Rodenstock Bond: overleg De Koning vruchtbaar met niet Enquêterecht nog te weinig gebruikt Handel met West-Duitsland ingezakt Opnieuw stakingsacties in Rotterdams stukgoed Duitse mode verrukt Russinnen Olie duurder Vraag en draag een Rodenstock kwaliteit voor ogen DONDERDAG 5 MAART 1987 mg PAGINA 7 Forse kritiek op afslankingsplamien (vervolg van pagina een) DEN HAAG (ANP/GPD) - De topambtenaren blijven te veel buiten schot, bij de afslanking van 16.000 banen, die de rijksoverheid zal ondergaan. De kritiek op de operatie omvat voorts het bezwaar dat deze geld kost, in plaats van oplevert, en dat is niet beschikbaar. De bonden hebben geen enkel vertrouwen in de financiering van het sociaal beleid, om de gevolgen van de afslanking op te vangen. Al met al hebben de ambtenaren bonden hun eerste overleg met mi nister De Koning nauwelijks als zinvol ervaren. De bondsvoorzit ters Van der Scheur (AbvaKabo) en De Jong (CFO) lieten gisteren na afloop van het gesprek met De Koning horen ampele kritiek ho ren. "We zijn geconfronteerd met de opmerkingen dat alles wordt uitgevoerd zoals in het regeerak koord staat en dat het kabinet con form heeft besloten. Daarvoor hoe ven we niet bij elkaar te komen. De Koning had net zo goed ons een brief kunnen schrijven". De Koning heeft gisteren even eens laten weten geen duimbreed van het regeerakkoord te willen af wijken, waar het gaat om de sociale zekerheid voor ambtenaren, die per 1 januari 1988 voor hen hetzelf de zal worden als voor de werkne mers in het bedrijfsleven. De mi nister voelt zich daarin tevens ge steund door een gelijkluidend ka binetsbesluit. Dit betekent volgens De Koning dat er voor 1 januari 1988 alsnog een bedrijfsvereniging voor ambte naren moet komen om de werkne mersverzekeringen te gaan uitvoe ren. De ambtenaren hebben een jaar langer dan de werknemers in het bedrijfsleven hun sociale rech ten kunnen behouden. Gezien de kosten voor de overheid die de wij zigingen in sociale zekerheid voor ambtenaren met zich mee zou brengen - 1,2 miljard gulden- is vooral de VVD voorstander van voortzetting van de huidige gunsti ge regelingen. Minister en bonden konden het over geen van de geagendeerde on derwerpen eens worden. Ze zijn doorgeschoven naar een volgend overleg, in april, waarbij de afslan king van het rijk opnieuw aan bod zal komen. Over de arbeidsvoor waarden is helemaal niet gespro ken. WORTELKNOBBELAALTJE - Op de zandgronden in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel is een grote vermenigvuldiging van het wortelknobbelaaltje, een dier tje dat de wortels van landbouwge wassen aantast, geconstateerd. Te gen het oprukkende ziekmakertje is geen bestrijdingsmiddel be kend: de enige manier om de ziek te kwijt te raken is het aangetaste gewas vernietigen, de grond ont smetten en een ander gewas gaan telen. De besmetting grijpt vooral om zich heen onder de fabrieks aardappelen. Als de aaltjes-con centratie per hectare hoog is, kan veertig tot vijftig procent van de oogst verloren gaan. Bewindvoerder Ogem Aenna Burda, directrice van het gelijknamige modehuis, naar het Moskouse publiek dat de Duitse damesmode een enthousiast onthaal bezorgde tijdens een show in de Russische hoofdstad. Het is de bedoeling dat een Russische uitgave van het blad vanaf deze week in de Sovjet-Unie verkrijgbaar is. (foto ap» MOSKOU (AP) - Het modeblad Burda zal naa wachting binnen enkele dagen in het Russisch Sowjet-Unie verschijnen, maar Russische klagen nu al dat de oplage van 100.000 exemplaren veel te klein is. Dinsdag hield het Westduitse bedrijf Burda een mo deshow in Moskou, waar alleen vrouwen met de beste connecties toegang tot kregen. De ruim 1.000 gasten bij de modeshow kregen vast Russische versie van het blad, staan en dat spoedig algemeen beschikbaar zal zijn. waarschijnlijk nog voor zondag, ter gelegenheid van de internationale vrouwendag. De Pravda, die dinsdag berichtte dat het blad 'bin nen enkele dagen' verkrijgbaar zal zijn, verklaarde dat de Russische joint-venture met het Westduitse bedrijf van plan is iedere maand 100.000 exemplaren te laten verschijnen. "Dat is niets," vond een Moskouse vrouw, die vertelde dat zij en haar vriendinnen de pa tronen overtekenen uit bladen die door buitenlanders exemplaar van de worden meegebracht. "Het is prachtig, maar ik betwij- patronen fel dat je het kunt kopen bij de sojoezpetsjat (staats- kiosken)", meende een andere vrouw. Export blijft achter bij verwachting Boeren willen swill' voeren DEN HAAG (ANP) - De Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB) wil dat minister Braks (landbouw) het gebruik van keukenafval (swill) uit de horeca, als voer voor varkens, weer toestaat on der strenge regels. Dat heeft woordvoerder Verhoef gisteren gezegd in de bestuursvergade ring van het Landbouwschap. Verhoef wees erop dat nooit is bewezen dat de golf van Afri kaanse varkenspest, die vorig jaar uiteindelijk heeft geleid tot een verbod op het voeren met swill, werd veroorzaakt door besmet keukenafval. Boven dien vindt de KNBTB dat het gebruik van swill door varkens- mesters goed past in het recyc- ling-proces van afvalstoffen. Voormalig staatssecretaris Ploeg verbood horeca, zieken huizen en kazernes vorig jaar om hun keukenafval aan- var- kensmesters te leveren. Vol gens hem was dat swill de bron van een uitbraak van varkens pest. DEN HAAG (GPD) - De waarde van de handel met de Bondsrepu bliek is vorig jaar fors achteruit ge gaan in vergelijking met 1985. Vooral de Nederlandse export naar West-Duitsland (BRD) bleef ver achter bij de verwachtingen. In te genstelling tot de waarde van de handel was er echter wel sprake van een lichte stijging van de hoe veelheid goederen die met onze be langrijkste handelspartner werd uitgewisseld. De voorzitter van de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel, ex-minister en ex-bankier Lardi- Lardinois ook logisch in de huidi ge van de wereldeconomie ontwik keling en na de enorme stijging in deze sector van de afgelopen jaren. naar de Bondsrepubliek, een enor me groei zien, aldus Lardinois. Na de voortdurende stijging van de wederzijdse handel in de afgelopen ROTTERDAM (ANP/GPD) - Zo wel de bewindvoerder van het ge strande Ogem-concern. prof. mr, drs. H.P.J. Ophof, als de voorzitter van de Vereniging Effectenbe scherming. mr. R. de Haze Winkel man, zouden graag zien dat het en quêterecht bij bedrijven wordt uit gebreid. Zij brachten hun zienswij ze gisteren naar voren tijdens een door de Economische Faculteits vereniging van de Erasmusuniveri- teit georganiseerde forumdiscussie over de kortgeleden gepubliceerde Ogem-enquête. Ophof pleitte ervoor ook de (gro te) schuldeisers het enquêterecht te verlenen. "Zij zien eerder dan aandeelhouders dat het slecht gaat met een bedrijf', zei Ophof die er op wees dat het enquêterecht in oorsprong was bedoeld om een concern bij te sturen. In de prak tijk komt het er op neer dat slechts een onderzoek wordt ingesteld als een onderneming al failliet is. De VEB-voorzitter vond dat naast een vereniging van werkne mers ook een vereniging van aan deelhouders bevoegd moet zijn tot het aanvragen van een enquête. "Zeker in het geval van Ogem was dit erg noodzakelijk omdat de aan deelhouders met misleidende in formatie om de tuin zijn geleid". Het Ogem-concern, dat in zijn toptijd een jaaromzet van 5 miljard gulden boekte en 22.000 werkne mers telde, ging roemloos ten on der. Volgens prof. mr. W.C.L. van der Grinten, deskundige op het ge bied van ondernemingsrecht, on der meer door benoeming van ver keerde topmensen, die niet over ruime ervaring in het bedrijfsleven te beschikken. Over de benoemingswijze van commissarissen in het bedrijfsle ven zei mr. De Haze Winkelman dat vaak sprake is van vriendjespo litiek. "Geschiktheid is lang niet al tijd het uitgangspunt. Het zou goed zijn als hierover een maatschappe lijke discussie op gang zou ko men". Hij suggereerde commissa rissen een deel van hun beloning te gebruiken om helpers in dienst te nemen om zodoende beter contro le te kunnen uitoefenen. Oud-Ogem-topman drs. B.J. Udink, die tot veler verbazing aan de discussie deelnam, gaf toe dat de onderneming te veel bedrijven overnam, met te veel geleend geld. "Dit gebeurde echter al vóór 1978, toen ik bij Ogem in dienst kwam. Een bestuurscrisis verergerde de zaak. Daar kwam het instorten van de onroerend-goedmarkt overheen en zoals u weet, lege kisten geven twisten". Udink was blij met de conclusies uit het rapport die hem niet als de zondebok aanwijzen. "Ik ben blij met een zekere rehabilitatie. Ver wijten als zou ik Ogem in mijn een tje hebben verwoest blijken geluk kig onjuist te zijn". Ophof kon nog weinig zeggen over de haalbaarheid van een even tuele juridische procedure tegen ex-bestuurders van Ogem. "We moeten eerst bezien of het juri disch kan Meer acties op komst bij ziekenfondsen UTRECHT (ANP) - Het merendeel van de 90 werknemers bij het zie kenfonds ANOZ in Leeuwarden is vanochtend voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Dit in een po ging om de directie te dwingen om akkoord te gaan met invoering van een 36-urige werkweek per 1 april, aldus een woordvoerder van de Dienstenbond FNV. Het is de bedoeling dat de sta king bij de ANOZ de eerste wordt van een reeks acties bij de zieken fondsen. Morgen staat er een 24- uursstaking bij het ziekenfonds Midden-Zeeland in Middelburg op het programma. De komende twee weken gaat er naar nog negen zie kenfondsen een ultimatum de deur uit en daarna staat er nog veertien ziekenfondsen op het actielijstje van de vakbonden. De bonden proberen met afzon derlijke ziekenfondsen afspraken te maken over invoering van de 36- urige werkweek per 1 april nadat de onderhandelingen daarover op centraal niveau met de werkge versorganisatie VNZ waren vastge lopen. De VNZ zegt dat ze al eerder gemaakte afspraken over invoe ring van de 36 uur per 1 april niet kan nakomen omdat de zieken fondsen inmiddels zo veel bezuini gingen op hun dak hebben gekre gen dat ze de zaak niet meer kun nen betalen. jaren betekent 1986 wel een omme- eindfabrikaten keer. Met een waarde van 105 mil jard gulden in het afgelopen jaar is daling met 9 pro- De productie hield zich daarentegen uitstekend Het aandeel van deze sector in de sprake 0 export naar West-Duitsland steeg cent. "Maar de toename van 32 naar 39 procent. Ook in de lume van de 1 consumptiegoederen was sprake heid goederen en diensten) is van een stijging. De waarde van de zond", aldus Lardinois. export van landbouw-produkten daalde weliswaar met drie procent, ADVERTENTIE de handel (de hoeveel- De Duitse export naar Neder- hoeveelheid steeg de uit- land steeg in volume met 3 procent voer met 2 procent. Door een verlaging de Nederlandse export r Bondsrepubliek met 2 procent. De de kost- Bondsrepubliek blijft daarmee de ziet echter geen reden tot pes- prijs van grondstoffen als kunst- belangrijkste handelspartner voor niest en dergelijke ging de waarde- Nederland, terwijl ons land op de simisme. De teruggang vah de derzijdse handel is vooral te ver klaren uit de lagere prijzen voor olie-, olieprodukten en andere grondstoffen en uit de waardeda ling van de dollar. van de winsten in de agrarische sector. Integendeel, vooral de sier teelt en de kaas doen het uitste kend bij onze oosterburen. Een kwart van de kaas die in West- het vooral de secto- Duitsland wordt gegeten, komt uit halffabrikaten die Nederland. Lardinois verwacht dat waarde daalden. Voor daarin dit jaar geen verandering andere grondstoffen als komt. Na Frankrijk en de Verenigde Sta ten met slechts een klein verschil in voorsprong. Bij de Nederlandse export de BRD war ren energie sterk it energie gevolg van een daling van de prij zen op de wereldmarkten en de koers van de dollar. De stagnatie van de halffabrikaten is volgens De Westduitse export naar Ne derland is iets sterker gestegen dan omgekeerd, vooral in hoeveelheid. In waarde zakte ze minder dan de Nederlandse verkopen in de Bondsrepubliek. Dit relatieve ver- In economisch belangrijke secto- schil betekent wel dat het over- de dienstensec- schot op de handelsbalans van Ne derland op West-Duitsland in één Verkerk Verkerke Reproducties bv (500 personeelsleden), de grootste pos terleverancier, van Nederland is overgaan in handen van het Ita liaanse prentenconcern van Augu- ri Mondadori in Verona. De huidi ge eigenaar en oprichter, Engel Ph. Verkerke (62) heeft hiertoe beslo ten in verband met zijn leeftijd. Verkerke zet jaarlijks ongeveer 70 miljoen gulden om. Delta Lloyd De winst na belastingen van Del ta Lloyd Verzekeringsgroep is vo rig jaar uitgekomen op 126,6 mil joen gulden tegen 113,0 miljoen in 1985. Aan de verbetering hebben de stijging van de winst bij het le vensverzekeringsbedrijf, de toene ming van de beleggingsinkomsten van de houdstermaatschappij en de lichte opleving van het schade verzekeringsbedrijf bijgedragen. De omzet van Delta Lloyd steeg met 7,1 procent tot 2,9 miljard. Ambtenaren De onafhankelijke ambtenaren- centrale Ambtenarencentrum (AC) gaat een vierde vakcentrale in ons land oprichten, naast de FNV, het ActiCS CNV en de MHP. Maandag moet de ledenraad van het AC nog een besluit nemen. Het dagelijks be stuur en het hoofdbestuur van de 105.000 leden tellende ambtenaren bond heeft de leden geadviseerd akkoord te gaan. ROTTERDAM (ANP) - In het ka der van de verrassingsacties van de vervoersbond FNV zijn donder dagmorgen ruim 400 stukgoedwer- kers in de Rotterdamse haven in staking gegaan. Het gaat om 90 man bij Seaport Terminals in de Brittanniëhaven, 90 werknemers van Hanno aan de Maashaven en 225 man van Multi Terminals Waal haven, zo heeft de Vervoersbond FNV bekend gemaakt. Bij Seaport ligt één schip aan de kade en bij Multi Terminals liggen vijf schepen. De acties vinden plaats in verband met de aankondi ging van de havenwerkgevers 350 werknemers in het stukgoed te wil len ontslaan. Gisteravond staakten ongeveer 670 mensen bij de vrschillende stukgoedbedrijven. Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) heeft gisteren het kort geding verloren, waarin het deelname eiste aan het overleg over de stukgoedproble- matiek in de Rotterdamse haven. De president van de rechtbank in Rotterdam, mr. F.J.M. Nivard, con stateerde in zijn vonnis onder meer dat het OVB tijdens het geding heeft toegegeven aan het Van der Louw-akkoord te willen sleutelen, terwijl het daarin geen partij is. ring hebben gisteren na een 'posi- april van start, tief gesprek' het overleg geschorst tot 14 maart. Dit heeft de haven werkgeversvereniging SVZ mee gedeeld. In de cao-onderhandeling voor de machinale overslag lijkt, in te genstelling tot het stukgoed, wel beweging te zitten. De kolen- en ertsoverslagbedrijven Frans Swarttouw, EMO en Interstevedo- Het Rotterdamse containerover slag bedrijf ECT is in gesprek met de Duitse rederij Senator Line over de aanvoer van een ladingpakket dat op den duur kan oplopen tot 50.000 containers per jaar. De nieu we dienst van Senator Line gaat in LONDEN (Rtr/UPI/ANP) - De dinsdag begonnen sterke stijging van de olieprijzen op de internatio nale markten heeft zich gisteren voortgezet. Handelaren schrijven dit toe aan toegenomen vraag van raffinaderijen en kennelijke vast beslotenheid van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) om haar aan een basisprijs van achttien dollar per vat gerela teerde officiële prijzen te verdedi gen. Op de vrije markt in Londen werd gisteren voor een vat olie uit het Britse Noordzee-veld Brent voor levering in april 17,35 dollar betaald tegen 16,60 dollar op dins dag en 15,95 dollar op maandag. Een week geleden zakte de prijs nog tot dicht bij de 15 dollar. Op de markten in New York en het Verre Oosten gingen de prijzen voor an dere soorten flink omhoog. ECT heeft vorig jaar ongeveer 20 procent van zijn ladingpakket ver loren. Het concern wil daarom de cao voor de komende vier jaar te bevriezen. Mocht dat niet gebeu ren dan zullen 250 personeelsleden ontslagen moeten worden, aldus de ECT-directie. Als gevolg van de ze situatie is er de afgelopen weken nogal wat arbeidsonrust bij ECT geweest. Yliegtarieven SCHIPHOL (ANP) - Met in gang van 1 april brengt de KLM een pakket nieuwe, in de mees te gevallen verlaagde, tarieven op de markt voor vijf van haar zes Amerikaanse bestemmin gen. Tevens zal de KLM de be perkende voorwaarden die aan deze tarieven verbonden zijn enigszins versoepelen, aldus is gisteren bekend gemaakt. De KLM deelt de komende zomer in in drie tariefgroepen. Daarvoor gelden verschillende tarieven. De tariefsverlagingen lopen van 39 tot 299 gulden. De verhogingen variëren van 21 tot 121 gulden. Eveneens met in gang van 1 april introduceert het bedrijf nieuwe, lage jeugd- tarieven. Rodenstock Goed zien en er goed uitzien gaan samen als u uw opticien vraagt om Rodenstock. De kwaliteit van montuur en glazen staat dan vast. De collectie 1987 biedt voor elk gezicht een passende bril en... dat is nog belang rijker: het glasprogramma is gebaseerd op de nieuwste wetenschappelijke vindingen. Wat dat voor betekent kan de Rodenstock-opticien u haarscherp duidelijk maken. Rodenstock-opticiën in Leiden Van der Burgh Optiek Haarlemmerstraat 73A, Sjaak Schetter Optiek 5 Meiplein 50, Sjaak Schetter Optiek Breestraat 54.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7