruari winnaar van de slottijdrit van de Ruta del Sol en de pro loog van de Ronde van Valencia, kwam in zeven minuten en 8,83 seconden uit op een gemiddelde snelheid van 46,172 kilometer. Dat was lang niet slecht voop de openingsrit, gereden bij een tem peratuur van rond de vijf graden op een parkoers, dat deels uit kasseien bestond en een stuk „vals plat" als finish had. In het dertiende arrondisse ment van Parijs had Jelle Nij- dam, de specialist uit de ploeg geleid door Raas' Vlaamse assis tent Hilaire van der Schueren, pech. Nijdam kwam morrend over de streep. De tijdrijder on dervond te veel hinder van een slecht werkende versnelling. Fei telijk stond Nijdams ellende mo del voor de situatie, waarin de Nederlandse ploegen verkeer den. Van der Schueren is, mede door de afwezigheid van de on voldoende herstelde Hanegraaf, met vier eerstejaars profs afge reisd. „Ik heb een stel kleine mannekes bij me en maak mij daarom geen illusies", zei Van der Schueren, die zich kon troos ten met de deelneming van Zoe temelk. Jan Gisbers heeft weliswaar de Spaanse troef Delgado meegeno men, maar zal weinig hebben aan Adri van der Poel, die wegens griepaanvallen zijn eerste koers rijdt na de Ronde van de Cata laanse kust. Bij de formatie van Peter Post, die het ploegleider- schap heeft overgelaten aan Wal ter Planckaert, rijdt zelfs een zie ke renner. Planckaerts broer Ed dy stapte vrijdag na veertig kilo meter met hevige buikpijn af in de koers van Blankenberge. De sprinter is niet hersteld, maar wil met het oog op de voorjaarsklas sieker Milaan - Sanremo toch een grote wedstrijd rijden. „Ik houd mij de komende dagen rustig", gaf de patiënt aan. Hij kon niet naar de later startende, relatief vlakke Tirreno-Adriatico, door dat Vanderaerden daarvoor werd uitverkoren. Eddy Planckaerts ploeggenoot Bert Oosterbosch, vorig jaar tweede achter Kelly, werd twin tigste op ruim achttien seconden van Vandenbroucke. Voor Oos terbosch was dat geen slechte prestatie. Hij werd in november geopereerd na een slepende knieblessure. Zijn rentree was pas in april verwacht. Ooster bosch is weliswaar weer fit, maar heeft geen wedstrijd in de benen. Daarom kon van hem geen top- klassering worden verlangd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13