Reagan aanvaardt kritiek Italianen zijn politiek geharrewar beu Aarzelende Franse reactie op Gorbatsjovs voorstellen Belgisch recept tegen aids: 'Kies een trouwe partner' Weer vertrek Bouterse geëist door scholieren Spion krijgt levenslang Iraniërs omgekocht DONDERDAG 5 MAART 1987 BUITENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON - President Reagan zei aan het begin van zijn rede, dat hij kwaad was over de acties van sommige van zijn medewerkers, en teleurgesteld over de daden van andere Witte-Huis-medewerkers. „Maar ik ben, als presi dent, voor die daden verantwoordelijk", zo zei hij. BRUSSEL Zelfs bij de bestrij- ding van de vreselijke ziekte aids blijken er in België verschillen te bestaan tussen Walen en Vlamin gen, tussen Franstaligen en Neder- landstaligen. Dat blijkt uit de ma nier waarop de Belgische overheid de burgers benadert in de deze week gestarte anti-aidscampagne. door Hans de Bruijn Staatssecretaris van volksge zondheid Wivina Demeester maak te de leuzen bekend, waaronder de regering de strijd met aids aan bindt. De Vlamingen worden aan gesproken met „Kies voor één trouwe partner, zoniet gebruik condomen". De Walen krijgen het volgende advies: „Faites le choix d'un partenaire, sinon utilisez un preservatif'. Dat laatste betekent „kies een partner (uit), zoniet gebruik condo men". Het verschil tussen Vlamin gen en Walen is dus dat de eersten een trouwe partner dienen te zoe ken, terwijl de Walen slechts 'een partner' moeten zoeken, over wiens trouw niet wordt gesproken. De formulering zou zelfs de emplaar zouden moeten beperken. Wel blijft het advies condooms te gebruiken, en dat is voor België toch een doorbraak. Het aanbeve len van condooms was tot nog toe hier namelijk verboden. Aids heeft daarin echter verandering ge bracht. Meer nog, er mag nu overal reclame worden gemaakt voor dit druk kunnen wekken dat de Fran- voorbehoedmiddel, zelfs op radio staligen aangeraden wordt op zoek en televisie. te gaan naar een partner, klemtoon ligt op 'een' dus het zal wel gaan om mensen die al een partner hebben en zich tot een ex- Daarbij zullen echter geen mer ken mogen worden genoemd. Con dooms vallen officieel onder de medicijnen, maar de verplichting om op het pakje de naam van de leverancier te zetten (wat voor me dicijnen geldt) vervalt „om een anonieme verstrekking van con dooms mogelijk te maken". Want de Belgen blijven wel hui verig staan tegenover het publiek aanprijzen van het kapotje. Beslo ten is namelijk ook dat in de recla me voor condooms, geen „beelden, tekeningen of foto's" van con dooms mogen voorkomen. „Ge bruik condooms" mag, maar een plaatje van zo'n ding erbij is taboe. De Belgische regering besliste ook dat buitenlandse studenten die in België willen gaan studeren met een Belgische beurs een aids- test moeten ondergaan. Wie be smet is krijgt geen beurs en dus geen toestemming om het land binnen te komen. Voorts zullen buitenlandse beursstudenten die reeds in België studeren hun beurs kwijtraken als bij hen - bij een verplicht jaarlijks medisch onderzoek - aids wordt geconstateerd. Dat komt in feite neer op een uitwijzing, omdat zij daardoor hun middelen van be staan kwijtraken. Deze maatregel geldt voor zo'n duizend studenten, die hoofdzake lijk afkomstig zyn uit de vroegere Belgische koloniën Zaire (Belgisch Congo), Rwanda en Burundi, de landen in Afrika die worden be schouwd als de bakermat van de ziekte. De president ging verder met: „Een paar maanden geleden vertel de ik u dat de wapenverkopen aan Iran niet bedoeld waren om gijze laars vrij te krijgen. Mijn hart en op zijn stijl van regeren. Hoewel die stijl, die gekenmerkt wordt door een grote mate van delegeren, hem in het verleden steeds grote diensten heeft bewezen, „heeft 't mijn beste bedoelingen zeggen nog niet gewerkt bij de nationale veilig- steeds dat dat Maar, aldus de president, het To- wer-rapport maakt duidelijk dat dit niet juist is. „Wat begon als een strategische opening naar Iran, eindigde in z'n uitvoering als een ruil van wapens voor gijzelaars. Er zijn redenen waarom het gebeurde, maar geen excuses. Het was een fout", aldus door Henk Dam De president voegde daaraan toe, dat het Tower-rapport hem duidelijk heeft gemaakt dat zijn zorg voor de Amerikaanse gijze laars hem ertoe had gebracht „te weinig vragen over de uitvoering van het Iran-plan te stellen". Reagan maakte er een speciaal punt van te zeggen, dat het Tower- rapport ook zegt, dat hij niets af wist van het doorsluizen van Iraan- se betalingen naar de Contra's. „Maar ook hiervoor kan ik mijn eindverantwoordelijkheid niet ont lopen", aldus Reagan. De president aanvaardde verder de kritiek van het Tower-rapport ADVERTENTIE 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. heidsraad", zo gaf Reagan toe. Daarom, aldus Reagan, heb ik in middels al een aantal maatregelen genomen om de nationale veilig heidsraad beter te laten functione ren. Zo zal een speciale raadsman worden benoemd die de legaliteit van de acties van de raad moet doorlichten. Er zal verder meer overleg met het Congres over geheime opera ties komen, beloofde Reagan, Bo vendien is, onder leiding van de nieuwe nationale veiligheidsadvi seur, al bijna de helft van de staf van de raad door nieuwe mensen vervangen, aldus de president. Na nog enige structurele veran deringen in het functioneren van het Witte Huis te hebben beloofd, zei Reagan: „Wat moet gebeuren als je een fout maakt, is dit: je neemt de klappen in ontvangst, je leert je lessen, en daarna ga je door". De Republikeinse fractieleider in de Senaat, Bob Dole, zei gister avond na afloop van Reagan's rede dat Reagan het Amerikaanse volk had verteld wat het wilde horen: dat er fouten waren gemaakt. Maar hij zei ook dat de Iran-affaire daar mee nog niet voorbij is. Zijn Democratische collega Ro bert Byrd gaf als commentaar dat hij blij is met. Reagan's schuldbe tuiging en met zijn wens, de relatie met het Congres te herstellen. „Maar één rede is niet voldoende. De president zal door zijn daden moeten laten zien dat hij echt meent wat hij zegt". En oud-senator John Tower, de naamgever van het Tower-rapport, gaf gisteren als commentaar: „Een man is nooit geloofwaardiger dan wanneer hij een fout toegeeft. Dat heeft de president vanavond op een zeer moedige manier gedaan". PARAMARIBO (AP/ANP) - In de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn alle middelbare scholieren gis teren de straat op gegaan. Op een persconferentie eiste een aantal van hen het aftreden van legerlei der Bouterse en de totstandko ming van een politieke structuur die nationaal en internationaal ver trouwen geniet. Uit verschillende bronnen is vernomen dat vier da gen geleden twee scholieren wer den gedood tijdens demonstraties. Na de omvangrijke protestacties op 20 februari werden alle 85 scho len in Paramaribo gesloten. Afge lopen maandag begonnen de les sen weer, maar intussen deed het gerucht de ronde dat zaterdag bij een demonstratie twee scholieren om het leven waren gekomen. „Weg met Bouterse," zo meldde een verklaring die werd uitgereikt op een perconferentie. De actielei ders zeiden dat de scholieren zou den staken zolang het lot van het tweetal niet was opgehelderd. Eén Op de universiteit van Witwa- tersrand in Johannesburg hebben 400 studenten gisteren geprotes teerd tegen de aanwezigheid van veiligheidstroepen op de terreinen van een zwarte universiteit in Tur- floop. De troepen zouden toezien op de registratie van studenten al daar. Een krant berichtte dat het universiteitsbestuur een memo heeft uitgegeven waarin werd aan bevolen, de veiligheidstroepen vol ledige toegang tot de terreinen te PARIJS (GPD) - De Franse presi- 'geven ten i mg i de politieke activitei- dent Mitterand en premier Chirac ra de studenten in te dammen reageerden opvallend eensgezind 'radicale en storende elemen- op de jongste voorstellen van Sow- ten' in de gaten te houden. Tijdens jet-leider Gorbatsjo sprekers. Onder het oog van veilig- den dat "alle onderhandelingen die heidstroepen werden vrijheidslie- zouden kunnen uitlopen op deren gezongen. De politie greep evenwichtige, gelijktijdige i niet in. (foto anp> controleerde vermindering a de WASHINGTON (ANP) - Jonathan ouds uitstekende verhouding tus- Pollard, naar eigen bekentenis sen de VS en Israël danig op de tieke aanhang. spion, is gisteren in Washington tot proef gesteld, levenslange gevangenisstraf ver- Pollard, een 32-jarige Ameri- oordeeld omdat hij duizenden kaanse jood, zei dat hij het deed uit Samenwerking Westduitse en.Franse terroristen hebben de afgelopen drie jaar wa pens en munitie gebruikt die wer den buitgemaakt bij dezelfde over vallen op wapendepots. Uit niets blijkt echter dat zij van plan waren gezamenlijk aanslagen te plegen op Westduitse politici. Chaos Door hevige sneeuwbuien en stormachtige winden zijn in het noorden van Griekenland tiental len dorpen van de buitenwereld af- gesloten geraakt. Het slechte weer, dat in het hele land voor een chaos heeft gezorgd, heeft inmiddels een mensenleven geëist. In het dorp Liganidia, in de buurt van Saloni- ki, werd een 56-jarige boswachter doodgevroren aangetroffen. Bewijzen Op Cyprus heeft een journalist k?"'°0r va" efn kle'nf bank ROME - Toen premier Bettino beroofd, om aan te tonen dat de be- £rax, afgelopen dinsdag bij presi- waking van het bankfiliaal onvol- d t c h s zijn doende is. De journalist, Dimitris regerjng in§iende, opendBe hij daaJr. mee de 44ste Italiaanse kabinets- sinds de uitroeping bladzijden zeer geheime Ameri kaanse militaire documenten aan Israël heeft geleverd. De spionage van Pollard, voor heen verbonden aan de dienst Ge heime Inlichtingen van de Ameri kaanse marine, is door de openba- zware strafbare feiten toegaf, werd re aanklager aangeduid als een van veroordeeld tot twee tegelijkertijd de ernstigste schendingen van de uit te zitten vrijheidsstraffen van veiligheid uit de Amerikaanse ge- elk vijf jaar. Toen rechter Aubrey schiedenis. De zaak heeft de van- Robinson verzoeken om gratie van de Pollards had afgewezen en hem de maximumstraf had opgelegd, viel ze op de grond en huilde en schreeuwde, "nee". Pollard, bleek maar onbewogen, hielp zijn vrouw op, maar zij bleef huilen. Het Openbaar Ministerie heeft gezegd dat Pollard werd bewogen door hebzucht. Hij streek volgens het O.M. 45.000 dollar in baar geld op, maakte luxereizen naar Europa en Israël, accepteerde een ring met diamanten en saffieren voor zijn vrouw en aanvaardde de belofte van 300.000 dollar op een Zwitserse bankrekening voor het jubileum van 10 jaar spionage. eurorakketten alleen maar de toe stemming van Frankrijk met zich kan meebrengen". Maar achter deze eensgezindheid tussen de president en de eerste minister gaan echter diepergaande aarzelingen schuil bij beider poli- Mitterrand gaf als zijn mening dat een akkoord tussen de Sowjets en de Amerikanen niet alleen "evenwichtig, gelijktijdig en ge- bezorgdheid over Israëls veiligheid v en de overtuiging dat officieel COntroleerd" diende te zijn. Amerika de joodse staat geheime inlichtingen onthield. Zijn vrouw, de 26-jarige Anne Henderson-Pol lard, een medeplichtige die minder dat de onderhandelingen verbon den dienden te zijn aan besprekin gen over wapens met een zeer kor te actieradius. Frankrijk zal boven dien vasthouden, aldus de presi dent in zijn verklaring, „aan zijn standpunt dat zijn eigen atoom macht 's-lands veiligheid als af schrikkingswapen verzekert en dat het niet over één kam kan worden geschoren met de intermediaire atoomwapens en dan ook evenmin betrokken kan worden bij de on derhandelingen tussen de Ameri kanen en de Sowjets". De woordvoerder van premier Chirac liet weten dat de (gaullisti sche) eerste minister het eens is met het standpunt van de (socialis tische) president. De woordvoer der verklaarde op zijn beurt: "De Franse nucleaire afschrikkings macht heeft niet dezelfde geaard heid en evenmin dezelfde waarde Jonathan Pollard SAN FRANCISCO (AP) - Miljoenen dollars die teveel werden gerekend op de geheime Amerikaanse wapenleveranties aan Iran zijn gebruikt om vooraanstaande Iraanse functionarissen om te kopen. Dat heeft Edmund Muskie, een van de leden van de Tower-commissie, gezegd tegen de San Francisco Examiner. Onder de omgekochte Iraniërs bevond zich Hashemi Rafsanjani, de voorzitter van het Iraanse parlement, zo meldt de Examiner in een exclu sief bericht. Muskie, die een van de drie door president Reagan aangestelde onder zoekers was, vertelde dat het geld werd betaald via de Iraanse zakenman Manoecher Ghorbanifar. Andere bronnen bevestigden dat Iraniërs waren omgekocht. Een bron bij de Inlichtingencommissie van de Senaat schatte dat in 1985 en 1986 in totaal 6 miljoen dollar aan smeergelden was betaald. Ghorbanifar gaf niet rechtstreeks toe dat hij Iran teveel geld had gere kend voor de wapens om mensen te kunnen omkopen, maar „dat was wel wat hij impliceerde," aldus Muskie. Clark McFadden, de hoofdadviseur van de commissie, zei dat Ghorba nifar opdracht had de leveranties mogelijk te maken. „Je kon natuurlijk zien aankomen, dat hij het geld voor andere doelen in Iran zou gebrui ken." als de middellange-afstandsraket- ten. Dit neemt niet weg dat binnen de partijen zowel van links als van rechts verschil van mening bestaat over de oprechtheid van Gorbats- jov en diens voorstellen. Zowel binnen het linkse als het conserva tieve kamp lopen de meningen daarover uiteen. Gesuggereerd wordt dan ook al dat in een der heel weinig terreinen waarop de re gering en de oppositie het eens zijn - namelijk dat van de Franse de fensie - de splijtzwam zal worden gezaaid en wel door de Sowjetlei- der Gorbatsjov in eigen persoon. In Parijs is men zich er boven dien van bewust dat als onderdeel van met eventueel succes verlo pende onderhandelingen tussen Sowjets en Amerikanen onvermij- delijkerwijs de rol van het Franse - en het Britse - nuclaire afschrik kingswapen alsnog in de balans zal worden geworpen. Na een eventu eel Sowjet-Amerikaans akkoord zal dit Franse nucleaire afschrik kingswapen er een ander aanzien door krijgen. En dit geschiedt of de Fransen daar nu aan willen of niet. Het zou een nieuwe aanslag bete kenen op hun wat naief en van pre sident de Gaulle geërfd idee over de onaantastbaarheid van hun na tionale onafhankelijkheid. BOMBARDEMENTEN - Turkse militaire vliegtuigen hebben giste ren kampen in het noorden van Irak gebombardeerd waarvan wordt gezegd dat zij van Koerdi sche rebellen zijn. Volgens een niet bevestigd persbureaubericht zijn daarbij 100 mensen om het leven gekomen. In een militair commu niqué stond dat de toestellen ne gen doelwitten aanvielen die wer den gebruikt door guerrillastrij ders die op 22 februari in het zuid oostelijke dorp Tasdelen 14 bur gers vermoordden. scholier opperde dat de regering de twee studenten op televisie zou moeten tonen om te bewijzen dat ze nog leven. In een reactie op het bericht van de twee gedode studenten ver klaarde Bouterse gisteren dat hij het Surinaamse instituut voor de rechten van de mens had gevraagd om de zaak te onderzoeken en om maandag verslag uit te brengen. Minister van onderwijs Alan Li Fo Sjoe zei dat Bouterse dinsdag, na een ontmoeting tussen af gevaardigden van de regering en scholieren, had toegestemd in een dergelijk onderzoek. „Al het moge lijke wordt gedaan om de berich ten na te trekken," zei de minister. Volgens de actievoerders zijn de twee scholieren door regeringssol daten gedood tijdens een demon stratie. Li Fo Sjoe verklaarde dat de regering nog geen officiële be richten had ontvangen en dat de gemeentelijke lijkschouwer even min op de hoogte was. Politiecommissaris Lew Yen Eai heeft meegedeeld dat de politie zelf een onderzoek had ingesteld en dat de bevindingen waren uitge reikt aan de officier van justitie. De conclusies van het politie-onder- zoek zijn nog niet openbaar ge maakt. Wel verklaarde Lew Yen Eai dat de politie een brief had ont vangen van de leiding van één van de scholen. Daarin stond dat de scholieren waren gedood door i, burgerkleding. WAPENSMOKKEL - De Zweedse regering is gisteren een onderzoek begonnen naar beschul digingen dat de Zweedse wapenfa briek Bofors illegaal voor miljoe nen guldens aan wapens aan lan den in het Midden-Oosten heeft verkocht. Het bedrijf zou in het be gin van de jaren tachtig onder meer honderden luchtdoelraketten hebben geleverd aan Iran. Het re geringonderzoek werd aangekon digd in een door premier Ingvar Carlsson ondertekende verklaring. ADVERTENTIE 6 t/m 15 maart Geopend 10-17 uur. Donderdag 12 en vrijdag 13 maart 10-22 uur. Mamas van het weekblad Kyrikas, liep een bijkantoor van de Bank de'kassier'mede^at ei^sprak^was de Kassier mede dat er sprake was t^ken meestal weinig aandacht van een overval. De kassier en zyn h t buitenland: met|en gemid. superieur schoven een Rinke hoe- delde kabinetsduur van 10 maan- veelheid geld in de door hem klaar- d raakte men d u g schuiven Daarop chend af t doe Bals Ben fofkloris. wandelde hy op zyn gemak het ge- üsch verschijnsel. Italië is nu een. bouw uit, keerde terug en vertelde ongJedurig land, werd ge- lementaire zittingsperiode de nor male vijfjaar heeft geduurd. Vier maal achtereen werd het parle ment voortijdig ontbonden en wer den er vervroegde verkiezingen uitgeschreven, en er is een gerede kans dat dit nu opnieuw zal gebeu- zegd. door Hein ten Kortenaar het het personeel dat het allemaal niet echt was. Hij wachtte op de politie, die hem een verklaring af nam en liet gaan. Zinloos De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) acht controle op aids van het internationale reizigersverkeer Maar weinigen merkten op dat zinloos. De epidemie heeft zich al onder de ongedurigheid een funda- over de hele wereld verspreid, mentele stabiliteit schuil ging: in Daardoor kan zo'n controle op de geen ander Westeuropees land is immuunziekte, die het afweersys- een enkele politieke partij zo lang teem van het lichaam aantast, de onafgebroken aan het bewind ge- verspreiding op zijn best alleen weest als de christen-democraten maar vertraagd en niet tegenge- en de grootste oppositiepartij zo houden worden. Het zou zuiver constant in de oppositie als de verspilling van geld zijn. Dit kan communisten in Italië, men beter blijven gebruiken voor Pas de laatste vijftien jaar is deze voorlichtingsdoeleinden en maat- stabiliteit barsten gaan vertonen, regelen om de voorziening met en een symptoom hiervan is het bloed zuiver te houden. feit dat sinds 1972 geen enkele par- socialisten, met hun 11,4 procent, niet konden regeren en dus wel moesten instemmen met hun eis om Craxi als premier te accepte- Dat het land hierdoor bestuur baarder is geworden, kan niemand volhouden: een regering waarin de ministers onafgebroken met elkaar overhoop liggen en die tot twee honderd maal toe in geheime par lementaire stemming wordt versla- ligt in de langzame achteruitgang gen, ziet zich nu eenmaal ernstig de christendemocratische kie- gehinderd in zijn bestuurstaak. Kiezersaanhang De voornaamste reden hiervan zersaanhang. Vijfentwintig jaar lang beschikte de partij over zo'n comfortabele meerderheid, dat ze niet alleen vanzelfsprekend de kern en de ruggegraat van iedere regering vormde (dat doet ze nu nog), maar ook even vanzelfspre kend alle premiers leverde. Aan deze laatste vanzelfsprekendheid kwam pas een einde in 1981, toen de republikein Spadolini de eerste vroeger. Dit wil echter allerminst zeggen dat Craxi's ambtsperiode niet ook een aantal positieve resultaten heeft opgeleverd. Het internationa le aanzien van Italië is ongetwijfeld gestegen: buitenlandse ministers die bij bezoeken op internationale conferenties jaren achtereen de zelfde collega's uit Italië tegenko men, nemen het land serieuzer dan niet-christendemocratische mier werd. - Het is een ironisch feit dat de meest langdurige en stabiele rege ring van Italië, die van Craxi, nu juist het resultaat en het symbool was van de groeiende instabiliteit. De christen-democraten, die in 1983 waren teruggezakt van 38,3 tot 32,9 procent, bevonden zich in de dwangpositie dat ze zonder de Craxi's persoonlijke stijl in de omgang met buitenlandse regerin gen (bijvoorbeeld zijn ferme hou ding tegenover de Verenigde Sta ten tijdens en na de kaping van de Achille Lauro, zijn eis in Tokio om Italië toe te laten tot de groep van grote industrielanden) dwingt meer respect af dan de eindeloze buigzaamheid van zijn voorgan gers. Ook de successen van de Ita liaanse economie, het terugdrin gen van de inflatie (van 16 tot 6,2 procent), de stijging van produkti- viteit, investeringen en export en de uitgebreide technologische ver nieuwing hebben van Italië een land gemaakt waarmee rekening moet worden gehouden. Ontegen zeggelijk heeft vooral het eerste ka- binet-Craxi daartoe bijgedragen met zijn beslissing om de glijdende loonschaal drastisch af te remmen, tegen het taaie verzet van de com munistische partij en vakbond in (die er een referendum over uitlok ten - en verloren). Hij bewees daar mee dat er in Italië ook geregeerd kan worden zonder de communis ten naar de ogen te zien, wat nog nooit iemand had aangedurfd, en ongetwijfeld had ook dit een gun stige invloed op het onderne mingsklimaat. Malversaties Wat men hem daarentegen ver wijt is, dat zijn regering van de gunstige internationale conjunc tuur te weinig heeft geprofiteerd om de buitensporige overheidsuit gaven te beperken. De achterstand van het zuiden en de werkloosheid zijn niet noemenswaardig terugge drongen. Craxi gaf dit laatste zelf ook toe, zoals hij ook de achter stand erkende die Italië op andere gebieden nog heeft: het overheids apparaat en de openbare diensten, gezondheidszorg, milieubescher ming, strijd tegen de georganiseer de misdaad. Maar op het voornaamste verwijt van zijn tegenstanders is hij niet in gegaan: na alle beschuldigingen aan de christen-democraten die zich van alle machtsposities in het land hadden meester gemaakt, hebben de socialisten zelf even hard - en zelfs nog wat harder en onbeschaamder - meegedaan aan het 'verdelen van de buit' en de corruptie Het aantal socialistische bestuur ders en ambtenaren die de laatste jaren zijn gearresteerd wegens malversaties, smeergelden en af persingen is moeilijk meer bij te houden en Craxi's enige protest heeft bestaan in onbehouwen uit vallen naar de rechters die de ar restaties hadden verricht en naar de journalisten die erover bericht ten. Zo is de balans van drie en een half jaar Craxi niet onverdeeld po sitief en iets minder rooskleurig dan het beeld dat hij in zijn af scheidsrede tot de senaat ervan schilderde. En zijn verklaring aan de kiezers beantwoordt zeker niet aan de waarheid: hij stelt het voor alsof een hardwerkende en eensge zinde regering in haar werk is ge stoord door sabotage van buitenaf. "De politieke atmosfeer is verstik kend en schadelijk voor allen ge worden en heeft zelfs geleid tot een ultimatum, precies het omgekeer de van de geest van de samenwer king die nodig is voor het leven van een coalitie". Geen woord meer over de afspraken van vorig jaar over zijn aftreden, laat staan over de toen eveneens afgesproken probleemloze aflossing. Alles begint dus weer van voren af aan, zoals in de zomer van 1983, met de socialisten in dezelfde voor deelpositie. Volgens een opiniepei ling van het weekblad L'Espresso geeft 65 procent van de Italianen er de voorkeur aan dat Craxi tot de verkiezingen van 1988 premier blijft. Misschien geloven zij in het beeld van de vastberaden man van de daad, dat hij van zichzelf geeft. Misschien vinden zij de hernieuw de welvaart zwaarder wegen dan de onopgeloste problemen. Maar het kan ook zijn dat zij het eeuwige politieke geharrewar aan de top, met elke tien maanden een nieuwe regering, nu grondig beu zijn ge worden. Daarop zou ook kunnen wijzen, dat 70 procent van hen niet verwacht dat vervroegde verkie zingen de politieke situatie duide lijker zullen maken. En daarin zou den de kiezers weieens een meer vooruitziende blik kunnen tonen dan veel van hun politieke leiders.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5