Strafkorting op bijstand is veel te hoog' Leegstandswet is 'oorlogsverklaring' Nederland vrijplaats voor handel in zeldzame dieren Utrecht moet honderden gemeentebanen schrappen DONDERDAG 5 MAART 1987 PAGINA 3 Voorstel De Graaf afgewezen DEN HAAG (ANP) - De sancties voor mensen met een bijstandsuitkering (rww) die de uitkeringsregels overtre den zijn te zwaar. De straffen die minister De Graaf (socia le zaken en werkgelegenheid) voorstelt wanneer bijvoor beeld de sollicitatieplicht niet wordt nagekomen, zijn on aanvaardbaar. De gemeenten die de rww uitkeren krijgen te weinig ruimte om zelf hun beleid te bepalen tegenover de individuele bijstandscliënt. Dit schrijft het college algemene bijstandswet in een advies aan De Graaf over zijn voorgestelde sanc tiebeleid. De Graaf, toen nog staatssecretaris, maakte zijn voor stellen vorig jaar maart bekend in de zogenoemde sanctienota. De Tweede Kamer wilde niet eerder een oordeel over de nota geven voordat het college' zijn mening had gegeven. Mensen die zich niet aan de re gels van een bijstandsuitkering houden wil De Graaf bestraffen met een korting van 50 tot 200 gul den per maand. Een lichte overtre ding, zoals het niet tijdig sollicite ren, betekent een korting van 50 gulden. Een middelzware overtre- ADVERTENTIE Girocheques gestolen uit postkantoor AMSTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben vannacht een inbraak gepleegd in het postkantoor aan de Amsterdamse Reinier Engelman- straat, en daarbij cheques buitge maakt ter waarde van maar liefst vier miljoen gulden. Volgens de ge meentepolitie moeten de inbrekers tussen 18.00 en 23.00 uur in het ver laten kantoor hun slag geslagen hebben. De politie neemt aan dat de daders daarin zijn ontkomen. Verder ontbreekt van hen ieder spoor. De diefstal van de girobetaal kaarten werd rond middernacht ontdekt door een PTT-beambte die nog enige werkzaamheden moest verrichten, zoals het lichten van de brievenbus. Volgens de politie woordvoerster lagen de betaal kaarten in kluis. Of de safe sporen van braak vertoonde kon zij niet met zekerheid zeggen. Wel is de sleutel van de kluisdeur verdwe nen. De ironie wil dat de Postbank juist heeft besloten in Amsterdam geen setjes girobetaalkaarten meer aan huis te bezorgen, omdat er te veel gestolen werden. Vorige week werd bekendge maakt dat Amsterdammers vanaf 16 maart hun betaalkaarten nog uitsluitend aan het postkantoor kunnen afhalen. Kennelijk hebben de inbrekers uit deze informatie hun eigen conclusies getrokken. ding, zoals onvoldoende sollicite ren, kost de rww'er 100 gulden, en een zware overtreding zoals niet meedoen aan een noodzakelijk geacht scholingsprogramma, 200 gulden per maand. Wordt bij her haling niet aan de voorwaarden voldaan dan kan de uitkering tijde lijk worden geweigerd. Een meerderheid in het college vindt die kortingsbedragen te hoog. Ook kan beter worden uitge gaan van een percentage dan van een vast bedrag, vindt het college. Want met het systeem van vaste bedragen worden alleenstaanden en jongeren zwaarder getroffen dan gezinshoofden omdat hun uit kering lager is. Minister De Graaf wil gemeenten verder verplichten cliënten geen uitkering te geven bij "ernstig ver wijtbare gedragingen". De meer derheid in het college vindt dat zo'n verplichting niet bij rww of bijstand past. Het gaat om de ver antwoordelijkheid van de gemeen te en"het woord 'verplichting' moet worden veranderd in bevoegdheid. De FNV, ook vertegenwoordigd in het college, vindt dat uitsluiting van het recht op rww helemaal niet past. Bijstand en rww zijn de laat ste voorzieningen in de kosten van bestaan. De Graaf baseerde zijn nota on der meer op onderzoek naar het sanctiebeleid van gemeenten met ongeveer 50.000 inwoners. Die ge meenten bleken steeds minder zware sancties op te leggen. In het begin van de jaren '80 was de meest voorkomende korting 10 tot 15 procent. De laatste jaren is dat rond de 5 procent. Eind maart zal de sanctienota mogelijk ter sprake komen in een uitgebreide commissie van de Tweede Kamer. In elk geval wordt dan de verdeling van de bewijslast besproken. De Graaf wil in alle werknemers- en volksverzekerin gen de bepaling opnemen dat wie is betrapt op fraude moet bewijzen dat hij of zij niet al langere tijd fraudeert. UTRECHT (ANP) - Burgemeester en wethouders van Utrecht willen de komende jarenhonderden ba nen laten verdwijnen bij het ge meentelijk apparaat. Er werken nu ruim 6000 mensen bij de gemeente. Ondanks een bezuiniging van bij na 80 miljoen gulden in de jaren 1982 tot 1986, komt de gemeente tot 1991 nog 70 miljoen gulden te kort. Alle diensten en bedrijven van de gemeente moeten binnen twee maanden zelf aangeven waar zij nog denken te kunnen bezuinigen. Sommige diensten moeten tot 20 procent van hun budget inleveren. B en W verwachten dat gedwongen ontslagen voorkomen kunnen wor den, bijvoorbeeld door mensen waar mogelijk over te plaatsen. Het is de bedoeling daarvoor een ar beidsbemiddelingsbureau op te zetten, dat "verregaande bevoegd heden" krijgt. Dat betekent dat ook gedwongen overplaatsingen tot de mogelijkheden behoren. Utrecht zal verder door externe deskundigen laten onderzoeken waar gemeentelijke diensten nog te ruim in hun jasje zitten en waar dus doelmatiger kan worden ge werkt. Volgens B en W van Utrecht lig gen de oorzaken van het geldge brek grotendeels bij de rijksover heid. Het college spreekt onder meer over "evenredige en oneven redige kortingen door het ryk". Verder wijt het gemeentebestuur zijn problemen aan het grote aantal slechte woningen in Utrecht - 44 procent van de huizen in de stad is aan een opknapbeurt toe - en het grote aantal uitkeringsgerechtig den die van de gemeentelijke so ciale dienst afhankelijk zijn. Gesprekken tussen de vier grote steden en het kabinet over de fi nanciële moeilijkheden hebben niets opgeleverd, aldus B en W. Het college is dan ook van plan alarm slaan bij de Tweede Kamer. AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse taxichauffeurs hebben gisteren tijdens een actievergade ring nabij het Olympisch stadion besloten hun boycot tegen drie ho tels voort te zetten. Krasnapolsky Pulitzer en Sonesta onderhouden sinds afgelopen zaterdag met eigen ■busjes een pendeldienst op Schip hol. De taxichauffeurs noemen dat broodroof. De hotelgasten betalen voor de busrit naar Schiphol f 10 tot f 12,50 per persoon. Per taxi kost dat al gauw f 50. Maar daar kunnen dan wel vier passagiers voor mee rijden", zegt een woordvoerder van de Taxicentrale. Onze prijs is ge baseerd op de 24-uursservice die wij bieden. De pendeldienst rijdt alleen als het nodig is. Ze halen bij ons de krenten uit de pap". Directeur P. Tichelaar van Hotel Krasnapolsky zegt dat tot het in stellen van een eigen pendeldienst te hebben besloten, omdat de hotels rond de Dam voor toeristen slecht bereikbaar zijn in tegenstelling tot die in de omgeving van het Leidse Plein. „Daar gaat een rechtstreekse busverbinding heen. Die is voor de helft eigendom van de KLM en voor de andere helft van NS. Toen wij verzochten deze dienst ook naar de Dam te laten rijden, werd dit afge wezen, omdat de NS een recht streekse trein laat rijden tussen het Centraal Station en Schiphol. Voor onze gasten betekent dit dat zij dan nog met bagage moeten slepen. Wij komen zo in een ongunstige positie te verkeren". Tichelaar wijst op de onderhan delingen met de Taxicentrale. Daarin werd aangeboden 50 pro cent van de opbrengst van de pen deldienst ten goede te laten komen aan de taxichauffeurs. „Helaas gingen de chauffeurs zelf daar niet mee akkoord", aldus Tichelaar. (foto ANP) Amsterdam wacht heet jaar, volgens advocaten krakers AMSTERDAM (ANP) - De leeg- standwet is een oorlogsverklaring aan het adres van de kraakbewe ging. Amsterdam staat een heet jaar te wachten. Deze waarschu wing gaven gisteren vier advoca ten namens 25 krakers uit de hoofdstad tegen wie een kort ge ding tot ontruiming van zes pan den was aangespannen op grond van de nieuwe leegstandwet. Sinds deze wet op 1 januari dit jaar in werking trad, kunnen kra kers anoniem gedagvaard worden door huiseigenaren. Daarvóór was dagvaarden voor ontruiming al leen mogelijk als de identiteit van de krakers bekend was. Die bleek vaak moeilijk te achterhalen. Hoe wel in diverse andere plaatsen in het land al processen op grond van de leegstandwet gevoerd zijn leek het in Amsterdam, kraakstad bij uitstek, alsof het de eerste keer was dat krakers op die manier „voor de rechter moesten verschijnen". Veel krakers en sympathisanten protesteerden in en buiten het Pa leis van Justitie tegen de mogelijke ontruimingen. De leegstandwet, die tot doel heeft ongerechtvaar digde leegstand op te heffen, wordt in hun ogen oneigenlijk gebruikt door huiseigenaren. Nog voordat de kort-gedingza- ken behandeld werden, moest de Amsterdamse politie maatregelen nemen om de advocaten van de huiseigenaren te beschermen te gen intimidatie door tegenstanders van het anoniem dagvaarden, Rui ten van advocatenkantoren waren gesneuveld, gevels beklad en veel advocaten anoniem bedreigd. Op grond van die dreigementen be sloot rechtbankpresident mr. B.J. Asscher de zaken alleen in aanwe zigheid van de advocaten van bei de partijen en de pers te behande len. De krakers zelf mochten van achter het kogelvrije glas op de pu blieke tribune de zaak bijwonen. De dreigementen waren er oor zaak van dat drie huiseigenaren het kort geding hadden ingetrok ken en in sommige gevallen de kra kers een huurcontract hadden aan geboden om verdere problemen te voorkomen. Zes gekraakte pan den, die soms al jarenlang door krakers bewoond zijn, bleven over. Volgens de advocaten van de krakers liggen volgens voorzichti ge schattingen nog ongeveer hon derd zaken bij de diverse huiseige naren klaar die met de leegstand wet in de hand makkelijker een ontruimingsbevel kunnen krijgen dan voorheen. „In die honderd panden wonen ongeveer vijfhonderd mensen. Dit gezien tegen de achtergrond van een weer in hoog tempo toenemen de woningnood, een stagnering van de nieuwbouw en een in Am sterdam relatief bezien buitenge woon mager renovatieprogramma. Voeg daar nog bij dat het gemeen telijk aankoopbeleid met betrek king tot gekraakte panden uiterst beperkt, traag en buitengewoon bureaucratisch van karakter is en het zal duidelijk zijn dat de invoe ring van de anonieme dagvaarding voor de woningzoekende Amster dammers zeer ingrijpende gevol gen dreigen te hebben", aldus de advocaten. Zij vroegen de Nederlandse rechters in dit Jaar van de Daklo zen geen ontruimingsvonnissen uit te spreken als er geen goede reden is om de krakers gewoon te laten zitten of vervangende huisvesting aan te bieden. Het recht zou hier voor voldoende houvast bieden. De advocaten van de huiseigena ren vinden dat de krakers de we reld op zijn kop zetten. „Het ver baast mij dat krakers in een betere positie verkeren dan gewone huur ders. Wanneer zij geen huur beta len, moeten ze alsnog de achter stand inhalen of krijgen een ontrui- mingsvonnis aan hun broek. Deze krakers zitten vaak al jaren zonder het betalen van huur in een woning en verdienen dan kennelijk toch extra bescherming. Dit geeft hen een voorkeursbehandeling", aldus een van de advocaten van de huiseigenaren. De rechter doet op 19 maart uit spraak. DEN HAAG (GPD) - Het is een aardig, maar vooralsnog zinloos gebaar van het Zwitsers chemi sche concern Sandoz om 2,5 mil joen gulden beschikbaar te stel len voor het uitzetten van jonge vis in de Rijn. Na de vorig jaar door het bedrijf veroorzaakte gif- golf die het leven in grote delen van de rivier vernietigde, is de tijd nog lang niet rijp om vis uit te zetten. „Dat leidt tot niets", zegt dr. H. Saeys, hoofd van de afdeling waterhuishouding van Rijkswaterstaat, „want wat moe ten die vissen eten"? De internationale Rijncommis sie, een ambtelijk overlegorgaan, heeft een ecologische werkgroep met deskundigen uit heel Euro pa ingesteld. Deze wetenschap pers moeten advies uitbrengen over de mogelijkheden voor her stel van het leven in de Rijn. In mei komen ook de bewindslie den van Nederland, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland in Straatsburg opnieuw bijeen om een plan de campagne voor de bestrijding van de vervuiling van de Rijn te bespreken. 'Uitzetten vis in Rijn is nog totaal zinloos' Saeys weet niet wat Sandoz met het aanbod voor ogen heeft. „Het kan een propagandastunt zijn, dat weet ik niet. Voor het uitzetten van vis is het bedrag wat ervoor beschikbaar werd ge steld, ook wat aan de lage kant. Ik denk dat ze er beter aan had den gedaan om het geld beschik baar te stellen voor onderzoek. Daar kan het op dit moment het beste worden gebruikt". Het lijkt Saeys het beste wan neer de vis uit zichzelf weer te rug in de Rijn komt. Er zijn vol doende zijriviertjes van waaruit het leven kan toevloeien. Maar dan nog duurt het zeker tien tot vijftien jaar voor het biologisch evenwicht hersteld is. „Belangrijkste voorwaarde 1 voor herstel is: schoon water. Het systeem mag niet vergiftigd zijn. Pas in die situatie herstelt de natuur zich zelf. Het uitzetten van vis kan alleen als je weet wat de ecologische gevolgen zijn. Als je nu al vis uitzet lijkt dat op het behandelen van een pas geboren kindje alsof het al negen jaar is". De milieuministers van de Rij- noeverstaten hebben vorig jaar met elkaar afgesproken dat de Rijn in het jaar 2000 schoon moet zijn. De zalm moet dan weer in de zijrivieren kunnen paren. De Nederlandse oud-minister van milieubeheer, P. Winsemius, moet voor de komende minis tersvergadering een actieplan voor de schoonmaakoperatie maken. Winsemius meldt dat hij in mei niets meer zal aanbieden dan een aanzet voor een actie plan. „Veel hangt af van de be reidheid van de ministers. Ze hebben in elk geval toegezegd dat de Rijn in 2000 schoon moet zijn. Als we de normale procedu res gaan volgen, is die doelstel ling in 2030 nog niet gehaald". Zo'n 200 krakers demonstreerden gisteren voor de deur van het Amster damse paleis van justitie. Een enkeling (zie inzet) trachtte zijn identiteit te verbergen achter een bivakmuts. (foto anp» ADVERTENTIE Lichtgewicht Brother naaimachine Vrije arm. Mogelijkheden zoals knoopsgaten maken, stretch steken, overlook, blindzoom en dubbelnaald stikwerk. Com pleet met aanschuiftafel en stofhoes. Een jaar V. I'-'S volledige garantie. VROOMl^^DREESMANN 10 0 J A A rITO#* altijd iets nieuws onder de zon VAARBEWIJS - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat zij het verplichte vaarbewijs uit de Binnenschepenwet wil schrappen. Ze denkt bij nader inzien dat zo'n papier niet veel bijdraagt tot hogere veiligheid op het water en bovendien vindt zij afzien van de rompslomp passen in het dereguleringsbeleid van dit kabinet. In afwachting van de wetswijziging, waarmee de minister nog dit jaar wil komen, zal het vaarbewijs niet verplicht worden inge voerd. De watersportorganisaties zijn het daar mee eens, maar de be roepsvaart betreurt het. ROTTERDAM (ANP) - De 'Rotter damse gokkoning' is gisteren op vrije voeten gesteld. Dit gebeurde op last van het gerechtshof in Den Haag, waar zijn advocaat in beroep was gegaan tegen de beslissing van de Rotterdamse rechtbank om de 42-jarige man in voorlopige hechte nis te houden. Volgens het hof zijn er geen rechtsgronden aanwezig om de gokkoning, die er onder meer van wordt verdacht de wet op de kansspelen op grote schaal te hebben overtreden, nog langer vast te houden. Advocaat mr. H. Doedens kwali ficeert de uitspraak van het hof als een „duidelijke afkeuring van het beleid van justitie". Volgens de raadsman heeft het hof alle argu menten van het openbaar ministe rie, zoals het gevaar dat zijn cliënt Rotterdamse gokkoning op vrije voeten naar het buitenland vlucht en dat het gerechtelijk vooronderzoek nog met is afgesloten, van tafel ge veegd. Bij de behandeling van het be roep heeft de raadsman aange voerd dat het politie-onderzoek naar de illegale gokpraktijken al sinds 1983 gaande is - toen werden er al telefoongesprekken afgetapt - en dat de rollen van alle betrokke nen al lang vast staan. Derhalve valt er volgens Doedens mets meer te onderzoeken. Doordat justitie de bankrekeningen van de Rotterda- mer in het buitenland heeft laten blokkeren, zit hij volgens Doedens financieel aan de grond en kan hij niet eens meer vluchten. De man werd begin februari op Schiphol gearresteerd bij zijn te rugkeer uit Zuid-Amerika. De gok koning was in september gevlucht na een grootscheepse politie-inval in het illegale gokhuis Mata Han. Naast de illegale gokpraktijken - hij zou ook een belangrijke rol heb ben gespeeld in de illegale Rotter damse stadslotto - wordt Van D.V. ervan verdacht voor miljoenen aan loonbelasting en sociale premies te hebben ontdoken in verband met het groot aantal zwartwerkers dat in zijn casino's werkte. ZEIST (ANP) - De ongebreidelde miljoenenhandel vormt een van de belangrijkste bedreigingen voor circa 150 zeldzame soorten Europe se slangen, adders, hagedissen en andere amfibieën. Deze dieren worden weliswaar door internatio nale verdragen beschermd maar ze worden desondanks in Nederland vrij verhandeld. In tegenstelling tot bij voorbeeld in Duitsland en Engeland is de handel hier niet aan wettelijke banden gelegd. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd rapport van Traffic, de nauw met het Wereld Natuur Fonds (WNF) gelieerde organisatie die zich onder meer bezig houdt met de handel en wandel van de internationale dierenhandel. Pure laksheid en onwetendheid zijn er volgens drs. Th. van Koolwijk, die het rapport heeft geschreven, de oorzaak van dat ons land vier jaar na het ratificeren van het interna tionaal verdrag van Bern, tot nu toe heeft verzuimd de handel wet telijk aan banden te leggen. Alleen de handel in inheemse reptielen is in ons land verboden, die in uitheemse exemplaren niet. Traffic en het WNF willen Neder land nog een half jaar de tijd geven om zijn leven te beteren. Maar ge beurt dat niet dan overwegen de organisaties om ons land via het Europese Hof alsnog er toe te dwingen het verdrag van Bern ook in de praktijk na te leven. Volgens dat verdrag zou de handel van 50 zeldzame soorten reptielen en am fibieën geheel moeten worden ver boden en zou die voor 100 minder zeldzame maar wel kwetsbare an dere soorten aan strenge voor schriften en controle moeten wor den onderworpen. Vogelvrij Door de passieve opstelling van de Nederlandse overheid zijn al die 150 soorten in ons land in feite vo gelvrij. Veel dieren worden niet al leen van hun vrijheid beroofd maar vinden bovendien door slechte verzorging vaak een ontijdig einde in een terrarium. De Nederlandse markt voor dit soort dieren bestaat volgens ruwe schattingen uit circa 12.000 liefhebbers. Van hen is on geveer een kwart aangesloten bij organisaties die zich ten doen stel len de hobby op een verantwoorde manier te bedrijven. Maar een groot deel van de dieren valt in handen van liefhebbers die er geen idee van hebben hoe ze met hun zeldzame adder moeten omsprin gen. De omvang van de handel is moeilijk te becijferen maar volgens Koolwijk gaan er jaarlijks in ons land zeker 10.000 reptielen en amfi bieën over de toonbank voor be dragen die varieren van 20 gulden per stuk tot 1.000 gulden of meer voor zeer zeldzame exemplaren. De handelswaar wordt bovendien ondanks het ook in ons land gel dende transportverbod vervoerd op een wijze die elk beschrijving tart: In doosjes via de post of sim pelweg in de kofferruimte van een auto. Veel dieren overleven de reis dan ook niet. Laatst werd nog op een Londens vliegveld een partij van 500 uit ons land afkomstige ha gedissen onderschept waarvan er 400 zo dood waren als een pier. Momenteel is in ons land alleen de handel en het bezit van inheem se slangen en amfibieën verboden. Daarnaast is er de Wet op de Uit heemse Diersoorten (WUD), maar daar vallen slechts zeer exotische dieren als tijgers en krokodillen onder en bij voorbeeld grote worgslangen als pythons. Minstens zo zeldzame adders of slangen uit Griekenland of Italië slippen door de mazen van de WUD zolang er geen allesomvattende wettelijke regeling van kracht is. WNF en Traffic hameren voorts op het belang van goede voorlich ting aan de hobbyisten. „De men sen moeten doordrongen worden van het feit dat hun hobby - het houden van zeldzame, bedreigde diersoorten, hoe zeldzamer, hoe mooier - in feite roofbouw bete kent op de natuur. Het gaat om die ren, niet om zeldzame postzegels. Puur en alleen door de handel zijn bepaalde soorten landschildpad den inmiddels al helemaal uitge storven. Als het milieu de dieren niet bedreigt is vaak de handel de kaper op de kust", verzucht Van Koolwijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3