PORT Kulker tegenpool van Rob Druppers Cooman pakt wereldgoud 5rr"0^ 'T Foster dendert over horden naar record maar mist gouden medaille 'Brons op basis van motivatie' Schaduw over Elfstedentocht Finishfoto moet haar winst bewijzen Arbiter scoort doelpunt Jeugdteam komt er niet in. MAANDAG 9 MAART 1987 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD INDIANAPOLIS (GPD) - Organisatorische dieptepunten en sportieve hoogtepunten wisselden elkaar af in de Hoos ier Dome, waar de eerste wereldkampioenschappen in- door-atletiek het afgelopen weekeinde in totaal zo'n 50.000 toeschouwers trokken. Daarmee maakten de organisato ren een prima beurt, want dit aantal betekende een we reldrecord voor een atletiekevenement in een overdekte Bij het snelwandelen gingen bei de indoor-records er aan en kwa men in Russische handen. Olga op de 60 meter horden het meest Krishtop liet op de 3000 meter een opmerkelijk was. De uit de scha- tijd van 12 minuten en 05,49 secon- duw van zijn landgenoot Renaldo den noteren, terwijl haar landge- Daarnaast vielen er in Indianapolis nog zes wereldrecords te bewonde- Greg Foster Nehemiah gekropen Amerikaan nam de hindernissen in de se op bijna geweldadige wijze en sihte in de nieuwe recordtijd 7,46 seconden. In de eindstrijd noot Mikhail Schennilov de 5000 meter eenhonderdste van een se conded) sneller aflegde dan de Tsjech Jozef Pribilinec met wie hij voor het oog gelijtijdig door de fi denderde Foster opnieuw over de nish ging. De zes wereldrecords horden, maar halverwege struikel- vormden een meer dan redelijke PAGINA 11 i gpsgagm-B. m INDIANAPOLIS (GPD) - Rob Druppers handelde het afgelopen weekeinde in Indiana polis precies tegenovergesteld aan Han Kulker. Nadat hij op meer dan overtuigende wijze de finale van 800 meter was binnengestapt, viel de Utrechter uiteindelijk volkomen stil. Zijn ploeggenoot Kulker daarentegen was in de series van de 1500 meter maar net aan uitschakeling ontsnapt, maar sleepte vervolgens wel een bronzen plak uit het Hoos ier Dome. Kulker deed dat in een, ondanks het wegvallen van de Ierse favoriet Eamonn Coughlan, ijzersterk 1500 meter-veld. De takticus: „Er zaten zoveel grote namen tussen de fina listen dat ik eigenlijk nauwelijks op een medaille had durven te ho pen". Dat had Druppers wel ge daan, want in de series had hij zo gemakkelijk en superieur gelopen dat hij prompt tot dé favoriet voor het goud werd uitgroepen. Maar in de laatste ronde, die hij als derde achter de latere nummers één en twee José Louis Barbosa (Brazilië) en Wladimir Graudyn (Sowjet- Unie) was ingegaan, liet de Euro pese kampioen zich tot drie keer de de favoriet voor het goud sleurde in zijn (pijnlijke) val de Ca nadees Mark McKoy met zich mee. Het gevolg was dat dit tweetal uit- gegoochel met eindelijk niet in de einduitslag verschuivingen werd opgenomen en een andere oogst van de eerste wereldkam pioenschappen, die evenwel wer den ontsierd door organisatorisch ;erie-indelingen, het programma het late bekend maken van offi- Amerikaan, Tony Campbell met de ciële uitslagen, waardoor zich bui gouden plak aan de haal ging. De Canadese krachtpatser Ben Johnson maakte zijn favorietenrol wel waar. Ondanks twee valse starts, waarvan Johnson er aanvan kelijk één in zijn maag kreeg ge splitst (maar die arbitrale dwaling ten de baan soms chaotische tafe relen afspeelden. Over twee jaar, wanneer de vol- gendfe wereld indoorstrijd in de Hongaarse hoofdstad Boedapest It gehouden, zal de internatio- werd onder druk van het joelende nale ateltiekfederatie (IAAF) i publiek herzien), flitste de op Ja maica geboren atleet na 6,41 secon de over de meet en daarmee dook hij drie honderdsten van een se conde onder zijn eigen wereldre cord. De Oostduitse alleskunner Heike Drechsler verbeterde op de 200 meter het wereldrecord van haar afgezwaaide landgenote Marita Koch en bracht de toptijd van 22,39 seconden terug tot 22,27. De twee voudige Europese kampioene van Stuttgart deed dat na eerst de zege bij het verspringen voor zich te hebben opgeëist. Stefka Kostadi- nova sprong gisteravond één centi meter hoger dan zij eerder dit jaar had gedaan, toen de door de Bul gaarse bedwongen hoogte van 2.04 meter voldoende bleek voor de verovering van het wereldrecord. gen bewijzen lering te hebben ge trokken uit de organisatorische fouten die tijdens het soms rom melige toernooi in Indianapolis werden gemaakt. KUOPIO (ANP) - Het overlijden van de marathon schaatser Piet Dijkstra heeft zaterdag een schaduw gelegd over de alternatieve Elfstedentocht in Fin land. De 49-jarige rijder uit Langelille (Friesland), een van de 150 deelnemers aan de wedstrijd over 200 kilometer, stierf na 30 kilometer schaatsen aan een hartinfarct. De hulpverlening op het Kallavesimeer kwam traag op gang. Het slachtoffer werd ontdekt door een schaatser. Deze trachtte anderen te waarschu wen. Een Finse arts, die een kwartier later ter plek ke was, heeft nog re-animatietechnieken toegepast. De organisatie ging weinig tactvol om met de tra gische gebeurtenis. Na de aankomst van de num mers 1 tot en met 5 werd het overlijden van Dijkstra via de omroepinstallatie gemeld. Tot dat moment hadden de organisatoren de echtgenote van het slachtoffer, die onder haar meisjesnaam deelnam aan de tocht over 100 kilometer, niet kunnen vin den. De vrouw moest via het publiek vernemen dat haar man vijf uur eerder was overleden. toe wegdrukken en kwam hij uit eindelijk als laatste over de finish. Na afloop van het debacle, dat Han Kulker voor een raadsel stelde („Ik snap hier helemaal niets van, ik had echt gedacht dat Rob goud zou pakken"), was Druppers voor niemand, zelfs niet voor Bram Wassenaar aanspreekbaar. „Rob moet dit maar snel vergeten", oor deelde de bondstrainer, „maar ik ben bang dat de klap nog wel even tjes zal nadreunen". Wassenaar was van mening dat Druppers het onheil over zichzelf had afgeroe pen door in de laatste finaleronde niet het gedrang in het achter de koplopers aanjagende groepje te ontvluchten. „Daarmee verspeelde hij zijn kansen. Het zat in mentaal opzicht niet goed met Rob, hy heeft de moed te snel opgegeven". Tot overmaat van ramp moest Druppers zich na het verwerken van de eerste teleurstelling ook nog eens melden bij de dopingcon- troleurs, waardoor zijn humeur er niet bepaald beter op werd. Met een gezicht dat op zwaar onweer stond, dook de gestrande favoriet onder in de catacomben van het stadion om zijn blaas te vullen. Een dag eerder had Druppers nog heel wat vrolijker gekeken toen zijn trainingsmaatje Han Kul ker op ondubbelzinninge wijze wraak op zichzelf nam. De Leide- naar pakte in een boeiende 1500 INDIANAPOLIS (GPD) - De 'indianankreet' die gisteravond door het Hoosier Dome schalde, kwam zo ongeveer uit de tenen van Nelli Cooman. De explosieve Hollandse van Surinaamse komaf overstemde zelfs de 20.000 rumoerige toeschouwers toen teamleider Henk van der Worp haar de blijde boodschap kwam brengen dat de jury na bestudering Zurbriggen wil 'alles winnen' ASPEN (AFP) - De Zwitser Pirmin van de finishfoto tot de conclusie was gekomen dat niet Angella Issajenko, maar zij als Zurbriggen wil dit seizoen al legen- eerste over de finishlijn was geschoten darisch worden en alles Na zijn zege van zaterdag op de af- Cooman was zo'n beetje de enige brons op de 100 meter veroverde, daling, had de skiër uit Saas-Alma- geweest die daar al voor de be- verbaasde Cooman vriend en vij- gell gisteren alweer succes op de kendmaking van de officiële uit- and. super-reuzeslalom, het voorlaatste slag heilig van overtuigd was. Maar niet zij, maar Issajenko werd aan vankelijk uitbundig gefeliciteerd met de verovering van de eerste evenement van het wereldbeker- seizoen. De tweevoudig wereld kampioen, die bij de titelstrijd ir Crans Montana de beschikking wereldtitel op de 60 meter. Coo- door Jaap Visser had over een eigen helikopter als taxi, duldde opnieuw niémand in zijn nabijheid. ALPHEN AAN DEN RIJN-Ar biter Gerard Laurens zorgde gistermiddag tijdens de Oefen wedstrijd tussen de vier deklassers Alphen en Bode graven voor een bijzonder op merkelijk feit èn de nodige hi lariteit. Bij de stand van 1-1 hielp de Alphense leidsman het bezoekende Bodegraven een handje door een zuiver doelpunt te scoren.... Alphen raakte bij het uitver dedigen de bal kwijt aan Bo degraven. Laurens: "Ik liep weer op en via mijn schouder verdween de bal plotseling in het doel. Ik heb die bal nooit zien komen. Een domme fout natuurlijk, maar gelukkig kon iedereen er wel om lachen. Het was een buitengewoon mooie goal. Hij was onhoudbaar voor de keeper". Laurens was vanaf dat mo ment 'de man van de wed strijd'. "We hebben het er na afloop nog geregeld over ge had", lachte hij. Alphen ver loor daardoor de oefenwed strijd met 3-4. Maar Alphen- trainer Wim Dekker maakte daar geen punt van. "Ik heb zoiets nog niet eerder meege maakt. Hij heeft het natuur lijk wel te boren gekregen, dat snap je wel". evenwel weigerde pertinent haar Canadese rivale de hand te schudden „omdat ik het gevoel had dat ik en niet Angella de snel ste was". De 22-jarige Rotterdamse kreeg uiteindelijk gelijk, maar moest nog lange tijd op de bevestiging van haar vermoeden wachten omdat de Canadese ploeg protest aanteken de tegen de beslissing van de wed strijdjury. Maar na zelf een blik op de finishfoto te hebben geworpen, moest de 29 jaar geleden op Jamai ca geboren Issajenko echter toege ven dat de uitslag terecht was. „Geen twijfel mogelijk, Nelli is eer ste, ook al is het verschil maar een paar millimeter". Voor de drievoudige Europese indoorkampioene Cooman kwam in Indianapolis een eind aan een uitermate druk winterseizoen. De nieuwe wereldkampioene neemt een paar weken vakantie om zich vervolgens voor te bereiden op het baanseizoen. Dat zij daarin ook in internationaal opzicht een rol van betekenis gaat spelen, is inmiddels voor bijna iedereen duidelijk. Coomans mannelijke tegenspe ler in het Hoosier Dome, de Cana dese wereldkampioen Ben John son, bijvoorbeeld is ervan over tuigd dat Cooman zich ook op de baan kan ontwikkelen tot een ab solute wereldtopper. „Aan haar start hoeft natuurlijk niets meer verbeterd te worden. Volgens mij heeft zij het vermogen om in het komende outdoor-seizoen een tyd van rond de 11 seconden te lopen, of misschien wel achterin de 10,90". Tot voor kort werd Cooman in de internationale atletiekwereld be stempeld als een indoorspecialiste die buiten nooit het niveau zou kunnen bereiken waarop ze op jenko afstand heeft gedaan De 'vijand', Isssgenko's coach Charlie Francis, behoorde tot voor kort tot de sceptici die beweerden dat de 100 meter precies 40 meter te lang is voor de snelste vrouw van Nederland. Francis: „Toen ik Nelli een paar jaar geleden voor het eerst zag, dacht ik dat het met haar nooit iets zou worden op de 100 meter omdat ze de daar de juiste lichaamsbouw voor miste. Ze had alleen spieren aan de voorkant van haar bovenbenen en daar kan je niet de kracht mee ontwikkelen die nodig is om over honderd me ter je topsnelheid vast te houden". Maar aan het begin van dit in- doorseizoen moest Francis, die be halve Issajenko ook 's werelds snelste man Ben Johnson onder zijn hoede heeft, constateren dat Cooman op de juiste plaats spier kracht had gekweekt. Francis: „Haar trainer moet haar zwakte hebben onderkend en ik kan niet anders zeggen dan dat die twee pri ma bezig zijn geweest. Nelli's ham strings zijn een stuk steviger ge worden en ik denk dat ze nu in in ternationaal opzicht ook op de 100 meter een heel eind zal komen". Issajenko, die Cooman eerder dit indoorseizoen tot twee keer toe had verslagen, is een zelfde me ning toegedaan. „Haar finish is een stuk sterker geworden en dat is precies wat er nog aan ontbrak. Haar start is echt fantastisch, daar kan ik alleen maar jaloers op zijn. Ik doe er van alles aan, maar by Nelli is het net als bij Ben, die twee hebben van nature een supersnelle start". Over de persoon Cooman zegt de moeder van een achttien maanden oude dochter, die na haar huwelijk met de Canadese atleet Tony Issa- overdekte banen bij herhaling presteert. Maar vorig jaar, toen zij eerst onder het dak van het Madri- leense sportpaleis de 60 meter in de wereldrecordtijd van 7,00 se conden aflegde en vervolgens op de baan in Stuttgart Europees haar meisjesnaam Taylor: „Ik ken Nelli nog niet zo goed, maar ze komt in elk geval heel vriendelijk over. Dat ze haar tegenstanders voor de wedstrijd even succes komt wensen, vind ik geinig. Ze is de enige die dat doet. Vorig jaar liep ik in Zürich voor het eerst te gen haar en ik wist niet wat me overkwam toen ze me daar een handje kwam geven, maar ik mag dat wel". De benauwde zege in de WK-fi- nale van Cooman, die dezelfde eindtijd kreeg toebedeeld als Issa jenko (7,08 seconden) deed niet al leen de Nederlandse afvaardiging in Indianapolis goed, maar ook Sa muel Skinner, radioverslaggever van de ABC en verbonden aan tal van persbureaus, waaronder UPI. Skinner draait al meer dan een kwart eeuw mee in de internatio nale atletiekwereld. Een deskundi ge bij uitstek dus. Over Cooman zegt hij: „Ik ben Nelli eèn paar jaar geleden bij toe val tegen het lijf gelopen. Dat was in Berlijn, in de catacomben van het Olympisch stadion. Ik was meteen onder de indruk van haar. Ze heeft de uitstraling van een ech te topper. Een belangrijke eigen schap van haar is dat ze zich volle dig kan ontspannen door heel vro lijk te zijn. Op een natuurlijke ma nier en dat maakt haar tevens een heel plezierig mens. Ik vind haar echt grappig". De eerste ontmoeting destijds in Berlijn besloot Skinner met de woorden: „Ik zal je blijven volgen, waar ter wereld je ook loopt". Skinner nu: „Dat heb ik gedaan. Ik ben steeds naar haar blijven infor meren en het deed me heel veel goed om te horen dat ze in Stutt gart brons had gehaald. Dat beves tigde mijn vermoeden dat ze ook op de baan steeds beter uit de voe ten zou kunnen". Een volgende ge legenheid waarby Cooman het ge lijk van Skinner kan bewijzen, zijn de wereldkampioenschappen op de baan die eind augustus, begin september in Rome worden gehou den. Cooman leeft dus van WK tot WK. Skinner over de volgende we reldkampioenschappen: „Als Nelli het komende half jaar hard blijft werken, zie ik haar in Rome op nieuw op het erepodium eindigen. Een derde plaats moet daar voor haar tot de mogelijkheden beho ren. Maar pas op, ze is er nog niet. Haar tweede vijftig meter is zonder meer sterker geworden. Ze is nu in staat om tot zeventig meter voluit te gaan. Die laatste dertig meter, daar zal ze nog heel wat aan moe ten doen. Als ze die arbeid op kan brengen, sluit ik niet uit dat ze vol gend jaar in Seoel Olympisch kam pioene wordt". Volgens Skinner is het zeer ver standig van Cooman en haar trai ner Henk Kraaijenhof om geregeld voor trainingsstages de California sche zon op te zoeken. „Ik woon zelf in San Francisco en kan verze keren dat de klimatologische om standigheden daar optimaal zijn voor sprinttrainingen. Naar mijn mening zouden Nelli en Henk er nog beter aan doen een keer een heel jaar in de States door te bren gen. Als zjj en haar trainer daar zouden gaan samenwerken met Bob Kersee ontwikkelt Nelli zich waarschijnlijk nog sneller". Nelli Cooman samen met Angella Issajenko op het moment dat de uit- slag nog niet bekend was. 'Toen had ik al het gevoel de snelste geweest te zijn', aldus de blije Cooman. (foto anp» Maar dat Cooman en Kraaijenhof inderdaad de hulp van de trainer van onder andere Valerie Brisco- Hooks zullen inroepen, sluit het Daradepaardje van de Nederlandse atletiek volledig uit. „No way", zegt Cooman als zij met de sugges tie van Skinner wordt geconfron teerd. „Het gaat prima zo en boven dien heb ik ook andere verhalen over Kersee gehoord. Ik ken Alice Brown vrij goed en die zou door hem in mentaal opzicht flink de vernieling in zijn geholpen. Ik ge loof best dat Skinner heel veel ver stand van atletiek heeft, maar ik denk dat hij wat dit betreft de plank misslaat". Behalve het gelyk zal Cooman dus ook het ongelijk van Skinner moeten gaan aantonen. meter-finale een bronzen medaille nadat hij zich vrijdagochtend maar ternauwernood voor de eindstrijd had geplaatst. In de series toonde de Europese indoorkampioen zich niet bepaald uitgeslapen. Met een slaperig hoofd verslikte hy zich bij na in de hoge snelheid die vooral de Keniaan Cheruiyot Kipkoech ontwikkelde. Kulker kwam slechts als vierde en behoorlijk kapot aan de finish, maar had het geluk dat hij met 3.41,36 seconden zelfs snel ler was dan de winnaar van de an dere serie, de Australiër Michael Hillardt waardoor hy zichzelf toch nog een uitnodiging verschafte voor het 'slotbal' van zaterdagmid dag, dat in het Hoosier Dome door ruim 20.000 toeschouwers werd be zocht. „Ik ben nu in elk geval wakker", verzuchtte Kulker nadat hy aan uitschakeling in de series was ont snapt. Dat bewees hy een dag later op het laatste programma-onder deel, waarin hy uitgeslapen genoeg bleek om „puur op basis van moti vatie" naar een derde plaats en een Nederlands record te snellen. Met een tijd van 3.39,51 was hij niet al leen een stuk rapper dan in de se ries, maar haalde hij ook bijna een volle seconde van zijn nationale toptijd af. Daarmee veroverde de i drie van het 'buiten-EK' van Stutt gart een plaatsje in de wereldtop, die voortaan niet langer om de 27- jarige computerprogrammeur heen kan. Kulker: „Hoewel ik nog niet helemaal besef wat dat in houdt, kun je wel stellen dat ik me tussen de wereldtoppers heb we ten te schuiven. Althans indoor, op de baan moet ik dat nog bewijzen. Dat zal een hele klus worden, want tot nog toe heb ik me altijd prettig gevoeld in de rol van underdog". Die speelde Kulker zaterdag weer eens met overgave. Na zijn moeizaam geslaagde poging tot de eindstrijd door te dringen, hielden zijn concurrenten onvoldoende re kening met de atleet die zich pas zes jaar geleden by de atletiekver eniging De Bataven aanmeldde. Daardoor kreeg Kulker op het laat ste rechte eind de ruimte om bin nendoor langs Hillardt en de plaat selijke favoriet Jim Spivey naar een derde plaats achter het duo O'Sullivan/Abascal te schieten. Daarmee maakte hij opnieuw zijn faam als tacticus waar. Kulker: „Maar ik heb ook getoond dat ik een hoog tempo kan draaien, want het ging verschrikkelijk snel. Lek ker 'boemelen' was er echt niet bij. Achteraf gezien had er misschien nog wel wat meer ingezeten, want ik was beslist niet kapot na de fi nish. Maar als ik vroeger had ver sneld, had ik me misschien over de kop gelopen en dat risico wilde ik niet nemen". JV DEN HAAG (ANP) - Twaalf jeugdspelers van voetbalclub Oud-Beijerland zijn zaterdag avond voor niets op weg ge gaan naar de Belgische topper tussen Anderlecht en Club Brugge. Adri van Tiggelen, die zijn eerste voetbalstappen bij Oud-Beijerland zette, had twaalf kaartjes voor de topper beschikbaar gesteld. Aan de grensovergang werd de bus met de spelers door de douane te gengehouden. Vier van de twaalf inzittenden hadden geen paspoort bij zich. Na twee uur oponthoud mochten de reizigers, volgens de Belgische douane, onder bege leiding van motoragenten de reis naar Brussel hervatten. De 'trip bleek echter niet naar het Anderlecht-stadion te gaan, |j maar terug naar Nederland. J Om half acht zaten de spelers 8 niet bij het door Anderlecht ge- 3 wonnen topduel, maar voor de j eigen haard in Oud-Beijerland. 3 De Belgische politie weerde 5 'vreemde' supporters uit vrees I voor relletjes. Engelsen zouden 5 wraak zoeken voor de uitleve- g ring van een aantal van hen n aan België in verband met het fl Heizeldrama.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11