'Voor mijn levensgeluk ben ik niet afhankelijk van toneel' Geen publiek, dan stoppen met voorstellingen Schrijnende 'Rooms' bij Danskern Kallos Trio talentvol Tina Turner en UB 40 op popfestival in Nijmegen DONDERDAG 5 MAART 1987 PAGINA 29 Moment uit 'Woza Albert!' door de Temba Theatre Company, de komei de dagen te zien in de Stadsschouwburg, Amsterdam. Cox Habbema s nieuw beleid in Stadsschouwburg AMSTERDAM (GPD) - Een reeks van voorstellingen in de Amster damse Stadsschouwburg die blijkt weinig publiek te trekken, loopt voortaan het gevaar voortijdig te worden afgebroken. Cox Habbe- ma, de nieuwe directrice van de Schouwburg, maakte dat gisteren bekend. Zij streeft naar een opti male bezetting van de zaal. Een fle xibele programmering kan daarbij volgens haar van veel nut zijn. Het Publiekstheater - dit seizoen voor het laatst vaste bespeler van de Staddschouwburg - is het eerste gezelschap dat met produkties voortijdig het veld ruimt. Zowel 'Stilte' van Lars Norèn als 'Het Pompstation' van Gildas Bourdet trokken weinig publiek. Van 'Het Pompstation' zijn nu vier voorstel lingen geschrapt. In plaats daarvan komt de Engelse Temba Theatre Company met 'Woza Albert!'. Dit door de Zuidafrikanen Percy Mtwa, Mbongeni Ngema en Bar ney Simon geschreven toneelstuk met dans en muziek handelt over de apartheid. In Engeland wordt het stuk al vier jaar lang met veel succes opogevoerd. De Temba Theatre Company werd pas twee weken geleden door de Stads schouwburg geboekt en geeft voorstellingen op 5,6, 7 en 8 maart. Volgens Habbema is over deze maatregel overleg met het Publiek stheater geweest. Over de achter gronden er van zei ze: "Als een voorstelling twaalf avonden slecht loopt, dan kost dat tonnen. Sinds 1 september van het vorig jaar (de datum van haar indiensttreding, red.) zijn volle zalen hier een maat staf. Voor de acteurs is het ook niet prettig om te moeten spelen voor een handjevol publiek, dat boven dien nog lauw reageert". Habbema meent dat na twee avonden kan worden beoordeeld of een voor stelling al dan niet aanslaat: "Het overwinnen van slechte recensies is een zaak van lange adem. En die ontbreekt nog wel eens". Het komende seizoen wordt het eerste dat door de nieuwe schouw burgdirectrice wordt geprogram meerd; het lopende jaar was nog vrijwel geheel door haar voorgan ger Berend Boudewijn volgeboekt. Iets van de plannen maakte ze gis teren al bekend: er komen co-pro- dukties met Hauser Orkater en Ru- fus Collins, het reisgezelschap van de Nederlandse Opera zal er haar produkties uitbrengen, een work shop van choreografe Nina Wiener krijgt in de schouwburg een staar tje en een co-produktie met de Am sterdamse toneelschool en muziek school wordt opgezet. Verder in september het theaterfestival met de door een jury uitgekozen beste voorstellingen van het seizoen en optredens van een aantal van de kleinere dansgroepen. Twee vrije produkties gaan in de Stads schouwburg in première en de Zangeres zonder Naam begint er haar tournee. Ook in de zomer maanden blijft de Stadsschouw burg geopend. Dan komen er niet- Nederlandstalige produkties. Samenwerking Habbema wil daarnaast meer gaan samenwerken met de in de omgeving van het Leidseplein ge legen theaters Nieuwe de la Mar, Paradiso. Melkweg, en De Balie. Samen met deze theaters wil ze van tijd tot tijd grotere activiteiten opzetten, waarbij bezoekers met één passepartout alle theaters bin nen kunnen. De eerste daarvan is waarschijnlijk een jazzdag in sep tember. Tot het vorig seizoen was de agenda van de Stadsschouwburg vooral gevuld met optredens van het Nationale Ballet, de Neder landse Opera en het Publieksthea ter. De eerste twee huizen nu in het Muziektheater, het Publieksthea ter gaat volgend seizoen samen met Toneelgroep Centrum op in Toneelgroep Amsterdam, onder leiding van Gerardjan Rijnders. Toneelgroep Amsterdam zal behal ve in de Staddschouwburg ook in Bellevue voorstellingen uitbren gen. De schouwburg heeft voorlo pig een produktie-budget van 2,4 miljoen om de leegte van ballet en opera op te vullen. Cello en viool op concert voor K&O LEIDEN - Het Residentie Orkest onder leiding van de Tsjechische diri gent Otmar Maga zal op zaterdag 7 maart een concert in de Meesterserie van K&O verzorgen Solistische medewerking verleent het Amerikaanse 'vioolwonder' Joshua Bell. Ook de Zuidamerikaanse celliste Aurora Na- tola Ginastera zal een soloconcert voor haar rekening nemen. Het concert wordt geopend met een uitvoering van de sinfonia opus 18 nr. 3 van J. Chr. Bach. Daarna voert Joshua Bell Mozarts vioolconcert KV 216 uit. Aurora Natola Ginastera speelt vervolgens het tweede celloconcert van Ginastera en het conert wordt besloten met de Palestrina-voorspelen van Pfitzner. Het concert wordt gegeven in de Stadsgehoorzaal. Saskia van Basten Batenburg in 'Altijd Wat': AMSTERDAM (GPD) - „De kern is toch dat je je iets afvraagt en daar een ge vecht mee aangaat om te proberen het mysterie van het leven op te lossen. Je wilt iets bevatten, denk ik, en daar doe je je hele leven over omdat het zo ingewik keld is. De dingen die je tot nu toe denkt te weten, kan je vorm geven op het to neel". De actrice Saskia van Basten Batenburg schetst hiermee niet de voordelen van het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP), maar filoso feert over haar vak: „Het leuke van acteren is dat hoe ouder je wordt, hoe meer je kan. Het leuke jonge meisje spelen, gaat natuurlijk ont zettend gauw vervelen. Dus ik heb iets van wacht maar, ik heb de tijd". „Er is natuurlijk ook gewoon de lol van het toneelspelen. De absolute vrijheid die je hebt op het toneel, want dat is dan het enige dat er be staat en de rest van de wereld wordt even vergeten. Na afloop hoop ik dat het publiek ook een paar uur weg is geweest van alles en een leuke avond heeft gehad. Ik heb niet de pretentie de mensen iets te leren. Een stuk moet natuur lijk wel ergens over gaan, maar niet met een boodschap. De mensen moeten zelf kunnen bedenken wat er aan de hand is". Saskia van Basten Batenburg, Danskern met 'Suspension' (May O'Donnell/Ray Green), 'There is a ti me' (José Limón/Arnold Schönberg), The troubled sleeper' (Anna Soko- low/Franz Liszt) en 'Rooms' (Soko- low/Kenyon Hopkins). Gezien op 4 maart in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Onder het motto: waarom zouden wij nieuwe stuk ken brengen als er in de loop der jaren zo veel prachtige dans is gemaakt die het publiek hier nog niet kent, heeft Danskern inmid dels twee programma's uitge bracht met Amerikaanse choreo grafieën van vaak tientallen ja ren geleden. Het is een formule die blijkt te kunnen werken. Mits de uitvoering op niveau is, en dat is bij Danskern zeker het geval. Het tweede Revival-programma sloeg zelfs zo aan, dat tal van theaters in het land alsnog het eerste programma wilden heb ben. Daaronder ook de Leidse Schouwburg. 'Suspension' van May O'Don- nell laat zien hoe ver deze dans- vernieuwster in 1943 haar tijd vooruit was. Het is een trage, or ganisch groeiende dans, waarin evenwicht het centrale'thema is. Het ^ien van een vliegtuig op ooghoogte - ze stond zelf op een plateau - inspireerde O'Dowell tot deze dans. Langzaam glijden de passen met wijd gespreide ar men herinneren daar nog aan. In het abstracte bewegingsspel zijn al eerste anzetten voor de mini mal dance te herkennen, die later tot ontwikkeling zou komen. De twee stukken van Anna So- kolow zijn zeer verschillend van sfeer. 'The troubled sleeper' uit 1970 is een eerbetoon aan de schilder Magritte. Een vederlich te, naieve solo vol krullen, waar in Adriaan Kans in extase jongleert met aan Magritte ont leende attributen als een spiegel, een appel, een vogel en een bol hoed. Waar was de pijp? 'Rooms' uit 1955 staat bekend als één van de beste stukken van Sokolow. Een vrij lange dans - bijna vijftig minuten - over ano nimiteit en eenzaamheid in de grote stad. Zeven dansers voeren het uit. Ieder van hen heeft een stoel, die een wereld op zich vormt. Bij zijn stoel waant de danser zich onbespied en geeft zich hartstochtelijk over aan zijn angsten en twijfels. De dans is in middels meer dan dertig jaar oud, maar de lichaamstaal ervan is nog steeds schrijnend; handen en voeten die tasten maar niets vinden, een man wiens radeloos heid zich in schokkende spas men ontlaadt, vingers als beven de blaadjes. Het is een manier van uiten die aan Pina Bausch doet denken, en niet alleen van wege de stoelen. 'Day on Earth' van Doris Humphrey kon niet worden uit gevoerd. Anne Affourtit, die hierin zou moeten dansen, is on langs wegens een knieblessure in het ziekenhuis opgenomen, waar tot overmaat van ramp eerst de gezonde knie is openge maakt. Het eerste half jaar zal ze niet kunnen dansen. In plaats daarvan werd nu 'There is a time' van José Limón uit het tweede programma uitgevoerd. ARIEJAN KORTEWEG Het Kallos Trio bestaande uit Moni que Visser, piano, Juliaan van der Linden, viool, en Arthur de Groodt, cello, speelde werken van G. Fauré, W. Pijper en F. Mendelssohn-Bar- tholdi. Gehoord op 4 maart in de Ka pelzaal. LEIDEN - Een teleurstelling wachtte de bezoekers vah de ka pelzaal gisteravond, toen bleek, dat het concert van Henk Briër en collega's andermaal nief door ging wegens ziekte van de Leid se pianist. In plaats daarvan ech ter trad voor ons op het Kallos Trio, bestaande uit afgestudeer den van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Zij heb ben hun trio genoemd naar het Griekse woord voor schoonheid: Kallos. Uit hun spel bleek, dat zij inderdaad in dienst staan van dit ideaal. Niet alleen de program makeus omvatte stukken van jjrote schooonheid, ook hun spel vertoonde daarvan de kenmer ken. Geopend werd met het Trio in d-kl. opus 120 van Gabriël Fauré. Deze laat-romantische compo- nist zweeft als het ware in een overgangsfase tussen de 19de en 20ste eeuw. Wat toonsoort be treft staat het niet meer met bei de benen op de grond; telkens reikt de muziek naar onbekende verten om dan alsnog in veilige haven terug te keren. Na een en kele aanpassingsstrübbeling ont vouwde het stuk zich onder de vakbekwame en lyrische handen van het drietal. Echter de piano hield wat volume betreft niet ge heel gelijke tred met de beide strijkers, alsof ze schroomde te veel op de voorgrond te treden, terwijl de muziek daar soms dui delijk aanleiding toe gaf. Muziek van de Nederlandse componist Willem Pyper kan men in de kapelzaal niet al te vaak beluisteren. De toelichting die de violiste gaf bij de opbouw van het stuk kwam de muziek zeer ten goede. Enig inzicht in en begrip van de muzikale sturk- tuur verhoogt meestal het genot van het luisteren. Dankzij de kor te analyse en de klinkende voor beelden daarvan konden we daarna genieten van een zeer geïnspireerde voordracht van dit trio no 2 uit 1921. De drie spelers ontpopten zich nu als ware solis ten. Ieder voor zich trad op de voorgrond en vormde dan met de anderen een zeer intens en gloedvol spelend ensemble. Na de pauze volgde een zeer overtuigende uitvoering van het trio nr. 1 in d-kl. op. 49 van Men delssohn, het hoogtepunt van de avond. De weinig gecompliceer de melodieën doen het stuk bor relen van levendigheid. Onge twijfeld ziet het Leidse publiek dit sympathieke en talentvolle trio graag terugkomen. MONICA SCHIKS die 33 jaar geleden in Utrecht werd geboren, heeft een bijna onder koelde kijk op het leven: „Ik ben niet afhankelijk van wat er op mij afkomt. Ik weet welke kant ik op wil met toneel. Soms heb ik een soort fantasie dat ik als ik veertig of vijftig ben, echt goeie rollen ga spelen. Maar het blijft vaag. Het le ven valt mij eigenlijk ook nooit te gen, omdat ik geen verwachtingen heb. Zonder daarmee pessimis tisch te zijn, want ik ben een heel vrolijk iemand". „Voor mijn levensgeluk ben ik niet afhankelijk van toneel. Ik ga er echt niet achteraan. Misschien komt het nog een keer dat je denkt die rol in die film moét ik spelen. Als ik dat voel, weet ik ook dat ik er bovenop ga zitten. Maar tot nu toe ben ik nooit uit mijzelf naar au dities en zo gegaan. Ik wacht af wat er op mij afkomt. Er zat wel eens een tijdje tussen, datje dacht, nou, misschien is het wel afgelopen. Maar dan kwam er weer een rol. Ik raak niet in paniek als ik geen werk heb, ik vind zoveel andere dingen ook leuk in het leven. Ik wil niet iets najagen. Dan was ik nu mis schien beroemd geweest, maar had ik geen schatten van kinderen ge had. Je kan toch niet alles!" door Frans P.J. Doeleman Vechter Ze stelt zich voor hoe het een ster vergaat: „Ik denk dat zo iemand ook de pest in heeft om in haar een tje in een hotel ergens in Duitsland haar rol op te moeten knappen, ter wijl ze liever thuis zat. Je hebt al tijd in je leven twee kanten aan de dingen. Ik ben wel een vechter, want als ik heel zeker weet dat ik iets wil, zal ik het ook doen. Maar gewoon de top om de top of de be roemdheid om de beroemdheid, dat zegt mij echt geen ene reet, he lemaal niks". „Natuurlijk is applaus leuk, maar ik kan er best buiten. Die vol doening kan je op zoveel andere manieren krijgen, dat hoeft niet uit de anonimiteit van een zaal te ko men. Maar als je met z'n zessen een voorstelling maakt en het publiek heeft verschrikkelijk gelachen en klapt daarna, ja, juichend gevoel, tuurlijk, leuk, warm". Ze heeft deze ervaring opgedaan met het stuk 'Altijd Wat', dat Wim T. Schippers speciaal voor het Werkteater schreef ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het CJP. Naar aanleiding van haar rol in 'De schuldeisers' van Strindberg bij de Akteursstudio werd ze bena derd door het Amsterdams gezel schap: „Nu doe ik in ieder geval het leukste dat ik mij kan voorstel len. Het Werkteater gaat altijd uit. van jou, van de persoon. Dat spreekt mij zeer aan. Met z'n allen verzin je hoe een stuk eruit moet zien en je trekt gewoon laden open van wat jij denkt dat je kan of leuk vindt om te laten zien. De taal is wel letterlijk van Wim Schippers, maar het toneelstuk is absoluut een ander verhaal. Het is als Rood kapje geschreven, maar je zit naar Assepoester te kijken". De actrice is zeer te spreken over de samenwerking met Shireen Strooker, die in het programma wordt aangeduid als 'coördinatri ce': „Het is een heel andere werk wijze dan met een regisseur. En het is prima als je in een groep zit waar je je helemaal lekker bij voelt, want dan doe je dingen waarvan je van tevoren niet wist dat je ze kon. Je moet altijd verder". Jeugd Saskia van Basten Batenburg bracht haar jeugd tot haar negende jaar in de tropen door en ging in Den Haag naar de middelbare Het stuk 'Altijd Wat', gespeeld door Werkteater, sticht verwarring en biedt veel te lachen. Het is een aaneen schakeling van situaties die zich op verschillende plaat sen en tijden afspelen, maar toch allemaal kloppen en één verhaal vormen. De zes acteurs en actrices vertol ken samen zo'n 45 rollen. 'Altijd wat' werd in opdracht van het CJP (Cultureel Jeugd Paspoort) geschreven door Wim T. Schippers. De voorstelling is zaterdag avond te zien in 'De Kuip' in Noordwijk. De spelers zijn: Judith Hees, Toon Agterberg, Liene- ke le Roux, Kenneth Herdigein, Saskia van Basten Ba tenburg en Maarten Wansink. De coördinatie was in handen van Shireen Strooker, die hiermee haar lange periode bij het Werkteater afsluit. Met Saskia van Bas ten Batenburg hadden wij een gesprek. school, waar ze regelmatig te zien was in het toneelstuk op de jaar lijkse Grote Avond. Dat bracht haar echter nog niet op een idee, want vervolgens ging zij naar de pedagogische academie. Daar hield ze het niet lang uit en ze ver trok voor een jaar naar Frankrijk. Pas later werd ze toegelaten tot de Academie voor Kleinkunst in Am sterdam. Was dat niet gelukt, dan wilde ze gaan studeren. „In een ander vak zou ik ook heel gelukkig geworden zijn, maar als je eenmaal op het toneel staat, weet je eigenlijk pas wat het is en kan je alsnog voelen dat je op de goede plek terecht bent gekomen". Aanvankelijk gingen haar ge dachten in de richting van het ca baret, ook op het gebied van schrij ven, maar tijdens de opleiding bloeide haar liefde voor het toneel op. Ze was onder meer werkzaam bij de Haagse Comedie en Poëzie Hardop en ervoer het als een hoog tepunt om naast Mary Dresselhuys in de vrije produktie 'Harold en Maude' te spelen. Hoewel ze na deze rol veel werk had kunnen krijgen, reisde Saskia voor een jaar af naar Parijs, waar ze actief was op een kindertoneel school en bijna een rol in een film had gekregen: „Je moet op het goeie moment ergens zijn, maar het is zó moeilijk om jezelf te ver kopen. Als je je kop boven water wilt houden in een stad als Parijs, heb je niet ook nog eens de energie om de hele dag te zeggen van kijk eens hoe mooi en kijk eens hoe goed ik ben. En wanneer word je goed? Als je wordt aangesproken op iets dat er van binnen zit. Die kans krijg je toch later eigenlijk pas". Bleef de Franse film uit, in Ne derland was zij te zien in 'Spetters' - wat zij bij nader inzien niet zo'n gelukkige start vindt - en had ze een klein rolletje in 'Zwarte Rui ter'. De televisie ging niet onopge merkt aan haar voorbij, want ze speelde in de series 'De Fabriek', 'De Weg' en 'Willem van Oranje'. „In al die series kreeg ik een kind", zegt Saskia terugblikkend. „Op tv ben ik daar nu mee opgehouden en heb het in het echte leven gedaan". Samen met haar man, een jurist, bewoont Saskia van Basten Baten burg een oud pand in de Haagse binnenstad, waar ze niet om activi teiten verlegen zit: „Ik heb de laat ste drie jaar twee kinderen gekre gen, ik ben een kinderboek aan het schrijven, dit huis ben ik aan het opknappen, ik vind het leuk om te tekenen en lange brieven te schrij ven. Je bent eigenlijk altijd bezig, gordijnen maken, de zolder schil deren. Ik ga veel naar toneel en film, ik vind het heerlijk om te le zen en lekker om gewoon thuis te zitten. Dat er ook eens tijd is om niks te doen en te mijmeren over de dingen. De dagen zijn echt te kort". 'Theater' wil twee miljoen meer subsidie ARNHEM (GPD) Toneelgroep Theater heeft in de periode 1988- 1991 jaarlijks ruim 2,3 miljoen ex tra subsidie nodig om zijn werk als reizend toneelgezelschap dat voor al de regio bedient te kunnen blij ven doen. Daarvoor zijn volgens Theater minimaal zes produkties per seizoen noodzakelijk die de subsidieverhoging van 5,5 miljoen naar 7,8 miljoen rechtvaardigen. Dat schrijft Theater in het beleids plan voor de seizoenen 1988-L991. In het plan stelt Theater vast dat de randstedelijke gezelschappen steeds minder buiten hun eigen standplaats optreden, waardoor vooral kleinere schouwburgen zijn aangewezen op vrije produkties. Daarom ziet het Arnhemse gezel schap, op dit moment het meest reizende in Nederland, het als zijn taak om vooral de grote en kleine regionale schouwburgen te bespe len. Van de zes produkties per sei zoen moeten er minimaal vier ge schikt zijn voor grote en middel grote schouwburgen in de regio. Twee grote monteringen met hoge voorstellingskosten moeten in zo geheten „concentratieschouwbur gen" (middelpunten in regio's) worden geprogrammeerd. Gees Linnebank neemt vanaf het komend seizoen alleen de artistie ke leiding van Theater op zich; hij zorgt „voor een afgewogen reper toire-aanbod en bewaakt het artis tieke gezicht van het gezelschap". Linnebank heeft dat drie seizoe nen lang samen met Helmert Wou denberg gedaan. Woudenberg neemt nu plaats in een artistieke raad die tevens bestaat uit de de regisseurs Theu Boermans, Adrian Brine en Dirk Tanghe. Incidenteel worden gastregisseurs uitgeno digd. Het repertoire van het gezel schap voor het seizoen 1987-1988 bestaat uit nieuwe stukken en be werkingen. Het seizoen wordt ge opend met 'Liasons dangereuses', gebaseerd op het boek van Choder- los de Laclos uit 1782 in een bewer king die Christopher Hampton maakte voor The Royal Shakes peare Company. Gees Linnebank en Diane Lensink spelen de hoofd rollen, Adrian Brine regisseert. Jan Boerstoel en Flip Broekman schreven 'Woutertje Pieterse en Cie', in het kader van het Multatu- lijaar, met Michiel Kerbosch als Woutertje Pieterse. In tegenstel ling tot eerdere berichten speelt Nelly Frijda daarin niet mee. Zij gaat de hoofdrol in de musical Nunsens van John van de Rest spelen. 'Siegfried, Prins van de Lage Landen' wordt door Woudenberg geschreven op basis van het 'Nibe- lungenüed' en de variant daarop, de 'Gilgamesh'. Woudenberg regis seert het stuk zelf. Ischa Meijer schrijft 'De Impre sario' voor Theater, over de relatie tussen een impresario en zijn 'ster' in de jaren vijftig. Meijer voert de regie van het stuk, waarin muziek een grote rol gaat spelen. Linne bank en Woudenberg spelen im presario en ster, verder werken on der anderen Nelly Frijda, Frits Lambrechts en Ria Ruiter mee. Naast deze produkties staat ook nog een clownsproject op stapel. ARNHEM/NIJMEGEN (GPD) - Tina Turner en UB 40 zijn de topattrac ties van het Popfestival, dat op Hemelvaartsdag (28 mei) op de Nijmeegse Goffertweide wordt gehouden. Het openluchtfestijn komt in de plaats van het jaarlijkse Lochemfestival, dat vorig jaar in gewijzigde opzet voor de laatste maal gehouden werd. De weide naast het Nijmeegse Goffertstadion werd door organisator Joost Carlier de meest geschikte locatie geacht, nadat hij ook elders in het oosten des lands op zoek was geweest naar accommodaties, waar een popfestival van enige omvang kan plaatshebben. Het festivalterrein biedt volgens opgave plaats aan 40.000 tot 60.000 bezoekers. Behalve Tina Turner cn de Britse reggaegroep UB 40 zijn intussen ook 'Cameo' en 'Blow Monkeys' gecontracteerd. Deze week worden de onderhandelingen afgerond met nog een vijfde formatie van 'kleinere bekendheid'. De kaartverkoop voor het festival begint aanstaande zaterdag bij de VW-bespreekburewau's. Tina Turner, begin april ook al voor concerten in Rotterdam, onderbreekt haar wereldtournee om naar Nijmegen te ko men. Ook UB 40 komt speciaal voor het openluchtfestijn naar ons land.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29