VOORJAARS PRIJZEN FESTIVAL NO-RISK OCCASIONS Haast met onderzoek naar de ve TT-schepen varen door 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. ROHAUgi 'NgranÖiozeshoW met die merken en prijsklassen gepresenteerd door KAMSTEEG AUTOMOBIELBEDRIJVEN in samenwerking met 2 collega VW-Audi dealers Giro 50500 Bank70.70.70.929 PAGINA 10 MAANDAG 9 MAART 1987 (Vervolg van pagina 1) ZEEBRUGGE - Als blijkt dat het kapseizen van de Herald of Free Enterprise een technische oorzaak heeft gehad, zal het Nederlandse ministerie van verkeer en water staat bij de Maritieme Veiligheids commissie van de Verenigde Na ties aandringen op versnelling van het onderzoek naar de veiligheid van grote veerboten. Met die studie is vorig jaar op ini tiatief van Noorwegen begonnen, naar aanleiding van eerdere onge lukken met dergelijke schepen. De resultaten worden pas medio vol gend jaar verwacht. Volgens S. Keuning, hoofd scheepvaartin spectie van Verkeer en Waterstaat, bestaat bij de bouw van zogeheten roll-on-roÜ-of-veerboten een span ningsveld „tussen de veiligheids- en de economische aspecten". Met andere woorden: de schepen zouden veiliger kunnen worden gemaakt, maar dat kost zoveel dat het niet rendabel is om ze in de vaart te brengen. Daarmee wil Keuning overigens beslist niet ge zegd hebben dat dit type veerboot nu onveilig is. Mits er goed mee wordt omgegaan, zijn de risico's zijns inziens te verwaarlozen. Een van de belangrijkste voor waarden om verantwoord met zo'n schip de zee op te gaan, is dat de inritkleppen zijn gesloten. Als die, zoals wel wordt verondersteld, bij de Herald of Free Enterprise heb ben opengestaan, is er in de visie van Keuning sprake van grove na latigheid. Het is volgens hem niet nodig om de klep open te laten staan om de uitlaatgassen van de auto's weg te krijgen, omdat de boot daarvoor over een afzuigin stallatie beschikt. De in 1980 gebouwde veerboot heeft twee dekken voor personen- en vrachtauto's. Die laadvloeren lopen van voor naar achter en heb ben geen tussenwanden. Bij stan daardbelading, waarvoor de Engel se voorschriften niet van de Neder landse afwijken, ligt het schip sta biel in de zee. Als er echter water binnenkomt, loopt direct de hele vloer onder en dat heeft grote ge volgen voor de stabiliteit van het schip. Indien de laadvloeren door wa terdichte tussenschotten in com partimenten zijn verdeeld, is de kans op kapseizen volgens Keu ning veel kleiner. Maar zulke con structies zijn erg kostbaar en bo vendien is de vraag waar in het schip de ruimte moet worden ge vonden om de schotten omhoog te hijsen. Naar zijn mening moet de Maritieme Veiligheidscommissie zoeken naar een antwoord op de vraag hoe veerboten met gecom- partimenteerde laadvloer op finan cieel aanvaardbare wijzen kunnen worden gebouwd. „Maar je kunt een schip nog zo veilig bouwen, als er verkeerd mee wordt omgegaan kunnen er altijd ongelukken ge beuren", aldus Keuning. De reddingsoperatie in Zeebrug- ge is direct na de ramp ongelooflijk snel op gang gekomen. Dat was mede te danken aan het feit dat in Zeebrugge een groot aantal mari neschepen van Belgie, Nederland, Groot-Brittannië en West-Duits- land lagen die meedoen aan een NAVO-oefening. Op die schepen, waaronder de Nederlandse mij- nenjager Middelburg, waren artsen en veel duikers aanwezig, die on middellijk hulp konden bieden. Tien minuten na de ramp was een crisiscentrum ingericht en hin gen marine-helikopters boven het schip die drenkelingen oppikten en aan land zetten. Binnen een half uur had men al 30 ziekenwagens uit de wijde omgeving opgetrom meld om de gewonde geredden naar ziekenhuizen in Brugge, Knokke en Blankenberge te bren gen. De redding ging zo snel, dat een aantal van de geredden zelfs geen natte kleren had opgelopen. Maar de redders zeiden ook dat de ramp veel ernstiger zou zijn geweest, in dien de Herald of Free Enterprise enkele kilometers verder in dieper water was gezonken. De Britse premier Margaret Thatcher, die zaterdagmiddag een bezoek aan Zeebrugge bracht, roemde de 'moed, inzet en profes sionalisme van de redders', die zeer snel en doortastend zijn opge treden. Zij dankte de Belgische, Britse en Nederlandse redders. Later op de middag verschenen ook de Britse prins-Andrew en zijn vrouw, prinses Sarah, die hetzelfde programma als de premier afwerk ten. Een archieffoto van de 'Herald of Free Enterprise'. ZEEBRUGGE (GPD) - Terwijl duikers afdaalden in de gezonken Herald of Free Enterprise voeren zaterdag en zondag de veerboten van Townsend Thoresen af en aan in de ramphaven Zeebrugge. De rederij heeft er geen moment aan gedacht om de diensten tijdelijk stil te leggen. President-directeur Peter Ford, verklaarde dat daar ook geen reden toe was. Volgens hem zijn alle TT- schepen, dus ook de twee zuster schepen van de 8000 ton zware He rald, technisch volkomen veilig. En düs konden passagiers aan boord van de andere schepen met gemengde gevoelens tijdens het voorbijvaren kijken naar wat ook hun had kunnen overkomen. Opmerkelijk genoeg zagen we ook zaterdag nog een veerboot van de maatschappij met geopende laaddeuren de kade verlaten. Maar die deuren waren dicht voordat de boot was gedraaid en de vaargeul had bereikt die naar de open zee leidt. Zowel volgens de reders als de Duitse werf die het schip in 1980 heeft gebouwd, was de Herald of Free Enterprise, die maximaal 1300 passagiers kon vervoeren, vol ledig in orde. Daarmee gaf Peter Ford eigenlijk al op voorhand toe dat een persoonlijke fout aan de ramp ten grondslag moet hebben gelegen. Maar speculaties over de oorzaak wees hij af, waarschijnlijk ook om verzekeringsredenenen. Gisteren werd meegedeeld dat de nabestaanden van de slachtof fers van de ramp in aanmerking kunnen komen voor een uitkering van ongeveer 110.000 gulden. Maar als de schuld van de maatschappij zou worden vastgesteld, kan Townsend Thoresen nog meer claims tegemoet zien. Ruim vier jaar geleden was de Britse rederij ook al betrokken bij een grote scheepsramp op de Noordzee. Bij de botsing tussen het TT-schip European Gateway en een andere veerboot kwamen op 19 december 1982 vier beman ningsleden van de Gateway en twee vrachtwagenchaufeurs om het leven. Die ramp bleef beperkt omdat de European Gateway alleen vracht wagens en geen passagiers ver voerde. De andere veerboot liep toen slechts lichte schade op, maar het schip van Townsend Thoresen zonk snel. De berging van de Euro pean Gateway door Smit-Tak uit Rotterdam duurde weken. Smit slaagde er uiteindelijk in het schip te bergen en naar Amsterdam te slepen. Al twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73 OlïggSisSB - - M I PEUGEOT I rmxxrrl 'n Auto gekocht? Win max. f 1.000,— met de cavia's van de TV Weekend-quiz. De cavia's winnen voor u f 100.—. f 250.—. f 500.— of f 1.000,— aan auto accessoires. De heer van Rijssen van het V.P.K.V. bekend van de TV laat op de V.A.G. occasiondagen z'n cavia's voor u los. Voor eigenaren van A.P.K. te keuren auto's. Alleen het rondkijken is de moeite waard. Waarom nu hoge kosten maken aan uw huidige auto, als de toebetaling op een No-Risk occasion tijdens de V.A.G. dagen zo interessant is als de komende dagen. Neem gerust uw kinderen mee! Er is een leuke kindercrèche met speelgoed en een video-hoek met leuke kinderfilms en dat alles onder toezicht. I Verzekering of financiering? Er is volop gelegenheid waar u rustig zaken kunt doen met deskundigen De rallyewinnaar "Audi Quattro" van John Bos, staat er ook! Neem eens een kijkje in de accessoires-stand bij uw gastvrouw Jolanda v/d Akker. Even uitrusten Op het grote Café-terras is het gezellig toeven. En als u wat hartigs wilt Er is een hotdog- en hamburgerstand. Toegang gratis En er is meer dan voldoende parkeerruimte. Do. 12 maart 16.00-22.00 uur Vr. 13 maart 10.00-22.00 uur Za. 14 maart 10.00-17.00 uur De V.A.G. occasion dagen worden gepresenteerd door Kamsteeg Automobielbedrijven in samenwerking met: Garage Jansen Wassenaar, Garage van Beynum Gouda en Pon's Automobielhandel

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10